Ο Ρομπέν της Βουλής...

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Βασικα εννοουσα οτι καποιος επωνυμος και καταξιωμενος (πολιτικος, καθηγητης, δημοσιογραφος) εχει σκοπιμοτητα. Οπως ηδη ειπα, ενσυνειδητα λεει τις μπουρδες.


α οκ , κατάλαβα :)

απλά ένα fail

πολιτικούς και δημοσιογράφους ποτέ δεν έχω εμπιστευτεί

αντίθετα ενας καθηγητής δεν μπορώ να διανοηθώ την σκοπιμότητα που μπορεί να έχει η διάλεξή του σε ένα συνέδριο
τί σκοπιμότητα μπορεί να έχει μιλώντας πχ για την νευροχειρουργική στα άλογα ?? (μιας και το κτηνιατριλικη ειναι το αντικείμενό μου...Ανάλογα παραδείγματα σαφώς και για άλλους επιστήμονες και καθηγητές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
η RAF προσδιοριζει τον εαυτο της ως κομμουνιστικη/αντιιμπεριαλιστικη. Η εν παση περιπτωση θα μπορουσες απλα να εχεις κοινο εχθρο την δεξια.

Τη RAF δεν την έχω στη τζίφρα μου επειδή συμφωνούμε ιδεολογικά,αλλά επειδή κατάφερε να αφήσει το αποτύπωμά της στην ιστορία και μάλιστα με θετική την κοινή γνώμη,ως απάντηση σ'αυτούς που απορρίπτουν το αντάρτικο πόλης.
Plus η RAF έδρασε πριν την πτώση των σοσιαλιστικών καθεστώτων,όταν δηλαδή λίγα ήταν γνωστά για το γινόταν σ'αυτές και ο κόσμος είχε μια distorted image εξ'αιτίας της προπαγάνδας που προωθούσαν.Είναι πολύ πιθανό και εγώ αν ζούσα τότε να ήμουν μαρξιστής-λενινιστής.Δεδομένου όμως ότι όταν γεννήθηκα το fraud και η σαπίλα τους είχε ξεσκεπαστεί,θα ήμουν χαζός αν δεν αναγνώριζα την υπεροχή του φιλελευθερισμού.

Το "έχουμε κοινό εχθρό τη δεξιά" το βρίσκω πολύ..."φτηνό".Με την ίδια λογική γιατί να μη συνασπιστώ με τους liberals ενάντια στην...αριστερή απειλή,μην καταλήξουμε σε τίποτα gulags?

άλλος ο σεβασμός σε εναν καθηγητή που εμπιστεύεσαι και σέβεσαι και άλλος ο σεβασμός και η βάση που θα ρίξεις στα λεγόμενα του ανώνυμου στο διαδύκτυο ....

Βασικά αυτό σου γυρνάει λιγάκι μπούμερανγκ :hmm: Πολύ απλά,έναν καθηγητή τον εμπιστεύεσαι a priori,οπότε είναι ευκολότερο στο καινούριο που θα σου πει να το χάψεις αν είναι μαλακία επειδή έχεις συνηθίσει να τον εμπιστεύεσαι,ενώ με έναν ανώνυμο άγνωστο αυτός ο κίνδυνος ελαχιστοποιείται,αφού θα είσαι πολύ περισσότερο σκεπτικιστής μ'αυτά που θα σου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Πως μπορεις να τους διαχωριζεις απο την θεωρια η οποια προφανως ειναι η βαση και για τις πραξεις;Ειναι αδυνατον.Δεν υπαρχει ευρυτατη εννοια υπαρχει συγκεκριμενη εννοια δεν γινεται να βαφτιζουμε οποιον να ναι με κατι τοσο συγκεκριμενο χωρις να εχει στοιχεια απο αυτο.
Ok, να μην ξαναχρησιμοποιησω τον ορο "αναρχικος", αν και νομιζω καταλαβαινεις ποιους εννοω. Ολους εκεινους τους φοιτητες που θα αντιδρασουν και θα τα σπασουν Ο,ΤΙ και αν γινει, πες μου εσυ πως να τους λεω.
Την αυτοοργανωση σε τι επιπεδο την εννοεις?

Σημειωση: Εχει πλακα οτι μαζι με τον Anthony "συμμαχουμε" απεναντι σε crowley και razor. Μαζι με crowley και razor "συμμαχουμε" απεναντι σε Anthony στο θεμα των αποψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ok, να μην ξαναχρησιμοποιησω τον ορο "αναρχικος", αν και νομιζω καταλαβαινεις ποιους εννοω. Ολους εκεινους τους φοιτητες που θα αντιδρασουν και θα τα σπασουν Ο,ΤΙ και αν γινει, πες μου εσυ πως να τους λεω.
Την αυτοοργανωση σε τι επιπεδο την εννοεις?

Οταν δεν σπανε στοχευμενα και χωρις λογο τοτε οτι να ναι ισως; :PΤι λες εσυ;( αν και ακομα και οι οτι να ναι αποκλειεται να μην εχουν τους λογους τους που το κανουν..αλλιως πρεπει να χεις καποια ασθενεια..) Οταν ομως μου μιλας για στοχεμευνα σπασιματα και τροπους αυτοαμυνας μιλαμε για αλλο πραγμα εντελως εχει διαφορα...
Αυτοοργανωση στη γειτονια μου,στη δουλεια μου, στη σχολη μου, αυτοδιαχειριζομαι τον εαυτο μου,το χωρο μου,το χρονο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ολους εκεινους τους φοιτητες που θα αντιδρασουν και θα τα σπασουν Ο,ΤΙ και αν γινει, πες μου εσυ πως να τους λεω.

Χουλιγκάνους,μπάχαλους,σκατόκαφρους...διάλεξε.

Την αυτοοργανωση σε τι επιπεδο την εννοεις?

Αφού αυτό σπουδάζεις,κάτι θα 'χεις διαβάσει επ'αυτού. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Σημειωση: Εχει πλακα οτι μαζι με τον Anthony "συμμαχουμε" απεναντι σε crowley και razor. Μαζι με crowley και razor "συμμαχουμε" απεναντι σε Anthony στο θεμα των αποψεων.

υγεία μωρέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
πήρε το τόξο του, πήρε και το τσεκούρι του και κατέβηκε μια βόλτα στη βουλή..



όταν τον πιάσανε, ξαφνικά ο ''ρομπέν'' άρχισε να κλαίει.
κλασικό δέιγμα θάρους και αντρισμού ενός επαναστάτη!
...Ok, τώρα νομίζω ότι τα έχω δει πλέον όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σημειωση: Εχει πλακα οτι μαζι με τον Anthony "συμμαχουμε" απεναντι σε crowley και razor. Μαζι με crowley και razor "συμμαχουμε" απεναντι σε Anthony στο θεμα των αποψεων.

πιο παλιά με την razor είχαμε κάνει αριθμησίμως άπειρες συζητήσεις και το αποτέλεσμα ήταν ένα 0 :D βέβαια τότε ήμουν μόνος απέναντι σε αυτήν και σε έναν in flames gn...δεν είχα καμία "συμμαχία"...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αφορά το γεγονός ότι δεν μπορούμε να ανεχτούμε άλλο να πλουτίζουν ορισμένοι σε βάρος των κόπων μας, να μας επιβάλουν τις όποιες αποφάσεις τους (λανθασμένες ή μη) χωρίς να ρωτήσουν κανένα, να μας δέρνουν όταν διαμαρτυρόμαστε, ή να μας ειρωνεύονται (όπως ο αγαπητός gaspar) όταν φτάνουμε σε πιο "ακραίες" συμπεριφορές επειδή δεν αντέχουμε άλλο. Το ρωτήσατε το παιδί τι μπορεί να το οδήγησε στην συγκεκριμένη κίνηση; Σκεφτήκατε ίσως τι μπορεί να θέλει να περάσει με αυτή του την κίνηση;

η ειρωνεία μου είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που λέγονται(χοιρινά, άβουλα όντα, κτλ)ν και σε αυτά που πράττονται(μολότοφ, πλακάτ με καρφιά, καλάζνικοφ ανταρτών πόλεων)
όταν μισείς κάποιον και το εκδηλώνεις έμπρακτα σε μια πορεία, μή περιμένεις να αδιαφορήσει.
εξάλλου η ''επανάσταση'' που εννοείς προϋποθέτει την άσκηση βίας για κατάληψη της εξουσίας. δέν είναι λογικό να κλαίγεσαι μετά για την όποια καταστολή.

ο τοξότης σύμφωνα με την εφημερίδα Πρώτο Θέμα είναι ο μεγαλύτερος γιος μιας αστικής καλλιτεχνικής οικογένειας των βορείων προαστίων.

Όπως αποκαλύπτει η εφημερίδα ο 22χρονος νεαρός φοιτητής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης όντας μαθητής Λυκείου είχε παραλάβει απο την τότε υπουργό Παιδείας, Μαριέττα Γιαννάκου έναν φορητό υπολογιστή επειδή αρίστευσε στα μαθήματά του.

Ο Γιάννης όπως είναι το όνομά του, σύμφωνα με τον πατέρα του, γνωστός μαέστρος και καλλιτεχνικός διευθυντής "δεν ανήκει σε κάποιο μπλοκ, σε καμία οργάνωση. Είναι ένα καλλιεργημένο παιδί με σπουδές και βαθύτατα σκεπτόμενο άτομο", δηλώνει ο πατέρας του στην εφημερίδα. Δηλώνει επίσης πως "¨είναι οικολόγος αλλά έχει κάποιες ιδεολογικές τάσεις φίλα προσκείμενες στον αντιεξουσιαστικό χώρο".

πηγή https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=66564&catid=3

αν αληθεύει το άρθρο, δέν πρόκειται για κάποιον κακομοίρη εργάτη που του έφαγαν τα χρήματα οι κυβερνόντες και νιώθει την αδικία της ζωής,
και δέν ξέρω άν ένας αντιεξουσιαστής θα δεχόταν να πάρει ποτέ δώρα απο την υπουργό παιδείας.

Χουλιγκάνους,μπάχαλους,σκατόκαφρους...διάλεξε.
mr crowley με μπερδέυεις. απο την μία μιλάς για μεραρχίες τοξοβόλων και μετα τους λές κάφρους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Σορρυ που "παρατησα" την κουβεντα χθες αλλα ξυπναω νωρις.

Ο Γιάννης όπως είναι το όνομά του, σύμφωνα με τον πατέρα του, γνωστός μαέστρος και καλλιτεχνικός διευθυντής "δεν ανήκει σε κάποιο μπλοκ, σε καμία οργάνωση. Είναι ένα καλλιεργημένο παιδί με σπουδές και βαθύτατα σκεπτόμενο άτομο", δηλώνει ο πατέρας του στην εφημερίδα. Δηλώνει επίσης πως "¨είναι οικολόγος αλλά έχει κάποιες ιδεολογικές τάσεις φίλα προσκείμενες στον αντιεξουσιαστικό χώρο".

....................................................................................................................

αν αληθεύει το άρθρο, δέν πρόκειται για κάποιον κακομοίρη εργάτη που του έφαγαν τα χρήματα οι κυβερνόντες και νιώθει την αδικία της ζωής,
και δέν ξέρω άν ένας αντιεξουσιαστής θα δεχόταν να πάρει ποτέ δώρα απο την υπουργό παιδείας.
Οπα, να μην τα μπερδευουμε. Ξεκινωντας απο το τελος, μπορει πριν 5 χρονια να μην ειχαν φουντωσει ακομα τοσο οι αποψεις του. Επισης, δεν θα το επικροτουσα αν, ακομα και ενας αντιεξουσιαστης, απαξιωνε μια απο τις λιγες περιπτωσεις που το Ελληνικο κρατος επιβραβευει κατι αξιο επιβραβευσεως (πχ αριστουχος), και τους ελεγε "να το βαλετε στον &#($# σας το laptop".

Το γεγονος οτι δεν ειναι κακομοιρος (εργατης ή μη) σημαινει οτι ανηκει στη μικρη ομαδα ανθρωπων στους οποιους αναγνωριζω τη μαγκια να πουν οτι ειναι κατα του συστηματος. Γιατι ο κακομοιρος δεν εχει αλλη επιλογη. Ή θα εναντιωθει στο συστημα ή θα πεθανει της πεινας. Κανει την κατασταση του τραγικη και συγκλονιστικη. Ηρωας ομως γινεται καποιος που μπαινει να φαει ξυλο ενω ΕΧΕΙ επιλογη. Αυτος οδηγειται απο μια αξια (πραγματικη ή φανταστικη λιγο με ενδιαφερει) και οχι απο το ταπεινο καλεσμα του στομαχιου. Αλλωστε, τους παμφτωχους (ζητιανους, μικροκακοποιους κλπ) ουτε ο Μαρξ, ουτε ο Λενιν τους δεχονται στο προλεταριατο, τους θεωρουν ανικανους να συμμετεχουν στην Επανασταση και μαλιστα αποδεικνυουν οτι ειναι πιο ευαλωτοι για να στρατολογηθουν απο το κεφαλαιο.
Με ολο το παραπανω δεν ευλογω την βια που ενδεχομενως να χρησμοποιουν τετοια ατομα, αλλα αν καποιος ειναι να χρησιμοποιησει βια ας ξερω οτι το εκανε επειδη το πιστευε. Για να το κανω ακομα πιο extreme θα πω οτι κατανοω (οχι εγκρινω) την βια που χρησιμοποιει ενας αντιεξουσιαστης πιστευοντας οτι ετσι φτιαχνει εναν καλυτερο κοσμο, με τον ιδιο τροπο που κατανοω την βια που χρησιμοποιησαν Ναζι ή ο Τσε Γκεβαρα.

Τωρα το αν ηταν πραγματικα ανενταχτος ή/και καλλιεργημενος, ο πατερας του δυσκολα μπορει να δωσει μια εγκυρη και αντικειμενικη απαντηση.
Συμφωνω μαζι σου πως οταν το παιρνεις αποφαση και υπερηφανευεσαι οτι θα αντιδρασεις βιαια απεναντι στο συστημα, ειναι υποκριτικο να "διαμαρτυρεσαι" που το συστημα αντιδρα 2 φορες πιο βιαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αλλωστε, τους παμφτωχους (ζητιανους, μικροκακοποιους κλπ) ουτε ο Μαρξ, ουτε ο Λενιν τους δεχονται στο προλεταριατο, τους θεωρουν ανικανους να συμμετεχουν στην Επανασταση και μαλιστα αποδεικνυουν οτι ειναι πιο ευαλωτοι για να στρατολογηθουν απο το κεφαλαιο.
:worry: :blink: Κατι διαβαζω λαθος δεν μπορει:P. Το οτι ειναι ευαλωτοι(οπως και πολλες αλλες ομαδες) δεν τους κανει ανικανους να συμμετεχουν στην επανασταση,τι λες τωρα...:fool: Μαλλον δεν εχουμε ξεκαθαρισει τι ειναι προλεταριατο αλλιως δεν εξηγειται...για να μιλαμε και την ιδια γλωσσα..
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ολοι ειμαστε ευαλωτοι σε αυτο σε οποια ομαδα και να ανηκουμε δεν εχει να λεει.Απο κει και περα ειναι διαφοροι παραγοντες οι οποιοι παιζουν ρολο στο προς τα που θα κλινει καποιος.
Με ολο το παραπανω δεν ευλογω την βια που ενδεχομενως να χρησμοποιουν τετοια ατομα, αλλα αν καποιος ειναι να χρησιμοποιησει βια ας ξερω οτι το εκανε επειδη το πιστευε. Για να το κανω ακομα πιο extreme θα πω οτι κατανοω (οχι εγκρινω) την βια που χρησιμοποιει ενας αντιεξουσιαστης πιστευοντας οτι ετσι φτιαχνει εναν καλυτερο κοσμο, με τον ιδιο τροπο που κατανοω την βια που χρησιμοποιησαν Ναζι ή ο Τσε Γκεβαρα.
Τωρα το αν ηταν πραγματικα ανενταχτος ή/και καλλιεργημενος, ο πατερας του δυσκολα μπορει να δωσει μια εγκυρη και αντικειμενικη απαντηση.
Συμφωνω μαζι σου πως οταν το παιρνεις αποφαση και υπερηφανευεσαι οτι θα αντιδρασεις βιαια απεναντι στο συστημα, ειναι υποκριτικο να "διαμαρτυρεσαι" που το συστημα αντιδρα 2 φορες πιο βιαια.

Λοιπον υπαρχει πραγματικα προβλημα στο τι θεωρειται βια...αληθεια... δλδ εσυ βια θεωρεις μονο μια πραξη η οποια εχει πρακτικα εντονο χαρακτηρα και αποφερει μια ορατη καταστροφη, για την καθημεριμνη βια που δεχεσαι η οποια σε ουσια ειναι διπλασια απο την βια που εσυ δεν ευλογεις δεν την βλεπεις καν.Βαζουν καθημερινα τα ποδια σε ενα παππουτσι κι εσυ οπως και πολλοι αλλοι καθεστε και μιλατε για 5-6 μολοτοφ που σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει την καθημερινη βια που δεχεσαι κοινωνικα στο τροπο εκπαιδευσης σου,στο χωρο εργασιας σου σε απλα καθημερινα "πρεπει".Δλδ να χουμε και λιγο αισθηση του τι ειναι βια. Οταν καθημερινα εχεις να λογοδοτεις στον ανωτερο σου στη δουλεια,στον καθηγη σου,στην εφορια,στην τραπεζα, σε ασφαλιστικους φορεις και σε τοσους αλλους φορεις δεν μπορω να καθεσαι να μου λες για βια αντιεξουσιαστων πραγματικα...ειναι σχεδον ηλιθιο και προσβλητικο κι αυτο γτ αυτο που εμενα μου προκαλει καθημερινα βια οχι απλα το αγνοεις αλλα το ευλογεις κι απο κανω, μηπως να σκυψουμε κιολας για να μας το χωσουν και πιο ευκολα; Μα ειλικρινα με τρελαινει αυτη η ανοσια περι βιας..Η τραπεζα πηρε ποσα δις εν οψη οικονομικης κρισης ενω σου μειωνουν μισθους, συνταξεις,ενω αυξανονται ολα τα προιοντα αναγκης και θα καθησω τωρα να μου λες για ενα σπασμενο ΑΤΜ και να μου λες οτι αυτο ειναι βια; :verymad: Για να μη μιλησω για κοινωνικη βια και περιθωριοποιηση οπου γι να εισαι αποδεκτος απο το συνολο για να χαιρεις καποιου σεβασμου θα πρεπει να ακολουθεις συγκεκριμενη συμπεριφορα,συγκεκριμενο τροπο ντυσιματος,συγκεκριμενη θεωρηση γενικα συγκεκριμενα "πρεπει", να ακολουθεις την προκαθορισμενη "εικονα" που αυτη θα πρεπει να σε ακολουθει για να εισαι "σωστος" και αποδεκτος,αλλα αστο γαματο,εδω δεν κατανοουμε την πιο αμεση βια οπως ειπα πριν με την τραπεζα ποσο μαλλον την κοινωνικη βια...

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1268050

Για να ξεκαθαριζουν σιγα σιγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
:worry: :blink: Κατι διαβαζω λαθος δεν μπορει:P. Το οτι ειναι ευαλωτοι(οπως και πολλες αλλες ομαδες) δεν τους κανει ανικανους να συμμετεχουν στην επανασταση,τι λες τωρα...:fool: Μαλλον δεν εχουμε ξεκαθαρισει τι ειναι προλεταριατο αλλιως δεν εξηγειται...για να μιλαμε και την ιδια γλωσσα..
https://en.wikipedia.org/wiki/Lumpenproletariat

Τωρα για την "αορατη" βια που λες, δεν διαφωνω σε γενικες γραμμες. Θα στηριζα καποιον που θα απαγορευε στις τραπεζες να παιξουν αυτο το παιχνιδι. Ουτε ελευθερη αγορα, ουτε τιποτα. "Κυριοι, κρινουμε οτι αυτη σας η δραστηριοτητα βλαπτει το κοινωνικο συνολο και απο αυριο να βρειτε κανονικη δουλεια." Ουτε τα λεφτα που τους εχουν δωσει εδω και 2 χρονια λες και ειναι στραγαλια εγκρινω, ουτε το γεγονος οτι ολοι κανουν την παπια και δεν παραδεχονται οτι ο καπιταλισμος εφαγε τα μουτρα του.
Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα παω να καψω την τραπεζα, γιατι πολυ απλα θα την ξαναφτιαξουν. Για να πολεμησεις την τραπεζα απλα μην την χρησιμοποιεις. Ποιος εριξε στα δοντια της τραπεζας ολους αυτους τους εργατες που τωρα κατεβαινουν στους δρομους? Μονοι τους επεσαν! Η τραπεζα εστησε τη φακα, εβαλε μεσα το τυρακι του αναβαθμισμενου βιοτικου επιπεδου και οι πολιτες ολων των ταξεων υποθηκευσαν οτι ειχαν και δεν ειχαν για να παρουν ενα δικο τους σπιτι ή ενα καινουργιο αυτοκινητο ή να πανε διακοπες "σαν ανθρωποι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
mr crowley με μπερδέυεις. απο την μία μιλάς για μεραρχίες τοξοβόλων και μετα τους λές κάφρους;

Χιουμοράκι έκανα monsieur,δεν έχω μετατρέψει το σπίτι μου σε εργοτάξιο για την κατασκευή πολιορκητικών μηχανών,λυπάμαι.

Οπα, να μην τα μπερδευουμε. Ξεκινωντας απο το τελος, μπορει πριν 5 χρονια να μην ειχαν φουντωσει ακομα τοσο οι αποψεις του. Επισης, δεν θα το επικροτουσα αν, ακομα και ενας αντιεξουσιαστης, απαξιωνε μια απο τις λιγες περιπτωσεις που το Ελληνικο κρατος επιβραβευει κατι αξιο επιβραβευσεως (πχ αριστουχος), και τους ελεγε "να το βαλετε στον &#($# σας το laptop".

Βασικά το θέμα είναι πιο απλό:γιατί να πει όχι?Τζάμπα του το δίνουν,χαζός είναι?Έλεος.


Το γεγονος οτι δεν ειναι κακομοιρος (εργατης ή μη) σημαινει οτι ανηκει στη μικρη ομαδα ανθρωπων στους οποιους αναγνωριζω τη μαγκια να πουν οτι ειναι κατα του συστηματος. Γιατι ο κακομοιρος δεν εχει αλλη επιλογη. Ή θα εναντιωθει στο συστημα ή θα πεθανει της πεινας. Κανει την κατασταση του τραγικη και συγκλονιστικη. Ηρωας ομως γινεται καποιος που μπαινει να φαει ξυλο ενω ΕΧΕΙ επιλογη. Αυτος οδηγειται απο μια αξια (πραγματικη ή φανταστικη λιγο με ενδιαφερει) και οχι απο το ταπεινο καλεσμα του στομαχιου.

Τι μεταφυσικός ιδεαλισμός είναι όλος αυτός?Οι "revolutionary" θεωρίες είναι καθαρά υλιστικές θεωρίες.Φυσικά και πολεμάμε επειδή δεν έχουμε άλλη επιλογή.Διαφορετικά τι νόημα θα είχε?Τι θα πει "αξία" και λοιπά φαντασιακά?Αν ήταν θέμα "ανωτερότητας",γιατί να μη δείξουμε όλη "ανωτερότητα" και αδιαμαρτύρητα να δουλέψουμε ανιδιοτελώς για την κοιλάρα του αφεντικού μας θυσιάζοντας το δικό μας well being?Θα έλεγα ότι άνθρωπος ο οποίος messes with other peoples' affairs είναι αρκετά ανισόρροπος.Ο λόγος που μπορεί να οδηγήσει έναν ή και πολλούς αστούς να συνταχθούν μαζί μας,είναι ο ορθολογισμός,που του λέει ότι διαφορετικά,αν ζει παρασιτικά καταπιέζοντας άλλους ανθρώπους,κάποια μέρα θα το φάει το κεφάλι του.

Αλλωστε, τους παμφτωχους (ζητιανους, μικροκακοποιους κλπ) ουτε ο Μαρξ, ουτε ο Λενιν τους δεχονται στο προλεταριατο, τους θεωρουν ανικανους να συμμετεχουν στην Επανασταση και μαλιστα αποδεικνυουν οτι ειναι πιο ευαλωτοι για να στρατολογηθουν απο το κεφαλαιο.

Fallacious επιχείρημα.Πρώτον μιλάμε για αντιεξουσιαστές,οπότε οι κύριοι Μ-Λ πάνε περίπατο.Δεύτερον μιλάμε για ιδεολογίες,όχι για θρησκείες ώστε κάποια "αυθεντία" να έχει το αλάθητο.Τρίτον,ας δούμε λίγο την ουσία αυτών που έλεγαν.
Λένιν:Ο καραφλούλης Ρώσος δεν ήταν και υπόδειγμα αγνού και selfless επαναστάτη.Ας δούμε πιο συγκεκριμένα:



Μαρξ:Ο Μαρξ είναι μια ιδιόρρυθμη περίπτωση.Πρόκειται για την περίπτωση ενός μυαλού που είχε περισσότερο potential απ'αυτό που μπορούσε ν'αντέξει.Τι θα πει αυτό?Ότι ενώ μπορούσε να "δει" παραπέρα,δε δεχόταν αυτό το παραπέρα,γιατί ήταν "too much" για εκείνον,οπότε το αρνιόταν,με συνέπεια να πέφτει σε λάθη.Με άλλα λόγια η μαρξιστική θεωρία ήταν εξ'αρχής καταδικασμένη ν'αποτύχει γιατί και ο ίδιος ο Μαρξ ήξερε ότι έχει αγκυλώσεις και limitations.Για να καλύψει τα κενά μεταξύ αυτών που καταλάβαινε με αυτά που ήθελε,πέφτει σε πολλές εσωτερικές αντιφάσεις.Σαν τους επιστήμονες που προσπαθούν να ενώσουν τα επιστημονικά πορίσματα με τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις.Θεωρητικά,η Επανάσταση μπορεί να ξεκινήσει αποκλειστικά και μόνο απ'τους lumpen,διότι είναι αυτοί που δεν έχουν τίποτα.Και ο ίδιος ο Μαρξ το είχε καταλάβει αυτό,λέγοντας μάλιστα (στο "Κομμουνιστικό Μανιφέστο",αν θυμάμαι καλά),ότι "οι προλετάριοι θα επαναστατήσουν όταν δεν έχουν να χάσουν τίποτα παρά μόνο τα δεσμά τους".Όταν φτάσουν στον πάτο δηλαδή.Αυτό το κατανοούσε ο Μαρξ,δεν μπορούσε να δεχτεί όμως ότι η Επανάσταση θα βασιζόταν στους περιθωριακούς και τους παρίες της κάθε κοινωνίας.Αντίθετα,ο Μπακούνιν το δεχόταν (δε θυμάμαι σε ποιο βιβλίο του) και μάλιστα το λέει και το link από wiki που δίνεις:
The influential XIX century anarchist activist and theorist Mikhail Bakunin had a view almost opposite of Marx´s on the revolutionary potential of the lumpenproletariat and the proletariat[10] Bakunin "considers workers' integration in capital as destructive of more primary revolutionary forces. For Bakunin, the revolutionary archetype is found in a peasant milieu (which is presented as having longstanding insurrectionary traditions, as well as a communist archetype in its current social form – the peasant commune) and amongst educated unemployed youth, assorted marginals from all classes, brigands, robbers, the impoverished masses, and those on the margins of society who have escaped, been excluded from, or not yet subsumed in the discipline of emerging industrial work...in short, all those whom Marx sought to include in the category of the lumpenproletariat."

Με ολο το παραπανω δεν ευλογω την βια που ενδεχομενως να χρησμοποιουν τετοια ατομα, αλλα αν καποιος ειναι να χρησιμοποιησει βια ας ξερω οτι το εκανε επειδη το πιστευε. Για να το κανω ακομα πιο extreme θα πω οτι κατανοω (οχι εγκρινω) την βια που χρησιμοποιει ενας αντιεξουσιαστης πιστευοντας οτι ετσι φτιαχνει εναν καλυτερο κοσμο, με τον ιδιο τροπο που κατανοω την βια που χρησιμοποιησαν Ναζι ή ο Τσε Γκεβαρα.

Το βρίσκω λίγο αδόκιμο να τσουβαλιάζουμε Ναζί και Τσε Γκεβάρα...όπως και να 'χει I believe ότι αυτό που θες να πεις είναι ότι "αιτιολογείς" αλλά δε "δικαιολογείς"...απλά σε θέμα linguistics το λέω αυτό. :)

Συμφωνω μαζι σου πως οταν το παιρνεις αποφαση και υπερηφανευεσαι οτι θα αντιδρασεις βιαια απεναντι στο συστημα, ειναι υποκριτικο να "διαμαρτυρεσαι" που το συστημα αντιδρα 2 φορες πιο βιαια.

Not exactly...υποκριτής είσαι όταν you denounce violence αλλά τη χρησιμοποιείς.Το σύστημα υποτίθεται μιλάει για διάλογο και για δημοκρατία,αλλά παράλληλα στηρίζει την ύπαρξή του στη βία,ποιος είναι λοιπόν ο υποκριτής?

Αυτο ομως δε σημαινει οτι θα παω να καψω την τραπεζα, γιατι πολυ απλα θα την ξαναφτιαξουν. Για να πολεμησεις την τραπεζα απλα μην την χρησιμοποιεις. Ποιος εριξε στα δοντια της τραπεζας ολους αυτους τους εργατες που τωρα κατεβαινουν στους δρομους? Μονοι τους επεσαν! Η τραπεζα εστησε τη φακα, εβαλε μεσα το τυρακι του αναβαθμισμενου βιοτικου επιπεδου και οι πολιτες ολων των ταξεων υποθηκευσαν οτι ειχαν και δεν ειχαν για να παρουν ενα δικο τους σπιτι ή ενα καινουργιο αυτοκινητο ή να πανε διακοπες "σαν ανθρωποι".

Συμβολικό είναι το κάψιμο μιας τράπεζας,δες το σαν ένα μέσο προπαγάνδισης ιδεών.

ΥΓ:Επειδή αναφερόμαστε σε βία,καλύτερο θα ήταν πρώτα να την ορίσουμε...well,τι είναι η βία?Βία είναι οτιδήποτε εμπεριέχει την έννοια της επιβολής.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
σωστα. αρα θα πρεπει να κρινουμε τις τωρινες σχεσεις επιβολης και τη βια μιας ενδεχομενης επαναστασης με τα ιδια μετρα
( ισως αυτα?)

πιστευω λοιπον, πως καθε κινημα, πριν ασκησει βια πρεπει να αποδειξει την αναγκιοτητα του. δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
σωστα. αρα θα πρεπει να κρινουμε τις τωρινες σχεσεις επιβολης και τη βια μιας ενδεχομενης επαναστασης με τα ιδια μετρα
( ισως αυτα?)

Όχι.Άλλο ασκώ βία ηθελημένα,δηλαδή ασκώ βία επειδή μπορώ,και άλλο ασκώ αντιβία,ασκώ βία ως αντίδραση,δηλαδή ασκώ βία επειδή μου ασκείται βία.Πριν κρίνουμε οτιδήποτε οφείλουμε να βλέπουμε την αιτία του.

πιστευω λοιπον, πως καθε κινημα, πριν ασκησει βια πρεπει να αποδειξει την αναγκιοτητα του. δυσκολο...

Ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Απ οτι καταλαβα εννοει οτι για να γινει αποδεκτη η βια πρεπει να δειξει καποιος την αναγκαιοτητα της.
Αλλα εκτος του οτι αυτο ερχεται σε αντιθεση με το λινκ που εδωσε επιπλεον οι λογοι ειναι αρκετα αυτονοητοι δεν ζουμε και τοσο διαφορετικες πραγματικοτητες.Επισης αυτο ας πουμε πως θα το επιτυχεις mc08071 αμα ο αλλος δεν θελει να το αποδεκτει; ( ασχετα αν το θεωρω λαθος αυτο που λες αλλα αν υποθετικα το αποδεχουν)δλδ τι θα πετας μολοτοφ και πως θα δειχνεις την αναγκαιοτητα της;(ειναι προφανεστατος ο λογος υπαρξης της ανα την κατασταση..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Απ οτι καταλαβα εννοει οτι για να γινει αποδεκτη η βια πρεπει να δειξει καποιος την αναγκαιοτητα της.
Αλλα εκτος του οτι αυτο ερχεται σε αντιθεση με το λινκ που εδωσε επιπλεον οι λογοι ειναι αρκετα αυτονοητοι δεν ζουμε και τοσο διαφορετικες πραγματικοτητες.Επισης αυτο ας πουμε πως θα το επιτυχεις mc08071 αμα ο αλλος δεν θελει να το αποδεκτει; ( ασχετα αν το θεωρω λαθος αυτο που λες αλλα αν υποθετικα το αποδεχουν)δλδ τι θα πετας μολοτοφ και πως θα δειχνεις την αναγκαιοτητα της;(ειναι προφανεστατος ο λογος υπαρξης της ανα την κατασταση..)

Ε,ωραία,όταν ασκείς βία.Όταν ασκείς αντιβία (όπως στην περίπτωση της επαναστατικής βίας),αμύνεσαι δηλαδή στη χρήση βίας που ασκείται πάνω σου,τότε τι να αποδείξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ε,ωραία,όταν ασκείς βία.Όταν ασκείς αντιβία (όπως στην περίπτωση της επαναστατικής βίας),αμύνεσαι δηλαδή στη χρήση βίας που ασκείται πάνω σου,τότε τι να αποδείξεις?

Ναι αυτο λεω...ειναι αυτονοητο...Γι αυτο ερχεται και σε αντιθεση με το βιντεο που εδωσε γτ αυτο μιλα για επιχειρηματα-αποδειξεις πανω στην υπαρξη εξουσιας οχι στην μη υπαρξη που ειναι αυτονοητο.Γι αυτο τον ρωτω ας πουμε τι να αποδειξεις και πως,γτ δεν νομιζω οτι υφισταται κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
η επαναστατικη βια ηταν και ειναι παντα αμυντικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
η επαναστατικη βια ηταν και ειναι παντα αμυντικη?

Εξ'ορισμού θα έλεγα μια επανάσταση λέμε ότι είναι η αντίδραση του λαού απέναντι σε ένα καθεστώς που τον καταπιέζει.Όλες οι μαζικές επαναστάσεις υπάγονται σ'αυτήν την κατηγορία (αμερικάνικη,ελληνική κλπ) με μόνη εξαίρεση τις επαναστάσεις που έγιναν από μικρές ομάδες ανθρώπων για την ανάληψη της εξουσίας (π.χ. των στρατιωτικών,"επανάσταση" της 21ης Απριλίου,ο όρος εδώ χρησιμοποιείται καταχρηστικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top