Πανελλήνιες ή Κατατακτήριες για Ιατρική;

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θες να μου πεις ποια ειδικότητα εννοείς;
ΣΓΠΧ.
Έχει τον 1 χρόνο Γενική Χειρουργική που μπορεί να γίνει σε επαρχιακό φαντάζομαι, αλλά τα υπόλοιπα χρόνια αναγκαστικά σε πόλη.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΣΓΠΧ.
Έχει τον 1 χρόνο Γενική Χειρουργική που μπορεί να γίνει σε επαρχιακό φαντάζομαι, αλλά τα υπόλοιπα χρόνια αναγκαστικά σε πόλη.
Is this Στοματογναθοπροσωποχειρουργικη;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο,τι και να εννοείς, θέλω να στείλω ένα μήνυμα σε όλους όσους έχουν μερικό κομμάτι ειδικότητας

ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΣΕ ΜΙΚΡΌΤΕΡΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΟ ΕΙΤΕ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΌΛΗΣ Ή ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΌ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΟ.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Is this Στοματογναθοπροσωποχειρουργικη;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο,τι και να εννοείς, θέλω να στείλω ένα μήνυμα σε όλους όσους έχουν μερικό κομμάτι ειδικότητας

ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΣΕ ΜΙΚΡΌΤΕΡΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΟ ΕΙΤΕ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΌΛΗΣ Ή ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΌ ΝΟΣΟΚΟΜΕΊΟ.g
γιατι αυτο;
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αξίζει να βιώσεις όλο τον χαμό, τη λαντζα ,τους μεγάλους αριθμους νοσηλευόμενων μιας Παθολογικής ή μιας Χειρουργικής ενός μεγάλου πχ Αθηναϊκού Νοσοκομείου όταν ο στόχος σου σε αυτά τα 2 χρόνια (ή 1 ή 2 ) είναι να μάθεις να αντιμετωπίζεις κάποια βασικά προβλήματα που θα τα μάθεις και σε ένα μικρότερο νοσοκομείο (πχ μια λοίμωξη αναπνευστικού, ουροποιητικού, μια αλλεργική αντίδραση/σοκ, ένα έμφραγμα/ανακοπή, ένα οξύ πνευμονικό οίδημα, μια διαβητική κετοξέωση, μια αιμορραγία πεπτικού, ένα εγκεφαλικό, κ.α.) - αντίστοιχα φαντάζομαι και στη χειρουργική υπάρχουν βασικές γνωσεις που θες να πάρεις από όσο έχω συζητήσει αλλά δεν ξέρω λεπτομερείες . Υποθέτω αφορά βασικές τεχνικές στο χειρουργείο και βασικά πρόβλημα χειρουργικού ασθενή.

Από την άλλη αξίζει να πεθάνεις για να κάνεις σε ένα μεγάλο νοσοκομείο το ειδικό κομμάτι όπου θα έχει πληθώρα περιστατικών και θα αποκτήσεις πολύ εμπειρία.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις. Αρκετοί δε συμφωνούν και το κατανοώ. Υπάρχουν συν και πλην σε κάθε επιλογή.

Πχ αν πας σε μεγάλο νοσοκομείο εξ αρχής εξοικειώνεσαι πιο γρήγορα με τον ρυθμό που πρέπει να έχεις, τους αριθμούς, τις απαιτήσεις. Έχεις όλες τις ειδικότητες που χρειάζεσαι και εργαστήρια να καλύψουν τις ανάγκες σου σε εξετάσεις. Μπορεί να συναντήσεις κάποιο ενδιαφέρον περιστατικό που μπορεί να μην αφορά την βασική σου ειδικότητα, αλλά να ναι one in a life time και γενικά κάθε εμπειρία που έχεις σε περιστατικα σε κάνει καλύτερο.
Από την άλλη η επαρχία προσφέρει και χαμηλότερο κόστος ζωής και μπορεί να μαζέψεις και κάποια λεφτά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top