Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εντάξει ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο σκέψης.
εγω πχ θα το ήθελα πολύ.

ναι, δεν διαφωνω, αλλα να επισημοποιησεις τι ακριβως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε νομίζω. Ισχυρίζεσαι ότι δε μπορεί να ξέρει τη σεξουαλικη του προτίμηση. Τη γνωρίζει, αλλά δεν ξερει περί τίνους πρόκειται ακριβώς. Ξέρει όμως τι τον ελκύει. Γιατί οι έρωτες του νηπιαγωγείου που λέμε, πώς εκφράζονται?

Μπορεί να εκφραστεί και με πράξεις νομίζω. Αν ένα αγόρι παίζει με κούκλες συνέχεια, ή φορά τα κοσμήματα της μαμάς του, αυτό ίσως αποτελεί, μια ένδειξη. Ισως, όχι πάντα.

Γνωρίζει ένα πεντάχρονο τι πάει να πει "σεξουαλικός προσανατολισμός", "ομοφυλόφιλος", "στρέιτ" κ.λπ.; Εντάξει, αν έχουμε τόσο προχωρημένα πεντάχρονα, πείτε το μου και 'μένα. Στα πέντε, όπως λες, είναι πολύ πιθανόν να εμφανίσει την ανάλογη συμπεριφορά ένα παιδάκι, αλλά δε το βρίσκω και πολύ πιθανό ν' αναγνωρίζει και να καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται, είτε είναι στρέιτ, είτε μπάι, είτε ομοφυλόφιλος είτε... γενικά μιλώντας. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι στα πέντε του, ένα παιδάκι δεν θα αναπτύξει την ανάλογη συμπεριφορά που θα δείξει τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Είπα, ότι κι έτσι να γίνει, καταβάθος, δε θα καταλάβει και κάτι, αφού έτσι κι αλλιώς, δεν μπορεί να προσδιορίσει (μ' όσα η "νοημοσύνη" του τού επιτρέπει να "ξέρει") τι νιώθει και στη συνέχεια να το εκφράσει. Έχεις ακούσει κανένα πεντάχρονο να λέει "είμαι ομοφυλόφιλος" ή "είμαι στρέιτ"; Αν έχεις ακούσει, πάω πάσο. Αυτό είπα μόνο. Όχι ότι στα πέντε ένα παιδάκι δεν αφήνει να φανούν οι σεξουαλικές του προτιμήσεις. Το κάνει όμως όχι επειδή μπορεί να καταλάβει πολύ καλά την σεξουαλικότητά του, αλλά επειδή τα ένστικτά του το οδήγησαν να το κάνει. Εσύ στα πέντε σου, όταν ερωτεύτηκες τον Θάνο Καλλίρη, ήξερες τί πάει να πει έρωτας; Ήξερες ότι αυτό είναι κάτι φυσιολογικό, μπορούσες να προσδιορίσεις και να ορίσεις τί ένιωθες; Μπορούσες με σιγουριά να αρθρώσεις "είμαι στρέιτ"; Αυτό έλεγα τόση ώρα.

Οπότε, αν σταμάτησα να μιλάω κινέζικα, θα καταλάβεις ότι λέμε το ίδιο.
--------------------------------------------------------
ναι, δεν διαφωνω, αλλα να επισημοποιησεις τι ακριβως;
Την χαρά σου; Τ' ότι θες να περάσεις όλη την υπόλοιπη ζωή σου με κάποιον που αγαπάς; Κάποιοι θέλουν να το μοιραστούν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Δεν θα ειχα προβλημα ειλικρινα στα π@π@ρια μου τι θελει να κανει ο αλλος στο κρεβατι του (εκτος κι αν μου την επεφτε οπου εκει θα γινοταν της κακομοιρας:P)...

Κάπως έτσι σκεφτόταν και ο νεαρός στην ιστορία στο λινκ.

https://en.wikipedia.org/wiki/E.O._Green_School_shooting

(Να επισημάνω ότι δεν ήταν το ντύσιμο που προκάλεσε τον Mclerney αλλά το γεγονός ότι ο King του ζήτησε να γίνει ο βαλεντίνος του)
-----------------------------------------
Γνωρίζει ένα πεντάχρονο τι πάει να πει "σεξουαλικός προσανατολισμός", "ομοφυλόφιλος", "στρέιτ" κ.λπ.;

Φυσικά και δεν γνωρίζει! Αλίμονο να σου ζήταγαν να ζωγραφίσεις στον παιδικό και να ζωγράφιζες το rainbow :lol:

Εγώ ας πούμε όταν φιλήθηκα στα 8-9 μου(?) με τον συνομίληκο γιο μιας συνταξιδιώτριάς μας (προς ένα νησί δεν θυμάμαι) δεν ήξερα ότι είναι κακό ώσπου μας έπιασε η μάνα μου μαζί στην τουαλέτα να κοιτάμε ο ένας το σώμα του άλλου (ΣΧΕΔΟΝ τσίτσιδοι ήμασταν :P) και μας μάλωσε απίστευτα. Εκεί κατάλαβα ότι είναι "κακό" και ότι έπρεπε να το κρύψω :P

Ουφ το έβγαλα από μέσα μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μα η ομοφυλοφιλία δεν είναι πρόβλημα.
Σίγουρα είναι θέμα κληρονομικότητας και γονιδίων κατά κύριο λόγο και επιδράσεων που δέχεται έπειτα. Αν οι επιδράσεις είναι από νωρίς τόσο ισχυρές, τότε γιατί να μην εμφανιστούν οι πρώτες ενδείξεις απ'τα 5 ξέρω 'γω?
Η κοινωνία, απλώς το θεωρεί περίεργο εξαιτίας της θρησκείας. Που παίζει μεγάλο ρόλο στη ζωή των ανθρώπων.
Τα ΜΜΕ είναι που έχουν στιγματίσει αυτά τα άτομα, με ό,τι προβάλουν. Όχι η κοινωνία αυτή καθ'αυτή απαραιτήτως.
αμφιβαλλω αν ειναι τοσο θεμα κληρονομικοτητας οσο θεμα επικτητων συμπεριφορων. αν ηταν θεμα κληρονομικοτητας, θα ειχε, μαλλον,εκλειψει. στα 5 μας δεν εχουμε αναπτυγμενη σεξουαλικοτητα, και τελος παντων, δεν εχει σημασια αυτη η συζητηση γιατι πολυ απλα στη ζωη μας υπαρχει πιθανατητα να μας ελκουν τοσο αντρες, οσο και γυναικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Mα πόσο παλιομοδήτης?Από πότε η χαρά πρέπει να επισημοποιείται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Την χαρά σου; Τ' ότι θες να περάσεις όλη την υπόλοιπη ζωή σου με κάποιον που αγαπάς; Κάποιοι θέλουν να το μοιραστούν αυτό.

"ακουστε, ακουστε! αποφασισα να επισημοποιησω σε σας, τον κοσμο τη χαρα μου που αποφασισα να δεσμευτω "αιωνια αγαπη" (ποσο αιωνια μπορει να ειναι;) και σας το λεω για να ζηλεψετε"

η χαρα σου ειναι δικια σου και της κοπελας/αγοριου σου, και μονο δικια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Γεια σου ρε fasdag!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
"ακουστε, ακουστε! αποφασισα να επισημοποιησω σε σας, τον κοσμο τη χαρα μου που αποφασισα να δεσμευτω "αιωνια αγαπη" (ποσο αιωνια μπορει να ειναι;) και σας το λεω για να ζηλεψετε"

η χαρα σου ειναι δικια σου και της κοπελας/αγοριου σου, και μονο δικια σας.

παραλογο ειναι να θες να το μοιραστεις με συγγενεις και φιλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Kαι για να το μοιραστείς πρέπει να δαβείς την πόρτα της εκκλήσιας?Κάνε ένα πάρτυ.(όσα λέω ισχύουν τόσο για τους ομοφυλόφιλους όσο και για τους ετεροφυλόφιλους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Kαι για να το μοιραστείς πρέπει να δαβείς την πόρτα της εκκλήσιας?Κάνε ένα πάρτυ.(όσα λέω ισχύουν τόσο για τους ομοφυλόφιλους όσο και για τους ετεροφυλόφιλους).

Εγω παρτυ θα εκανα αλλα αλλοι θελουν να παντρευτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ε και τί τους εμποδίζει?Το κώλυμα δε νομίζω να είναι τόσο νομικό όσο κοινωνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
παραλογο ειναι να θες να το μοιραστεις με συγγενεις και φιλους;

ειναι παραλογο οταν καταδικαζεσαι σε κατι αρκετα απιθανο και, επισης παραλογο. η "αιωνια αγαπη". δεν λεω οτι ειναι ανεφικτο, ειναι παρ'ολα αυτα ανουσιο να δεσμευεσαι για κατι τετοιο.

παραλογο ειναι επισης το νομικο κομματι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε και τί τους εμποδίζει?Το κώλυμα δε νομίζω να είναι τόσο νομικό όσο κοινωνικό.

Ειπες και μονη σου οτι αυτα που λες αφορουν και ετεροφυλοφιλους και ομοφυλοφιλους και σου απαντησα σε αυτο ακριβως το μοτιβο.


Αρχική Δημοσίευση από fasdag:
ειναι παραλογο οταν καταδικαζεσαι σε κατι αρκετα απιθανο και, επισης παραλογο. η "αιωνια αγαπη". δεν λεω οτι ειναι ανεφικτο, ειναι παρ'ολα αυτα ανουσιο να δεσμευεσαι για κατι τετοιο.

παραλογο ειναι επισης το νομικο κομματι

Για αρκετους δεν ειναι παραλογο και το θελουν, και πετυχαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Μαλλον εννοει ορμονικο προβλημα
αυτο.
-----------------------------------------
Ουφ το έβγαλα από μέσα μου :P
σωστα επραξες.




επισης +1000 στον who γιατι βαριεμαι να κανω παραθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ειπες και μονη σου οτι αυτα που λες αφορουν και ετεροφυλοφιλους και ομοφυλοφιλους και σου απαντησα σε αυτο ακριβως το μοτιβο.




Για αρκετους δεν ειναι παραλογο και το θελουν, και πετυχαινει.

εχεις τιποτα διαφορετικο να πεις; εγω βλεπω ζευγαρια να σκοτωνονται αλλα να μην χωριζουν επειδη δεν τολμανε
η ευτυχια δεν ειναι ουτε δεδομενη, ουτε λογος να κανεις τετοιο πανηγυρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε και καποια ειναι πολυ ευτυχισμενα.
Ο γαμος ειναι απο τα τελευταια προβληματα της κοινωνιας.
Και απο τη στιγμη που οι ετεροφυλοφιλοι ειναι ελευθεροι να αποφασισουν αν και πως θελουν να παντρευτουν το ιδιο πρεπει να μπορουν και οι ομοφυλοφιλοι. Το αν εισαι εναντιον ή κατα του γαμου ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ε και καποια ειναι πολυ ευτυχισμενα.
Ο γαμος ειναι απο τα τελευταια προβληματα της κοινωνιας.
Και απο τη στιγμη που οι ετεροφυλοφιλοι ειναι ελευθεροι να αποφασισουν αν και πως θελουν να παντρευτουν το ιδιο πρεπει να μπορουν και οι ομοφυλοφιλοι. Το αν εισαι εναντιον ή κατα του γαμου ειναι αλλο θεμα.
O γαμος γινεται με σκοπο να υπαρξουν προυποθεσεις ωστε να μεγαλωσουν υγιη παιδια. Ταυτοχρονα και για συντροφικοτητα κλπ αλλα κυριως ο λογος που υπαρχει ειναι το μεγαλωμα των παιδιων. Ως εξισου δεν υπαρχει λογος να παντρευονται οι ομοφυλοφιλοι.Μπορουν αν θελουν να κανουν συμβιωση, σε αυτο δεν τους εμποδιζει κανεις, δεν μπορουν ομως να θελουν να ειναι σαν ανδρογυνο και να απαιτουν να αντιμετοπιζονται το ιδιο, γιατι πολυ απλα δεν ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορουν να υιοθετησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
να κανουν ομως οχι. Υιοθεσια? και οταν του λεει η δασκαλα στο σχολειο, θελω να μιλησω με τη μητερα σου,το παιδι τι θα κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
να κανουν ομως οχι. Υιοθεσια? και οταν του λεει η δασκαλα στο σχολειο, θελω να μιλησω με τη μητερα σου,το παιδι τι θα κανει?

Δεν θα λεει "μητερα" προφανως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top