Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
κοίτα αδιοφορώ πλήρως....
Να ονομαστούν όπως θέλουν
Αλλά συμφωνώ να μην ονομάστουν ούτε μακεδονία
δεν έχω κατασταλάξει ακόμα γνώμη
αλλά να παραμείνουν όπως έχουν τα σύνορα...... :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Να ονομαστούν όπως θέλουν
Αλλά συμφωνώ να μην ονομάστουν ούτε μακεδονία
Αποφάσισε, όπως θέλουν ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Γιατί να μην μείνουν Σκόπια. Και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πρέπει στο Δαφνί να μην αφήνουν τους τρελούς να βγαίνουν έξω, γιατί πάνε στο ίντερνετ και γράφουν μακακίες.

https://www.bulgarmak.org/makedonia.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πρέπει στο Δαφνί να μην αφήνουν τους τρελούς να βγαίνουν έξω, γιατί πάνε στο ίντερνετ και γράφουν μακακίες.

https://www.bulgarmak.org/makedonia.htm

ΕΛΕΟΣ. Θα φταίω εγώ να τους κάνω καταγγελία για προπαγάνδα;
Τι να πει κανείς όμως από τον τίτλο και μόνο...

"ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ"

Από πότε είναι άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αρνούμαι να εμπλέξω την καταγεγραμμένη και παγκόσμια αποδεκτή ελληνική ιστορία με τις διάφορες αντιεπιστημονικές βλακείες που κυκλοφορούν στο Διαδίκτυο. Μου θυμίζει το Γερμανό Φαλμεράιερ που προσπάθησε να αποδείξει οτι οι Έλληνες δεν κατάγονται γενετικά από τους Αρχαίους, αφού έχουν γίνει γενετικές επιμειξίες. Δυστυχώς γι'αυτόν, κάποιοι από τους μεγαλύτερους φιλόσοφους, μεταξύ αυτών και σοβαροί συμπατριώτες του είχαν ήδη αποσυνδέσει την πολιτισμική κληρονομιά από το χιτλερικό ιδεολόγημα της εξ'αίματος συγγένειας.
Πολιτισμός=γλώσσα=κουλτούρα. Όταν οι ίδιοι οι Σκοπιανοί αποδέχονται την πλήρη βουλγαρικότητα της γλώσσας τους, λέγοντας οτι η γλώσσα των "προγόνων" τους έχει εξαλειφθεί, τότε περιμένουν να τους χαρακτηρίσουμε σοβαρούς όταν μας λένε οτι είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου? Ρε γελοίοι, αφού μιλάτε αυτό που μιλάτε είστε Βούλγαροι κι αυτό δεν το αλλάζει κανένας. Δεν ξέρω τι ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος και η Μακεδονία, πάντως Βουλγαρία δεν ήταν σίγουρα. Όταν μου λέτε οτι η ανώτερη τάξη και οι βασιλείς μιλούσαν την αττική διάλεκτο, επιβεβαιώνετε, αθελά σας, για ακόμη μία φορά την υπεροχή της ελληνικής κουλτούρας. Ο Μ. Αλέξανδρος έκανε την Ασία ελληνιστική. Τι γλώσσα μιλούσε στον πολυεθνικό στρατό του δεν ενδιαφέρει τους ιστορικούς. Σημασία έχει οτι η αυτοκρατορία του ήταν αυτοκρατορία με ελληνική κουλτούρα, όπως και οι κληρονόμοι του (Πτολεμαίοι κλπ.), πράγμα που την κάνει ΕΛΛΑΣ, είτε γουστάρουν, είτε όχι. Η Ελλάδα έχει και ιστορικά και πολιτικά επιχειρήματα να στηρίξει τις θέσεις της. Η σκοπιανή πλευρά δεν έχει ούτε πολιτικά, ούτε ιστορικά, αλλά προσπαθεί να αποδείξει μία αυταπάτη με τη λογική "έτσι μου το λεγε η μαμά όταν ήμουν παιδί, άρα είναι αλήθεια". Λυπάμαι, αλλά τη σύγχρονη ιστορία δεν την αφορά τι λέει η κάθε σκοπιανή, αμόρφωτη βλαχάρα στα παιδιά της. Την ενδιαφέρουν τα γεγονότα και τα ιστορικά δεδομένα. Οι 30αρηδες πολιτικάντηδες των Σκοπίων καλά θα κάνουν να σεβαστούν την κατάσταση. Νουθεσίες από 30αρηδες πολιτικούς ενός ασήμαντου κρατιδίου δεν δεχόμαστε. Άλλωστε δεν είμαστε εμείς αυτόι που περιμένουμε έξω από την πόρτα της ΕΕ και του ΝΑΤΟ. Εμείς είμαστε αυτοί που κάνουν face control. Ας το καταλάβουν καλά αυτό γιατί δεν πρόκειται να ενταχτούν στους ευρωατλαντικούς θεσμούς ούτε σε 200 χρόνια. Ας προλάβουν τουλάχιστον να χαρούν κι αυτοί οτι είναι "ευρωπαίοι", μη χέσω, γιατί σε λίγα χρόνια θα έχουν διαμελιστεί σε Αλβανία, Βουλγαρία, Ελλάδα και Σερβία.
Δε μας αφορά η εθνικιστική προπαγάνδα μέσα στις διάφορες χώρες. Το πρόβλημα υπάρχει όταν η προπαγάνδα αυτή γίνεται επίσημη θέση του κράτους, όπως στην περίπτωση των Σκοπίων. Μήπως να ασκήσουμε κι εμείς πολιτική με το σύνθημα "Η Ελλάδα είναι μέχρι την Τραπεζούντα", έτσι να δούμε που θα μας βγάλει? Το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο να συνδιαλέγεται η σοβαρή πολιτική με τον τριτοκοσμικό, αλυτρωτικό και κομπλεξικό λαικισμό που συστηματικά παράγουν οι τελείως άπειροι και άσχετοι πολιτικοί της ΠΓΔΜ.



ΕΛΕΟΣ. Θα φταίω εγώ να τους κάνω καταγγελία για προπαγάνδα;
Τι να πει κανείς όμως από τον τίτλο και μόνο...

"ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ"

Από πότε είναι άνθρωποι;


Φίλε Μιχάλη φυσικά έχεις δίκιο. Γιατί ακόμη και τα ζώα ευγνωμονούν αυτόν που τους ταίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομολογω πως δεν ειμαι αρκετα ενημερωμενη πανω σε αυτο το θεμα και δεν μπορω να εκφρασω μια ακρως τεκμηριωμενη αποψη,ωστοσο το ολο θεμα με εχει κουρασει,μπορει η ιστορια να ειναι κατι σημαντικο για καθε χωρα απλα το να τσακωνομαστε για ενα ονομα ειναι λιγο καπως.Απλα οποιος μπορει ας μου πει επιτελους γιατι ειναι τοσο μεγαλη η σημασια αυτου το θεματος.Δηλαδη τι τα πειραζει τα Σκοπια να λεγονται Σκοπια..ή τι την πειραζει την Ελλαδα να λεγονται τα Σκοπια Μακεδονια...ας μου εξηγησει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αρνούμαι να εμπλέξω την καταγεγραμμένη και παγκόσμια αποδεκτή ελληνική ιστορία με τις διάφορες αντιεπιστημονικές βλακείες που κυκλοφορούν στο Διαδίκτυο. Μου θυμίζει το Γερμανό Φαλμεράιερ που προσπάθησε να αποδείξει οτι οι Έλληνες δεν κατάγονται γενετικά από τους Αρχαίους, αφού έχουν γίνει γενετικές επιμειξίες. Δυστυχώς γι'αυτόν, κάποιοι από τους μεγαλύτερους φιλόσοφους, μεταξύ αυτών και σοβαροί συμπατριώτες του είχαν ήδη αποσυνδέσει την πολιτισμική κληρονομιά από το χιτλερικό ιδεολόγημα της εξ'αίματος συγγένειας.
Πολιτισμός=γλώσσα=κουλτούρα. Όταν οι ίδιοι οι Σκοπιανοί αποδέχονται την πλήρη βουλγαρικότητα της γλώσσας τους, λέγοντας οτι η γλώσσα των "προγόνων" τους έχει εξαλειφθεί, τότε περιμένουν να τους χαρακτηρίσουμε σοβαρούς όταν μας λένε οτι είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου? Ρε γελοίοι, αφού μιλάτε αυτό που μιλάτε είστε Βούλγαροι κι αυτό δεν το αλλάζει κανένας. Δεν ξέρω τι ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος και η Μακεδονία, πάντως Βουλγαρία δεν ήταν σίγουρα. Όταν μου λέτε οτι η ανώτερη τάξη και οι βασιλείς μιλούσαν την αττική διάλεκτο, επιβεβαιώνετε, αθελά σας, για ακόμη μία φορά την υπεροχή της ελληνικής κουλτούρας. Ο Μ. Αλέξανδρος έκανε την Ασία ελληνιστική. Τι γλώσσα μιλούσε στον πολυεθνικό στρατό του δεν ενδιαφέρει τους ιστορικούς. Σημασία έχει οτι η αυτοκρατορία του ήταν αυτοκρατορία με ελληνική κουλτούρα, όπως και οι κληρονόμοι του (Πτολεμαίοι κλπ.), πράγμα που την κάνει ΕΛΛΑΣ, είτε γουστάρουν, είτε όχι. Η Ελλάδα έχει και ιστορικά και πολιτικά επιχειρήματα να στηρίξει τις θέσεις της. Η σκοπιανή πλευρά δεν έχει ούτε πολιτικά, ούτε ιστορικά, αλλά προσπαθεί να αποδείξει μία αυταπάτη με τη λογική "έτσι μου το λεγε η μαμά όταν ήμουν παιδί, άρα είναι αλήθεια". Λυπάμαι, αλλά τη σύγχρονη ιστορία δεν την αφορά τι λέει η κάθε σκοπιανή, αμόρφωτη βλαχάρα στα παιδιά της. Την ενδιαφέρουν τα γεγονότα και τα ιστορικά δεδομένα. Οι 30αρηδες πολιτικάντηδες των Σκοπίων καλά θα κάνουν να σεβαστούν την κατάσταση. Νουθεσίες από 30αρηδες πολιτικούς ενός ασήμαντου κρατιδίου δεν δεχόμαστε. Άλλωστε δεν είμαστε εμείς αυτόι που περιμένουμε έξω από την πόρτα της ΕΕ και του ΝΑΤΟ. Εμείς είμαστε αυτοί που κάνουν face control. Ας το καταλάβουν καλά αυτό γιατί δεν πρόκειται να ενταχτούν στους ευρωατλαντικούς θεσμούς ούτε σε 200 χρόνια. Ας προλάβουν τουλάχιστον να χαρούν κι αυτοί οτι είναι "ευρωπαίοι", μη χέσω, γιατί σε λίγα χρόνια θα έχουν διαμελιστεί σε Αλβανία, Βουλγαρία, Ελλάδα και Σερβία.
Δε μας αφορά η εθνικιστική προπαγάνδα μέσα στις διάφορες χώρες. Το πρόβλημα υπάρχει όταν η προπαγάνδα αυτή γίνεται επίσημη θέση του κράτους, όπως στην περίπτωση των Σκοπίων. Μήπως να ασκήσουμε κι εμείς πολιτική με το σύνθημα "Η Ελλάδα είναι μέχρι την Τραπεζούντα", έτσι να δούμε που θα μας βγάλει? Το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο να συνδιαλέγεται η σοβαρή πολιτική με τον τριτοκοσμικό, αλυτρωτικό και κομπλεξικό λαικισμό που συστηματικά παράγουν οι τελείως άπειροι και άσχετοι πολιτικοί της ΠΓΔΜ.






Φίλε Μιχάλη φυσικά έχεις δίκιο. Γιατί ακόμη και τα ζώα ευγνωμονούν αυτόν που τους ταίζει...


Μια από τις λίγες φορές που συμφωνώ μαζί σου σε ΌΛΑ τα σημεία του ποστ σου!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:


@SoZi Αν ονομαστούν "Μακεδονία" τότε θα πουν ότι θέλουν και την υπόλοιπη μακεδονία, αυτή που κατέχεται από την Ελλάδα δηλαδή. Και δε μας συμφέρει διόλου αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
@SoZi Αν ονομαστούν "Μακεδονία" τότε θα πουν ότι θέλουν και την υπόλοιπη μακεδονία, αυτή που κατέχεται από την Ελλάδα δηλαδή. Και δε μας συμφέρει διόλου αυτό.

Αν γίνει κάτι τέτοιο θα μπορούσαμε να μετονομάσουμε την Βόρεια Ελλάδα σε κάτι άλλο, για να το γλυτώσουμε πάντως, η μόνη λύση. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Εγω δν θελω το ονομα τους να περιεχει τον ορο Μακεδονια!ΤΕΛΟΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
O miv εξέφρασε λόγο αντιπροσωπευτικό και για εμένα!!!!!!
Σε αυτά θα ήθελα να προσθέσω ότι στην Πέλλα βρέθηκε το αρχηγείο του Μέγα Αλεξάνδρου,στο οποίο επιχείρημα θα πρέπει να βασιστούμε.
Επίσης οι επιγραφές ήταν γραμμένες στην μία και μοναδική γλώσσα,τα Ελληνικά...

Michael92
τι να πω?καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...
Ρε παιδιά πείτε και εσείς μην φαινομαί εγώ ο κακός.
Εκτός αν τα λέει για πλάκα το παιδί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
O miv εξέφρασε λόγο αντιπροσωπευτικό και για εμένα!!!!!!
Σε αυτά θα ήθελα να προσθέσω ότι στην Πέλλα βρέθηκε το αρχηγείο του Μέγα Αλεξάνδρου,στο οποίο επιχείρημα θα πρέπει να βασιστούμε.
Επίσης οι επιγραφές ήταν γραμμένες στην μία και μοναδική γλώσσα,τα Ελληνικά...

Michael92
τι να πω?καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...
Ρε παιδιά πείτε και εσείς μην φαινομαί εγώ ο κακός.
Εκτός αν τα λέει για πλάκα το παιδί!

ΕΛΕΟΣ, το πίστεψες; Σκέψου λίγο πριν ποστάρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Λέω και εγώ...
Τρόμαξα γιατί δεν είδα ειρωνευτικό ύφος στο λόγο και ανησύχησα!
Δικό μου λάθος αν είναι ετσί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Λέω και εγώ...
Τρόμαξα γιατί δεν είδα ειρωνευτικό ύφος στο λόγο και ανησύχησα!
Δικό μου λάθος αν είναι ετσί.

no prob. Πρόσθεσα ειρωνικό smiley για παν ενδεχόμενο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δεν θα τολμήσουν να ζητήσουν και την ελληνική Μακεδονία θα τους πηγαίνουνε 4 και ένας ο παπάς 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
All in all,
H Μακεδονία είναι Κινέζικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ντένκο Μάλεφσκι, πρώην Υπουργός Εξωτερικών της ΠΓΔΜ (πρώτος ΥΠΕΞ του νεοσύστατου κράτους), κατά την κεντρώα κυβέρνηση, πριν 10 έτη.

"Αυτό το παραμύθι περί Μακεδονικής καταγωγής, Μεγάλου Αλεξάνδρου και συνδεσής μας με το λεγόμενο Μακεδονικό Έθνος ήταν μόνο στα μυαλά κάποιων περιθωριακών εθνικιστών το 1993. Το πρόβλημα είναι οτι στα Βαλκάνια οι χώρες νομιμοποιούνται μέσω της Ιστορίας. Δεν σε σέβονται αν δεν έχεις δύο ή τρεις χιλιάδες χρόνια Ιστορία. Μας αναγκάσατε να εφεύρουμε μια 'Ιστορία' και την εφηύραμε.


Ντένκο Μάλεφσκι (πρώην Υπουργός Εξωτερικών):

«Θυμάμαι να πηγαίνω σε συνεντεύξεις τύπου σε διάφορα μέρη του κόσμου και να
συναντώ Έλληνες δημοσιογράφους που να με ρωτάνε συνέχεια το εξής: «Θεωρείτε
τον εαυτό σας απόγονο του Μεγάλου Αλεξάνδρου;» Και τους απαντούσα με τη
φράση ενός Βρετανού ιστορικού ο οποίος λέει πως, «στην ιστορία μπορείς να βρεις
απόδειξη για κάθε ιστορική θέση, αν ψάξεις μπορείς να βρεις απόδειξη για κάθε
ιστορικό σου ισχυρισμό». Στην πραγματικότητα, όμως, δεν τρέφω ιδιαίτερα
αισθήματα για το Μέγα Αλέξανδρο, είμαι μέρος της Σλαβικής κουλτούρας και είμαι
περήφανος που ο λαός μου μιλάει τη Σλαβική γλώσσα.»

Ντένκο Μάλεφσκι (πρώην Υπουργός Εξωτερικών):

«Η πίεση που δεχτήκαμε από τον ελληνικό πολιτικό κόσμο είχε ως αποτέλεσμα να
ηττηθούμε εμείς οι μετριοπαθείς και τη θέση μας να πάρουν τα ριζοσπαστικά
εθνικιστικά στοιχεία.
Αφού δεν μας επιτρέψατε να υπάρξουμε με αξιοπρέπεια ως
κράτος δίπλα σας και δεν μας δώσατε χρόνο να λύσουμε σιγά-σιγά τα προβλήματα
μας, τις ιστορικές μας διαφορές, μας υποχρεώσατε να αρχίσουμε να σκάβουμε κι
εμείς στην ιστορία όσο βαθιά σκάβετε κι εσείς. Εσείς μας οδηγήσατε στην αγκαλιά
των ακραίων εθνικιστών, που τώρα λένε πως είμαστε απʼ ευθείας απόγονοι του
Μεγάλου Αλεξάνδρου.
Η αντίδρασή σας ήταν μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
Εσείς κάνατε να συμβεί αυτό που συνέβη.»


Να θυμίσω για μία ακόμη φορά οτι το νυν κυβερνών VMRO είναι παρόμοιο με το ΛΑΟΣ του Γιώργου Καρατζαφέρη στην ιδεολογική τοποθέτηση και φτάνει ακόμη και στο σημείο να καταπιέζει βάναυσα τα ανθρώπινα δικαιώματα των χιλιάδων Αλβανών της μειονότητας, που στατιστικά θα αποσπαστούν πολύ σύντομα, αν λάβουμε υπ'οψιν μας το Κόσοβο. Είναι εκείνο το κόμμα που μιλάει περι Μακεδονικής γλώσσας και έθνους, ενώ η σχέση αυτής της δήθεν ξεχωριστής γλώσσας με τη Βουλγάρικη είναι περίπου σαν αυτή της Κοινής Ελληνικής με τα Κυπριακά. Είναι καθαροί Σλαβοβούλγαροι και αυτό αμφισβητείται μόνο από τους ίδιους. Ανιστόρητοι και λαικιστές "ιστορικοί" τύπου Τσεπρεγκάνωφ ήταν τα φερέφωνα του Τίτο πριν το 1990 και σήμερα επαναλαμβάνουν την προπαγάνδα του. Μόνο που ξεχνάνε οτι ο όρος Μακεδονικό έθνος επλάσθη το 1945 από την προπαγάνδα του Τίτο που ήθελε να δώσει και εθνοτική σημασία στις διάφορες αυτόνομες δημοκρατίες του καταρρέοντος Γιουγκοσλάβικου καθεστώτος του. Όσοι σήμερα υπάρχουν στην Ελλάδα που δηλώνουν απλά εθνικά Μακεδόνες και όχι Έλληνες, είναι πολιτικοί αντιρρησίες. Είναι κομμουνιστές που ζητούν εκδίκηση επειδή δεν κέρδισαν τον Εμφύλιο. Είναι και θα πεθάνουν Έλληνες. Μακεδονικό έθνος δεν υπάρχει. Το θεωρώ τουλάχιστον προδοσία και ξεφτίλα να μπαίνει η ιδεολογία υπερ της πατρίδος. Αντίθετα, στην ΠΓΔΜ υπάρχουν χιλιάδες απόγονοι Ελλήνων που απλά κατοικούν εκεί ως εκδιωγμένοι κομμουνιστές που σε πολλές περιπτώσεις ζητούν ιδεολογική εκδίκηση εις βάρος της πατρίδας των γονέων τους. Η Ελλάς υπεράνω όλων, όχι τα κόμματα κι οι ιδεολογίες. Ευτυχώς ο λαός απέδειξε οτι η εθνική συνείδηση προηγείται της πολιτικής, αλλά κάποια στιγμή αυτό πρέπει να αλλάξει. Κύριοι κομμουνιστές, η Ελλάδα επανήλθε στη Δημοκρατία εδώ και 34 χρόνια. Αφήστε τους ηλίθιους, ψωροπερήφανους εγωισμούς σας και υποστηρίξτε τη δημοκρατική σας πατρίδα και όχι ένα τσούρμο βλαμμένων, αλλοδαπών εθνικιστών, μόνο και μόνο για να πάτε κόντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
O miv εξέφρασε λόγο αντιπροσωπευτικό και για εμένα!!!!!!
Σε αυτά θα ήθελα να προσθέσω ότι στην Πέλλα βρέθηκε το αρχηγείο του Μέγα Αλεξάνδρου,στο οποίο επιχείρημα θα πρέπει να βασιστούμε.
Επίσης οι επιγραφές ήταν γραμμένες στην μία και μοναδική γλώσσα,τα Ελληνικά...

Michael92
τι να πω?καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...
Ρε παιδιά πείτε και εσείς μην φαινομαί εγώ ο κακός.
Εκτός αν τα λέει για πλάκα το παιδί!


Η Μακεδονία είναι πολιτιστικά Ελλάς και δεν χρειάζεται καν να συζητιέται αυτό. Πρέπει να εργαστούμε με πολιτικά επιχειρήματα, όχι με ιστορικά Η Μακεδονία ούτως ή άλλως είναι μέρος του ελληνικού πολιτισμού και αρνούμαι να το συζητήσω καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Γιατί ποιος νομίζεις ότι το συζητά. Ένα θα πω: ΕΣΤΙ ΜΕΝ ΟΥΝ ΚΑΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top