Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πιστευεις δηλαδη οτι απειλειται η εδαφικη ακεραιοτητα της χωρας μας;
πως σχετιζεις την γλωσσα με την ονομασια των σκοπιων/μακεδονιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Tα εδάφη μας μπορεί να μήν κινδινεύουν άμεσα, αλλα κανείς δέν μπορεί να προβλέψει τί θα γίνει στο μέλλον. Τα βαλκάνια ειδηκά είναι ένα μέρος οπου ο πόλεμος παραμονεύει συνέχεια. Οταν αυτός γίνει, (γιατί σίγουρα κάποτε θα γίνει) το τελευταίο που θα θέλει η ελλάδα θα είναι άλλη μία γείτονα χώρα με εδαφικές βλέψεις.

είμαι σίγουρος οτι θα πείτε οτι κυνδηνολογώ και έτσι ενισχύω τον φόβο και κατα συνέπεια τον εθνικισμό.

και θα απαντήσω, οτι όταν όμως γίνει κάτι κακή ώρα, προτημώ να είμαι έτοιμος και ''εθνικιστής'', παρά αδιάφορος και να στήσω κ**ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
+1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Tα εδάφη μας μπορεί να μήν κινδινεύουν άμεσα, αλλα κανείς δέν μπορεί να προβλέψει τί θα γίνει στο μέλλον. Τα βαλκάνια ειδηκά είναι ένα μέρος οπου ο πόλεμος παραμονεύει συνέχεια. Οταν αυτός γίνει, (γιατί σίγουρα κάποτε θα γίνει) το τελευταίο που θα θέλει η ελλάδα θα είναι άλλη μία γείτονα χώρα με εδαφικές βλέψεις.

είμαι σίγουρος οτι θα πείτε οτι κυνδηνολογώ και έτσι ενισχύω τον φόβο και κατα συνέπεια τον εθνικισμό.

και θα απαντήσω, οτι όταν όμως γίνει κάτι κακή ώρα, προτημώ να είμαι έτοιμος και ''εθνικιστής'', παρά αδιάφορος και να στήσω κ**ο.
Kαι φυσικα θα σε κατηγορησω για κατι τετοιο , εκτος και εαν απλωσεις τον τροπο σκεψης σου με τεκμηρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οσο εμεις ασχολουμαστε με ονοματα και αλλες ασημαντες λεπτομεριες και εθνικισμους τοσο θα χανουμε την ουσια...να γινουμε καλυτεροι και να ανεβουμε πνευματικα ως ανθρωποι.Ενα ονομα δεν θα προσφερει σε κανεναν τπτ μονο σε κλειστα εθνικιστικα μυαλα...ας μην χανουμε αλλο την ουσια,βαζουν του; 2 λαους να τρωγονται μεταξυ τους για να κανουν αυτοι ανετα τις δουλειες τους,ανενοχλητοι...
Το πρόβλημα είναι ότι ο μισός πληθυσμός της γης είναι κλειστά εθνικιστικά μυαλά. Άρα αν τους δώσουμε το όνομα και κοιτάξουμε άλλα πιο ουσιαστικά πράματα όπως λες, θα χάσουμε. Επίσης, μπορεί να κερδίσουμε βραχυπρόθεσμα αλλά ο σύγχρονος κόσμος δεν είναι σε θέση να κατανοήσει κάτι τέτοιο. Άρα το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να δυσανασχετήσουμε τον λαό, και να προκαλέσουμε "εξεγέρσεις". Επίσης ξεκαθαρίζω ότι δεν διαφωνώ μαζί σου απλά τονίζω ότι με τα σημερινά δεδομένα, δεν θα καταφέρουμε τίποτα αν τους δώσουμε το όνομα και ασχοληθούμε με αυτά που ΦΤΙΑΞΑΝΕ το όνομα. Ο λαός θα κοιτάξει το εξής: "τους δίνουνε το όνομά μας; το ένδοξο ελληνικό όνομα;" ο κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι αυτό που έχει αξία είναι αυτό που ΔΙΝΕΙ το όνομα και όχι το ίδιο το όνομα. Αυτό είναι απλά ένας τίτλος. Άλλα πράματα έχουν αξία. Ο σημερινός μέσος άνθρωπος δίνει αξία στον τίτλο και όχι σε αυτό που κρύβει ή τονίζει ο τίτλος. Γι'αυτό και έχει τόσο σημασία να μην δοθεί το όνομα στους ξένους. Και δε σου κρύβω ότι υπάρχουν και συμφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
πισω απο το ενδοξο ονομα κρυβονται αμετρητες ενδοξες στιγμες ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Tα εδάφη μας μπορεί να μήν κινδινεύουν άμεσα, αλλα κανείς δέν μπορεί να προβλέψει τί θα γίνει στο μέλλον. Τα βαλκάνια ειδηκά είναι ένα μέρος οπου ο πόλεμος παραμονεύει συνέχεια. Οταν αυτός γίνει, (γιατί σίγουρα κάποτε θα γίνει) το τελευταίο που θα θέλει η ελλάδα θα είναι άλλη μία γείτονα χώρα με εδαφικές βλέψεις.

είμαι σίγουρος οτι θα πείτε οτι κυνδηνολογώ και έτσι ενισχύω τον φόβο και κατα συνέπεια τον εθνικισμό.

και θα απαντήσω, οτι όταν όμως γίνει κάτι κακή ώρα, προτημώ να είμαι έτοιμος και ''εθνικιστής'', παρά αδιάφορος και να στήσω κ**ο.

+100000 Με αποστόμωσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsonb

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
στα τετοια σου δηλαδη? ωραια στηνουμε κ.... και φωναζουμε ελατε δηλαδη?
Αν λες για μένα,absolutely...

Δεν είναι δικό μου θέμα εξάλλου,αν το αποφασίσει κάποιος που τον έχουνε χώσει για αυτήν την δουλειά,δεν έχω πρόβλημα.
Δεν είμαι από αυτούς που φρικάρουν με την σκέψη ότι η τουρκία θα έρθει μισό μέτρο πιο δω,ή τα σκόπια θα πάρουνε ελληνικό όνομα... Έχω και δικά μου προβλήματα να ασχολούμαι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
ολοι εχουμε δικα μας προβληματα αλλα και αυτα ειναι εξισου σημαντικα. αν σημερα λεμε στα @ρχιδι@ μου αυριο που θα μας γκουχ γκουχ θελω να δω τι θα λεμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Να σας πληροφορήσω ότι οι γείτονες μας στα Σκόπια αυτόν τον καιρό στήνουν άγαλμα του Φιλίππου και λένε ότι θα είναι 20μ. ψηλό... Θέλουν να μας δείξουν δηλαδή ότι ο Φίλιππος και ο Μ.Αλέξανδρος δεν είναι Έλληνες; Αν είναι δυνατόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
μπα εχουν χρηματα για αγαλμα? και απο τι θα ειναι απο χαρτοπολτο? γιατι οι "χρυσες" ασπιδες που ειχαν στην επισκεψη ενος πακιστανου πολιτικου ξερω γω ηταν απο χαρτι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Αν λες για μένα,absolutely...

Δεν είναι δικό μου θέμα εξάλλου,αν το αποφασίσει κάποιος που τον έχουνε χώσει για αυτήν την δουλειά,δεν έχω πρόβλημα.
Δεν είμαι από αυτούς που φρικάρουν με την σκέψη ότι η τουρκία θα έρθει μισό μέτρο πιο δω,ή τα σκόπια θα πάρουνε ελληνικό όνομα... Έχω και δικά μου προβλήματα να ασχολούμαι...;)

E ναι τώρα πλάκα κάνεις? ας κοιτάμε την δουλεία μας τι μας νοίαζουν τα σύνορα μπορούμε να τα καταργίσουμε κιόλας έτσι ώστε όποιος θέλει κάποιο κομμάτι να έρχεται να το παίρνει μπουρούμε να κυκλοφορούμε και γυμνοί επίσης ώστε να μην ταλαιπωρούνται όταν θέλουν να μας πηδίξουν.
Πλάκα μας κάνεις ρε? Βέβαια δημοκρατία έχουμε ο καθένας λέει ότι θέλει και σιγά μην σου αλλάξω γνώμη τέσπα υπάρχει και αυτό το ποσοστό ανάμεσα μας.

Κάνεις όμως μια προσπάθεια να εξηγίσεις γιατί πιστεύεις κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
με καλυψε ο agiostimotheos αλλα αν επιτρεπεται απο ποια πολη εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Αφού σου είχα πεί με τα πμ όταν λέγαμε για τους μετανάστες.
Από Θεσσαλονίκη είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsonb

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κάνεις όμως μια προσπάθεια να εξηγίσεις γιατί πιστεύεις κάτι τέτοιο?
Πρώτων γιατί δεν είναι κάποια απόφαση που μπορώ να πάρω εγώ και γι'αυτό καλύτερα να ασχοληθώ με δικά μου θέματα γιατί εξάλλου είτε πάω να κρεμαστώ εγω με σενα στο σύνταγμα,είτε βγω να σκοτώσω καμιά 1000ιά άτομα,αν είναι να πάρουν τα σκόπια ελληνικό όνομα,πίστεψε με εγώ και εσύ και όποιος σπάει το κεφάλι του με το θέμα θα "κλάσουνε",είναι απόφαση πολύ πιο υψηλού επιπέδου από μένα και από σένα και από 100 άτομα που θα βγούν να κάνουν πορεία νομίζοντας ότι θα ακουστεί η φωνή τους,ενώ είτε αρέσει είτε όχι,τους έχουν γραμμένους στα @@ ακριβώς.
Και επίσης απλά δεν με ενδιαφέρει αν ονομαστούν τα σκόπια μακεδονία ή λένε ότι η μακεδονία δεν είναι ελληνική,γιατί ένας άνθρωπος επιπέδου και πολιτισμένος θα ξέρει ότι και σκόπια να πουν όλην την ελλάδα,η ιστορία μιας χώρας δεν αλλάζει από έναν ονομασμό,και ούτε θα ονομαστεί ο μέγας αλέξανδρος σκοπιανός πολίτης,ούτε θα σβηστεί ο ηρακλής απ'την ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Να σας πληροφορήσω ότι οι γείτονες μας στα Σκόπια αυτόν τον καιρό στήνουν άγαλμα του Φιλίππου και λένε ότι θα είναι 20μ. ψηλό... Θέλουν να μας δείξουν δηλαδή ότι ο Φίλιππος και ο Μ.Αλέξανδρος δεν είναι Έλληνες; Αν είναι δυνατόν...

Σε λίγο θα έχουν σειρά οι ήρωες του '21:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

444ever

Νεοφερμένος

Ο 444ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
δεν μπορουν με τιποτα να λενε οτι ο Μ.Αλεξανδρος ηταν δικος τους ηρωας.
-----------------------------------------
Τοτε τα Σκοπια ονομαζονταν αλλιως. Και σε ψηφοφορια για τους πιο μεγαλους Ελληνες ο Μ.Αλεξανδρος βγηκε πρωτος:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
δεν μπορουν με τιποτα να λενε οτι ο Μ.Αλεξανδρος ηταν δικος τους ηρωας.
-----------------------------------------
Τοτε τα Σκοπια ονομαζονταν αλλιως. Και σε ψηφοφορια για τους πιο μεγαλους Ελληνες ο Μ.Αλεξανδρος βγηκε πρωτος:mad:

Και πολύ καλά έκανε. Αλλά τι σχέση έχει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτων γιατί δεν είναι κάποια απόφαση που μπορώ να πάρω εγώ και γι'αυτό καλύτερα να ασχοληθώ με δικά μου θέματα γιατί εξάλλου είτε πάω να κρεμαστώ εγω με σενα στο σύνταγμα,είτε βγω να σκοτώσω καμιά 1000ιά άτομα,αν είναι να πάρουν τα σκόπια ελληνικό όνομα,πίστεψε με εγώ και εσύ και όποιος σπάει το κεφάλι του με το θέμα θα "κλάσουνε",είναι απόφαση πολύ πιο υψηλού επιπέδου από μένα και από σένα και από 100 άτομα που θα βγούν να κάνουν πορεία νομίζοντας ότι θα ακουστεί η φωνή τους,ενώ είτε αρέσει είτε όχι,τους έχουν γραμμένους στα @@ ακριβώς.
Και επίσης απλά δεν με ενδιαφέρει αν ονομαστούν τα σκόπια μακεδονία ή λένε ότι η μακεδονία δεν είναι ελληνική,γιατί ένας άνθρωπος επιπέδου και πολιτισμένος θα ξέρει ότι και σκόπια να πουν όλην την ελλάδα,η ιστορία μιας χώρας δεν αλλάζει από έναν ονομασμό,και ούτε θα ονομαστεί ο μέγας αλέξανδρος σκοπιανός πολίτης,ούτε θα σβηστεί ο ηρακλής απ'την ιστορία...

Όταν αφήνεις ένα φασιστικό μόρφωμα, το VMRO, να νομίζει ότι κέρδισε μια εθνικιστική μάχη, τότε σύντομα θα γίνει και δικό σου πρόβλημα. Δεν είναι μόνο πρόβλημα των Σκοπίων η ακροδεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Αφού σου είχα πεί με τα πμ όταν λέγαμε για τους μετανάστες.
Από Θεσσαλονίκη είμαι.
δεν λεω για σενα για τον αλλο που στηνεται για να ερθουν οι σκοπιανοι και δεν τον νοιαζει και καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top