Ο καθημερινός εξοπλισμός του φοιτητή

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια τσάντα μαύρη απ' αυτές του σχολείου είχα γυμνάσιο-λύκειο, καθημερινή χρήση 5 χρόνια (Γ λυκείου την ξεκούραζα :P) και τώρα αυτή έχω ακόμα όταν κατεβαίνω σπίτι, απλά για να μη βάζω το laptop στη βαλίτσα.

:thumbup: κι εγώ αυτό κάνω :P

Δεν ξέρω που πουλάνε στην Αθήνα τέτοιες τσάντες. Χμμ ίσως να έχει σε μια στοά που βρίσκεται στην Πανεπιστημίου απέναντι από τη στάση του μετρό, εκεί που είναι ένα παλιό τυπογραφικό μηχάνημα (της Καθημερινής πρέπει να είναι) και εκεί που έχει ένα μαγαζί που πουλάει απίθανα σοκολατάκια.
Το πιο πιθανό είναι να μην κατάλαβες πού λέω, αλλά... :P

Και ναι, το παραδέχομαι, πηγαίνω στη σχολή με τη σχολική τσάντα γιατί απλώς ΒΟΛΕΥΕΙ! Την πετάω από δω κι από κει, δεν παθαίνει τίποτα και ούτε φοβάμαι μήπως την κλέψουν (τι, κυκλοφορούν πιο ακριβές τσάντες, σιγά μην ασχοληθούν με τη δική μου :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@ July Όχι, γιατί το θέμα δεν είναι τέρμα υποκειμενικό εδώ. Κι αντικειμενικά, για τη χρήση που τη θες εσύ, η τσάντα σου μπορεί να 'ναι πολύ πιο φτηνή και να 'χεις το ίδιο γαμάτο αποτέλεσμα με μια, WOW, δερμάτινη των 100€. For fuck's sake man, δυο τετράδια και 4 φιλτράκια θες να πετάς μέσα, άραξε. :P

Είναι σαν να σκοτώνω μύγα με ατομική βόμβα ρε φίλε, πώς να το εξηγήσω. Υπάρχουν σίγουρα και τσάντες με 400€.

Για επαγγελματίες αναρριχητές.

ssssshhhhhhhhh!!!!

Ε, άλλο όμως το δικό του "καθημερινό" κι άλλο το δικό μου. Το Value for Money (thanks, Google!) είναι συνάρτηση όχι μόνο του τι παίρνεις, αλλά και της χρήσης που θες να κάνεις. Τα 400€ πάνω παίζει ν' αξίζουν χαλαρά για μια τσάντα που γίνεται σκηνή και φτιάχνει και καφέ το πρωί, sure. Εσύ τι τη θες για να πας απ' το σπίτι σχολή και πίσω? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Δεν ξέρω που πουλάνε στην Αθήνα τέτοιες τσάντες. Χμμ ίσως να έχει σε μια στοά που βρίσκεται στην Πανεπιστημίου απέναντι από τη στάση του μετρό, εκεί που είναι ένα παλιό τυπογραφικό μηχάνημα (της Καθημερινής πρέπει να είναι) και εκεί που έχει ένα μαγαζί που πουλάει απίθανα σοκολατάκια.
Το πιο πιθανό είναι να μην κατάλαβες πού λέω, αλλά... :P

Και ναι, το παραδέχομαι, πηγαίνω στη σχολή με τη σχολική τσάντα γιατί απλώς ΒΟΛΕΥΕΙ! Την πετάω από δω κι από κει, δεν παθαίνει τίποτα και ούτε φοβάμαι μήπως την κλέψουν (τι, κυκλοφορούν πιο ακριβές τσάντες, σιγά μην ασχοληθούν με τη δική μου :P )

Κι εγώ με σχολική πηγαίνω. Σιγά το θέμα. Απλώς, θέλω να πάρω κάτι πιο καλό, το οποίο να κρατήσει καιρό.

Στο περίπου κατάλαβα πού λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Προς τι το μένος όμως προς τις τσάντες ταχυδρόμου; Προσωπικά την έχω πατήσει αγρίως με τσάντα σχολική καθώς με κλέψανε στον ηλεκτρικό σκίζοντας με σουγιά την τσάντα κάτω χαμηλά. Μου κόστισε το κινητό μου (το οποίο ευτυχώς είχε σπάσει :P).

Από τότε θέλω η τσάντα μου να είναι μπροστά μου και να την βλέπω.

Shadow, δεν πάει όλος ο κόσμος μόνο σχολή-σπίτι και σπίτι-σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@ July Όχι, γιατί το θέμα δεν είναι τέρμα υποκειμενικό εδώ. Κι αντικειμενικά, για τη χρήση που τη θες εσύ, η τσάντα σου μπορεί να 'ναι πολύ πιο φτηνή και να 'χεις το ίδιο γαμάτο αποτέλεσμα με μια, WOW, δερμάτινη των 100€. For fuck's sake man, δυο τετράδια και 4 φιλτράκια θες να πετάς μέσα, άραξε. :P

Είναι σαν να σκοτώνω μύγα με ατομική βόμβα ρε φίλε, πώς να το εξηγήσω. Υπάρχουν σίγουρα και τσάντες με 400€.

Για επαγγελματίες αναρριχητές.

ssssshhhhhhhhh!!!!

Ε, άλλο όμως το δικό του "καθημερινό" κι άλλο το δικό μου. Το Value for Money (thanks, Google!) είναι συνάρτηση όχι μόνο του τι παίρνεις, αλλά και της χρήσης που θες να κάνεις. Τα 400€ πάνω παίζει ν' αξίζουν χαλαρά για μια τσάντα που γίνεται σκηνή και φτιάχνει και καφέ το πρωί, sure. Εσύ τι τη θες για να πας απ' το σπίτι σχολή και πίσω? :P

Wow δερμάτινη στα 100 ΔΕΝ υπάρχει. Τόσο απλό.

Εγώ κατάλαβα τι θέλει ο συμφορουμίτης. Και πίστεψέ με, θα τη χρειαστεί ιδιαιτέρως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από τότε θέλω η τσάντα μου να είναι μπροστά μου και να την βλέπω.

Θα βγάλεις ένα βιντεάκι πώς περπατάς να το στείλεις εδώ?

Δε θα 'μαι πολυ κάφρος, promise. :P

Wow δερμάτινη στα 100 ΔΕΝ υπάρχει. Τόσο απλό.

Τι εννοείς? Πολύ ακριβά δηλαδή.

Είπα κι εγώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Θα βγάλεις ένα βιντεάκι πώς περπατάς να το στείλεις εδώ?

Δε θα 'μαι πολυ κάφρος, promise. :P

Προφανώς δεν εννοώ κυριολεκτικά μπροστά μου καλέ μου. Εσύ είσαι κουκουβάγια και ξέρεις πάντα αν η τσάντα σου είναι οκ πίσω στην πλάτη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι εννοείς? Πολύ ακριβά δηλαδή.

Είπα κι εγώ. :P

Πολύ φθηνά. Ήτοι πεταμένα λεφτά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά, εγώ δε σπουδάζω Αθήνα όμως, άρα ναι, ένα άγχος λιγότερο ίσως.

Δεν κουβαλάω ποτέ τσάντα βασικά, τι λέω. :P

--- EDIT:

@ tsouf: Επειδή ακριβώς δεν πάει όλος ο κόσμος σπίτι-σχολή-σπίτι, ένας λόγος παραπάνω να ΜΗΝ έχεις βάρη πάνω σου για μετά τη σχολή. Ή πριν. Ή ενδιάμεσα. You get the point.

Αλλά αυτό έχει να κάνει με το πώς δουλεύεις γενικά στη σχολή, αν κρατάς σημειώσεις, αν παίρνεις τετράδια, βιβλία, μπαλαντέζες και λοιπά μαζί σου.

Ιούλιε, όχι άλλο κάρβουνο ρε φίλε, φτάνει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Καλά, εγώ δε σπουδάζω Αθήνα όμως, άρα ναι, ένα άγχος λιγότερο ίσως.

Δεν κουβαλάω ποτέ τσάντα βασικά, τι λέω. :P

--- EDIT:

@ tsouf: Επειδή ακριβώς δεν πάει όλος ο κόσμος σπίτι-σχολή-σπίτι, ένας λόγος παραπάνω να ΜΗΝ έχεις βάρη πάνω σου για μετά τη σχολή. Ή πριν. Ή ενδιάμεσα. You get the point.

Αλλά αυτό έχει να κάνει με το πώς δουλεύεις γενικά στη σχολή, αν κρατάς σημειώσεις, αν παίρνεις τετράδια, βιβλία, μπαλαντέζες και λοιπά μαζί σου.

Ιούλιε, όχι άλλο κάρβουνο ρε φίλε, φτάνει. :P

Ακριβώς, άρα μια καλή εναλλακτική στο κλασικό σακίδιο πλάτης είναι η τσάντα ταχυδρόμου, η οποία είναι λίγο πιο βαριά, χωράει κινητό, κλειδιά, πορτοφόλι (άλλα γυναικεία απαραίτητα:P) , το μπλοκ σημειώσεων και άντε ένα βιβλίο (μια στο τόσο σε εξαιρετικές περιπτώσεις) και ένα μπουκαλάκι νερό.

So... various needs various bags
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
So... various needs various bags

Που δε συνεπάγεται και 3ψήφιας τιμής όμως.

Μα αυτό συζητιέται τόση ώρα, χέστηκε οποιοσδήποτε αν θες να βάλεις και την τσάντα καπέλο ξερωγώ, σιγά.

Ε, και λίγο trolling σε σημεία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ιούλιε, όχι άλλο κάρβουνο ρε φίλε, φτάνει.
Δεν έχουν όλοι την ίδια οπτική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Απο οτι εχω καταλαβει την δερματινη τσαντα την θελετε για αντοχη και οχι για μοστρα (λεμε τωρα)

Τοτε,σας προτεινω παρομοιες τσαντες σαν και αυτες που χρησιμοποιω εγω στην διασωστικη ομαδα.


Χωραει στυλο,πολλα στυλο,παρα πολλα στυλο (ειναι για τους διαβαστερους)
Επισης χωραει τετραδια,καθως και βιβλια.
Και επειδη ξερω,παντα θελετε και κατι παραπανω,σας το προσφερω.Η τσαντα χωραει ακομη και Φιαλες Οξυγονου.




Παρακατω βλεπουμε εναν Φοιτητη υποδειγμα,που βολταρει με την Τσαντα του χαλλλαρος στο πανεπιστημιο.


Και κυριολεκτικα,οι δηθενιες δερματινες για μουρη,ειναι γατακια μπροστα σε αυτες.Διασωστικη τσαντα for eva,noobs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στο χόντο είδα ωραίες leather look σοβαρές. Αλλάα..... ακριβές. :/:
Τώρα το είδα.
Ακριβές; Δηλαδή πόσο είχαν; Επίσης πώς ορίζεις το leather look;
Ευχαριστώ.


Χάουζ,
Μπορείς να μου εγγυηθείς ότι η πρότασή σου σε 30 χρόνια θα είναι εξίσου χρηστικη; Αν ναι, αύριο κιόλας παίρνω μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
lol @ φιάλες οξυγόνου

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.



ας ξεφορτωθούμε ό,τι δε χρησιμοποιούμε παιδιά μου και ίσως είναι χρήσιμο σε αλλους
:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
φιλαράκο νεοέλληνα μάταια επικαλείσαι τους αρχαίους
προσπάθησε άλλη μια να τους αφουγκραστείς μπας και σε φωτίσουν μέρες που είναι
και ξεμπερδεψεις τη μπερδεμένη συγχυσή σου

μέχρι τότε διοργάνωσε κανένα συμπόσιο
πιες και λιγο κρασακι
και που ξερεις
ισως εμφανιστει και ο Διονυσος
σου πει Διο κουβεντουλες
και αν εισαι καλο παιδακι
σε μυησει σε κανενα θρησκευτικο οργιο

γιατι απο την Ιερη Τρελα απεχεις πολυ

υγ:θα το καταλαβεις,
δε θα χρειαζεται να τους επικαλεισαι πια

υγ2:
ο καφες για να εισαι 8 η ωρα το πρωι απικο
τα τσιγαρα για να γουσταρεις ακομα περισσοτερο.



συγγνώμη που απαντάω σε off-topic, αλλά πραγματικά απορώ πως μπορεί να χωράει τόση βλακεία μέσα σε ένα και μόνο πλανήτη:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τώρα το είδα.
Ακριβές; Δηλαδή πόσο είχαν; Επίσης πώς ορίζεις το leather look;
Ευχαριστώ.

Leather look, το faux δέρμα, πολυερεθάνη;
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ δερμάτινα είδη, ούτε παπούτσια ούτε πορτοφόλια ούτε τσάντες ούτε τζάκετ.
Οι τσάντες αυτές κυμαίνονται από αρκετά φτηνά έως αρκετά ακριβά.

Αυτές που είδα εγώ πχ είχαν την όψη αληθινού δέρματος, άρα καλής ποιότητας και έκαναν από 80 έως 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Leather look, το faux δέρμα, πολυερεθάνη;
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ δερμάτινα είδη, ούτε παπούτσια ούτε πορτοφόλια ούτε τσάντες ούτε τζάκετ.
Οι τσάντες αυτές κυμαίνονται από αρκετά φτηνά έως αρκετά ακριβά.

Αυτές που είδα εγώ πχ είχαν την όψη αληθινού δέρματος, άρα καλής ποιότητας και έκαναν από 80 έως 100.
Κατάλαβα. Danke.

Δεν αξίζουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top