Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική - Κύκλος Τεχνολογίας και Παραγωγής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε γιατι ειναι τοσο διαφορετικη η αναλογια των μαθητων των δυο τεχνολογικων κατευθυνσεων?
Δεν τον προτιματε ή αγνοητε την υπαρξη του?

Πραγματικα θεωρω την κατευθυνση μου απειρως ευκολοτερη και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν προτημαται....και στατιστικως να το παρουμε εχουμε καλυτερα αποτελεσματα απ οτι στην πληροφορικη και στο αοδε...

Μυριζομαι χοντρη παραπληροφορηση απο πλευρας των καθηγητών:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
σε μερικα σχολεια δεν υπαρχει τετοια κατευθυνση οπως και στο δικο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
η χοντρή παραπληροφόρηση γίνεται απο τους καθηγητές των φροντιστηρίων για την τεχνολογική Ι.

Αν κάποιος θέλει να κάνει χημεία-βιοχημεία και ηλεκτρολογία (??) γιατί να μην πάει στη θετική;

Εξαρχής στο σχεδιασμό, η τεχνολογική κατεύθυνση είχε τον προσανατολισμό της πληροφορικής και των οικονομικών (με την ΑΟΘ). Η τεχνολογική Ι έγινε για να εξυπηρετήσει (για άλλη μια φορά) τους καθηγητές χημείας και φυσικής που έχουν τη δύναμη στα κέντρα των αποφάσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dafnousaki

Νεοφερμένος

Ο dafnousaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
στη Χιο ποτε δεν κανανε αυτη την κατευθυνση ενα παιδι ρωτησε αν μπορει να παει και του ειπαν δεν εχει δηλωσει κανεις αλλος και δεν υπαρχουν καθηγητες εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
η χοντρή παραπληροφόρηση γίνεται απο τους καθηγητές των φροντιστηρίων για την τεχνολογική Ι.

Αν κάποιος θέλει να κάνει χημεία-βιοχημεία και ηλεκτρολογία (??) γιατί να μην πάει στη θετική;

Εξαρχής στο σχεδιασμό, η τεχνολογική κατεύθυνση είχε τον προσανατολισμό της πληροφορικής και των οικονομικών (με την ΑΟΘ). Η τεχνολογική Ι έγινε για να εξυπηρετήσει (για άλλη μια φορά) τους καθηγητές χημείας και φυσικής που έχουν τη δύναμη στα κέντρα των αποφάσεων


Η ολη υποθεση των μαθηματων δεν ειναι απλα για να γραψει καποιος καλα στις πανελληνιες?
Αφου ειτε παρω πληροφορικη ειτε παρω ηλεκτρολογια στα ιδια παιδια μπαινω ,γιατι να δυσκολευω την ζωη μου?

και μη μου πειτε οτι η πληροφορικη του λυκειου σου δινει τις βασεις για το πανεπιστημιο γιατι αυτο ειναι μια μεγαλη μπουρδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι δεν προωθειται απο τα σχολεια. Στη Β' λυκειου, απ' ο,τι μου ειχαν πει, υπαρχει και δευτερος κυκλος στη θετικη, με βιολογια αντι για χημεια. Ομως και παλι, κανενας δεν ξερει τιποτα. Αυτο γινεται κυριως για λογους χωρου πιστευω, αφου σκεψου στη Γ' λυκειου να χρειαζοταν το καθε σχολειο μια ή δυο αιθουσες ακομα για τεχνολογικη 2. Που θα τις εβρισκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η βιολογία μόνο ως μάθημα επιλογής υπάρχει...Και το βιβλίο λέγεται θετικής κατεύθυνσης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η εγκαταλειψει που εμφανιζει ο αλλος κυκλος της τεχνολογικης οφειλεται στην στενομυαλια των καθηγητων,κυριως των φροντηστηριων οι οποιοι δεν μπορουν να διανοηθουν πως υπαρχουν παιδια που δεν θελουν μονο να γραψουν καλα στις πανελληνιες αλλα και να κανουν μαθηματα που τους αρεσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ο λόγος που είχα επιλέξει φέτος την τεχνολογική 2 είναι γιατί, όχι μόνο μου αρέσει πολύ η χημεία, αλλά κ γιατι απεχθάνομαι τη βιολογία. Τώρα, ο λόγος που δεν επέλεξα την τεχνολογική 1 είναι γιατί δεν μ αρέσει κ πολύ ο,τι έχει σχέση με τους Η/Υ κ γιατί δεν μπορώ τόση παπαγαλία που έχει η διοίκηση...! Κ νομίζω ότι υπαρχουν αρκετοί που σκέφτονται σαν εμένα,απλα δε γνωριζουν την ύπαρξη αυτής της κατευθυνσης. Είναι αδιανόητο να υπάρχουν πόλεις που οι μαθητές δεν έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν την τεχνολογικη 2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eμείς που είμαστε ιδιωτικό δεν εχουμέ επιλογή και στα μαθήματα επιλογής:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Eμείς που είμαστε ιδιωτικό δεν εχουμέ επιλογή και στα μαθήματα επιλογής:mad:
Tι δεν εχετε ουτε κατευθυνσεις ?.
Πως λειτουργει εκει το συστημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο τους.....
Τοτε γιατι δημιουργησανε την κατευθυνση αμα δεν "διαφημιζεται" το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο τους.....
Τοτε γιατι δημιουργησανε την κατευθυνση αμα δεν "διαφημιζεται" το ιδιο
Στο σχολειο μου δεν εχει 2 τεχνολογικες . Καμια απο αυτες δεν εχει χημεια .
Για πες ποια ειναι η διαφορετικοτητα , ποια μαθηματα ειναι διαφορετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Στο σχολειο μου δεν εχει 2 τεχνολογικες . Καμια απο αυτες δεν εχει χημεια .
Για πες ποια ειναι η διαφορετικοτητα , ποια μαθηματα ειναι διαφορετικα


Αντι για πληροφορικη, εμεις εχουμε ηλεκτρολογια,μαθημα που ασχολειται με κυκλωματα,νομους του ohm κτλ
το οποιο δινεται πανελλαδικα και απο τα ΕΠΑΛ με ιδια δυσκολια στα θεματα:lol:


Ακομη,αντι για αοδε εχουμε χημεια-βοιοχημεια,το οποιο χωριζεται σε 2 κλαδους:
ενας ειναι η χημεια (που ειναι περιπου η μιση υλη της θετικης)και η βιοχημεια που ειναι περριπου 10 ενοτητες(20 σελ συνολικα,και ασχολειται με το DNA και τον μεταβολισμο κυριως)


Η χημεια στις τελικες εξετασεις πιανει το 50% του συνολικου βαθμου και το υπολοιπο ειναι θεωρια απο τη βιοχημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Κ αναρωτιέμαι: Είναι δυνατόν η πλειονότητα των μαθητών να αγνοούν την ύπαρξη αυτής της κατεύθυνσης όταν μιλάμε για Πανελλήνιες εξετάσεις?!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tι δεν εχετε ουτε κατευθυνσεις ?.
Πως λειτουργει εκει το συστημα ?

Tο ίδιο σύστημα απλά δεν μας ρωτάνε για μάθημα επιλογής γιατί έχουμεεξ ορισμού πληροφορική λόγω ECDL..Ακόμα ούτε λόγος για την 2η τεχνολογική που προσωπικά είναι ότι ζητάω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κ αναρωτιέμαι: Είναι δυνατόν η πλειονότητα των μαθητών να αγνοούν την ύπαρξη αυτής της κατεύθυνσης όταν μιλάμε για Πανελλήνιες εξετάσεις?!!!


(offtopic)
Li@ μπορεις να μου πεις απο που εισαι γιατι ειμαι περιεργος να δω που εχει φτασει ηαφεντια της κατευθυνσης μασ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
(offtopic)
Li@ μπορεις να μου πεις απο που εισαι γιατι ειμαι περιεργος να δω που εχει φτασει ηαφεντια της κατευθυνσης μασ:D

Θα σου στείλω pm...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis41

Νεοφερμένος

Ο antonis41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι για την τεχνολογική α': Είμαι μαθητής του ελληνοαμερικάνικου κολλεγίου, και άκουσα, κάπου, ότι ως ιδιωτικό υποχρεούται να φτιάξει τμήμα τεχν. α'. Αληθεύει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Όχι πως δεν το περίμενα αλλά ...............
Τι να κάνουμε, η κακή οργάνωση των σχολείων είναι δεδομένη:P
Εγώ μετά τις πανελλήνιες πέρυσι έμαθα ότι υπάρχει αυτή η κατεύθυνση, μέσα από εδώ:eek:


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Πανελλήνιες 2012"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top