Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στις AOΔE

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Vasilis_Lesvos

Νεοφερμένος

Ο Vasilis_Lesvos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ό, τι και να πείτε, αυτό το μάθημα πρέπει (Θα το εβαζα με κεφαλαία, αλλά απογορεύεται) να καταργηθεί από τη τεχνολογική κατεύθυνση!!!!!! Να το δώσουν όσοι θέλουν 5ο πεδίο!!!!! Όπως και να το δεις είναι ελεηνό!!! Προσπάθησα να το μάθω με πολλούς τρόπους, αλλά δε παλεύεται με τίποτα!!!! Γιατί όπως κι αν χωρίσεις την ύλη, όπως κι αν το διαβάσεις, καταλήγεις στον ίδιο παρανομαστή. Τη παπαγαλία! Εν έτει 2010 (σύντομα, Χρόνια Πολλά!!!) εφαρμόζεται η αποστήθιση στα σχολεία και όχι ηδια βίου εκπαίδευση!!!!!! Απαράδεκτο!!! Και μετά ναρωτιώμαστε γιατί είμαστε οι τελευταίοι στην ΕΕ με τη χαμηλότερη επίδοση σε όλα τα μαθήματα. Όποιος μπορεί τη παπαγαλία επιβιώνει από το ελληνικό "εκπαιδευτικό" σύστημα, οι υπόλοιποι και Αινστάιν να είναι χαντακώνονται από αυτό. Συγνώμη για την έκταση του μηνύματος, αλλά έχω φτάσει στον Αμήν με αυτήν την αηδία!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fallenangel

Νεοφερμένος

Η fallenangel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
απλά προσπα8υσε να κατανοηεις αυτα που λεει, οχι απλα παπαγαλια χωρις να καταλαβαινεις τιποτα, βαλε ερωτησεις και 8α δεις 8α βοη8η8εισ. Οτι ειναι δυσκολο, ναι, πραγματι ειναι, αλλα ειναι και ενας σιγουρος βα8μος αν το μα8εισ καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis_Lesvos

Νεοφερμένος

Ο Vasilis_Lesvos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
απλά προσπα8υσε να κατανοηεις αυτα που λεει, οχι απλα παπαγαλια χωρις να καταλαβαινεις τιποτα, βαλε ερωτησεις και 8α δεις 8α βοη8η8εισ. Οτι ειναι δυσκολο, ναι, πραγματι ειναι, αλλα ειναι και ενας σιγουρος βα8μος αν το μα8εισ καλα!

Είναι αδύνατο να κατανοήσεις αυτά που λέει. Διαβάζεις μια προταση και κοιμάσαι πριν καν καλά τελειώσει! Απ' τη στιγμή που δε μπορώ να το μάθω, απορώ πως είναι ενας σίγουρος βαθμός? :S Οκ, οι ερωτήσεις και τα Σ/Λ, αντιστοιχίσεις κ.τ.λ. ειναι copy/paste απ' το βιβλίο, αλλά από τη στιγμή που δε μπορώ να το μαθώ, να το βράσω το σίγουρο το βαθμό. Sorry, αλλά έχω αγανακτήσει πια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Βασικά μν μυξοκλαίς γτ πριν από σένα το έμαθαν και το έδωσαν εκατοντάδες χιλίαδες άλλοι
σαφώς και είναι κολομάθημα όμως είναι μάθημα που γράφουν τα παιδία συνήθως δεν απαιτεί ιδιέτερη σκέψη απαιτεί απλώς αποστίθιση και επανάληψη
συμφωνώ και εγώ ότι θα πρέπει να το δίνουν μόνο όσοι θέλουν πέμτο πεδίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Είναι αδύνατο να κατανοήσεις αυτά που λέει. Διαβάζεις μια προταση και κοιμάσαι πριν καν καλά τελειώσει! Απ' τη στιγμή που δε μπορώ να το μάθω, απορώ πως είναι ενας σίγουρος βαθμός? :S Οκ, οι ερωτήσεις και τα Σ/Λ, αντιστοιχίσεις κ.τ.λ. ειναι copy/paste απ' το βιβλίο, αλλά από τη στιγμή που δε μπορώ να το μαθώ, να το βράσω το σίγουρο το βαθμό. Sorry, αλλά έχω αγανακτήσει πια....

Βασιλη πιστεψε με. ΜΠΟΡΕΙΣ να το μαθεις.
Εδω το μαθαινω εγω, που δεν εχω παπαγαλισει ποτε τιποτα στη ζωη μου.
Σε παρακαλω πιστεψε αυτο που θα σου πω. Μολις συνηθισεις τις λεξεις: παραγωγικοι συντελεστες, επιχειρηση, στοχοι επιχειρησης, αποτελεσματικοτητα, αποδοτικοτητα κλπ, θα το παιζεις στα δακτυλα. Ετσι μου ελεγαν οταν το ειχα πρωτοπιασει, και ελεγα ''ναι χεστε με''. Αλλα τελικα ισχυει.
Μην το παρατησεις απο τωρα, ειναι κριμα.. Εχεις χρονο να καλυψεις το κενο που εχεις αφησει, οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις.
Καλη σου επιτυχια και καλες σου μελλοντικες επιλογες.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Για την ακριβεια αν το κανεις πολλες φορες επαναληψη εστω και στο επιπεδο της αναγνωσης θα βοηθηθεις..Εδω εγω μετα απο μισο χρονο και θυμαμαι πολλα κομματια του βιβλιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Βασιλη πιστεψε με. ΜΠΟΡΕΙΣ να το μαθεις.
Εδω το μαθαινω εγω, που δεν εχω παπαγαλισει ποτε τιποτα στη ζωη μου.
Σε παρακαλω πιστεψε αυτο που θα σου πω. Μολις συνηθισεις τις λεξεις: παραγωγικοι συντελεστες, επιχειρηση, στοχοι επιχειρησης, αποτελεσματικοτητα, αποδοτικοτητα κλπ, θα το παιζεις στα δακτυλα. Ετσι μου ελεγαν οταν το ειχα πρωτοπιασει, και ελεγα ''ναι χεστε με''. Αλλα τελικα ισχυει.
Μην το παρατησεις απο τωρα, ειναι κριμα.. Εχεις χρονο να καλυψεις το κενο που εχεις αφησει, οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις.
Καλη σου επιτυχια και καλες σου μελλοντικες επιλογες.:xixi:
Μα γιατι να νιωθω τοσο τελεια που πλεον δεν εχω να διαβασω ΑΟΔΕ????
:xalara:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis_Lesvos

Νεοφερμένος

Ο Vasilis_Lesvos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μα γιατι να νιωθω τοσο τελεια που πλεον δεν εχω να διαβασω ΑΟΔΕ????
:xalara:


grrrrrrrrr
-----------------------------------------
Βασικά μν μυξοκλαίς γτ πριν από σένα το έμαθαν και το έδωσαν εκατοντάδες χιλίαδες άλλοι
σαφώς και είναι κολομάθημα όμως είναι μάθημα που γράφουν τα παιδία συνήθως δεν απαιτεί ιδιέτερη σκέψη απαιτεί απλώς αποστίθιση και επανάληψη
συμφωνώ και εγώ ότι θα πρέπει να το δίνουν μόνο όσοι θέλουν πέμτο πεδίο

Δε μυξοκλαιω εξυπνάκια! Αλλά δεν είμαι κότα όπως οι πολοιποι εκατοντάδες χιλιάδες. Αμα δε κανω κατι εγώ, που με αφορά άμεσα δινω την εντύπωση οτι ειμαι ΟΚ με το μαθημα. Ειναι οπως η κλιματική αλλαγή. Κάνε κάτι εσυ για το περιβάλλον και μετα θα το κάνουν όλοι. Έτσι κάνω κάτι και γι' αυτό. Όταν τελειώσει, δε σε αφορά. Εγώ όμςσ δεν είμαι από αυτούς που απλά περνάνε μια δυσκολία. Είμαι από αυτούς που τη περνάνε και κάνουν κάτι για να σταματήσει. Έτσι είμαι Οκ με τον εαυτό μου παρόλο που θα μου κόψει μόρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Βασικά άμα το πάρεις με άσχημο μάτι ή πεις εγώ δεν μπορώ παπαγαλία και τα παρατάω δεν θα το μάθεις ποτέ.
Δεν έχει σημασία αν δεν σ'αρέσει, δεν το καταλαβαίνεις ή ξέρω γω τι. Είναι ένα μαθημα που το δίνουμε και άμα θες να περάσεις κάπου συγκεκριμένα πρέπει να το παπαγαλίσεις.

Πάντως είναι ανοησία να τα παρατήσεις και να χάσεις μόρια απο αυτό.
Μετά θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο, πίστεψε με είμαι παθών. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δε μυξοκλαιω εξυπνάκια! Αλλά δεν είμαι κότα όπως οι πολοιποι εκατοντάδες χιλιάδες. Αμα δε κανω κατι εγώ, που με αφορά άμεσα δινω την εντύπωση οτι ειμαι ΟΚ με το μαθημα. Ειναι οπως η κλιματική αλλαγή. Κάνε κάτι εσυ για το περιβάλλον και μετα θα το κάνουν όλοι. Έτσι κάνω κάτι και γι' αυτό. Όταν τελειώσει, δε σε αφορά. Εγώ όμςσ δεν είμαι από αυτούς που απλά περνάνε μια δυσκολία. Είμαι από αυτούς που τη περνάνε και κάνουν κάτι για να σταματήσει. Έτσι είμαι Οκ με τον εαυτό μου παρόλο που θα μου κόψει μόρια....

Μπορεις επισης να μη πας να δωσεις εξετασεις γιατι μεταξυ μας το ΑΟΔΕ ειναι το λιγοτερο.
Αυτο που καναμε ολοι ειναι απλα να σου πουμε οτι ειναι δυνατο να το μαθεις απ'εξω κατα λεξη.Τωρα εσυ εισαι υπευθυνος των πραξεων σου..Ειναι κριμα απλα να χασεις μορια απο ενα μαθημα που εξαρταται καθαρα και μονο απο το διαβασμα που κανει ο καθενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Μην λετε 'ειναι κριμα' γιατι ειναι τελειως υποκειμενικο. Η ψυχολογικη καταπιεση που ενιωθα για να διαβαζω ενα μαθημα που ειναι τελειως χαζο και δεν μου αρεσει καθολου το αντικειμενο του, δεν συγκρινεται με τα υπολοιπα μαθηματα.Τα αλλα μαθηματα τα διαβαζα γιατι τα γουσταρα,οχι τοσο γιατι επρεπε.
Αφηστε λοιπον τον καθενα να κρινει τι ειναι καλυτερο για τον ιδιο, αναλογα με τους στοχους του, τις επιδωσεις του στα υπολοιπα μαθηματα,και την ανοχη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Σωστός ο m3lt3d.Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι πάνω από 15 δεν γράφω στο συγκεκριμένο μάθημα οποτε προσπαθώ να γράψω στα υπόλοιπα όσο καλύτερα μπορώ.

Βασιλη πιστεψε με. ΜΠΟΡΕΙΣ να το μαθεις.
Εδω το μαθαινω εγω, που δεν εχω παπαγαλισει ποτε τιποτα στη ζωη μου.

Έχεις τελειώσει την ύλη;Ρωτάω γιατί και γω το ίδιο έλεγα στην αρχή αλλα από το δεύτερο κεφαλαιο και μετά άρχισαν τα δύσκολα.Ειδικά η διοίκηση ανθρωπινων πόρων. :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μπα, ειμαι στη μεση του 2ου κεφαλαιου, και ακομα να κανω επαναληψη. :p
Στα επαναληπτικα που ειχαμε γραψει στο πρωτο παντως οι βαθμοι μου ηταν αριστοι. Εννοειται βεβαια οτι ενα σαββατοκυριακο διαβαζα ΜΟΝΟ αυτο και τιποτα αλλο ωστε να γραψω 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neo1993gr

Νεοφερμένος

Ο Neo1993gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αν αρχισουμε απο τωρα να το διαβαζουμε δηλαδη 4 μηνες πριν υπαρχει περιπτωση να το μαθουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A9ina

Νεοφερμένος

Η A9ina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ρε παιδια εγω αυτην την μ...α δεν την διαβαζω !!!δεν μπορω ουτε εγω να το μαθω με τιποτα,αφηστε που και να το μαθω σε καμαι εβδομαδα θα το χω ξεχασει!Ειναι το πιο αθλιο μαθημα!Γιατι να μην ηταν σαν τη φυσικη,να κατανοεις τι διαβαζεις ...!μας βαζουν να μαθουμε 60 σελιδες βλακιες ,οι οποιες στην πραγματικοτητα αν ηταν καλογραμενο το βιβλιο και τα εξηγουσε ωστε να τα καταλαβαινει ενας μαθητης Γ λυκειου θα ηταν 200 σελιδες!Εχουν συμπικνωσει το βιβλιο αλλα το καναν χειροτερο... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neo1993gr

Νεοφερμένος

Ο Neo1993gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που να διαφωνει με αυτο που λες αλλα ειναι ο μονος τροπος να κερδισεις μερικα μορια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μακροΠΟΥΛΟΣ

Νεοφερμένος

Ο μακροΠΟΥΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
πονοκεφαλο με πιανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ο καλυτερος τροπος κατα τη γνωμη μου για να μαθεις σωστα το ΑΟΔΕ, (ετσι κανω και 'γω) ειναι πρωτα να καταλαβεις περιληπτικα το νοημα, στο περιπου τι λεει, και μετα να το μαθεις απ' εξω.
Αλλα το κακο ειναι οτι ειναι πολυ χρονοβορο (αλλα αν δεν μπορεις με τιποτα την αποστειθηση...), και κατι αλλο που μας εχει πει ο καθηγητης μας ειναι να λεμε το μαθημα σε καποιον στο σπιτι και να δουμε αν το ξερουμε καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ourania

Νεοφερμένος

Η ourania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ναι προλαβαίνετε
και εγώ δεν το αντέχω αυτό το μάθημα
αλλά βγάζω περίπου 2 σελίδες κάθε κυριακή -με το ζόρι
ελπίζω όταν βγει μια φορά η ύλη να είναι πιο εύκολο
μην το αφήσετε τελευταία στιγμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
τι μαθημα ρε παιδια αυτο το αοδε παλουκι δεν μπορω να μαθω τιποτε εχετε καμια ιδεα πως θα το αποστηθισω?????????????????


πρεπει να το διαβαζεις κομματι κομματι και να το γραφεις..μονο ετσι θα σου μεινει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top