[Παλιό Σύστημα] Βιολογία ή Μαθηματικά;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ειμαι σε ενα πραγματικο διλημμα. Το εχω συζητησει με παρα πολλους ανθρωπους αλλα πραγματικα δεν μπορω να καταληξω καπου. Εγω ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση. Τι θα μου προτεινατε να παρω για μαθημα επιλογης? Βιολογια Γ.Π ή Μαθηματικα Γ.Π? Η βιολογια απο την μια πιστευω οτι δεν μπορει να ειναι υπερβολικα δυσκολη και ειναι ενα θεωρητικο μαθημα, ετσι για να κανει την διαφορα σε σχεση με τα αλλα. Αυτοι που προετοιμαζονται καλα, γραφουν πολυ υψηλες βαθμολογιες. Η υλη που ειδα, το πρωτο κεφαλαιο ειναι καπως δυσκολο λογω πολλων ορισμων, ενω το δευτερο ειναι σχετικα πιο βατο. Αλλα φοβαμαι μηπως ειναι πολλα και θελει λεπτομεριες.

Απο την αλλη εχουμε τα μαθηματικα. Λενε πως εναν τεχνολογικο συμφερει να παρει αυτο το μαθημα για επιλογη. Ομως φοβαμαι μην τυχον μπουν δυσκολα θεματα και χασω ενα μαθημα το οποιο πρεπει να πιασω υψηλη βαθμολογια. Την υλη δεν την εχω δει για να εχω ξεκαθαρη αποψη, αλλα λενε πως η μιση ειναι ιδια με της κατευθυνσης και απλοποιημενη.

Και τα δυο μαθηματα μου αρεσουν το ιδιο. Εσεις στην θεση μου τι θα επιλεγατε ?
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχει πολλή θεωρία η βιολογία. Είναι σίγουρο ότι θα γράψεις κάτι σχετικά καλό, αλλά χρειάζεται αποστήθιση για το 19-20. Εσύ αποφασίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
εγω που εδωσα βιολογια, σου την προτεινω καθως περα απ'το οτι η υλη ειναι πολυ λιγη και οι ερωτησεις που μπορουν να μπουν περιορισμενες σε σχεση με τα μαθηματικα, θα βρισκεις απαντησεις και σε ζητηματα της καθημερινης ζωης και υγειας... επιπλεον μπορει να σε βοηθησει και στην εκθεση αν πεσει θεμα σχετικο με οικολογια... Βιολογια δαγκωτο!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αν τα καταφέρνεις έστω και λίγο στα μαθηματικά κατεύθυνσης (θα γράψεις δηλαδή 14+) μαθηματικά Γ.Π. δαγκωτό. Μη τα παραμελήσεις όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Νομίζω τα μαθηματικά θέλουν λιγότερο διάβασμα και γράφεις πιο εύκολα 19-20. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Νομίζω τα μαθηματικά θέλουν λιγότερο διάβασμα και γράφεις πιο εύκολα 19-20. :)
Συμφωνώ! Βιολογία θα πρότεινα να δώσει μόνο κάποιο παιδί της θεωρητικής, γιατί τα θέματα έχουν γίνει πια τελείως θεωρητικά (φέτος δεν έπεσε ούτε μία ασκησούλα). Σε παιδιά θετικής και τεχνολογικής προτείνω μαθηματικά ή φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Βασικα πρεπει να επιλεξεις το μαθημα επιλογης συμφωνα με το πεδιο που θες να ακολουθησεις πχ για 5ο πρεπει να εχεις υποχρεωτικα μαθηματικα νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Τα μαθηματικά δεν παύουν να είναι μαθηματικά, δηλαδή να ελλοχεύουν απρόοπτα.:P
Εγω είχα επιλέξει βιολογία. Είναι πολύ απλή, εύκολη στο να τη μάθεις και οι ασκήσεις είναι γελοίες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Για 5ο πεδίο είναι μαθηματικά + ΑΟΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καλα 5ο πεδιο δεν το θελω. Εγω 4ο πεδιο θελω κυριως για σχολες πολυτεχνειου και επειδη για εκει ειναι δυσκολα τα πραματα θελω να βρω το πιο "βατο" μαθημα για να πετυχω "ευκολα" εναν καλο βαθμο.. Αν δεν καταφερω να πιασω πολυτεχνειο ισως παρω απο 2ο πεδιο τιποτα

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
το 2ο νομιζω θελει μαθηματικα..η βιολογια ειναι για το 3ο πεδιο...πρεπει να το ψαξεις με βαση τα πεδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μόνο το 5ο θέλει μαθηματικά Γ.Π. επειδή είναι μάθημα βαρύτητας.

Αν πας για πολυτεχνείο πρέπει να είσαι καλός μαθηματικά κατεύθυνσης, άρα τα Γ.Π. θα σου φανούν γελοία (και νομίζω και πιο χρήσιμα). Βέβαια αν είσαι καλός στην αποστήθιση και δεν σου φτάνει η ΑΟΔΕ (:P) πάρε βιολογία. Νομίζω πάντως πως στην θεωρία όλο και κάτι μπορεί να ξεχάσεις, ενώ την άσκηση θα την λύσεις (εύκολα).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
το 2ο νομιζω θελει μαθηματικα..η βιολογια ειναι για το 3ο πεδιο...πρεπει να το ψαξεις με βαση τα πεδια..
Λάθος νομίζεις. Το 2ο και το 4ο το πιάνει η θετική και η τεχνολογική ανεξαρτήτως του μαθήματος επιλογής και επιπλέον η θετική πιάνει το 3ο πεδίο.

υγ: Κάτω από το username μου εμένα θα έπρεπε να γράφει: "Εδώ Δίνονται Πληροφορίες για το Εκπαιδευτικό Σύστημα":P. Έχω δώσει αμέτρτες απαντήσεις σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα τον τελευταίο καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Νομίζω πάντως πως στην θεωρία όλο και κάτι μπορεί να ξεχάσεις, ενώ την άσκηση θα την λύσεις (εύκολα).:)

Μπορεί να κολλήσει στην άσκηση ή να κάνει κάποιο λάθος στις πράξεις. Πολλά παιδιά την πάτησαν φέτος έτσι. Όσο για τη θεωρία της βιολογίας, είναι δύσκολο να ξεχάσει κάτι, γιατί η ύλη είναι μικρή κ πολύ εύκολη.:)
Ψηφίζω βιολογία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Επισης με τα μαθηματικα φοβαμαι πως αμα κολλησω σε καποιο ερωτημα απο καποιο αριθμητικο λαθος ή οτιδηποτε αλλο, επειδη συνηθως το ενα συνδιαζεται με το αλλο, θα παει ολοκληρη ασκηση λαθος :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό, σου κόβονται μόνο μερικά μόρια για το αριθμητικό λάθος στο υποερώτημα που το έκανες. Δε σου κόβονται μονάδες αν "πάρεις" το λαθος και στο επόμενο υποερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Καθαρο διπλο απ το ημιχρονο και οver μη σου πω..Ασε τους μυκητες και τα βακτηρια και κλεψε την εκκλησια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καθαρο διπλο απ το ημιχρονο και οver μη σου πω..Ασε τους μυκητες και τα βακτηρια και κλεψε την εκκλησια:P

:lol::lol: Λες εε?

Θα σκεφτω τις απαντησεις απο ολους σας. Ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σου συνιστω Βιολογια με 1000
Μου εβγαλε το λαδι ολη την χρονια, αλλα τελικα το πηρα το 96% (και το 4% που εχασα, ηξερα την απαντηση απλα δεν καταλαβα οτι ζητουσε αυτο.) Με ενα καλο διαβασμα απο Σεπτεμβριο και με παρα πολλες επαναληψεις εχεις σιγουρα εναν καλο βαθμο. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γιατι δεν παιρνεις Ιστορια;:P

Παντως,οι θετικοτεχνολικοι φιλοι μου πηραν ολοι μαθηματικα,γιατι μου λενε πως η υλη ειναι ιδια με αυτην της κατευθυνσης,και μαλιστα απλουστευμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top