Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εντυπωσιακό μου φαίνεται εώς απαράδεκτο, το ότι ορισμένοι αδιαφορούν πλήρως.

Στο κάτω-κάτω, τι είναι ευκολότερο να αποτραπεί, η μετονομασία της ΠΓΔΜ, ή η επέκταση των συνόρων της προς τη Μακεδονία που θα είναι παράγωγο και θα ευνοείται από την αμερικανική κυβέρνηση; Μάλλον το πρώτο, τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
λολ ντάξει δεν το είπα κυριολεκτικά...απλά το θέμα αυτό θα λήξει μόνο όταν καταστραφεί μια από τις δυο χώρες...και επειδή πιστεύω ότι όσο μαλάκες και να είμαστε έχουμε ακόμα την Ελληνική ψυχή, όπως κι επειδή στα Σκόπια υπάρχει μεγάλη πολιτική αστάθεια, το κράτος που θα διαλυθεί πρώτο είναι τα Σκόπια (αμήν και πότε)

Δεν είμαι ρατσίστρια αλλά απεχθάνομαι να μου την λένε στα φόρουμς για τη Μακεδονία. Κορίτσι 20 χρονών από τα Σκόπια λέει ότι δέχεται το όνομα Μακεδονία έχοντας ως δικαιολογία το ότι "έτσι έχουν τα πράγματα τώρα, έτσι το λένε όλοι...δε με νοιάζει τι έγινε στο παρελθόν"....με ένα τέτοιο άτομο δεν έχω τίποτα παραπάνω να συζητήσω, και εφόσον περνάει η προπαγάνδα αυτή τότε σημαίνει ότι και το μεγαλύτερο μέρος του κράτους τους είναι εξίσου αμόρφωτο.


Δεν μπορώ να καταλάβω όμως σε τι ιστορικές πηγές στηρίζονται οι Σκοπιανοί και θέλουν να ονομαστούν σε Μακεδονία.

Γενικά όλοι τους σαν λαός είναι χτυπημένοι. Εδώ σκοπιανή γυναίκα 38 χρονών να κάθεται να βρίζεται μαζί μου στο Deviantart αντί απλά να με αγνοήσει, εγώ βαρέθηκα πρώτος να την βρίζω να φανταστείς :lol::lol::lol:

Καλά ε τα έχω πάρει με αυτά που έχω δει εκεί Macedonia και Macedonia :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καλά ε τα έχω πάρει με αυτά που έχω δει εκεί Macedonia και Macedonia :nono:

Εμένα μου λες;σε όλα τα ξένα φόρουμς,στο location έχω γράψει "Macedonia is in Greece" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω ότι με τους ανθρώπους τους δεν έχω κανένα πρόβλημα, σαφώς και σας γείτονες μοιραζόμαστε τόσο την Ιστορία, όσο και την παράδοση (όχι βέβαια σε σημείο οι Σλάβοι να μιλούν για συγγένεια με τον Αλεξανδρινό Ελληνισμό) και δεδομένου ότι πλέον ο ίδιος ο Πρόεδρος της γείτονος, σαν μετριοπαθής, δημοκράτης και σοβαρός πολιτικός τα χώνει στο φασίστα (έτσι τον αντιλαμβάνεται, πια, όλη η Ευρώπη) Γρούη Νικόλαο, εγγονό Μακεδονομάχου από τη Φλώρινα, πλέον δεν ασχολούμαι με κανενός το χαβά περί "Μεγάλης Ιδέας". Έτσι ήρθαν τα πράγματα, έτσι θα μείνουν. Ούτε συνορα αλλάζουν, ούτε Ιστορίες. Αλλά η χρήση του ήλιου της Βεργίνας, όσο και της νεκρικής μάσκας του Φιλίππου, έστω και κάπως αλλαγμένων, είναι παράνομη και συνιστά παραβίαση της ενδιάμεσης συμφωνίας και πρέπει να αναφερθεί στη Χάγη, όπου τα Σκόπια έσυραν πρόσφατα την Ελλάδα για το ίδιο θέμα. Υπενθυμίζω ότι τόσο ο Ήλιος, όσο και η μάσκα, μαζί με πολλά άλλα σύμβολα, όπως ο Λευκός Πύργος, θεωρούνται διεθνώς και χωρίς καμία αμφισβήτηση ελληνικά σύμβολα και τα Σκόπια υποτίθεται ότι δεσμεύτηκαν στην Ενδιάμεση να μην τα ξαναχρησιμοποιήσουν ποτέ.

Macedonia offers an intriguing variety of tourism opportunities. Explore its pristine great outdoors, and enjoy local hospitality in traditional villages. Marvel at the countrys sheer wealth of historic sites and remarkable, varied architecture. At the same time, vibrant festivals and nightlife, urban amenities and luxury are also easy to find in Macedonia.
Πάντως χωρίς καμία πρόθεση ελιτισμού και δουλέματος, δε νομίζω ότι η χώρα αυτή, στην κατάσταση που είναι, μπορεί να αυτοδιαφημίζεται ως τουριστική Εδέμ. Έλεος, αυτό που κάνουν είναι τουλάχιστον απάτη. Είναι μακράν η λιγότερο ανεπτυγμένη πρώην Γιουγκοσλαβικη χώρα. Άντε, το πολύ να είναι λίγο καλύτερη από τη Βοσνία. Επ'ουδενί, όμως, πιο ανεπτυγμένη από πχ. το Μαυροβούνιο.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=AoY08FmpVD8[/ame]


Πάντως απ'οσο είδα στο επίσημο site της τουριστικής καμπάνιας, υπάρχουν ακόμη και έγγραφα σε pdf που η Ελλάδα φέρεται να συμμαχεί με την Οθωμανική Αυτοκρατορία για να μην ιδρυθεί ανεξάρτητο Μακεδονικό κράτος. Όλα αυτά, με ημερομηνία 1900, πριν φύγουν οι Οθωμανοί από τη Μακεδονία, πριν γίνουν 2 πόλεμοι που καθόρισαν, σύμφωνα με την ισχύ του καθενός, ποιος θα πάρει μεγαλύτερο κομμάτι της Μακεδονίας, πριν υπογραφούν οι σχετικές συνθήκες και συμβάσεις. Πραγματικά όλο αυτό μου προκαλεί γέλιο.


A, και ξέχασα να πω ότι αναμένω εντολή του Μακεδόνα κυρίου Καραμανλή για δράση με στόχο το κατέβασμα του κλιπ από τα διεθνή ΜΜΕ. Αυτό θα μπορούσε να γίνει μέσα από διάβημα στα Σκόπια, προσφυγή, με τη σειρά μας, στη Χάγη, καθ'οτι η καμπάνια είναι κρατική υπόθεση κι επίσης απειλή κάποιων μέσων που το προβάλλουν, ότι θα τους αφαιρέσουν σποτ της ελληνικής καμπάνιας (=$$$). Ναι, πιστεύω ότι η ελληνική καμπάνια τους δίνει κάπως περισσότερα $ από τη "μακεδόνικη" και ίσως, επειδή είναι κι άνθρωποι του χρήματος, το εκτιμήσουν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πραγματικά όλο αυτό μου προκαλεί γέλιο.

Πώς να μη σου προκαλεί, αυτοί , ξέροντας ότι έχουν άδικο, καταφεύγουν στις πιο γελοίες μεθόδους για να υποστηρίξουν ότι και καλά έχουν δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Γκρουέφσκι και η ευρώδουλη, νεόπλουτη κυβερνητική τάξη της πρώην Γιουγκοσλαβίας, όχι αυτοί. Γιατί αυτοί είναι θύματα της ίδιας προπαγάνδας και προσωπικά αισθάνομαι τουλάχιστον συμπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όταν μια πόλη μολύνεται με ένα θανατηφόρο ιό , απομονώνεις την πόλη, όχι μόνο αυτούς που τον έφεραν σε αυτή ;)




Με λίγα λόγια, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι οντως εχουν γινει διωγμοι μετα την μικρασιατικη καταστροφη
επειδη ομως οι περισσοτεροι απο εμας δν εχουν ενδιαφερθει να διαβασουν περισσοτερα βιβλια ιστοριας απο αυτα του λυκειου ισως δν χρειαζονται να ειμαστε ακραιοι.
qwertyuiop το παραδειγμα σου ειναι εντελως ακυρο, μν χρησιμοποιηεις παρομοιωσεις εντελως αστοχες.
απο τη σκοπια που το βλεπω εγω:
1) υπαρχει εθνικισμος και στους μεν και στους δε. η διαφορα ειναι οτι οπως στα μεσα της δεκαετιας του 90 υπηρχε εξαρση εθνικισμου σε αυτο το θεμα στην ελλαδα, τωρα βλεπουμε την ιδια κατασταση στη FYROM
2) καθε αλλος εχει δικαιωμα στην αυτοδιαθεση, που αυτο συμπεριλαμβανει και το επισημο ονομα της. αν δν υπαρχει διαθεση για εδαφικη επεκταση μεσω πολεμων(αυτο δν το λεω τοσο ως ελληνας οσο ως ανθρωπος που κατακρινει την βια και την αφαιρεση ζωης) τοτε μπορουν να ονομασουν το κρατος οπως θελουν.

αναγνωριζω οτι δυστυχως λογο του φανατισμου το 2) δν ισχυει. το προβλημα δν βρισκεται τοσο στην ονομασια οσο στον φανατισμο.

προσωπικη μου αποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
2) καθε αλλος εχει δικαιωμα στην αυτοδιαθεση, που αυτο συμπεριλαμβανει και το επισημο ονομα της. αν δν υπαρχει διαθεση για εδαφικη επεκταση μεσω πολεμων(αυτο δν το λεω τοσο ως ελληνας οσο ως ανθρωπος που κατακρινει την βια και την αφαιρεση ζωης) τοτε μπορουν να ονομασουν το κρατος οπως θελουν.

αναγνωριζω οτι δυστυχως λογο του φανατισμου το 2) δν ισχυει. το προβλημα δν βρισκεται τοσο στην ονομασια οσο στον φανατισμο.

Μα και να μην υπάρχει διάθεση για εδαφική επέκταση, νομίζω είναι προφανές ότι δεν ξύπνησαν ένα πρωί και αποφάσισαν ότι θέλουν να ονομάζονται έτσι. Υπάρχουν συμφέροντα μεγάλα, όσο αδύνατο κι αν φαντάζει αυτό πίσω από μια απλή ονομασία. Και στην τελική, ακόμα και να είχαν αγνές διαθέσεις και να ήθελαν απλώς να ονομαστούν έτσι, μπορεί στο μέλλον να εμφανιζόταν κάποιος άλλος ακραίος και να δημιουργούσε πρόβλημα.

Εμένα με λειπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι υπάρχουν άτομα που είτε δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την ονομασία είτε αδιαφορούν πλήρως. Αλλά θα ήθελα τα άτομα αυτά να μένανε Μακεδονία κι όταν θα δηλώνουν Έλληνες να τους λένε ότι η Μακεδονία δεν ανήκει στην Ελλάδα, να δω πώς θα ένιωθαν. Μάλλον αδιαφορία, όπως και τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Παίδες, ως μέλος της Βικιπαίδειας έχω εκφράσει την αντίδρασή μου: https://el.wikipedia.org/wiki/Βικιπα....BA.CE.B5.CE.B4.CE.BF.CE.BD.CE.AF.CE.B1.CF.82

Παρ' όλα αυτά όπως θα είδατε, οι προσπάθειες παραμένουν άκαρπες παραπληροφορώντας τον κόσμο. Έτσι όσοι ωφελούνται από αυτό συνεχίζουν να γελούν εις βάρος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Παίδες, ως μέλος της Βικιπαίδειας έχω εκφράσει την αντίδρασή μου: https://el.wikipedia.org/wiki/Βικιπα....BA.CE.B5.CE.B4.CE.BF.CE.BD.CE.AF.CE.B1.CF.82

Παρ' όλα αυτά όπως θα είδατε, οι προσπάθειες παραμένουν άκαρπες παραπληροφορώντας τον κόσμο. Έτσι όσοι ωφελούνται από αυτό συνεχίζουν να γελούν εις βάρος μας.

Κάνεις μεγάλο λάθος, η επίσημη ονομασία τους από το 2002 είναι ROM (Republic of Macedonia) δεν φταίνε οι ξένοι αν εμείς είμαστε ανίκανοι να διαμαρτυρυθούμε. Δεν μπορεί να αλλάξει η σελίδα αν δεν αλλάξει το επίσημο όνομα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουμε θέμα. Όπως και να χει, με βάση το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, η χώρα είναι παγκόσμια γνωστή ως Μακεδονία και αυτό δεν πρόκειται ν'αλλάξει. Το ζήτημα είναι ότι επίσημα δεν πρέπει αυτό να καθιερωθεί και βεβαίως η διασφάλιση για παύση εδαφικών αλυτρωτισμών, πολιτισμικών καταχρασμών κλπ. Το πως αυτοί θα ονομάζουν τους εαυτούς τους και το πως οι υπόλοιπες χώρες θα τις λένε, στην καθομιλουμένη, δεν είναι ζήτημα πάνω στο οποίο η Ελλάδα έχει δικαίωμα λόγου. Το 1920 ο Κεμάλ έστειλε διεθνές φιρμάνι ότι οι ονομασίες Constantinople, Smyrna, Trebizond αντικαθίστανται από τις Istanbul, Izmir, Trabzon αντιστοίχως. Αυτό δε σημαίνει ότι οι Έλληνες είναι υποχρεωμένοι να χρησιμοποιούν τις ονομασίες αυτές στο εσωτερικό της χώρας τους.
Ούτε το όνομα διαπραγματευόμαστε, ούτε και την ιστορία. Αυτά είναι δύο πράγματα που πρώτον, δεν αφορούν τη σύγχρονη πολιτική και διπλωματία και δεύτερον σαφώς και όλος ο κόσμος αναγνωρίζει την ιστορική ελληνικότητα του μακεδονικού πολιτισμού. Αυτό που διαπραγματευόμαστε είναι να μην επιτρέψουμε σε κανέναν να εγείρει θέματα εδαφικά. Όχι βέβαια ότι υπάρχει περίπτωση απόσπασης εδάφους που έχει συμφωνηθεί σε Διεθνή Συνθήκη, με συμπαγή ελληνικό πληθυσμό, αλλά το επίσημο έχει κι αυτό το νόημά του. Αυτό που διαπραγματευόμαστε είναι η ειρηνική συμβίωση των δύο κρατών μέσα από ειλικρινή διάλογο, μακριά από ακραίους εθνικόφρονες (Γρούεφσκι, Καρατζαφέρης, Άνθιμος) ή παραδόπιστους "εκμοντερνιστές" (στυλάκι Παντείου, Αλαβάνου). Δημοκράτες, μετρημένοι άνθρωποι θα λύσουν το πρόβλημα. Ένας από αυτούς ίσως (λέω, ίσως) είναι ο Τσερβένκοφσκυ, από την άλλη πλευρά. Αυτό που μένει είναι η άνοδός του στην εξουσία και η εύρεση του ανάλογου counterpart από την Ελλάδα. Αναγνωρίζω μεν το έργο της Μπακογιάννη στο ζήτημα, αλλά δε με πείθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
""Αυτά είναι δύο πράγματα που πρώτον, δεν αφορούν τη σύγχρονη πολιτική και διπλωματία και δεύτερον σαφώς και όλος ο κόσμος αναγνωρίζει την ιστορική ελληνικότητα του μακεδονικού πολιτισμού.""

Κανεις μεγάλο λάθος αν πιστεύεις οτι δεν είναι ενα διπλωματικό παιχνίδι το θέμα της ονομασίας των γειτόνων μας.
Κάνεις ένα ακόμα μεγαλύτερο λάθος αν πιστεύεις οτι όλος ο κόσμος ξέρει ιστορία.
Πηγαινε σε ένα chat room και ρώτα ένα αμερικανάκι(η οποιν αλλο θες) αν ξέρει ότι η μακεδονία είναι το ίδιο με την Ελλάδα. Δυστυχώς θα ανακαλύψεις ότι πολλοί έχουν ιοθετήσει την άποψη των Σκοπιανών-Αμερικάνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιλάω για την επιστημονική κοινότητα φίλε μου. Για τους σοβαρούς ιστορικούς του κόσμου. Και όχι, σαφώς βέβαια η Μακεδονία δεν περιγράφεται τόσο ελληνική όσο η αρχαία Αθήνα και η Σπάρτη, αλλά σλάβικη δεν περιγράφεται Π Ο Υ Θ Ε Ν Α. Δεν υπάρχει πουθενά η ονομασία Alexandar Veliki, αλλά μάλλον η ονομασία Alexandros Megas.
Δε με αφορά τι πιστεύει και τι νομίζει το κάθε αμόρφωτο παιδάκι, είτε αυτό είναι από την Ελλάδα, είτε από το εξωτερικό. Το να μπλέκεις την Ιστορία με την πολιτική είναι τρόπος διπλωματίας που ανήκει στον προηγούμενο αιώνα. Το κάνει ο Γκρούεφσκι και περιγράφεται ως φασίστας της εποχής του Μεσοπολέμου. Αυτή η προσέγγιση δεν ανήκει σε μία σοβαρή πολιτική μιας Ελλάδας που σέβεται τις αρχές του πολιτισμού της.
Αν θέλουμε να λεγόμαστε πραγματικοί Έλληνες σίγουρα δεν θα καταφύγουμε σε μεθόδους διαφόρων αχρείων αλητών, τύπου UCK ή VMRO. Θέλω να πιστεύω ότι ο μέσος Έλληνας στέκεται πολύ παραπάνω από έναν βαλκάνιο φασίστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το προβλημα ειναι οτι μιλαμε για ελληνα για σλαβο για μακεδονα για για για...
οποιος καταλαβε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τώρα πήραν το όνομα F.Y.R. Macedonia...μετά θα ζητάνε άλλα...θα έπρεπε η Ελλάδα να το έχει λήξει το θέμα από την αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
εγω παιδια ειμαι εναντια στο να ειπαρχει μεσα στο ονομα τησ χορας η λεξη μεκεδονια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
οι σκοπιανοι ειναι σλαβικο φυλο,ενω οι μακεδόνες ηταν καθαρα ελληνες...ομως επειδη δεν τους το ξεκόψαμε απο την αρχη, τωρα θα μας βγουν και απο πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Έτσι...δεν κατάλαβα δλδ γιατί να ονομάζουν τη χώρα τους Μακεδονία...
Τί θα γινόταν αν βγαίναμε και λέγαμε πως μας ανήκει κάτι που στην πραγματικότητα δε μας ανήκει...πώς οι άλλοι θα αντιδρούσαν?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top