Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ωραία, let's play. Εγώ έγραψα 20. Τι σημαίνει αυτό; Ότι είμαι πιο για τα μπάζα από έναν της θετικής ; Το ότι πηγαίνει η μάζα στην τεχνολογική είναι γεγονός. Αλλά δε νομίζω πως πηγαίνει για λόγο ευκολίας, αλλά για τον απλό λόγο ότι όταν πάει κάποιος θετική, συνήθως θέλει ιατρική.


--- Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ναι; είδες τη χημεία κατέυθυνσης της Β' λυκείου και απέκτησες άποψη και για τη θετική της Γ; Αν ήταν πιο έυκολη η θετική τότε γιατί μόνο το 1/10 των μαθητών την διαλλέγει; Είναι σαφώς δυσκολότερη η θετική, αλλά οι μαθητές γράφουν καλύτερα στα μαθήματα γιατί είναι κατά βάση πιο καλοί μαθητές.

ΥΓ:Μπορεί να είναι δύσκολη, αλλά είναι και η πιο ωραία κατεύθυνση...
---
Στέλιο δες τα περυσινά στατιστικά των μαθηματικών κατεύθνυσης της τεχνολογικής και της θετικής. Δες τι ποσοστό έγραψε κάτω από τη βάση στην τεχνολογική και τι ποσοστό έγραψε κάτω από τη βάση στη θετική. Και σε αυτό μπορούμε να συγκρίνουμε, γιατί είναι τα ίδια τα μαθηματικά.
Όσοι καθηγητές μας έκαναν πέρισυ έλεγαν οτι η χημεία της δεύτερας ειναι δυσκολότερη απο της τρίτης αλλα εκτός αυτού τη θετική την επιλέγεις γιατί σε ενδιαφέρουν οι σχολές του 3ου πεδίου....Εγώ σου λέω οτι ας έλθουν οι φωστήρες της Θετικής να κάνουν προγραμματισμό,ενα μάθημα που θέλει κριτική σκέψη ευστροφία και όχι παπαγαλία όπως η Βιολογία της θετικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν μιλάς για 20 στα μαθηματικά κατ είναι κοινό μάθημα...
Άποψή μου είναι ότι αν έχουμε δύο μαθητές με ίδια μόρια και ο ένας είναι από θετική και ο άλλος από τεχνολογική. Αυτός που είναι από τη θετική τα πήγε καλύτερα στις εξετάσεις.
---
Εγώ kristal παραδέχομαι ότι η βιολογία απαιτεί αποστήθιση σε μερικά σημεία, αλλά δεν είναι και ΑΟΔΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Άποψή σου όπως λές. De jure, όχι de facto.




--- Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Κοίτα από άτομο που λεει ότι η θετική είναι η πιο "ωραία" κατεύθυνση εγώ δν περιμένω να κάνει και σοβαρή κουβέντα...Έλεος τι πάει να πει πιο ωραία?Ότι είναι θέμα υποκειμενικό δε σου λέει κάτι?Και η θετική έχει πιο καλά ποσοστά επειδή πάνε οι πιο λίγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ρε παιδια , ηρεμηστε. Ο καθενας το βλεπει διαφορετικα. Δεν μπορουμε να λεμε ειναι αντικειμενικα δυσκολοτερη η ευκολοτερη η θετικη. Εμενα προσωπικα μου φαινεται ευκολοτερη, του exc , δυσκολοτερη, για διαφορετικους λογους προφανως. Οι μαθητες της θετικης πανε καλυτερα Μαθ-Φυσ. , επειδη 1)στη θετικη πανε οι περισσοτεροι με στοχο συγκεκριμενες σχολες (Ιατρικη-Φαρμακευτικη) κ 2) στην τεχνολογικη μαζευεται ολη η σαβουρα, δηλ. ο καθε αδιαφορος.. Επομενως, δεν εχει νοημα η συγκριση.

Οσο για την εκθεση.. Ο καθενας θετει τους προσωπικους του στοχους. Αν ενας περιμενει 17 και του ερθει 14, ειναι λογικο να απογοητευτει.(δεν μιλαω για μενα) Εξαλλου, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες δυνατοτητες. Αυτο που λεει ο beautiful loser ειναι τελειως ακυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και πάνε η πιο λίγοι, επειδή όλοι θεωρούν τη βιολογία και τη χημεία πολύ δύσκολη...
---
Ναι το ωραία είναι υποκειμενικό, έχεις δίκιο. Συμφωνώ, γράψε λάθος.
---
Τέλος πάντων, αν σου αρέσουν τα μαθήματα μιας κατέυθυνσης σου φαίνεται έυκολη, απλώς στους περισσότερους μαθητές δεν αρέσει η χημεία και η βιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ναί ειδικά η χημεία είναι φοβερά δύσκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Όσοι καθηγητές μας έκαναν πέρισυ έλεγαν οτι η χημεία της δεύτερας ειναι δυσκολότερη απο της τρίτης αλλα εκτός αυτού τη θετική την επιλέγεις γιατί σε ενδιαφέρουν οι σχολές του 3ου πεδίου....Εγώ σου λέω οτι ας έλθουν οι φωστήρες της Θετικής να κάνουν προγραμματισμό,ενα μάθημα που θέλει κριτική σκέψη ευστροφία και όχι παπαγαλία όπως η Βιολογία της θετικής...

Το γ@μ το θεμα.Ολες οι ασκησεις στη Βιολογια απαιτουν κριτικη σκεψη( αλλες λιγοτερο, αλλες περισσοτερο). Αν εισαι ασχετος επι του θεματος, καλυτερα να μη μιλας. Και πως ρε φιλε συγκρινεις Βιολογια με προγραμματισμο? Τι αλλο θα δουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Τις συγκρίνω με την ίδια λογική που συγκρίνεις εσύ τη θετική με την τεχνολογική!Εσυ τη βιολογία με τι ήθελες να τη συγκρίνω με την αοδε???Τι μου λές τώρα...2 μαθήματα ειναι τα διαφορετικά αναγκαστικά αν θες να συγκρίνεις κατευθύνσεις θα συγκρίνεις μαθήματα και όχι μαθητές...Προφάνως εσυ εισαι η άσχετη εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Το γ@μ το θεμα.Ολες οι ασκησεις στη Βιολογια απαιτουν κριτικη σκεψη( αλλες λιγοτερο, αλλες περισσοτερο). Αν εισαι ασχετος επι του θεματος, καλυτερα να μη μιλας. Και πως ρε φιλε συγκρινεις Βιολογια με προγραμματισμο? Τι αλλο θα δουμε


Νατάσα, δε θες να σου δείξω το NP-Complete....


ή μάλλον δες το...


https://en.wikipedia.org/wiki/P_%3D_NP_problem



Have fun!



Ps: Προφανώς και δε συγκρίνονται. Όσο εγώ είμαι άσχετος από βιολογία, άλλο τόσο εσύ είσαι άσχετη από προγραμματισμό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Τις συγκρίνω με την ίδια λογική που συγκρίνεις εσύ τη θετική με την τεχνολογική!Εσυ τη βιολογία με τι ήθελες να τη συγκρίνω με την αοδε???Τι μου λές τώρα...2 μαθήματα ειναι τα διαφορετικά αναγκαστικά αν θες να συγκρίνεις κατευθύνσεις θα συγκρίνεις μαθήματα και όχι μαθητές...Προφάνως εσυ εισαι η άσχετη εδώ...

Εγω δεν συνεκρινα κατευθυνσεις και ουτε μαθητες , βεβαια. Που το ειδες αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο off-topic όλα αυτά; Από κει και πέρα το τι επιλέγει κανείς είναι προσωπικό του θέμα και το κάνει για τους δικούς του λόγους, δεν υφίσταται σύγκριση θετικής-τεχνολογικής γιατί είναι διαφορετικά πράγματα και κάθε μάθημα τους έχει τη δική του δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Είναι off-topic. Απλώς μου τη βιδώνει όταν ακούω ξέρω γω "ντάξει... η τεχνολογική πιο εύκολη..." .... Στην τελική ας πήγαινε αυτός που το λέει τεχνολογική και τι τρώει τα μούτρα του στη θετική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ps: Προφανώς και δε συγκρίνονται. Όσο εγώ είμαι άσχετος από βιολογία, άλλο τόσο εσύ είσαι άσχετη από προγραμματισμό....

Ναι ρε, εγω δεν ειπα τιποτα για τον προγραμματισμο! Δεν διαφωνω οτι μπορει να ειναι ενα μαθημα που απαιτει κριτικη σκεψη, αλλα και παλι, επειδη ειμαι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΗ, δεν μπορω να εκφερω γνωμη γι αυτο. Ο αλλος ομως, οντας ασχετος, υποστηριζει ο,τι να 'ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina11

Νεοφερμένος

Η Kατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ησυχα παιδακια....μη μαλωνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Έ οταν λέει ο άλλος η θετική είναι δυσκολότερη δεν πρέπει να βασιστείς κάπου???Πώς θα καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα αν δεν τις συγκρίνεις???ποιο το μέτρο σύγκρισης???Αναγκαστικά απο τη στιγμή που μπείς σε αυτή τη διαδικασία (λανθασμένα) πρέπει να συγκρίνεις μαθήματα...απλη λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Λοιπόν φίλοι της θετικής......Ήταν επιλογής σας να διαλέξετε αυτή την κατεύθυνση.... είτε γαιτί θέλατε ιατρική...που απ ότι βλέπω σας ευνοεί η βιολογία και η χημεία να βγάλετε πολλά μόρια....είτε γαιτί γουστάρατε ή δν γουστάρατε κάποια μαθήματα... Σταματήστε την κλάψα και αποδεχτείτε μερικοί το λάθος σας να την ακολουθήσετε και μην λέτε ότι η μία κατεύθυνση είναι πιο εύκολη γιατί δείτε το και παιδαγωγικά αυτό δν μπορεί να ισχύει δλδ να εύννοεί το σύστημα συνηδιτά κάποιους μαθητές... Ολες οι κατευθυνσεις είναι ισάξιες και πάρτε το χαμπάρι όλοι...

Οι βαθμοί που βλέπω εδώ είναι εξωφρενικοί.... καλά που θα πάνε οι βάσεις αν όλοι γράψατε πάνω απο 19000... προφανώς μόνο αριστούχοι ποστάρουν....και όχι όλοι μόνο αυτοί που πήγαν ΄τελοια... Άπλώς καλό θα ήταν να υπάρχει μια γενική εικόνα για να δούμε πως κυμαίνονται οι βαθμόι στο σύνολο τους,,,,,,,,,,,,,,.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Έ οταν λέει ο άλλος η θετική είναι δυσκολότερη δεν πρέπει να βασιστείς κάπου???Πώς θα καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα αν δεν τις συγκρίνεις???ποιο το μέτρο σύγκρισης???Αναγκαστικά απο τη στιγμή που μπείς σε αυτή τη διαδικασία (λανθασμένα) πρέπει να συγκρίνεις μαθήματα...απλη λογική.

Μα δεν ειπα ποτε ρε οτι η θετικη ειναι δυσκολοτερη.. με κουρασε η συζητηση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εγω προσωπικα προγραμματισμο εχω κανει οταν ημουν μικροτερος και παρ'οτι ηθελε δουλεια,δεν μπορω να πω οτι με δυσκολεψε...Ωστοσο,εγω πηγα θετικη για τις Ιατρικες επιστημες.Αλλα οσο εχω δει τα αποτελεσματα ειναι πιο ευκολο να γραψεις 20 ΑΟΔΕ και προγραματισμο(απο φιλους μου που εγραψαν και δεν ειναι και τρομεροι μαθητες) παρα βιολογια και χημεια....Καλα,κατα ποσο ειναι ευκολη η βιολογια ας το αφησουμε....Δε μιλαω για παπαγαλια...Αλλα για τις ασκησεις...Αλλο αν το εχουν μαμησει το μαθημα πλεον οι θεματοδοτες...Κια χημεια ειναι αρκετα δυσκολη η οργανικη(αλλα πολυ ενδιαφερουσα);)

Το παιδι που ειπε οτι ειναι η πιο ενδιαφερουσα κατευθυνση,το λεει με το σκεπτικο οτι ειδικα στη βιολογια μαθαινεις πραγματα τα οποια βρισκουν εφαρμογη τωρα και ιδιαιτερα στο μελλον και θα απασχολησουν τις κοινωνιες ολου το κοσμου τα επομενα χρονια:)Δεν ειναι δηλαδη πραγματα που πολυ πιθανον να τα ξεχασεις οσο περνουν τα χρονια αφου δεν τα χρησιμοποιεις

Τελος παντων,βγηκαμε οφφτοπικ και καλυτερα να πεσει ενα σπλιτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top