Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
δυστυχως... και θελουμε να λεγομαστε και "προοδευτικοι" τρομαρα μας..!
Εξαρτάται τι ορισμό δίνεις στον όρο ''προοδευτικότητα''.Μερικές έννοιες όπως και η έννοια προοδευτικός και προχωρημένος έχουν βιασθεί από αρκετούς.
Προοδευτικός=ο υποστηρικτής ιδεών που θα φέρουν την πρόοδο και δεν ξέρω κατά πόσο η υιοθέτηση παιδιών από τους ομοφυλόφιλους θα φέρουν πρόοδο στην κοινωνία......
Και τέλος με αυτή τη λογική ορισμένων σε λίγο θα ζητάνε δικαίωμα στην υιοθεσία παιδιών και οι γατοφυλόφιλοι οι νεκρόφιλοι οι σκυλοφυλόφιλοι και ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Δεν θα λεει "μητερα" προφανως.
Θα λεει εχω δυο πατεραδες??
Και αν ναι, αν αυτοι οι δυο χωρισουν το παιδι ποιος θα το αναλαβει? Ειναι πολυ πιθανον να το δουν μετα σαν βαρος.

Εκτος των προβληματων που σιγουρα θα εχει το παιδι μεγαλωνοντας σε μια τετοια προβληματικη "οικογενεια", οταν φτασει σε μια ηλικια και μαθει πως γινονται τα παιδια, φανταζαστε τι ψυχολογικο τραυμα μπορει να περασει??
Δεν θα θελησει να μαθει ποιοι ειναι οι πραγματικοι του γονεις?
Δεν εχεις δικαιωμα να παιζεις με την ψυχη μικρων παιδιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
O γαμος γινεται με σκοπο να υπαρξουν προυποθεσεις ωστε να μεγαλωσουν υγιη παιδια. Ταυτοχρονα και για συντροφικοτητα κλπ αλλα κυριως ο λογος που υπαρχει ειναι το μεγαλωμα των παιδιων. Ως εξισου δεν υπαρχει λογος να παντρευονται οι ομοφυλοφιλοι.Μπορουν αν θελουν να κανουν συμβιωση, σε αυτο δεν τους εμποδιζει κανεις, δεν μπορουν ομως να θελουν να ειναι σαν ανδρογυνο και να απαιτουν να αντιμετοπιζονται το ιδιο, γιατι πολυ απλα δεν ειναι!
Τα παιδιά ανύπαντρων γονέων, τι προβλήματα υγείας έχουν;

να κανουν ομως οχι. Υιοθεσια? και οταν του λεει η δασκαλα στο σχολειο, θελω να μιλησω με τη μητερα σου,το παιδι τι θα κανει?
Άμα έρθει ο πατέρας μου;

Εξαρτάται τι ορισμό δίνεις στον όρο ''προοδευτικότητα''.Μερικές έννοιες όπως και η έννοια προοδευτικός και προχωρημένος έχουν βιασθεί από αρκετούς.
Προοδευτικός=ο υποστηρικτής ιδεών που θα φέρουν την πρόοδο και δεν ξέρω κατά πόσο η υιοθέτηση παιδιών από τους ομοφυλόφιλους θα φέρουν πρόοδο στην κοινωνία......
Και τέλος με αυτή τη λογική ορισμένων σε λίγο θα ζητάνε δικαίωμα στην υιοθεσία παιδιών και οι γατοφυλόφιλοι οι νεκρόφιλοι οι σκυλοφυλόφιλοι και ότι
Η πρόοδος πάντα είναι χρήσιμη.
Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να ανατρέπουμε τα πάντα.
Πρέπει να έχουμε όρια.

Στο θέμα μας:
Πολλοί ομοφυλόφιλοι θέλουν να υιοθετήσουν παιδί.
Το σέβομαι και το ασπάζομαι.
Πολλοί ετεροφυλόφιλοι που κάνουν παιδιά, φέρονται χειρότερα από τους ομοφυλόφιλους.
Όμως δεν πιστέυω ότι κάποιος γίνεται ομοφυλόφιλος γιατί θέλει να κάνει παιδιά.
Γίνεται γιατί θέλουν να έχουν μία διαφορετική σεξουαλική ζωή.

Το ότι αγαπούν τα παιδιά είναι καλό αλλά πώς μπορεί ένα παιδί να ζήσει με όσο το δυνατόν πιο ανώδυνο τρόπο αυτή την εμπειρία; Δεν θα έχει προβλήματα προσαρμογής στην κοινωνία μας; Και πώς ξέρω ότι το παιδί θα μεγαλώσει φυσιολογικά σε μία τέτοια οικογένεια; (Ας μην ακούσω τις περίφημες στατιστικές της κας Βλαμή.) Το παιδί αυτό αν θέλει να μην είναι ομοφυλόφιλος πώς θα κάνει μία κλασική οικογένεια;

Όλοι μας πρέπει να κάνουμε υποχωρήσεις.
Κι εμείς να δεχτούμε ότι το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος δεν είναι "παραφύσιν" κι εσείς να δεχτείτε ότι διαλέγετε έναν άλλο τρόπο ζωής που περισσότερο έχει σχέση με την αμοιβαία αγάπη και κατανόηση από την ανατροφή παιδιών.

Λυπάμαι αν θεωρηθώ παλαιομοδίτης ή ότιδήποτε άλλο όμως πρέπει και οι δύο πλευρές να καταλάβουν γιατί επιλέγουν να ζήσουν την κάθε σεξουαλική ζωή και τι προτερήματα ή μειονεκτήματα έχει η επιλογή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και αν ναι, αν αυτοι οι δυο χωρισουν το παιδι ποιος θα το αναλαβει? Ειναι πολυ πιθανον να το δουν μετα σαν βαρος.
Το θεωρείς πιο πιθανό απο οτι σε οικογένειες με γονείς διαφορετικού φύλου; Γιατί;

Εκτος των προβληματων που σιγουρα θα εχει το παιδι μεγαλωνοντας σε μια τετοια προβληματικη "οικογενεια", οταν φτασει σε μια ηλικια και μαθει πως γινονται τα παιδια, φανταζαστε τι ψυχολογικο τραυμα μπορει να περασει??
Δεν θα θελησει να μαθει ποιοι ειναι οι πραγματικοι του γονεις?
Δεν εχεις δικαιωμα να παιζεις με την ψυχη μικρων παιδιων.
Όταν ένα υιοθετημένο απο "κανονική" οικογένεια παιδί φτάσει στην ηλικία που θα γνωρίσει τον κύριο Mendel στο μάθημα της βιολογίας, πάλι είναι πιθανό να μυριστεί οτι οι γονείς του δεν είναι και οι βιολογικοί του γονείς, δε βλέπω πολύ μεγάλη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Τουλάχιστον, όσοι Έλληνες είναι ομοφυλόφιλοι πρέπει να αισθάνονται τυχεροί που ζουν στην Ελλάδα και όχι στη Σαουδική Αραβία.

Εκεί δια νόμου όποιος ομοφυλόφιλος "τολμήσει" να διαπράξει σεξ με άτομο του ίδου φύλου, τιμωρείται με θάνατο.
Ο δικαστής μάλιστα θα αποφασίσει και με ποιόν βάναυσο τρόπο θα γίνει η εκτέλεση....

Ναι άσε διάβαζα τις προάλλες για έναν πρωθυπουργό (υπουργό, πρόεδρο whatever έχουν εκεί) του Πακιστάν και διεξήχθη η εξής στιχομυθία:

-Are there any members belonging to the gay community in your country?
-No, there are no gay people here.
-How can you be so sure?
-We make sure.

Εντελώς ηλίθιο έτσι? (Αν και άμα το σκεφτείς είναι γελοίο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Τουλάχιστον, όσοι Έλληνες είναι ομοφυλόφιλοι πρέπει να αισθάνονται τυχεροί που ζουν στην Ελλάδα και όχι στη Σαουδική Αραβία.

Εκεί δια νόμου όποιος ομοφυλόφιλος "τολμήσει" να διαπράξει σεξ με άτομο του ίδου φύλου, τιμωρείται με θάνατο.
Ο δικαστής μάλιστα θα αποφασίσει και με ποιόν βάναυσο τρόπο θα γίνει η εκτέλεση....

Ναι, επισης σε καποιες χωρες οι γυναικες τιμωρουνται απο τους ανδρες τους με βιτριολι και ξυλοδαρμο

Σ'αυτη την περιπτωση λεμε "Τι τυχερες οι γυναικες στην Ελλαδα;"

Δεν νομιζω...
-----------------------------------------
O γαμος γινεται με σκοπο να υπαρξουν προυποθεσεις ωστε να μεγαλωσουν υγιη παιδια. Ταυτοχρονα και για συντροφικοτητα κλπ αλλα κυριως ο λογος που υπαρχει ειναι το μεγαλωμα των παιδιων. Ως εξισου δεν υπαρχει λογος να παντρευονται οι ομοφυλοφιλοι.Μπορουν αν θελουν να κανουν συμβιωση, σε αυτο δεν τους εμποδιζει κανεις, δεν μπορουν ομως να θελουν να ειναι σαν ανδρογυνο και να απαιτουν να αντιμετοπιζονται το ιδιο, γιατι πολυ απλα δεν ειναι!

απο ποτε ο εγγαμος βιος σημαινει ντε και καλα οικογενεια με παιδια;

Ειναι σαν να λες "οποιος δε θελει να κανει παιδι, να μην παντρευτει" < Δεν ειναι λογικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πρεπει να λαβετε υποψην σας οτι σε καποιες χωρες επιτρεπεται η υιοθεσια απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια και μαλιστα εχουν κανει ερευνες σχετικα με την προσαρμογη των παιδιων και την σεξουαλικη τους κατευθυνση και δεν εχουν βρει κατι διαφορετικο απο οτι στις ετεροφυλοφιλες (υγιης παντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
να κανουν ομως οχι. Υιοθεσια? και οταν του λεει η δασκαλα στο σχολειο, θελω να μιλησω με τη μητερα σου,το παιδι τι θα κανει?

Εισαι τοσο σιγουρος οτι σε περιπτωση που ενα παιδι εχει 2 γονεις ομοφυλοφιλους, οι ιδιοι οι γονεις δε θα ενημερωσουν τον συλλογο γονεα και κηδεμονων ωστε να μιλησει στους καθηγητες, για να τυχει το παιδι ορθης μεταχειρισης; Αυτο εγω προσωπικα το θεωρω αυτονοητο! Αμην τι αλλο, οι ομοφυλοφιλοι γονεις γνωριζουν πως να "προστατεψουν" τα παιδια τους, δε τα ριχνουν στο στομα του λυκου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Επισης το τελειως κουλο (και ομοφοβικο γιατι το κανουν κατα κορον οι αντρες) ειναι που λετε ΠΑΝΤΑ για αντρικα ομοφυλοφιλα ζευγαρια. Δεν εχω δει ποτε κανεναν να μου λεει "θα εχει δυο μητερες;;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εξαρτάται τι ορισμό δίνεις στον όρο ''προοδευτικότητα''.Μερικές έννοιες όπως και η έννοια προοδευτικός και προχωρημένος έχουν βιασθεί από αρκετούς.
Προοδευτικός=ο υποστηρικτής ιδεών που θα φέρουν την πρόοδο και δεν ξέρω κατά πόσο η υιοθέτηση παιδιών από τους ομοφυλόφιλους θα φέρουν πρόοδο στην κοινωνία......
Και τέλος με αυτή τη λογική ορισμένων σε λίγο θα ζητάνε δικαίωμα στην υιοθεσία παιδιών και οι γατοφυλόφιλοι οι νεκρόφιλοι οι σκυλοφυλόφιλοι και ότι

το εννοω με την εννοια του οτι θελουμε να παμε μπροστα ως κοινωνια, ενω δεν ειμαστε καν ικανοι να λυσουμε τετοια σοβαρα θεματα, γιατι υπαρχουν παρα πολλοι οπισθοδρομικοι ελληναραδες που δε θα επιτρεψουν ποτε να θιχτει ο ανδρισμος η οτιδηποτε αλλο

Τι δουλεια εχουν οι ομοφυλοφιλοι με τους νεκροφιλους; Συγκρινεις ανομοια πραγματα, δεν εχει βαση αυτο που λες
-----------------------------------------
Θα λεει εχω δυο πατεραδες??
Και αν ναι, αν αυτοι οι δυο χωρισουν το παιδι ποιος θα το αναλαβει? Ειναι πολυ πιθανον να το δουν μετα σαν βαρος.

Εκτος των προβληματων που σιγουρα θα εχει το παιδι μεγαλωνοντας σε μια τετοια προβληματικη "οικογενεια", οταν φτασει σε μια ηλικια και μαθει πως γινονται τα παιδια, φανταζαστε τι ψυχολογικο τραυμα μπορει να περασει??
Δεν θα θελησει να μαθει ποιοι ειναι οι πραγματικοι του γονεις?
Δεν εχεις δικαιωμα να παιζεις με την ψυχη μικρων παιδιων.

Αυτο καλουνται να το κανουν οι γονεις. Σιγα μην αφησουν το παιδι να ψαχνεται και να του δημιουργηθουν ψυχολογικα τραυματα
-----------------------------------------
Επισης το τελειως κουλο (και ομοφοβικο γιατι το κανουν κατα κορον οι αντρες) ειναι που λετε ΠΑΝΤΑ για αντρικα ομοφυλοφιλα ζευγαρια. Δεν εχω δει ποτε κανεναν να μου λεει "θα εχει δυο μητερες;;"

μα ετσι δεν μπορουν να τοποθετηθουν ευκολα στο θεμα "σχολειο" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
το εννοω με την εννοια του οτι θελουμε να παμε μπροστα ως κοινωνια, ενω δεν ειμαστε καν ικανοι να λυσουμε τετοια σοβαρα θεματα, γιατι υπαρχουν παρα πολλοι οπισθοδρομικοι ελληναραδες που δε θα επιτρεψουν ποτε να θιχτει ο ανδρισμος η οτιδηποτε αλλο

Τι δουλεια εχουν οι ομοφυλοφιλοι με τους νεκροφιλους; Συγκρινεις ανομοια πραγματα, δεν εχει βαση αυτο που λες

Γιατί είναι ανόμοια πράγματα; Σχετικά είναι.


Επίσης, για να πάμε μπροστά ως κοινωνία πρέπει να λύσουμε άλλα προβλήματα, όχι αν θα υιοθετούν οι ομοφυλόφιλοι παιδιά. Υπάρχουν άλλα, πολύ πιο σημαντικά θέματα, που πρέπει να λυθούν. Εδώ υπάρχουν τόσες κοινωνικές και οικονομικές ανισότητες. Καλύτερα να κοιτάξουμε τους ανθρώπους που πεινάνε και ας αφήσουμε τους γκέυ.

Επίσης "πρέπει" δεν υπάρχει σε αυτό το ερώτημα. Η κοινωνία μας δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο, είτε γουστάρετε είτε όχι. Ας λυθούν άλλα πράγματα πρώτα, και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Κάπως έτσι σκεφτόταν και ο νεαρός στην ιστορία στο λινκ.

https://en.wikipedia.org/wiki/E.O._Green_School_shooting

(Να επισημάνω ότι δεν ήταν το ντύσιμο που προκάλεσε τον Mclerney αλλά το γεγονός ότι ο King του ζήτησε να γίνει ο βαλεντίνος του)

-----------------------------------------


Φυσικά και δεν γνωρίζει! Αλίμονο να σου ζήταγαν να ζωγραφίσεις στον παιδικό και να ζωγράφιζες το rainbow :lol:

Εγώ ας πούμε όταν φιλήθηκα στα 8-9 μου(?) με τον συνομίληκο γιο μιας συνταξιδιώτριάς μας (προς ένα νησί δεν θυμάμαι) δεν ήξερα ότι είναι κακό ώσπου μας έπιασε η μάνα μου μαζί στην τουαλέτα να κοιτάμε ο ένας το σώμα του άλλου (ΣΧΕΔΟΝ τσίτσιδοι ήμασταν :P) και μας μάλωσε απίστευτα. Εκεί κατάλαβα ότι είναι "κακό" και ότι έπρεπε να το κρύψω :P

Ουφ το έβγαλα από μέσα μου :P
κατι παρομοιο... https://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Shepard#The_murder δυστυχως συμβαινουν και τετοια. Ειναι στο χερι μας να βαλουμε ενα τελος σε αυτη την αγριοτητα! (σαν προεκλογικος λογος ειναι...χαχαχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Γιατί είναι ανόμοια πράγματα; Σχετικά είναι.


Επίσης, για να πάμε μπροστά ως κοινωνία πρέπει να λύσουμε άλλα προβλήματα, όχι αν θα υιοθετούν οι ομοφυλόφιλοι παιδιά. Υπάρχουν άλλα, πολύ πιο σημαντικά θέματα, που πρέπει να λυθούν. Εδώ υπάρχουν τόσες κοινωνικές και οικονομικές ανισότητες. Καλύτερα να κοιτάξουμε τους ανθρώπους που πεινάνε και ας αφήσουμε τους γκέυ.

Επίσης "πρέπει" δεν υπάρχει σε αυτό το ερώτημα. Η κοινωνία μας δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο, είτε γουστάρετε είτε όχι. Ας λυθούν άλλα πράγματα πρώτα, και βλέπουμε.

Αν διαβασεις προηγουμενα post μου, θα δεις οτι συμφωνω στο οτι η κοινωνια μας δυστυχως δεν ειναι ετοιμη να δεχτει κατι τετοιο

Αλλα επιμενω, τι σχεση εχει ενας νεκροφιλος με εναν ομοφυλοφιλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Αν διαβασεις προηγουμενα post μου, θα δεις οτι συμφωνω στο οτι η κοινωνια μας δυστυχως δεν ειναι ετοιμη να δεχτει κατι τετοιο

Αλλα επιμενω, τι σχεση εχει ενας νεκροφιλος με εναν ομοφυλοφιλο;
Eυτυχως που ακομα η κοινωνια μας δεν ειναι τοσο παρηκμασμενη για να φτασει σε τετοιο σημειο. Και ευτυχως, οι αποψεις που εκφραζονται απο μερικους εδω περα (ischool), δεν εχουν σε αναλογια καμια σχεση με αυτες που εκφραζονται στην ελληνικη κοινωνια. Aν τα πειτε αυτα που λετε εδω ρε παιδια, παραεξω θα σας κοροιδευουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σιγα σιγα γινονται οι αλλαγες. Ας μας κοροϊδευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Επισης το τελειως κουλο (και ομοφοβικο γιατι το κανουν κατα κορον οι αντρες) ειναι που λετε ΠΑΝΤΑ για αντρικα ομοφυλοφιλα ζευγαρια. Δεν εχω δει ποτε κανεναν να μου λεει "θα εχει δυο μητερες;;"



η υιοθεσια παιδων απο ομοφυλλοφυλους ειναι στην βαση της λανθασμενη,διοτι αυτο που αυτονοητα υπαγορευει η ατομικη ελευθερια να κανεις οτι θες στην ιδωτικη σου ζωη,μετατρεπεται σε προβλημα οταν μαπινει στην μεση ενα παιδι.

το παιδι μεγαλωντας σε μια τετοια οικογενεια θα θεωρησει ως φυσιολογικο να εχει δυο μαμαδες ή μπαμπαδες και νομιζω οτι μεχρι να φθασει σε ηλικια να καταλαβαινει τον κοσμο γυρω του ,δεν θα ρωτησει που ειναι ο αληθινος μπαμπας η μαμα,αρα μεχρι εκει εχουμε ενα προτυπο,ομως για σκεφθειτε τι θα γινει οταν το παιδακι μεγαλωνονταςδει οτι οι φιλοι του εχουν εναν μπαμπα και μια μαμα ,ενω αυτο δεν εχει,αρα κατι θα συμβει εκει,θα διαταραχθουν τα προτυπα και ο ψυχισμος του παιδιου.

περα απο ψυχολογικο το προβλημα ειναι και κοινωνικο,και μην ακουσω οτι σαν κοινωνια ειμαστε κομπλεξικοι σ αυτα τα θεματα διοτι μονο αυτο δεν ειμαστε.
πως θα νοιθατε εαν ο φιλο σας ειχε δυο μπαμπαδες η μαμαδες?


η ομοφυλοφιλια σιγουρα παρεκλινει απο το φυσιολογικο,δεν σημαινει κατι κακο,δεν μπορουμε ομως ''εξαναγκαζουμε'' κανεναν να ακολουθησει αυτον τον δρομο γιατι ειναι θεμα προσωπικης επιλογης και οχι υποβολης

επιχειρηματα του τυπου ,''μπορει η οικογενεια να του δωσει σωστες αρχες'' τα θεωρω αστεια ,δεν αμφισβητω την πνευματικη ωριμοτητα των ομοφυλοφιλων ,αλλα η οικογενεια και το σχολειο ''δομουν'' την προσωπικοτητα του παιδιου,το ιδιο συμβαινει και με το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα προβληματα που θα αντιμετωπισει το παιδι ειναι μονο κοινωνικα, το ψυχολογικο εξαιτιας του κοινωνινου υπαρχει περιπτωση να προκληθει.
Και ξαναλεω οτι στις χωρες που υιοθετουνται παιδια απο ομοφυλοφιλους δεν εχει παρατηρηθει καποιο προβλημα και ολο το αγνοειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Eυτυχως που ακομα η κοινωνια μας δεν ειναι τοσο παρηκμασμενη για να φτασει σε τετοιο σημειο. Και ευτυχως, οι αποψεις που εκφραζονται απο μερικους εδω περα (ischool), δεν εχουν σε αναλογια καμια σχεση με αυτες που εκφραζονται στην ελληνικη κοινωνια. Aν τα πειτε αυτα που λετε εδω ρε παιδια, παραεξω θα σας κοροιδευουν...

ποιος θα κοροιδευει ποιον ειναι το θεμα ;)
-----------------------------------------
Τα προβληματα που θα αντιμετωπισει το παιδι ειναι μονο κοινωνικα, το ψυχολογικο εξαιτιας του κοινωνινου υπαρχει περιπτωση να προκληθει.
Και ξαναλεω οτι στις χωρες που υιοθετουνται παιδια απο ομοφυλοφιλους δεν εχει παρατηρηθει καποιο προβλημα και ολο το αγνοειτε.

κανουν σαν να μην το βλεπουν
-----------------------------------------
«ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ όπου μεγαλώνει ένα παιδί χαρακτηρίζεται υγιές από το είδος της σχέσης του ζευγαριού και όχι από το φύλο των γονιών. Έχω γιο 18 ετών και δεν έχει πρόβλημα που ο μπαμπάς του είναι ομοφυλόφιλος, αντιθέτως μάλιστα», λέει ο κ. Κεφαλάς. Στη λίστα με τις χώρες που επιτρέπουν την υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια πρόσφατα προστέθηκε η Ουρουγουάη, η οποία στα τέλη Αυγούστου ενέκρινε το σχετικό νομοσχέδιο. «Χώρες που κανείς δεν το περιμένει είναι θετικές στην υιοθεσία. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Ν. Αφρική, που υπήρξε πρωτοπόρος στον τομέα, καθώς και άλλες χώρες της Λατινικής Αμερικής, όπως η Βραζιλία ή η Αργεντινή. Ακόμη και σκληροπυρηνικά συντηρητικές ευρωπαϊκές χώρες, όπως η Ελβετία. Η Ελλάδα επιλέγει για κάποιους λόγους να μένει πίσω, προσκολλημένη σε προκαταλήψεις και κάθε είδους ρατσισμούς», σημειώνει ο κ. Τσαμπρούνης.

Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι στη Γερμανία 12.000 παιδιά ζουν με ομοφυλόφιλους γονείς και το 95% αυτών με δύο μητέρες. Αν και το γερμανικό δίκαιο επιτρέπει την υιοθεσία παιδιού από ομοφυλόφιλο σύζυγο, μόνο εάν πρόκειται για παιδί του ή της συντρόφου που αποκτήθηκε από προηγούμενη ετεροφυλική σχέση ή γάμο, γίνονται σημαντικά βήματα να υιοθετούνται παιδιά αποκλειστικά από ομόφυλα ζευγάρια.

https://www.gayathens.gr/scene.php?t=article&id=85
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η υιοθεσια παιδων απο ομοφυλλοφυλους ειναι στην βαση της λανθασμενη,διοτι αυτο που αυτονοητα υπαγορευει η ατομικη ελευθερια να κανεις οτι θες στην ιδωτικη σου ζωη,μετατρεπεται σε προβλημα οταν μαπινει στην μεση ενα παιδι.

το παιδι μεγαλωντας σε μια τετοια οικογενεια θα θεωρησει ως φυσιολογικο να εχει δυο μαμαδες ή μπαμπαδες και νομιζω οτι μεχρι να φθασει σε ηλικια να καταλαβαινει τον κοσμο γυρω του ,δεν θα ρωτησει που ειναι ο αληθινος μπαμπας η μαμα,αρα μεχρι εκει εχουμε ενα προτυπο,ομως για σκεφθειτε τι θα γινει οταν το παιδακι μεγαλωνονταςδει οτι οι φιλοι του εχουν εναν μπαμπα και μια μαμα ,ενω αυτο δεν εχει,αρα κατι θα συμβει εκει,θα διαταραχθουν τα προτυπα και ο ψυχισμος του παιδιου.

περα απο ψυχολογικο το προβλημα ειναι και κοινωνικο,και μην ακουσω οτι σαν κοινωνια ειμαστε κομπλεξικοι σ αυτα τα θεματα διοτι μονο αυτο δεν ειμαστε.
πως θα νοιθατε εαν ο φιλο σας ειχε δυο μπαμπαδες η μαμαδες?


η ομοφυλοφιλια σιγουρα παρεκλινει απο το φυσιολογικο,δεν σημαινει κατι κακο,δεν μπορουμε ομως ''εξαναγκαζουμε'' κανεναν να ακολουθησει αυτον τον δρομο γιατι ειναι θεμα προσωπικης επιλογης και οχι υποβολης

επιχειρηματα του τυπου ,''μπορει η οικογενεια να του δωσει σωστες αρχες'' τα θεωρω αστεια ,δεν αμφισβητω την πνευματικη ωριμοτητα των ομοφυλοφιλων ,αλλα η οικογενεια και το σχολειο ''δομουν'' την προσωπικοτητα του παιδιου,το ιδιο συμβαινει και με το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνει

εγω προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα. απο κει και περα, δεν μπορω να διακρινω καποιο προβλημα στους προβληματισμους σου, κατι που να με κανει να θεωρησω οτι δεν πρεπει να επιτρεπεται στους ομοφυλοφιλους να υιοθετουν.

υπαρχει καποιο προβλημα στο να δομησουν την προσωπικοτητα του παιδιου, δυο μαμαδες ή δυο μπαμπαδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
νομιζω δεν καταλαβες καλα το τελαυταιο που ειπα...
ειπα : ''δεν αμφισβητω την πνευματικη ωριμοτητα των ομοφυλοφιλων ,αλλα η οικογενεια και το σχολειο ''δομουν'' την προσωπικοτητα του παιδιου,το ιδιο συμβαινει και με το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνει ''

το περιβαλλον μεσα στο οποιο μεγαλωνει λοιπον ενα τετοιο παιδι του υποβαλλει ναι ή οχι να γινει και αυτο ομοφυλοφιλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top