Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητα θρησκευτικά τα θέματα. Μπορουν κάλλιστα να κάνουν πολιτικό γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
τωρα θιγουμε θρησκευτικα θεματα. 2 χριστιανοι ορθοδοξοι ομοφυλοφιλοι γιατι να μην θελουν να επισημοποιησουν τη σχεση τους ???

Δεν νομίζω ότι ταιριάζουν όλα αυτά μεταξύ τους.

Η εκκλησία είναι κατά των γκέι (το θεωρούν αμαρτία, κατά της βούλησης του Θεού και κατά της φύσης) και αυτό είναι γνωστό. Για αυτό και δεν υφίσταται θρησκευτικός γάμος ομοφυλοφίλων.

Γιατί να θέλεις να επισημοποιήσεις τη σχέση σου με την ευλογία του παπα-Νεκτάριου (τυχαίο όνομα)? Δεν μπορείς να έχεις μία σωστή και ολοκληρωμένη σχέση χωρίς να το μάθει όλη η ενορία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ταιριάζουν όλα αυτά μεταξύ τους.

Η εκκλησία είναι κατά των γκέι (το θεωρούν αμαρτία, κατά της βούλησης του Θεού και κατά της φύσης) και αυτό είναι γνωστό. Για αυτό και δεν υφίσταται θρησκευτικός γάμος ομοφυλοφίλων.

Γιατί να θέλεις να επισημοποιήσεις τη σχέση σου με την ευλογία του παπα-Νεκτάριου (τυχαίο όνομα)? Δεν μπορείς να έχεις μία σωστή και ολοκληρωμένη σχέση χωρίς να το μάθει όλη η ενορία?

Φυσικά και μπορείς. Αλλά λέμε για τους ομοφυλόφιλους που μπορεί να το θέλουν αυτό. Δεν μιλάμε για εσένα, εμένα, τον φούφουτο, αλλά γι' αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Αλλά λέμε για τους ομοφυλόφιλους που μπορεί να το θέλουν αυτό. Δεν μιλάμε για εσένα, εμένα, τον φούφουτο, αλλά γι' αυτούς.

Εγώ θεωρώ ότι το να θέλεις να επισημοποιήσεις τη σχέση σου μέσα στην Ελλάδα είναι πολύ προχώ. Δεν είναι τόσο ανοιχτόμυαλη η κοινωνία στην Ελλάδα. Σύμφωνοι οι νέοι είναι όλο και πιο προχωρημένοι αλλά οι ηλικίες 30+ κατά τη γνώμη μου είναι ακόμα στη μελισσούλα με το λουλουδάκι (αν με πιάνεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αυτή όμως είναι γενική άποψη. Όχι μόνο για τους ομοφυλόφιλους. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
οι ηλικίες 30+ κατά τη γνώμη μου είναι ακόμα στη μελισσούλα με το λουλουδάκι (αν με πιάνεις)
και εγω εκει ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Αυτή όμως είναι γενική άποψη. Όχι μόνο για τους ομοφυλόφιλους. Σωστά;

Ναι γενικά απλά τώρα μιλάμε για τους ομοφυλόφιλους και δεν θέλω να πάω στο πολύ γενικό :P
-----------------------------------------
και εγω εκει ειμαι.

Κατάλαβες φαντάζομαι ότι μελισσούλα-λουλουδάκι εννοώ ότι νομίζουν ότι ο σωστός τρόπος ζωής είναι αυτός που έχει πιθανότητες αναπαραγωγής (ακα ο ετεροφυλόφιλικός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μα το πας στο γενικό. Είσαι ρε άνθρωπε υπέρ του γάμου των ομοφυλοφίλων ή όχι; Να τελειώνουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Μα το πας στο γενικό. Είσαι ρε άνθρωπε υπέρ του γάμου των ομοφυλοφίλων ή όχι; Να τελειώνουμε. :P

Ώχου όχι είμαι κατά και μην ξαναμιλήσεις γιατί με μπερδεύεις άντε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Καλά. Το βουλώνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Κατάλαβες φαντάζομαι ότι μελισσούλα-λουλουδάκι εννοώ ότι νομίζουν ότι ο σωστός τρόπος ζωής είναι αυτός που έχει πιθανότητες αναπαραγωγής (ακα ο ετεροφυλόφιλικός)
ναι,αυτο καταλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Εμένα πάντως οι εκάστοτε φίλες μου δεν με έχουν συμβουλευτεί πολύ. Μάλλον προσπαθούν να με δουν ως στρέιτ :P
ειχες ποτε ερωτικη επαφη με αντρα ή απλα εχεις καταλαβει οτι εισαι ομοφυλοφιλος?(γιατι υπαρχουν ανθρωποι που ενω ελεγαν οτι ειναι ομοφυλοφιλοι δεν τους εβγαινε να εχουν ερωτικη επαφη με το ιδιο φυλο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αυτοί είναι ασεξουαλικοί μάλλον.

Ή δεν είχαν κατασταλάξει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Αυτοί είναι ασεξουαλικοί μάλλον.

Ή δεν είχαν κατασταλάξει ακόμα.
το δευτερο ειναι πιο πιθανο.
αυτο νομιζω πως εχει παθει και ο φιλος πιο πανω.δεν εχει ακομα κατασταλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
το δευτερο ειναι πιο πιθανο.
αυτο νομιζω πως εχει παθει και ο φιλος πιο πανω.δεν εχει ακομα κατασταλαξει.

Ο φίλος από πάνω (:P) έχει κατασταλάξει στο ότι σίγουρα του αρέσουν τα αγόρια αλλά δεν έιναι σίγουρος αν τα κορίτσια έχουν θέση στην καρδιά του...μάλλον όχι, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να κάνω σεξ με μια γυναίκα, όσο για το συναίσθημα, νομίζω ότι η φιλία καλύπτει την ανάγκη που έχω για σχέσεις με κοπέλες :P

Αλίμονο, να είσαι 18 και να μην ξέρεις ακόμα τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό! Εγώ τον ήξερα λίγο πριν τα 8 μου! Μάλλον σε μένα ήταν καθαρά θέμα γονιδίων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι κατά του γάμου, του θρησκευτικού κυρίως.
Αλλά και αυτοί -όπως και οι περισσότεροι πλέον- θέλουν να επισημοποιήσουν τη σχέση τους.

και οχι μονο. το βασικο που επιθυμουν ειναι τα δικαιωματα τους ως ζευγαρι, και οχι τοσο η "επισημοποιηση"

γι αυτο και οι συνεχεις προσπαθειες για το συμφωνο συμβιωσης
-----------------------------------------
Εγώ θεωρώ ότι το να θέλεις να επισημοποιήσεις τη σχέση σου μέσα στην Ελλάδα είναι πολύ προχώ. Δεν είναι τόσο ανοιχτόμυαλη η κοινωνία στην Ελλάδα. Σύμφωνοι οι νέοι είναι όλο και πιο προχωρημένοι αλλά οι ηλικίες 30+ κατά τη γνώμη μου είναι ακόμα στη μελισσούλα με το λουλουδάκι (αν με πιάνεις)

δυστυχως... και θελουμε να λεγομαστε και "προοδευτικοι" τρομαρα μας..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Γενικα ο γαμος πιστευω οτι απλα γινεται για τους αλλους... Αν ρωτησεις πολυ λιγοι θα θελαν να ξεφυγουν απο την υποχρεωση αυτη καθ αυτη με το πακετο, στολισμοι, εκκλησια, γλεντια και αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γενικα ο γαμος πιστευω οτι απλα γινεται για τους αλλους... Αν ρωτησεις πολυ λιγοι θα θελαν να ξεφυγουν απο την υποχρεωση αυτη καθ αυτη με το πακετο, στολισμοι, εκκλησια, γλεντια και αλλα...

Μπα όχι, κι εγώ έτσι λέω, αλλά είναι μεγάλο πράγμα να μοιράζεσαι με τους φίλους και τους συγγενείς τη χαρά σου. Κι όταν καταλήγεις μ'ένα άνθρωπο και θέλεις να περάσεις μαζί του την υπόλοιπή σου ζωή, τότε θέλεις να το επισημοποιήσεις και να το γιορτάσεις. Θα έπρεπε να δικαιούνται και οι λοα να κάνουν τέτοιες τελετές.

Θρησκευτικός Γάμος: ΠΟΙΟΣ σας είπε ότι θέλουν οι άνθρωποι να παντρευτούν σε κτήρια εκατομμυρίων που κτίστηκαν στο όνομα τάχα ενός θεού που προωθεί κατα τ'άλλα την ταπεινότητα και την ολιγαρκία. ΚΑΙ που έχουν μετατραπεί σε εμπορικά κέντρα. :P ΚΑΙ που προωθούν (σε αντίθεση με τη ΘΡΗΣΚΕΙΑ) την ομοφοβία τα τελευταία 2000 χρόνια. [Για όποιον διαφωνήσει επί αυτού, έχω λινκς να παραθέσω από μητροπολίτες που μιλούν για ομοφυλόφιλους και γελούν]

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ: ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, είναι δικαίωμα του καθενός να παντρεύεται. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ο φίλος από πάνω (:P) έχει κατασταλάξει στο ότι σίγουρα του αρέσουν τα αγόρια αλλά δεν έιναι σίγουρος αν τα κορίτσια έχουν θέση στην καρδιά του...μάλλον όχι, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να κάνω σεξ με μια γυναίκα, όσο για το συναίσθημα, νομίζω ότι η φιλία καλύπτει την ανάγκη που έχω για σχέσεις με κοπέλες :P

Αλίμονο, να είσαι 18 και να μην ξέρεις ακόμα τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό! Εγώ τον ήξερα λίγο πριν τα 8 μου! Μάλλον σε μένα ήταν καθαρά θέμα γονιδίων :P


Οι περισσότεροι νομίζω το καταλαβαίνουν από τόσο μικρή ηλικία... Ξέρω περίπτωση μιας κοπέλας, που το είχε καταλάβει από τα 5 της, όταν παρακολουθώντας ταινία με τον Αλαντίν, της άρεσε περισσότερο η Γιασμίν παρά αυτός...

Για μένα δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Ίσα ίσα που ανακουφίζεσαι κάπως όταν μάθεις την αληθεια, γιατί η φιλία είναι θέμα εμπιστοσύνης καθαρά, και ειλικρίνειας. Ο άλλος προφανώς πιστεύει ότι η φιλία είναι αρκετά δυνατή ώστε να αποκαλύψει κάτι τέτοιο και θα περιμένει συμπαράσταση. Αν δε λέγονται όλα, τότε ο όρος δεν υπάρχει καν. Στο κάτω κάτω, δεν ειναι η σεξουαλικότητα που κάνει τον άνθρωπο. Πολλές φορές οι φίλοι μας είναι εκεί για να μας υποστηρίξουν όταν η οικογένειά μας δεν είναι. Δεν αξίζει να χαραμιστεί μια φιλία για κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Οι περισσότεροι νομίζω το καταλαβαίνουν από τόσο μικρή ηλικία... Ξέρω περίπτωση μιας κοπέλας, που το είχε καταλάβει από τα 5 της, όταν παρακολουθώντας ταινία με τον Αλαντίν, της άρεσε περισσότερο η Γιασμίν παρά αυτός...
τι αλλο θα ακουσουμε?:mpam:
εγω στα 5 δεν ηξερα καν να μιλαω και η φιλη σου ειχε καταλαβει οτι ειναι ομοφυλοφιλη?κατι δεν παει καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top