[Παλιό Σύστημα] Ελεύθερο/Γραμμικό Σχέδιο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

_Nikol_

Νεοφερμένος

Η !Νικόλ!Punk! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι η κοπελα για την οποια εχει φτιαχτει το ποστ!η φιλη του τζον-μεγκαντεθ!τελικα πηγα σ'αυτα που μου προτεινατε στον πλακα και ειναι πολυ καλο!το μαθημα ειναι ευχαριστο και περναει γρηγορα!αυτο παει στη βαλια!αν οντως σ'αρεσει το σχεδιο δεν θα καταλαβαινεις ποτε περναει η ωρα!αλλα πρεπει να αποφασισεις αν δεν το εχεις κανει ηδη γτ απανταω αργα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ αν τα πάω καλά φετος στο ελεύθερο, θα πάρω και του χρόνου και θα γραφτώ και σε φροντιστήριο σχεδίου, ελπίζω να τα πάω καλά γιατί είναι ένας αρκετά καλός τρόπος να μαζέψεις μόρια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για συγκεκριμένες σχολές μόνο. Επιπλέον, συνήθως καλό σχέδιο δεν κάνει κανένα συνοικιακό φροντιστήριο. Εδώ στην Αθήνα, που είναι και τα κορυφαία, βρίσκονται κοντά στο Πολυτεχνείο, όπως ο Πλάκας. Κοίταξε μηπως βρεις κι εκει πάνω κάποιο κεντρικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Για Γραφιστική πιστεύω να με βοηθήσει, ναι μάλλον στο κέντρο θα κοιτάξω νομίζω εδώ που είμαι δεν έχει κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θα ήθελα πάρα πολύ να έκανα ελεύθερο... Αλλά είμαι και θεωρητική και δεν έχω πολύ χρόνο. Βέβαια ίσως ένα Σάββατο να ήταν κάτι ευχάριστο, αλλά ένα Σάββατο έχω για να βγαίνω. Πάντως οτ αν τελειώσω θέλω να κάνω μαθήματα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Nikol_

Νεοφερμένος

Η !Νικόλ!Punk! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μπορεις να πας σαββατο 1:30 με 4:30!ειναι μαι καλη ωρα γιατι ,λογικα, εκεινη την ωρα δεν διαβαζεις!αν το θες πολυ μπορεις να βρεις λυση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
οταν πας αρχιτεκτονικη ειναι ο ΜΟΝΟΣ στοχος που εχεις!βασικα πρεπει να αφιερωθεις πολυ στο σχεδιο και θα σου τρωει τη βδομαδα καθαρα 6 ωρες!αν εχεις υποψιν σου και αλλες σχολες ζυγισε τα πραγματα και αποφασισε τι θελεις να ακολουθησεις...και θα προτεινα την τεχνολογικη ως καλυτερη επιλογη κατευθυνσης οταν θες πολυτεχνειο.
παντως πρεπει α)να σου αρεσει το σχεδιο και να μην το κανεις με βαρια καρδια (γιατι εχει μεσα και η σχολη οχι τπτ αλλο) και β)να αποφασισεις αν ειναι η μονη σχολη που σε ενδιαφερει(αλλιως θα σ τρωει πολυτιμες ωρες διαβασματος το σχεδιο).βασικα ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος ..σχεδον 2000 παιδια παλευουν για περιπου 450 θεσεις...

επισης το να κανεις σχεδιο στο σχολειο ακομα και αν ερθει πολυ καλος καθηγητης δεν αξιζει διοτι το μαθημα ναι μεν ειναι διωρο αλλα ειναι σπασμενο σε 2 μονοωρα πραγμα που οπως θα διαπιστωσεις δεν ειναι καθολου πρακτικο !(εγω ειχα παρει αλλα επειδη δε μου αρεσε κανενα αλλο μαθημα).βασικα η δουλεια γινεται μονο στο φροντιστηριο.


Και πάλι δεν αρκεί μόνο το σχέδιο. Και 3500 να γράψεις, στα υπόλοιπα πρέπει να γράψεις τουλάχιστον 17500-18000. Είναι πολύ δύσκολο. Αν αφιερωθείς στο σχέδιο θέλει πολλή δουλειά για να μη χάσεις τα υπόλοιπα. Επειδη έχω πολλούς γνωστούς, πάνε φροντιστήριο 8-2 κάθε Κυριακή και αφιερωνουν άλλες 6 ώρες για την εβδομαδιαία εργασία. Δηλαδή η Κυριακή πάει όλη στο σχέδιο.


PS: Φροντιστήριο στο κέντρο: Πλάκας.
-----------------------------------------
μπορεις να πας σαββατο 1:30 με 4:30!ειναι μαι καλη ωρα γιατι ,λογικα, εκεινη την ωρα δεν διαβαζεις!αν το θες πολυ μπορεις να βρεις λυση!

3 ώρες δεν είναι τίποτα για σχέδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
3 ώρες δεν είναι τίποτα για σχέδιο...

Εγώ πάντως ξέρω ότι κάνουν 3ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
6ωρα κάνουν σε επίπεδο Γ Λυκείου και τα καλά φροντιστήρια στο κεντρο της Αθήνας δίνουν τέτοιο πρόγραμμα ήδη από Β Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Και πάλι δεν αρκεί μόνο το σχέδιο. Και 3500 να γράψεις, στα υπόλοιπα πρέπει να γράψεις τουλάχιστον 17500-18000. Είναι πολύ δύσκολο. Αν αφιερωθείς στο σχέδιο θέλει πολλή δουλειά για να μη χάσεις τα υπόλοιπα. Επειδη έχω πολλούς γνωστούς, πάνε φροντιστήριο 8-2 κάθε Κυριακή και αφιερωνουν άλλες 6 ώρες για την εβδομαδιαία εργασία. Δηλαδή η Κυριακή πάει όλη στο σχέδιο.

φυσικα και χανεται πολυ ωρα στο σχεδιο και πλεον εκει που εφτασαν οι βασεις τα 18000 ειναι απαραιτητα για να περασεις ακομη και στην Ξανθη.Πανε οι εποχες που περνουσαν με 16.5 στα Χανια...


3 ώρες δεν είναι τίποτα για σχέδιο...

νομιζω ομως οτι εννουσε το σχεδιο ως χομπι.αφου παει θεωρητικη...εκτος αν δωσει μαθηματικα που και παλι χανει μορια και ισα να πιανει καποιο τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
μπορεις να πας σαββατο 1:30 με 4:30!ειναι μαι καλη ωρα γιατι ,λογικα, εκεινη την ωρα δεν διαβαζεις!αν το θες πολυ μπορεις να βρεις λυση!

Ναι, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι σοβαρά, για να έχω και κάτι καλό να ξεσκάω!
Βέβαια ό,τι κάνω θα το κάνω ερασιτεχνικά και με καμία βλέψη για Πανελλήνιες οπότε θέλει ψάξιμο:hmm:
(και εγώ βύρωνα μένω :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrto7

Νεοφερμένος

Η Myrto7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Να ζητησω τη γνωμη σας σχετικα με το σχεδιο. Δεν εχω βρει καποια σχολη π ν εχει κινησει ιδιαιτερα το ενδιαφερον. Η αρχιτεκτονικη ομως ειναι μια απο τις λιγες σχολες π θ πηγαινα ευχαριστως. Σκεφτομαι να ξεκινησω φετος σχεδιο σε φροντιστηριο αλλα απο την αλλη μιας και δεν ειναι ο κυριος στοχος μ, μηπως θα ειναι χασιμο χρονου και χρηματος??
Επισης πιστευετε πως ειναι απαραιτητο να κανω και στο σχολειο απο φετος ως μαθημα επιλογης το σχεδιο?? Γτ δεν θελω με τιποτα ν χασω την ευκαιρια π μ δινεται να κανω αστρονομια..

μια καλη σχολή είναι και η γραφιστική...
μία φίλη μου πέρασε και μου λέει πως είναι τέλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ναι, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι σοβαρά, για να έχω και κάτι καλό να ξεσκάω!
Βέβαια ό,τι κάνω θα το κάνω ερασιτεχνικά και με καμία βλέψη για Πανελλήνιες οπότε θέλει ψάξιμο:hmm:
(και εγώ βύρωνα μένω :D)

Το ερασιτεχνικό σχέδιο είναι άλλο θέμα - στα φροντιστήρια σχεδίου γίνεται χαμός, ειδικά όσο πλησιάζουν οι Πανελλήνιες. Ξέρεις τώρα, πετάνε γόμες και χαρτιά στον αέρα, ακούγονται ουρλιαχτά, ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΤΣΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ/ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΥΤΗ 1723Β; κλπ.
Μπορεί να βρεις κάποιο μάθημα ερασιτεχνικού σχεδίου στην Καλών Τεχνών (αν δεν κάνω λάθος, τα γραφεία της στεγάζονται στο παλιό Πολυτεχνείο, στην Πατησίων, μαζί με την Αρχιτεκτονική).

'Οσον αφορά τα μαθήματα για τις Πανελλήνιες, τρεις συμβουλές έχω να σας δώσω:

1. Να πάτε σε γνωστό φροντιστήριο γιατί ο ανταγωνισμός (άμιλλα, μάλλον) θα σας βοηθήσει να βελτιωθείτε, γιατί θα ξέρετε πολλά παιδιά όταν πάτε στα εξεταστικά κέντρα, και κυρίως γιατί εκεί οι καθηγητές ξέρουν τη δουλειά τους, θα κάνετε την καλύτερη δυνατή προετοιμασία. Το Κέντρο Τεχνών Πλάκα είναι η πιο γνωστή επιλογή, με παραρτήματα από τον Πειραιά μέχρι το Ψυχικό, όλο και κάποιο θα σας βολεύει.

2. Βολεύει να βάζετε μαζί τα δύο τρίωρα το Σάββατο, πχ 10.30-16.30 ή 13.30-19.30, θα είναι μέρα αφιερωμένη στο σχέδιο, και μετά μπορείτε να βγείτε. Ο χρόνος για διάβασμα, αφομοίωση των μαθημάτων και ξεκούραση μετά από σχολείο και φροντιστήριο τις καθημερινές είναι πολύτιμος, και ένα τρίωρο σχεδίου (στο οποίο θα δυσκολεύεστε ν' αποδώσετε) απλά θα είναι το τελευταίο πράγμα που κάνατε πριν πέσετε για ύπνο εξουθενωμένοι.

3. Μην βαριέστε να κάνετε τις εργασίες και τα γράμματα τίτλων/στοιχείων στο γραμμικό σχέδιο. Αλήθεια. Το γραμμικό γίνεται απείρως πιο εύκολο όσο περνάει ο καιρός, και η πρόοδος σ' αυτό γίνεται μόνο με εξάσκηση.

My 3 cents :D

Καλό κουράγιο παιδιά, να το χαίρεστε το σχέδιο με τους φίλους και τους καθηγητές σας εκεί, ν' ακούτε μουσική, να το απολαμβάνετε όσο γίνεται γιατί αλλιώς οι 6 ώρες δεν αντέχονται...

Πού να σας πώ και για 9ωρα εντατικά πριν τις εξετάσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτό για τον Πλάκα που είπαν ο Μιχάλης κι η Κύνθια ισχύει... Όσους ξέρω από Πάτρα που πήραν ένα σοβαρό βαθμό στις πανελλήνιες έφευγαν κάθε σαβ/κο για Αθήνα κι έκαναν σχέδιο εκεί, φανταστείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
μια συμβουλη from a god:ρε παιδια αφηστε το σχεδιο και τις αηδιες της τεχνης και πιαστε μαθηματικα και φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε τσούτζει που από την ίδρυση του ΕΜΠ μέχρι τώρα οι Αρχιτέκτονες ήταν και είναι το καμάρι του, έ;;; Ατιμούτσικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε τσούτζει που από την ίδρυση του ΕΜΠ μέχρι τώρα οι Αρχιτέκτονες ήταν και είναι το καμάρι του, έ;;; Ατιμούτσικο...
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα τι ειναι?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αχ ναι. Οι Θεοί του ΗΜΜΥ είναι μωρέ, πως μου διέφυγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
η μαγκια ειναι να κατεχεις και το σχεδιο,τις "αηδιες" της τεχνης οπως λες και τα φυσικομαθηματικα ταυτοχρονα.και ω ναι,τι ειρωνικο!η αρχιτεκτονικη συνδυαζει και τα δυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για μένα θέλει μεγάλη μαγκιά για να είσαι καλός και στα δύο. Δεν υπάρχει άλλη σχολή που να πρέπει να γράψεις όπως και για μία άλλη πρωτοκλασάτη σχολή στην εξάδα των Πανελληνίων, να γράψεις και καλά στο Σχέδιο, δεδομένου ότι το δεύτερο χρειάζεται ένα 6ωρο την Κυριακή στο μάθημα κι άλλο ένα για την εβδομαδιαία εργασία. Στην ουσία σου τρώει όλη την Κυριακή, δηλαδή τη μέρα που κατά κόρον εμείς οι υπόλοιποι ξεσκιζόμαστε. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω. Ένα μεγάλο μπράβο σε όσους τα κατάφεραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top