Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα ανθρώπινα δικαιώματα, στα οποία ανήκουν και τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων, πρέπει να περάσουν από την δική μου έγκριση και την έγκριση του οποιουδήποτε ζει 200 χρόνια πίσω. Ζούμε στο 2016 και θα έπρεπε να είναι δεδομένα όλα αυτά. Για κάποιους ακούγονται πολύ ρηξικέλευθα και βλέπουν πίσω από αυτά συνομωσίες και άλλα τέτοια χαζά, αλλά δεν νομίζω ότι επικρατούν αυτές οι απόψεις. Πριν λίγους αιώνες άνθρωποι πωλούνταν ως σκλάβοι ή και ακόμη πριν 100 χρόνια οι γυναίκες δεν είχαν κανένα δικαίωμα. Δεν αξίζει συμπολίτες μας να στερούνται δικαιωμάτων επειδή διαφωνούν οι μάζες. Πρόσφατα έτυχα σε περίπτωση ενός ζευγαριού(ετεροφυλόφιλου), οι οποίοι προσπαθούν απεγνωσμένα να αποκτήσουν παιδί. Ο άντρας του ζευγαριού είπε ξεκάθαρα ότι προτιμά να μην αποκτήσει ποτέ παιδί παρά να κάνει γιο και να είναι gay γιατί θα πρέπει να τον σκοτώσει επειδή θα ντρέπεται γι αυτόν. Τα συμπεράσματα δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα, όποιος ξέρει ας απαντήσει. Κάποιοι είπαν ότι δεν επιλέγουμε ποιοι θα μας αρέσουν και ποιοι όχι, οκ το καταλαβαίνω. Αυτό όμως τι σημαίνει? Ότι δεν μπορεί να αλλάξει(ή ίσως καλύτερα να συμπληρώσει) κανείς ποτέ σεξουαλική προτίμηση κάποια στιγμή στο μέλλον? Η λογική μου λέει, ότι σαφώς και μπορεί. Μπορώ να σκεφτώ πολλούς λόγους για τους οποίους μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Ένα μεγάλο προσόν των ανθρώπων είναι ότι προσαρμόζονται εύκολα στο όποιο περιβάλλον. Δηλαδή θέλετε να μου πείτε, ότι δεν μπορεί να υπάρξει σενάριο, στο οποίο ένα άτομο, κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες(το ποιες είναι αυτές είναι άσχετο στο ερώτημά μου), δεν μπορεί να αλλάξει(ή μάλλον καλύτερα να συμπληρώσει) σεξουαλική προτίμηση?

Οι γνώμες σας είναι ευπρόσδεκτες. Εννοείται φυσικά όμως, ότι αν δε συνοδεύονται από ισχυρό αποδεικτικό υλικό, δύσκολα θα μπορέσουν να σταθούν. Όπως και να έχει, όπως προείπα θέλω να ακούσω τις γνώμες σας, είτε με αποδείξεις είτε χωρίς. Γιατί, αυτό το ερώτημα είναι πολύ σημαντικό και μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα και των 2 πλευρών. Και αν δεν υπάρξει κάποτε, στάνταρ απάντηση, τότε και οι 2 πλευρές θα μπορέσουν να έχουν μια δόση αλήθειας και λογικής. Αλλά ας μην ξεφύγω καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Δεν νομιζω σε αυτα τα θεματα να υπαρχει ισχυρο αποδεικτικο υλικο. Ειναι καθαρα προσωπικα θεματα και υποκειμενικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν νομιζω σε αυτα τα θεματα να υπαρχει ισχυρο αποδεικτικο υλικο. Ειναι καθαρα προσωπικα θεματα και υποκειμενικα...


Πολλοί, πάρα πολλοί, λένε ότι ομοφυλόφιλος γεννιέσαι, δε γίνεσαι και τα γνωστά. Αυτά τα λένε ως απάντηση στα επιχειρήματα κάποιων ότι η κοινωνία και όχι μόνο αυτή, μπορεί να επηρεάσει το σεξουαλικό προσανατολισμό. Οι τελευταίοι το λένε, για να εναντιωθούν σε κάποια πρότυπα που προβάλλονται, ή και για να διαφωνήσουν σε άλλα θέματα, όπως η υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

Άσχετα με το θέμα της υιοθεσίας, άσχετα με το αν υπάρχει κάτι αρνητικό ή όχι (ακόμα και αν μπορεί να επηρεαστεί ο σεξουαλικός προσανατολισμός), άσχετα με όλα γενικά, εμείς βλέπουμε πόσο σημαντικό είναι να δοθεί μια απάντηση στο ερώτημα που έθεσα πιο πριν. Συμφωνώ ότι δεν μπορεί να υπάρξει ισχυρό αποδεικτικό υλικό, απλά πολλοί το παραβλέπουν αυτό το γεγονός.

Το θέμα είναι το εξής: Άσχετα με τις απόψεις μας πάνω στο όλο θέμα, η αδυναμία απάντησης αυτού του ερωτήματος, δίνει έδαφος σε αυτούς που εναντιώνονται και στερεί έδαφος από αυτούς που το υποστηρίζουν. Για λόγους προφανείς, δε χρειάζεται να τους πω.

Αφήστε κιόλας που αν απαντηθεί αυτό το ερώτημα και είναι ας πούμε "όχι δεν επηρεάζεται ο σεξουαλικός προσανατολισμός μετέπειτα στη ζωή του ανθρώπου", τότε αυτομάτως αποστομώνονται όσοι λένε τα γνωστά περί " τα παιδιά από γκέι γονείς, γίνονται γκέι, τα παιδιά βλέποντας 2 άντρες να αγκαλιάζονται και να φιλιούνται μπορεί να γίνουν γκέι κλπ κλπ".

Από την άλλη αν τελικά κάποτε βρεθεί κάποιος τρόπος και δοθεί μια απάντηση στο ερώτημα και ας πούμε είναι " ναι επηρεάζεται υπό συγκεκριμένες συνθήκες", τότε πρέπει να γίνει μια μελέτη για το ποιες είναι οι συνθήκες αυτές.

Κανείς μπορεί να σκεφτεί ποιο το νόημα όλου αυτού, είτε γκει είτε στρ8, πάλι άνθρωπος είσαι... Ναι... αλλά αν ξέρω γω βρεθεί ότι όντως μπορεί να επηρεαστεί ο σεξουαλικός προσανατολισμός, γεννιούνται άλλα ερωτήματα, που δεν αφορούν την ανθρώπινη φύση των γκει προς Θεού, αλλά αφορούν τον λόγο που προβάλλονται. Από εκεί, μπορεί κανείς να χτίσει πολλά επιχειρήματα, πολλά πράγματα γενικώς. Όλα αυτά όμως για να γίνουν πρέπει να δοθεί μια απάντηση. Αν δε δοθεί, ό,τι δεν αφορά τα ανθρώπινα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων(ψήφος, γάμος, υιοθεσία όχι ακόμα(πρέπει να δοθούν απαντήσεις και να χτιστούν λογικές και αντιλήψεις)), τότε όλα τα άλλα είναι προς "διαπραγμάτευση".

Για την υιοθεσία δεν έδωσα ακόμα απάντηση, καθώς είναι πολύ σύνθετο ζήτημα. Νομίζω πως είμαι υπέρ, αλλά όλα τα επιχειρήματα είναι χτισμένα σε υποθέσεις κυρίως. Δεν είναι τόσο απλό, όσο το δικαιώμα να παντρευτούν 2 γκει, ή να φιληθούν μπροστά σε κόσμο, ή οτιδήποτε...


Επίσης για να προλάβω μερικούς, αν θέλετε να απαντήσετε κάτι πάνω σε αυτά που είπα, να αποφύγετε να αναφέρετε γιατί η υιοθεσία είναι σύνθετο ζήτημα, γιατί το ένα, γιατί το άλλο... Το ερώτημα είναι ξεκάθαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
...μπορεί να αλλάξει(ή ίσως καλύτερα να συμπληρώσει) κανείς ποτέ σεξουαλική προτίμηση κάποια στιγμή στο μέλλον?

ρίξε μια ματιά εδώ. σου quoteαρω μια απάντηση που μου έκανε εντύπωση:
Many people say that being gay is not a choice and can be changed through adolescence and the mass-release of hormones during puberty. If so, then how did I, a 52-year-old man, JUST REALIZE that I am really straight? I have always been attracted to built and handsome guys, and girls were just...there...I guess. But over the past year, I slowly realized that I completely lost sexual interest in men, broke up with my male partner, and found my beautiful wife, with our first kid on the way. Try to prove MY story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι απερίσκεπτο να θέλεις παιδί "γιατί έτσι". Gay ζευγάρια ας υπάρχουν, το μόνο τίμημα είναι ότι δεν θα μπορούν να κάνουν φυσιολογική οικογένεια. Και δεν χάνουν το δικαίωμα τους, δεν τους έκοψε κανένας τα γεννητικά όργανα.
Η υιοθεσία γίνεται συνήθως από άτομα ανίκανα να αποκτήσουν παιδί και είναι μια δύσκολη απόφαση έτσι και αλλιώς. Είναι ανώριμο να σκέφτομαστε "δώστε τους παιδιά γιατί έχουν δικαιώματα". Τα παιδιά τα σκέφτεται κανένας?
Αυτή είναι η άποψη μου. Όσοι μου απαντήσετε με κλισέ απαντήσεις: "ζούμε στο 2016!" και "ξέρω στρέιτ γονείς που φέρονται κακά στα παιδιά τους".. εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να με έδερναν καθημερινά οι γονείς μου παρά να ήμουν το τέκνο του Γιώργου και του Μήτσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Και μόνο το γεγονός ότι στην Ελλάδα υπάρχουν παιδιά που δέχονται bullying μέχρι θανάτου, και πάραυτα παραμένουν γκέι, ενώ θα εύχονταν να ήταν στρέιτ και να ζουσαν φυσιολογικά...

Είναι απερίσκεπτο να θέλεις παιδί "γιατί έτσι". Gay ζευγάρια ας υπάρχουν, το μόνο τίμημα είναι ότι δεν θα μπορούν να κάνουν φυσιολογική οικογένεια. Και δεν χάνουν το δικαίωμα τους, δεν τους έκοψε κανένας τα γεννητικά όργανα.
Η υιοθεσία γίνεται συνήθως από άτομα ανίκανα να αποκτήσουν παιδί και είναι μια δύσκολη απόφαση έτσι και αλλιώς. Είναι ανώριμο να σκέφτομαστε "δώστε τους παιδιά γιατί έχουν δικαιώματα". Τα παιδιά τα σκέφτεται κανένας?
Αυτή είναι η άποψη μου. Όσοι μου απαντήσετε με κλισέ απαντήσεις: "ζούμε στο 2016!" και "ξέρω στρέιτ γονείς που φέρονται κακά στα παιδιά τους".. εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να με έδερναν καθημερινά οι γονείς μου παρά να ήμουν το τέκνο του Γιώργου και του Μήτσου.
μάλλον σε έδερναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μάλλον σε έδερναν
Οι γονείς μου είναι gay ζευγάρι και με δέρνουν. Να τους καταγγείλω για bullying ή καταπατώ έτσι τα δικαιώματα τους, Donkey Kong?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Οι γονείς μου είναι gay ζευγάρι και με δέρνουν. Να τους καταγγείλω για bullying ή καταπατώ έτσι τα διακιώματα τους, Donkey Kong?

εννοείται να τους καταγγείλεις. είναι υπάνθρωποι αν κακοποιούν τα παιδιά τους... Δε σημαίνει ότι αν είσαι γκέι είσαι θήμα και αθώος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εννοείται να τους καταγγείλεις. είναι υπάνθρωποι αν κακοποιούν τα παιδιά τους... Δε σημαίνει ότι αν είσαι γκέι είσαι θήμα και αθώος..
Θα συμφωνήσω μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Τσέκαρε γραβατούλα που έχω... Chic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είναι απερίσκεπτο να θέλεις παιδί "γιατί έτσι". Gay ζευγάρια ας υπάρχουν, το μόνο τίμημα είναι ότι δεν θα μπορούν να κάνουν φυσιολογική οικογένεια. Και δεν χάνουν το δικαίωμα τους, δεν τους έκοψε κανένας τα γεννητικά όργανα.
Η υιοθεσία γίνεται συνήθως από άτομα ανίκανα να αποκτήσουν παιδί και είναι μια δύσκολη απόφαση έτσι και αλλιώς. Είναι ανώριμο να σκέφτομαστε "δώστε τους παιδιά γιατί έχουν δικαιώματα". Τα παιδιά τα σκέφτεται κανένας?
Αυτή είναι η άποψη μου. Όσοι μου απαντήσετε με κλισέ απαντήσεις: "ζούμε στο 2016!" και "ξέρω στρέιτ γονείς που φέρονται κακά στα παιδιά τους".. εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να με έδερναν καθημερινά οι γονείς μου παρά να ήμουν το τέκνο του Γιώργου και του Μήτσου.

Δεν είναι ότι θέλουν παιδί "γιατί έτσι". Είναι 2 άνθρωποι που αγαπιούνται και θέλουν να κάνουν οικογένεια. Η μόνη τους διαφορά με τα straight ζευγάρια είναι ότι έχουν ίδια αναπαραγωγικά συστήματα και άρα δεν πληρούν τις προϋποθέσεις δημιουργίας του ζυγωτού που θα οδηγήσει τελικά σε έμβρυο και νεογνό. Επομένως μπορούν να κοιτάξουν την προοπτική της παρένθετης μητέρας ή του δότη σπέρματος. Ή απλά να υιοθετήσουν, γιατί υπάρχουν άπειρες αθώες ψυχούλες εκεί έξω που λιώνουν στα ορφανοτροφεία ή σε κοινωνικές δομές, ενώ θα μπορούσαν να μεγαλώσουν σε ένα σπίτι με αγάπη. Γιατί τα παιδιά αυτό χρειάζονται: Αγάπη, και ένα συναισθηματικά ισορροπημένο περιβάλλον. Και η ισορροπία, για να προλάβω τυχόν αντιπροτάσεις, δεν είναι να έχουν μητρικό και πατρικό πρότυπο που να αντιστοιχούν σε γυναίκα και άντρα.

Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι είναι τελείως ακατάλληλοι για γονείς. Αλλά αυτό είναι τελείως ανεξάρτητο από τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι που είναι γεννημένοι για να ανατρέφουν παιδιά. Επίσης είναι ανεξάρτητο από τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό. Γιατί πρέπει να μπαίνουν ταμπέλες και σ' αυτό; Το θέμα είναι, όταν πρόκειται για την υιοθεσία, να αξιολογούνται διάφορες ψυχομετρικές και κοινωνικο-οικονομικές παράμετροι για το αν το ζευγάρι είναι ικανό να αναλάβει την ανατροφή ενός παιδιού. Και το φύλο των ενδιαφερόμενων δεν θα έπρεπε να παίζει κανένα ρόλο.

Είναι λίγο τραγελαφικό να λες "τα παιδιά τα ρώτησε κανένας" και "θα προτιμούσα να με έδερναν καθημερινά οι γονείς μου παρά να ήμουν το τέκνο του Γιώργου και του Μήτσου", από την ασφάλεια του pc σου και έξω από τον χορό. Υπάρχουν παιδιά που υφίστανται καθημερινά ενδο-οικογενειακή βία από (στρέιτ) γονείς, και παιδιά τα οποία δεν γνώρισαν ποτέ τους γονείς τους. Και θα ήθελαν πάρα πολύ να είναι σαν τα άλλα παιδιά, αυτά με την συναισθηματικά ισορροπημένη σχέση γονέα-παιδιού και ένα σπίτι με χαρές, γέλια, και επιλύσιμα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παλιά ήμουν κατά να υιοθετούν τα ομόφυλα ζευγάρια παιδιά και μάλιστα κάθετα τώρα όμως έχω αναθεωρήσει και είμαι καθαρά υπέρ και πιστεύω πως κάποτε να γίνει.



Προσωπικά θεωρώ πως δύο γυναίκες θα μπορούσαν να μεγαλώσουν πετυχημένα ένα παιδί .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Κατα 99% τα παιδια με ομοφυλοφιλους γονεις θα υποστουν τεραστια κοινωνικη πιεση και κατακραυγη σε κοινωνιες οπως η ελληνικη.. Σε Σουηδια, Αμερικη ας κανουν οτι θελουν δε με ενδιαφερει. Αλλα στην Ελλαδα ειμαι ξεκαθαρα κατα. Ειναι το ιδιο εγωιστικο το να επιλεγεις να υιοθετησεις ενα παιδι ενω ξερεις οτι η ζωη του θα ειναι εντελως περιθωριοποιημενη οταν βγαινει απο το οικογενειακο περιβαλλον(γιατι δε γινεται να το χεις συνεχεια κλεισμενο στο σπιτι) με το 2 στρειτ γονεις να κανουν ενα παιδι και στην πορεια να το παρατανε γιατι αποφασισαν οτι δε τους ταιριαζει αυτη η ζωη...
Οση αγαπη και να τους δωσουν ειμαι σιγουρος οτι η ζωη τους θα ειναι κολαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εδω υπαρχει ακομα σταμπα για το υιοθετημενο παιδι και μιλαμε για υιοθεσια απο ομοφυλα ζευγαρια; Καλα τρωμε το χρονο μας με μαλακιες συζητωντας πραγματα που θελουν καμια 20αρια χρονια τουλαχιστον να γινουν στην Ελλαδα. Ουτε θεωρω οτι θα ανοιξει συντομα κουβεντα ακομα και για γαμους ομοφυλων ζευγαριων οσο αμφοτερα τα δυο μεγαλα κομματα εχουν στενες σχεσεις με την εκκλησια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι ότι θέλουν παιδί "γιατί έτσι". Είναι 2 άνθρωποι που αγαπιούνται και θέλουν να κάνουν οικογένεια. Η μόνη τους διαφορά με τα straight ζευγάρια είναι ότι έχουν ίδια αναπαραγωγικά συστήματα και άρα δεν πληρούν τις προϋποθέσεις δημιουργίας του ζυγωτού που θα οδηγήσει τελικά σε έμβρυο και νεογνό. Επομένως μπορούν να κοιτάξουν την προοπτική της παρένθετης μητέρας ή του δότη σπέρματος. Ή απλά να υιοθετήσουν, γιατί υπάρχουν άπειρες αθώες ψυχούλες εκεί έξω που λιώνουν στα ορφανοτροφεία ή σε κοινωνικές δομές, ενώ θα μπορούσαν να μεγαλώσουν σε ένα σπίτι με αγάπη. Γιατί τα παιδιά αυτό χρειάζονται: Αγάπη, και ένα συναισθηματικά ισορροπημένο περιβάλλον. Και η ισορροπία, για να προλάβω τυχόν αντιπροτάσεις, δεν είναι να έχουν μητρικό και πατρικό πρότυπο που να αντιστοιχούν σε γυναίκα και άντρα.

Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι είναι τελείως ακατάλληλοι για γονείς. Αλλά αυτό είναι τελείως ανεξάρτητο από τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι που είναι γεννημένοι για να ανατρέφουν παιδιά. Επίσης είναι ανεξάρτητο από τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό. Γιατί πρέπει να μπαίνουν ταμπέλες και σ' αυτό; Το θέμα είναι, όταν πρόκειται για την υιοθεσία, να αξιολογούνται διάφορες ψυχομετρικές και κοινωνικο-οικονομικές παράμετροι για το αν το ζευγάρι είναι ικανό να αναλάβει την ανατροφή ενός παιδιού. Και το φύλο των ενδιαφερόμενων δεν θα έπρεπε να παίζει κανένα ρόλο.

Είναι λίγο τραγελαφικό να λες "τα παιδιά τα ρώτησε κανένας" και "θα προτιμούσα να με έδερναν καθημερινά οι γονείς μου παρά να ήμουν το τέκνο του Γιώργου και του Μήτσου", από την ασφάλεια του pc σου και έξω από τον χορό. Υπάρχουν παιδιά που υφίστανται καθημερινά ενδο-οικογενειακή βία από (στρέιτ) γονείς, και παιδιά τα οποία δεν γνώρισαν ποτέ τους γονείς τους. Και θα ήθελαν πάρα πολύ να είναι σαν τα άλλα παιδιά, αυτά με την συναισθηματικά ισορροπημένη σχέση γονέα-παιδιού και ένα σπίτι με χαρές, γέλια, και επιλύσιμα προβλήματα.
Καλοπροαίρετο το μήνυμα σου, αλλά δεν στέκει. Γιατί τα ορφανοτροφεία δεν είναι pet-shop για όποιο "ερωτευμένο" ζευγάρι του έρθει να πάρει και ένα παιδάκι.
Φαντάσου τις δύο περιπτώσεις. Έχουμε πρώτα το παιδί που λες και εσύ : "θέλει να είναι σαν τα άλλα παιδιά", δηλαδή να έχει μπαμπά και μαμά, αλλά επειδή δεν έχει άλλη επιλογή θα πάει με το ομόφυλο ζευγάρι, και το άλλο παιδί το οποίο λόγω εμφάνισης ή κάποιου άλλου παράγοντα δεν θα τον θέλουν ούτε οι gay.
Βλέπεις λοιπόν ότι είναι αλαζονικό να θεωρείς και "δικαίωμα" να αποκτάς παιδί έτσι. Γιατί σου καταπατούν τα δικαιώματα και ζούμε στο 2016 και αρλούμπες. Ένα ώριμο άτομο, straight ή gay πρέπει να σκέφτεται προσεκτικά τις επιλογές του και τις επιπτώσεις που θα έχουν αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
:laugh:
Οι γονείς μου είναι gay ζευγάρι και με δέρνουν. Να τους καταγγείλω για bullying ή καταπατώ έτσι τα δικαιώματα τους, Donkey Kong?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πραγματικά, πλένεστε με ομοφοβία αντί με αφρόλουτρο!?Απορώ.

Καλά τον Πάνο δεν θα σχολιάσω, είναι γνωστό τι κομπλεξικό και συμπλεγματικό troll είναι.
Πραγματικά, ξεκόλλα με τις μαλακίες που γράφεις γιατί υπάρχουν άτομα που υποφέρουν.

Όσο για τον Φρέντο, έχω να πω ότι αν υπήρχαν άνθρωποι της ηλικίας σου, μου που να υποστηρίζουν τα gay/bi άτομα και την υιοθεσία παιδιών από αυτούς όχι μόνο μπροστά από ένα pc, αλλά ΑΝΟΙΧΤΑ, οι συνειδήσεις θα άλλαζαν σιγά σιγά και δεν θα συνέχιζε αυτός ο σκοταδισμός. Οπότε και τα υιοθετημένα παιδιά δεν θα είχαν πρόβλημα.

Όταν όμως τα πρότυπα του Έλληνα είναι ποιός την έχει μεγαλύτερη, θα πάω να τον συρρικνώσω, διαλύσω, σκοτώσω (βλέπε 14χρονο που σκότωσε φίλο του) και να περιθωριοποιούμε οποιονδήποτε διαφορετικό από τη μάζα (άριστους μαθητές, αυτιστικά παιδιά, παιδιά με νοητική στέρηση, εσωστρεφή παιδιά, παιδιά με παραπάνω κιλά, (άσχημα) σε εμφάνιση και σύμφωνα με τα εκάστοτε πρότυπα παιδιά, παιδιά με διαφορετικό ντύσιμο και "περίεργο" στυλ, gay/bi άτομα) και αυτά τα διαφορετικά παιδιά να υφίστανται bullying εν έτει 2016 (και να πεθαίνουν λχ Βαγγέλης) και όλοι μας δεν κάνουμε τίποτα για να το αλλάξουμε τότε ναι θα μείνει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
για τον πολιτικό γάμο δεν με ενδιαφέρει, αλλα είμαι κατά της υιοθεσίας, και αυτο γιατί ένα παιδί δεν μπορεί να είναι το παιχνιδάκι που θα καλύψει τα ψυχολογικά κενά ενος ομοφυλόφιλου ζευγαριού που απο την φύση είναι αδύνατον να κάνουν παιδιά
θα πρέπει να σκεφτόμαστε και το παιδί.
με την λογική σας ας επιτραπεί και στα μοναστήρια να υιοθετούν παιδιά και να τα μεγαλώνουν οι μοναχοί
ε αυτο δεν θα γίνει ποτε, και ξέρετε γιατί?
γιατί είναι παραφύσιν, και σε ένα ορφανό παιδί θα πρέπει να δοθεί η ευκαιρία να ξεκινήσει την ζωή του όσο το δυνατόν πιο κοντα στο φυσιολογικό, όπως θα γινόταν με τους φυσικούς του γονείς!

επίσης όλη αυτη η φιλογκέη νοοτροπία έχει καταντήσει φασισμός απέναντι σε όσους λένε κάτι αντίθετο
μην τυχών και κρίνει κανείς τα θέλω των γκέη στην κοινωνία..είναι ομοφοβικός

sorry θα σας σοκάρω παίδες, αλλα καμια φορά μπορεί και οι γκέη να λένε μαλακίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
για τον πολιτικό γάμο δεν με ενδιαφέρει, αλλα είμαι κατά της υιοθεσίας, και αυτο γιατί ένα παιδί δεν μπορεί να είναι το παιχνιδάκι που θα καλύψει τα ψυχολογικά κενά ενος ομοφυλόφιλου ζευγαριού που απο την φύση είναι αδύνατον να κάνουν παιδιά
θα πρέπει να σκεφτόμαστε και το παιδί.
με την λογική σας ας επιτραπεί και στα μοναστήρια να υιοθετούν παιδιά και να τα μεγαλώνουν οι μοναχοί
ε αυτο δεν θα γίνει ποτε, και ξέρετε γιατί?
γιατί είναι παραφύσιν, και σε ένα ορφανό παιδί θα πρέπει να δοθεί η ευκαιρία να ξεκινήσει την ζωή του όσο το δυνατόν πιο κοντα στο φυσιολογικό, όπως θα γινόταν με τους φυσικούς του γονείς!

επίσης όλη αυτη η φιλογκέη νοοτροπία έχει καταντήσει φασισμός απέναντι σε όσους λένε κάτι αντίθετο
μην τυχών και κρίνει κανείς τα θέλω των γκέη στην κοινωνία..είναι ομοφοβικός

sorry θα σας σοκάρω παίδες, αλλα καμια φορά μπορεί και οι γκέη να λένε μαλακίες
αν ήμουν στείρος δε θα ήμουν και γω παραφύσιν; Γιατί να μπορώ να υιοθετήσω και να γεμίσω έτσι τα κόμπλεξ μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top