[Παλιό Σύστημα] Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οποιος το εχει παρει....plz δωστε καμια πληροφορια
ειναι δυσκολο μαθημα?
κανεις ασκησεις?
διαφωτιστε με παρακαλω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_gd

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ανάλογα τον καθηγητή που θα σου τύχει..Εάν είναι κανένας αυστηρός μπορεί να το κάνει το μάθημα βαρετό...Αλλά μόνο του σαν μάθημα..όχι..Δεν είναι καθόλου δύσκολο..Είναι και πολύ ευχάριστο..Ξέρεις πόσο πράγματα έμαθα φέτος που δεν τα ήξερα και με εντυπωσίασαν;;..Και ούτε έχει ασκήσεις και τέτοια..Βέβαια διαγώνισμα το γράφεις στο τετράμηνο, όπως επίσης το δίνεις το μάθημα και στις εξετάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Κείτα δεν είναι και το ευκολότερο μάθημα , αλλά η αστρονομία & διαστημική είναι μια φοβερή επιστήμη που διεγύρει τη σκέψη σου όσο τίποτα άλλο.Βέβαια δεν ξέρω πως διδάσκεται στα σχολεία.
Αποψή μου : αν δεν πας θεωριτική κατεύθυνση πάρτο και δεν θα το μετανιώσεις ! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θετικη θα παω....αλλα το σκεφτομουν να την παρω γιατι με ενδιαφερουν παρα πολυ αυτα τα πραγματα
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_gd

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κείτα δεν είναι και το ευκολότερο μάθημα , αλλά η αστρονομία & διαστημική είναι μια φοβερή επιστήμη που διεγύρει τη σκέψη σου όσο τίποτα άλλο.Βέβαια δεν ξέρω πως διδάσκεται στα σχολεία.
Αποψή μου : αν δεν πας θεωριτική κατεύθυνση πάρτο και δεν θα το μετανιώσεις ! :no1:

Ότι δεν θα τα μετανιώσεις είναι σίγουρο!!!
Αλλά εμείς έχουμε και παιδιά της θεωρητικής στην αστρονομία..Μπορεί ναι μεν είναι μία θετική επιστήμη,αλλά δεν αποκλείει τους υπόλοιπους γιατί δεν μαθαίνεις πράξεις και μαθηματικά..Είναι κάτι διαφορετικό..(οκ..έχει η αστρονομία κάτι ψιλά για τους νόμους του Κέπλερ,αλλά σε αυτά δεν δίνεται και ιδιαίτερη σημασία..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
θετικη θα παω....αλλα το σκεφτομουν να την παρω γιατι με ενδιαφερουν παρα πολυ αυτα τα πραγματα
:)
Σε ενδιαφέρουν, αφού σε ενδιαφέρουν τι ρωτάς? διάλεξε την και τέλος !;)
Αμα μας ενδιαφέρει/αρέσει κάτι δεν έχει σχέση αν είναι εύκολο/δύσκολο κ.τ.λ. Αυτά τα ρωτάνε οι αδιάφοροι για το σχολείο που θέλουν να πάρουν ένα βαθμό και αυτό είναι όλο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εμεις ολο DVDs βλεπαμε και μαλιστα πηγαμε (η ταξη της αστρονομιας) 3 παραπανω εκδρομες....!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εμεις ολο DVDs βλεπαμε και μαλιστα πηγαμε (η ταξη της αστρονομιας) 3 παραπανω εκδρομες....!!!!:jumpy:

Εντάξει σε αυτό το μάθημα τα DVD πιστεύω οτι αξίζουν.
Που πήγατε εκδρομές ? Στο πλανητάριο ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ωραια!εγω αυτο θα δηλωσω και ελπιζω βεβαια να δημιουργηθει τμημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εντάξει σε αυτό το μάθημα τα DVD πιστεύω οτι αξίζουν.
Που πήγατε εκδρομές ? Στο πλανητάριο ???


Τη μια φορα πηγαμε στ Πλανηταριο, τη 2η στο Αστεροσκοπειο Πεντελης και την 3η πηγαμε στ Χαλκιδα, στν πορθμο του Ευριπου, για να δουμε την αλλαγη κατευθυνσης των νερων και εννοειται μετα, κατσαμε για καφεδακι....!!!!:no1::P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βεβαια εγω δεν μενω Αθηνα και δεν το βλεπω να παμε τετοια εκδρομη αν και θελω πολυ να επισκεφθω τα μερη αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Λοιπόν εμένα ένας κολλητός μου βγήκε 7ος για 2 θέσεις δεν μπήκε στην 5άδα για την Ολυμπιάδα. Αλλά το άτομο ενδιαφερόταν πάρα πολύ για αστρονομία κτλ. Για τη δεύτερη φάση όντως πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα από διάφορα εξωσχολικά βιβλία. Αυτός που ξέρω δεν διάβαζε και πάρα πολύ, το είχε πάρει χαλαρά το θέμα. Πάντως ξέρω ότι πολλά παιδιά πάνε φροντιστήριο για το συγκεκριμένο μάθημα για να περάσουν στην 5άδα, οπότε δεν είναι κάτι το εύκολο :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Λοιπόν εμένα ένας κολλητός μου βγήκε 7ος για 2 θέσεις δεν μπήκε στην 5άδα για την Ολυμπιάδα. Αλλά το άτομο ενδιαφερόταν πάρα πολύ για αστρονομία κτλ. Για τη δεύτερη φάση όντως πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα από διάφορα εξωσχολικά βιβλία. Αυτός που ξέρω δεν διάβαζε και πάρα πολύ, το είχε πάρει χαλαρά το θέμα. Πάντως ξέρω ότι πολλά παιδιά πάνε φροντιστήριο για το συγκεκριμένο μάθημα για να περάσουν στην 5άδα, οπότε δεν είναι κάτι το εύκολο :D.

μονος σου το ειπες για να περασουν στην ολυμπιαδα οχι για να ανταπεξελθουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
οποιος το εχει παρει....plz δωστε καμια πληροφορια
ειναι δυσκολο μαθημα?
κανεις ασκησεις?
διαφωτιστε με παρακαλω!:D
To μάθημα είναι πολύ ενδιαφέρον και μπορεί να σου μάθει αρκετά πράγματα που δεν φαντάστηκες ποτέ.Στο συγκεκριμένο αντικείμενο υπάρχει απίστευτος πλούτος γνώσεων που θα σας μαγεύσει.Επίσης θα ξεκολλήσετε από τους διάφορους "φωτεινούς παντογνώστες" των περιοδικών και της TV που συνήθως λένε ότι τους κατέβει σε θέματα Αστονομίας και Αστροφυσικής.Βέβαια περιστρέφεται 100% γύρω από τον καθηγητή που θα το αναλάβει.Αυτό σημαίνει ότι αν έχει τις γνώσεις θα το κάνει και ενδιαφέρον διαφορετικά θα περιοριστεί σε "παπαγαλία" του σχολικού βιβλίου και σε εκδρομές και βίντεο (που δεν είναι κατ'ανάγκη κακά αλλά δεν είναι η ουσία του μαθήματος). Το μάθημα τυπικά έχει εξετάσεις αλλά και αυτές μπορεί να έχουν επίσης "τυπικό" χαρακτήρα (π.χ με εργασίες που βαθμολογούνται κτλ.). Δυστυχώς οι μαθητές δεν το επιλέγουν και προτιμούν συνήθως το αντίστοιχο επιλογής της πληροφορικής που είναι πολύ πιο χαλαρό.Προτείνω να το επιλέξετε όσοι ενδιαφέρεστε για τέτοια θέματα και δεν βλέπετε το Λύκειο μόνο ως δρόμο για τις πανελλαδικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apsofable

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εμεις θα εχουμε εναν καθηγητη ο οποιος βαζει παλουκια θεματα(εγραψα 4 στο πρωτο τεστ ενω γυμνασιο εγραφα 20)αλλα ειναι γαμω τους παλικαραδες..εδω στη Χιο εχω ενα τηλεσκοπιο και λιώνω καθε βραδυ....ειναι ωραιο μαθηματακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί όχι από εσάς.Αλλά γενικά πολλά παιδιά προετοιμάζονται για διαγωνισμούς γιατί έχουν στόχο την Ολύμπιάδα κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι όντως...Στον διαγωνισμό Βιολόγιας όταν είχε δώσει η αδερφή μου, πολλά παιδιά ήρθαν με τις καθηγήτριες τους που τους έκαναν φροντιστήριο για τον διαγωνισμό..Τι να πω...Αφού η ύλη είναι μέσα από τα βιβλία του λυκείου..

Όσο για την Αστρονομία το σχολικό βιβλίο ούτε το 10% της ύλης του διαγωνισμού δεν καλύπτει...Γι'αυτό πολλοί διαβάζουν μόνοι τους αφού δεν υπάρχουν καθηγητές μέσης εκπαίδευσης που να έχουν τις σχετικές γνώσεις..


:)

Α γι'αυτό δεν πέρασα.Είπα κι εγώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θέλω απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις επιγόντως:
Απο ποιές στιβάδες αποτελείται η ατμόσφαιρα της γης(πρεπει να ειναι 6,στο βιβλίο αναφέρει μόνο 4)
Τι γνωρίζετε για την οζοντόσφαιρα;
Ποιά είναι τα γεωσεληνιακά φαινόμενα;
Εδιτ:δεν είναι βέβαια φυσική αλλά κάτι έπρεπε να βάλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η στρατόσφαιρα παίζει σπουδαίο προστατευτικό ρόλο για την ζωή του ανθρώπου γενικότερα. Και τούτο διότι στη μάζα της περιέχει το Όζον (Ο3) και σε τόση ποσότητα που να παρέχει την δυνατότητα λειτουργίας του ως θαυμάσιος ηλεκτονικός ηθμός, που απορροφά το μεγαλύτερο μέρος της ηλιακής υπεριώδους ακτινοβολίας που είναι τόσο καταστρεπτική σε οποιονδήποτε ζωντανό οργανισμό. Συγχρόνως όμως συμβάλλει στη θερμική ισορροπία της ατμόσφαιρας. Παρά ταύτα επιτρέπει την δίοδο μικρού μόνο μέρους της εν λόγω ακτινοβολίας που είναι απαραίτητη στην υγιεινή διαβίωση των γήινων ζωντανών οργανισμών.

Η χημική σύνθεση της ατμόσφαιρας μέχρι του ύψους των 80-100 χλμ είναι αμετάβλητη.
Ανάλογα όμως της μεταβολής της θερμοκρασίας διακρίνονται σ΄ αυτή τα ακόλουθα στρώματα:

1η Σημείωση: Η εν λόγω κατακόρυφη δομή ορίσθηκε κατά την Μετεωρολογία και μόνο, και ουδεμία σχέση έχει με τη διαστρωμάτωση που κάνει η Αστρονομία για τον πλανήτη Γη. ουπς.

wiki



Γεωσεληνιακά δεν βρήκα κάτι.Μήπως εννοεί τις παλίρροιες?
https://el.wikipedia.org/wiki/Παλίρροια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι.Αλλά αυτός τα λέει γεωσεληνιακά.
Είσαι σιγουρη πως δεν έχει και άλλο στρώμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top