[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Φυσικη φυσικη:D εσυ?

Ωραία, θα έχουμε ακριβώς τα ίδια μαθήματα δηλαδή (θετική + φυσική) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα! Από Σεπτέμβρη, θα είμαι θεωρητική. Πραγματικά, όμως, αναρωτιέμαι εδώ και πολύ καιρό ποιο θα ήταν το καταλληλότερο μάθημα επιλογής για μένα στην Γ' λυκείου. Κοιτάξτε. Αν και προσωπικά τρελαίνομαι για Ιστορία, με προβληματίζει το γεγονός ότι πολλοί είναι εκείνοι οι οποίοι προσπαθούν να με αποτρέψουν, κατευθύνοντάς με προς τη Βιολογία. Θα ήθελα, βέβαια, σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι σε όλα τα χρόνια της φοίτησής μου από το γυμνάσιο και έπειτα, δε μου έτυχαν οι καλύτεροι καθηγητές στο συγκεκριμένο μάθημα. Να φανταστείτε, ο φετινός βιολόγος δεν μας είχε εξετάσει ποτέ. Επόμενο ήταν, λοιπόν, κι εγώ να μη διαβάζω. Αντιθέτως, στην Ιστορία έχω πολύ καλές βάσεις. Ακόμη, λέγεται ότι και η Βιολογία δεν είναι πλέον εύκολο μάθημα, εξαιτίας των ασκήσεων που καλούνται να λύσουν οι μαθητές, ιδιαίτερα τα δύο τελευταία χρόνια.
Τι να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, απλά αν τελικά επιλέξω την Βιολογία, θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο από φέτος. Η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Εχω γράψει και τα 2 μαθήματα η βιολογία είναι πολυ πιο εύκολη με διαφορά.
Τώρα το να διαλέξεις ιστορια ανεξάρτητα που εισαι καλή ή όχι σε περιορίζει σε ένα και μόνο πεδίο, οπότε πιστεύω καλύτερα να διαλεξεις ή μαθηματικα η βιολογία να εχεις περισσότερα πεδία να στοχεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Βιολογια να παρετε,εκτος του οτι γαμαει αγρια,μαθαινεις και ορισμενα χρησιμα πραγματα που μπορεις να τα εφαρμοσεις στην ζωη σου.

Ξεχασα να πω οτι γαμαει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
οοποτε θελεις ειμαι διαθεσιμη:D παντως,αν και αρχη,δεν εχω μετανοιωσει για την επιλογη μου:clapup:

Να 'σαι καλά!

Καλά κάνεις,χαίρομαι.Είμαι σίγουρη πάντως ότι δε θα το μετανιώσεις ούτε στο τέλος:).Στο εύχομαι:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Βιολογια να παρετε,εκτος του οτι γαμαει αγρια,μαθαινεις και ορισμενα χρησιμα πραγματα που μπορεις να τα εφαρμοσεις στην ζωη σου.

Ξεχασα να πω οτι γαμαει :)

γκουχου γκουχου, εντελώς αντικειμενικό ποστ :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βιολογια να παρετε,εκτος του οτι γαμαει αγρια,μαθαινεις και ορισμενα χρησιμα πραγματα που μπορεις να τα εφαρμοσεις στην ζωη σου.
:P Σαν τι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Οτι οταν εχουμε χαμηλο πυρετο μπορουμε να τον κρατησουμε διοτι ο πυρετος εμποδιζει την αναπτυξη και τον πολλαπλασιασμο των βακτηρων+ενισχυει δραση μακροφαγων

Οτι δεν την παταμε στην απατη στο να παρουμε αντιβιοτικα οταν εχουμε προσβληθει απο ιο διοτι οι ιοι διαθετουν δικο τους μεταβολικο μηχανισμο.

Κτλπ Κτλπ.


Ρε τι να λεμε τωρα,γαμαει,Τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Οτι οταν εχουμε χαμηλο πυρετο μπορουμε να τον κρατησουμε διοτι ο πυρετος εμποδιζει την αναπτυξη και τον πολλαπλασιασμο των βακτηρων+ενισχυει δραση μακροφαγων

Οτι δεν την παταμε στην απατη στο να παρουμε αντιβιωτικα οταν εχουμε προσβληθει απο ιο διοτι οι ιοι διαθετουν δικο τους μεταβολικο μηχανισμο.
Αυτά που λες τα χουμε πει στην βιολογία και δεν έχω πάει καν Γ λυκείου.
Κάτι άλλο; :P:P :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αυτά που λες τα χουμε πει στην βιολογία και δεν έχω πάει καν Γ λυκείου.
Κάτι άλλο; :P:P :redface::redface:

Πολλα αλλα,δεν θα καθομαι να σου γραφω ολο το βιβλιο απ'εξω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ωραία, θα έχουμε ακριβώς τα ίδια μαθήματα δηλαδή (θετική + φυσική) :D
και ιδιο πεδιο;)
Να 'σαι καλά!

Καλά κάνεις,χαίρομαι.Είμαι σίγουρη πάντως ότι δε θα το μετανιώσεις ούτε στο τέλος:).Στο εύχομαι:redface:!
σε ευχαριστω πολυ:) κι εσυ να αποφασισεις 'γρηγορα';)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Οτι οταν εχουμε χαμηλο πυρετο μπορουμε να τον κρατησουμε διοτι ο πυρετος εμποδιζει την αναπτυξη και τον πολλαπλασιασμο των βακτηρων+ενισχυει δραση μακροφαγων

Οτι δεν την παταμε στην απατη στο να παρουμε αντιβιωτικα οταν εχουμε προσβληθει απο ιο διοτι οι ιοι διαθετουν δικο τους μεταβολικο μηχανισμο.

Κτλπ Κτλπ.


Ρε τι να λεμε τωρα,γαμαει,Τελος.
Αυτά τα λέει και η Βιολογία της Γ' γυμνασίου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ:) κι εσυ να αποφασισεις 'γρηγορα';)

Εεε θα δούμε μωρέ:redface:.Έχουμε χρόνο ακόμα:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτά που λες τα χουμε πει στην βιολογία και δεν έχω πάει καν Γ λυκείου.
Κάτι άλλο; :P:P :redface::redface:
:P :P
ότι ο ανθρωπος βρίσκεται στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας
και ότι η χλωρίδα είναι πιο μεγάλη από την πανίδα
και ότι το εμβόλιο βοηθάει τα αντισωματα να εξειδικευτούν
και οτι ο ορος περιέχει προκατασκευασμένα αντισωματα
Ότι ο κύκλος του αζώτου, του νερού είναι ένα θαύμα της φύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αμα παρετε βιολογια θα μπορειτε να διαβαζετε τα παρακατω διαγραμματα :P



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
:P :P
ότι ο ανθρωπος βρίσκεται στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας
και ότι η χλωρίδα είναι πιο μεγάλη από την πανίδα
και ότι το εμβόλιο βοηθάει τα αντισωματα να εξειδικευτούν
και οτι ο ορος περιέχει προκατασκευασμένα αντισωματα
Ότι ο κύκλος του αζώτου, του νερού είναι ένα θαύμα της φύσης.
Δηλαδή ο μαθητής της Γ' γυμνασίου γράφει 20:P

Ωραία:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή ο μαθητής της Γ' γυμνασίου γράφει 20:P

Ωραία:hehe:

Nαι (το μαθημα ειναι επιπέδου γυμνασίου)
για την ακρίβεια είναι πιο δύσκολη η βιολογία της α λυκείου (αυτη που είναι τωρα)
Αμα παρετε βιολογια θα μπορειτε να διαβαζετε τα παρακατω διαγραμματα :P



:P

ακόμα θυμάμαι το ελεινό ασαφές περσνινό θέμα που βαλανε οι βιοεπιστημονες.........

Το μικρό και αμόρφωτο Κατσίκι απατνά στους Βιοεπιστήμονες με μια εικόνα.





Απλώς συνεχίσαμε το διάγραμμα του Δ3 έτσι ώστε στην μία περίπτωση να ειναι πρωτογενής και στην αλλη δευτερογενής απάντηση. (το ύψος των καμπυλών έγινε πρόχειρα). To επιχειρημα επίσης ότι στο εμβολιασμό έχουμε μόνο πρωτογενή απόκριση δεν ευσταθεί.... και θα πω μερικά περαδείγματα
το εμβόλιο της ηπατίτδας b απαιτει πολλές δόσεις. Όταν κάνουμε τη δεύτερη δόση στην ουσιά έχουμε ένα αντιγόνο που δε αυξάνεται και η απόκριση που έχουμε είναι δευτερογενή.

Επίσης πολλοί κάνουν το εμβόλιο της γρίπης ή της ανεμοβλογιάς Όμως μπορεί κάποια από αυτές τις αρρώστιες να τις έχουν περάσει προηγουμένως υπολινικά συνεπώς και σε αυτή την περίπτωση έχουμε εμβολιασμό με δευτερογενή απόκριση χωρίς συμπτώματα.


Ευχόμαστε για το καλό των παδιων και για την αντικειμενικότητα των θεσμών των πανελλαδικών να αποφαστεί να θεωρηθούν και οι δύο απαντήσεις σωστές με επαρκή αιτιολόγηση.

Το υπουργείο έπιασε σωστά την πρώτη περίπτωση παρόλα αυτά εμείς θεωρούμε και οι δύο απαντήσεις είναι σωστές αρκεί να υπάρχει επαρκή αιτιολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Nαι (το μαθημα ειναι επιπέδου γυμνασίου)
για την ακρίβεια είναι πιο δύσκολη η βιολογία της α λυκείου (αυτη που είναι τωρα)

Συμφωνώ.Κακογραμμένο βιβλίο και η βιολογία της γ' γυμνασίου πολύ πιο ενδιαφέρουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ακόμα θυμάμαι το ελεινό ασαφές περσνινό θέμα που βαλανε οι βιοεπιστημονες.........

Δεν υπηρχε ασαφεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα! Από Σεπτέμβρη, θα είμαι θεωρητική. Πραγματικά, όμως, αναρωτιέμαι εδώ και πολύ καιρό ποιο θα ήταν το καταλληλότερο μάθημα επιλογής για μένα στην Γ' λυκείου.
Κοιτάξτε. Αν και προσωπικά τρελαίνομαι για Ιστορία, με προβληματίζει το γεγονός ότι πολλοί είναι εκείνοι οι οποίοι προσπαθούν να με αποτρέψουν, κατευθύνοντάς με προς τη Βιολογία. Θα ήθελα, βέβαια, σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι σε όλα τα χρόνια της φοίτησής μου από το γυμνάσιο και έπειτα, δε μου έτυχαν οι καλύτεροι καθηγητές στο συγκεκριμένο μάθημα. Να φανταστείτε, ο φετινός βιολόγος δεν μας είχε εξετάσει ποτέ. Επόμενο ήταν, λοιπόν, κι εγώ να μη διαβάζω. Αντιθέτως, στην Ιστορία έχω πολύ καλές βάσεις. Ακόμη, λέγεται ότι και η Βιολογία δεν είναι πλέον εύκολο μάθημα, εξαιτίας των ασκήσεων που καλούνται να λύσουν οι μαθητές, ιδιαίτερα τα δύο τελευταία χρόνια.
Τι να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, απλά αν τελικά επιλέξω την Βιολογία, θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο από φέτος. Η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Ούτε η βιολογία, ούτε η ιστορια θέλει γνώσεις απο προηγούμενες τάξεις. Νεα πράγματα διδάσκεσαι εξ ολοκλήρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν υπηρχε ασαφεια :)

Δε με νοιαζει τι ελεγε το βιβλιο τα θεματα δε πρεπει να μπαινουν με βαση το βιβλιο αλλα με βαση το μαθημα

απο την στιγμη που υπηρχε λογικη εξηγηση και για τα 2 το θέμα ηταν ασαφές και οι εξυπνοι βιοεπιστήμονες ουτε χρονο δε βαλανε....

Δε θυμάμαι την εκφώνηση αλλα η απαιτουσε να πουμε ότι ηταν απο εμβολιασμο ενώ δε μας εδινε ουσιαστικα κανενα δεδομενο μόνο μια καμπύλη χωρίς μονάδες μετρησης και χωρίς νουμερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top