[Παλιό Σύστημα] Βιολογία ή Μαθηματικά;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
μεταξύ φυσικής και μαθηματικών εγώ θα επέλεγα μαθηματικά...
η φυσική νομίζω είναι εύκολη, αλλά γιατί να το ρισκάρεις?
αφου θα πας θετική, μάλλον το έχεις με τα μαθηματικά, είναι πολύ εύκολο μάθημα, σχετικά εύκολα χτυπάς 100-σε σύγκριση πάντα με τα υπόλοιπα 5-6 μαθηματα που δίνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μεταξύ φυσικής και μαθηματικών εγώ θα επέλεγα μαθηματικά...
η φυσική νομίζω είναι εύκολη, αλλά γιατί να το ρισκάρεις?
αφου θα πας θετική, μάλλον το έχεις με τα μαθηματικά, είναι πολύ εύκολο μάθημα, σχετικά εύκολα χτυπάς 100-σε σύγκριση πάντα με τα υπόλοιπα 5-6 μαθηματα που δίνουμε!

Με πατερα φυσικο καταλαβαινεις τι ακουω σπιτι για την φυσικη γενικης..:whistle::redface:
Αλλα τι φοβαμαι πολυ.
Εντομεταξυ με τρομαζει το γεγονος πως περσι επεσαν δυσκολα τα μαθηματικα γεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
μην κοιτας τα παλια θεματα, ως προς το βαθμο δυσκολιας. εγώ τουλάχιστον αυτό προσπαθώ να κάνω.. είναι τυχαίο πότε πέφτουν δύσκολα και πότε εύκολα.

επίσης, μην ακούς τον πατέρα σου :P
αν θεωρείς ότι η φυσική σε φοβίζει, τότε θα είσαι με αυτό το άγχος και δεν θα σου βγει σε καλο. αν αισθάνεσαι πιο άνετη με τα μαθηματικα, πάρε μαθητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
μην κοιτας τα παλια θεματα, ως προς το βαθμο δυσκολιας. εγώ τουλάχιστον αυτό προσπαθώ να κάνω.. είναι τυχαίο πότε πέφτουν δύσκολα και πότε εύκολα.

επίσης, μην ακούς τον πατέρα σου :P
αν θεωρείς ότι η φυσική σε φοβίζει, τότε θα είσαι με αυτό το άγχος και δεν θα σου βγει σε καλο. αν αισθάνεσαι πιο άνετη με τα μαθηματικα, πάρε μαθητικα.

Εσύ ειδικά μη φοβάσαι τίποτα.

THIS. IS. AMPALEA!

Ωραίο άβαταρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ναι με φοβιζει πολυ η φυσικη.
Τα μαθηματικα μου αρεσουν ρε παιδι μου..Δεν με φοβιζουν...απλα εχω τον ενδειασμο πως μπαινει δυσκολα το 100 εκει...ή ετσι νομιζω λανθασμενα βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ναι με φοβιζει πολυ η φυσικη.
Τα μαθηματικα μου αρεσουν ρε παιδι μου..Δεν με φοβιζουν...απλα εχω τον ενδειασμο πως μπαινει δυσκολα το 100 εκει...ή ετσι νομιζω λανθασμενα βεβαια

Απλά χρειάζονται λεπτομερείς απαντήσεις. Ίσως αυτό να είναι το δύσκολο με τα μαθηματικά γπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Λοιπον περσυ δεν μπηκαν δυσκολα μαθηματικα γενικης. Απλως μπηκαν διαφορετικης μορφης θεματα απο αυτα που συνιθιζαν. Το 4ο θεμα 2011 παιζει να ηταν το πιο ευκολο 4ο της 4ετιας αλλα ειχε δυσκολες πραξεις μονο αυτο! Για αυτο αν σ αρεσουν τα μαθηματικα εεεφυγες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Πωωω..! Φτάνει πια μ'αυτή τη ψευτο-κόντρα των κατευθύνσεων....!!! Εγώ πάντως πήρα μαθηματικά ΓΠ γιατί:
1)θέλω 5ο πεδίο κ πάει πακέτο με το ΑΟΘ..!:P
2)το ένα κεφαλαιάκι του το ξέρω απ'τα μαθηματικά κατεύθυνσης..:D
3)μου είναι υπερ αρκετή η παπαγαλία που έχω, δεν χρειάζομαι άλλη...!!!:book:
Πάντως η αλήθεια είναι ότι αν είσαι θεωρητική δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πάρεις μαθηματικά..Όσους ξέρω τουλάχιστον δεν τα έχουν καταφέρει κ πολύ..εκτός από έναν φίλο μου ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός στα μαθηματικά, είναι θεωρητική γιατί μισεί τη φυσική, κ πάει για 5ο πεδίο..! Υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις κ μπράβο τους...!!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
βιολογια παντα!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ναι με φοβιζει πολυ η φυσικη.
Τα μαθηματικα μου αρεσουν ρε παιδι μου..Δεν με φοβιζουν...απλα εχω τον ενδειασμο πως μπαινει δυσκολα το 100 εκει...ή ετσι νομιζω λανθασμενα βεβαια

Αν νομίζεις πως μπαίνει εύκολα το 100 στην φυσική γενικής, έλα να ρωτήσεις τα παιδιά που έδιναν στο σχολείο μου:P
Αν θες 100αρι, πας βιολογία. Εγώ πάντως φυσική θα πάρω γιατί είναι το μόνο που δεν βαριέμαι να διαβάσω. (συγκεκριμένα, την έχω ξεκινήσει ήδη... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1512

Νεοφερμένος

Η georgia1512 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το 100αρι πλεον στη βιολογια δνε ειναι τοσο απλη υποθεση!
Τα θεματα ειναι παιτητικα και δεν θελουν μια απλη παπαγαλια!Και επισης μη σκεφτεστε 40 σελιδουλες θα φυγουν..μεσα στοπ ρογραμμα δεν χωραει πουθενα..τουλαχιστον εγω την πατησα μεσα στη χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
να πω και εγω την αποψη μου.
βιολογια γεν. με φροντιστηριο και ειστε οκ.
μια φορα μεχρι το πασχα θα τη βγαλετε σιγουρα την υλη..εεε και μετα θα την παραμερισετε(οπως κανουν ολοι)για τα υπολοιπα μαθηματα και κυριως της βαρυτητας.και εγω το ιδιο εκανα.αυτους ομως τους 1-2 αντε 3 μηνες θα εχετε τον/την αλλον/η(αυτο/η που σας κανει μαθημα εννοω)που συνεχεια ειτε μεσα απο θεωρητικες ασκησεις ειτε μεσα απο υπολογιστικες θα σας θυμιζει τη θεωρια.και θα ρθει η τελευταια μερα(1,5 για την ακριβεια).καθεστε διαβαζετε ολες τις ωρες που μπορειτε να διαθεσετε και πατε και γραφετε ανετα.σας λεω τι εκανα εγω.(και πολλοι αλλοι).
σιγουρα υπαρχουν καποιοι προνοητικοι που θα τη βγαλουν 2-3-4-5- φορες ωστε να μην τρεχουν τελευταια στιγμη.ομως για μερικους ειναι δυσκολο να ανηκουν σε αυτην την κατηγορια.ε και αυτοι παλι δεν θα εχουν προβλημα.
με αλλα λογια αν αφησεις τη φυσικη ή τα μαθηματικα ή την ιστορια για τελευταια στιγμη ειναι 99,9% οτι δεν θα πατε καλα.αυτο ομως δεν συμβαινει με την βιολογια.απαραιτητη προυποθεση:να μην παπαγαλιζετε καθ ολη τη διαρκεια της χρονιας.:)
συγνωμη αν κουρασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Illusioner

Νεοφερμένος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι αν είσαι θεωρητική δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πάρεις μαθηματικά..Όσους ξέρω τουλάχιστον δεν τα έχουν καταφέρει κ πολύ..εκτός από έναν φίλο μου ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός στα μαθηματικά, είναι θεωρητική γιατί μισεί τη φυσική, κ πάει για 5ο πεδίο..! Υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις κ μπράβο τους...!!:thumbup:

Συμφωνώ απόλυτα. Για έναν μαθητή της Τεχνολογικης και της Θετικής, είναι σαν να έχει κυριολεκτικά ένα λιγότερο μάθημα όλη τη χρονιά.
Για έναν μαθητή της Θεωρητικής, δεν υπάρχει λόγος εκτός και αν θέλει 5ο πεδίο. Δεν είναι αδύνατον να γράψει άριστα, έιναι όμως σαφώς αρκετά πιο δύσκολο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ποσοι την πατησαν επειδη ελεγαν ''αααα,ναι,η βιολογια ειναι γελοια μωρε,σιγα,20'' και ειδατε και φετος,επεσε μια ασκηση που δεν ηθελε παπαγαλια,και αμεσως ολα τα παπαγαλακια την πατησαν,και καλα επαθαν :D

Εγω βιολογια ειχα παρει επειδη ηθελα 3ο πεδιο + επειδη εχει ενδιαφερον ως μαθημα.Δηλαδη το διαβαζα ξεκουραστα χωρις την βαρεμαρα που ειχα σε αλλα μαθηματα.
Γενικα,αμα κρινετε ενα μαθημα με το αν ειναι ευκολο η δυσκολο,την πατησατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
και η βιολογια και τα μαθηματικα ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. το 95+ ειναι ευκολο και για μετριους μαθητες, εγω προσωπικα με τη βιολογια ενιωθα σαν να κλεβω εκκλησια, παρα το χαμο που εγινε φετος με τα "δυσκολα θεματα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
και η βιολογια και τα μαθηματικα ειναι αντικειμενικα ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. το 95+ ειναι ευκολο και για μετριους μαθητες, εγω προσωπικα με τη βιολογια ενιωθα σαν να κλεβω εκκλησια, παρα το χαμο που εγινε φετος με τα "δυσκολα θεματα"

Μάλιστα.:confused:
Ξαναδιάβασέ το, βγάλε το "αντικειμενικά" από εκεί γιατί είναι personal opinion όλο αυτό, και καλύτερα κρύψου γιατί έχουμε κάτι εξαγριωμένους iSchoolιτες που δε τα πήγαν σ' αυτό το "ευκολάκι" και τόσο καλά και κρατάνε πέτρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Κατ'εμέ κριτήριο για το μάθημα επιλογής, είναι το επιπλέον πεδίο που θέλεις να ανοίξεις με αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μάλιστα.:confused:
Ξαναδιάβασέ το, βγάλε το "αντικειμενικά" από εκεί γιατί είναι personal opinion όλο αυτό, και καλύτερα κρύψου γιατί έχουμε κάτι εξαγριωμένους iSchoolιτες που δε τα πήγαν σ' αυτό το "ευκολάκι" και τόσο καλά και κρατάνε πέτρες.
το βγαλα. αλλαζει κατι? προφανως δε θα ηταν σωστα προετοιμασμενοι...ακριβως επειδη ειναι ευκολη καποιοι θεωρουν πως θα τη βγαλουν το πασχα και μετα, ΛΑΘΟΣ. θελει κ η βιολογια το διαβασμα της, αλλα ειναι ενας σιγουρος βαθμους..και αυτοι που δε γραψανε καλυτερα να επωμιστουν οι ιδιοι ευθυνες παρα να τις καταλογιζουν σε αλλους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ποσοι την πατησαν επειδη ελεγαν ''αααα,ναι,η βιολογια ειναι γελοια μωρε,σιγα,20'' και ειδατε και φετος,επεσε μια ασκηση που δεν ηθελε παπαγαλια,και αμεσως ολα τα παπαγαλακια την πατησαν,και καλα επαθαν :D

Μια χαρά θέματα ήταν και δεν ήθελαν καμία τρομερή κριτική σκέψη απόφοιτου βιολογικού τμήματος. Καλή γνώση+κατανόηση θεωρίας σε συνδυασμό με στοιχειώδες γνώσεις ενός απόφοιτου λυκείου ήταν αρκετές φέτος. Οπότε λίγο η πιπίλα με την παπαγαλία να πάψει. :P
Τι περιμένετε εσείς δηλαδή; Να ρωτήσουν 2 ορισμούς ή να σου ζητήσουν τα συμπεράσματα του Δαρβίνου έτσι ξερά;
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την εκφώνηση,επειδή είναι διατυπωμένη με διαφορετικό τρόπο,ε συγγνώμη,αλλά τι σκατά πας να κάνεις στην τριτοβάθμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Μια χαρά θέματα ήταν και δεν ήθελαν καμία τρομερή κριτική σκέψη απόφοιτου βιολογικού τμήματος. Καλή γνώση+κατανόηση θεωρίας σε συνδυασμό με στοιχειώδες γνώσεις ενός απόφοιτου λυκείου ήταν αρκετές φέτος. Οπότε λίγο η πιπίλα με την παπαγαλία να πάψει. :P
Τι περιμένετε εσείς δηλαδή; Να ρωτήσουν 2 ορισμούς ή να σου ζητήσουν τα συμπεράσματα του Δαρβίνου έτσι ξερά;
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την εκφώνηση,επειδή είναι διατυπωμένη με διαφορετικό τρόπο,ε συγγνώμη,αλλά τι σκατά πας να κάνεις στην τριτοβάθμια;
εχεις απολυτο δικιο...αν και τα φετινα ηταν λιγο ασαφη...εδω ουτε οι φροντιστες δεν ξεραν ποια ειναι η σωστη απαντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top