[Παλιό Σύστημα] Μάθημα επιλογής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

smapy

Νεοφερμένος

Η smapy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά, ποια μαθήματα επιλογής δίνεις πανελλαδικώς;

Υγ. Το αρχιτεκτονικό σχέδιο τι διαφορά έχει με το τεχνικό;
Το αρχιτεκτονικό και το τεχνικό σχέδιο είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, για σχολές πχ πολιτικός μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός, γενικώς για πολυτεχνικές σχολές;

Άμεση απάντηση pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@Dias, θα μπορούσες να εξηγήσεις ποιά η διαφορά της πληροφορικής της Γ' με τα πολυμέσα-δίκτυα?
Τώρα το είδα το μήνυμα.:)
Η πληροφορική της Γ είναι ακριβως ίδια με της Β και γιαυτό αν την πάρεις στη Β δεν μπορείς στη Γ. Τα πολυμέσα-δίκτυα υποτίθεται ότι είναι συνέχεια της πληροφορικής.

Παιδιά, ποια μαθήματα επιλογής δίνεις πανελλαδικώς; Το αρχιτεκτονικό και το τεχνικό σχέδιο είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, για σχολές πχ πολιτικός μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός, γενικώς για πολυτεχνικές σχολές;
Μόνον η Αρχιτεκτονική θέλει ελευθερο και γραμμικό σχέδιο. Αυτά όμως που κάνουν στη Β λυκείου μαθήματα επιλογής είναι μάλλον τίποτα σε σχέση με αυτά που θέλει η αρχιτεκτονική.

Άμεση απάντηση pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Εδώ είμαστε μια παρέα και φιλικά ο ένας βοηθά τον άλλο. Αυτό το "άμεση απάντηση" μου θυμίζει............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε δύο:Βιολογία ή Θέματα Ιστορίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εγώ δήλωσα αστρονομία αλλά σήμερα έμαθα ότι ο χημικός που την έκανε έως πέρυσι και ήταν ο καλύτερος καθηγητής θα γίνει φέτος προιστάμενος και θα φύγει...Τώρα; τι κάνω; Μπορώ να τους πω να αλλάξω την δήλωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ δήλωσα αστρονομία αλλά σήμερα έμαθα ότι ο χημικός που την έκανε έως πέρυσι και ήταν ο καλύτερος καθηγητής θα γίνει φέτος προιστάμενος και θα φύγει...Τώρα; τι κάνω; Μπορώ να τους πω να αλλάξω την δήλωση;
Οι δηλώσεις για κατευθυνση και μάθημα επιλογης που κάνατε είναι προσωρινές για να δει το σχολείο τι θα κάνει του χρόνου. Τις επίσημες θα τις κάνετε το Σεπτέμβριο. Αλλά και πάλι σου δίνει δικαίωμα μέχρι κάποια ημερομηνια να αλλάξεις.
Υ.Γ. Μάθε πρώτα ποιος θα κάνει αστρονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ρώτησα και δεν ξέρουν ακόμα.....άντε ρε και ήθελα πολύ να πάω, χαλάλι και που δίνεις εξετάσεις στο τέλος, εμένα μου αρέσει πολύ σαν μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω θελω να παρω γαλλικα η' θεματα ιστοριας.αλλα σιγα μην σχηματιστει τμημα αρα μαλλον πληροφορικη.η αστρονομια ειναι δυσκολη??????πειτε σας παρακαλω να ξερω.εχει πολλα μαθηματικα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spasiklas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
τεχνολιγικη και σχεδιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
χμμ διαλεξα πληροφορικη...δηλαδη και κατι αλλο να ηθελα σιγα μην σχηματιστει τμημα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
αν δεν σου αρεσει η ΠΛΗΡ τι πας να κανεις θετικη? αφου η πληροφορικη ειναι μαθηματικα και αν δεν σου αρεσει η πληρ <=> δεν σου αρεσουν μαθηματικα
εχμ...καμια σχεση ομως.να ελεγε τεχνολογικη να πω.Οσοι ενδιαφερεστε για θετικη παρτε Βιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
εχμ...καμια σχεση ομως.να ελεγε τεχνολογικη να πω.Οσοι ενδιαφερεστε για θετικη παρτε Βιολογια

Να πω εγώ τώρα κάτι.. Ήμουν ανάμεσα σε Αρχές Περιβάλλοντος (παίζει να μην λέγεται κι έτσι:redface:) και Πληροφορική αλλά με όσους το συζήτησα μου είπαν πως καλύτερο θα ήταν να πάρω την Πληροφορική στην Γ' Λυκείου επειδή δεν εξετάζεται στο τέλος. Έτσι διάλεξα το Περιβάλλον. Έχω δηλώσει Θετική κατεύθυνση και δεν σκοπεύω να την αλλάξω. Τις προάλλες όμως μία φίλη μου που ενδιαφέρεται κ εκείνη για σχολές 3ου πεδίου μου είπε πως του χρόνου θα πάρει και εκείνη Βιολογία! Αλλά για ποιον λόγο? Θα μας φανεί κάπου χρήσιμη?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Να πω εγώ τώρα κάτι.. Ήμουν ανάμεσα σε Αρχές Περιβάλλοντος (παίζει να μην λέγεται κι έτσι:redface:) και Πληροφορική αλλά με όσους το συζήτησα μου είπαν πως καλύτερο θα ήταν να πάρω την Πληροφορική στην Γ' Λυκείου επειδή δεν εξετάζεται στο τέλος. Έτσι διάλεξα το Περιβάλλον. Έχω δηλώσει Θετική κατεύθυνση και δεν σκοπεύω να την αλλάξω. Τις προάλλες όμως μία φίλη μου που ενδιαφέρεται κ εκείνη για σχολές 3ου πεδίου μου είπε πως του χρόνου θα πάρει και εκείνη Βιολογία! Αλλά για ποιον λόγο? Θα μας φανεί κάπου χρήσιμη?:worry:
Το βιβλιο που δινουν σε αυτο το μαθημα ειναι το παλιο βιβλιο Βιολογιας Κατευθυνσης Β Λυκειου..(Ναι πλεον δεν υπαρχει αυτο το μαθημα)Ειναι καθαρα ιατρικο βιβλίο.Αρχικα μαθαινεις για το κυτταρο και μετα επεκτεινεται στο ανθρωπινο σώμα.Φυσικα δε θα το κανετε ολο ο καθηγητης κανει επιλογη τα σημαντικοτερα.Για παραδειγμα ιστοι του σωματος,συστηματα,κυκλοφορικο,καρδια,ομαδες αιματος.Για οσους ενδιαφερονται για Χημεια,Βιολογια,και γενικοτερα επιστημες Υγειας προσφερει ενδιαφερουσες γνωσεις.Ειδικα αν το βιβλιο ανανεωνόταν και λιγάκι.:PΓια να πεναίψουμε και λιγακι το σπιτι μας να δηλωσω οτι υπαρχει και χημεία επιλογης,μονο που τη διδασκουν ελαχιστα σχολεία.Διαφορετικη απο αυτην της Γενικης και της Θετικης.Γενικα με τη Χημεια υπαρχει ενα χαος.Υπαρχει και χημεια τεχνολογικης Γ λυκειου αλλα αναρωτιεμαι ποσοι τη διδασκονται.


Τι βλεπουν τα ματακια μου?Καταργηθηκε τελικα η Χημεια επιλογης β λυκειου.Οριστε οι αλλες επιλογες σας λοιπον:https://www.ypepth.gr/el_ec_category1368.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Το βιβλιο που δινουν σε αυτο το μαθημα ειναι το παλιο βιβλιο Βιολογιας Κατευθυνσης Β Λυκειου..(Ναι πλεον δεν υπαρχει αυτο το μαθημα)Ειναι καθαρα ιατρικο βιβλίο.Αρχικα μαθαινεις για το κυτταρο και μετα επεκτεινεται στο ανθρωπινο σώμα.Φυσικα δε θα το κανετε ολο ο καθηγητης κανει επιλογη τα σημαντικοτερα.Για παραδειγμα ιστοι του σωματος,συστηματα,κυκλοφορικο,καρδια,ομαδες αιματος.Για οσους ενδιαφερονται για Χημεια,Βιολογια,και γενικοτερα επιστημες Υγειας προσφερει ενδιαφερουσες γνωσεις.Ειδικα αν το βιβλιο ανανεωνόταν και λιγάκι.:PΓια να πεναίψουμε και λιγακι το σπιτι μας να δηλωσω οτι υπαρχει και χημεία επιλογης,μονο που τη διδασκουν ελαχιστα σχολεία.Διαφορετικη απο αυτην της Γενικης και της Θετικης Παιδειας.Γενικα με τη Χημεια υπαρχει ενα χαος.Υπαρχει και χημεια τεχνολογικης Γ λυκειου αλλα αναρωτιεμαι ποσοι τη διδασκονται.
Αχα...:D Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Γιάννη:P Αυτό για τη Χημεία πρώτη φορά τ' ακούω..!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αχα...:D Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Γιάννη:P Αυτό για τη Χημεία πρώτη φορά τ' ακούω..!:hmm:
τη σελιδα του υπουργειου δεν τη βλεπω τωρα.Μαλλον καταργηθηκε φετος.Ετσι κι αλλιως δε μαζευε κοσμο.Μαμωτο και δεν ειχα προλαβει να σουφρωσω κανενα βιβλιο απο το σχολειο μου.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
"Ιστορία των Κοινωνικών Επιστημών" τι είναι ακριβώς?με τι ασχολείται?είναι ωραίο??...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εγώ παιδιά δήλωσα μάθημα επιλογής γαλλικά γιατί και τα διδάσκομαι σε φροντιστήριο και μου αρέσουν πολύ, όσο για τις εφαρμογές υπολογιστών στο δικό μου σχολείο το διδάσκει μια καθηγήτρια, μα τι καθηγήτρια είναι αυτή!!! ούτε να τη περιγράψω δεν μπορώ... Αφήστε που στο σχολείο μας αν δεν συγκεντρωθεί ένα συγκεκριμένο νούμερο μαθητών δεν φτιάχνονται τμήματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
θεωρητικη και πληροφορικη μαλλον.....ετσι κ αλλιως δυσκολα σχηματιζεται τμημα για τα αλλα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν πάρεις στη Β όμως πληροφορική στη Γ' δεν μπορείς να ξανά επιλέξεις. Ή εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα από τα προσφερόμενα για επιλογή της Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
το ξερω........στη Γ μαλλον βιολογια .....θα δω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το ξερω........στη Γ μαλλον βιολογια .....θα δω....
Νot, τα μπερδεύεις!
Άλλο το επιλεγόμενο που θα δώσεις πανελλήνιες και άλλο η πληροφορική που σου λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top