Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Το straight story το χει δει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Ειναι διαπιστωμενο απο ψυχολογικες μελετες οτι ανθρωποι οι οποιοι ειχαν διαταραγμενη παιδικη ηλικια, μια απο τις παθησεις που ειχαν ηταν και οι ομοφυλοφιλικες τασεις.:no1:
Ναι, μα αυτό δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία των ομοφυλόφιλων είχαν διαταραγμένη παιδική ηλικία. Σύμφωνα με αυτό που λες, η πλειοψηφία των ατόμων με διαταραγμένη παιδική ηλικία έχουν ομοφυλοφιλικές τάσεις.
Βέβαια αυτό πρώτη φορά το ακούω, ποια μελέτη το έδειξε; :hmm:
Ε χαιρω πολυ, δεν μου λεει κατι αυτο αφου το υπεθεσες ετσι. Αυτο ειναι ενα δικο σου συμπερασμα...
Δεν είναι υπόθεση αλλά άμεσο συμπέρασμα που προκύπτει από τις προκείμενες "ένας άνθρωπος υποστηρίζει ότι οι γονείς ευθύνονται για τη σεξουαλική ταυτότητα του παιδιού τους" και "ένας άνθρωπος υποστηρίζει ότι θα αυτοκτονούσε αν το παιδί του έβγαινε gay" (που λέει ο λόγος :P ).
Και btw δεν είναι 100% ευθύνη του γονιού η σεξουαλική ταυτότητα του παιδιού του καθώς δεν έχουν εξακριβωθεί οι παράγοντες που τη διαμορφώνουν (έχει αναφερθεί ο beautiful loser σε αυτό).

αμα ειναι ετσι κι εγω τα λεγομενα μου τα στηριζω με την ιδια λογικη που στηριζεις και εσυ τις δικες σου υποθεσεις.:bye:
Είπες ότι αυτό που περιέγραψες μπορεί να αντιστοιχηθεί και με άλλες παρόμοιες καταστάσεις. Δώσε παραδείγματα μερικών τέτοιων καταστάσεων.


Οχι, και μοντελο. Σιγα μην το θεσουμε και ως προτυπο. Μην τρελαινομαστε... Γιατι το μονογονεικο μοντελο δεν υστερει απο το πυρηνικο μοντελο οικογενειας που μιλαμε για πατερα, μητερα και παιδια??
Ολα τα παραλογα ειδη οικογενειας εκτος της κανονικης εχουν τα αρνητικα τους.
Εμενα μου κανει εντυπωση που η "προοδος" που εσυ την ονομαζεις εχει οδηγησει στην ραγδαια αυξηση οοολων των κοινωνικων προβληματων σε σχεση με παλιοτερα, βλεπε ναρκωτικα, καταθλιψη κλπ. Μηπως τελικα αυτος ο δρομος που προσπαθει να ακολουθησει η κοινωνια του "προοδευτισμου" θα μας επιφυλασσει ενα πολυ ασχημο μελλον???
Τα παιδιά των μονογονεικών μια χαρά μεγαλώνουν και αναπτύσσουν την προσωπικότητα και τη σεξουαλική τους ταυτότητα (γνωρίζω κάμποσα τέτοια παιδιά που τώρα είναι και ενήλικοι).

Εδώ θα είμαστε να δούμε τι επιφυλάσσει. :bye:
Η απομάκρυνση από την Εκκλησία θα φταίει για όλα, που τα λένε οι παπάδες και δε τους ακούμε. :P
Απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκε ο ανθρωπος παντα το βασικο μοντελο οικογενειας ηταν πατερας, μητερα και παιδια. Να αναθεωρηθει μια τελεια κατασταση για να εμφανιστουν παραλογες καταστασεις βλεπε ομοφυλα ζευγαρια και να εχουμε ως πειραματοζωα αυτης της κατασταης αθωες παιδικες ψυχες, οχι να μας λειπει καλυτερα. Δεν εχουμε αναγκη απο κατι τετοιο.
Αμα θελουν ας υιοθετησουν ζωα, ομως μην καταδικαζουμε ανθρωπινες ψυχες.
Ευτυχως, για να υιοθετηση καποιος παιδι, τα κριτηρια ειναι αρκετα αυστηρα οποτε αμφιβαλλω αν θα επιτραπει κατι τετοιο...
Η φυση ομως εχει απαγορευσει ομοφυλα ζευγαρια να κανουν παιδια. Κατι θα ξερει παραπανω απο τα μικρα ανθρωπινα μυαλα μας για να αποφασισε ετσι. ;)
α) Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι παράλογη κατάσταση να βρίσκεται και η γυναίκα στην αγορά εργασίας. :P
β) ομόφυλα ζευγάρια ανέκαθεν υπήρχαν

Το θέμα δεν είναι αν η φύση επιτρέπει σε ένα ομόφυλο ζευγάρι να τεκνοποιήσει, αλλά το περιβάλλον που θα μεγαλώσει το παιδί.
Πχ. μια λεσβία μπορεί να κάνει σεξ με έναν άντρα, να μείνει έγκυος και εν συνεχεία να μεγαλώσει το παιδί με τη σύντροφό της. Ούτε υιοθεσίες ούτε τπτ. :xixi:
Οι ομοφυλόφιλοι σαν άτομα μια χαρά μπορούν να τεκνοποιήσουν. Μη μπερδεύεις φύση με ανθρώπινη κοινωνία, είναι τελείως άκυρος ο παραλληλισμός που κάνεις στη προκειμένη.

Δε μου απάντησες γιατί στη φύση τις περισσότερες φορές ο πατέρας απουσιάζει από το μεγάλωμα των παιδιών και τα παιδιά με το που αποκτούν τους δυνάμεις τους απογαλακτίζονται από τη μητέρα τους...

Η υπαρξη της Εκκλησιας θα σωσει την κατασταση και γαμοι θρησκευτικοι που αυτη ειναι η ουσια δεν προκειται να γινουν, τα υπολοιπα ειναι τελετες συμβολαιων, οποτε ειτε γινονται ειτε δεν γινονται με αφηνουν αδιαφορο.

Ετσι κι αλλιως, η κοινωνια φτανει σε σημειο καταρρευσης, οι ανθρωποι παιρνουν εμπρος και επιστρεφουν στο συντηριτισμο. ;)
Το εχει δειξει η ιστορια αλλωστε πολλακις
Γάμοι θρησκευτικοί - ελπίζω- δε πρόκειται να γίνουν και δε νομίζω να είναι στα αιτήματα των gay κάτι τέτοιο (αν είναι διαφωνώ κι εγώ με τους θρησκευτικούς, και περισσότερη αξία θα δοθεί στην εκκλησία και θα τους ζητάει και περισσότερα λεφτά :P ).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Mίλησες για δικαιώματα του παιδιού.Το να επιλέξει ένα παιδί τους γονείς του δεν είναι δικαίωμα,γιατί κανένα παιδί δεν τους επιλέγει.Αν μιλήσουμε στο συγκεκριμένο θέμα για δικαιώματα θα μιλήσουμε για το δικαίωμα κάθε ανθρώπου να έχει δικά του παιδιά.*Αυτό το ''μάλλον ξέρεις'' δεν το είπα εγώ,οπότε μην πουλάς ειρωνεία.
Και τι θα πει να υιοθετήσει ο ένας από αυτούς παιδί;Πρέπει να μην ειναι μαζί με τον άνθρωπο που αγαπά;Kαλύτερα θα μεγαλώσει το παιδί σε μια ευτυχισμένη οικογένεια ομοφυλοφίλων,παρά με έναν γονιό ομοφυλόφιλο ο οποίος θα είναι δυστυχισμένος που έχασε τον άνθρωπο που ήθελε να περάσει τη ζωή του μαζί του.Και σε ομοφυλόφιλες οικογένειες προφανώς και δεν θα υπάρχει ρόλος πατέρα-μητέρας.Άλλωστε υπάρχουν ήδη τόσες οικογένειες που δεν προσφέρουν αυτά τα δύο πρότυπα,τα οποία είναι ξεπερασμένα γιατί η γυναίκα έχει απεξαρτοποιηθεί και θεωρείται ισότιμη με τον άντρα.
οι ειρωνιες πανε εκει που πρεπει , ανεξαρτητα αν δεν ειπα ονομα .

Οταν σκεφτομαι πως μερικοι εχουν στρεβλη εικονα για τα πραγματα συνηθως το κραταω μεσα μου , αλλα αυτη η φορα θα το πω ...
δηλαδη στην παραδοσιακη κατασταση με τους κανονικους γονεις θεωρεις 1) πως η μητερα ειναι σε κατωτερη θεση και 2) πως με την πρωτη ευκαιρια ψαχνει να φυγει απο αυτην την ''ζουγκλα'' ,συγνωμη, οικογενεια .

ουδεν σχολιον

*
εδω σε ηθελα ...
Το να είσαι Γονιός είναι βασικά υποχρέωση. Δικαίωμα έγινε από τότε που νομίσαμε ότι ο Άνθρωπος εξουσιάζει την δημιουργία των παιδιών. Ακόμα κι αν το εννούσες έτσι, (δικαίωμα στην δημιουργία) θα ήταν αποδεκτό. Εσύ όμως εννοείς το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να αποκτήσει κάποιος κάτι που δεν εξουδιάζει, και που δεν του δίνεται από την φύση. Δηλαδή να το αποτκήσει νομικά.
Το πρόβλημα της εποχής μας είναι ότι ξεχάσαμε τις υποχρεώσεις μας, και διεκδικούμε δικαιώματα που δεν έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Το να είσαι Γονιός είναι βασικά υποχρέωση. Δικαίωμα έγινε από τότε που νομίσαμε ότι ο Άνθρωπος εξουσιάζει την δημιουργία των παιδιών. Ακόμα κι αν το εννούσες έτσι, (δικαίωμα στην δημιουργία) θα ήταν αποδεκτό. Εσύ όμως εννοείς το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να αποκτήσει κάποιος κάτι που δεν εξουδιάζει, και που δεν του δίνεται από την φύση. Δηλαδή να το αποτκήσει νομικά.
Το πρόβλημα της εποχής μας είναι ότι ξεχάσαμε τις υποχρεώσεις μας, και διεκδικούμε δικαιώματα που δεν έχουμε.
Φυσικά και μπορεί να επιλέγει κανείς το αν θα γίνει γονιός ή όχι.
Δεν αποτελεί υποχρέωση. Το "δικαίωμα" και η "υποχρέωση" είναι ανθρώπινες επινοήσεις. Η φύση έδωσε τις "δυνατότητες" και ο άνθρωπος όσο μπορεί τις επεκτείνει ανάλογα με τις ανάγκες του.

Ποιος ορίζει τις υποχρεώσεις του καθενός; Και με το να πεις ΕΣΥ "η φύση", πάλι εσύ τις ορίζεις.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Το straight story το χει δει κανείς;

Yep,αλλα η ολη ιστορια ηταν πολυ παρατραβηγμενη για την gay κοινοτητα.Μονο το τελος ηταν οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
οι ειρωνιες πανε εκει που πρεπει , ανεξαρτητα αν δεν ειπα ονομα .

Οταν σκεφτομαι πως μερικοι εχουν στρεβλη εικονα για τα πραγματα συνηθως το κραταω μεσα μου , αλλα αυτη η φορα θα το πω ...
δηλαδη στην παραδοσιακη κατασταση με τους κανονικους γονεις θεωρεις 1) πως η μητερα ειναι σε κατωτερη θεση και 2) πως με την πρωτη ευκαιρια ψαχνει να φυγει απο αυτην την ''ζουγκλα'' ,συγνωμη, οικογενεια .

ουδεν σχολιον

*
εδω σε ηθελα ...
Το να είσαι Γονιός είναι βασικά υποχρέωση. Δικαίωμα έγινε από τότε που νομίσαμε ότι ο Άνθρωπος εξουσιάζει την δημιουργία των παιδιών. Ακόμα κι αν το εννούσες έτσι, (δικαίωμα στην δημιουργία) θα ήταν αποδεκτό. Εσύ όμως εννοείς το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να αποκτήσει κάποιος κάτι που δεν εξουδιάζει, και που δεν του δίνεται από την φύση. Δηλαδή να το αποτκήσει νομικά.
Το πρόβλημα της εποχής μας είναι ότι ξεχάσαμε τις υποχρεώσεις μας, και διεκδικούμε δικαιώματα που δεν έχουμε.
Kαταλαβαίνεις ό,τι να 'ναι.Είπα ακριβώς το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζεις πως είπα για τη σύγχρονη οικογένεια.
Είπα πως οι ρόλοι όπως τους εννοείς δεν υπάρχουν πλέον γιατί η γυναίκα έχει πάψει να θεωρείται κατώτερη από τον άντρα.
Επίσης δεν μου απάντησες.Είναι δικαίωμα του παιδιού να διαλέγει τους γονεις του από τη τσιγμή που αυτό είναι πρακτικά αδύνατον;
Kαι τέλος μια χαρά γονιός μπορεί να γίνει και ένας ομοφυλόφιλος.Αν αγαπάει το παιδί του και το μεγαλώσει σωστά πού είναι το πρόβλημα;
To να είσαι γονιός δεν είναι υποχρέωση.Μπορεί όποιος δεν θέλει να μη γίνει.Φαντάζομαι εννοείς πως το να είσαι γονιός συνεπάγεται υποχρεώσεις.
Βλέπεις πως εγώ δεν διαστρεβλώνω τα λεγόμενα σου...
Επίσης ένας στρέιτ άνθρωπος ο οποίος είναι στείρος δεν μπορεί να αποκτήσει παιδιά.Με τη λογική που έχεις τότε ούτε αυτός πρέπει να μπορεί να υιοθετεί.
Εγώ θεωρώ πως το μεγάλο πρόβλημα της εποχής μας είναι η άρνηση ορισμένων ανθρώπων να αποδεχθούν τη διαφορετικότητα.
Έδιτ:εκτός αν με την υποχρέωση εννοείς πως ο σκοπός ζωής του ανθρώπου είναι το να κάνει παιδιά.
Όλοι οι άνθρωποι όμως δεν είναι κατάλληλοι για γονείς,οπότε μάλλον είναι λάθος να το λέμε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να επιλέγει κανείς το αν θα γίνει γονιός ή όχι.
Δεν αποτελεί υποχρέωση. Το "δικαίωμα" και η "υποχρέωση" είναι ανθρώπινες επινοήσεις. Η φύση έδωσε τις "δυνατότητες" και ο άνθρωπος όσο μπορεί τις επεκτείνει ανάλογα με τις ανάγκες του.

Ποιος ορίζει τις υποχρεώσεις του καθενός; Και με το να πεις ΕΣΥ "η φύση", πάλι εσύ τις ορίζεις.

-petros

Congrats! Πολλά ζευγάρια έχουν επιλέξει να μην κάνουν παιδιά!!! ενώ μπορούν άνετα να αποκτήσουν, δε θα τους το επιβάλλουμε κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Kαταλαβαίνεις ό,τι να 'ναι.Είπα ακριβώς το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζεις πως είπα για τη σύγχρονη οικογένεια.
Είπα πως οι ρόλοι όπως τους εννοείς δεν υπάρχουν πλέον γιατί η γυναίκα έχει πάψει να θεωρείται κατώτερη από τον άντρα.
Επίσης δεν μου απάντησες.Είναι δικαίωμα του παιδιού να διαλέγει τους γονεις του από τη τσιγμή που αυτό είναι πρακτικά αδύνατον;
Kαι τέλος μια χαρά γονιός μπορεί να γίνει και ένας ομοφυλόφιλος.Αν αγαπάει το παιδί του και το μεγαλώσει σωστά πού είναι το πρόβλημα;
To να είσαι γονιός δεν είναι υποχρέωση.Μπορεί όποιος δεν θέλει να μη γίνει.Φαντάζομαι εννοείς πως το να είσαι γονιός συνεπάγεται υποχρεώσεις.
Βλέπεις πως εγώ δεν διαστρεβλώνω τα λεγόμενα σου...
Επίσης ένας στρέιτ άνθρωπος ο οποίος είναι στείρος δεν μπορεί να αποκτήσει παιδιά.Με τη λογική που έχεις τότε ούτε αυτός πρέπει να μπορεί να υιοθετεί.
Εγώ θεωρώ πως το μεγάλο πρόβλημα της εποχής μας είναι η άρνηση ορισμένων ανθρώπων να αποδεχθούν τη διαφορετικότητα.
Έδιτ:εκτός αν με την υποχρέωση εννοείς πως ο σκοπός ζωής του ανθρώπου είναι το να κάνει παιδιά.
Όλοι οι άνθρωποι όμως δεν είναι κατάλληλοι για γονείς,οπότε μάλλον είναι λάθος να το λέμε αυτό.


δεν το επιασες το νοημα .
και ξαναλεω εγω : απο ποτε θεωρειται πως οι ρολοι οπως τους εννοω εγω ( δηλαδη κανονικη οικογενεια ) 1) υποβαθμιζουν την γυναικα και 2) αποτελουν για αυτην μια καταπιεση ? Δηλαδη κατα την γνωμη σου οι ρολοι αυτοι προυποθετουν την γυναικα κατωτερη ? αυτο αποτελει διεστρεβλωση .

και φιλε πετραν , επειδη θεωρεις πως ειναι δικαιωμα σου οτι πρεπει να γινεις πχ πρωθυπουργος , δεν σημαινει καλλιστα πως πρεπει να ενεργησεις μεσω εκμεταλλευσης αλλων ανθρωπων , εδω παιδιων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
δεν το επιασες το νοημα .
και ξαναλεω εγω : απο ποτε θεωρειται πως οι ρολοι οπως τους εννοω εγω ( δηλαδη κανονικη οικογενεια ) 1) υποβαθμιζουν την γυναικα και 2) αποτελουν για αυτην μια καταπιεση ?
Συνηθισμένη οικογένεια θα ήταν καλύτερο να πεις.:)
Κάποτε ο ρόλος της γυναίκας ήταν να κάθεται στο σπίτι και να μαγειρεύει.Σήμερα αυτό έχει αλλάξει.Οι ρόλοι των συζύγων στις συνηθισμένες σύγχρονες οικογένειες έχει εξισωθεί.
Αυτό εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ναι, μα αυτό δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία των ομοφυλόφιλων είχαν διαταραγμένη παιδική ηλικία. Σύμφωνα με αυτό που λες, η πλειοψηφία των ατόμων με διαταραγμένη παιδική ηλικία έχουν ομοφυλοφιλικές τάσεις.
Βέβαια αυτό πρώτη φορά το ακούω, ποια μελέτη το έδειξε; :hmm:

Συγκεκριμενα ονομα δεν θυμαμαι, αλλα μολις εντοπισω κατι στο ιντερνετ θα στο παραθεσω, μην ανησυχεις. ;)

Δεν είναι υπόθεση αλλά άμεσο συμπέρασμα που προκύπτει από τις προκείμενες "ένας άνθρωπος υποστηρίζει ότι οι γονείς ευθύνονται για τη σεξουαλική ταυτότητα του παιδιού τους" και "ένας άνθρωπος υποστηρίζει ότι θα αυτοκτονούσε αν το παιδί του έβγαινε gay" (που λέει ο λόγος :P ).
Και btw δεν είναι 100% ευθύνη του γονιού η σεξουαλική ταυτότητα του παιδιού του καθώς δεν έχουν εξακριβωθεί οι παράγοντες που τη διαμορφώνουν (έχει αναφερθεί ο beautiful loser σε αυτό).

Εαν ενας ανθρωπος βιολογικα δεν εχει καθοριστει το φυλο του, τοτε μιλαμε για εμπλοκη κατα την αναπτυξη του εμβρυου και βιολογικο προβλημα. Υπευθυνοι ειναι οι εξωτερικοι παραγοντες κατα κυριο λογο στην διαμορφωση του χαρακτηρα του ανθρωπου. Εαν παρουσιαζονται προβληματα για αυτο υπαρχουν ψυχολογοι και ψυχιατροι. :)


Είπες ότι αυτό που περιέγραψες μπορεί να αντιστοιχηθεί και με άλλες παρόμοιες καταστάσεις. Δώσε παραδείγματα μερικών τέτοιων καταστάσεων.

Οπως εσυ συμπερανες οτι μια συντηρητικη οικογενεια αν το παιδι βγει ομοφυλοφιλο θα χτυπαει το κεφαλι του. Same thing



Τα παιδιά των μονογονεικών μια χαρά μεγαλώνουν και αναπτύσσουν την προσωπικότητα και τη σεξουαλική τους ταυτότητα (γνωρίζω κάμποσα τέτοια παιδιά που τώρα είναι και ενήλικοι).

Δεν σημαινει οτι ειναι ολα. Υπαρχουν εξαιρεσεις φυσικα. Αρκετα ομως επηρεαζονται αρνητικα διοτι καποιος ασχημος λογος θα υπηρξε για να καταληξει μια οικογενεια μονογονεικη. Ειτε αυτο θα αφορα θανατο, ειτε χωρισμο, ειτε μη αναγνωριση του παιδιου απο πατερα (αναφερω πατερα γιατι αυτο γινεται συνηθως). Ολα αυτα μονο θετικα δεν συμβαλλουν και δεν νομιζω να εχεις αντιρρηση σε αυτο.:nono:


Εδώ θα είμαστε να δούμε τι επιφυλάσσει. :bye:
Η απομάκρυνση από την Εκκλησία θα φταίει για όλα, που τα λένε οι παπάδες και δε τους ακούμε. :P

Προτιμω να ειμαι προνοητικος και να αποφευγω τυχον λαθη τα οποια θα κανουν και την μελλοντικη μου ζωη δυσκολοτερη αλλα κυριως των παιδιων μας...
Πριν απο 60 χρονια, αν ελεγες οτι με την μολυνση του περιβαλλοντος θα ειχαμε κλιματικες αλλαγες και καταστροφες που πολυ συχνα βλεπουμε σημερα να συμβαινουν θα σε κοροιδευαν και θα σε εβγαζαν τρελο διοτι υποτιμησες την ανθρωπινη δυναμη. Ο ανθρωπος εχει αποδειξει στην ιστορια οτι δρα χαζα και αφου ερθουν οι συνεπειες τοτε βαζει μυαλο. Ελα ομως που παντα το καταλαβαινει αργα... ;)
Και οι ζωνες την δεκαετια του 60 ηταν πολυ ξενερωτες για τα αμαξια. Αφου αρχισαν να χανονται χιλιαδες ανθρωπινες ζωες τοτε καταλαβαν και τωρα εχει γινει must. ;)
Δεν θα ειναι η πρωτη φορα λοιπον αν μια ακομα απερισκεψια και τρελα του ανθρωπου γινει πραγματικοτητα. :) Το καλο ειναι οτι αργει, αλλα αν εφαρμοστει κατι περι ομοφυλοφιλων μην περιμενεις να κρατησει και για πολυ.

α) Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι παράλογη κατάσταση να βρίσκεται και η γυναίκα στην αγορά εργασίας. :P
β) ομόφυλα ζευγάρια ανέκαθεν υπήρχαν

Το θέμα δεν είναι αν η φύση επιτρέπει σε ένα ομόφυλο ζευγάρι να τεκνοποιήσει, αλλά το περιβάλλον που θα μεγαλώσει το παιδί.
Πχ. μια λεσβία μπορεί να κάνει σεξ με έναν άντρα, να μείνει έγκυος και εν συνεχεία να μεγαλώσει το παιδί με τη σύντροφό της. Ούτε υιοθεσίες ούτε τπτ. :xixi:
Οι ομοφυλόφιλοι σαν άτομα μια χαρά μπορούν να τεκνοποιήσουν. Μη μπερδεύεις φύση με ανθρώπινη κοινωνία, είναι τελείως άκυρος ο παραλληλισμός που κάνεις στη προκειμένη.

Δε μου απάντησες γιατί στη φύση τις περισσότερες φορές ο πατέρας απουσιάζει από το μεγάλωμα των παιδιών και τα παιδιά με το που αποκτούν τους δυνάμεις τους απογαλακτίζονται από τη μητέρα τους...


Αν απο τα πρωτα χρονια που εμφανιστηκε ο ανθρωπος υπηρχαν gay τοτε θα ειχαμε εξαφανιστει απο τον κοσμο και θα ειχνα κυριευσει τον κοσμο υπερφυσικες αγελαδες. :p
Που κολλαει η θεση της γυναικας στην κοινωνια με την υπαρξη ομοφυλοφιλων. Οι γυναικες πολυ καλα κανουν και ειναι ανεξαρτητες...

Οι ανθρωποι για σενα δεν ανηκουν στην φυση?? Τι ειναι? Απο αλλο κοσμο??
Οι ομοφυλοφιλοι δεν μπορουν να τεκνοποιησουν βιολογικα. Οτι και να λες. ;)
Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απο την στιγμη που δεν μπορουν να χαληναγωγισουν τους εαυτους τους και να ζησουν φυσιολογικα και οχι "ανωμαλα" πως θα αναθρεψουν ενα παιδι κιολας??

Φανταζομαι παραλειπεις το γεγονος οτι τα ζωα δεν ζουν τα ιδια χρονια με τον ανθρωπο. Αμα ησουν σκυλος θα χρειαζοσουν το πολυ ενα χρονο (με μια επιφυλαξη) για να θεωρεισαι ενηλικος μιας και ο μεσος ορος ζωης ειναι γυρω στα 15 χρονια. Οποτε κανε μια αναλογια σε σχεση με τα χρονια του ανθρωπου που ειναι κοντα στα 80 πλεον.:bye:
Στα σκυλια ο προστατης της οικογενειας ειναι ο πατερας και δεν τα εγκαταλειπει ποτε. Απλα ενα παραδειγμα. Ασε που υπαρχουν περιπτωσεις οπου τα ζωα ζουνε σε αγελες και δεν αποχωριζεται ποτε η οικογενεια, βλεπε ελεφαντες.
Τωρα αν θες με τα δικα σου νερα, υπαρχει η μαυρη χηρα που τρωει το αρσενικο που την γονιμοποιει. Μηπως θες να αρχισουν οι γυναικες να τρωνε τους αντρες που τις αφηνουν εγκυες?? :p

Τωρα εαν εσυ το θεωρεις λογικο να βλεπεις λεσβιες να βγαζουν αγγελιες λεγοντας "ζητειται ανδρας με τα εξης χαρακτηριστικα να μου δωσει το γενετικο υλικο του" τοτε ενταξει, απλα ελεος και ντροπη.
Αν κανει σεξ πατερας και υπευθυνος για το παιδι ειναι ο πατερας του, οχι η ξενη γυναικα (για το παιδι)


Γάμοι θρησκευτικοί - ελπίζω- δε πρόκειται να γίνουν και δε νομίζω να είναι στα αιτήματα των gay κάτι τέτοιο (αν είναι διαφωνώ κι εγώ με τους θρησκευτικούς, και περισσότερη αξία θα δοθεί στην εκκλησία και θα τους ζητάει και περισσότερα λεφτά :P ).

-petros

Γαμοι θρησκευτικοι δεν προκειται να γινουν διοτι θα ειναι ντροπιαστικο για την θρησκεια μας και κοροιδια. Τωρα οπως σου ειπα και πριν, ολα τα αλλα ειναι απλα "συμβολαια" οποτε ας τα κανουν για να μην χασουν τα περουσιακα τους δικαιωματα. Οχι, τιποτα αλλο, αλλα θα πρεπει να πληρωνουν και χρηματα σε συμβολαιογραφους και δικαστηρια, δεν λεει.
Γιατι ομως πρεπει οπωσδηποτε να χαλασουμε την λεξη "γαμο". Δεν τους φτανουν τα συμβολαια συμβιωσης??
Αυτο μαλιστα δε σου λεει κανενα περιορισμο και μπορεις και να υπογραψεις και με μια κατσικα αν θες να ζεις μαζι της. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Συνηθισμένη οικογένεια θα ήταν καλύτερο να πεις.:)
Κάποτε ο ρόλος της γυναίκας ήταν να κάθεται στο σπίτι και να μαγειρεύει.Σήμερα αυτό έχει αλλάξει.Οι ρόλοι των συζύγων στις συνηθισμένες σύγχρονες οικογένειες έχει εξισωθεί.
Αυτό εννοώ.

το '' εχει εξισωθει '' προυποθετει να υπηρχε κατωτερη η γυναικα .
Αν μια γυναικα για σενα ειναι κατωτερη επειδη φροντιζει τα παιδια , ειναι λαθος σου να το πιστευεις .
Το σωστο ειναι να υπαρχει ισοτητα στις αποφασεις .
:D
Ισοτητα δεν παει να πει να βαλει κατω η γυναικα τον αντρα οπως αυτος αυτην...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να επιλέγει κανείς το αν θα γίνει γονιός ή όχι.
Δεν αποτελεί υποχρέωση. Το "δικαίωμα" και η "υποχρέωση" είναι ανθρώπινες επινοήσεις. Η φύση έδωσε τις "δυνατότητες" και ο άνθρωπος όσο μπορεί τις επεκτείνει ανάλογα με τις ανάγκες του.

Ποιος ορίζει τις υποχρεώσεις του καθενός; Και με το να πεις ΕΣΥ "η φύση", πάλι εσύ τις ορίζεις.

-petros

Συμφωνοι με αυτο, αλλα μην μεταφραζουμε το κολλημα που εχουν οι ομοφυλοφιλοι για να υιοθετουν παιδια ως αναγκη, αλλα ως μια καθαρη επιθυμια που προερχεται απο εγωισμο για να αισθανθουν δικαιωση.

Ενα παιδι ετσι κι αλλιως δεν θελει θυσιες?? Ενας σωστος γονιος θα προσαρμοσει τα δικα του "θελω" στις αναγκες του παιδιου και οχι το αντιστροφο.
Οποτε αν θελει να γινει γονιος καποιος, ας κανει φυσιολογικη οικογενεια και ας πιεστε, αλλιως απο μακρια και αγαπημενοι που λεμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
το '' εχει εξισωθει '' προυποθετει να υπηρχε κατωτερη η γυναικα .
Αν μια γυναικα για σενα ειναι κατωτερη επειδη φροντιζει τα παιδια , ειναι λαθος σου να το πιστευεις .
Το σωστο ειναι να υπαρχει ισοτητα στις αποφασεις .
:D
Ισοτητα δεν παει να πει να βαλει κατω η γυναικα τον αντρα οπως αυτος αυτην...
Είσαι σίγουρος πως διαβάζεις τι λέω;
Ισότητα είναι να φροντίζουν το παιδιά και ο άντρας και η γυναίκα.Και η κοινωνία θεωρούσε κατώτερες τις γυναικες.Όχι πως ήταν απλά υπήρχε αυτό το στερεότυπο επειδή δεν τις άφηναν να είναι ανεξάρτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Συνηθισμένη οικογένεια θα ήταν καλύτερο να πεις.:)
Κάποτε ο ρόλος της γυναίκας ήταν να κάθεται στο σπίτι και να μαγειρεύει.Σήμερα αυτό έχει αλλάξει.Οι ρόλοι των συζύγων στις συνηθισμένες σύγχρονες οικογένειες έχει εξισωθεί.
Αυτό εννοώ.

Το θεμα ειναι να ειναι καποιος για να φροντιζει τα παιδια. Θα ειναι ο αντρας σπιτι και η γυναικα θα δουλευει? Θα ειναι η γυναικα και θα δουλευει ο αντρας?? Θα ειναι αλλιως?? Δεν νομιζω να τειθεται πλεον ζητημα για το ποιος ειναι κατωτερος.
Τα παιδια εχουν αναγκη απο φροντιδα και φυσικα μια οικογενεια εχει αναγκη απο χρηματα, οποτε πρεπει με καποιο τροπο να μοιραστουν οι ρολοι. Αυτος που θα μεινει στο σπιτι δεν σημαινει πως ειναι και κατωτερος. Αυτες ειναι μεσαιωνικες αντιληψεις χωρις βαση :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να ειναι καποιος για να φροντιζει τα παιδια. Θα ειναι ο αντρας σπιτι και η γυναικα θα δουλευει? Θα ειναι η γυναικα και θα δουλευει ο αντρας?? Θα ειναι αλλιως?? Δεν νομιζω να τειθεται πλεον ζητημα για το ποιος ειναι κατωτερος.
Τα παιδια εχουν αναγκη απο φροντιδα και φυσικα μια οικογενεια εχει αναγκη απο χρηματα, οποτε πρεπει με καποιο τροπο να μοιραστουν οι ρολοι. Αυτος που θα μεινει στο σπιτι δεν σημαινει πως ειναι και κατωτερος. Αυτες ειναι μεσαιωνικες αντιληψεις χωρις βαση :p
Mα δεν είπα πως είναι δικές μου αντιλήψεις,είπα πως αυτές τις αντιλήψεις είχε και έχει σε μικρότερο βαθμό και σήμερα η κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Mα δεν είπα πως είναι δικές μου αντιλήψεις,είπα πως αυτές τις αντιλήψεις είχε και έχει σε μικρότερο βαθμό και σήμερα η κοινωνία.

Γιατι ειπα οτι ειναι δικες σου?? :p Γενικα μιλω... :xalara:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αλλο παλια . Σημερα λοιπον , που τα πραγματα εχουν καλυτερεψει εσυ θεωρεις πως αν συνεχισει να φροντιζει τα παιδια ,** αυτοματα θα σημαινει πως θα ειναι και κατωτερη ?
Η διαφορετικοτητα δεν ειναι κατι μεμπτο γενικα .Αν πω εγω πχ πως ο αντρας ειναι διαφορετικος απο την γυναικα , θα με πεις ρατσιστη και σεξιστη ?
η διαφορετικοτητα σημαινει διαφορετικες ευθυνες ( υπαρχουν και συχνες εξαιρεσεις )* , αλλα ατομα με την ιδια αξια .

* πχ ο αντρας ειναι χωρις δουλεια και φροντιζει τα παιδια και η γυναικα , η οποια βρηκε δουλεια, δουλευει κτλ . ( για να μην παρεξηγηθουμε )


** εντιτ // εγραφα και δεν ειδα το ποστ σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αλλο παλια . Σημερα λοιπον , που τα πραγματα εχουν καλυτερεψει εσυ θεωρεις πως αν συνεχισει να φροντιζει τα παιδια , αυτοματα θα σημαινει πως θα ειναι και κατωτερη .
Η διαφορετικοτητα δεν ειναι κατι μεμπτο γενικα .Αν πω εγω πχ πως ο αντρας ειναι διαφορετικος απο την γυναικα , θα με πεις ρατσιστη και σεξιστη ?
η διαφορετικοτητα σημαινει διαφορετικες ευθυνες ( υπαρχουν και συχνες εξαιρεσεις )* , αλλα ατομα με την ιδια αξια .

* πχ ο αντρας ειναι χωρις δουλεια και φροντιζει τα παιδια και η γυναικα , η οποια βρηκε δουλεια, δουλευει κτλ . ( για να μην παρεξηγηθουμε )
Έχω την εντύπωση πως τζάμπα σου απαντάω,Τόση ώρα σου λέω κάτι τόσο απλό κι εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.
Παλιά οι άνθρωποι θεωρούσαν πως η γυναίκα ήταν κατώτερη επειδή την είχαν περιορίσει μέσα στο σπίτι.Τώρα αυτό έχει αλλάξει.
Έδιτ:έγραφα και δεν είδα το έδιτ σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Εαν ενας ανθρωπος βιολογικα δεν εχει καθοριστει το φυλο του, τοτε μιλαμε για εμπλοκη κατα την αναπτυξη του εμβρυου και βιολογικο προβλημα. Υπευθυνοι ειναι οι εξωτερικοι παραγοντες κατα κυριο λογο στην διαμορφωση του χαρακτηρα του ανθρωπου. Εαν παρουσιαζονται προβληματα για αυτο υπαρχουν ψυχολογοι και ψυχιατροι. :)
Μα οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν πρόβλημα με τον καθορισμό του φύλου τους. :hmm: Όλα θέμα εγκεφάλου είναι (και μπορεί από βιολογικής απόψεως ο εγκέφαλός τους να είναι σχεδιασμένος να έλκεται από το ίδιο φύλο).

Οπως εσυ συμπερανες οτι μια συντηρητικη οικογενεια αν το παιδι βγει ομοφυλοφιλο θα χτυπαει το κεφαλι του. Same thing
Είναι άμεσο συμπέρασμα αυτό που έβγαλα εγώ και το "χτυπάει το κεφάλι του" είναι προφανώς μεταφορά. Είπες:
Αυτο που ειπα ειναι μια υποθεση που πολλες φορες ειναι μια πραγματικοτητα σε διαφορα θεματα.
Πες μερικά θέματα, τόσο δύσκολο είναι; :P

Δεν σημαινει οτι ειναι ολα. Υπαρχουν εξαιρεσεις φυσικα. Αρκετα ομως επηρεαζονται αρνητικα διοτι καποιος ασχημος λογος θα υπηρξε για να καταληξει μια οικογενεια μονογονεικη. Ειτε αυτο θα αφορα θανατο, ειτε χωρισμο, ειτε μη αναγνωριση του παιδιου απο πατερα (αναφερω πατερα γιατι αυτο γινεται συνηθως). Ολα αυτα μονο θετικα δεν συμβαλλουν και δεν νομιζω να εχεις αντιρρηση σε αυτο.:nono:
Ναι, δε συμβάλλουν ούτε θετικά αλλά ούτε αρνητικά. Θα έλεγα ουδέτερα, αφού το παιδί μεγαλώνει μια χαρά έστω και χωρίς τον έναν γονιό.

Προτιμω να ειμαι προνοητικος και να αποφευγω τυχον λαθη τα οποια θα κανουν και την μελλοντικη μου ζωη δυσκολοτερη αλλα κυριως των παιδιων μας...
Πριν απο 60 χρονια, αν ελεγες οτι με την μολυνση του περιβαλλοντος θα ειχαμε κλιματικες αλλαγες και καταστροφες που πολυ συχνα βλεπουμε σημερα να συμβαινουν θα σε κοροιδευαν και θα σε εβγαζαν τρελο διοτι υποτιμησες την ανθρωπινη δυναμη. Ο ανθρωπος εχει αποδειξει στην ιστορια οτι δρα χαζα και αφου ερθουν οι συνεπειες τοτε βαζει μυαλο. Ελα ομως που παντα το καταλαβαινει αργα... ;)
Και οι ζωνες την δεκαετια του 60 ηταν πολυ ξενερωτες για τα αμαξια. Αφου αρχισαν να χανονται χιλιαδες ανθρωπινες ζωες τοτε καταλαβαν και τωρα εχει γινει must. ;)
Δεν θα ειναι η πρωτη φορα λοιπον αν μια ακομα απερισκεψια και τρελα του ανθρωπου γινει πραγματικοτητα. :) Το καλο ειναι οτι αργει, αλλα αν εφαρμοστει κατι περι ομοφυλοφιλων μην περιμενεις να κρατησει και για πολυ.
Ήδη εφαρμόζεται (αναγνωρίζονται επίσημα από την πολιτεία ως ζευγάρια) και γενικότερα με τα χρόνια η κοινωνία τους αποδέχεται. Δε βλέπω κάτι στραβό σε αυτό ούτε πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να αρχίσουμε να πηγαίνουμε με την όπισθεν.

Δεν είναι και η πρώτη φορά άλλωστε που οι συντηρητικοί προκαλούν προβλήματα στην εξέλιξη της κοινωνίας. :P

Αν απο τα πρωτα χρονια που εμφανιστηκε ο ανθρωπος υπηρχαν gay τοτε θα ειχαμε εξαφανιστει απο τον κοσμο και θα ειχνα κυριευσει τον κοσμο υπερφυσικες αγελαδες. :p
Που κολλαει η θεση της γυναικας στην κοινωνια με την υπαρξη ομοφυλοφιλων. Οι γυναικες πολυ καλα κανουν και ειναι ανεξαρτητες...
Gay υπήρχαν από πάντα και δεν είναι φαινόμενο της εποχής.

Οι ανθρωποι για σενα δεν ανηκουν στην φυση?? Τι ειναι? Απο αλλο κοσμο??
Οι ομοφυλοφιλοι δεν μπορουν να τεκνοποιησουν βιολογικα. Οτι και να λες. ;)
Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απο την στιγμη που δεν μπορουν να χαληναγωγισουν τους εαυτους τους και να ζησουν φυσιολογικα και οχι "ανωμαλα" πως θα αναθρεψουν ενα παιδι κιολας??
Κάθε ομοφυλόφιλος σαν μονάδα είναι ικανός προς τεκνοποίηση, αρκεί το σπέρμα/ωάριο του να συνδεθεί αντίστοιχα με ένα ωάριο/σπέρμα.

Δεν έχουν να χαλιναγωγήσουν κάτι, αυτή είναι η φύση τους και μάλλον δεν είσαι αρμόδιος να τους ορίσεις εσύ πια είναι. Είναι γεγονός ότι στη φύση υπάρχει και η ομοφυλοφιλική συμπεριφορά σε ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού.
Φανταζομαι παραλειπεις το γεγονος οτι τα ζωα δεν ζουν τα ιδια χρονια με τον ανθρωπο. Αμα ησουν σκυλος θα χρειαζοσουν το πολυ ενα χρονο (με μια επιφυλαξη) για να θεωρεισαι ενηλικος μιας και ο μεσος ορος ζωης ειναι γυρω στα 15 χρονια. Οποτε κανε μια αναλογια σε σχεση με τα χρονια του ανθρωπου που ειναι κοντα στα 80 πλεον.:bye:
Στα σκυλια ο προστατης της οικογενειας ειναι ο πατερας και δεν τα εγκαταλειπει ποτε. Απλα ενα παραδειγμα. Ασε που υπαρχουν περιπτωσεις οπου τα ζωα ζουνε σε αγελες και δεν αποχωριζεται ποτε η οικογενεια, βλεπε ελεφαντες.
Τωρα αν θες με τα δικα σου νερα, υπαρχει η μαυρη χηρα που τρωει το αρσενικο που την γονιμοποιει. Μηπως θες να αρχισουν οι γυναικες να τρωνε τους αντρες που τις αφηνουν εγκυες?? :p
Η γάτα μου πάντως μεγάλωνε μόνη της τα παιδιά. Καθίκι πατέρας :(:P

Το παράδειγμά μου έγκειται στο γεγονός ότι δε μπορείς να συγκρίνεις μια ανθρώπινη κοινωνική πραγματικότητα (κοινωνικός θεσμός οικογένειας) με τη φύση. Λες "η φύση δε δίνει τη δυνατότητα σε δύο άντρες ή δύο γυναίκες να τεκνοποιήσουν, συνεπώς δε πρέπει να υιοθετήσουν παιδιά γιατί κάτι ξέρει η φύση" και σου απαντώ με αντι-παράδειγμα ότι μια λεσβία μπορεί να τεκνοποιήσει με έναν άντρα και να μεγαλώσει το παιδί με τη σύντροφό της = η φύση δε της δημιουργεί εν τέλει κανένα εμπόδιο να αποκτήσει παιδί.

Τωρα εαν εσυ το θεωρεις λογικο να βλεπεις λεσβιες να βγαζουν αγγελιες λεγοντας "ζητειται ανδρας με τα εξης χαρακτηριστικα να μου δωσει το γενετικο υλικο του" τοτε ενταξει, απλα ελεος και ντροπη.
Αν κανει σεξ πατερας και υπευθυνος για το παιδι ειναι ο πατερας του, οχι η ξενη γυναικα (για το παιδι)
Δεν τίθεται θέμα λογικής. Απλά σου λέω ότι μια χαρά μπορεί μια λεσβία ή ένας gay να αποκτήσουν παιδιά με φυσικό τρόπο.

Γαμοι θρησκευτικοι δεν προκειται να γινουν διοτι θα ειναι ντροπιαστικο για την θρησκεια μας και κοροιδια. Τωρα οπως σου ειπα και πριν, ολα τα αλλα ειναι απλα "συμβολαια" οποτε ας τα κανουν για να μην χασουν τα περουσιακα τους δικαιωματα. Οχι, τιποτα αλλο, αλλα θα πρεπει να πληρωνουν και χρηματα σε συμβολαιογραφους και δικαστηρια, δεν λεει.
Γιατι ομως πρεπει οπωσδηποτε να χαλασουμε την λεξη "γαμο". Δεν τους φτανουν τα συμβολαια συμβιωσης??
Αυτο μαλιστα δε σου λεει κανενα περιορισμο και μπορεις και να υπογραψεις και με μια κατσικα αν θες να ζεις μαζι της. :D
Η λέξη "γάμος" είναι χαλασμένη προ πολλού (βλέπουμε και πως αυξάνονται τα διαζύγια με τα χρόνια). Και να που τώρα βγαίνουν οι συντηριτικοί και σου λένε ότι η θέση της γυναίκας είναι στο σπίτι και ότι αυτή η ανεξαρτητοποίησή της έχει αρνητικές συνέπειες για την κοινωνία.
Ελπίζω να μην φταίνε από τώρα οι gay για αυτή την απαξίωση που δέχεται ο γάμος τα τελευταία χρόνια. :P

Απλώς οι άνθρωποι ξεκολλάνε με τα χρόνια από τις "οδηγίες ζωής" που τους ορίζουν τα στερεότυπα και η θρησκεία. :)
Δεν είναι "υποχρέωση" κανενός να παντρευτεί και να τεκνοποιήσει αν δε το θέλει. Παλιά (αλλά ακόμα και σήμερα) βλέπουμε τι ψυχολογική βία δέχονταν οι άνθρωποι για να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως τζάμπα σου απαντάω,Τόση ώρα σου λέω κάτι τόσο απλό κι εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.
Παλιά οι άνθρωποι θεωρούσαν πως η γυναίκα ήταν κατώτερη επειδή την είχαν περιορίσει μέσα στο σπίτι.Τώρα αυτό έχει αλλάξει.
Έδιτ:έγραφα και δεν είδα το έδιτ σου.:P


αφου τα πιστευαν παλια αυτα τα πραγματα , και σημερα οι ανθρωποι εχουν αλλαξει αντιληψεις , η γυναικα θεωρεις πως μπορει να φροντιζει τα παιδια χωρις να θεωρειται κατωτερη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top