Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στις AOΔE

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Ρε παιδιά, που είστε στην ύλη; Εγώ μόλις μπήκα στο 3ο κεφάλαιο με το φροντιστήριο και βλέπω πως και στο σχολείο και οι φίλοι μου στα φροντιστήρια τους είναι πιο μπροστά. Φοβάμαι ότι δεν θα προλάβουμε την ύλη πριν τα τέλη Απριλίου έτσι όπως πάει το πράγμα, και τώρα είδα και το μήνυμα του Νίκου Συμιδαλά και αγχώθηκα περισσότερο.

Προλαβαίνεις άνετα!! Μην αγχωνεσαι. Εγώ το τρίτο κεφάλαιο το έβγαλα το Πάσχα, τα προηγούμενα δύο όμως τα ήξερα πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,860 μηνύματα.
Ρε παιδιά, που είστε στην ύλη; Εγώ μόλις μπήκα στο 3ο κεφάλαιο με το φροντιστήριο και βλέπω πως και στο σχολείο και οι φίλοι μου στα φροντιστήρια τους είναι πιο μπροστά. Φοβάμαι ότι δεν θα προλάβουμε την ύλη πριν τα τέλη Απριλίου έτσι όπως πάει το πράγμα, και τώρα είδα και το μήνυμα του Νίκου Συμιδαλά και αγχώθηκα περισσότερο.
Ανετα προλαβαινεις! Μη κοιτας τι κανουν οι αλλοι! Να πηγαινεις με τους ρυθμους που παει το φροντιστηριο σου! Και τελη απριλιου θα'χεις τελειωσει επαναληψεις, οχι την υλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαλαραα

Νεοφερμένος

Ο Χαλαραα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ενα θα πω για τον ΑΟΔΕ..
Εχει μαθει και η μανα μου το βιβλιο απεξω..Καθε μερα τη βαζω να μου κραταει το βιβλιο και να της το λεω σε σημειο που εχει μαθει κομματια απεξω..
Επαναληψη επαναληψη επαναληψη και ολα θα παν καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, παίδες. Όσο για τα πρώτα δύο κεφάλαια τα ξέρω πολύ καλά.

Ενα θα πω για τον ΑΟΔΕ..
Εχει μαθει και η μανα μου το βιβλιο απεξω..Καθε μερα τη βαζω να μου κραταει το βιβλιο και να της το λεω σε σημειο που εχει μαθει κομματια απεξω..
Επαναληψη επαναληψη επαναληψη και ολα θα παν καλα!

Δεν έχω πρόβλημα με τις επαναλήψεις, ούτε με την αποστήθηση. Απλά υπολόγιζα με το ρυθμό που προχωράμε πόσο θα πάρει για αν τελειώσουμε 30 σελίδες και είδα ότι βγαίνει τόσο αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πιστεύω είσαι λίγο πίσω, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν προλαβαίνεις απλά θα χρειαστείς περισσότερο(μαζεμένο) χρόνο ή θα αναγκαστείς να κάνεις λιγότερες επαναλήψεις.

Τα χριστούγεννα εγώ είχα κάνει επανάληψη μέχρι πριν την δυναμική ομάδων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν εξαρτάται από μένα. Εγώ πάντα διαβάζω όσο πρέπει για τα εβδομαδιαία μαθήματα, οπότε δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να προχωρήσω γρηγορότερα στην ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Έχω και μια ακόμα ερώτηση. Γενικά πόσο αυστηροί είναι σχετικά με το τι λέει το βιβλίο στις Πανελλαδικές;
Επειδή οι γνώμες διαφέρουν από άτομο σε άτομο (και από καθηγητές σε καθηγητές που άλλοι λένε ότι πρέπει να το μαθαίνεις και με την παραμικρή λέξη, ενώ άλλοι λένε ότι αρκεί να αποδίδεις το σωστό νόημα). Εγώ το μαθαίνω όσο το δυνατόν καλύτερα με τα λόγια του βιβλίου, αλλά συχνά (επειδή είναι πολλά) μπορεί να μπερδέψω ένα "Συνεπώς", με ένα "Κατά συνέπεια", ή άλλες λέξεις που αποδίδουν το ίδιο ακριβώς νόημα. Σε αυτήν την περίπτωση μπορούν να κόψουν μονάδες; Ή και σε κάτι πιο σημαντικό, ας πούμε στην σελίδα 124, στην τελευταία παύλα αν αντί για "χώρο της ευθύνης του" πω "περιοχή της ευθύνης του", γίνεται να χάσω μονάδες ή δεν δίνουν σημασία σε αυτά; Το λέω γενικά για ρήματα ή φράσεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Σε περιπτώσεις σαν αυτές που γράφεις, δεν εχεις να φοβάσαι για κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Άρα δεν είναι όσο αυστηροί λένε μερικοί...
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Σε αυτά δε κόβουν, αλλά μπορεί πχ αν είναι περίεργος ο άλλος να σου κόψει από κάτι που υπάρχει σε μια παρένθεση. Δηλαδή να έχει η παρένθεση 5 κι εσυ να γράψεις 4, αλλά απ αυτά που λες αποκλείεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Το ΑΟΔΕ για τους "αργοπορημένους" σε πόσο καιρό σας βγήκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το ΑΟΔΕ για τους "αργοπορημένους" σε πόσο καιρό σας βγήκε;

Πιστεύω ότι ένα 15νθήμερο να αφιερώσεις το έβγαλες.
4 σελίδες ανά μέρα, με τακτές επαναλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μα πως στο καλό βγάζετε 4(!) σελίδες ανά μέρα; Με το ζόρι βγάζω μισή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Το πολυ 2,5, 3 με το ζόρι, πιστεύω οτι αν κάποιος μαθει 4 σελιδες, θα βαρεθεί γρήγορα και θα το παρατήσει και μπορει να μην τα θυμάται καλα μετα απο λιγο καιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αν μιλάτε για επανάληψη, μου φαίνεται πως 3 είναι καλές αν διαβάζεις καθημερινά.
Αν τα πρωτομαθαινεις είναι αλλιώς.
Παντως έχοντας κανει το πρώτο πέρασμα επανάληψης τα Χριστούγεννα, ενα μήνα μετά, μου χρειάστηκαν 2 ώρες για να βγάλω το 1ο κεφάλαιο για το διαγωνισμα του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλά 4 σελίδες μέσα σε μια μέρα είναι υπερβολή και πολύ δύσκολο να βγούν όταν μιλάμε για πράγματα που δεν έχουμε ξανά δεί.
Πιστεύω ότι αν κάποιος πάει να το κάνει θα τα μπερδέψει και στο τέλος δεν θα θυμάται τίποτα.
Στις τελευταίες επαναλήψεις όμως δεν μιλάμε για 4 σελίδες αλλά για κεφάλαι ολόκληρα που βγαίνουν πολύ άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πολύ άνετα?Εγώ είμαι στη μέση του 3ου κεφαλαίου τώρα και αν με ρωτήσεις κάτι από το 1ο ή 2ο κεφάλαιο δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα.Ευελπιστώ με τις επαναλήψεις μόλις βγει η ύλη να αρχίζω να τα θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,860 μηνύματα.
Πολύ άνετα?Εγώ είμαι στη μέση του 3ου κεφαλαίου τώρα και αν με ρωτήσεις κάτι από το 1ο ή 2ο κεφάλαιο δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα.Ευελπιστώ με τις επαναλήψεις μόλις βγει η ύλη να αρχίζω να τα θυμάμαι.
Oύτε με δικά σου λόγια τα θυμάσαι;


Εγώ απο 1ο και 2ο, ότι έχω διαβασει το θυμάμαι! 3-4 κομματακια που δεν τα'χω διαβασει ποτε δε ξέρω μόνο. Τώρα ειμαι στη μεση του 3ου και πραγματικα εχω βαρεθει να το διαβαζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εγώ άρχισα επανάληψη από την Παρασκευή και βγαίνει πολύ πιο εύκολα απ' ότι νόμιζα. Ίσως επειδή είναι τα πρώτα που τα ξέρω καλά. Πάντως με μια ανάγνωση τα θυμάμαι. Εντάξει, 2-3 λέξεις τις χάνω (όπως γράφω και σε προηγούμενο post), αλλά με ένα δεύτερο πέρασμα δεν έχω πρόβλημα. Νομίζω πως αυτό ισχύει για τους περισσότερους. Αυτούς που τα μάθαιναν καλά, τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Προσπάθησε να τα λες απ' έξω χωρίς να τα διαβάζεις πρώτα..
Στη φάση που βρίσκεσαι πρέπει να τα λες νεράκι χωρίς να ρίχνεις την παραμικρή ματιά στο βιβλίο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top