[Παλιό Σύστημα] Μάθημα επιλογής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
εγω θα παω θεωρητικη.....τι μαθηματα επιλογης θα εχουμε;;
Τα μαθήματα επιλογής που υπάγονται στη γενική παιδεία βρίσκονται εδώ (ό,τι γράφει επιλογής στην παρένθεση + η Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης, η οποία είναι επιλογής και δεν απευθύνεται αποκλειστικά στους μαθητές της κατεύθυνσης αυτής) .

Φέτος, απ' όσο γνωρίζω αλλάζει λιγάκι το σύστημα, οπότε αφού θα πας θεωρητική, θα έχεις κι εκεί να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο μαθήματα : i) Αρχές Φιλοσοφίας, ii) Δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
τηνβιολογια την επιλεγουμε στην τριτη...ετσι δεν ειναι;;
εγωθα παω θεωρητικη θα πρεπει να επιλεξω μονο αναμεσα στις αρχες τς φιλοσοφιας και στο δικαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
τηνβιολογια την επιλεγουμε στην τριτη...ετσι δεν ειναι;;
εγωθα παω θεωρητικη θα πρεπει να επιλεξω μονο αναμεσα στις αρχες τς φιλοσοφιας και στο δικαιο;
μπορείς να επιλέξεις βιολογία και στην β λυκειου αν σχηματιζεται τμημα. Είναι το παλιο βιβλιο βιολογιας θετικης κατευθυνσης β λυκειου. Θα επιλέξεις και αλλο ενα μαθημα επιλογης. Τα πιο γνωστα που ξερω ειναι αστρονομια, υπολογιστες, βιολογια, σχεδιο, ψυχολογια. Το μονο που δεν εξεταζεται στο τελος ειναι αν δεν κανω λαθος οι υπολογιστες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
μπορείς να επιλέξεις βιολογία και στην β λυκειου αν σχηματιζεται τμημα. Είναι το παλιο βιβλιο βιολογιας θετικης κατευθυνσης β λυκειου. Θα επιλέξεις και αλλο ενα μαθημα επιλογης. Τα πιο γνωστα που ξερω ειναι αστρονομια, υπολογιστες, βιολογια, σχεδιο, ψυχολογια. Το μονο που δεν εξεταζεται στο τελος ειναι αν δεν κανω λαθος οι υπολογιστες. :)

Αυτά ήταν με το δικό μας σύστημα το παιδί τώρα θα είναι με το νέο που ανάλογα με την κατεύθηνση θα έχεις και της ανάλογες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτά ήταν με το δικό μας σύστημα το παιδί τώρα θα είναι με το νέο που ανάλογα με την κατεύθηνση θα έχεις και της ανάλογες επιλογές.
γιατί και αυτοί με το δικό μας σύστημα δεν θα δώσουνε? εγώ νομίζω ότι οι μόνες αλλαγές είναι το δικαιο που πάει ως επιλογή της θεωρητικής μόνο και η ερευνητική εργασία...
αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
τηνβιολογια την επιλεγουμε στην τριτη...ετσι δεν ειναι;;
εγωθα παω θεωρητικη θα πρεπει να επιλεξω μονο αναμεσα στις αρχες τς φιλοσοφιας και στο δικαιο;
Θα πάρεις δύο μαθήματα επιλογής:
Ι. Το πρώτο θα είναι είτε το Δίκαιο είτε οι Αρχές Φιλοσοφίας (όσον αφορά στην κατεύθυνση)
ΙΙ. Το δεύτερο θα είναι ένα από αυτά που παρέθεσα στην προηγούμενη σελίδα.
Όλα αυτά με μία μικρή επιφύλαξη για αλλαγή του συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
sparkling Grey δεν εχω καταλαβει ποια αλλα μαθηματα εκτος απο το δικαιο και τις αρχες φιλοσοφιας θα εχω ως επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
sparkling Grey δεν εχω καταλαβει ποια αλλα μαθηματα εκτος απο το δικαιο και τις αρχες φιλοσοφιας θα εχω ως επιλογη
Αν δεν αλλάξει τίποτα, θα μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στα εξής:
  • Αρχές Περιβαλλοντικών Επιστημών (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Γραμμικό Σχέδιο (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Εφαρμογές Πληροφορικής Υπολογιστών (Α, Β, Γ Γενικού Λυκείου - Γενικής Παιδείας) --> Το συγκεκριμένο, εάν το επιλέξεις τώρα. δε θα έχεις τη δυνατότητα να το επιλέξεις στη Γ'.
  • Ιστορία Κοινωνικών Επιστημών (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Νεότερη Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία (Β Γενικού Λυκείου – Επιλογής)
  • Τεχνικό Σχέδιο (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Διαχείριση Φυσικών Πόρων (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Θέματα Ιστορίας (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Κοινωνική και Πολιτκή Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Βιολογία (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Β' ξένη γλώσσα

Μπορείς να τα δεις και μόνο σου, αναλυτικότερα, εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν δεν αλλάξει τίποτα, θα μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στα εξής:
  • Αρχές Περιβαλλοντικών Επιστημών (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Γραμμικό Σχέδιο (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Εφαρμογές Πληροφορικής Υπολογιστών (Α, Β, Γ Γενικού Λυκείου - Γενικής Παιδείας) --> Το συγκεκριμένο, εάν το επιλέξεις τώρα. δε θα έχεις τη δυνατότητα να το επιλέξεις στη Γ'.
  • Ιστορία Κοινωνικών Επιστημών (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Νεότερη Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία (Β Γενικού Λυκείου – Επιλογής)
  • Τεχνικό Σχέδιο (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Διαχείριση Φυσικών Πόρων (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Θέματα Ιστορίας (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Κοινωνική και Πολιτκή Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Βιολογία (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής (Β Γενικού Λυκείου - Επιλογής)
  • Β' ξένη γλώσσα

Μπορείς να τα δεις και μόνο σου, αναλυτικότερα, εδώ. :)

Όλα αυτά αν μαζευτούν >= 15 άτομα!
Αυτοί οι νόμοι είναι για κλάψιμο, στο σχολείο μας λιγότερα από τα μισά μαθήματα έγιναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Όλα αυτά αν μαζευτούν >= 15 άτομα!
Αυτοί οι νόμοι είναι για κλάψιμο, στο σχολείο μας λιγότερα από τα μισά μαθήματα έγιναν!
Καλά, εννοείται. Λογοτεχνίες, ειδικά, και ιστορίες, άφαντες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλά, εννοείται. Λογοτεχνίες, ειδικά, και ιστορίες, άφαντες!

Λογοτεχνίες, ιστορίες, χημείες, βιολογίες και όλες οι γλώσσες άφαντες. Μας γ----αν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Όλα αυτά αν μαζευτούν >= 15 άτομα!
Αυτοί οι νόμοι είναι για κλάψιμο, στο σχολείο μας λιγότερα από τα μισά μαθήματα έγιναν!
εμας εγιναν μονο εφαρμογες υπολογιστων, βιολογια, αστρονομια, ευρωπαικη λογοτεχνια
ειχαμε δηλωσει πολλα παιδια για σχεδιο αλλα δεν εστειλαν καθηγητη-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Εμείς πάλι είχαμε καθηγητή μόνο για σχέδιο! :D
Και έτσι κάναμε όλοι σχέδιο ..και για του χρόνου που δήλωσαν καμια 40αρια άτομα Σχέδιο θα μας βάλουν να κάνουμε πληροφορική!
Πολύ Δημοκρατικές Διαδικασίες ..! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
γιατί και αυτοί με το δικό μας σύστημα δεν θα δώσουνε? εγώ νομίζω ότι οι μόνες αλλαγές είναι το δικαιο που πάει ως επιλογή της θεωρητικής μόνο και η ερευνητική εργασία...
αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη... :redface:

Σωστά τα λες ! ;)
Αυτές είναι οι μόνες αλλαγές ...
i) Το Δίκαιο από μάθημα Γενικής Παιδείας γίνεται επιλεγόμενο στη Θεωρητική Κατεύθυνση μαζί με τη Φιλοσοφία και τη θέση του παίρνει η Ερευνητική Εργασία στη Γενική Παιδεία
ii) Τα μαθήματα επιλογής για το έτος 2012-2013 περιορίζονται σε 8:
- Αρχές Οικονομίας
- Β' Ξένη Γλώσσα
- Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής
- Σχέδιο Γραμμικό
- Σχέδιο Ελεύθερο
- Εφαρμογές Υπολογιστών
- Διαχείρηση Φυσικών Πόρων
- Νεότερη Ευρωπαική Λογοτεχνία

Αυτά ήταν με το δικό μας σύστημα το παιδί τώρα θα είναι με το νέο που ανάλογα με την κατεύθηνση θα έχεις και της ανάλογες επιλογές.

Που ζεις ?? :P Αυτό το νέο σύστημα έχει μπει στο συρτάρι από τότε που έφυγε η Διαμαντοπούλου ... Όλοι στο Λύκειο φέτος θα δώσουν με το ισχύον σύστημα
Κόιτα λίγο εδώ : https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1683-wrologio-programma-mathimatwn-b-lykeiou.html και εδώ : https://www.newsnow.gr/article/60311/ME-to-isxyon-systima-tha-exetastoun-oi-mathites-tou-lykeiou.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Που ζεις ?? :P Αυτό το νέο σύστημα έχει μπει στο συρτάρι από τότε που έφυγε η Διαμαντοπούλου ... Όλοι στο Λύκειο φέτος θα δώσουν με το ισχύον σύστημα
Κόιτα λίγο εδώ : https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1683-wrologio-programma-mathimatwn-b-lykeiou.html και εδώ : https://www.newsnow.gr/article/60311/ME-to-isxyon-systima-tha-exetastoun-oi-mathites-tou-lykeiou.html

Τελευταία φορά που τσέκαρα ζω στην Ελλάδα. :P:P:P Αλλα back on topic ύξερα ότι θα εισαχθούν με το δικό μας συστημα στην ανώτερη εκπαίδευση απλως είχα μέινει με την εντύπωση πως οι αλλαγές σχετικά με το προγραμμα παραμένουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Τελευταία φορά που τσέκαρα ζω στην Ελλάδα. :P:P:P Αλλα back on topic ύξερα ότι θα εισαχθούν με το δικό μας συστημα στην ανώτερη εκπαίδευση απλως είχα μέινει με την εντύπωση πως οι αλλαγές σχετικά με το προγραμμα παραμένουν

ΧΑΧΑ ! :P :D
Όχι τελικά το πήραν πίσω γι' άλλες 2 χρονιές ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Τελείωσα την Α Λυκείου και από Σεπτέμβριο στα θρανία για Β' . Κατα τη διάρκεια της χρονιάς μου δόθηκε το γνωστό χαρτάκι σε όλους μας για να δηλώσω μάθημα επιλογής . Φυσικά και δήλωσα εφαρμογές υπολογιστών σαν μια γνώση που έχω παραπάνω :whistle: . Βέβαια στις πανελλήνιες θέλω να δώσω και ΑΟΘ ώστε να έχω πρόσβασει και στο 5ο πεδίο . 3η Λυκείου μπορώ να το δηλώσω ? Θα έχω όμως μάθημα με υπολογιστές στα 7 αυτά μαθήματα? Αν δεν κάνω λάθος είναι Έκθεση , Μαθηματικά Γενικής , Μαθηματικά κατεύθυνσης , Φυσική Κατεύθυνσης , Διοίκηση , Ανάπτυξη εφαρμογών (Προγραμματισμός) και μάθημα επιλογής δηλαδή ΑΟΘ . Σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Τελείωσα την Α Λυκείου και από Σεπτέμβριο στα θρανία για Β' . Κατα τη διάρκεια της χρονιάς μου δόθηκε το γνωστό χαρτάκι σε όλους μας για να δηλώσω μάθημα επιλογής . Φυσικά και δήλωσα εφαρμογές υπολογιστών σαν μια γνώση που έχω παραπάνω :whistle: . Βέβαια στις πανελλήνιες θέλω να δώσω και ΑΟΘ ώστε να έχω πρόσβασει και στο 5ο πεδίο . 3η Λυκείου μπορώ να το δηλώσω ? Θα έχω όμως μάθημα με υπολογιστές στα 7 αυτά μαθήματα? Αν δεν κάνω λάθος είναι Έκθεση , Μαθηματικά Γενικής , Μαθηματικά κατεύθυνσης , Φυσική Κατεύθυνσης , Διοίκηση , Ανάπτυξη εφαρμογών (Προγραμματισμός) και μάθημα επιλογής δηλαδή ΑΟΘ . Σωστά?
αν επιλεξεις ΑΟΘ στην Γ' δεν μπορεις να επιλεξεις και υπολογιστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
αν επιλεξεις ΑΟΘ στην Γ' δεν μπορεις να επιλεξεις και υπολογιστες!

Ο αδερφός μου θυμάμαι δήλωσε σχολές 5ου πεδίου δίνοντας και προγραμματισμό . Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τον πάρω τηλ να μάθω (Είναι σε ταξίδι , καράβια , και δεν έχει σήμα) . Κάποιος να με βοηθήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Ο αδερφός μου θυμάμαι δήλωσε σχολές 5ου πεδίου δίνοντας και προγραμματισμό . Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τον πάρω τηλ να μάθω (Είναι σε ταξίδι , καράβια , και δεν έχει σήμα) . Κάποιος να με βοηθήσει?
1ον ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!! 2ον εισαι και παναθηναικος !!!! σε συμπαθησα .... για να δηλωσε 5ο πεδιο ειχε μαθ γεν και αοθ...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top