Πανελλήνιες ή Κατατακτήριες για Ιατρική;

usernamesim2222

Νεοφερμένος

Η usernamesim2222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τι θα προτείνατε ; Για ιατρική.. πανελλήνιες ή Κατατακτήριες εξετάσεις
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εξαρταται απο το σε ποια σχολη εισαι και ποιο ετος εισαι σε αυτη τη σχολη αρχικα
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Βουλγαρια.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εν τελει εχω καταλαβει οτι το να διαβαζεις δεν συμφερει καθολου
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Βουλγαρια.
Ελπίζω να μην είναι ειρωνικό το σχόλιο.


Τι θα προτείνατε ; Για ιατρική.. πανελλήνιες ή Κατατακτήριες εξετάσεις
Όπως είπε και η Γεωργία εξαρτάται από ποια σχολή είσαι. Αν είσαι από φαρμακευτική, βιολογία, χημικό, νοσηλευτική κτλ κατατακτήριες (με το ζόρι) αλλιώς πανελλήνιες
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
σκεψου οτι εγω που διαβαζα ολη μερα ειμαι στην ιδια θεση με παιδια που μπηκαν απο επαλ, πηγαν βουλγαριες, μπηκαν ως ομογενεις, ηρθαν με μεταγραφη απο την ινδια
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
σκεψου οτι εγω που διαβαζα ολη μερα ειμαι στην ιδια θεση με παιδια που μπηκαν απο επαλ, πηγαν βουλγαριες, μπηκαν ως ομογενεις
Φίλτατη, αν θέλεις να γίνεις γιατρός δεν έχει σχέση πόσο διάβασαν οι άλλοι. Πάντα θα υπάρξουν αυτοί που περνάνε με "ευκολίες" και με "κλεψιές". Όμως αν σου αρέσει κάτι τόσο πολύ ποτέ δεν αμφισβητείς την απόφαση
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Πες μου 1 λογο νικο που αξιζει περισσοτερο καποιος να προσπαθησει με πανελληνιες ή κατατακτηριες στη Ελλαδα τπυ 2022...
Οικονομικό. Τώρα που είμαι στο εξωτερικό αντιμετωπίζω κάποιες μικρές δυσκολίες, δηλαδή δεν έχω την ελευθερία που είχα στην Ελλάδα και μιας που είμαι φοιτητής δεν θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου.

Όμως συμφωνώ πέρα από το οικονομικό κομμάτι η χώρα μας είναι αρκετά πίσω όσον αφορά τα πανεπιστήμια, την παιδεία και γενικότερα την κοινωνία. Είναι λογικό κάποιος να κοιτάζει στο μέλλον άλλα μέρη και ξένες χώρες όπως την Γερμανία. Όμως το να είμαστε πεσιμιστές δεν θα βοηθήσει τον εαυτό μας αλλά ούτε την κοινωνία μας. Όπως είπα παντού θα υπάρξουν αυτοί που θα τα βρουν εύκολα για τον οποιοδήποτε λόγω. Ειδικά στην Ελλάδα των "γνωστών" όπου ο ικανός δεν λαμβάνει αυτό που του αξίζει.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
οχι μονο για ιατρικη για το οτιδηποτε πλεον η αποψη μου ειναι οτι οι πανελληνιες απο γελ δεν αξιζουν καλυτερα απο εσπερινο επαλ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Οικονομικό.
Μιλάω για έναν μέσο φοιτητή που δεν έχει γονεις με λεφτά κλπ

Εάν το επιμερισμένο κόστος/έτος (ενοίκια-δίδακτρα-διατροφή-βιβλία) είναι κάτω από 10.500/έτος αξίζει πολύ περισσότερο και από οικονομικής άποψης Βουλγαρία.

Εντιτ @Nick234 οι γονεις να ξερεις ειναι πολυ πιο χαρουμενοι εαν κανει το παιδι τους κατι που το κανει ευτυχισμενο, κι ας στερουνται λιγο περισσοτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
τι φαση περναν τα ατομα που ανοιγουν θεματα και μετα εξαφανιζονται;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Εντιτ @Nick234 οι γονεις να ξερεις ειναι πολυ πιο χαρουμενοι εαν κανει το παιδι τους κατι που το κανει ευτυχισμενο, κι ας στερουνται λιγο περισσοτερα.
Το γνωρίζω όμως η πίεση (όσον αφορά εμένα) αυξάνετε αρκετά διότι γνωρίζεις τι θυσιάζουν και δεν θέλεις να τους απογοητεύσεις but anyhow συμφωνώ σε όσα λες όμως πρέπει να πούμε ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν χειρότερα όσον αφορά τα πανεπιστήμια
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Εντιτ @Nick234 οι γονεις να ξερεις ειναι πολυ πιο χαρουμενοι εαν κανει το παιδι τους κατι που το κανει ευτυχισμενο, κι ας στερουνται λιγο περισσοτερα.
Με την προϋπόθεση ότι έχουν τη δυνατότητα να το καλύψουν οικονομικά αλλιώς δεν έχει νόημα, το παιδί πρέπει να βρει άλλη πηγή χρηματοδότησης εις βάρος των σπουδών του. Αυτές οι σχολές για να βγουν σωστά θέλουν προσήλωση και όχι περισπασμούς!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Με την προϋπόθεση ότι έχουν τη δυνατότητα να το καλύψουν οικονομικά αλλιώς δεν έχει νόημα, το παιδί πρέπει να βρει άλλη πηγή χρηματοδότησης εις βάρος των σπουδών του. Αυτές οι σχολές για να βγουν σωστά θέλουν προσήλωση και όχι περισπασμούς!
Σαφεσατα Παναγιωτη.
Εαν καποιος δεν εχει οικονομικη δυνατοτητα αναγκαστικα θα πρεπει να την παλεψει εδω περα.
Γενικα ειναι ταξικο το ζητημα απο οπου και εαν το πιασουμε, απο τα φροντιστηρια μεχρι το πως θα περασεις στις σπουδες μεχρι τις δυβατοτητες επιμορφωσης και ολα.
Δεν θα επρεπε να ειναι αλλα με τα δεδομενα που εχω μεχρι στιγμης, αυτη ειναι η -δυσαρεστη- αληθεια που εχω καταληξει...
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Παραπάνω διέκρινα διάφορα χαχανιστα reactions σε ένα μήνυμα που έλεγε "Βουλγαρία" και φαντάζομαι ότι είναι ειρωνικά...

Anyway, μιας και λέμε για εξωτερικό θέλω να πω πως εγώ για διάφορους λόγους, τους οποίους έχω αναλύσει σε αλλα θρεντ και δεν βρίσκω λόγο να το ξανακάνω, ήμουν κάθετα αρνητική απέναντι σε αυτήν την ιδέα.
Βέβαια η αλήθεια είναι πως αν γυρναγα τον χρόνο πίσω θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να μη δώσω καν πανελλαδικές και να πάω κατευθείαν στο εξωτερικό. Φυσικά δε θα αμελουσα τα μαθήματα του σχολείου και ίσα ίσα, μιας και δε θα με πίεζε κάτι θα μπορούσα να ασχολούμαι με όλα τα μαθήματα και όχι να κυνηγάω τη "χρήσιμη" γνώση.

Ειχα συμμαθητή που δεν έδωσε Πανελλαδικές και πήγε κατευθείαν Σλοβακία για Οδοντιατρική και τολμώ να πω ότι πέρασε πολύ καλύτερα από μένα (μας) τα λυκειακα του χρόνια.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βουλγαρια.
Δεν ξέρω τι κάνουν στη Βουλγαρία και στη Ρουμανία κι αν πληρώνουν για να πάρουν πτυχίο, αλλά το 80% των γιατρών που αποφοιτούν από εκεί είναι ολίγον τι άσχετοι να το πω; Δεν έχουν ανοίξει βιβλίο ούτε για δείγμα να το πω; Τους λείπουν βασικές γνώσεις;
Ήμουν πολύ οκ με την επιλογη αυτή σαν φοιτήτρια, μέχρι που έπρεπε να συνεργαστώ με αρκετούς.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι κάνουν στη Βουλγαρία και στη Ρουμανία κι αν πληρώνουν για να πάρουν πτυχίο, αλλά το 80% των γιατρών που αποφοιτούν από εκεί είναι ολίγον τι άσχετοι να το πω; Δεν έχουν ανοίξει βιβλίο ούτε για δείγμα να το πω; Τους λείπουν βασικές γνώσεις;
Ήμουν πολύ οκ με την επιλογη αυτή σαν φοιτήτρια, μέχρι που έπρεπε να συνεργαστώ με αρκετούς.
Δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαραθεση αυτά συνήθως τα ακούω από άτομα που δεν έχουν αλληλεπιδράσει με αποφοιτους των Βαλκανικών Χωρών και απλά ακούνε τη λέξη Βουλγαρία και ξινιζει η φάτσα τους (δε λέω οτι αυτό ισχύει στην προκειμένη περίπτωση, αλλά μιλάω γενικά).
Ο αδερφός μου - ειδικευόμενος γιατρός - πάντως έχει γνωρίσει, συνεργαστεί με γιατρούς που έχουν φοιτήσει στο εξωτερικό (μαλιστα σε Βαλκανικές Χώρες μερικοί) και μου έχει πει τα καλύτερα και δεν έχει σχηματίσει την ίδια εικόνα για όλους τους εγχώριους αποφοιτους.
Τώρα αν έπεσε σε φοιτητές διαμάντια καλώς ή κακώς δεν το γνωρίζω.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαραθεση αυτά συνήθως τα ακούω από άτομα που δεν έχουν αλληλεπιδράσει με αποφοιτους των Βαλκανικών Χωρών και απλά ακούνε τη λέξη Βουλγαρία και ξινιζει η φάτσα τους (δε λέω οτι αυτό ισχύει στην προκειμένη περίπτωση, αλλά μιλάω γενικά).
Ο αδερφός μου - ειδικευόμενος γιατρός - πάντως έχει γνωρίσει, συνεργαστεί με γιατρούς που έχουν φοιτήσει στο εξωτερικό (μαλιστα σε Βαλκανικές Χώρες μερικοί) και μου έχει πει τα καλύτερα και δεν έχει σχηματίσει την ίδια εικόνα για όλους τους εγχώριους αποφοιτους.
Τώρα αν έπεσε σε φοιτητές διαμάντια καλώς ή κακώς δεν το γνωρίζω.
Γι'αυτό άφησα ένα 20%
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Γι'αυτό άφησα ένα 20%
Ναι, το είδα, αλλά και πάλι θεώρησα ότι είσαι πολύ απόλυτη.
Αλλά μάλλον θα έχεις έρθει σε επαφή με πάρα πολλούς και μπορείς να γενικευσεις και να καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top