Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στις AOΔE

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Αχχχ, τι λίγα που φαίνονται σε λίστα :cry_x:
Παίδες, την σπουδαιότητα της επικοινωνίας την έχετε μάθει; Όλοι λένε ότι αποκλείεται να πέσει επειδή είναι δύσκολη, και νομίζω έπεσε πέρυσι ΟΕΦΕ, αλλά δεν ξέρω αν θέλω να ρισκάρω να μην την μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Αχχχ, τι λίγα που φαίνονται σε λίστα :cry_x:
Παίδες, την σπουδαιότητα της επικοινωνίας την έχετε μάθει; Όλοι λένε ότι αποκλείεται να πέσει επειδή είναι δύσκολη, και νομίζω έπεσε πέρυσι ΟΕΦΕ, αλλά δεν ξέρω αν θέλω να ρισκάρω να μην την μάθω.
Νομίζω οτι περισσότερες πιθανότητες έχει να μπει σε Σ/Λ
Αααν βγάλω τα άλλα και μου μένει καιρός θα τη μάθω,διαφορετικα....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Νομίζω οτι περισσότερες πιθανότητες έχει να μπει σε Σ/Λ
Αααν βγάλω τα άλλα και μου μένει καιρός θα τη μάθω,διαφορετικα....:whistle:

Τα ίδια και εγώ. Μαζί με άλλες 2-3 παραγράφους και τα κομμάτια που έπεσαν πέρυσι. Ας μάθω τα υπόλοιπα πρώτα και μετά βλέπουμε. Προς το παρώ έβαλα στόχο 3 σελίδες την ημέρα για να βγει μέχρι την άλλη Κυριακή. Θα δείξει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Νομίζω κάνουν μπαμ, λίγο πολύ, ποια κομμάτια μπορούν να πέσουν ως ανάπτυξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Νομίζω κάνουν μπαμ, λίγο πολύ, ποια κομμάτια μπορούν να πέσουν ως ανάπτυξης.

Πες τα και σε εμάς ρε Νίκο! Μη τρώμε τσάμπα τα νιάτα μας και την ομορφιά μας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Πες τα και σε εμάς ρε Νίκο! Μη τρώμε τσάμπα τα νιάτα μας και την ομορφιά μας. :P

Έτσι έτσι :hehe: πες μας nick
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ευχαριστω τον φιλο που εβαλε την υλη παραπανω..δλδ η οργανωση π επεσε περυσι ωσ αναπτυξης δεν θα την μαθουμε καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το ότι κάποια κομμάτια έχουν (πολύ) περισσότερες πιθανότητες να πέσουν, δεν σημαίνει ότι τα άλλα δεν θα πέσουν.
Βέβαια, μέχρι στιγμής, όσα έχουν πέσει, ήταν από αυτά που θα περίμενε κανείς. Προφανώς κάτι τέτοιο είναι η άποψη μου, αλλά νομίζω είναι σωστή.

Το βιβλίο δεν το έχω για να σας πω τι μπορεί και τι όχι να πέσει.
Από λίγα πράγματα που θυμάμαι όμως, μέσα σε αυτά εντάσσονται τα προβλήματα επικοινωνίας, κάθετη-οριζόντια επικοινωνία, αυτοί οι 3-4 τύποι του δευτέρου κεφαλαίου, οι ανάγκες του maslow(ή κάτι τέτοιο), οργάνωση, προγραμματισμός, διεύθυνση και άλλο ένα από τα 4 αυτά που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή και λειτουργίες των επιχειρήσεων.
Συνήθως, αν όχι πάντα, στο Α θέμα πέφτει ένα (μικρό) θέμα ανάπτυξης από το 1ο κεφάλαιο, διαφορετικά πέφτει αριθμητική.
Στο Β θέμα πέφτουν από το 2ο και 3ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα όλα τα σχήματα από το βιβλίο;
Επίσης, εκείνο που πιάνει μια σελίδα μετά τους θορύβους το έχετε μάθει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Pi αρχικά να σου πω ότι έχω μάθει τη σπουδαιότητα. Είναι δύσκολο αλλά δε βλέπω γιατί να μην πέσει. Και η οργάνωση δύσκολη ήταν αλλά έπεσε πέρυσι! Όσο για τους θορύφους, όλα αυτά τα έχω μάθει για Σ-Λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Pi αρχικά να σου πω ότι έχω μάθει τη σπουδαιότητα. Είναι δύσκολο αλλά δε βλέπω γιατί να μην πέσει. Και η οργάνωση δύσκολη ήταν αλλά έπεσε πέρυσι! Όσο για τους θορύφους, όλα αυτά τα έχω μάθει για Σ-Λ.

Για τους θορύβους λέω το σχήμα που έχει, ένα μπλε που πιάνει όλη τη σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα όλα τα σχήματα από το βιβλίο;
Επίσης, εκείνο που πιάνει μια σελίδα μετά τους θορύβους το έχετε μάθει;

PiDefiner, για τα σχήματα που ζήτησες πήγαινε εδώ:
https://www.economics.edu.gr/files/AODE-SXHMATA.pdf
* οι αριθμοί των σελίδων αναφέρονται στα σχολικά βιβλία που εκδόθηκαν πριν το 2014
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδια για κα'να σος ή βασικα κα'να "σημαντικό" τι πιστευετε? (*ναι το ξερω ολα σος ειναι πειτε κατι που να σας εχει κανει το κλικ ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κοίτα στο #773
Έγραψα μερικά που σίγουρα θα πέσουν από κει μερικά θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με βάση αυτά που μας λένε και μας βάζουν, ξεχωρίζω τα εξής:

-Επιχείρηση ως κοινωνική οργάνωση
-Επιχείριση ως Σύστημα (σύντομης)
-Λειτουργικοί Στόχοι
-Τρόποι αύξησης της παραγωγικότητας (σύντομης)
-Συντελεστές management
-Θεωρία Herzberg
-Προβλήματα Ομάδων
-Εμπόδια Επικοινωνίας: τα 9-10-11-12
-Βασικά στοιχεία που συνθέτουν ένα σωστό μήνυμα

Εννοείται διαβάζουμε τα πάντα (ναι και την οργάνωση :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Με βάση αυτά που μας λένε και μας βάζουν, ξεχωρίζω τα εξής:

-Επιχείρηση ως κοινωνική οργάνωση
-Επιχείριση ως Σύστημα (σύντομης)
-Λειτουργικοί Στόχοι
-Τρόποι αύξησης της παραγωγικότητας (σύντομης)
-Συντελεστές management
-Θεωρία Herzberg
-Προβλήματα Ομάδων
-Εμπόδια Επικοινωνίας: τα 9-10-11-12
-Βασικά στοιχεία που συνθέτουν ένα σωστό μήνυμα

Εννοείται διαβάζουμε τα πάντα (ναι και την οργάνωση :P )

Από στόχους θα μου φαινόταν λογικό να μπουν οι θεσμικοί. Δεν έχουν μπει πρόσφατα (ίσως και ποτέ).
Όσο για τα εμπόδια, ΟΕΦΕ έβαλαν οι κώδικες, οι δομές-διαδικασίες και οι διαφορετικές αντιλήψεις, που είναι 9, 10 και 12, οπότε κάπως δύσκολο να βάλουν τα ίδια και πανελλήνιες.
Πάντως εγώ την οργάνωση (δεδομένου ότι σήμερα κάνω επανάληψη το 2ο), θα την αφήσω για τελευταία μέρα μαζί με Σπουδαιότητα επικοινωνίας (ως τα "δύσκολα") και μαζί με όλα κομμάτια δεν έχω διαβάσει έως τότε επειδή δεν υπάρχουν πιθανότητα να μπουν (π.χ. Maslow, κίνημα ανθρωπίνων σχέσεων κλπ.). Αλλιώς δεν θα προλάβω να κάνω επανάληψη ούτε τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Προσέξτε μην πέσει Α ομάδα, με 5 μόρια, τι εννοουμε με τον ορο "δημιουργική καταστροφή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Προσέξτε μην πέσει Α ομάδα, με 5 μόρια, τι εννοουμε με τον ορο "δημιουργική καταστροφή".
+βασική οικονομική αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
+βασική οικονομική αρχή!

Και ήθελα να το ρωτήσω αυτό. Έχουμε "δύο βασικές οικονομικές αρχές". Η μια είναι στην αόρατη διοικητική λειτουργία και η άλλη (που φαντάζομαι πως εννοείς) αμέσως μετά την παραγωγικότητα. Το ίδιο και με τις ομάδες συμφερόντων. Φαντάζομαι πως αν πέσει κάτι από αυτά, θα είναι αρκετά ξεκάθαρο ώστε να καταλάβουμε σε ποιο αναφέρεται, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ήθελα να το ρωτήσω αυτό. Έχουμε "δύο βασικές οικονομικές αρχές". Η μια είναι στην αόρατη διοικητική λειτουργία και η άλλη (που φαντάζομαι πως εννοείς) αμέσως μετά την παραγωγικότητα. Το ίδιο και με τις ομάδες συμφερόντων. Φαντάζομαι πως αν πέσει κάτι από αυτά, θα είναι αρκετά ξεκάθαρο ώστε να καταλάβουμε σε ποιο αναφέρεται, έτσι;

Έχουν διακριτούς τίτλους, δεν θα μας αφήσουν να μαντέψουμε (ελπίζω :P)
Είναι αόρατη διοικητική λειτουργία, βασική οικονομική αρχή, ομάδες συμφερόντων και κριτήρια μέτρησης αποτελεσματικότητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top