Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αξιοθρηνητο ποστ.

Αμα αφησω να με παρασυρει το ποταμι της ''λογικης'' σου,τοτε τι νοημα εχει να ζει ενας εκ γεννετης τυφλος οταν δεν μπορει να δει καν τι τον περιτριγυριζει?Τι νοημα εχει να ζει ενας διανοητικα καθυστερημενος,οταν δε μπορει να κατανοησει πραγματα κοινου νου?Το νοημα εχει να ζει ενας τετραπληγικος τι νοημα τι νοημα...
Να ζουνε μονο οι ''τελειοι'' που μπορουν να εχουν τα παντα και να κανουν τα παντα.

Το ποστ σου ειναι ακρως ηλιθιο και επικινδυνο και στερειται νοηματος.

Ο ίδιος, με τις παρομοιώσεις σου, κατατάσσεις τους ομοφυλόφιλους στους «όχι τέλειους», άρα σε ανθρώπους που έχουν κάποιο πρόβλημα, άρα σε μειονεκτούντα άτομα.
Όσον αφορά το ερώτημα, ίσως πω κάτι τετριμμένο, αλλά πλήρη άποψη επί του ζητήματος της υιοθεσίας δεν έχω ακόμη : Τόσα παιδιά που μεγαλώνουν με straight ζευγάρια που αντιμετωπίζουν ενδοοικογενειακή βία, που οι γονείς αδιαφορούν, και είναι πλήρως απόντες, παίρνουν καλύτερα πρότυπα για την οικογένεια? Δεν το νομίζω.

Γιατί να μη συγκρίνεις τα γκέι με τα φυσιολογικά str8 ζευγάρια ανθρώπων, αλλά μόνο με προβληματικά;
Μια τέτοια σκέψη, η οποία επαναλαμβάνεται, γενικώς, τι μπορεί να υποδηλώνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ο ίδιος, με τις παρομοιώσεις σου, κατατάσσεις τους ομοφυλόφιλους στους «όχι τέλειους», άρα σε ανθρώπους που έχουν κάποιο πρόβλημα, άρα σε μειονεκτούντα άτομα.

Αμα ηθελα να αναδειξω μια κυριολεκτικη σημασια,δεν θα εβαζα εισαγωγικα στην λεξη <<τελειοι>>.:confused::confused::confused:


FAIL

Kαι εφερα αυτη την λιστα,για να δειξω οτι δεν υπαρχει το ''προβλημα'' που παρουσιαζει με την οικογενεια και την μητερα ''πατερα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι ο λογος και ο αντιλογος εχουν επιχειρηματα.Απο κει και περα δε γινεται ο καθε ενας να πεταγεται και να λεει οτι οι gay ειναι ανωμαλοι.ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ. Δεν εχω κανενα υφος. Δεν μπορω να διαφωνησω διοτι δεν
εχετε καν επιχειρηματα. Εμμεσως πλην σαφως τα ιδια λετε απλα διαφερει ο τροπος. Αν δεν αποδεχεσαι τους gay ως φυσιολογικους ανθρωπους, εισαι αυτοματα κατα και των 2. Αν τους αποδεχεσαι και τους κατανοεις τοτε εισαι υπερ του γαμου-της ενωσης δηλαδη 2 ανθρωπων που αγαπιουνται. Το μονο "ευαισθητο" θεμα ειναι η υιοθεσια. Δεν εχουν βγει αξιολογες εκτιμησεις αομα αλλα τα πρωτα δειγματα ερχονται σε αντιθεση με τα επιχειρηματα σας. Οπως καταλαβες το ενα φερνει το αλλο. Ειναι θεμα αντιληψης, ανθρωπιας και πνευματος! Μαρια μου ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ τα ιδια ατομα γιατι δεν μπορουν να το παραδεκτουν?? Ξερεις τι πονο και βασανα τραβανε αυτα τα ατομα; ΚΟΡΟΙΔΙΑ,ΑΠΟΡΡΙΨΗ. Ειναι φυσικο να θελουν
οπωςδηποτε να ειναι "φυσιολογικοι" δηλαδη "straight" και να μην παραδεχονται τη σεξουαλικη τους ταυτοτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
τι νόημα έχει να ζήσει ένα παιδι άνετη οικονομικά ζωή όταν δεν καταλαβαίνει τη συνοχή του κόσμου γύρω του ,όταν δει γυναίκες να θηλάζουν τα μώρα τους , οταν δεί γυναίκες να γεννάνε και τότε απο μόνο θα καταλάβει οτι κάτι δεν πάει καλά με την οικογενειά του ο πατέρας δεν τον βύζαξε , ούτε τον γέννησε ήταν απλά ενας πλούσιος ομοφυλόφιλος που του παρείχε άνετη ζωη απο κόμπλεξικά συναισθήματα να δημιούργησει και αυτος οικογένεια όπως όλος ο κόσμος
Η σεξουαλικη προτιμηση καποιου,δεν μπορει να τον εμποδισει να εχει οικογενεια.Ποιος σου ειπε,οτι τα ζευγαρια ομοφυλοφιλων δεν μπορουν να αναθρεψουν σωστα ενα παιδι και να το γαλουχησουν με σωστες αξιες.Η ιδια η κοινωνια ομως , δεν ειναι ετοιμη ακομα για μια τετοια πρωτοπορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι ο λογος και ο αντιλογος εχουν επιχειρηματα.Απο κει και περα δε γινεται ο καθε ενας να πεταγεται και να λεει οτι οι gay ειναι ανωμαλοι.ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ. Δεν εχω κανενα υφος. Δεν μπορω να διαφωνησω διοτι δεν
εχετε καν επιχειρηματα. Εμμεσως πλην σαφως τα ιδια λετε απλα διαφερει ο τροπος. Αν δεν αποδεχεσαι τους gay ως φυσιολογικους ανθρωπους, εισαι αυτοματα κατα και των 2. Αν τους αποδεχεσαι και τους κατανοεις τοτε εισαι υπερ του γαμου-της ενωσης δηλαδη 2 ανθρωπων που αγαπιουνται. Το μονο "ευαισθητο" θεμα ειναι η υιοθεσια. Δεν εχουν βγει αξιολογες εκτιμησεις αομα αλλα τα πρωτα δειγματα ερχονται σε αντιθεση με τα επιχειρηματα σας. Οπως καταλαβες το ενα φερνει το αλλο. Ειναι θεμα αντιληψης, ανθρωπιας και πνευματος!

Με τις ευλογίες μου. Εγώ δεν είπα όχι στο γάμο. Είπα ναι στο γάμο, αν το θέλουν, παρ'όλο που διαφωνώ ΓΕΝΙΚΑ με το συγκεκριμένο θεσμό. Με την υιοθεσία διαφώνησα, και προέβαλλα τα δικά μου επιχειρήματα, όπως άλλωστε και πολλοί άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Που τα στηριζεις τα επιχειρηματα σου? σε ερευνες? σε προσωπικη εκτιμηση? ΣΕ ΤΙ!? Ασε τη διαφωνια των αλλων. MR.BLONDE συμφωνω απολυτα ρε man!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ακριβώς.Μιλάμε για μια κοινωνία που ψηφίζει τρίτο κόμμα την χρυσή αυγή.Τι προοδευτικό να συζητήσεις με αυτή την κοινωνία;Μια κοινωνία που ανταποκρίνεται κατά εκατοντάδες χιλιάδες στα καλέσμα των αρχιπαππάδων για τις ταυτότητες;Που σκούζει απο το πρωί μέχρι το βράδυ για τον....συνωστισμό της Ρεπούση,που σκίζει το βιβλίο γραμματικής του δημοτικού επειδή αλλιώνει την γλώσσα....Αστεία κοινωνία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Που τα στηριζεις τα επιχειρηματα σου? σε ερευνες? σε προσωπολη εκτιμηση? ΣΕ ΤΙ!?

Στην προσωπική μου θεώρηση. Δεν κατάλαβα;
Αν ήταν έτσι, δε θα γράφαμε τις απόψεις μας στο θέμα, αλλά θα κοινοποιούσαμε στατιστικά στοιχεία κι έρευνες της τάδε καπιταλιστικής εταιρείας-ιδρύματος. Εκθέτω τη γνώμη μου και αιτιολογώ. Θες; Καλώς. Δε θες; Ομοίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι ομως εδω αμφισβητουνται ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.με την ιδια λογικη ολες οι επιστημες και οι ερευνες εχουν καθαρα συμφεροντολογικους σκοπους και ειναι κατευθυνομενα ψεματα. Nice! Μιλας για ενα θεμα το οποιο ΔΕΝ ειναι θεωρητικο. ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ...ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Στην προσωπική μου θεώρηση. Δεν κατάλαβα;
Αν ήταν έτσι, δε θα γράφαμε τις απόψεις μας στο θέμα, αλλά θα κοινοποιούσαμε στατιστικά στοιχεία κι έρευνες της τάδε καπιταλιστικής εταιρείας-ιδρύματος. Εκθέτω τη γνώμη μου και αιτιολογώ. Θες; Καλώς. Δε θες; Ομοίως.
Προφανως,ο καθενας μπορει να εκφραζει τη γνωμη του αυθαιρετα και λανθασμενα,καθως θεωρειται δημοκρατικο δικαιωμα καθε πολιτη.Ωστοσο,θα πρεπει να εχει και την απαιτηση,να καταλαβει τις λανθασμενες και πουριτανες αποψεις του και να δεχτει τις συνεπειες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Προφανως,ο καθενας μπορει να εκφραζει τη γνωμη του αυθαιρετα και λανθασμενα,καθως θεωρειται δημοκρατικο δικαιωμα καθε πολιτη.Ωστοσο,θα πρεπει να εχει και την απαιτηση,να καταλαβει τις λανθασμενες και πουριτανες αποψεις του και να δεχτει τις συνεπειες.:)

άσε ρε, που θα μας επιβάλετε κιόλας τι είναι σωστό κ τι λάθος, τι πρέπει να μας αρέσει και τι όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
άσε ρε, που θα μας επιβάλετε κιόλας τι είναι σωστό κ τι λάθος, τι πρέπει να μας αρέσει και τι όχι...

Δεν τιθεται θεμα επιβολης. Αλλα ουτε ειναι θεμα αν σου αρεσει η οχι! Ειναι το θεμα αν το αποδεχεσαι η οχι και γιατι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Ακομα και αν διαστρεβλωθει η εικονα του παιδιου για την εννοια της οικογενειας και ολα αυτα που γραφετε ολοι, who cares? Τοσες οικογενειες ειναι προβληματικες, σε πολυ χειροτερες συνθηκες απο το να ζει καποιος σε μια οικογενεια ομοφυλοφιλων, αλλα δε βλεπω να γινεται ντορος για αυτες..Καμια οικογενεια δεν ειναι τελεια. Ολοι βγαινουμε με μικρα ή μεγαλα ψυχολογικα, ολοι εχουμε τα "θεματακια" μας. Εξαρταται σε τι ατομα θα πεσεις, το οτι ειναι ομοφυλοφιλοι δε μετραει και τοσο. Απλα οι περισσοτεροι δινουν σημασια επειδη ειναι κατι καινουριο και διαφορετικο. Τοσες μορφες οικογενειας υπαρχουν, αλλη μια και αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μην ζητατε επιχειρηματα, ενα τετοιο θεμα δεν σηκωνει απαντησεις με επιχειρηματα. αποψεις μονο...

Γιατί?

Για να μπορέσουμε να απαντήσουμε ,νομίζω οτι πρώτα θα πρέπει να υποβάλουμε στον εαυτό μας την ερώτηση:
Eμένα θα με πείραζε να έχω γονείς ,άτομα του ίδιου φυλου?


Αν διστάσατε έστω κ ένα λεπτό,νομίζω οτι δεν είστε έτοιμοι να αποδεχθείτε κάτι τέτοιο, όσο προοδευτικοί κ να είστε!
Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου!

Νομίζω ότι η ερώτησή σου είναι κάπως λανθασμένη.Κατά τη γνώμη μου,θα πρέπει να γίνει κάπως λιγότερο αόριστη.Για παράδειγμα:

Θα προτιμούσα να έχω γονείς άτομα του ίδιου φύλου,απ'το να μένω σε ορφανοτροφείο?Θα προτιμούσα να έχω γονείς άτομα του ίδιου φύλου,απ'το να ζω σε "κανονική" οικογένεια,η οποία με κακομεταχειρίζεται?

Γιατί να μη συγκρίνεις τα γκέι με τα φυσιολογικά str8 ζευγάρια ανθρώπων, αλλά μόνο με προβληματικά;

Γιατί μια τέτοια σύγκριση,δεν θα ήταν δίκαιη.Ας πάρουμε let's say δύο ισοδύναμα ζευγάρια,ένα straight και ένα gay,που είναι άτομα καλλιεργημένα,στοργικά,με ενδιαφέρον για το παιδί,με την άνεση να του παρέχουν a decent life etc,με μικροδιαφορές μονάχα "στα σημεία".Όμως,εξ'αρχής η straight οικογένεια έχει ένα ατού έναντι της gay,και αυτό είναι η κοινωνική αποδοχή:κακά τα ψέμματα,το παιδί της gay οικογένειας έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να υποστεί discrimination,απ'το παιδί της straight οικογένειας.Besides that,ας δεχτούμε ότι η κοινωνία μας φτάνει σε ένα point ανεκτικότητας,όπου και δέχεται και τα gay ζευγάρια:και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί,διότι πολύ απλά έχουμε ζήσει μόνο τη μία εκ των δύο καταστάσεων,οπότε όσο και να το σκεφτούμε,πάντα η θέση μας θα είναι biased.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Δεν τιθεται θεμα επιβολης. Αλλα ουτε ειναι θεμα αν σου αρεσει η οχι! Ειναι το θεμα αν το αποδεχεσαι η οχι και γιατι!

Επιβολή είναι όταν κρίνεται η άποψή μου ως λανθασμένη επειδή δε γουστάρω να μεγαλώνουν παιδάκια οι ομοφυλόφιλοι...δε θα ήθελα να με μεγαλώσουν ούτε γκέι άνδρες ούτε λεσβίες γυναίκες...πως να το κάνουμε, δε γουστάρω...και ξέρω πάραααααα πολλούς που πιστεύουν το ίδιο...δεν είναι θέμα οπισθοδρόμησης (μέχρι και για φασισμό έκαναν λόγο κάποιοι και καλό είναι να προσέχουν τι λένε)...

Γιατι δε γουσταρεις; Και πως ξερεις οτι οντας παιδι δε θα σου αρεσε να εχεις λεσβιες μαμαδες αντι να εισαι σε ορφανοτροφειο!Δε σου αρεσει επειδη εχεις μεγαλωσει ετσι και λογω της κοινωνιας που ζουμε.Ειναι κατι το διαφορετικο!

δεν μπορούμε να κάνουμε συζήτηση με "αν"...σου απαντάω με τα δεδομένα που ισχύουν...
με αυτά λοιπόν, θα προτιμούσα 1.000.000.000.000 φορές να μεγαλώσω σε ορφανοτροφείο...ναι, έχεις δίκιο ότι δε μου αρέσει επειδή έτσι έχω μεγαλώσει (όχι από την άποψη ότι μου καλλιέργησαν αυτήν τη γνώμη, απλά είναι κάτι που ξεφεύγει από τον ορισμό που έχω εγώ για το φυσιολογικό)

Δεν τιθεται θεμα φασιστικης επιβολης ιδεων.Ωστοσο,να κατανοειτε οτι αυτα που λετε ειναι βλαχικες παπαρολογιες γεροντων,και θα πρεπει να υποστειτε τον κοινωνικο κατακραγμο!

λολ, ναι βάλτε μας και τιμωρία...πλάκα έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ναι μεν γκευ γαμος, προ κρεμαλας δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή
Λοιπόν το θέμα καθαρίστηκε από 224 off topic μηνύματα. Ναι τόσα, ένα ένα διαλεγμένα.
Θα σας παρακαλούσα να μένετε εντός του θέματος και ΝΑ ΜΗΝ υποβιβάζετε το παρόν θέμα είτε με χυδαιολογίες είτε με προσωπικές επιθέσεις.
Το θέμα αφορά απόψεις σχετικές με τον γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων και το δικαίωμά τους στην υιοθεσία!
ΟΧΙ στο αν η ομοφυλοφιλία είναι κάτι φυσιολογικό ή όχι.
Όσοι παραθέτετε επιχειρήματα και επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις είναι δεκτές. Δεκτές επίσης είναι και οι προσωπικές εκτιμήσεις του καθενός.
Ωστόσο παρακαλείσθε όλοι να σέβεστε το συνομιλητή ακόμη και αν δεν συμφωνείτε με τις εκάστοτε απόψεις.

Ώριμοι άνθρωποι είμαστε όλοι, δεν γίνεται να εκφέρουμε απόψεις αναφορικά με τέτοια λεπτά κοινωνικά ζητήματα και να μην μπορούμε να συνομιλήσουμε με σεβασμό και ευγένεια.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γιατί συνχέεται τους γκέυ μόνο με τα ανδρικά ζευγάρια; Ξέρεται πόσο εύκολο είναι για δύο γυναίκες λεσβίες να αποκτίσουν παιδί. Μια βόλτα στην τράπεζα σπέρματος πρέπει να κάνει. Θα μου πείτε εκεί δεν υιοθετούν εκεί τεκνοποιούν. Όχι, μόνο η μία τεκνοποιοί, η δεύτερη το υιοθετεί.

Και ερωτώ εγώ τι διαφορά έχει αυτό το παιδί που ναι μεν το γέννησε η μητέρα του αλλά μεγάλωσε με δυο γυναίκες, απο το παιδί που θα το υιοθετήσουν δύο άνδρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιατί συνχέεται τους γκέυ μόνο με τα ανδρικά ζευγάρια; Ξέρεται πόσο εύκολο είναι για δύο γυναίκες λεσβίες να αποκτίσουν παιδί. Μια βόλτα στην τράπεζα σπέρματος πρέπει να κάνει. Θα μου πείτε εκεί δεν υιοθετούν εκεί τεκνοποιούν. Όχι, μόνο η μία τεκνοποιοί, η δεύτερη το υιοθετεί.

Και ερωτώ εγώ τι διαφορά έχει αυτό το παιδί που ναι μεν το γέννησε η μητέρα του αλλά μεγάλωσε με δυο γυναίκες, απο το παιδί που θα το υιοθετήσουν δύο άνδρες;

Μα πρακτικη διαφορα δεν υπαρχει ουτε στην υιοθετηση παιδιου απο ενα γκευ ζευγαρι μεταξυ ''κανονικου'' ζευγαριου.

Απλως,τιθεται θεμα κατανοησης και αποδοχης καθως και εθισμου.Επειδη η πλειονοτητα των ζωων,ετσι και ο ανθρωπος, απο την φυση βγαινουν χωρις ομοφυλοφιλικες τασεις(διοτι μονο το 1-2% ειναι ομοφυλοφιλοι,και αυτο δεν παρουσιαζει αυξηση) εχει επικρατησει οτι αυτο ειναι το ''σωστο'' επειδη αποτελει την πλειονοητητα.
Κατι επιστημονικα μη ορθο.

Εξαλλου,παλι σε πρακτικο κομματι,καμια ερευνα δεν εχει δειξει οτι ατομα που μεγαλωσαν σε μη ''φυσιολογικες'' οικογενειες,δηλαδη μακρια απο το προτυπο σουπερ πατερας-μητερα,ανεπτυξαν διαφορα συμπλεγματα η κομπλεξ.

Το θεμα που μας απασχολει ειναι μονο η κατανοηση απο την κοινωνια,αυτου του ατομου.Σαφως κα ενα τετοιο παιδι,που προερχεται απο ομοφυλοφιλο ζευγαρι,θα εχει λιγοτερες πιθανοτητες να προσαρμοστει ορθα στο κοινωνικο συνολο,αφου θα υπαρχει συνεχεια μια προκαταληψη εναντιον του.
Στοχος μας,δεν ειναι να απαγορευσουμε τις υιοθεσιες,αλλα να πεισουμε την κοινωνια οτι δεν αποτελουν προβλημα,και να υιοθετηθει μια αρμοζουσα συμπεριφορα απεναντι σε αυτα τα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ρε παιδιά τώρα να μην δουλευόμαστε δεν γίνεται να υιοθετει παιδιά ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι! Δηλαδή αυτό το παιδί καταδικάζετε να στο να γίνει ομοφυλίφιλο όταν μεγαλώσει και η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική αλλά όχι όταν γίνεσαι ομοφυλόφιλος με αυτόν τον τρόπο, χωρίς να έχεις άλλη επιλογή! Άλλωστε κάτι το φυσιολογικό δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας... Η ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση και δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αλλά όχι ως κανόνας, ως εξαίρεση και δίνοντας τέτοια δικαιώματα στους ομοφυλόφιλους δίνουμε στην εξαίρεση τη δυνατότητα να μετατραπεί σε κανόνα και αυτό είναι επικίνδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top