Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
τα φυλα εχουν μονο βιολογικη εννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οχι για την κοινωνιολογια και την κοινωνικη ψυχολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
οχι για την κοινωνιολογια και την κοινωνικη ψυχολογια
Δηλαδη εκει ποσα φυλα υπαρχουν?:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Περιμενω να μου πεις εσυ που εισαι πιο μορφωμενη.
Δυστυχως για ορισμενους, υπαρχουν μονο δυο φυλα.Αν αυτοι θελουν να αισθανονται σαν τριτο καλυτερα να πανε να κοιταχτουν σε κανενα ψυχιατρο.
πφφφ.. βαρεθηκα τη συζητηση για τους ομοφυλοφιλους,αληθεια τοσο καιρο δεν βαρεθηκατε να λετε ολο τα ιδια? Αλλα πραγματα δεν σας ενδιαφερουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Περιμενω να μου πεις εσυ που εισαι πιο μορφωμενη.
Δυστυχως για ορισμενους, υπαρχουν μονο δυο φυλα.Αν αυτοι θελουν να αισθανονται σαν τριτο καλυτερα να πανε να κοιταχτουν σε κανενα ψυχιατρο.
πφφφ.. βαρεθηκα τη συζητηση για τους ομοφυλοφιλους,αληθεια τοσο καιρο δεν βαρεθηκατε να λετε ολο τα ιδια? Αλλα πραγματα δεν σας ενδιαφερουν?

Δε θα στα φερνουμε ολα στο πιατο ψαξε μονος σου αφου θελεις να συζητας για το θεμα αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δε θα στα φερνουμε ολα στο πιατο ψαξε μονος σου αφου θελεις να συζητας για το θεμα αυτο.
Μα τιποτα δεν εχει ψαξει , για αυτο λεει και αυτα που λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα τιποτα δεν εχει ψαξει , για αυτο λεει και αυτα που λεει

Το ξερω και γιαυτο δεν προκειται να του πω εγω, καταντησε κουραστικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Περιμενω να μου πεις εσυ που εισαι πιο μορφωμενη.
Δυστυχως για ορισμενους, υπαρχουν μονο δυο φυλα.Αν αυτοι θελουν να αισθανονται σαν τριτο καλυτερα να πανε να κοιταχτουν σε κανενα ψυχιατρο.
πφφφ.. βαρεθηκα τη συζητηση για τους ομοφυλοφιλους,αληθεια τοσο καιρο δεν βαρεθηκατε να λετε ολο τα ιδια? Αλλα πραγματα δεν σας ενδιαφερουν?
Δυστυχώς για σένα δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις.
Δεν είπε κανένας ότι τα ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ φύλα δεν είναι δύο.
Στα κοινωνικά αλλάζει το πράγμα.

Κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αθηνά32577

Νεοφερμένος

Η Αθηνά32577 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός, είτε αυτές προέρχονται από εκ γενετής χαρακτηριστικά, είτε είναι επίκτητες λόγω του κοινωνικού του περίγυρου, βιωμάτων ή απλά προτιμήσεων. Αυτό που με ενοχλεί όπως έχουν πει και πολλοί από τους προηγούμενους είναι η επιδειξιομανία, είτε πρόκειται για ομοφυλόφιλους είτε για ετεροφυλόφιλους.
Επιπλέον είμαι υπέρ των γάμων των ομοφυλόφιλων γιατί θεωρώ πως εξυπηρετούν εκτός των άλλων σε νομικά και θεσμικά ζητήματα. Είναι άμεση συνέπεια του δικαιώματος της ισότητας που αξίζουν όλοι οι άνθρωποι.
Το σημείο στο οποίο δεν έχω σχηματίσει άποψη και θα ήθελα τη γνώμη σας είναι αυτό που θίγει και η δημοσκόπηση του forum, η υιοθεσία. Ένα παιδί υιοθετημένο από ομοφυλόφιλους πιστεύετε πως μπορεί να μεγαλώσει φυσιολογικά (εννοώ χωρίς να στιγματιστεί από την κοινωνία με όλες τις συνέπειες που απορρέουν από αυτόν το στιγματισμό);

Πιστεύω ότι ένα τέτοιο παιδί μπορεί να μεγαλώσει πολύ πιο φυσιολογικά από ένα οποιοδήποτε παιδί μιας δυσλειτουργικής οικογένειας..Ένας αλκοολικός γονιός,ένας βίαιος πατέρας ή μια ανεύθυνη ανύπαντρη μητέρα(επίσης περιθωριακά κοινωνικά πρότυπα) μπορεί να μεγαλώσει καλύτερα ένα παιδί από ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων???Το παιδί σχεδόν σίγουρα θα στιγματιστεί από την κοινωνία ως "το παιδί των ομοφυλόφιλων",αλλά κανείς δεν θα μπορεί να εγγυηθεί ότι το παιδί αυτό δεν θα έχει αρχές,ήθος και χαρακτήρα..Βέβαια,επειδή ο στιγματισμός μπορεί να επιφέρει τραυματικές συνέπειες για το παιδί,δεν μπορώ να πω με σιγουριά 'ναι' στο θέμα της υιοθεσίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Περιμενω να μου πεις εσυ που εισαι πιο μορφωμενη.
Δυστυχως για ορισμενους, υπαρχουν μονο δυο φυλα.Αν αυτοι θελουν να αισθανονται σαν τριτο καλυτερα να πανε να κοιταχτουν σε κανενα ψυχιατρο.
πφφφ.. βαρεθηκα τη συζητηση για τους ομοφυλοφιλους,αληθεια τοσο καιρο δεν βαρεθηκατε να λετε ολο τα ιδια? Αλλα πραγματα δεν σας ενδιαφερουν?

στο θεμα με τους ομοφυλοφιλους θα μιλαμε για τους ομοφυλοφιλους. τοσο περιεργο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Περιμενω να μου πεις εσυ που εισαι πιο μορφωμενη.
Δυστυχως για ορισμενους, υπαρχουν μονο δυο φυλα.Αν αυτοι θελουν να αισθανονται σαν τριτο καλυτερα να πανε να κοιταχτουν σε κανενα ψυχιατρο.
πφφφ.. βαρεθηκα τη συζητηση για τους ομοφυλοφιλους,αληθεια τοσο καιρο δεν βαρεθηκατε να λετε ολο τα ιδια? Αλλα πραγματα δεν σας ενδιαφερουν?

Δεν διαφώνησε κανένας φίλε μου. Δεν πάυει ο gay να είναι άντρας, ούτε η λεσβία παύει να ειναι γυναίκα. Απλά, δυστυχώς για σένα, δεν υπάρχουν μόνο δύο σεξουαλικότητες. Δεν υπάρχει κανένα "τρίτο" φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητή, αλλά σε όοολα τα bold πιστεύουμε ακριβώς τα ίδια. :P Εκτός από αυτό... όντως η συμπεριφορά είναι κοινωνικό κατασκεύασμα, μέχρι ένα σημείο όμως ε; Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν άλλες ορμόνες; Εγώ δεν ξέρω, απλά σκέφτομαι. Αφού είναι κοινωνικό κατασκεύασμα, γιατί να θέλω εγώ πχ να ξεφύγω από το στερεότυπο της γυναίκας και να ακολουθήσω ένα άλλο στερεότυπο, αυτό του άντρα; Δεν είναι ανάγκη να μιμούμαστε το άλλο φύλο, φτάνει να έχουμε δική μας προσωπικότητα και στυλ. Αν γίνεται από αντίδραση, δεν είναι σωστό. Πιστεύω ότι οι τρανσεξουαλ έχουν από πολύ νωρίς την αίσθηση ότι θα έπρεπε να ανήκαν στο άλλο φύλο, λόγω κάποιων άλλων θεμάτων, που σίγουρα δεν είναι αποκλειστικά η έκφραση.

Αν απλά θες να πεις ότι σοκάρομαι λόγω των στερεοτύπων που δημιούργησε η κοινωνία, συμφωνώ ότι είναι στερεότυπα όλα αυτά και σε διαβεβαιώ ότι εν σοκάρομαι καθόλου. Απλά δεν είμαι σίγουρη ότι το θέμα των τρανσεξουαλ είναι όσο απλό είναι το θέμα των γκέι.

Και τί εννοείς υπάρχουν πολλά φύλα;; :!:

Καλησπέρα. Αυτό που εννοώ είναι ότι οι σημαντικότερες διαφορές μεταξή των δύο φύλων, πέρα απο τα σεξουαλικά όργανα, είναι κοινωνικες και όχι βιολογικές. Αυτό νομίζω το έχεις καταλάβει.

Οι τρανσέξουαλ απο την στιγμή πυ θα κοιτάξουνε τον εαυτό στους στον καθρέπτη ξέρουνε οτι έχουνε γεννηθεί σε λάθος σώμα. Είναι η πιο βασική πεποίθηση που έχουνε για τον εαυτό τους. Το να τους μιλήσεις για τα γεννητικά τους όργανα πριν κάνουνε την αλλαγή είναι σαν καρκίνος γι αυτά τα άτομα.
Τώρα όσον αφορά το κοινωνικό φύλο, αυτό συνήθως ακολουθεί την κανονικότητα των υπόλοιπων. ¨Ενα τρανς κορίτσι σαν γυναίκα κοινωνικοποιείται και ένα τρανς αγόρι σαν άντρας, συνήθως. Υπάρχουνε βέβαια και εξαιρέσεις, δηλαδή θυληπρεπή και τρέντι τράνς αγόρια και τομ μποι τράνς κορίτσια, όπως και στον υπόλοιπο πλυθησμό. Επίσης, και γκέι τρανς αγόρια/κορίτσια. Δηλαδή μετα την αλλαγή συνεχίζουνε με το πλέον ίδιο φύλο. Την αλλαγή δεν την κάνανε γιατί θέλανε να πάνε - πριν - με το αντίθετο φύλο, αλλά γιατί ήτανε γεννημένοι σε λάθος σώμα. Αυτό είναι ασθένεια και η επέμβαση αλλαγής φύλου το διορθώνει.

Επίσης όταν λέω πολλά φύλα εννοώ κυρίως κοινωνικά. Τα βιολογικά είναι δύο (υπάρχουνε βέβαια και εξαιρέσεις, οι σιμέιλς η αλλιώς οι τσικς γουιθ ντικς που θέλουνε και πέος και στήθος μαζί καθώς επίσης αρρενωποί που συνεχίζουνε και έχουνε αιδοίο - σε αυτούς ο διαχωρισμός σε άρρεν/θύλη είναι δύσκολος και τους ονομάζουμε ιντερσέξουαλ, αλλά είναι πολύ λίγοι ανθρώποι). Αλλά και πάλι ο ορισμός του βιολογικού φύλου αυτός αφορά τα εξωτερικά χαρακτηριστικά. Ουσιαστικά ο συνδυασμός οιστρογόνου/τεστοστερόνης δίνει 'διάφορα' βιολογικά φύλα, όσον αφορά τον σωματότυπο, την κατανομή του λίπους κοκ (καλά παίζουνε και γονίδιο κι όλας εδώ). Έτσι έχουνε συνηθίσει οτι τα θύλη άτομα να έχουνε το λίπος στην περιφέρεια (κυρίως) υπάρχουνε όμως και άρρεν άτομα που έχοθνε λίπος εκεί και όχι στην κοιλιά (όπως συμβαίνει τυπικά). Αυτο που θέλω να βγάλω απο αυτά που σου λέω είναι ότι ακόμα και στο βιολογικό φύλο έιναι θαυμαστοί οι συνδυασμοί, αν και τα εξωτερικά όργανα είναι εννοείται δύο.


Τώρα όσον αφορά το κοινωνικό φύλο, αυτά είναι όσοι άνθρωποι που κυκλοφορούνε έξω. Υπάρχουνε μερικές γενικές κατηγορίες, η απόλυτη θυληπρέπεια και η απόλυτη αρρενωπότητα (εμείς τα ορίζουμε αυτά έτσι) αλλά ανάμεσα στα δύο άκρα υπάρχουνε απεριόριστοι θαυμαστοί συνδυασμοί που κάνουνε τον καθένα μας ξεχωριστό. Αυτό θα μπορούσες να πείς ότι είναι προιόν της παιδικής μας ηλικίας.

Κι όταν λέω οτι το φύλο δεν καθορίζει την προτίμηση, εννοώ οτι ένας άντρας δεν είναι άντρας επειδή πάει με γυναίκες και μια γυναίκα είναι γυναίκα επειδή πάει με άντρες. και ο γκέι άντρας είναι και η λεσβία γυναίκα. Και σε μια σχέση δεν υπάρχει πάντα ένας άντρας και μια γυναίκα. Εκεί θέλω να καταλήξω.
Απλά οι στρέιτ κατά κόρον ορίζουνε το φύλο τους με βάση το φύλο του συντρόφου τους, κάτι που ο γκέι κόσμος δεν κάνει. Γι αυτός βλέπει οτι πολλά γκέι άτομα είναι σαν παιδάκια, τελείως απενοχοποιημένα με στοιχεία και των δυο κοινωνικών φύλων.
Επίσης υπάρχουνε και οι κουιρ άνθρωποι (ανεξαρτήτως προσανατολισμού) που δεν ορίζονται ούτε ως άντρες ούτε ως γυναίκες (κοινωνικά πάντα). Είναι κάτι σαν ιντερτζέντερ και δεν χωράνε σε κανένα απολύτως κουτάκι συμπεριφοράς. Σε όλη την πολιτισμένη ευρώπη (πλήν ελλάδος φυσικά) στις ταυτότητες τους γράφεται φυσικά το βιολογικό τους φύλο αλλα δεν ορίζονται ούτε ως άντρες ούτε ως γυναίκες, απλά τζεντερκουίρ.


Σόρι αν ζάλισα με το κατεβατό ελπίζω να έγινα κατανοητός.
-----------------------------------------
Πιστεύω ότι ένα τέτοιο παιδί μπορεί να μεγαλώσει πολύ πιο φυσιολογικά από ένα οποιοδήποτε παιδί μιας δυσλειτουργικής οικογένειας..Ένας αλκοολικός γονιός,ένας βίαιος πατέρας ή μια ανεύθυνη ανύπαντρη μητέρα(επίσης περιθωριακά κοινωνικά πρότυπα) μπορεί να μεγαλώσει καλύτερα ένα παιδί από ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων???Το παιδί σχεδόν σίγουρα θα στιγματιστεί από την κοινωνία ως "το παιδί των ομοφυλόφιλων",αλλά κανείς δεν θα μπορεί να εγγυηθεί ότι το παιδί αυτό δεν θα έχει αρχές,ήθος και χαρακτήρα..Βέβαια,επειδή ο στιγματισμός μπορεί να επιφέρει τραυματικές συνέπειες για το παιδί,δεν μπορώ να πω με σιγουριά 'ναι' στο θέμα της υιοθεσίας..

Ακριβώς. Το παιδί θα μεγαλώσει με δύο μπαμπάδες ή δύο μαμάδες δεν θα έχει πρόβλημα επειδή μεγαλώνει σε αυτό το είδος της οικογένειας (βασικά θα έχει τις ίδιες πιθανότητες να γίνει σωστός άνθρωπος η κολόπαιδο όπως ακριβώς αν έχει έναν μπαμπά η μια μαμά, δηλαδή δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά) αλλά η διάκριση απο τον υπόλοιπο κόσμο ίσως, λέω ίσως δημιουργήσει πρόβλημα.
Γι αυτό κι εγώ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ στην ελλαδική πραγματικότητα, είμαι κατά των υιοθεσίων. Ας περάσουνε μερικά χρόνια να συνηθίσει ο κόσμος με την ιδέα των λεςγκεί ζευγαριών, και μετά βλέπουμε. γιατί να το κάνεις αυτό στο παιδάκι... ναι θέλουμε κι εμείς να μεγαλώνουμε μια νέα ψυχή δίπλα μας, αλλά πάνω απο όλα το καλό του παιδιού.
Εκτός αν ενα γκέι ζευγάρι μένει σε κάνα μεγάλο αστικό κέντρο και είναι σχετικά εύπορο. Τότε είμαι λίγο αναποφάσιστος, γιατί σε αυτήν την περίπτωση το παιδάκι θα τα έχει όλα και θα είναι προστατευμένο μέσα στο χάος των μεγαλουπόλεων.

Το μονο που παίζει ρόλο είναι η ποιότητα της σχέσης με τον κάθε γονέα και η αγάπη που μοιράζονται οι γονείς. Απο κει και πέρα, όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι είναι θέμα εύπορης ή μη οικογένειας.
Απλά, σ' αυτή την περίπτωση τα χρήματα θα καλύπτουν το ιδιόρρυθμο περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώνει ένα παιδί.
Παρ όλα αυτά, έχεις απόλυτο δίκιο για τις υιοθεσίες.Αυτή τη χρονική στιγμή, το ελλαδιστάν μας παλεύει ακόμα να αποδεχτεί τα προφανή και δεδομένα


Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου για το διαχωρισμό των φύλων, δεν είχα ιδέα ούτε για τα μισά απ' αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
λλά και πάλι ο ορισμός του βιολογικού φύλου αυτός αφορά τα εξωτερικά χαρακτηριστικά. Ουσιαστικά ο συνδυασμός οιστρογόνου/τεστοστερόνης δίνει 'διάφορα' βιολογικά φύλα, όσον αφορά τον σωματότυπο, την κατανομή του λίπους κοκ (καλά παίζουνε και γονίδιο κι όλας εδώ). Έτσι έχουνε συνηθίσει οτι τα θύλη άτομα να έχουνε το λίπος στην περιφέρεια (κυρίως) υπάρχουνε όμως και άρρεν άτομα που έχοθνε λίπος εκεί και όχι στην κοιλιά (όπως συμβαίνει τυπικά). Αυτο που θέλω να βγάλω απο αυτά που σου λέω είναι ότι ακόμα και στο βιολογικό φύλο έιναι θαυμαστοί οι συνδυασμοί, αν και τα εξωτερικά όργανα είναι εννοείται δύο.

εχω την αισθηση οτι βιολογικα τα φυλα ειναι αυστηρα δυο, και ουσιαστικα καθοριζονται απο τα γονιδια(εκτος αν υπαρχουν αλλοιωσεις).
-----------------------------------------
Απλά οι στρέιτ κατά κόρον ορίζουνε το φύλο τους με βάση το φύλο του συντρόφου τους, κάτι που ο γκέι κόσμος δεν κάνει. Γι αυτός βλέπει οτι πολλά γκέι άτομα είναι σαν παιδάκια, τελείως απενοχοποιημένα με στοιχεία και των δυο κοινωνικών φύλων.
Επίσης υπάρχουνε και οι κουιρ άνθρωποι (ανεξαρτήτως προσανατολισμού) που δεν ορίζονται ούτε ως άντρες ούτε ως γυναίκες (κοινωνικά πάντα). Είναι κάτι σαν ιντερτζέντερ και δεν χωράνε σε κανένα απολύτως κουτάκι συμπεριφοράς. Σε όλη την πολιτισμένη ευρώπη (πλήν ελλάδος φυσικά) στις ταυτότητες τους γράφεται φυσικά το βιολογικό τους φύλο αλλα δεν ορίζονται ούτε ως άντρες ούτε ως γυναίκες, απλά τζεντερκουίρ.

γιατι να κανουμε τον κοπο να ονομαζουμε... τις συμπεριφορες; εγω θα ελεγα επειδη της φοβομαστε. για μενα, η σεξουαλικοτητα του καθε ανθρωπου ειναι δικια του υποθεση και κατι το οποιο μπορει να μεταβληθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εχω την αισθηση οτι βιολογικα τα φυλα ειναι αυστηρα δυο, και ουσιαστικα καθοριζονται απο τα γονιδια(εκτος αν υπαρχουν αλλοιωσεις).
-----------------------------------------


γιατι να κανουμε τον κοπο να ονομαζουμε... τις συμπεριφορες; εγω θα ελεγα επειδη της φοβομαστε. για μενα, η σεξουαλικοτητα του καθε ανθρωπου ειναι δικια του υποθεση και κατι το οποιο μπορει να μεταβληθει.


Όχι τα βιολογικά φύλα δεν είναι καθαρά δύο, υπάρχουνε μερικοί άνθρωποι που λέγονται ιντερσέξουαλ και θέλουνε στοιχεία και απο τα δύο βιολογικά φύλα. Όπως είπα και πιο πριν, είναι λίγοι αυτοί οι άνθρωποι αλλά υπάρχουνε. Ο διαχωρισμός τους σε αυστηρό άρρεν/θύλη είναι δύσκολος, γι αυτό και τους λέμε ιντερσέξουαλ.
Τώρα εννοείται οτι τα κύρια όργανα είναι δύο: πέος και αιδοίο. Απλά όταν λέω οτι υπάρχουνε 'πολλά' βιολογικά φύλα εννοώ ότι υπάρχουνε πολλές φυσιολογικές παραλλαγές ανάμεσα στους δύο τυπικούς σωματότυπους. Αλλά σαφώς δύο είναι τα κύρια βιολογικά φύλα άρρεν και θύλη.

Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου, είτε μας αρέσει είτε όχι, τα πρότυπα και η μόδα πάντα θα προτάσει μια χ αντρική στερεοτυπική και μια χ γυναικεία στερεοτυπική συμπεριφορά. Αυτά είναι κουτάκια που κάθε κοινωνία βάζει στα αγόρια και στα κορίτσια. Τα παιδιά βλέπουνε αυτές τις συμπεριφορές, μιμούνται και δημιουργούνε τις δικές τους συμπεριφορές. Φυσικά για πολύ κόσμο που δεν κατανοεί οτι αυτό δεν είναι παρά ένα κοινωνικό κατασκεύασμα, οι κανόνες του κοινωνικού φύλου είναι απαράβατοι, ακόμα και για πολύ γκέι κόσμο. Να βλέπεις αρρενωπούς γκέι να κράζουνε τις πριμαντόνες. Φαντάσου κατάσταση. Κι όμως το θέμα τρανσζέντερ προκαλέι ακόμα και πολλούς ομοφυλόφιλους, πόσο μάλλον την ετεροκανονικότητα των στρέιτ.
Και σαφώς η σεξουαλικότητα του κάθε ανθρώπου είναι δική του υπόθεση. Τώρα αν μπορεί να μεταβληθεί η όχι, είναι άλλη κουβέντα. Ένας γκέι πχ δεν μπορεί να αλλάξει τον σεξουαλικό του προσανατολισμό του. Όσο και αν προσπαθήσει να νιώσει έλξη σε ένα άτομο του αντίθετου φύλου, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Τώρα αν μιλάς για ανθρώπους που αντιδρούνε σεξουαλικά με άτομα και των δύο φύλων, ε τότε ναί, εκεί είναι ευμετάβλητη.
Αν και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα μπορεί ένας άνθρωπος να μπορεί η πάνω απο όλα να ΘΈΛΕΙ να αλλάξει την έμφυλη ταυτότητα φύλου του, ειδικά όταν αυτή κατασκευάζεται σε πολύ πρώιμο στάδιο της παιδικής μας ηλικίας. Τώρα θα μου πείς, ακριβώς γι αυτόν τον λόγο όλοι έχουμε μια αντρική και γυναικεία πλευρά. Οπότε για κάποιους ανθρώπους να είναι εύκολο να ταυτίζονται και με τις δύο πλευρές του ανάλογα με το φύλο του συντρόφου τους. Όμως το ξαναλέω ότι δεν είναι πάντα σχέση άντρας γυναίκα.
Η σεξουαλικότητα είναι πολύ πολύπλοκη υπόθεση και σαφώς ξεχωριστή για τον καθέναν. Το αν είναι ευμετάβλητη ή όχι, και πάλι θέμα ανθρώπου :)

Κι εδώ δίνω ένα ωραίο βιντεάκι που βρήκα για το τζέντερκουίρ


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=NMlKaC5tZqY&feature=sub[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ειχα αναρωτηθει σοβαρα μηπως ειμαι gay οταν ειχα παει σε μια παραλια γυμνιστων.τελικα δεν ειμαι (ευτυχως θεουλη μ)..σκεφτομαι ομως μπας και ειμαι by
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ειχα αναρωτηθει σοβαρα μηπως ειμαι gay οταν ειχα παει σε μια παραλια γυμνιστων.τελικα δεν ειμαι (ευτυχως θεουλη μ)..σκεφτομαι ομως μπας και ειμαι by

Πρωτον,ειναι bi και οχι by (=απο).

Δευτερον,και ας πουμε οτι ησουν τελικα γκει,τι θα γινοταν;Θα φοβοσουν μηπως καταστραφει η κοινωνικη και ηθικη σου ταυτοτητα;

Και ακομα: δεν εισαι (δεν εβαλα το γινεσαι,για ευνοητους λογους) γκει αμα πας μονο μια φορα σε μια παραλια γυμνιστων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
πρωτον ευχαριστω για την διορθωση
δευτερον:οχι απλα μου φανηκε πολυ περιεργο και δν το χα σκεφτει ποτε
τριτον:στην παραλια μ επιασε κουβεντα ενας τυπος ενιωσα και λιγο αβολα γυμνος να συζηταω και σκεφτομουν διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Αν ήσουν γκέι, μόνο άβολα δεν θα ένιωθες. Αλλά εξαρτάται και πώς ορίζεις το άβολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top