[Παλιό Σύστημα] Βιολογία ή Μαθηματικά;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Biology_HPV

Νεοφερμένος

Η Biology_HPV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σωστό κι αυτό.Όμως:Στη βιολογία αν διαβάσεις θα γράψεις.Τα μαθηματικά είναι μαθηματικά.Όσο εύκολα και να είναι,παίρνεις ρίσκο να χάσεις μόρια με το παραμικρό λάθος.Ειδικά αν ενδιαφέρεσαι για υψηλόβαθμες,όπως η topic-starter,τότε είναι κρίμα να το ρισκάρεις.
Εγώ δίνω βιολογία και δεν επιβαρύνομαι καθόλου,τη μαθαίνω σε 20 λεπτά στο σχολείο τη μέρα που έχω μάθημα.:PΑντίθετα βλέπω παιδιά με μαθηματικά γενικής να κάθονται να λύνουν άπειρες ασκήσεις όπως στην κατεύθυνση και να γράφουν συνεχώς διαγωνίσματα.Αφού διαβάζουν που διαβάζουν,κρίμα δεν είναι να μην έχουν σίγουρο βαθμό.Άλλωστε στη βιολογία παίρνεις και κάποιες χρήσιμες γνώσεις.
Αν δεν αντέχεις την παπαγαλία,τότε νομίζω πως η επιλογή είναι μονόδρομος.

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο εξής πράγμα, το οποίο και λέω στους μαθητές μου: Ένας πολύ καλά διαβασμένος μαθητής Βιολογία θα γράψει 20 (και να σημειώσω ότι το 20 δεν είναι παίξε γέλασε, όπως νομίζουν οι περισσότεροι, καθώς 20 ίσον γράφω τα πάντα τέλεια και δεν ξεχνώ μικρολεπτομέριες, ούτε αλλοιώνω το νόημα)... Στα μαθηματικά ένα μικρό λαθάκι μπορεί να σου κοστίσει πολλά μόρια, στη Βιολογία μπορεί και τίποτε έως ελάχιστα μόρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ακριβως, εμενα φετος ενα αριθμητικο στα μαθηματικα μου κόστισε μιση μονάδα. Σιγα το κακο θα μου πειτε αλλα μιση απο δω μιση απο κει μαζευονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost10

Νεοφερμένος

Ο Lost10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά επειδή και εγώ βρίσκομαι σε αυτό το δίλημμα καθώς αρχίζω ιδιαίτερα στο μάθημα επιλογής τον Σεπτέμβρη, θέλω να ξέρω αν η Βιολογία είναι στύλ ΑΟΔΕ. Δηλαδή θέλει και εκεί να τα μαθαίνεις όλα αυτολεξεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγω πηρα μαθηματικα και προσωπικα το μετανιωσα..αρα προτεινω βιολογια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Μαθηματικα, μιας και για τους περισσοτερους η γνωση τους ειναι πολυ πιο σημαντικη απο τη γνωση βιολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μαθηματικα, μιας και για τους περισσοτερους η γνωση τους ειναι πολυ πιο σημαντικη απο τη γνωση βιολογιας.
τα παιδια θελουν να γραψουν 20 οχι να ακολουθησουν τα μαθηματικα..ασε που οι περισσοτεροι τα βλεπουν και στην κατευθυνση..γιατι αν σχολιασουμε τις πιθανοτητες που μαθαινουμε στην 3η ειναι για γελια σε σχεση με το πραγματικο υποβαθρο τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Βιολογια χωρις δευτερη σκεψη.Μικρη υλη και σιγουρος βαθμος στο τελος ΑΝ ασχοληθεις σοβαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
τα παιδια θελουν να γραψουν 20 οχι να ακολουθησουν τα μαθηματικα..ασε που οι περισσοτεροι τα βλεπουν και στην κατευθυνση..γιατι αν σχολιασουμε τις πιθανοτητες που μαθαινουμε στην 3η ειναι για γελια σε σχεση με το πραγματικο υποβαθρο τους

αν θες να γραψεις 20, τοτε θες να περασεις σε καποια σχολη η οποια, κατα πασα πιθανοτητα αν εισαι της τεχνολογικης ή θετικης εχει μαθηματικα. αρα, ουτως ή αλλως ακολουθεις τα μαθηματικα.
Οσον αφορα το "...ειναι για γελια....", γιατι διαμαρτυρεστε μετα οτι ειναι δυσκολα τα θεματα? Ή μηπως η βιολογια που μαθαινουμε στο λυκειο ειναι λιγοτερο "για γελια"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Δεν βρισκω το λογω να εισαι τεχνολογικη και να μην παιρνεις μαθηματικα γενικης αφου δεν θες να ανοιξεις 3ο πεδιο(ετσι κτλβα βσικα). Το πρωτο κεφαλαιο ειναι ολοιδιο με της κατευθυνσης σε πολυ πιο απη μορφη και το 2ο κ 3ο απο οτι εχω ακουσει δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα... Γτ να πεδευτεις περισσοτερο με την παπαγαλια(ενω εχεις κ το ΑΟΔΕ);;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azsxd

Νεοφερμένος

Ο azsxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω αν τα μαθ.γεν ειναι ευκολα γτ σκεφτομαι του χρονου να το παρω ως μαθημα επιλογης..ισχυει? η να παρω βιολογια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Τι κατεθυνση θα διαλεξεις, ποια πεδια θες να ανοιξεις; Πες μας αυτα και θα σου πουμε :P (Παντως ειναι αρκετα ευκολα ειδικα αν πας θετικη ή τεχνολογικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azsxd

Νεοφερμένος

Ο azsxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
θετική είμαι αλλα δεν ξέρω τι θελω να γινω ουτε αν θα συνεχισω θετικη.σε βοηθησα πολυ,ε; :P :worry: τα μαθ.γεν τα παιρνεις μονο γ να ανοιξεις το 5ο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Με τα μαθ γενικης μαζι με αοθ ανοιγεις 5ο πεδιο. Σκετα μαθηματικα γενικης δεν ανοιγεις τιποτα αφου ετσι και αλλιως εχεις ανοιξει 2ο-4ο. Με βιολογια αν πας τεχνολογικη ανοιγεις 3ο πεδιο αλλα μεχρι 18600 μορια μπορεις να βγαλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πάμε με τη σειρά:

Αν θες 5ο πεδίο-> Μαθηματικά ΓΠ.

Αν είσαι θετική-τεχνολογική και δεν έχεις πρόβλημα με τα μαθηματικά (εννοώ ότι δε τα μισείς)-> Μαθηκατικά ΓΠ, γιατί το ένα τρίτο της ύλης το κάνεις και πιο αναλυτικά στην κατεύθυνση, το άλλο ένα τρίτο είναι γελοίο (πιθανότητες), και το μεσαίο (στατιστική) είναι διδάσκεται ακόμα και σε σχολές ιατρικής στα πρώτα εξάμηνα.

Αν είσαι θετική-τεχνολογική και μισείς τα μαθηματικά -> Βιολογία ΓΠ

Αν είσαι θεωρητική και καλός/-η στην αποστήθιση-> Βιολογία ΓΠ

-"- και δεν τα πας τόσο καλά στην αποστήθιση, αλλά αποδίδεις καλύτερα σε ασκήσεις αναλυτικής σκέψησ -> μαθηματικά ΓΠ.

Δεν αναφέρομαι σε φυσική κι ιστορία. Αν κάποιος τα λατρεύει και δεν έχει πρόβλημα για λίγη παραπάνω δουλειά, τότε με γεια του με χάρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azsxd

Νεοφερμένος

Ο azsxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
δηλαδη αμα συνεχισω και του χρονου θετικη κατ. κ παρω μαθημα επιλογης τα μαθηματικα ανοιγω 2,3,4ο πεδιο(Χωρεις να χασω μορια;;;;:worry: )απαππα ιστορια μακρια μας!! φυσικη γεν; εχω ακουσει κ γ αυτη οτι ειναι ευκολη αλλα ποιος την παιρνει;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
δηλαδη αμα συνεχισω και του χρονου θετικη κατ. κ παρω μαθημα επιλογης τα μαθηματικα ανοιγω 2,3,4ο πεδιο(Χωρεις να χασω μορια;;;;:worry: )απαππα ιστορια μακρια μας!! φυσικη γεν; εχω ακουσει κ γ αυτη οτι ειναι ευκολη αλλα ποιος την παιρνει;; :P
Ναι ακριβώς.καλά αν είσαι θετική και πάρεις ιστορία..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azsxd

Νεοφερμένος

Ο azsxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ναι ακριβώς.καλά αν είσαι θετική και πάρεις ιστορία..:P

καλα..ουτε καν!:P:P εχω να διαβασω ιστορια απο το δημοτικο:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
δηλαδη αμα συνεχισω και του χρονου θετικη κατ. κ παρω μαθημα επιλογης τα μαθηματικα ανοιγω 2,3,4ο πεδιο(Χωρεις να χασω μορια;;;;:worry: )απαππα ιστορια μακρια μας!! φυσικη γεν; εχω ακουσει κ γ αυτη οτι ειναι ευκολη αλλα ποιος την παιρνει;; :P

Και να μην πάρεις μαθηματικά, πάλι από θετική τα ανοίγει αυτά τα τρία πεδία, ό,τι επιλογής και να πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Eχω ακριβως το ιδιο προβλημα.
Του χρονου θα παω Θετικη και ειμαι αναμεσα σε φυσικη ή μαθηματικα..
Ακουγεται πως η φυσικη ειναι ευκολη με απλη υλη αλλα εγω την φοβαμαι.Δηλαδη πιο σιγουρη νιωθω αυτη την στιγμη με τα μαθηματικα..
Το εχω συζητησει με πολλους....
Αλλα ρε παιδια δεν ξερω καθολουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
p.s με ενδιαφερει τριτο πεδιο μοναχα και εναλλακτικα (3-4 επιλογη)4ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Eχω ακριβως το ιδιο προβλημα.
Του χρονου θα παω Θετικη και ειμαι αναμεσα σε φυσικη ή μαθηματικα..
Ακουγεται πως η φυσικη ειναι ευκολη με απλη υλη αλλα εγω την φοβαμαι.Δηλαδη πιο σιγουρη νιωθω αυτη την στιγμη με τα μαθηματικα..
Το εχω συζητησει με πολλους....
Αλλα ρε παιδια δεν ξερω καθολουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Απλά η φυσική έχει πολύ μικρή ύλη και αποτελεί μια "ασφαλή" επιλογή. Την επιλέγουν πολλοί θετικοί οι οποίοι δε θέλουν να μπλέκουν με τα μαθηματικά γενικής και στατιστικές/πιθανότητες.
καλα..ουτε καν!:P:P εχω να διαβασω ιστορια απο το δημοτικο:whistle::P
το 60% γράφει κάτω από τη βάση στην ιστορία γενικής. Είναι αυτοκτονία με τέτοια χαώδη ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top