[Παλιό Σύστημα] Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θυμάμαι κι εγώ να υπάρχει κάποια άλλη από αυτές που αναφέρει

Οι παλίρροιες λόγω των βαρυτικών έλξεων μεταξύ γης και σελήνης δημιουργούνται.
Γη+σελήνη=>γεωσεληνιακά (λέω μήπως εννοεί αυτό)

Το σχολικό βιβλίο δεν λέει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η στρατόσφαιρα και η οζοντόσφαιρα είναι το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οζοντόσφαιρα μας την έχει γράψει.:PΤι να πεις...
Ευχαριστώ και τις δύο:thanks:
Για την άλλη ερώτηση καμιά βοήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ πιστεύω είναι οι παλίρροιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eγώ πιστεύω είναι οι παλίρροιες.
Το ξέρω αλλά μήπως είναι και άλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το βιβλίο δεν λέει τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λέει αλλά δεν τις αναφέρει ως γαιοσεληνιακά φαινόμενα.Οπότε που ξέρω εγώ πως δεν είναι κι άλλα και απλώς δεν λέει πως είναι;
-----------------------------------------
Νομίζω πως βρήκα άλλο ένα: H μετάπτωση και η κλόνηση του άξονα της γης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λοιπόν τα γεωσεληνιακά φαινόμενα είναι παλίρροιες και επίσης είναι η μετάπτωση και η κλόνηση του άξονα της Γης,που είναι ακόμα ένα φαινόμενο που οφείλεται στην έλξη που ασκούν σε αυτή και ο Ήλιος και η Σελήνη.Οι δυνάμεις αυτές σε συνδυασμό με το σχήμα της Γης και τη λόξωση της εκλειπτικής,τη γωνία,δλδ που σχηματίζει ο άξονας περιστροφής της Γης με το επίπεδο της Γης(23 μοίρες και 27') εξαναγκάζουν τον άξονα να περιστρέφεται...βλέπε σχολικό βιβλίο σελ 52.
Ελπίζω να βοήθησα:D
To εχω ήδη διαβάσει,αλλά σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Πήρα και εγώ μάθημα επιλογής αυτό το μάθημα! Είναι ενδιαφέρον??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πήρα και εγώ μάθημα επιλογής αυτό το μάθημα! Είναι ενδιαφέρον??
Είναι.Αν και το γράφεις στις εξετάσεις.Θα μπορούσα να κάθομαι σήμερα αντί να διαβάζω αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Και εγώ αυτό πιστεύω! Μην κλαίγεσαι που διαβάζεις αντί να κάθεσαι! Σκέψου πως θα ξέρεις κάτι παραπάνω απο τους άλλους!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ε δεν κλαίγομαι κιόλας.:P
Έτσι κι αλλιώς τώρα τέλειωσα.

Ξέρει κανείς τι είναι ο άξονας του κόσμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουράνιος άξονας ή άξονας του κόσμου (celestial axis) ονομάζεται ο άξονας περί του οποίου περιστρέφεται η ιδεατή ουράνια σφαίρα και που ολοκληρώνει μια πλήρη περιστροφή σε 24 αστρικές ώρες.
Ο Ουράνιος άξονας είναι η προέκταση του άξονα της Γης που τέμνει την Ουράνια σφαίρα στα αντίστοιχα σημεία που ονομάζονται ουράνιοι πόλοι. Ο παρά τον Πολικό αστέρα ονομάζεται Ουράνιος Βόρειος Πόλος και ο παρά τον αστερισμό του Νότου Ουράνιος Νότιος Πόλος.




wiki!wiki!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σωστό πρέπει να το έχω...
-----------------------------------------
Λοιπόν για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις τα γεωσεληνιακά φαινόμενα τελικά είναι:
1.Οι παλιρροϊκές δυνάμεις
2.Η σύγχρονη περιστροφή της σελήνης
3.Η μετάπτωση και η κλώνηση του άξονα της γης
4.Οι εκλείψεις

Παιδιά είναι οζονόσφαιρα, όχι οζοντόσφαιρα και μάλλον είναι το ίδιο..τα στρώματα είναι:

ατμοσφαιρα-τροποσφαιρα-μεσοσφαιρα-ιονοσφαιρα-θερμοσφαιρα-εξωσφαιρα


Αν και εχουν αναφερθεί παραπάνω...
Τελικά δεν είναι το ίδιο,η οζονόσφαιρα είναι πάνω από τη στρατόσφαιρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
κρισατε δεν μας λες τι επεσε περιπου και με τι μορφη οι ερωτησεις? Γραφω μεθαυριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λοιπόν ήταν 2 ομάδες.Η 2η ομάδα ήταν ερωτήσεις ανάπτυξης.
Μία για τη σημασία της οζονόσφαιρας και η άλλη να διατυπώσουμε τους νόμουσ του Κέπλερ.
Στην α ομάδα μας έβαλε Σ-Λ,multiple choice,μια αντιστοίχηση σχετικά με τις ισημερίες και τα ηλιοστάσια και μια ερώτηση για το τι είναι ο ορίζοντας ενός τόπου και να τον σχεδιάσουμε.(αυτό το τελευταίο το θεώρησα μεγάλη τσατσιά:P)
Και δεν με λένε κρισάτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μαλιστα μαλιστα. Πανω απο μια ωρα δεν αφιερωνω αστρονομια. :p
Φχαριστω, και ναι σε λενε κρισατο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!!!!!Πως κανετε ετσι ρε παιδια για ενα μαθημα που δεν σας χρημισευει πουθενα και ουτε θα το χρειαστειτε ποτε του χρονου για τις Πανελληνιες??Στην ουσια οσον αφορα τον αποτερο μας στοχο,δηλαδη τις Πανελληνιες ειναι ενα αχρηστο μαθημα.Πραγματικα γελαω!!!!Κανετε λες και γραφετε μαθημα Κατευθυνσης που ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να γραψετε καλα ωστε να τα ξερετε ολα για να μην εχετε κενα.Κατα την αποψη μου καθηστε καλυτερα και διαβαστε Κατευθυνση λεω εγω να καλυψετε τα κενα που σιγουρα ολοι θα εχετε και αφηστε τα μαθηματα επιλογης.Δν λεω οτι εγω ειμαι τελειος στην κατευθυνση μου Διαβαστε τα εκει οπως μπορειτε και μην σκατε.Λες και αμα δν γραψετε καλα σημαινει οτι δν θα τα πατε καλα του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!!!!!Πως κανετε ετσι ρε παιδια για ενα μαθημα που δεν σας χρημισευει πουθενα και ουτε θα το χρειαστειτε ποτε του χρονου για τις Πανελληνιες??Στην ουσια οσον αφορα τον αποτερο μας στοχο,δηλαδη τις Πανελληνιες ειναι ενα αχρηστο μαθημα.Πραγματικα γελαω!!!!Κανετε λες και γραφετε μαθημα Κατευθυνσης που ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να γραψετε καλα ωστε να τα ξερετε ολα για να μην εχετε κενα.Κατα την αποψη μου καθηστε καλυτερα και διαβαστε Κατευθυνση λεω εγω να καλυψετε τα κενα που σιγουρα ολοι θα εχετε και αφηστε τα μαθηματα επιλογης.Δν λεω οτι εγω ειμαι τελειος στην κατευθυνση μου Διαβαστε τα εκει οπως μπορειτε και μην σκατε.Λες και αμα δν γραψετε καλα σημαινει οτι δν θα τα πατε καλα του χρονου.
Όταν άνοιξα αυτό το θέμα είχα ήδη τελείωσει τα μαθήματα της κατεύθυνσης για φέτος.Επίσης δεν πρέπει να αφιέρωσα στο συγκεκριμένο μάθημα πάνω από 2 ώρες.Εγώ ζήτησα απαντήσεις σε δυο ερωτήσεις τις οποίες το σχολικό βιβλίο δεν τις κάλυπτε.Όχι μόνο για τις εξετάσεις αλλά και για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.Και αυτό το μάθημα το θεωρώ πολύ πιο σημαντικό από άλλα.Το νόημα της πραγματικής απόκτησης γνώσεων χάνεται δυστυχώς από την νοοτροπία των πανελληνίων.Επίσης αν ήξερες την ύλη της β λυκείου θα γνώριζες πως τα μαθηματικά κατεύθυνσης αυτής της τάξης χρειάζονται ελάχιστα για τις πανελλήνιες.Έχουν ανοίξει θέματα για πολύ πιο άχρηστα μαθήματα και δεν είδα εκεί να διαμαρτύρεσαι.Στο κάτω-κατω ο λόγος ύπαρξης αυτού του forum αυτός είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!!!!!Πως κανετε ετσι ρε παιδια για ενα μαθημα που δεν σας χρημισευει πουθενα και ουτε θα το χρειαστειτε ποτε του χρονου για τις Πανελληνιες??Στην ουσια οσον αφορα τον αποτερο μας στοχο,δηλαδη τις Πανελληνιες ειναι ενα αχρηστο μαθημα.Πραγματικα γελαω!!!!Κανετε λες και γραφετε μαθημα Κατευθυνσης που ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να γραψετε καλα ωστε να τα ξερετε ολα για να μην εχετε κενα.Κατα την αποψη μου καθηστε καλυτερα και διαβαστε Κατευθυνση λεω εγω να καλυψετε τα κενα που σιγουρα ολοι θα εχετε και αφηστε τα μαθηματα επιλογης.Δν λεω οτι εγω ειμαι τελειος στην κατευθυνση μου Διαβαστε τα εκει οπως μπορειτε και μην σκατε.Λες και αμα δν γραψετε καλα σημαινει οτι δν θα τα πατε καλα του χρονου.



Η Αστρονομια ειναι απο τα καλυτερα μαθηματα που μπορεις να κανεις στο σχολειο, χαλαρα. Σου ανοιγει το μυαλο, βλεπεις τον κοσμο με αλλο ματι τελειως, πραγματα που ουτε καν φανταζεσαι οτι υπαρχουν στον κοσμο. Τουλαχιστον σε μενα ετσι εγινε. Και με βοηθησε να αποφασισω να παω στο Φυσικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top