Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Η ιστορία γράφεται από τους νικητές και οι πληροφορίες αντλούνται από ιστοριογράφους της εκάστοτε εποχής. Όσο και αντικειμενικοί να ήθελαν να είναι, δε μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι για οτιδήποτε. Συνεχώς ανακαλύπτονται νέες πληροφορίες και νέα δεδομένα που ανατρέπουν την υπάρχουσα κατάσταση/ιστορία.
Τουλάχιστον, η δική μας ιστορία όσα και να αποκρύπτονται από τα βιβλία μας, δεν υποστηρίζει ότι πχ είμαστε ... πρόγονοι των Αιγυπτίων :P (για να σου δώσω ένα αντίστοιχο παράδειγμα με τους ισχυρισμούς τους).

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω, τι έθνος είναι αυτοί; δε ξέρω και πως να τους πω...σκοπιανούς; ΠΓΔΜιώτες;
Γιατί οι Μακεδόνες εντάσσονται στους Έλληνες. (αφού στην αρχαιότητα δεν ονομάζονταν όλοι Έλληνες, πχ Ίωνες, Αιολείς...κλπ οι οποίοι ύστερα με τους περσικούς πολέμους πρωτονομάστηκαν Έλληνες λόγω του κοινού αισθήματος) Άρα υποστηρίζουν ότι είναι Έλληνες;

Τι κράτος είναι κάποιο που αποτελείται από κατοίκους Αλβανικής, Βουλγαρικής και Σλαβικής καταγωγής ; (κυρίως)
Ποια είναι η γλώσσα τους;
Ποια είναι η καταγωγή τους;
Ποιος είναι ο πολιτισμός τους;

Μήπως ξεφύτρωσαν όπως οι Κάδμειοι Θηβαίοι από τα δόντια κανενός δράκου;
επειδη ουτε οι ιδιου εχουν καμια απαντηση στις ερωτησεις σου..τους λες απλα ανυπαρκτους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω, τι έθνος είναι αυτοί; δε ξέρω και πως να τους πω...σκοπιανούς; ΠΓΔΜιώτες;
Γιατί οι Μακεδόνες εντάσσονται στους Έλληνες. (αφού στην αρχαιότητα δεν ονομάζονταν όλοι Έλληνες, πχ Ίωνες, Αιολείς...κλπ οι οποίοι ύστερα με τους περσικούς πολέμους πρωτονομάστηκαν Έλληνες λόγω του κοινού αισθήματος) Άρα υποστηρίζουν ότι είναι Έλληνες;

Τι κράτος είναι κάποιο που αποτελείται από κατοίκους Αλβανικής, Βουλγαρικής και Σλαβικής καταγωγής ; (κυρίως)

Υποστηρίζουν ότι είναι Μακεδόνες. Αυτό. Υποστηρίζουν ότι οι Μακεδόνες είναι ονομασία αρχαία και πως δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα. Μπορείς να δεις και το προπαγανδιστικό τους site εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
πως γινεται να εχουν αυτην την αποψη ειναι η μεγαλη απορια..

Θα απαντήσω εγώ,καθώς έχω αυτήν την άποψη.Είναι νομίζω κοινή παραδοχή,ότι η ονομασία "Μακεδονία" για την ΠΓΔΜ είναι ατυχής επιλογή,γεωγραφικά και ιστορικά.Μια ονομασία όπως "Σλαβομακεδονία" ή "Άνω Μακεδονία" κατά τη γνώμη μου θα ήταν πιο λογική,αλλά αυτό δεν έχει σημασία.Θεωρώ αφελές το επιχείρημα με το "κλέψιμο της ιστορίας":η ιστορία δεν είναι σακί με πατάτες,για να την κλέψεις.Η ιστορία είναι επιστήμη,μελετάται στα πανεπιστήμια και στα ιδρύματα.Τα πορίσματά της προκύπτουν μετά από επιστημονικές έρευνες και δεν μπορούν να αμφισβητηθούν επειδή μόνο και μόνο δεν καλύπτουν τις προσδοκίες μας.Αυτό συμβαίνει σε κάθε επιστήμη.Όπως και η θεωρία της εξέλιξης ισχύει,όσο και αν ενοχλεί πολλούς το ότι είναι πίθηκοι,έτσι και οι Μακεδόνες ήταν αρχαίο ελληνικό φύλο,τέλος.Όλα αυτά όμως,δεν έχουν σημασία.Ασχολούμαστε με το πόσο "πετυχημένο" είναι το όνομα και βρίσκουμε επιχειρήματα σχετικά με αυτό.Λάθος.Άλλο θα έπρεπε να μας απασχολεί:Έχει δικαίωμα ένα κράτος να υπαγορεύει σε ένα άλλο κράτος το πως θα ονομαστεί?Κάθε λαός έχει το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση και με το να τραμπουκίζουμε την ΠΓΔΜ σχετικά με το όνομα,το παραβιάζουμε.Είτε μας αρέσει,είτε όχι,η κάθε χώρα μπορεί να ονομάζει όπως θέλει τα εδάφη της.

μονο που το "Γραικος" ειναι η αρχικη ονομασια η οποια και θεωρειται αρχαιοτερη του "Ελληνας " .

Και εγώ αυτό ξέρω.Το πως προέκυψε η παραφιλολογία "γραικός=δούλος",δεν μπορώ να το καταλάβω. :hmm:

Τι κράτος είναι κάποιο που αποτελείται από κατοίκους Αλβανικής, Βουλγαρικής και Σλαβικής καταγωγής ; (κυρίως)
Ποια είναι η γλώσσα τους;
Ποια είναι η καταγωγή τους;
Ποιος είναι ο πολιτισμός τους;

Σλαβομακεδόνες,και μιλάνε σλαβομακεδονικά (δες εδώ και εδώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και εγώ αυτό ξέρω.Το πως προέκυψε η παραφιλολογία "γραικός=δούλος",δεν μπορώ να το καταλάβω. :hmm:

Δες παραπάνω ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα απαντήσω εγώ,καθώς έχω αυτήν την άποψη.Είναι νομίζω κοινή παραδοχή,ότι η ονομασία "Μακεδονία" για την ΠΓΔΜ είναι ατυχής επιλογή,γεωγραφικά και ιστορικά.Μια ονομασία όπως "Σλαβομακεδονία" ή "Άνω Μακεδονία" κατά τη γνώμη μου θα ήταν πιο λογική,αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Απο τη στιγμη που η ονομασια Μακεδονια για το κρατος ΠΓΔΜ ειναι ατυχης ειλογη , ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ και ΙΣΤΟΡΙΚΑ τοτε ποιος ο λογος να μπει αυτη η λεξη στο ονομα του κρατους. Ειτε αυτο ειναι μερος του ειτε ολοκληρο το ονομα του. Μπορει ενα κρατος να λεγεται οπως θελει αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω ητην θεση της Ελλαδας (εν καιρω συζητησεων του θεματος) να συμφωνει μονο αν ο ορος Μακεδονια ειναι μερος του ονοματος του ΠΓΔΜ .
Δηλαδη αν καποια στιγμη η Αλβανια θελει καποια στιγμη να ονομμαστει Ανω Ηπειρος για τους χ,ψ λογους τοτε εμεις θα της πουμε ΟΚ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που η ονομασια Μακεδονια για το κρατος ΠΓΔΜ ειναι ατυχης ειλογη , ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ και ΙΣΤΟΡΙΚΑ τοτε ποιος ο λογος να μπει αυτη η λεξη στο ονομα του κρατους. Ειτε αυτο ειναι μερος του ειτε ολοκληρο το ονομα του. Μπορει ενα κρατος να λεγεται οπως θελει αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω ητην θεση της Ελλαδας (εν καιρω συζητησεων του θεματος) να συμφωνει μονο αν ο ορος Μακεδονια ειναι μερος του ονοματος του ΠΓΔΜ .
Δηλαδη αν καποια στιγμη η Αλβανια θελει καποια στιγμη να ονομμαστει Ανω Ηπειρος για τους χ,ψ λογους τοτε εμεις θα της πουμε ΟΚ ;

Ναι.Σου εξήγησα ποιος είναι ο λόγος να ονομαστούν έτσι,γιατί έτσι θέλουν.Μας αρέσει-δεν μας αρέσει,αυτό το όνομα γουστάρουν και εμείς δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να ανακατευτούμε σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ναι.Σου εξήγησα ποιος είναι ο λόγος να ονομαστούν έτσι,γιατί έτσι θέλουν.Μας αρέσει-δεν μας αρέσει,αυτό το όνομα γουστάρουν και εμείς δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να ανακατευτούμε σε αυτό.

Εδώ έρχεται και κολλάει αυτό που έγραψες σε άλλο θέμα: αν μπορούμε να αποδείξουμε ότι κάτι είναι λάθος, έχουμε το δικαίωμα να επιβάλλουμε την αλλαγή του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterisg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lefterisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Δεν θέλουν να λέγονται Μακεδόνες επειδή τους αρέσει ο Μέγας Αλέξανδρος. Έχουν συγκεκριμένες βλέψεις. Θέλουν να βγούν στο Αιγαίο και αυτό προσπαθούν να το πετύχουν ξεκινώντας από εκεί και αυτός είναι ο λόγος που η Ελλάδα έπρεπε να τους είχε κόψει το βήχα από την αρχή αλλά λόγω και δικών μας πολιτικών συμφερόντων ξεχάστηκε και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Όταν πάνε να σου κλέψουν την ιστορία έχεις κάθε δικαίωμα και υποχρέωση να αντιδράσεις με κάθε τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εδώ έρχεται και κολλάει αυτό που έγραψες σε άλλο θέμα: αν μπορούμε να αποδείξουμε ότι κάτι είναι λάθος, έχουμε το δικαίωμα να επιβάλλουμε την αλλαγή του;

Να κάνω κι εγώ ποτό και να το λέω pepsi.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ ποτό και να το λέω pepsi.

Δεν έδωσα απάντηση. Απλά μετέφερα και εδώ αυτόν τον προβληματισμό.

Και για να πω και τη θέση μου, ενώ γενικά θα απαντούσα στην παραπάνω ερώτηση "όχι", υπάρχουν περιπτώσεις όπως αυτή που με κάνουν και αμφιβάλλω, πχ θεωρώ ότι δεν μπορούν να σταθούν τόσο ιστορικά και γεωγραφικά λανθασμένες και παραποιημένες ονομασίες όπως το "Δημοκρατία της Μακεδονίας", ή Άνω Μακεδονία".
Και δε λέω ότι είναι θέμα ελληνικό, είναι καθαρά επιστημονικό, δεν μπορούν όλοι οι ακαδημαϊκοί του κόσμου να σου λένε ότι είσαι σλάβος και εσύ να επιμένεις ότι είσαι απόγονος του Μεγαλέξανδρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το "Μακεδονία" σκέτο δεν θα έπρεπε να υπάρχει, στην χειρότερη να είναι "Σλαβομακεδονία" ή κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9

Νεοφερμένος

Ο nikos9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ακόμα και το Π.Γ.Δ.Μ. έχει μέσα το "Μακεδονία", οπότε πρέπει να φύγει και να μείνει Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία. Όμως πρέπει να έχουν και ένα όνομα. Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία τί ? Το τελευταίο όνομα το αφήνουμε να το βρουν μόνοι τους, αρκεί να μην έχει σχέση με κάτι ελληνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterisg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lefterisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Ακόμα και το Π.Γ.Δ.Μ. έχει μέσα το "Μακεδονία", οπότε πρέπει να φύγει και να μείνει Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία. Όμως πρέπει να έχουν και ένα όνομα. Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία τί ? Το τελευταίο όνομα το αφήνουμε να το βρουν μόνοι τους, αρκεί να μην έχει σχέση με κάτι ελληνικό.
Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία του Yugo (FYROY) ή όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου: Trobakistan και οι κάτοικοί του Trobes, απόγονοι του αρχαίου φύλου Trob...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία του Yugo (FYROY) ή όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου: Trobakistan και οι κάτοικοί του Trobes, απόγονοι του αρχαίου φύλου Trob...:whistle:

μάλιστα
και ο "trobas" τι σχέση έχει; :P :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterisg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lefterisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Οτι και ο "Μακεδόνας"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μήπως τελικά (οι πολιτικοί μας) θέλανε να συμβεί αυτό το αλαλούμ; εικασίες τώρα κάνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μήπως τελικά (οι πολιτικοί μας) θέλανε να συμβεί αυτό το αλαλούμ; εικασίες τώρα κάνουμε
αν υποθεσουμε οτι εχουμε πολιτικους...για να μην υπαρχει ΚΑΜΙΑ αντιδραση λογικα το ηθελαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Γιωργάκης κάνει ότι πρέπει. Να ακούει τους συμπατριώτες του δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Είμαι κατηγορηματικά ενάντια σε ονομασία που εμπεριέχει τον όρο Μακεδονία!!!

Eπειδή κάθε ένας ζυλεύει τον πολιτισμό και την ιστορία της Ελλάδας δεν είναι επιτρπετό να θέλει
να μας πάρει και το μόνο που μας έχει απομείνη και αυτή την χώρα που έχουν διαλύσει και που είναι η ιστορία μας!!!!!!!

Άντε πια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top