Οργανωμένοι φοιτητές ενάντια στις καταλήψεις

VavourasLP

Νεοφερμένος

Ο VavourasLP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τι προτείνω? διάλογο...Ή τέτοια φαινόμενα διαφθοράς να τα βγαζέτε στη δημοσιότητα...οι καταλήψεις με το έτσι θέλω είναι άσκοπες..δεν προσφέρουν κάτι..Οκ στη αρχή θα γίνει ο χαμός θα αφυπνιστούν κάποιοι και μετά πάλι το θέμα θα ησυχασει και φτου από την αρχή...τίποτα δεν γίνεται σωστα?Διορθωστε με αν κάνω λαθος...

πιστευεις πραγματικα πως μπορυμε να κανουμε διαλογο με αυτους που ειναι στην εξουσια?εδω αυτοι δεν μπορουν να κανουν διαλογο μεταξυ τους....

και,στο χερι μας ειναι να μεινουμε αφυπνισμενοι...αρκει να συνειδητοποιησουμε την τραγικοτητα της καταστασης και οχι να το θυμομαστε μονο οταν γινονται καποια γεγονοτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VavourasLP

Νεοφερμένος

Ο VavourasLP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λέτε παιδιά..Krou η απάντηση σου ήταν πολύ κατατοπιστική και θα το ψάξω αυτό που είπες!!!:)Σας ευχαριστώ και τους δύο:thanks:Δεν το είχα σκεφτει έτσι!!
κι εγω σ'ευχαριστω για τον καλο διαλογο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΤΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΣΕ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΤΏ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ.


(με εκνευρίζουν τα μικρά κόμματα που τονίζουν τις αδυναμίες των μεγάλων κομμάτων για να μας πείσουν να τους ψηφίσουμε). Δηλαδή ψηφίστε τους λιγότερο χειρότερους

Το να κάνεις κατάληψη και να καταστρέφεις δημόσια περιουσία κάνεις κακό στο ελληνικό πανεπιστήμιο σε διεθνές επίπεδο. Πολλά μεταπτυχιακά προγράμματά ξένων πανεπιστημίων σε ελληνικό χώρο αναβλήθηκαν εξαιτίας των καταλήψεων. Επίσης προβλήματα προέκυψαν και στο πρόγραμμα erasmus (πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητων). Δεν μ αρέσει να βλέπω στους τοίχους βαμμένα εμβλήματα φοιτητικών παρατάξεων δίνουν άσχημη εικόνα σε όλους μας.

Τώρα σε αυτούς που είδη είναι γραμμένοι σε μια φοιτητική παράταξη και είναι περήφανοι πρέπει να μάθουν ότι δεν μπορούν να σκεφτούν όπως ένας ανεξάρτητος φοιτητής διότι έχουν έναν βλάκα πάνω από το κεφάλι τους να τους λέει τι πρέπει να κάνουν.
Ο ελεύθερος φοιτητής μπορεί να επιλέξει ποιο κόμμα θα στηρίξει ανά συνέλευση αντιθέτως ένας κομματίτης υιοθετεί την άποψη του κομματός του δίχως να σκεφτεί (αν δεν ισχύει αυτό τότε γιατί όλοι οι κομματίτες ψηφίζουν πάντα το κόμμα τους;). Ένας κομματίτης τρέχει και προσπαθεί να μαζέψει κόσμο για το κόμμα του (οι πρωτοετεις είναι εύκολος στόχος). Για αυτό ποτέ φιλίες με αυτά τα άτομα να σας εκμεταλευθουν θέλουν.

Λοιπόν για να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα με την εξουσία πρέπει να αρχίσουμε να δρούμε σαν μια ομάδα και αυτό θα το πετύχουμε με κατάργηση των φοιτητικών κομμάτων που υποσκιάζονται από τα πολίτικα και μας διαιρούν (αλήθεια γιατί καμιά παράταξη δεν το προτείνει αυτό;

Να δημιουργηθούν κόμματα ανεξάρτητα από τους φοιτητές για τους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Διάλογο κάνουμε ιντίντ. Γι' αυτό και παραθέτουμε και απαντάμε ακριβώς σ' αυτά που λένε οι ΣΥΝΔΙΑΛΕΓΟΜΕΝΟΙ μας και δεν αερολογούμε. Αν είχες δώσει λίγη βάση και δεν απέρριπτες έτσι άκριτα τα λεγόμενά μας (γιατί εσύ κάνεις αυτό ακριβώς που κατηγορείς εμάς ότι κάνουμε, δηλαδή ότι δεν ακούμε τι λέει ο άλλος) θα καταλάβαινες ότι απαντάμε δεν μονολογούμε.

Aερολογίες ήταν, ειναι και θα είναι. Απαιτεις λοιπον δωρεαν παιδεια πχ. Προτεινε λοιπον συγκεκριμενα πως θα εξαληφθουν τα βασικά εμποδια και δωσε μου ενα παραδειγμα συστηματος σε μια χώρα που να το καταφερε αυτο χωρις 90% φορολογία ή χωρις να καταρεύσει γενικά.
Μετά, ανοιξε λιγο την τηλεοραση, και ακου την Παπαρήγα να βριζει οταν ο Μπουλης ανακοινωσε οτι θα μειωσει τον προυπολογισμο για τα οπλα. Αντιδραση στην αντιδραση καταντησαμε. Κακο-καλο μετρο παντα αντιδράμε.
Αν όλοι οι φοιτητές ήταν ανεξάρτητοι θα είχε ο καθένας μια δική του ιδεολογία οπότε δεν θα ήταν ποτέ εφικτό να παλέψουν προς τον ίδιο στόχο και προφανώς δεν θα πετύχαιναν τίποτα.
Συγγνωμη δεν ημουν συγκεκριμενη. Δεν ειπα να ειναι οι φοιτητες ανεξαρτητοι μεταξυ τους, ειπα να ειναι ανεξαρτητοι απο πολιτικες παραταξεις. Αλλα για πες μου, βολευει αυτο ή όχι? Φυσικα και δεν βολευει την καθε παραταξη να κοψει τις σχεσεις με το θυγατρικο κομμα, γιατι τοτε παει η οικονομικη υποστηριξη και τα μελλοντικα "ανταλλαγματα". Δυστυχως οποια ανεξαρτητη παραταξη εμφανιστει, τοτε μονο ενωνονται πρασινοι-μπλε-κοκκινοι και την πολεμανε.

Εγώ που είμαι από μέσα (και δεν μ' αρέσει να με εκμεταλλεύονται) μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν είμαι υποχείριο του κόμματος που υποστηρίζω. Βλέπω τα πράγματα από την ίδια σκοπιά με 9513697165 άλλα άτομα που γουστάρουν να δουν τον κόσμο να αλλάζει, αν αυτό εσύ το αποκαλείς παπαγαλία είσαι βαθιά νυχτωμένη.
Ποσο μικρουλα και αθωα εισαι.:P Και εγω εχω φιλες που ειχαν την ιδεολογια της παραταξης αυτης, και ειπαν να μπουνε μεσα. Μετα απο ενα μηνα φυγανε τρεχοντας, εχοντας αηδιασει απο αυτα που ειδανε. Οποιος μπει χωρις οφελος σε οποιαδηποτε παραταξη, ειτε απομακρυνεται οταν ξυπνησει και δει τι γινεται, ειτε καταλαβαινει στα 40 τι μαλακια εκανε και κλαιει τα χαμενα χρονια του.
Αν ήξερες τη στοιχειώδη ιστορία (όχι όπως στην έμαθαν στο αστικό σχολείο σου) θα ήσουν σίγουρη πως χωρίς αυτούς τους "αριστερούς αερολόγους" η χώρα σου δεν θα ήταν ελεύθερη ή στην καλύτερη περίπτωση θα δούλευες μέχρι να σαπίσουν τα κόκαλά σου 24-7 για να πλουτίζουν κάποιοι άλλοι.
Στο αστικο σχολειο που πηγαμε και οι δυο μας θες να πεις, διοτι δεν ξερω μεχρι τωρα κανενα "προοδευτικο" σχολειο. Καλα τωρα μην τρελαθουμε!:jumpy: Ποτε ελευθερωσαν οι αριστεροι τη χωρα? Ολοι οι πολιτες αντισταθηκαν στη χουντα εκτος απο τους φασιστες. Ποιος σου τα εμαθε αυτα? Και οι φασιστες κυκλοφορουν ακομη ελευθεροι αναμεσα μας, σε ολων των χρωματων τις παραταξεις...
Επίσης αν ενημερωνόσουν σωστά και δεν ήσουν τόσο κλειστόμυαλη θα μάθαινες για όλες τις λύσεις που προτείνουμε, γιατί μπορώ να σε διαβεβαιώσω, για το κάθε πρόβλημα είναι πολύ συγκεκριμένες. Ή εθελοτυφλείς ή προβοκάρεις, για μένα ακόμα και οι πιο νυχτωμένοι άνθρωποι δεν μπορούν να έχουν τέτοιες αντιλήψεις.
Πες μου μια, για οποιο θεμα θες!:P
Σημειωση: λυση δεν ειναι το αιτημα, ειναι ο τροπος που θα πραγματοποιηθει το αιτημα. Τοσο καιρο δεν το'χουν καταλαβει ακομη στο πανεπιστημιο πολλα ατομα.
Και τώρα που τελείωσα και είμαι σίγουρη ότι δεν σου 'μεινε τίποτα σε καληνυχτίζω κι εύχομαι ο κόσμος να μην ενστερνίζεται τέτοιες ιδέες που κάνουν την κοινωνία μας μια μικρογραφία του μεσαίωνα.
Αχαχαχαχα, οντως τελειωσα και εγω τωρα, but bad luck μου ειχαν μεινει κατι ψιλα ακομη. Αμα τελειωσες εσυ παντως εγω δεν εχω προβλημα.:D


Αχ, να! Παλι επεσα στην παγιδα να προσπαθησω να ξεκινησω διαλογο! Ποτε δεν μαθαινω...:'(

Παντως καταλαβαμε ποια ατομα δεν θελουν να βλεπουν ουτε ζωγραφιστα οι παραταξεις:
αυτα που εχουν την κοινη λογικη να φωναξουν "ΕΞΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ" Μια χαρα θα τα καταφερναν οι αμιγως φοιτητικες οργανωσεις αμα δεν ειχαν κανει μπουρ$%$# το uni οι πολιτικοι...



Να δημιουργηθούν κόμματα ανεξάρτητα από τους φοιτητές για τους φοιτητές.

+666
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
παιδιά εγω θέλω να αντιδράσω για όσα μέτρα πρόκειται να περάσουν αλλά νομίζω οτι αυτό πρέπει να γίνει μαζικά...εγω μόνη μου δεν μπορω να κάνω τίποτα ενω πολλοί μαζι...απλά σκεφτόμουν να συνεργαστώ με καποια παράταξη για να ακουστεί η άποψη μου και να νιώσω και γω η ίδια οτι δεν κάθομαι με σταυρωμένα χέρια και βρίζω το σύστημα και την κυβέρνηση ενώ τα μέτρα περνάν χωρίς να το καταλαβαίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
παιδιά εγω θέλω να αντιδράσω για όσα μέτρα πρόκειται να περάσουν αλλά νομίζω οτι αυτό πρέπει να γίνει μαζικά...εγω μόνη μου δεν μπορω να κάνω τίποτα ενω πολλοί μαζι...απλά σκεφτόμουν να συνεργαστώ με καποια παράταξη για να ακουστεί η άποψη μου και να νιώσω και γω η ίδια οτι δεν κάθομαι με σταυρωμένα χέρια και βρίζω το σύστημα και την κυβέρνηση ενώ τα μέτρα περνάν χωρίς να το καταλαβαίνω...

:lol::lol:
Αμα σε κανει να νιωθεις λιγοτερες τυψεις, καλως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
:lol::lol:
Αμα σε κανει να νιωθεις λιγοτερες τυψεις, καλως...


δηλαδή τι να κάνω να κάθομαι μέσα και να κλαίω τη μοίρα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Εμένα πάντως η αδερφή μου ήταν σε παράταξη όταν ακόμα σπουδαζε και δεν έκαναν μόνο παρτυ αλλά αντίθετα συζητούσαν μεταξύ τους και προβληματίζονταν...
-----------------------------------------
Πήγαινε στη σχολή να πάρεις το πτυχίο και δώσε μια μούντζα στο σύστημα και άνοιξε τα φτερα σου για άλλου...:)


και οι επόμενοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πήγαινε στη σχολή να πάρεις το πτυχίο και δώσε μια μούντζα στο σύστημα και άνοιξε τα φτερα σου για άλλου...:)

Αχ, ο,τι πιο σωστό εχει ειπωθεί σε αυτό το thread.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Θα έχουμε όλοι μας έναν ομορφότερο κόσμο στα επόμενα χρόνια εάν προσωπικότητες όπως των Ver00lini και Krou πολλαπλασιαστούν! Καλούς αγώνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω αυτό. Οι πορείες και οι καταλήψεις είναι ό,τι έχουμε. Και όσο για το ότι χάνετε μαθήματα το καταλαβαίνω αλλά ο αγώνας θέλει θυσίες. Αν δεν υπήρχαν κι αυτά τα "κομματόσκυλα" που λέτε κι αυτά τα λιγοστά δικαιώματα που έχουμε δεν θα μπορούσαμε να τα απολαμβάνουμε. Χρωστάτε πολλά στα "κομματόσκυλα".

...μια μόνο ερώτηση:

Πώς βλέπεις την εικόνα να μπαίνουν εν ώρα μαθήματος τα «κομματόσκυλα» στο αμφιθέατρο και να διακόπτουν τον καθηγητή χωρίς να ζητούν συγγνώμη αρχίζοντας το τροπάριο και την δοξολογία της Αλέκας, του Αλεκούκου, του Γιώργου Ομπάμα και του σεμνοτυφή επανιδρυτή-πορθυπουργού;

Χωρίς να ζητούν συγγνώμη!! Έλεος...:mad::nono: και μετά μου μιλάς για προοδευτική σκέψη των κομματόσκυλων - φοιτητοπατέρων;

Ούτε ρε γαμώτο μια αξιοπρέπεια. Την ώρα που ο διδάσκων σκέφτεται πως θα αποδείξει κάποιο θεώρημα ή θα λύσει κάποια δύσκολη άσκηση, να μπαίνουν με φασιστικό τρόπο, τραμπουκαλίδικα, βαμμένοι φοιτητές...έλεος ρε...Το βιώνω σε κάθε εξάμηνο επί 4 χρόνια το ίδιο κλαρίνο...Όλα τα άλλα stella, Ver00lini,...κ.α. εν γένει καναπεδάτους τσεκεβάριδες, τα ακούω βερεσέ. Από την στιγμή που δεν υπάρχει αξιοπρέπεια και υπάρχει κομματική εκμετάλλευση, υποκρισία, ατιμία...δεν υπάρχει νόημα να αγωνιστούμε ως φοιτητές, γιατί ο αγώνας ξεκινάει από μια εντελώς λάθος βάση. Στην Ελλάδα, δυστυχώς, τα πάντα (από επιστήμες, φοιτητικούς αγώνες, εργασιακό μέλλον μέχρι πολιτική) έχουμε μάθει να τα αντιμετωπίζουμε με γελοιότητα και φιέστες τηλεοπτικού τύπου...:mad:

Όσο για το αν με...βοήθησαν οι καταλήψεις στην...μέχρι ώρας πορεία μου;;; Αν δεν έστρωνα ποπό δεν θα ήμουν τώρα στο τέλος των σπουδών μου. :) Τα δυο συνεχόμενα έτη καταλήψεων μόνο φθορά προκάλεσαν. Αναγκάστηκα, να στερηθώ πολλές εξόδους, μπάνια, φοιτητική ζωή για να καλύψω την αδίδακτη ύλη των καθηγητών η οποία εξεταζόταν με το παραπάνω στην εξεταστική. Ως αντάλλαγμα, του τίμιου και ηρωϊκού φοιτητικού αγώνα μας, κανένας καθηγητής δεν έκανε αναπλέρωση χαμένων ωρών ή συρρίκνωση της εξεταστέας ύλης.

Τέσσερα χρόνια στο Πανεπιστήμιο, δεν είδα κανέναν παραταξιάκια να προτείνει ρεαλιστικές λύσεις. Όλοι αναφέρονται σε μια ουτοπία, προσπαθώντας να απαγγείλουν τα ποίηματα που έμαθαν να λένε. Εδώ και 30 χρόνια, παίζουν το ίδιο βιολί. Άλλαξε τίποτα; Μόνο ότι περνούν γρήγορα οι 10ετίες...και ότι πάλι είμαστε στην μηδενική βάση. Από την στιγμή, που δεν μπορείς να βάλεις τάξη στο σπίτι σου, γιατί να μπορέσεις να βάλεις τάξη στο δημόσιο κ*λοχανείο που λέγεται Ελληνικό Δημόσιο και Δωρεάν Πανεπιστήμιο, όπου εκεί η διαχείρηση των πάντων γίνεται από πολλές τσέπες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ας παραθέσω μία ωραία ιστορία από τον Μπέρτολντ Μπρεχτ:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι.pdf
    91.9 KB · Εμφανίσεις: 324

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Χμμμ πολυ ωραιο το κειμενάκι! Μου θυμισε radiohead. :P(νταξ το αντιστροφο, αλλα ας συγχωρησουμε την περιορισμενη καλλιέργιά μου)

Αλλα δεν καταλαβαίνω πως θεωρεις οτι η ver00lini πχ δεν ειναι και αυτη παγιδευμενη σε αυτό το κλουβακι μαζι με εμας τους χαζους μη αγωνιστες.:)

Γιατί νομίζω οτι υπαρχουν και καρχαρίες μεταμφιεσμένοι σε ψαρακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Γιατί νομίζω οτι υπαρχουν καρχαρίες μεταμφιεσμένοι και σε ψαρακια.

Φυσικά και υπάρχουν!! Τους περιγράφει πολύ καλά ο Μπρεχτ ως το μικροαστικό τμήμα της κοινωνίας μας (δάσκαλοι, μηχανικοί κλπ), που εν ολίγοις.... ενώ τα συμφέροντά τους ανήκουν στην ίδια σφαίρα με αυτά της εργατικής τάξης, εκείνοι «αντιδρούν» έχοντας αστική ιδεολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Παιδιά όσοι είστε ενάντια στις καταλήψεις ελάτε και γράψτε εδώ να γίνουμε πολλοί!!!!
αν δεν θελεις να γινονται καταληψεις, να συμμετασχεις στις γενικες συνελευσεις της σχολης σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ρε ξυπνάτε οι καταλήψεις γίνονται μόνο για να εδραιώνονται τα κομματόσκυλα στην διοίκηση των πανεπιστημίων.Υπάρχουν και άλλες πιο δημοκρατικές μέθοδοι για την βελτίωση της εκπαίδευσης(πχ πορεία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Η ελληνική εκπαίδευση έχει ΜΕΓΙΣΤΑ προβλήματα και πιστεύω οι φοιτητές δεν μπορούν να το αμφισβητήσουν αυτό. Και αν δεν κάνουμε κάτι εμείς γι' αυτό με τα ελάχιστα μέσα που διαθέτουμε (πχ καταλήψεις) δεν θα δούμε ποτέ άσπρη μέρα. Θα μας εκμεταλλεύονται μια ζωή κι εμάς και τους γονείς μας.

Δεν το πιστεύω αυτό. Οι πορείες και οι καταλήψεις είναι ό,τι έχουμε. Και όσο για το ότι χάνετε μαθήματα το καταλαβαίνω αλλά ο αγώνας θέλει θυσίες. Αν δεν υπήρχαν κι αυτά τα "κομματόσκυλα" που λέτε κι αυτά τα λιγοστά δικαιώματα που έχουμε δεν θα μπορούσαμε να τα απολαμβάνουμε. Χρωστάτε πολλά στα "κομματόσκυλα".

Δεν μπορείτε να καταλάβετε ένα πράγμα. Αντί να κατηγορείτε το σύστημα, συνηγορείτε υπέρ αυτού.

Μας προσφέρεται το μεγαλύτερο αγαθό παγκοσμίως: η παιδεία.
Αντί να λέμε "η παιδεία είναι υποκινούμενη, είναι έτσι είναι αλλιώς" ας σκεφτούμε κάτι.

Σε ποια μαθήματα μπορεί να κρύβονται ύπουλα μηνύματα; Στη Φυσική; Στη Χημεία; Στα Μαθηματικά; Στη Γυμναστική; Στην Αισθητική αγωγή;

Μόνο σε 2 μαθήματα: την Ιστορία και τα Θρησκευτικά.

Τα μαθήματα αυτά απεικονίζουν κάποια γεγονότα σύμφωνα με κάποιες πηγές. Είναι δικαίωμα του καθενός να της ερμηνεύσει όπως θέλει.
Και λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό, μπορεί κάποιος να γράψει αντικειμενική ιστορία;
--------------------
Ο αγώνας θέλει θυσίες.
Ο μόνος αγώνας που ήθελε θυσίες ήταν αυτός του Ολυμπιακού με τη Λάρισα γιατί Γκαλέτι και Αβραάμ δεν έπαιζαν και είχαμε και να νικήσουμε και 22 χρόνια.

Θεωρείς σωστό να κλείσει το ίδρυμα που προσφέρει 1 κομμάτι ελευθερίας για να προσφέρεις κάτι που δεν θεωρείται ελευθερία.
Θες κορίτσι μου να αντιδράσεις; Κάτσε έξω από το Πανεπιστήμιο, κάνε απεργία πείνας και τέλος. Γιατί προβάλλοντας τη δική σου ελευθερία, καταργείς αυτήν των άλλων;
-------------------
Στο αβατάρ μου έχω το Δημήτρη Νανόπουλο.
Ο κύριος αυτός είναι σύμφωνα με το h-index 4ος πιο πολυσχολιασμένος Θεωρητικός Φυσικός όλων των εποχών.
Ο κύριος αυτός σπούδασε εν μέσω ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ! Και όμως έγινε ένα από τα μεγαλύτερα παγκοσμίως αναγνωρισμένα μυαλά της Φυσικής.
Θα χαρώ πολύ αν κάποιος από εσάς ή ακόμα κι εσύ να φτάσεις το Νανόπουλο με τις καταλήψεις "σου", αλλά δεν το πιστεύω.
------------------
Τι χρωστάμε στα κομματόσκυλα; Τη διάσπαση της Ελλάδας σε Νεοδημοκράτες, Πασοκατζήδες, Κουκουέδες και Τσιπραίους; Χάρη στα κομματόσκυλα παρεμπιπτόντως ήρθε και η χούντα (Αποστασία κλπ.)

Τέλος έχω βαρεθεί να το λέω και να το ξαναλέω αλλά σε αυτήν τη χώρα δε θέλω να κατηγορούμε τους 300; Ποιος μ@λάκ@ς τους ψηφίζει; Ποιος συνεχίζει το μέσο; Ποιος δίνει το δικαίωμα να μας κάνουν ό,τι θέλουν.
ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ! Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ "ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΕΦΟΡΙΑ". ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ "ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ΠΑΣΟΚ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΨΗΦΙΖΑΝ ΠΑΣΟΚ".

-------------------------------------------------------------------
Εμένα πάντως η αδερφή μου ήταν σε παράταξη όταν ακόμα σπουδαζε και δεν έκαναν μόνο παρτυ αλλά αντίθετα συζητούσαν μεταξύ τους και προβληματίζονταν...

Στο ischool υπήρξε ένα θέμα σχετικά με τα "think tanks" των ΔΑΠιτών και των ΠΑΣΠιτών κ.ο.κ. Παρακαλώ ας το βρει κάποιος που το έχει και υπ' όψιν του γιατί εγώ βαριέμαι. :P
-----------------
https://www.megatv.com/erevna/default.asp?catid=13083&subid=2&pubid=2257740

Ο Παύλος Τσίμας (ένας από τους καλύτερους δημοσιογράφους κατά τη γνώμη μου) ασχολήθηκε με αυτό που λες. Για πάρε να σου στείλουν την εκπομπή του να τη δεις γιατί απ' ό,τι βλέπω "Βρήκα ζωήηηηη, στα μαύρα τα μεσάνυχτα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
...μια μόνο ερώτηση:

Πώς βλέπεις την εικόνα να μπαίνουν εν ώρα μαθήματος τα «κομματόσκυλα» στο αμφιθέατρο και να διακόπτουν τον καθηγητή χωρίς να ζητούν συγγνώμη αρχίζοντας το τροπάριο και την δοξολογία της Αλέκας, του Αλεκούκου, του Γιώργου Ομπάμα και του σεμνοτυφή επανιδρυτή-πορθυπουργού;

Χωρίς να ζητούν συγγνώμη!! Έλεος...:mad::nono: και μετά μου μιλάς για προοδευτική σκέψη των κομματόσκυλων - φοιτητοπατέρων;

Ούτε ρε γαμώτο μια αξιοπρέπεια. Την ώρα που ο διδάσκων σκέφτεται πως θα αποδείξει κάποιο θεώρημα ή θα λύσει κάποια δύσκολη άσκηση, να μπαίνουν με φασιστικό τρόπο, τραμπουκαλίδικα, βαμμένοι φοιτητές...έλεος ρε...Το βιώνω σε κάθε εξάμηνο επί 4 χρόνια το ίδιο κλαρίνο...Όλα τα άλλα stella, Ver00lini,...κ.α. εν γένει καναπεδάτους τσεκεβάριδες, τα ακούω βερεσέ. Από την στιγμή που δεν υπάρχει αξιοπρέπεια και υπάρχει κομματική εκμετάλλευση, υποκρισία, ατιμία...δεν υπάρχει νόημα να αγωνιστούμε ως φοιτητές, γιατί ο αγώνας ξεκινάει από μια εντελώς λάθος βάση. Στην Ελλάδα, δυστυχώς, τα πάντα (από επιστήμες, φοιτητικούς αγώνες, εργασιακό μέλλον μέχρι πολιτική) έχουμε μάθει να τα αντιμετωπίζουμε με γελοιότητα και φιέστες τηλεοπτικού τύπου...:mad:

Όσο για το αν με...βοήθησαν οι καταλήψεις στην...μέχρι ώρας πορεία μου;;; Αν δεν έστρωνα ποπό δεν θα ήμουν τώρα στο τέλος των σπουδών μου. :) Τα δυο συνεχόμενα έτη καταλήψεων μόνο φθορά προκάλεσαν. Αναγκάστηκα, να στερηθώ πολλές εξόδους, μπάνια, φοιτητική ζωή για να καλύψω την αδίδακτη ύλη των καθηγητών η οποία εξεταζόταν με το παραπάνω στην εξεταστική. Ως αντάλλαγμα, του τίμιου και ηρωϊκού φοιτητικού αγώνα μας, κανένας καθηγητής δεν έκανε αναπλέρωση χαμένων ωρών ή συρρίκνωση της εξεταστέας ύλης.

Τέσσερα χρόνια στο Πανεπιστήμιο, δεν είδα κανέναν παραταξιάκια να προτείνει ρεαλιστικές λύσεις. Όλοι αναφέρονται σε μια ουτοπία, προσπαθώντας να απαγγείλουν τα ποίηματα που έμαθαν να λένε. Εδώ και 30 χρόνια, παίζουν το ίδιο βιολί. Άλλαξε τίποτα; Μόνο ότι περνούν γρήγορα οι 10ετίες...και ότι πάλι είμαστε στην μηδενική βάση. Από την στιγμή, που δεν μπορείς να βάλεις τάξη στο σπίτι σου, γιατί να μπορέσεις να βάλεις τάξη στο δημόσιο κ*λοχανείο που λέγεται Ελληνικό Δημόσιο και Δωρεάν Πανεπιστήμιο, όπου εκεί η διαχείρηση των πάντων γίνεται από πολλές τσέπες; :)
θα απαντησω με αυτη τη φραση
απο τη στιγμη που ολοι σας/μας ενδιαφερεστε/ομαστε για το αν θα βγαλετε τη σχολη, αν θα πιασετε μια καλη δουλεια, αν θα βγαλετε εναν καλουτσικο μισθο(και αν ειναι λιγο παραπανω με καμια παρατυπια, ποιος νοιαζεται) να πετυχουμε μια καλη κοπελα για συζηγο, μερικες φορες μια, επισης, καλη ερωμεν και, τελος, με την φραση-κλειδι "στην ελλαδα ειμαστε, δεν θα γινει κατι", δεν προκειται να γινει κατι ουσιαστικο. γιατι; γιατι κοιτατε/κοιταμε μονο το προσωπικο μας συμφερων, ή εστω, κοιτατε/με μόνο την εκπληρωση δικων σας/μας βραχυπροθεσμων επιθυμιων, χωρις να σας/μας νοιαζει η επιπτωση στο κοινωνικο συνολο.

συγγνωμη για το μακροπεριοδο λογο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Στο ischool υπήρξε ένα θέμα σχετικά με τα "think tanks" των ΔΑΠιτών και των ΠΑΣΠιτών κ.ο.κ. Παρακαλώ ας το βρει κάποιος που το έχει και υπ' όψιν του γιατί εγώ βαριέμαι. :P
-----------------
https://www.megatv.com/erevna/default.asp?catid=13083&subid=2&pubid=2257740

Ο Παύλος Τσίμας (ένας από τους καλύτερους δημοσιογράφους κατά τη γνώμη μου) ασχολήθηκε με αυτό που λες. Για πάρε να σου στείλουν την εκπομπή του να τη δεις γιατί απ' ό,τι βλέπω "Βρήκα ζωήηηηη, στα μαύρα τα μεσάνυχτα"...[/quote]

Δεν ξέρω τι λες πάντως η αδερφή μου ήταν πολυ ευχαριστημενη απο την παράταξη της και έμαθε πολλά εκει μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.
αν δεν θελεις να γινονται καταληψεις, να συμμετασχεις στις γενικες συνελευσεις της σχολης σου.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Η πρότασή σου, ακολουθεί μαθηματική λογική. :P:D

Έχεις δει κάτω από ποιες συνθήκες γίνονται οι συνελεύσεις και πώς παίρνονται οι αποφάσεις; Στο Τμήμα μου, επικρατεί χάβρα και μπαινοβγαίνει όποιος θέλει στο αμφιθέατρο εν ώρα συνέλευσης και ψηφοφορίας. Ας είμαστε λιγουλάκι, ρεαλιστές. Ή μάλλον είμαστε, αλλά μας βολεύει να κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλάκι μας...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top