Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Να σας πω και εγώ την άποψη μου. Γενικά , αν και δεν θα γινόμουν ποτέ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, εφόσον είναι σωστοί ως άνθρωποι και πολίτες και φυσικά δεν προσπαθούν να πείσουν τους άλλους ότι η σεξουαλικότητα τους είναι η σωστή. Τώρα για τον γάμο, εγώ γενικά δεν συμπαθώ τον γάμο, οπότε δεν βρίσκω λόγο 2 άνθρωποι , οι οποίοι είναι καλά μεταξύ τους, να χρειάζονται κάποιο πιστοποιητικό δέσμευσης για να συνεχίσουν να είναι μαζί( ειδικά αν δεν πρόκειται ο γάμος να είναι η βάση για την δημιουργία οικογένειας).Τώρα αν θέλουν ντε και καλά να παντρευτούν, δεν έχω θέμα. Όσον αφορά την υιοθεσία, εδώ διαφωνώ κανονικότατα. Ενώ μεγαλώνει ένα παιδί , χρειάζεται τόσο ανδρικό όσο και γυναικείο πρότυπο για την σωστή ανάπτυξη του. Δεν νοείται να μεγαλώνει ένα παιδί και να βλέπει την ομοφυλοφιλική σχέση ως σωστή, γιατί τότε έχει μεγάλη πιθανότητα να την ακολουθήσει, αν αναλογιστουμε ειδικά και την μιμμητική τάση της ευαίσθητης προσχολικής ηλικίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Να σας πω και εγώ την άποψη μου. Γενικά , αν και δεν θα γινόμουν ποτέ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, εφόσον είναι σωστοί ως άνθρωποι και πολίτες και φυσικά δεν προσπαθούν να πείσουν τους άλλους ότι η σεξουαλικότητα τους είναι η σωστή. Τώρα για τον γάμο, εγώ γενικά δεν συμπαθώ τον γάμο, οπότε δεν βρίσκω λόγο 2 άνθρωποι , οι οποίοι είναι καλά μεταξύ τους, να χρειάζονται κάποιο πιστοποιητικό δέσμευσης για να συνεχίσουν να είναι μαζί( ειδικά αν δεν πρόκειται ο γάμος να είναι η βάση για την δημιουργία οικογένειας).Τώρα αν θέλουν ντε και καλά να παντρευτούν, δεν έχω θέμα. Όσον αφορά την υιοθεσία, εδώ διαφωνώ κανονικότατα. Ενώ μεγαλώνει ένα παιδί , χρειάζεται τόσο ανδρικό όσο και γυναικείο πρότυπο για την σωστή ανάπτυξη του. Δεν νοείται να μεγαλώνει ένα παιδί και να βλέπει την ομοφυλοφιλική σχέση ως σωστή, γιατί τότε έχει μεγάλη πιθανότητα να την ακολουθήσει, αν αναλογιστουμε ειδικά και την μιμμητική τάση της ευαίσθητης προσχολικής ηλικίας..

Έχεις πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους και μεγάλο κι όλας. Έχεις τρομερή έμμεση ομοφοβία (που ειναι απο τις χειρότερες μορφές της!) και το χειρότερο είανι οτι την πλασσάρεις και σαν μια μετριοπαθή ενναλακτική άποψη!

Μπράβο τρομάρα σου που είσαι και φοιτητής ιατρικής κι όλας, οταν καμάρι μου θα πας έκτο έτος η όταν θα παρακολουθήσεις το επιλεγόμενο μάθημα παιδοψυχιατρική θα δείς οτι όχι μονο ο σεξουαλικός προσανατολισμός του γονέα δεν καθορίζει αυτον του παιδιού, αλλά οτι τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια τα καταφέρνουνε ΑΚΟΜΑ καλύτερα απο τα κλασσικά ετερόφυλα ζευγάρια, ακριβώς επειδή μαθαίνουνε στο παιδί μηχανισμούς να αντιμετωπίζει το diversity γύρω του, κάτι που δυστυχώς σε ελάχιστες περιπτώσεις (οχι οτι δεν γίνεται) η κλασσική 'καλοβολεμένη΄ετερόφυλη οικογένεια δεν κάνει!!!!!!!

αμαν πια με τα πρότυπα και την δογματικότητα του καθενός ως προς τι ειανι φυσιολογικο. Ειδικά οταν δεν έχετε πάσα ιδέα τι συμβαίνει κάθε μέρα στην φύση και ποσο διαδεδομένη ειναι η ομόφυλη οικογένεια!!!!!!!! η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας. θες να δεις τι πιστευει η συγχρονη ψυχολογία και ψυχιατρική για το θέμα; διάβασε εδώ τους ειδικούς. είναι οι ιδιοι που βγάζουνε τα βιβλία που εσυ στο μελλον θα διαβάσεις και θα καταλάβεις τις μαλακίες πυο γράφεις εδώ (σορι αν ειναι προσβλητικο σβήστε το) και ελπίζω να αναθεωρήσεις, γιατί δεν γίνεται να σπουδάζεις γιατρός και να λες αυτές τις αηδίες. στο μονο που σε δικαιολογώ εάνιι οτι εισαι μικρός ακόμα. αλοιμονο ομως αμα διατηρήσεις αυτές τις απόψεις και αργότερα!

παρε λοιπον
https://www.apa.org/helpcenter/sexual-orientation.aspx
απο την αμερικάνικη εταιρεία ψυχολόγων, που συμφώνησε το 1975 επι του θέματος στα πάντα με την αμερικάνικη ψυχιατρική εταιρειά
διάβασε το όλο, και αυτό το αναρτήσανε αφου πρώτη η αμερικάνικη ψυχιατρική εταιρεία απέσυρε την έννοια της... ασθένειας απο το επισημο και διεθνους κυρος εγχειρίδιο της!!!!

μετα παει αυτο, που ειναι δικο μου, αλλα αμα ρωτήσεις κάποιον παιδοψυχίατρο, θα σου πει ακριβως τα ίδια:

Συγκεκριμένα, το παιδί όταν αρχίζει να αντιλαμβάνεται ότι το φύλο/τζέντερ των γονιών του είναι το ίδιο σε μια τυπική ομογονεική οικογένεια, στην αρχή για δύο τρείς μήνες μπερδεύεται. Αργότερα όμως, ταξινομεί στο κεφάλι του τους γονείς του.


1) Ο ένας μπαμπάς η μία μαμά είνα ο δυνατός, ο αποφασιστικός, ο ισχυρός, που παίρνει το lead και τις αποφάσεις. Αυτός ο γονέας είναι το πατρικό πρότυπο ( , ανεξάρτητα απο το πόσο άντρας η γυναικά είναι κοινωνικά, δηλαδή απο το αν είναι αρρενωπός η θυληπρεπής.)

Όταν το παιδί θέλει βοήθεια σε τέτοιου είδους θέματα, στρέφεται σε αυτό τον γονέα.

Αυτός συνήθως ειναι ο 'πατέρας' ή η 'μητέρα'.




2) Ο άλλος μπαμπάς η μαμά, είναι πιο γλυκός, πιο ζεστός, πιο τρυφερός, που κάνει 'αγκαλίτσες'. Αυτός είναι το ΄μητρικό' πρότυπο, και πάλι ανέξάρτητα απο την έκφραση της ταυτότητας φύλου του (πόσο άντρας η γυναίκα είναι κοινωνικά).

Όταν το παιδί θέλει τέτοιου είδους επικοινωνία, στρέφεται σε αυτόν τον γονέα.

Αυτός ειναι ο 'μπαμπάκος' ή 'μανούλα'.


Ανεξάρτητα απο το αν και τα ετερόφυλα ζευγάρια το αντιλαμβάνοται, κάτι τέτοιο συμβαίνει και στην τυπική παραδοσιακή οικογένεια. Εμείς μαθαίνουμε στα παιδιά μας οτι αυτές οι συμπεριφορές πηγάζουνε 'φυσικά' απο τα γεννητικά μας όργανα, γι αυτό και ο μέσος άνθρωπος τείνει να θεωρεί οτι έτσι είναι τα φύλα απο την 'φύση' τους. Η ομογονεική οικογένεια ειναι ΑΠΟΔΕΙΞΗ οτι αυτό δεν ισχύει, και οτι το φύλο και ο σεξουαλικός προσανατολισμός του γονέα δεν καθορίζουνε το φύλο και τον σεξουαλικό προσανατολισμό του παιδιού.


Και κανείς δεν προσπαθεί να σε πείσει οτι υπάρχουνε φυσιολογικές και μη φυσιολογικες σεξουαλικότητες. Διαβάζοντας βιβλια ιατρικής θα συνειδητοποιήσεις οτι το φυσιολογικό ειναι υπερβολικά σχετικό, και οτι η ποικιλομορφιά υπαρχει παντου στον άνθρωπο, αρα και στην σεξουαλικοτητα και στον σεξουαλικο προσανατολισμό. Μαλλον εσυ προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι εισαι η σωστη σεξουαλικότητα, κι αυτο επισης εχει ερμηνευθεί απο την συγχρονη επιστήμη και αποκαλείται absexual disorder, και θα είναι και επίσημα ασθένεια στο DSM - V της αμερικάνικης ψυχιατρικής εταιρείας, και θα απαιτεί και ψυχοφάρμακα.

στο μονο που σε δικαιολογω ειναι οτι εισαι μικρός κι έτσι έμαθες. γρήγορα ξεστραβώσου στην βιβλιοθηκη και άνοιξε κανα συγχρονο συγγραμα ψυχιατρικής αν διαβάσεις τι λέει μέσα και σταματα να χωρίζεις τους ανθρώπούς σε φυσιολογικούς και μη φυσιολογικούς. μάθε επίσης η ομοφυλόφιλη οικογένεια ειναι ο κανόνας σε πολλά ζωικά είδη!!!!!!!!!!!!!! η αναπαραγωγη γινεται με έμμεσους τρόπους. το σεξ παιζει πολλαπλούς ρόλους, και μαλιστα η αναπαραγωγη ειναι δευτερευον σκοπος. διάβασε επίσης περί κοινωνικού φύλου, μια έννοια που είναι άγνωστη στον έλληνα περί... 'φύσης φύλων'.

είπαμε το μονο ελαφρυντικο που σου δινω ειναι οτι είσαι μικρός και δεν έχεις φτάσει αν διαβάσεις σχετική ύλη ακόμα.

περισσότερα εδώ:

https://www.youtube.com/user/lesgaybitrans

δες τα όλα γιατι η συγχρονη επιστημονική γνώση. σε αυτά στηρίζονται ολοι οι σύγχρονοι ψυχιατρικοί οργανισμοί κοκ

άντε φτάσαμε έτει 2012 και ακόμα συζητάμε τα αυτονόητα. Αυτή η μεροληπτική αντιμετώπιση της επιστήμης σε αυτό το θέμα απαιτεί... πολυ ψυχοθεραπεία και ψυχανάλυση.

υγ πάτα και kinsey reports στο νετ να δεις τι θα σου βγαλει για να αναθεωρησεις λιγο τις αποψεις σου περι σεξουαλικότητας.

αυτά απο εναν τελειωμενο γκει γιατρό που έχει βαρεθεί την άγνοια και στον ιατρικό χώρο!!!!!!!!!!

εγω προσωπικα εχω προβλημα γιατι δεν θα ηθελα να ειναι ο γιος μου ετσι αλλα αν τους βλεπω στο δρομο δεν εχω τοσο μεγαλο αρκει να μην ξεφτυλιζονται. αυτο βεβαια δεν μαρεσει να το βλεπω και με κανονικα ζευγαρια οποτε χΔ

η κατάσταση σου λέγεται absexual disorder και απαιτεί θεραπεία.

ο γιός σου είτε γεννήθηκε είτε λόγω νοητικών παραγόντως ασυναίσθητα ανέπτυξε πιο πολύ την ομοσεξουαλική πλευρά του, θα κάνει στο μέλλον τις επιλογές του και θα εσένα με τα μυαλά που κουβαλάς θα σε χέσει κανονικά κι αμα του πάς πολυ κόντρα, η λογική κατάληξη ειναι να τον χάσεις.

τωρα, αν ξεφτιλίζονται εννοείς να εξασκούνε τα αστικά τους δικαιώματα, δηλαδη να πιανονται χεράκι χεράκι και να ρίχνουνε κανένα φιλί, τότε ας ξεφτιλίζονται. τον έρωτα δεν μπορείς να τον περιορίσεις.

εις ανώτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
ναι από 1ο εξάμηνο θα ξεστραβωθώ στην Ψυχιατρική.... Που να λεγα ότι έχω και θέμα με τους γκέι :P Απλά αν έβλεπα κα΄ποιον να αποκαλεί ''μαμά'' έναν άντρα δεν θα το θεωρουσα ό,τι πιο φυσιολογικό ... Τώρα αν η Ψυχιατρική διαφωνεί, τότε πάσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ναι από 1ο εξάμηνο θα ξεστραβωθώ στην Ψυχιατρική.... Που να λεγα ότι έχω και θέμα με τους γκέι :P Απλά αν έβλεπα κα΄ποιον να αποκαλεί ''μαμά'' έναν άντρα δεν θα το θεωρουσα ό,τι πιο φυσιολογικό ... Τώρα αν η Ψυχιατρική διαφωνεί, τότε πάσο..


ένα ένα λοιπόν...

Αφού λοιπόν δεν γνωρίζεις και δεν έχεις διαβάσει τι έχει να πει η σύγχρονη επιστημονική γνώση που βασίζεται σε εμπειρικά δεδομένα και έρευνες δεκαετιών για το θέμα, τότε ίσως δεν θα πρεπε να εκφέρεις και άποψη, πρώτα θα πρεπε να διαβάσεις και μετά να εκφέρεις. δεν σε δικαιολογώ γιατί υποτίθεται οτι βγάζεις μια απο τις απόλυτες σχολές και οι άνθρωποι θα κρέμονται στο μέλλον απο τα χείλη σου για ιατρικές συμβουλές. είπαμε, το μονο ελαφρυντικο ειναι οτι είσαι μικρός και δεν ξέρεις ακόμα.

τωρα αυτο που ειπες περι μαμας, δειχνει για ακομα μια φορα πως επικρατουνε τα στερεοτυπα στο κεφαλι σου περι του τι ειναι η ομοφυλοφιλια, πως εχεις μαθει μονο ενα προτυπο ζωης, το προτυπο αντρας - γυναίκα, και έξω απο αυτό δεν μπορείς να νοήσεις άλλου είδους σχέσης. Η ιατρική επιστήμη εχει ειδικό όρο για αυτό τον όρο gender η στα ελληνικά κοινωνικό φύλο η σκέτο φύλο, η ψυχολογική άισθηση για το αν κάποιος ειναι αρσενικό η θυληκό καθώς επίσης και η έκφραση της, δηλαδη το ποσο αντρες η γυναικες είμαστε κοινωνικά. εσενα σου μαθανε οτι αυτά πηγάζουνε φυσικά απο τα βιολογικά όργανα, όμως αυτό ΔΕΝ ισχύει. όλα αυτά διαμορφώνονται και επιβάλλονται απο την εκάστοτε κοινωνία. τι θελω να πω;
ομοφυλοφιλια σημαινει οτι εχεις μια ταυτοτητα φυλου και αγαπας την ΙΔΙΑ ταυτοτητα φυλου. δηλαδη ειναι δυο αρσενικα και δυο θυληκα ατομα που απλα 'επιλεγουνε' να ερωτευτουνε με διαφορετικό τρόπο απο τον κλασσικο που εσυ εχεις μαθει. ο σεξουαλικός προσανατολισμος απο την αλλη ΔΕΝ είναι επιλογή και ο κινσει ειχε φτιαξει ολοκληρη κλιματα ομο/ετερο/αμφισεξουαλικης ανταποκρισης. αλλο αυτο, αλλο το φύλο. μπορεις λιγο αυτο να το επεξεργαστεις στο κεφαλι σου με ενα μαθηματικο κουτι η με ενα σχημα οπως επεξεργαζεσαι ολα τα αλλα που διαβαζεις μεσα στην ιατρική; αν το κάνεις, ίσως και να αρχίσεις να καταλαβαίνεις ποσο λάθος ήτανε η φράση σου. Ενα λοιπον παιδι με δυο γονεις του ΊΔΙΟΥ ΦΎΛΟΥ (της ΊΔΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΦΥΛΟΥ) δεν θα λεει τον εναν μπαμπα και τον αλλον μαμα, αλλα θα ειναι δυο μαμαδες και δυο μπαμπαδες που απλα με βαση ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ χαρακτηριστικα συμπεριφορας θα τους ταξινομησει στο κεφαλι του και θα δημιουργησει προτυπα. Κατι τετοιο κανει και το παιδι στην κλασσικη οικογενεια οπως ειπα και πιο πριν κι εσυ το αγνοησες. Αρκετες φορες (μαλλον τις περισσοτερες θα έλεγα!) ο θυληκος γονεας ειναι το 'πατρικο προτυπο' μεσα στο σπιτι και το αντιθετο, στην κλασσικη οικογεενια που εσυ γνωρίζεις. οι ρολοι φυλων ειναι εξαιρετικα ελαστικοί και απλα κοινωνικα κατασκευασματα που οι ανθρωπι φτιαχνουνε για να αισθάνονται ασφαλείς. περα λοιπον απο το κοινωνικο κατασκευασμα απου εσυ γνωρίζεις, υπάρχουνε κι άλλα και η επιστημη εχει αποδειξει οτι ειναι απολυτως υγιή, φυσιολογικες παραλλαγες της ανθρωπινης σεξουαλικότητας και επικοινωνίας (ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΑΝΤΡΑΣ - ΓΥΝΑΙΚΑ που εσυ εχεις μάθει).

Εν ολίγοις, σταματα να μπερδευεις το transgender θέμα, τους τρανσέξουαλ και τους τραβεστί ανθρώπους, με τους ομοφυλόφιλους αλλά και με τους polysexual/pangender αμφιφυλοφιλους ανθρώπους.

Υπάρχουνε πολλά αντρικά και γυναικεία φύλα, και δεν ειναι μονο τα δυο που σου μάθανε. δυο ειναι τα βιολογικά, τα κοινωνικά ειναι αρκετά παραπάνω!

Ξερω οτι ειναι δυσκολο να το νοήσεις, αλλα οχι ακατόρθωτο. ξεκινα με τα βιντεοζ που θα βρεις στο λινκ που σου εδωσα στο γιουτιουμπ η γκουγκλαρε λεξεις κλειδια που σου εδωσα εδω περα για να διαβάσεις και να μάθεις καποια πράγματα.

κι αυτά δεν ειναι κατασκευάσματα της συγχρονης δυσης οπως οριονται καποιοι, υπηρχανε παντα σε ολους τους πολιτισμους σε ολες τις κοινωνίες, σε σταθερα ποσοστα.

παρε ενα για την αρχαία κίνα, θα δωσω δυο λινκς ενα που ξεκιναει απο την αρχη κι ενα βιντεο που ειναι και το ζουμί.


https://www.youtube.com/watch?v=qsYzCOBBsO4



το θεμα δεν ειναι να πας πασο επειδη το λενε οι ειδικοι, το θεμα ειναι να αρχισεις να σκεφτεσαι μονος σου, να διαβασεις και να δεις γιατι οι ειδικοι λενε αυτα που λενε.

καλημέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αφού λοιπόν δεν γνωρίζεις και δεν έχεις διαβάσει τι έχει να πει η σύγχρονη επιστημονική γνώση που βασίζεται σε εμπειρικά δεδομένα και έρευνες δεκαετιών για το θέμα



μαν,
το gender studies δεν ειναι επιστήμη (...πόσο μάλλον γνώση)
ωραιο βιντεο βτγ.



υγ. σορρυ για το "μαν" εαν δεν ειναι ακριβές, μα δεν εχω αλλο φυλο προχειρο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
μαν,
το gender studies δεν ειναι επιστήμη (...πόσο μάλλον γνώση)
ωραιο βιντεο βτγ

Απο πότε; κρίμα που ο παγκόσμιος οργανισμος υγείας και η διεθνούς κύρους αμερικάνικη ψυχιατρική εταιρεία καθώς και η αμερικάνικη εταιρεία ψυχολόγων διαφωνούνε μαζί σου. Μια χαρά επιστήμη ειναι το τζέντερ, και μάλιστα απο τις πιο εξελισσόμενες και ανανεώμενες (μιας και η γενετικη και η ορμονικη θεωρία για την προελευση του σεξουαλικου προσανατολισμου ειναι σχεδον πληρης και φτάσανε στο συμπέρασμα οτι πρόκειται για μια φυσικη ποικιλία, natural variation), καθώς οι επιστήμονες κάθε μέρα ανακαλύπτουνε οτι το περιβαλλον και στοιχεία του περιβάλλοντος επηρεάζουνε την ανθρώπινη συμπεριφορά, ποσο ποικιλη και πολυδιασταση ειναι η ιδια η συμπεριφορα κοκ

συμπεριφορικη η περιβαλλοντικη θεωρία λεγεται πιο επίσημα, και μια χαρα επιστήμη και γνώση είναι. Είναι η ίδια που ανακάλυψε με την βοήθεια των κοινωνιολόγων οτι οι νορμες για τις αντρικες και γυναίκειες συμπεριφορες καθε εποχης και καθε κοινωνιας επιβαλλονται στην συνειδηση μας απο τους μεγαλους και απο τις εκαστοτε κοινωνικες δυναμεις, οτι μεταβαλλονται και δεν ειναι κατι στατικο, κι οτι πολλοι ανθρωποι παρεβαινουνε αυτους του κανονες και ετσι λεγονται τρανστζεντερ. οτι δυσκολα καταλαβαινουνε οι ανθρωποι που μιλανε περι 'φύσης' φίλων οτι όλα σχεδόν όλα γύρω μας είναι κοινωνικές κατασκευές και οτι η φύση ελάχιστο ρόλο παίζει στην συμπεριφορά, και οτι το περιβαλλον υπερισχύει των γονιδίων! η θεωρία τζέντερ είναι αυτή, κατα τα αλλα δεν... είναι επιστήμη ούτε γνώση...

α υπάρχει και η τζεντερ αιντεντιντι, η εμφυλη ταυτοτητα φυλου, η ψυχολογικη αισθηση για το βιολογικο φυλο αισθανομαστε οτι εχουμε , το οποιο κατα κανονα συμβαδιζει με αυτο που γεννιομαστε αλλα οχι παντα. κι αυτο στο τζεντερ ειναι. εδω για λιγη βοηθεια ακομα: https://www.apa.org/topics/sexuality/transgender.pdf






υγ. σορρυ για το "μαν" εαν δεν ειναι ακριβές, μα δεν εχω αλλο φυλο προχειρο :(

μην ζητάς συγνώμη . γκέι άντρας είμαι, και το μαν με εκφράζει απόλυτα (ανεξάρτητα απο την εικόνα που κάποιοι έχουεν στο κεφάλι τους για το κοινωινκο φυλο των γκέι αντρών!). επισης, το ορος μαν εκφραζει ολα τα αντρικα τζεντερς οποτε τι ζητάς... υπαρχουνε αλλοι οροι γι αυτο που μαλλον εσυ υπονοησες πχ ντραγκ κουινς :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
επισης, το ορος μαν εκφραζει ολα τα αντρικα τζεντερς οποτε τι ζητάς... υπαρχουνε αλλοι οροι γι αυτο που μαλλον εσυ υπονοησες πχ ντραγκ κουινς :Ρ



νιγγερ, εγω δεν υπονοησα τιποτε απολυτως,
εσυ αντλησες αυτο το συμπέρασμα
με μπιχεβιοριστική ανάλυση των προκειμένων



υγ.
σωστες προκειμενες, λαθος συμπερασμα
...απο την αρχη κιολας ο μπιχεβιοριστικη σου θεωρια κατερρευσε :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
άντε φτάσαμε έτει 2012 και ακόμα συζητάμε τα αυτονόητα. Αυτή η μεροληπτική αντιμετώπιση της επιστήμης σε αυτό το θέμα απαιτεί... πολυ ψυχοθεραπεία και ψυχανάλυση.

αυτά απο εναν τελειωμενο γκει γιατρό που έχει βαρεθεί την άγνοια και στον ιατρικό χώρο!!!!!!!!!!
1. Απορώ κι εξίσταμαι. Δεν βαρεθήκατε να αναμοχλεύετε τα ίδια και τα ίδια; Με το στανιό να προωθήσετε τις απόψεις σας;

2. Εξαρτάται πώς ορίζεις την άγνοια. Η ιδιότητα δεν αποτελεί θέσφατο. Το παιχνίδι των λέξεων είναι ενδιαφέρουσα ασχολία, δε νομίζεις; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
μαν,
το gender studies δεν ειναι επιστήμη (...πόσο μάλλον γνώση)
ωραιο βιντεο βτγ.



υγ. σορρυ για το "μαν" εαν δεν ειναι ακριβές, μα δεν εχω αλλο φυλο προχειρο :(

νιγγερ, εγω δεν υπονοησα τιποτε απολυτως,
εσυ αντλησες αυτο το συμπέρασμα
με μπιχεβιοριστική ανάλυση των προκειμένων



υγ.
σωστες προκειμενες, λαθος συμπερασμα
...απο την αρχη κιολας ο μπιχεβιοριστικη σου θεωρια κατερρευσε :confused:


Χαχαχαχα. εσύ πρέπει να είσαι φοβερό τρόλλ, αλλά με καλό τρόπο. απαντάς μόνο και μονο για να απαντήσεις και λες υπερφιλοσοφημενες της στιγμής χαζομαρούλες. μπράβο σου, εις ανώτερα και σε σένα. η απάντηση μου στον συλλογισμό σου εινα ιτο μάλλον μου που δεν προσεξες στην φράση μου, το οποιο δηλώνει ξεκάθαρα οτι εγω δεν εβγαλα κανα συμπερασμα μια υπόθεση έκανα και με κανέναν τρόπο δεν χρησιμοποιησα την θεωρία τζέντερ για να αποδειξω κάτι. ασχετος συλλογισμος και λογικη πλανη. το απόλυτο τρολλάρισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
1. Απορώ κι εξίσταμαι. Δεν βαρεθήκατε να αναμοχλεύετε τα ίδια και τα ίδια; Με το στανιό να προωθήσετε τις απόψεις σας;

2. Εξαρτάται πώς ορίζεις την άγνοια. Η ιδιότητα δεν αποτελεί θέσφατο. Το παιχνίδι των λέξεων είναι ενδιαφέρουσα ασχολία, δε νομίζεις; :rolleyes:


Σωπα καλέ δεν ήξερα οτι έπρεπε να σου παρουμε την άδεια για το αν και που θα γράψουμε στο φορουμ και με το τι θα ασχοληθούμε. Όσο κάποιοι έρχονται και απαντάνε και ξερνάνε τον αμπσεξουαλισμό τους ανα καιρούς, ανα καιρούς θα απαντάω κι εγώ.
Με το στανιο δεν προσπαθουμε τπτ να κάνουμε. Δεν σε αναγκάσε κανεις ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ να μπεις μεσα στο τοπικ και να το διαβάσεις, κι έτσι δεν καταλαβαίνω την αντίδραση σου. Δεν παραβιάζω κανέναν κανονισμό οποτε θα προωθω οτι θελω κι αμα δεν σου αρεσει τοτε ξυδάκι η απλά αγνόησε τα μνμ μου. αν είναι δυνατόν, ακους εκεί ποστ.

οσο για την άγνοια, εχει συγκεκριμενο ορισμό και υποδυλωνει μην γνώση του ζητήματος. δεν θελει παραπανω ερμηνεία. μαλλον το παιχνίδι των λέξεων εσύ το εχεις κάνει πρωταθλητισμό, εγω είμαι ξεκάθαρος στο τι γράφω. Μάθε λοιπον οτι βασική ψυχιατρική κανουνε ολοι οι γιατροί μεσα στην σχολή κι ετσι μαθαινουνε ολα οσα ανέφερα παραπάνω. αυτο λοιπον ειναι αγνοια βασικων ψυχιατρικών γνώσεων για την σεξουαλικότητα του ανθρώπου που πρεπει να κατεχει καθε γιατρος που σεβεται τον εαυτο του κι κφέρει άποψη κι όλας. κατανοητός τώρα;
παντως ο συναδελφος ειναι μικρός και δεν ξέρει, γι αυτό και του είπα να πάει να ανοίξει να διαβάσει σχετική ύλη. δεν θέλει καμιά ιδιαιίερη γνώση ουτε ανατομίας ούτε φυσιολογίας.

και για να κλείσω μαζί σου, οτι θελω θα προωθω κι οσο θελω νθα μιλαω. αν δεν σου αρεσει, ειπαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σωπα καλέ δεν ήξερα οτι έπρεπε να σου παρουμε την άδεια για το αν και που θα γράψουμε στο φορουμ και με το τι θα ασχοληθούμε. Όσο κάποιοι έρχονται και απαντάνε και ξερνάνε τον αμπσεξουαλισμό τους ανα καιρούς, ανα καιρούς θα απαντάω κι εγώ.
Με το στανιο δεν προσπαθουμε τπτ να κάνουμε. Δεν σε αναγκάσε κανεις ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ να μπεις μεσα στο τοπικ και να το διαβάσεις, κι έτσι δεν καταλαβαίνω την αντίδραση σου. Δεν παραβιάζω κανέναν κανονισμό οποτε θα προωθω οτι θελω κι αμα δεν σου αρεσει τοτε ξυδάκι η απλά αγνόησε τα μνμ μου. αν είναι δυνατόν, ακους εκεί ποστ.

οσο για την άγνοια, εχει συγκεκριμενο ορισμό και υποδυλωνει μην γνώση του ζητήματος. δεν θελει παραπανω ερμηνεία. μαλλον το παιχνίδι των λέξεων εσύ το εχεις κάνει πρωταθλητισμό, εγω είμαι ξεκάθαρος στο τι γράφω. Μάθε λοιπον οτι βασική ψυχιατρική κανουνε ολοι οι γιατροί μεσα στην σχολή κι ετσι μαθαινουνε ολα οσα ανέφερα παραπάνω. αυτο λοιπον ειναι αγνοια βασικων ψυχιατρικών γνώσεων για την σεξουαλικότητα του ανθρώπου που πρεπει να κατεχει καθε γιατρος που σεβεται τον εαυτο του κι κφέρει άποψη κι όλας. κατανοητός τώρα;
παντως ο συναδελφος ειναι μικρός και δεν ξέρει, γι αυτό και του είπα να πάει να ανοίξει να διαβάσει σχετική ύλη. δεν θέλει καμιά ιδιαιίερη γνώση ουτε ανατομίας ούτε φυσιολογίας.

και για να κλείσω μαζί σου, οτι θελω θα προωθω κι οσο θελω νθα μιλαω. αν δεν σου αρεσει, ειπαμε...
Πόσως με ενδιαφέρει τι κάνεις/ κάνετε στο κρεβάτι σου/ σας. Αυτό είναι στη σφαίρα της ιδιωτικής ζωής που προστατεύεται απόλυτα. Αρκεί να μένει εκεί. Όμως κάθε επιλογή έχει συνέπειες. Όπως το αν θα πεις κάτι, θα κάνεις κάτι κλπ. Αυτό άπτεται του δημοσίου βίου. Νομίζω είναι σαφές. Οπότε μη ζητάτε τα ρέστα. Σαφώς και υπάρχουν δικαιώματα, ειδικά στο χώρο της ιδιοκτησίας, όμως κι αυτά έχουν κάποια όρια.

Γνωρίζω πολύ καλά. Όμως ειδικά οι ψυχίατροι, έχουν καταστρέψει κόσμο και κοσμάκη, οπότε επίτρεψέ μου να μην τους λαμβάνω υπόψη. Κατά τα λοιπά, μόδα είναι, θα παρέλθει. Ίσως γι' αυτό οι φωνασκίες από μέρους της μειοψηφίας.

Καλή συνέχεια στην προπαγάνδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πόσως με ενδιαφέρει τι κάνεις/ κάνετε στο κρεβάτι σου/ σας. Αυτό είναι στη σφαίρα της ιδιωτικής ζωής που προστατεύεται απόλυτα. Αρκεί να μένει εκεί. Όμως κάθε επιλογή έχει συνέπειες. Όπως το αν θα πεις κάτι, θα κάνεις κάτι κλπ. Αυτό άπτεται του δημοσίου βίου. Νομίζω είναι σαφές. Οπότε μη ζητάτε τα ρέστα. Σαφώς και υπάρχουν δικαιώματα, ειδικά στο χώρο της ιδιοκτησίας, όμως κι αυτά έχουν κάποια όρια.

Γνωρίζω πολύ καλά. Όμως ειδικά οι ψυχίατροι, έχουν καταστρέψει κόσμο και κοσμάκη, οπότε επίτρεψέ μου να μην τους λαμβάνω υπόψη. Κατά τα λοιπά, μόδα είναι, θα παρέλθει. Ίσως γι' αυτό οι φωνασκίες από μέρους της μειοψηφίας.

Καλή συνέχεια στην προπαγάνδα.

Α καλα εσύ έχεις ξεφύγει τελείως. ΤΕΛΕΙΩΣ ομως έτσι; το εχεις ολο το πακέτο. αμπσεξουαλισμός σε όλο το μεγαλείο. Είπα μια στιγμή να σου απαντήσω σοβαρά αλλά ξερω οτι με περιπτώσεις σαν τις δικές σας δεν βγαίνει άκρη. είστε πραγματικά ψυχωτικοί και χρήζεται της ανάγκης αντιψυχωσικων. ρισπερδαλ συγκεκριμενο, και βαλε μεσα κι ενα εφεξορ αγχολυτικο καθε φορα που σας πιανει τρομερο αγχος οταν βλεπετε ενα γκει ζευγαρι η εναν διαφυλικο ανθρωπο στον δρομο και σας θυμιζει τις δικες σας διαταραχες ταυτοτητας και τα σκατα που κουβαλάτε στα κεφάλια σας. επειδη λοιπον εσυ εχεις προβλημα με τον εαυτο σου και δεν μπορεις να το περιορισεις και να μην δυσφορεις τους αλλους οι οποιοι δεν ενοχλουνε κανεναν, γι αυτο η συγχρονη ψυχιατρικη πλεον εχει ορισει ψυχικη ασθενεια και αντιμετωπιζεστε κανονικα ως ψυχασθενεις με ψυχοφαρμακα. οι ατελειωτες ψυχοθεραπειες που θα σου κανουνε λεγοντας σου οτι αυτο που αισθανεσαι δεν ιεναι κατι κακο, ειναι κατι φυσικο, σταματα να το απωθεις και να απομακρυνεσαι ηθικολογικα γιατι ετσι ερεθιζεσαι ειναι πραγματικοτητα σε χωρες που επικρατει η λογικη. σοβαρα σου μιλαω ετσι σας αντιμετωπιζουνε πλεον.
κι ακριβως επειδη ξερεις οτι εχουνε δικιο οταν προσπαθουνε να περιορισουνε τους ψυχωσικους οι ψυχιατροι, τους κατηγορεις κι ολας οτι εχουεν καταστρεψει κοσμο και ετσι κανεις μια παραλογη γενικευση οτι δεν πρεπει να τους ακούμε γιατι ολοι ετσι ειναι, ολοι ειναι κομπογιαννιτες και καταστρεφουνε. τα χιλιαδες εγκληματα που κανουνε οι πσας ειδικοτητας γιατροι καθε μερα δεν μετρανε βεβαια για σενα ουτε θα γυρισεις και θα πεις οτι οι γιατροι αυτης της ειδικοτητας ειναι για να μην τους ακούς. αλοιμονο αυτο το μενος με τους ψυχιατρους που σας λενε εσας τους ψυχωσικους οτι εχετε προβλημα και δεν το παραδεχεστε αλλα ουτε και θελετε να το καταλαβετε (δεν σας νοιαζει αν δυσφορειτε τους αλλους γυρω σας με αυτα που λετε, αλοιμονο) ειναι μετρια προς σοβαρου βαθμου ψυχωση και ευτυχως για σενα, ειναι πλεον αντιμετωσιμη!

Κοιταξε να δεις με καθε φιλικη διαθεση, εγω την καλη πραξη την εκανα. Σου ειπα πηγαινε να κανεις ενταντικη ψυχσαναλυση και να σε δει κανας ειδικος, γιατι με αυτα που λες και γραφεις (μοδα η σεξουαλικοτητα και ο σεξουαλικος προσανατολισμος;; ΝΤΟΙΝΓΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) δειχνεις οτι σε βασανιζει τρομερα το θεμα. επισης σε βολευει να αποκαλεις το θεμα μειοψηφια, αλλα ξερεις πολυ καλα οτι ο σεξουαλικος προσανατολισμος καθε αλλο παρα μειοψηφια ειναι δυνητικα και ποικιλοτροπως (www.tinyurl.com/kinseyreports)), οποτε δυστυχως για σενα οσο κι αν θελεις να αρνεισαι και να αμπσεξουαλιζεσαι το θεμα οχι μονο δεν θα περασει, αλλα θα το βλεπεις καθε μερα γυρω σου, κι ουτε περιορισμοι θα υπαρχουνε στα δικαιωματα οπως στην δικη σου ψυχωτικη σου πραγματικοτητα θελει να ελπιζεις για να μην βλεπεις και φουντωνεσαι οσο κι αν προσπαθεις να περιορισεις μεσα σου αυτο που αισθανεσαι, δυστυχως δεν θα φυγει γιατι ειναι κατα βαση βιολογια, τι να κάνουμε...
τραβα τωρα στον ψυχιατρο σου και σταματα να ξερνας τον ψυχωτικο σου αμπσεξουαλισμο σε φορουμς. τελευταια φορα που σου μιλαω, αν θεωρησω οτι θα ξαναχρειαστει να σου μιλησω θα σου απαντησω (αν και ξερω ηδη οτι δεν εχει νοημα, αλλα τουλαχιστον να τα διαβασουνε αλλα νεα παιδια που ακομα διαμορφωνουνε αποψη...)

αντε καλη ανάρρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Στην Γαλλια σκεφτονται να παρουν ενα νεο μετρο. Αντι οι δυο γονεις να ονομαζονται μητερα και πατερας να ονομαζονται γονεας Α και γονεας Β αντιστοιχα, πραγμα ποιυ θα βοηθουσε πολλα ομοφυλα ζευγαρια να υιοθετησουν παιδια με μεγαλυτερη ομαλοτητα. Θα συμφωνουσατε με ενα αντιστοιχο μετρο στο μελλον, στην Ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Σαν γκαρσόνα Α και γκαρσόνα Β.. .Πιο φυσιολογικά πεθαίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την άποψη ότι πολλά παιδιά είναι μόνα τους σε ιδρύματα γιατί να μην είναι σε μια οικογένεια; Το μόνο που χρειάζεται ένα παιδί είναι αγάπη και αυτό μπορούν να του το προσφέρουν και τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

son of anacrhy

Νεοφερμένος

Ο son of anacrhy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μια χαρα φυσιολογικο ειναι...παλιορατσιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Πατρίς- θρησκεία - οικογένεια. Ότι αντιτίθεται στα 2/3 του δόγματος αυτού δεν είναι και ό,τι πιο φυσιολογικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Πατρίς- θρησκεία - οικογένεια. Ότι αντιτίθεται στα 2/3 του δόγματος αυτού δεν είναι και ό,τι πιο φυσιολογικό
προσδιόρισε μου το "φυσιολογικό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
προσδιόρισε μου το "φυσιολογικό".
Στον τομέα που μιλάμε το φυσιολογικό είναι η ετεροφυλοφιλία. Δεν με νοιάζει με ποιον πηδιέται ο καθένας, αλλά δεν είναι νορμάλ αν ειναι του ιδιου φύλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Πατρίς- θρησκεία - οικογένεια. Ότι αντιτίθεται στα 2/3 του δόγματος αυτού δεν είναι και ό,τι πιο φυσιολογικό

Δε στέκει αυτό που λες.

προσδιόρισε μου το "φυσιολογικό".

Fail
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top