[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Φοκος και Χαος σασ ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις σας.!Φοκος ουτως η αλλως δεν πολυενδιαφερομαι πολυ για το 3ο πεδιο.οσο για τα μαθηματικα θα ηθελα πολυ να τα παρω ομως δεν ειμαι καλη και δεν μπορω να ρισκαρω οσο ευκολα και αν λενε πως ειναι,διοτι η σχολη που θελω απαιτει πολλα μορια.Τουλαχιστον ειμαι καλη στην παπαγαλια ;) η ιστορια ειναι πολυ δυσκολη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δε με νοιαζει τι ελεγε το βιβλιο τα θεματα δε πρεπει να μπαινουν με βαση το βιβλιο αλλα με βαση το μαθημα

απο την στιγμη που υπηρχε λογικη εξηγηση και για τα 2 το θέμα ηταν ασαφές και οι εξυπνοι βιοεπιστήμονες ουτε χρονο δε βαλανε....

Δε θυμάμαι την εκφώνηση αλλα η απαιτουσε να πουμε ότι ηταν απο εμβολιασμο ενώ δε μας εδινε ουσιαστικα κανενα δεδομενο μόνο μια καμπύλη χωρίς μονάδες μετρησης και χωρίς νουμερα....

Το διαγραμμα ηταν ξεκαθαρο.Ασε τι πρεπει,δες τι γινεται τωρα.Τα θεματα μπαινουν με βαση το βιβλιο.Απο εκει και περα σκεφτομαστε με βαση το βιβλιο.

Με βαση το βιβλιο,το θεμα ηταν ξεκαθαρο.
The end.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Φοκος και Χαος σασ ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις σας.!Φοκος ουτως η αλλως δεν πολυενδιαφερομαι πολυ για το 3ο πεδιο.οσο για τα μαθηματικα θα ηθελα πολυ να τα παρω ομως δεν ειμαι καλη και δεν μπορω να ρισκαρω οσο ευκολα και αν λενε πως ειναι,διοτι η σχολη που θελω απαιτει πολλα μορια.Τουλαχιστον ειμαι καλη στην παπαγαλια ;) η ιστορια ειναι πολυ δυσκολη????

Οχι ιστορία. Μακριά. Και δύσκολη, και θα μπερδευτείς. Θα έχεις την ιστορία της κατεύθυνσης. Γιατί να έχεις και 2η ιστορία; Πάρε βιολογία, αφού είσαι και οκ με την παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Φοκος και Χαος σασ ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις σας.!Φοκος ουτως η αλλως δεν πολυενδιαφερομαι πολυ για το 3ο πεδιο.οσο για τα μαθηματικα θα ηθελα πολυ να τα παρω ομως δεν ειμαι καλη και δεν μπορω να ρισκαρω οσο ευκολα και αν λενε πως ειναι,διοτι η σχολη που θελω απαιτει πολλα μορια.Τουλαχιστον ειμαι καλη στην παπαγαλια ;) η ιστορια ειναι πολυ δυσκολη????
Τα μαθηματικά και η Βιολογία σού ξεκλειδώνουν πεδία;)

Τώρα αν θές ΜΟΝΟ το 1ο πεδίο, πάρε Ιστορία Γενικής για 6ο μάθημα, εφόσον το θέλεις. Καλή επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Σε ευχαριστω απλα προβληματιζομαι με την ιστορια διοτι την επιλεγουν πολλοι λιγοι και εκτος αυτου οπως ειπε και ο φοκος ειναι πιο δυσκολη σε σχεση με την βιολογια.!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σε ευχαριστω απλα προβληματιζομαι με την ιστορια διοτι την επιλεγουν πολλοι λιγοι και εκτος αυτου οπως ειπε και ο φοκος ειναι πιο δυσκολη σε σχεση με την βιολογια.!:confused:
Το βιβλίο είναι μεγάλο δυσνόητο και μπαινουν και πηγές οπότε δεν είναι στάνταρ οι απαντήσεις αλλά αν πιστεύεις ότι μπορείς να αντεξεπέλθεις κάνε ότι σου λεει το ένστικτο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Υπαρχει κινδυνος να μπερδεψω τις ιστοριες μεταξυ τους η εντελως διαφορετικα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπαρχει κινδυνος να μπερδεψω τις ιστοριες μεταξυ τους η εντελως διαφορετικα πραγματα?

Τι να σου πω δε θυμάμαι καλά γιατι πανε χρονια που την εδωσα αλλα υπηρχαν πολλα παιδια που περιμεναν καλο βαθμο και εξαιτιας των πηγων πατωσσαν. 15 ειχα γραψει οπότε και δε ξέρω πως αντιμετωπιζονται αυτες οι πηγες....

Θα σε βοηθήσουν τα παιδια που την εχουν πιο προσφατη (αν και δε νομιζω να εδωσε κανενα απο ολο το ισκοολ ιστορια γενικης). :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
πφφφφφ.....:confused: :( καποιος γνωστος μου μου ειπε να μην κανω την βλακεια και επιλεξω ιστορια.την διαλεγουν ελαχιστοι.δεν ξερω.πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενη.ελπιζω να καταληξω συντομα καπου.σας ευχαριστω πολυ παντως.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πφφφφφ.....:confused: :( καποιος γνωστος μου μου ειπε να μην κανω την βλακεια και επιλεξω ιστορια.την διαλεγουν ελαχιστοι.δεν ξερω.πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενη.ελπιζω να καταληξω συντομα καπου.σας ευχαριστω πολυ παντως.!

Το προβλημα είναι ότι δε ξερω τι γινεται στην ιστρορια κατευθυνης (αν μαθαινετε πανω κατω τα ιδια σε συμφερει να την παρεις γιατι σε επικαλυπτει το διαβασμα). Εγώ όμως που δεν ειχα ιστορια κατευθυνσης η ιστορια γενικης μου φανηκε ίσως το πιο δυσκολο πανελλαδικως εξεταζομενο μαθημα που έδωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
α δεν ησουν θεωρητικη ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
α δεν ησουν θεωρητικη ε?
οχι ειχα δωσει το 2004 που τα διναμε ολα (για αυτό στο πρωτο ποστ σου ειπα οτι θεωρω την βιολογια πιο ευκολο μάθημα που εξετάστηκα πανελλαδικα) ενώ την ιστορια απο τα πιο δύσκολα.

Μαθηματικα ηταν ευκολα (αλλα εγω εκανα μαθηματικα κατευθυνσης οποτε είχα αλλα δεδομενα όπως και εσυ θα εχεις αλλα δεδομενα στην ιστορια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
;) χιλλια ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
δεν έδωσα ιστορία γενικής αλλά από ό,τι ξέρω η ύλη της είναι πολύ μεγάλη... τα ιστορικά γεγονότα τα οποία αναλυονται εκτείνονται σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια σε σχέση με την ιστορία της κατευθυνσης.. παρόλα αυτά κάποια πράγματα είναι κοινά.. δε θα συνιστούσα σε κάποιο μαθητη της θεωρητικης να επιλέξει ιστορία γενικής, διότι η ιστορία της κατευθυνσης ήδη πέφτει ζορικη... αλλωστε δεν ωφελεί τους θεωρητικούς αφού δεν ανοιγουν άλλο επιστημονικο πεδίο με την ιστορία γενικής... κατά τα αλλα, όσον αφορα τους τεχνολογικούς- θετικούς που επιθυμούν να ανοίξουν το 1ο πεδίο δε νομίζω η ιστορία γενικής να τους δυσκολέψει ιδιαίτερα αρκεί να μην έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με τη λεγόμενη "παπαγαλία" και να δουλέψουν τις πήγες...


υ.γ. αυτη είναι η γνώμη μου , χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανένα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
οοφοοοουυυυυυυυυυ Χριστε μου!μεγαλο διλημμα αυτη η επιλογη μαθηματος.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα! Από Σεπτέμβρη, θα είμαι θεωρητική. Πραγματικά, όμως, αναρωτιέμαι εδώ και πολύ καιρό ποιο θα ήταν το καταλληλότερο μάθημα επιλογής για μένα στην Γ' λυκείου. Κοιτάξτε. Αν και προσωπικά τρελαίνομαι για Ιστορία, με προβληματίζει το γεγονός ότι πολλοί είναι εκείνοι οι οποίοι προσπαθούν να με αποτρέψουν, κατευθύνοντάς με προς τη Βιολογία. Θα ήθελα, βέβαια, σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι σε όλα τα χρόνια της φοίτησής μου από το γυμνάσιο και έπειτα, δε μου έτυχαν οι καλύτεροι καθηγητές στο συγκεκριμένο μάθημα. Να φανταστείτε, ο φετινός βιολόγος δεν μας είχε εξετάσει ποτέ. Επόμενο ήταν, λοιπόν, κι εγώ να μη διαβάζω. Αντιθέτως, στην Ιστορία έχω πολύ καλές βάσεις. Ακόμη, λέγεται ότι και η Βιολογία δεν είναι πλέον εύκολο μάθημα, εξαιτίας των ασκήσεων που καλούνται να λύσουν οι μαθητές, ιδιαίτερα τα δύο τελευταία χρόνια.
Τι να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, απλά αν τελικά επιλέξω την Βιολογία, θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο από φέτος. Η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχω άποψη και για τα δύο μαθήματα. Λοιπόν.

Η απάντηση εξαρτάται από τα εξής δεδομένα: τι μαθήτρια είσαι, τι βάσεις έχεις στα υπόλοιπα μαθήματα, τι σχολή στοχεύεις. Με άψογο διάβασμα γράφεις και στα δύο 20.
Βιολογία: παπαγαλία περιορισμένου αριθμού σελίδων, ασκήσεις, γενικά θέλει προσοχή. Τελευταία υπάρχει η τάση για παγίδες. Ανοίγεις 3ο πεδίο.
Ιστορία: ομοίως παπαγαλία, μπόλικη ύλη, συμπίπτει σε ένα βαθμό με κατεύθυνση. Προσοχή στις πηγές.

Εσύ αποφασίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
κατατοπιστικοτατος;) ευχαριστω.!!

μαλλον θα πρεπει να παρω ενα βιβλιο απο καθε μαθημα για να δω ποιο απο τα δυο παει καλυτερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
μαλλον θα πρεπει να παρω ενα βιβλιο απο καθε μαθημα για να δω ποιο απο τα δυο παει καλυτερα....
Voilà
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
:clapup: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
κατατοπιστικοτατος;) ευχαριστω.!!

μαλλον θα πρεπει να παρω ενα βιβλιο απο καθε μαθημα για να δω ποιο απο τα δυο παει καλυτερα....

Kαλησπερα...και εγω το ιδιο διλλημα ειχα με σενα πριν κανενα μηνα αλλα τελικα αποφασισα να παρω ιστορια γενικης...ναι μεν ακουω ατομα να μου λενε να μην το κανω και οτι ειναι δυσκολα αλλα σε κανεναν απο αυτους δεν αρεσει η ιστορια....εγω θα επιλεξω ιστορια και δεν ακουω κανεναν ...πιστευω στις δυνατοτητες μου...μην ανυσηχεις θα τα καταφερουμε καπως και εμεις:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top