[Παλιό Σύστημα] Ελεύθερο/Γραμμικό Σχέδιο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Σε τσούτζει που από την ίδρυση του ΕΜΠ μέχρι τώρα οι Αρχιτέκτονες ήταν και είναι το καμάρι του, έ;;; Ατιμούτσικο...

Αααααχ. *ξαναδιαβάζει το ποστ για 10η φορά*

Miv μπράβο αγόρι μου. Κι ας μην είσαι ΗΜΜΥ ΕΜΠ! :D


η μαγκια ειναι να κατεχεις και το σχεδιο,τις "αηδιες" της τεχνης οπως λες και τα φυσικομαθηματικα ταυτοχρονα.και ω ναι,τι ειρωνικο!η αρχιτεκτονικη συνδυαζει και τα δυο!

Κοίτα δεν νομίζω πως κατέχουμε φυσικομαθηματικά το ίδιο με άλλους μηχανικούς ούτε για αστείο. Μην κοροιδευόμαστε δηλαδή... :P
Στατική ναι, αλίμονο, αλλά από εκεί και πέρα τα μαθηματικά μας είναι κοινά με τα γενικά μαθηματικά των τριών πρώτων ετών οποιασδήποτε πολυτεχνικής σχολής, ενώ άλλες εμβαθύνουν περισσότερο.

Απλά στην Αρχιτεκτονική το πεδίο γνώσεων είναι πολύ ευρύτερο, κι έχει άπειρη πρακτική ατομική δουλειά απ' τις πρώτες μέρες, με συνέπεια τόσο να εξασκούμαστε στο 'χέρι' όσο και να αποκτάμε ένα θεωρητικό υπόβαθρο.

Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως αυτό το υπόβαθρο υπολείπεται άλλων σχολών, αν δεν το ψάξεις μόνος σου ή δεν κάνεις ένα ξεγυρισμένο σχετικό μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κοίτα δεν νομίζω πως κατέχουμε φυσικομαθηματικά το ίδιο με άλλους μηχανικούς ούτε για αστείο.

εννοω γνωσεις μαθηματικοφυσικων που χρειαζονται για να μπεις στη σχολη!:bye:
καλα μετα αστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
εννοω γνωσεις μαθηματικοφυσικων που χρειαζονται για να μπεις στη σχολη!:bye:
καλα μετα αστο!


My bad, τότε! :xixi:
Μπουχουχουχ έχω μια κοπέλα στη σχολή που έγραψε 19,6 και στα δύο σχέδια (προφανώς δεν πήγε καλά στα μαθήματα γι' αυτό δεν είναι σε σχολή με υψηλότερη βάση) - 3920 μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Παιδια κατι ασχετο...
σορθ αλλα πως δημοσιευεις κατι????????

S O S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Παιδια κατι ασχετο...
σορθ αλλα πως δημοσιευεις κατι????????

S O S

Τι ακριβώς εννοείς.
Πείθεις κάποιον να το τυπώσει, συνήθως.
Ψάχνεις εκδότη; :who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
μια συμβουλη from a god:ρε παιδια αφηστε το σχεδιο και τις αηδιες της τεχνης και πιαστε μαθηματικα και φυσικη

Ε, λοιπόν εσύ πρέπει να είσαι πολύ δυστυχισμένο άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Μου εβαλε η κυρια μου να κανω το σχεδιο 6 στην σελιδα 34 (σχολικου βιβλιου) και παρ'ολο που μετραω τις αποστασεις καλα.Οι κυκλοι μου βγαινουν χαλια δηλ. ο ενας κυκλος πεφτει λιγο πιο μεσα στον αλλον αντι να τον ''ακουμπαει''.Μηπως ξερει κανεις τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel32

Νεοφερμένος

Η angel32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
υπαρχει βιβλιο σχεδιου? εμας μας στηνει ενα θεμα στην εδρα και σχεδιαζουμε.. δεν εχουμε βιβλιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Και στους δικους μας που πανε σχεδιο αυτο κανει. Εκτος κι αν η κοπελα λεει για γραμμικο που μαλλον θα εχουν βιβλιο..
Ελευθερο τους βλεπω που κουβαλανε κατι γλαστρες και κατι μπουκαλια και τους κοροιδευουμε. Αστρονομια φδγ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Δεν έχω υπόψην μου το σχέδιο που λες, αλλά ίσως να χρειάζεται να ξανακοιτάξεις τα κέντρα των κύκλων σου (ή αν έχεις χρησιμοποιήσεις πολλές φορές το ίδιο σημείο με τον διαβήτη να το καλύψεις με σελοτέιπ προκειμένου να είναι ακριβέστερο το σημείο).
Μέτρησε πάλι τις γενικές διαστάσεις του σχεδίου και αντιστοίχησε τις αποστάσεις, πρόσεξε την κλίμακα (μπορεί σε κάποια σημεία να την έχεις εφαρμόσει και μετά να ξεχάστηκες).

Υπάρχει πάντα η περίπτωση να είναι μια διάσταση λάθος, οπότε σ' αυτή την περίπτωση χρησιμοποίησε τον σωστότερο κύκλο σαν βάση για να τοποθετήσεις τον άλλον.

Ελπίζω να το βρήκες! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Μιλαω για γραμμικο,υπαρχει βιβλιο (παρολο που μας δινει και δικα τις θεματα).Εμενα μου αρεσει το ελευθερο το προτιμο πιο πολυ (αλλα οχι μονο να σχεδιαζω γλαστρες,μ'αρεσει που με κοροειδευε ενα παιδι απ'την αστρονομια και μου ελεγε τι βλακεια ειναι αυτο που κανεις..βεβαια του ειπα μαθε να το κανεις και μετα μιλα εξ'αλλου και οι αρχιτεκτονες με αυτα τα σχεδια παιρνουν τοσα λεφτα $$$.:D)Τελικα ομως εκανα το σχεδιο. Εκλεψα βεβαια μερικα χιλιοστα επειδη δεν μπορουσα να το ξανακανω (2 φορες το εκανα) αλλα δεν φαινοταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
εξ'αλλου και οι αρχιτεκτονες με αυτα τα σχεδια παιρνουν τοσα λεφτα $$$

Γέλασα :P
Αλήθεια.
Δεν παίρνουν και τόοοοσα λεφτά, ελεύθεροι επαγγελματίες είναι.
Εκτός βέβαια κι αν είσαι ο Tadao Ando 'ξερω γω και σχεδιάζεις δυο τρία ξενοδοχεία και δημόσια κτίρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Γέλασα :P
Αλήθεια.
Δεν παίρνουν και τόοοοσα λεφτά, ελεύθεροι επαγγελματίες είναι.
Εκτός βέβαια κι αν είσαι ο Tadao Ando 'ξερω γω και σχεδιάζεις δυο τρία ξενοδοχεία και δημόσια κτίρια.

Ενταξει δεν ειναι ολοι τοσο τυχεροι σαν τον Τανταο. (τουλαχιστον δεν ειχε γνωσεις αυτος στον οποιο τα ελεγα αυτα ,παρ'ολο που ηταν απουσιολογος και δεν αμφησβητισε την αποψη μου. Παλι καλα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
τι να σου πω, πρώτη φορα ακούω για βιβλιο στο σχέδιο... εμεις ξεκινησαμε με τη γραμματοσειρα του γραμμικού μερικά μαθήματα και τωρα κάνουμε ελεύθερο. οτι σχέδια μας δίνει είναι από παλιούς του μαθητές κάποια κομμάτια που προφανώς του αρέσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
τι να σου πω, πρώτη φορα ακούω για βιβλιο στο σχέδιο... εμεις ξεκινησαμε με τη γραμματοσειρα του γραμμικού μερικά μαθήματα και τωρα κάνουμε ελεύθερο. οτι σχέδια μας δίνει είναι από παλιούς του μαθητές κάποια κομμάτια που προφανώς του αρέσουν...

Εδω μπορειται να δειτε τον πινακα περιεχομενων του σχολοκου βιβλιου.
https://www.ypepth.gr/el_ec_page1396.htm

και εδω την εικονα του
https://www.ypepth.gr/el_ec_page1375.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα!το ελεύθερο δεν είναι έμφυτο ταλέντο σε όλους αλλά βελτιώνετε με τον καιρό.εγώ ας πούμε δεν είχα αγγίξει ποτέ μολύβι για να σχεδιάσω κ πέρυσι αποφάσισα να δοκιμάσω τον εαυτό μου επειδή "ζήλεψα" την ικανότητα μιας φίλης μου να σχεδιάζει κ τελικά είδα ότι "έπιανε" το χέρι μου αλλά όχι όπως σε άλλους που σχεδιάζουν υπέροχα αλλά μπορεί να βελτιωθεί.ειδικά τώρα με τα μαθήματα σχεδίου πιστεύω ότι θα βελτιωθεί πολύ γιατί όσο καλό κ αν θεωρείται το να είσαι αυτοδίδαχτος λίγη βοήθεια δεν βλάπτει.;)
επίσης το γραμμικό μαθαίνεται πιστεύω αν κ θέλει λίγη δουλίτσα όπως κ το ελεύθερο.απλά ας μην απογοητεύεται κανεις γιατί με θέληση κ όρεξη όλα γίνονται.
θα κάνω κ γω μια ερώτηση τώρα.αν γράψει κάποιος ειδικό μάθημα κάτω από 10 κόβεται από τις σχολές με το ειδικό μάθημα?πχ εγώ που θέλω φωτογραφία αν έχω βγάλει τα μόρια χωρίς το σχέδιο κ στο ειδικό μάθημα γράψω κάτω από 10 δεν μπορώ να μπω στη σχολή που θέλω??συγγνώμη που κάνω εδώ την ερώτηση αλλά δεν ήξερα που άλλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
αν γράψει κάποιος ειδικό μάθημα κάτω από 10 κόβεται από τις σχολές με το ειδικό μάθημα?

Ναι. Ακόμα και αν έχεις τα μόρια για τη σχολή που θες, αν δεν γράψεις πάνω από 10 στα ειδικά μθμ δεν μπαίνεις.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
πλακα κανεις??δλδ πρεπει να αφιερωσω πολυ χρονο στο σχεδιο..:/
τουλαχιστον ειναι σχετικα ευκολο να γραψει κανεις ενα 10 στο ελευθερο κ στο γραμμικο με εναμιση χρονο προετοιμασια η να το ξεχασω καλυτερα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Αν δεν έχεις αρχίσει ακόμα την προετοιμασία, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top