[Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική - Θετική και επίπεδο τάξης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
και εγω πιστευω οτι στην θετικη θα γινεται καλυτερο μαθημα αλλα φυσικα και δεν θα την επιλεξω για αυτον το λογο.
γενικα δεν με ενδιαφερει καθολου με ποιους θα κανω μαθημα,ειτε ειναι καλοι μαθητες ειτε οχι,εγω θα εχω την ιδια αποδοση και στις 2 περιπτωσεις.
το βασικο μου κριτηριο ειναι τι μου αρεσει,και αφου μου αρεσει η θετικη,εκει σκοπευω να παω.:)

Έτσι ακριβώς!! Πάντως δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά αυτή η κατεύθυνση σου δίνει κάπως την αίσθηση του οτι ασχολείσαι με κάτι πιο επιστημονικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς!! Πάντως δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά αυτή η κατεύθυνση σου δίνει κάπως την αίσθηση του οτι ασχολείσαι με κάτι πιο επιστημονικο :P
θα συμφωνησω σε αυτο.γενικα παντως ολοι οι κλαδοι που ασχολουνται με την ζωη θεωρουνται πιο επιστημονικοι απο τους υπολοιπους(δεν λεω οτι ειναι).ισως επειδη εχουν σχετιστει με εργαστηρια,μεγαλους επιστημονες,πειραματα και αλλα πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Στη θετική το επίπεδο είναι όντως λίγο καλύτερο τις περισσότερες φορές αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν καλοί μαθητές στη τεχνολογική.
Και για πολλοστή φορά λέω πως η αντίληψη ''αν δεν σου αρέσει η χημεία μην πας θετική'' είνια λανθασμένη.Eμένα δεν μου άρεσε η χημεία μέχρι πέρσυ,το ίδιο και πολλά άλλα παιδιά,αλλά στη β ήταν το αγαπημένο μου μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Icon

Νεοφερμένος

Η Lost_Icon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μαλακίες.....αυτο που σε βολεύει πιο πολύ σύμφωνα με το επαγγελμα που θεσ πρέπει να διαλέγεις...απλα μαρικοί μαλάκεσ βλεπουν την Τεχνολογική μα κακο ματι επειδη ειναι μαλάκεσ κ τη θεωρούν κατώτερη κ για κακούσ μαθητές...αλλά δεν ισχύει κατι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και εγώ είμαι του 19 μαθητής αλλα θα πάω Τεχνολογική ! Δε σημαίνει κατι ! :D
Οντως , υπάρχει ενα έντονο ύφος απο μερικά (οχι όλα) ψονάκια της Θετικής που νομίζουν οτι η Τεχνολογική είναι κατώτερη Κατεύθυνση!
Καταρχάς , οπως ο Θετικός μαθαίνει Βιολογία κ Χημεία που του χρησιμεύουν για Ιατρικές σχολές κτλπ , έτσι και ο Τεχνολογικός μαθαίνει ΑΟΔΕ κ ΑΕΠΠ που θα του χρησιμεύσουν για τις οικονομικές σχολές και πληροφορικής !
So:stop:τις βλακίες!
Ο καθένας στο τομέα του και στα γούστα του!
Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ την Θετική αλλα ΟΧΙ οτι είναι και καλυτερη απο την Τεχνολογική ...μην τρελαθώ !Δε συγκρίνονται!
Και το επίπεδο τάξης ειναι ανάλογα και με τους καθηγητές , με τον αριθμό των παιδιών , την συμπεριφορά των μαθητών ! Δεν παίζει ρόλο μόνο η "κλάση των μαθητών" ! Όποιος θέλει μαθαίνει το ίδιο και απο τις 2 κατευθύνσεις ...μην λεμε τρέλες ! Ξερω και παιδια του 12-13 να πάνε θετική , δε σημαίνει κάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πολλοί καθηγητές στο Λύκειο διαλέγουν Θετική Κατεύθυνση γιατί το επίπεδο εκεί θεωρείται καλύτερο από της Τεχνολογικής...!!!
Ισχύει ότι είναι καλύτερο το επίπεδο;
Στο σχολείο που πηγαίνω είναι καλύτερο το επίπεδο της Θετικής παρά της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης. Και στην Γ' Λυκείου θα γίνει ακόμα χαμηλότερο το επίπεδο της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ε καλά το επίπεδο είναι ανάλογα με το σχολείο.Στο δικό μου η θετική είχε 75 παιδιά(aka μαζεύτηκαν πολλά τούβλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στο δικό μας σχολείο πάντως , δεν ισχύει κατι τέτοιο !
Θα είμαστε 16 παιδιά Τεχνολογική και 19 παιδιά Θετική (51 παιδιά Θεωρητική)!
Και οι καθηγητές είναι εξίσου καλοί και το επίπεδο μαθητών καλύτερο της Τεχνολογικής!
Φέτος είχαμε 7 παιδιά >19000 , 4 ήταν απο Τεχνολογική , 2 απο Θεωρητική και 1 απο Θετική !
Ο 1ος έβγαλε απο'τι θυμάμε 19700+ (Τεχνολογικη) , η 2η 19500+ (Τεχνολογική) και 3η 19350+ (Θεωρητική) !
Μαζεύονται και στη ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ "τουβλα" , οχι μονο στη Τεχνολογική !
Αυτά που λέτε είναι "αρχαία" για μένα ! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι στα περισσοτερα σχολεια η τεχνολογικη μαζευει τους "κακους" μαθητες, καθοτι για καπιον λογο υπαρχει η εντυπωση οτι ειναι πιο ευκολη (οπως και με τα ΕΠΑΛ...) και πολλες φορες παραγινεται το κακο. Αλλα αυτο εξαρτατε πολυ και απο τους καθηγιτες, και απο το πως βλεπουν τα παιδια και το μαθημα.

Οτι μαζευονται "κακοι" μαθητες ομως δεν παει να πει οτι πευτει το επιπεδο, αφου μπορει αυτοι απλα να μην μπορουν να παρακολουθισουν...! Η μπορει και να αυτοι να γινουν καλοι για "κακοι"

Στην τελικη, ειδα απο το σχολειο μου, που αν μη τι αλλο στο δικο μου τμημα (τεχνολογικη) ειχανε τυχει ολοι οι αδιαφοροι μαθητες, οτι το επιπεδο δεν ητανε πιο χαμηλο απο την θετικη, αλλα ολα τα τμηματα ητανε στο ιδιο επιπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selene1

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως δεν εχει σημασια η κατευθυνση, σημασια εχει το διαβασμα που κανει καποιος. Η θετικη δεν εχει σημαντικη διαφορα με την τεχνολογικη αλλα ειναι θεμα κλισης. Εμενα π.χ. μου λενε επειδη ειμαι καλη να παω θετικη και μετα τεχνολογικη, για να εχω καλυτερες βασεις ομως εγω ειμαι της γνωμης οτι βασεις μπορει να παρει κανεις απο παντου αρκει να διαβαζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Κατά τη δική μου γνώμη Θετική με τα χίλια στη Β λυκείου..
Πρώτον το επίπεδο είναι όντως πολύ καλύτερο και οι καθηγητές το παίρνουν πιο σοβαρά..Επίσης η Χημεία Κατεύθυνσης είναι πραγματικά γελοία..Και πολύ ενδιαφέρουσα..τουλάχιστον κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη!Στην τρίτη λυκείου αν δεν σε ενδιαφέρουν οι ιατρική και λοιπές σχολές καλύτερα Τεχνολογική...Αυτά από εμένα!

και γω αυτό λέω να κάνω...αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως πρέπει να πάρω τεχνολογική απ την αρχή για να κάνω και τα μαθήματα που με ενδιαφέρουν και να μην έχω κενά??(ή τα ίδια μαθήματα είναι με τη μόνη διαφορά τη χημεία?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν θα έχεις κενά αν πας θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
δηλαδη οσοι πανε θετικη δεν εχουν καθολου κενα....
αυτο ειναι γελοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν είπαμε κάτι τέτοιο.Είπα πως αν πας θετική δεν θα έχεις κενά για την τεχνονογική της γ με διάβασμα,το ίδιο ισχύει και για την τεχνολογική.Δεν είπα πως όποιος πάει τεχνολογική θα έχει κενά,απλά απάντησα σε μια συγκεκριμένη ερώτηση.
Μαθαίνουμε να καταλαβαίνουμε τα λεγόμενα του άλλου πριν πούμε ότι αυτά που λέει είναι γελοία.Πιο γελοίο είναι να κατηγορούμε τους άλλους χωρίς επιχειρήματα.
Τώρα όποιος θεωρεί πως σε ηλικία 16 χρονών είναι τόσο σίγουορος για τη σχολή που θέλει,ώστε να αποκλείσει τη θετική εγώ προσωπικά δηλώνω θαυμαστής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
καλά συγγνώμη !
Ίσως να μην το καταλαβα καλα...
μαλλον δεν εδωσα τοση σημασια...
Για το τελευταιο σε μενα αναφερεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$eleni$

Νεοφερμένος

Η $eleni$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Επειδή είμαι ακόμη προβληματισμένη στο θέμα: τεχνολογική ή θετική κατεύθυνση... Να ρωτήσω... Λέτε πως η θετική κατεύθυνση έχει καλύτερο/ανώτερο επίπεδο... Κι εγώ είμαι καλή μαθήτρια οπότε μ'ενδιαφέρει αυτό! ωστόσο, θέλω να ακολουθήσω σχολή οικονομικών και δεν θα έλεγα πως με ενδιαφέρουν τόσο οι ιατρικές σχολές!σκεφτόμουν να ακολουθήσω κατευθείαν τεχνολογική κατεύθυνση για να γλιτώσω χημεία αφού δε σχετίζεται με τα οικονομικά... αλλά... τόσο πολύ υστερεί η τεχνολογική κατεύθυνση από τη θετική στη Β'Λυκείου? τι με συμβουλεύετε να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έλα κοπέλα μου πάνε τεχνολογική και βράστα υπόλοιπα...Αφού θες οικονομικά...Γιατί θετική και ΑΟΘ δεν νομίζω να μπορείς(από άποψη ύλης) να τα εχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Επειδή είμαι ακόμη προβληματισμένη στο θέμα: τεχνολογική ή θετική κατεύθυνση... Να ρωτήσω... Λέτε πως η θετική κατεύθυνση έχει καλύτερο/ανώτερο επίπεδο... Κι εγώ είμαι καλή μαθήτρια οπότε μ'ενδιαφέρει αυτό! ωστόσο, θέλω να ακολουθήσω σχολή οικονομικών και δεν θα έλεγα πως με ενδιαφέρουν τόσο οι ιατρικές σχολές!σκεφτόμουν να ακολουθήσω κατευθείαν τεχνολογική κατεύθυνση για να γλιτώσω χημεία αφού δε σχετίζεται με τα οικονομικά... αλλά... τόσο πολύ υστερεί η τεχνολογική κατεύθυνση από τη θετική στη Β'Λυκείου? τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Εννοείται να πας τεχνολογική. Και έλεος μην ακούτε αυτά του τύπου 'ανώτερο επίπεδο'.Καλή μαθήτρια μπορείς να είσαι πηγαίνοντας και τεχνολογική.Δεν αλλάζει κάτι..μόνο το ενδιαφέρον σου για το διάβασμα.

Θες σχολή που την παίρνεις από τεχνολογική...το να πας θετική επειδή έχει ανώτερο επίπεδο δεν θα σε βοηθήσει καθόλου ούτε για τις πανελλήνιες ούτε για τη σχολή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Επειδή είμαι ακόμη προβληματισμένη στο θέμα: τεχνολογική ή θετική κατεύθυνση... Να ρωτήσω... Λέτε πως η θετική κατεύθυνση έχει καλύτερο/ανώτερο επίπεδο... Κι εγώ είμαι καλή μαθήτρια οπότε μ'ενδιαφέρει αυτό! ωστόσο, θέλω να ακολουθήσω σχολή οικονομικών και δεν θα έλεγα πως με ενδιαφέρουν τόσο οι ιατρικές σχολές!σκεφτόμουν να ακολουθήσω κατευθείαν τεχνολογική κατεύθυνση για να γλιτώσω χημεία αφού δε σχετίζεται με τα οικονομικά... αλλά... τόσο πολύ υστερεί η τεχνολογική κατεύθυνση από τη θετική στη Β'Λυκείου? τι με συμβουλεύετε να κάνω?








είμαι ακριβώς στην ίδια φάση...ακριβώς όμωςσ...ολοι μιλάνε για διαφορετικό επίπεδο...και πλέον έχω αμφιβολίες ενώ ήμουν σίγουρη για τεχνολογική...όμως στο σχολείο μου όλα τα μαθήματα τεχνολογικήσ-θετικής γίνονται από κοινού εκτός από χημεία...και στην τεχνολογική είμαστε 2 παιδιά!!! οπότε δεν νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα επιπέδου αφού το μόνο που έχω να χάσω είναι η χημεία κατεύθυνσης.....!!! Συμφωνείτε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Κοιτα το επιπεδο και των τρειων κατευθυνσεων η αληθεια ειναι οτι ειναι το ιδιο.
Το θεμα ειναι τ θες να γινεις εσυ.
Επειδη εχουν αποφασισει ξερω γω οτι τα θεματα πανελληνιων της τεχνολογικης θα ειναι πιο ευκολα απο τα θεματα της θετικης αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορουν να χωσουν θεματα ΑΟΔΕ και δεν ξερω τ αλλο κανει η τεχνολογικη (μιλαω για Γ Λυκειου) που να μην γραψει κανεις μα κανεις.
Αποφασιζεις τι θες να γινεις και ακολουθεις το αναλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top