Ο καθημερινός εξοπλισμός του φοιτητή

GeoSrch

Νεοφερμένος

Ο GeoSrch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γενικά νομίζω υπάρχει πρόβλημα σχετικά με το "τι κάνουν οι άλλοι". Οπότε, για να μην είμαστε και πολύ διαφορετικοί στο σύνολο(στην περίπτωση μας οι φοιτητές) προσπαθούμε να "πάμε με την τάση του συνόλου". Κακό σε μας κάνουμε κι όχι στους όλους όταν δεν είμαστε ο εαυτός μας.
Εγώ την τσαντούλα μου έχω σκοπό να παίρνω, είτε οι άλλοι έρχονται με σακίδια μέσης(μπανάνες), με σακίδια ωμου(μην το κάνετε αν δεν θέλετε να πάθετε σκωλίωση) ή με τίποτα.
με σακιδιο ωμου παθαινεις σκωλιωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
25 σελ. θεμα?? νομιζω οτι πολυ το κουραζετε... dress code δεν υπαρχει, χαλαρωστε, θα δειτε οταν πατε στη σχολη σας οτι ολα ειναι τοσο χυμα που κανενας δε θα δινει σημασια τι φορατε/κρατατε. εκτος κ αν ειστε αντικειμενικα extreme και εκτος τοπου και χρονου. κανενας δε θα σας κατακρινει αν φορατε φορμες, κανενας αν φορατε τζιν, κανενας αν φορατε αξιοπρεπη φουστα (για τις κοπελες). για ονομα δηλαδη, δινουμε τοση περιττη βαση στην εμφανιση που ξεχναμε να μεριμνησουμε για τα ενδοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με σακιδιο ωμου παθαινεις σκωλιωση?
Εννοώ εκείνα τα σακίδια που τα βάζεις μόνο στον ένα ώμο. Δεν παθαίνεις αναγκαστικά σκωλίωση. Καλό είναι να αποφέυγονται. Μπορεί να κάνουν ζημιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSrch

Νεοφερμένος

Ο GeoSrch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εννοώ εκείνα τα σακίδια που τα βάζεις μόνο στον ένα ώμο. Δεν παθαίνεις αναγκαστικά σκωλίωση. Καλό είναι να αποφέυγονται. Μπορεί να κάνουν ζημιά.
αμα το περνας ομως απτο κεφαλι?παλι υπαρχει κινδυνος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
ναι, στο λεω διοτι ειχα τετοια τσαντα και μετα απο ενα χρονο ειχα κανει αρχη σκολιωσης συμφωνα με τον ορθοπεδικο...οποτε καλυτερα να προσεχεισ για να μην εχεισ...παρε ενα κανονικο σακιδιο και θα εχεισ την υγεια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αμα το περνας ομως απτο κεφαλι?παλι υπαρχει κινδυνος?
Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, τότε νομίζω πως δεν υπάρχει κίνδυνος.
Κοίτα αυτήν ην εικόνα.https://pics.ricardostatic.gr/14_686...sual-διαχρονικο-σακιδιο-ωμου-σε-3-χρωματα.jpg
Μπορώ να σου πω πως ο τρόπος που την φοράει την τσάντα στην πάνω αριστερή φωτογραφία είναι λάθος.
Πάντως μην παίρνεις γκαραντί ότι σου λέει κάποιος σ' ενα φόρουμ. Δες κι εσύ λίγο τι θα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γενικά νομίζω υπάρχει πρόβλημα σχετικά με το "τι κάνουν οι άλλοι". Οπότε, για να μην είμαστε και πολύ διαφορετικοί στο σύνολο(στην περίπτωση μας οι φοιτητές) προσπαθούμε να "πάμε με την τάση του συνόλου". Κακό σε μας κάνουμε κι όχι στους όλους όταν δεν είμαστε ο εαυτός μας.
Εγώ την τσαντούλα μου έχω σκοπό να παίρνω, είτε οι άλλοι έρχονται με σακίδια μέσης(μπανάνες), με σακίδια ωμου(μην το κάνετε αν δεν θέλετε να πάθετε σκωλίωση) ή με τίποτα.

Ούτε καν.Ίσα ίσα,δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι,αλλά τα πανεπιστήμια είναι το πιο χυμαδιό μέρος που μπορείς να βρεθείς.Από συμφοιτητές που πάνε για μπουζούκια,μέχρι τζιβάτους και ό,τι άλλο θες.Σε σχέση με το λύκειο π.χ.,είναι πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα.Εγώ θυμάμαι στο λύκειο η διευθύντρια δεν μ'άφηνε να έχω μοϊκάνα και γενικά όλοι πρόσεχαν τι θα φορέσουν για να μην γίνουν ο περίγελος των υπολοίπων.Στη σχολή κλάιν,κανείς δεν σου λέει τίποτα.Τα περί dress code κλπ που λέει ο παραπάνω,δεν ξέρω που τα είδατε.

με σακιδιο ωμου παθαινεις σκωλιωση?

Τι σκωλίωση μωρέ,20 χρονών μαντραχαλόπαιδα,τίποτα δεν παθαίνεις,και οικοδομή δουλεύεις αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σκωλίωση μωρέ,20 χρονών μαντραχαλόπαιδα,τίποτα δεν παθαίνεις,και οικοδομή δουλεύεις αν θες.
Νομίζω ότι η σκωλίωση δεν κοιτάζει ηλικίες. Βασικά, δεν "παθαίνεις" σκωλίωση επειδή κάτι πήγε στραβά στον οργανισμό σου. Απλά ρίχτηκε κάποιο βάρος στη μία πλευρά του σώματος περισσότερο σε σχέση με την άλλη. Αυτό ξέρω εγώ.
Πάντως ξέρω πολλά παιδιά που έχουν σκωλίωση. Νέοι. Αυτοί οι συγκεκριμένοι πρέπει οπωσδήποτε να προσέχουν με τις τσάντες και γενικά με την κατανομή βάρους στα 2 χέρια. Οι υπόλοιποι που δεν έχουν, να μην βάζουν τα σακίδια μόνο στον έναν ώμο, για να μην αποκτήσουν. Μην παρεξηγηθώ όμως και μου πείτε ότι λέω πως η σκωλίωση προκαλείται μόνο από τα σακίδια στον έναν ώμο. Αν οφείλεται και σε άλλα πράγματα, αυτό δεν το γνωρίζω.
Βγήκαμε λίγο εκτός βέβαια αν και δεν πειράζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Νομίζω ότι η σκωλίωση δεν κοιτάζει ηλικίες. Βασικά, δεν "παθαίνεις" σκωλίωση επειδή κάτι πήγε στραβά στον οργανισμό σου. Απλά ρίχτηκε κάποιο βάρος στη μία πλευρά του σώματος περισσότερο σε σχέση με την άλλη. Αυτό ξέρω εγώ.
Πάντως ξέρω πολλά παιδιά που έχουν σκωλίωση. Νέοι. Αυτοί οι συγκεκριμένοι πρέπει οπωσδήποτε να προσέχουν με τις τσάντες και γενικά με την κατανομή βάρους στα 2 χέρια. Οι υπόλοιποι που δεν έχουν, να μην βάζουν τα σακίδια μόνο στον έναν ώμο, για να μην αποκτήσουν. Μην παρεξηγηθώ όμως και μου πείτε ότι λέω πως η σκωλίωση προκαλείται μόνο από τα σακίδια στον έναν ώμο. Αν οφείλεται και σε άλλα πράγματα, αυτό δεν το γνωρίζω.
Βγήκαμε λίγο εκτός βέβαια αν και δεν πειράζει...

Sure,αλλά η σκωλίωση δεν είναι κάτι που συμβαίνει εύκολα,εκτός και αν είσαι μικρός,οπότε και το σώμα σου είναι πιο εύπλαστο.Άπαξ και γίνεις γομάρι,πρέπει να κουβαλάς βάρη για 15 χρόνια για να την πάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Sure,αλλά η σκωλίωση δεν είναι κάτι που συμβαίνει εύκολα,εκτός και αν είσαι μικρός,οπότε και το σώμα σου είναι πιο εύπλαστο.Άπαξ και γίνεις γομάρι,πρέπει να κουβαλάς βάρη για 15 χρόνια για να την πάθεις.

άστοχο.....έκανα μια θεραπεία τελευταία με κάτι χάπια και στις παρενέργειας έγραφαν και τη σκωλίωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
άστοχο.....έκανα μια θεραπεία τελευταία με κάτι χάπια και στις παρενέργειας έγραφαν και τη σκωλίωση

Man,τα χάπια είναι χημεία.Εγώ σου λέω για φυσικά αίτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Man,τα χάπια είναι χημεία.Εγώ σου λέω για φυσικά αίτια.

ξέρω και εγώ την επιστήμη της χημείας..το σχόλιο αφορούσε στο ότι δεν είναι εύκολο να πάθεις σκωλίωση...Εννοούσα ότι είναι....μίλησα για αυτό το κομμάτι τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν... Υπογράμμισα κιόλας για να καταλάβεις την απάντηση μου και που πήγαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ να κάνω μία ερώτηση;
Γιατί να κουβαλάτε όλες τις σημειώσεις και τα βιβλία σας μαζί καθημερινά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εγώ να κάνω μία ερώτηση;
Γιατί να κουβαλάτε όλες τις σημειώσεις και τα βιβλία σας μαζί καθημερινά;

ποιος το κανει αυτο? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγώ να κάνω μία ερώτηση;
Γιατί να κουβαλάτε όλες τις σημειώσεις και τα βιβλία σας μαζί καθημερινά;
Τα βιβλια ποιος τα κουβαλαει μαζι του καθε μερα;Ασε που 2-3 να εχεις στην τσαντα ειναι βαρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Εγώ να κάνω μία ερώτηση;
Γιατί να κουβαλάτε όλες τις σημειώσεις και τα βιβλία σας μαζί καθημερινά;
Γιατι ποιος θα το κανει αυτο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Mα βλέπω ότι κάθονται/εστε και συζητάνε/τε για τσάντες ώμου και πλάτης γιατί μπορεί να γίνει τσουνάμι και να χάσετε τις σημειώσεις. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να πάρεις τσάντα στη σχολή (εκτός βέβαια αν θες να πας βιβλιοθήκη, αν κι εκεί υπάρχουν όλα τα βιβλία). Ακόμη και στα Γιάννενα με τόσες βροχές κτλ πάντα στο χέρι είχα τα χαρτιά μου.


To καμπυλόγραμμα τι ακριβώς είναι; ΤΟ milimetre μήπως;
Όχι. Είναι κάτι καμπυλωτά χαρακάκια. Θα σου τα ζητήσουν στο 2ο 6μηνο σίγουρα στο Εργαστήριο Μηχανικής και Θερμότητας. Γενικότερα, χρησιμεύουν για να φτιάξεις διαγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
'Εχουμε παιδί στη σχολή που παίρνει όλα τα βιβλία για τα μαθήματα που έχουμε κάθε μέρα...μάλιστα το ίδιο παιδί επειδή είχε χάσει το 1ο μάθημα χημείας με πήρε τηλ και μου είπε "μας είπε να αγοράσουμε κάποιο τετράδιο"; :P

Ένα στυλό μπλε και ένα κόκκινο, ένα τετράδιο, κινητό - ακουστικά, γυαλί το καλοκαίρι.. αυτά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Mα βλέπω ότι κάθονται/εστε και συζητάνε/τε για τσάντες ώμου και πλάτης γιατί μπορεί να γίνει τσουνάμι και να χάσετε τις σημειώσεις. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να πάρεις τσάντα στη σχολή (εκτός βέβαια αν θες να πας βιβλιοθήκη, αν κι εκεί υπάρχουν όλα τα βιβλία). Ακόμη και στα Γιάννενα με τόσες βροχές κτλ πάντα στο χέρι είχα τα χαρτιά μου.

ναι , αλλα ακομα και ενα μπλοκ α4 να εχεις , ολη την ωρα στα χερια σου θα το εχεις? ειναι λιγο καπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ναι , αλλα ακομα και ενα μπλοκ α4 να εχεις , ολη την ωρα στα χερια σου θα το εχεις? ειναι λιγο καπως.

Και θα πάρεις τσάντα για ένα μπλοκάκι πάχους 0.50cm; Καλά, γούστα και βολέματα είναι αυτά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top