Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Mαλλον βοήθεια χρειαζόμαστε εμείς:) Σε πολιτισμένες χώρες όπως η Γαλλία, η Γερμανία η Ολλανδία προβάλλονται σωστότερα. Γι αυτό και οι άνθρωποι δεν έχουν πρόβλημα να εκλέγουν δημάρχους "τέτοιους" όπως τους αποκάλεσες για συνεχείς τετραετίες. Εκεί υπάρχει λιγότερη υποκρισία και ψέμα. άσε που για αυτούς μπορεί εσύ να χρειάζεσαι βοήθεια :) :) και η Λουκά... Θέλω να πω, αυτό που είναι σωστό για σένα δεν είναι απαραίτητα σωστό για τους άλλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Καλα μην παιρνεις και ορκο για αυτο εκτος αν ζουμε σε αλλη χωρα. :p

ε αμα θεωρησεις διαβασμα την αποστηθηση οντως δεν παιρνω ορκο.:P

Σκυλισια εργασια για το σπιτι, που πολλες φορες αποθαρρυνει και τους "κακους" μαθητες απο το διαβασμα το ουσιωδες,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,068 μηνύματα.
Οταν αφηνεις ενα παιδακι να βλεπει ασυστολα τηλεοραση και βλεπει λανθασμενα προτυπα επηρεαζεται. Επισης, οι παρεες συνομηλικων το επηρεαζουν αναλογα και γενικα τα ερεθισματα που δεχεται απο την κοινωνια..
Συμπέρασμα: πριν την τηλεόραση δεν υπήρχαν gay; :what:
Και οι παρέες συνομηλίκων από παιδάκια δεν αποτελούνται που ζουν στο ίδιο περιβάλλον;

Το μισος απο που το συμπερανες?? Επειδη θελω να προστατεψω οσο μπορω αθωες παιδικες ψυχες?? Ξαναλεω ας κανουν οτι νομιζουν στους εαυτους τους αλλα μην παιρνουν σβαρνα και αλλους χωρις την θεληση τους.
Όπως έχει ξανά ειπωθεί, δεν τίθεται θέμα να ληφθεί υπόψη η βούληση από πλευράς των παιδιών (δεν έχουν καν το δικαίωμα να αποφασίσουν σε αυτές τις ηλικίες). Στην ουσία εδώ εσύ προδικάζεις τη θέληση των παιδιών και παίρνεις το ρόλο του δικηγόρου. Σε βάλανε δικηγόρο οι αθώες αυτές παιδικές ψυχές ή βάση της δικής σου άποψη λες ότι αυτή είναι η γνώμη τους και μιλάς ως αντιπρόσωπος; :P
Μάλλον είναι πιο ορθό να τοποθετήσε επί του θέματος με την προσωπική σου άποψη παρά να δημιουργείς πλασματικούς υποστηρικτές (παιδιά προς υιοθεσία) λέγοντας ότι θα συμφωνούν με τα λεγόμενά σου.

Αν οντως ηταν ετσι δεν θα γινοταν ουτε τετοια προβολη απο την μια και ουτε τετοια υπερασπιση απο ανθρωπους οπως πχ εσεις. :)
Η υπεράσπιση των δικαιωμάτων των gay και γενικά η υπεράσπιση της ιδιότητάς τους ως άνθρωποι και της προσωπικότητάς τους δυστυχώς δεν γίνεται από την πλειοψηφία του κόσμου. Ακόμα και αυτή η υπερ- προβολή που αναφέρεις ότι γίνεται από τα ΜΜΕ, σε βάρος τους είναι για να προκαλείται ο κομπλεξισμός των τηλεθεατών.
Έχω παρατηρήσει ότι τους gay τους υπερασπίζονται περισσότερο άτομα πιο σκεπτόμενα και μορφωμένα. Συνεπώς δε νομίζω ότι μπορούν να βγουν συμπεράσματα για την κοινωνία από ένα forum.

ειναι ουτε εγκληματιες ουτε κακοι, αλλα ανθρωποι που χρειαζονται βοηθεια... ;)
Δεν μπορείς να επικαλείσαι ότι κάποιος χρειάζεται "βοήθεια" όταν δεν είσαι σε θέση να αναλύσεις και να κατανοήσεις το πρόβλημα. Μόνο σε θεωρίες περί προτύπων μέσα στην οικογένεια αναφέρεσαι (πράγμα που υποβιβάζει και τη θεωρία που υποστηρίζεις ότι η φύση όρισε το αρσενικό να πηγαίνει με το θηλυκό και εν τέλει καθιστάς την σεξουαλική ταυτότητα προϊόν εκμάθησης και όχι καθορισμένο εκ γενετής).

Πάντως έχω την εντύπωση ότι στις οικογένειες με ομοφυλόφιλα παιδιά και συντηρητικούς γονείς είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο οι γονείς λέγοντας "τι λάθος έκανα;;;". Οι δε με παιδιά ετεροφυλόφιλα χαίρονται νομίζοντας ότι η ανατροφή που δώσανε στα παιδιά τα έκανε μη gay (ενώ οι μεν και οι δε γονείς δε διαφέρουν σε τίποτα).

Προσέξτε το και αφήστε μερικοί και κάνα παραθυράκι ανοιχτό, μη σας τύχει και έχετε την ίδια απορία. :bye:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Καλα μην παιρνεις και ορκο για αυτο εκτος αν ζουμε σε αλλη χωρα. :p
-----------------------------------------



Σου ξαναλεω ας κανουν οτι θελουν εκτος απο υιοθεσια παιδιων που αφορα τριτους και φυσικα θρησκευτικο γαμο διοτι ετσι υποτιμαται τελειως αυτο το μυστηριο.
Για μενα δεν ειναι ουτε εγκληματιες ουτε κακοι, αλλα ανθρωποι που χρειαζονται βοηθεια... ;)
Τι βοήθεια χρειάζονται;Aν εννοείς ψυχιατρική να ξέρεις πως δεν θεωρούνται ψυχασθενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι η τηλεοραση για αλλη μια φορα επαιξε τον ρολο της.

Και μονο που μιλαμε για ομοφυλοφιλους τοσο πολυ και που τους δειχνουν τα ΜΜΕ με αυτον τον τροπο, τους διαχωριζουν, τους υποβαθμιζουν.

Βαζουν συχνα στα μεσημεριανα κυριως , απο την μια εναν ομοφυλοφιλο τον οποιον τον παρουσιαζουν ως "πονεμενο" και απο την αλλη εναν μοναχο που δεν ξερει καν τι παιζει στις κοινωνιες και οι δυο τους κανουν μια κοκορομαχια. Και ολα αυτα για χαρη της τηλεθεασης.

Κατα τα αλλα νοιαζονται για την ευαισθητη κοινωνικη ομαδα των ομοφυλοφιλων...μαλακες ολοι τους.

Για τα χρηματα και τα λεφτα ολα. Κανουν πλυση εγκεφαλου τα μεσα...και ο κοσμος τους πιστευει....

τι να πεις...σε μια χωρα που το παιδι διαβαζει ολη μερα...πως να σκεφτει??? σε μια χωρα που δεν υπαρχει παιδεια, λογικο ειναι ολοι σαν προβατα να ακουν τις κατινες, την Τατιανα και τους λοιπους...
Ετσι και αλλιως τα ατομα που επηρεάζονται σε τετοιο βαθμο που αναφερεις δεν σωζονται με καμια παιδεια.Δεν νομιζω μια σωστη παιδεια να ισοσταθμισει την διαφορα χαους αναμεσα στην σκεψη των ανθρωπων , σιγουρα ομως θα επρεπε να υπαρχει.
Αν την τηλεοραση καποιοι την καθιστουν ως απαραιτητο μεσο κοινωνικοποιησης τοτε αυτοι φταινε για τα αποτελεσματα της πανω στα παιδια τους διοτι απλουστατα κατι τετοιο δεν ισχυει.
Το να λεμε σε μια χωρα που το παιδι διαβαζει ολη μερα και τα σχετικα ειναι κατι που πρεπει να τεκμηριωνεται με στοιχεια.Ασφαλως και υφιστανται υποχρεωσεις , τιποτα το τερατωδες το βλεπω ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Συμπέρασμα: πριν την τηλεόραση δεν υπήρχαν gay; :what:
Και οι παρέες συνομηλίκων από παιδάκια δεν αποτελούνται που ζουν στο ίδιο περιβάλλον;

Αν αυτο εβγαλες για συμπερασμα δεν φταιω εγω :p Υπαρχει προβολη των ομοφυλοφιλων απο την τηλεοραση. Δεν σημαινει πως δεν υπηρχαν, αλλα λογω της απωλειας της τηλεορασης δεν υπηρχε αυτη η αρνητικη επιρροη που υπαρχει τωρα...


Όπως έχει ξανά ειπωθεί, δεν τίθεται θέμα να ληφθεί υπόψη η βούληση από πλευράς των παιδιών (δεν έχουν καν το δικαίωμα να αποφασίσουν σε αυτές τις ηλικίες). Στην ουσία εδώ εσύ προδικάζεις τη θέληση των παιδιών και παίρνεις το ρόλο του δικηγόρου. Σε βάλανε δικηγόρο οι αθώες αυτές παιδικές ψυχές ή βάση της δικής σου άποψη λες ότι αυτή είναι η γνώμη τους και μιλάς ως αντιπρόσωπος; :P
Μάλλον είναι πιο ορθό να τοποθετήσε επί του θέματος με την προσωπική σου άποψη παρά να δημιουργείς πλασματικούς υποστηρικτές (παιδιά προς υιοθεσία) λέγοντας ότι θα συμφωνούν με τα λεγόμενά σου.

Δεν εχεις να χασεις κατι παρα να πας εσυ ο ιδιος και να ρωτησεις ενα οποιοδηποτε παιδακι. Θες να μεινεις σε μια "οικογενεια" με δυο μπαμπαδες ή δυο μαμαδες ή μια οικογενεια οπου ειναι μια μαμα και ενας μπαμπας. Αν υπαρξει εστω και ενα παιδι που προτιμησει το πρωτο να με ενημερωσεις...
Μια ακομα επιστημη αυτη της κοινωνιολογιας φανταζομαι ξερεις πως οριζει τον ορο "οικογενεια". Η αποφαση δυο ατομων διαφορετικου φυλου να ζησουν μαζι και να κανουν παιδια. Εγω δεν θελω να συμβαλω στην καταστροφη ανθρωπινων ψυχων με αυτο τον τροπο.
Δεν νομιζω ολοι αυτοι που ειστε τοσο δεκτικοι με τετοιες οικογενειες να ανταλλασετε την οικογενεια που ειστε τωρα με ενα τετοιο ειδος συμβιωσης να το πω.


Η υπεράσπιση των δικαιωμάτων των gay και γενικά η υπεράσπιση της ιδιότητάς τους ως άνθρωποι και της προσωπικότητάς τους δυστυχώς δεν γίνεται από την πλειοψηφία του κόσμου. Ακόμα και αυτή η υπερ- προβολή που αναφέρεις ότι γίνεται από τα ΜΜΕ, σε βάρος τους είναι για να προκαλείται ο κομπλεξισμός των τηλεθεατών.
Έχω παρατηρήσει ότι τους gay τους υπερασπίζονται περισσότερο άτομα πιο σκεπτόμενα και μορφωμένα. Συνεπώς δε νομίζω ότι μπορούν να βγουν συμπεράσματα για την κοινωνία από ένα forum.

Και αυτο ειναι το θετικο της υποθεσης. Ευτυχως, που δεν ειναι αντιπροσωπευτικη η κατασταση που υπαρχει στο φορουμ. Αυτο σημαινει πως υπαρχει ελπιδα.
Τα ατομα που υποστηριζουν τους gay δημοσια τουλαχιστον ειναι κατα κυριο λογο λαικιστες και εχουν καποιο συμφερον. Πολλοι επιστημονες θεωρουν την ομοφυλοφιλια ως ασθενεια μεσα στα ιατρικα βιβλια που ειχε παραθεσει ο panp. Ααχ αλλα ξεχασα οτι ειναι αντιθετο απο τις αποψεις που εχετε θεωρειται ακυρο, αστοιχειωτο και αβασιμο. Ειδες? Μπαινω στο κλιμα :p
Το να μου παρουσιαζουν παντως καθε λιγο τον Βαλιανατο και τον καθε αντιστοιχο να φωναζει χωρις ποτέ να υπαρχει η αντιθετη αποψη δεν νομιζω να επιδρα αρνητικα οπως λες, αντιθετα μονιμως ακουγονται και περνιεται το μηνυμα οτι προκειται για κατι απολυτα φυσιολογικο...


Δεν μπορείς να επικαλείσαι ότι κάποιος χρειάζεται "βοήθεια" όταν δεν είσαι σε θέση να αναλύσεις και να κατανοήσεις το πρόβλημα. Μόνο σε θεωρίες περί προτύπων μέσα στην οικογένεια αναφέρεσαι (πράγμα που υποβιβάζει και τη θεωρία που υποστηρίζεις ότι η φύση όρισε το αρσενικό να πηγαίνει με το θηλυκό και εν τέλει καθιστάς την σεξουαλική ταυτότητα προϊόν εκμάθησης και όχι καθορισμένο εκ γενετής).

Μεσα στους τροπους κοινωνικοποιησης ενος ατομου και ειδικα ενος παιδιου ειναι η μαθηση και η ταυτιση. Βασικος σκοπος της οικογενειας ειναι να βοηθησει το παιδι να προσαρμοστει στην κοινωνια οσο πιο ομαλα γινεται.
Δεχεται διαφορετικα ερεθισματα απο την μητερα και απο τον πατερα. Ειδικα αμα προκειταιγια αγορι εχει ως παραδειγμα τον πατερα του συνηθως και η κοπελα την μητερα της ενω αντιστοιχα μαθαινουν πως συμπεριφερονται και τα δυο φυλα. Τα πραγματα που προσφερει μια μητερα δεν μπορει να τα προσφερει ο πατερας και αντιστροφα. Ο ενας συμπληρωνει τον αλλον για τις αναγκες του παιδιου, ψυχοσωματικες... Το παιδι μαθαινει απο τους δυο γονεις του, τους μιμειται σε πολλα στοιχεια ενω παραλληλα διαμορφωνει τον δικο του χαρακτηρα. Θελει να ταυτιστει μαζι του και ειδικα με τον γονιο που ειναι ιδιου φυλου με το παιδι.:bye:
Η σεξουαλικη ταυτοτητα καθοριζεται εκ γενετης οσον αφορα τους σωματικους παραγοντες, ωστοσο παιζει ρολο και τα ερεθισματα που δεχεται και ειδικα απο την οικογενεια. Η οικογενεια παιζει καθοριστικο παραγοντα και για ενα παιδι, να βλεπει δυο αντρες να αγκαλιαζονται και να φιλιουνται δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο και φυσιολογικο για το ιδιο.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι στις οικογένειες με ομοφυλόφιλα παιδιά και συντηρητικούς γονείς είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο οι γονείς λέγοντας "τι λάθος έκανα;;;". Οι δε με παιδιά ετεροφυλόφιλα χαίρονται νομίζοντας ότι η ανατροφή που δώσανε στα παιδιά τα έκανε μη gay (ενώ οι μεν και οι δε γονείς δε διαφέρουν σε τίποτα).

Και καλα κανουν και χτυπουν οι γονεις το κεφαλι τους στο τοιχο, διοτι κατι λαθος εγινε και υπηρξε προβλημα. Για το πως θα μεγαλωσουν τα παιδια οι υπευθυνοι ειναι οι γονεις.
Ωστοσο, αυτο που αναφερεις που το ξερεις οτι ετσι ισχυει???
Προσέξτε το και αφήστε μερικοί και κάνα παραθυράκι ανοιχτό, μη σας τύχει και έχετε την ίδια απορία. :bye:

-petros

Εγω απλα ευχομαι να μην μου τυχει και ευχομαι να μην τυχει ουτε σε εσας κατι τετοιο διοτι οι πρωτοι που οχι απλα θα ειναι εναντιον αλλα θα βριζουν και θα κυνηγανε τους ομοφυλους θα ειστε εσεις που το παιζετε ταχα μου προοδευτικοι και φιλελευθεροι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καταρχας η προβολη των ομοφυλοφιλων στην τηλεοραση ειναι αρνητικη και γελεια , δεν προβάλλονται ως προτυπα προς μιμηση αλλα προς αποφυγη.
greekteo γιατι λες ψεματα? Ο panp μιλησε για ενα βιβλιο ιατρικης που εχει το οποιο διατεινεται πως περισσοτεροι επιστημονες θεωρουν πως ειναι κοινωνικο και οχι βιολογικο αιτιο , κατι που δεν ισχυει , διοτι οι περισσοτεροι επιστημονες κανουν λογο για ακομα πιο συνθετο σεξουαλικο μοντελο , με αθροιση βιολογικων και περιβαλλοντικων (κοινωνικων)συνθηκων.
Πρεπει να ξαναπω διοτι δεν ακους περι της αλλαγης του σεξουαλικου μοντελου τουυ 19ου αιωνα στο σημερινο εξαιτιας του οτι δεν εκφραζει το τι γινεται πια , πληροφοριακα σου λεω πως τουτο το μοντελο θεωρουσε φυσιολογικο τον βιασμο.
Ενα αλλο λαθος συμπερασμα ειναι οτι οτι δεν μπορει να δωσει ο πατερας το δινει η μητερα και αντιστοιχα , δες το πορισμα του αμερικανικου ψυχολογικου συλλογου το 2004 , που το εχουν αποδεχτει και αλλοι συλλογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,068 μηνύματα.
Δεν εχεις να χασεις κατι παρα να πας εσυ ο ιδιος και να ρωτησεις ενα οποιοδηποτε παιδακι. Θες να μεινεις σε μια "οικογενεια" με δυο μπαμπαδες ή δυο μαμαδες ή μια οικογενεια οπου ειναι μια μαμα και ενας μπαμπας. Αν υπαρξει εστω και ενα παιδι που προτιμησει το πρωτο να με ενημερωσεις...
Μια ακομα επιστημη αυτη της κοινωνιολογιας φανταζομαι ξερεις πως οριζει τον ορο "οικογενεια". Η αποφαση δυο ατομων διαφορετικου φυλου να ζησουν μαζι και να κανουν παιδια. Εγω δεν θελω να συμβαλω στην καταστροφη ανθρωπινων ψυχων με αυτο τον τροπο.
Δεν νομιζω ολοι αυτοι που ειστε τοσο δεκτικοι με τετοιες οικογενειες να ανταλλασετε την οικογενεια που ειστε τωρα με ενα τετοιο ειδος συμβιωσης να το πω.
Δεν υπάρχει θέμα ετερόφυλης VS ομόφυλης οικογένειας, αλλά ομόφυλης VS ορφανοτροφείο. Και όπως είπα, τα παιδιά δεν έχουν δικαίωμα επιλογής, η κοινωνία αποφασίζει γι' αυτά.
Όχι δεν θα την ανταλλάσσαμε γιατί με αυτή μεγαλώσαμε και πιστεύω ακράδαντα ότι αν μεγαλώναμε με ομόφυλη, πάλι δε θα την ανταλλάσσαμε γιατί με αυτά τα άτομα θα έχουμε μεγαλώσει και αγαπηθεί.
Και αυτο ειναι το θετικο της υποθεσης. Ευτυχως, που δεν ειναι αντιπροσωπευτικη η κατασταση που υπαρχει στο φορουμ. Αυτο σημαινει πως υπαρχει ελπιδα.
Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι αξιόλογοι άνθρωποι με βάσιμες και δημιουργικές ιδέες είναι λιγότεροι. :)
Περισσότεροι θα είναι όταν φτάσουμε σε ένα σημείο να έχουμε μία κοινωνία χωρίς αρνητικές διακρίσεις, περιθωριοποιήσεις, καταπίεση και προσηλυτισμούς σε δόγματα.
Τα ατομα που υποστηριζουν τους gay δημοσια τουλαχιστον ειναι κατα κυριο λογο λαικιστες και εχουν καποιο συμφερον. Πολλοι επιστημονες θεωρουν την ομοφυλοφιλια ως ασθενεια μεσα στα ιατρικα βιβλια που ειχε παραθεσει ο panp. Ααχ αλλα ξεχασα οτι ειναι αντιθετο απο τις αποψεις που εχετε θεωρειται ακυρο, αστοιχειωτο και αβασιμο. Ειδες? Μπαινω στο κλιμα :p
Το να μου παρουσιαζουν παντως καθε λιγο τον Βαλιανατο και τον καθε αντιστοιχο να φωναζει χωρις ποτέ να υπαρχει η αντιθετη αποψη δεν νομιζω να επιδρα αρνητικα οπως λες, αντιθετα μονιμως ακουγονται και περνιεται το μηνυμα οτι προκειται για κατι απολυτα φυσιολογικο...
Δεν θεωρείται πάθηση επισήμως και ας λέει ό,τι θέλει το 1% των επιστημόνων που επικαλείστε μόνο και μόνο για να στηρίξετε την άποψή σας. Μπορείτε να πείτε ότι κάποιοι επιστήμονες συμφωνούν μαζί σας, όχι όμως ότι από την ίδια την επιστήμη (την οποία ορίζει η πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας) εντάσσεται στις παθήσεις. Και αυτό είναι γεγονός και όχι προσωπική μου άποψη.

Και καλα κανουν και χτυπουν οι γονεις το κεφαλι τους στο τοιχο, διοτι κατι λαθος εγινε και υπηρξε προβλημα. Για το πως θα μεγαλωσουν τα παιδια οι υπευθυνοι ειναι οι γονεις.
Ωστοσο, αυτο που αναφερεις που το ξερεις οτι ετσι ισχυει???
Το έχω δει σε ταινίες που αφορούν πραγματικά γεγονότα, σε ειδήσεις που κατά καιρούς διαβάζω αλλά και irl σε επαρχιακές πόλεις. Δε θέλει και πολύ νοημοσύνη πιστεύω για να καταλάβεις ότι έτσι ισχύει.
Εσύ λοιπόν που συμφωνείς ότι έτσι ισχύει και μου απάντησες, που ξέρεις ότι έτσι γίνεται;
Εγω απλα ευχομαι να μην μου τυχει και ευχομαι να μην τυχει ουτε σε εσας κατι τετοιο διοτι οι πρωτοι που οχι απλα θα ειναι εναντιον αλλα θα βριζουν και θα κυνηγανε τους ομοφυλους θα ειστε εσεις που το παιζετε ταχα μου προοδευτικοι και φιλελευθεροι. ;)
Δεν έχει καμία λογική υπόσταση αυτό που λες.

Εν κατακλείδι, τα πάντα είναι θέμα συνήθειας. Επειδή εσύ μεγάλωσες όπως μεγάλωσες (με ετερόφυλους γονείς), αν σε βάλουν ξαφνικά με ομόφυλους δε θα μπορείς να το δεχτείς. Λογικότατο (πιστεύω ισχύει για τον καθένα) και κατανοητό.
Δε μπορείς όμως να ταυτίζεις τη δική σου ήδη αναπτυγμένη αντίληψη περί οικογενειακού περιβάλλοντος με αυτή ενός παιδιού με ομόφυλους γονείς (το ίδιο δε μπορεί να κάνει και ένα παιδί με ομόφυλους γονείς). Δε είσαι σε θέση να κρίνεις γιατί δε φτάνει μέχρι εκεί η αντιληπτική σου ικανότητα (όπως και του καθενός).
Το βέβαιο είναι ότι ένα παιδί, με όποιους και να μεγαλώσει (μόνο με τη μητέρα/ μόνο με τον πατέρα / με κανάν θειό / με ομόφυλους ή ετερόφυλους γονείς) που θα του προσφέρει αγάπη, θα δεθεί μαζί του και θα είναι αναντικατάστατοι γι' αυτόν. Κατά συνέπεια, όσα υποστηρίζεις περί του ότι το παιδί θα έχει πρόβλημα για τη διαφορετικότητα των γονέων του είναι αβάσιμα. Πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει μόνο το μη προοδευτικό τμήμα της κοινωνίας και όχι από τους ίδιους τους ομόφυλους θετούς γονείς.
-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο και σε πολλές ταινίες βλέπεις υιοθετημένα παιδιά που έχουν μεγαλώσει να απαρνιούνται τους φυσικούς τους γονείς όταν πρωτοεμφανίζονται, γιατί απλά θεωρούν τους θετούς ως οικογένεια. Αυτό προβάλλεται, το ότι αν συνηθίσεις σε κάποιο οικογενειακό περιβάλλον σου φαίνεται γνωστό επιθυμητό και φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα ετερόφυλης VS ομόφυλης οικογένειας, αλλά ομόφυλης VS ορφανοτροφείο. Και όπως είπα, τα παιδιά δεν έχουν δικαίωμα επιλογής, η κοινωνία αποφασίζει γι' αυτά.
Όχι δεν θα την ανταλλάσσαμε γιατί με αυτή μεγαλώσαμε και πιστεύω ακράδαντα ότι αν μεγαλώναμε με ομόφυλη, πάλι δε θα την ανταλλάσσαμε γιατί με αυτά τα άτομα θα έχουμε μεγαλώσει και αγαπηθεί.

Υπαρχουν παρα πολλες κανονικες οικογενειες οι οποιες θελουν να υιοθετησουν παιδια οποτε δεν θα χρειαστει να φτασουμε σε τετοιες "ακροτητες" ωστε ομοφυλα ζευγαρια να υιοθετουν παιδια. Ευτυχως, γονεις διαθεσιμοι υπαρχουν πολλοι.
Το οτι μπορει να αγαπουσες τα ατομα που σε μεγαλωσαν συμφωνω αλλα δεν ξερεις ποιες θα ηταν οι επιπτωσεις σε σενα ψυχολογικα.

Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι αξιόλογοι άνθρωποι με βάσιμες και δημιουργικές ιδέες είναι λιγότεροι. :)
Περισσότεροι θα είναι όταν φτάσουμε σε ένα σημείο να έχουμε μία κοινωνία χωρίς αρνητικές διακρίσεις, περιθωριοποιήσεις, καταπίεση και προσηλυτισμούς σε δόγματα.

Προσωπικα, οταν καποιος θεωρει φυσιολογικο μια εκφυλη κατασταση δεν τον θεωρω αξιολογο αλλα λαικιστη κυριως και ανηθικο. Υπαρχουν και ανθρωποι που θελουν να νομιμοποιηθει η κτηνοβασια. Και για αυτους οποιος παρει θεση υπερ τους, αξιολογος θα θεωρειται.
Το να προοδευσει μια κοινωνια δεν σημαινει παραλληλα να καταριφθουν ολες οι αξιες και οι αρχες που μας ξεχωριζουν απο τα ζωα...

Δεν θεωρείται πάθηση επισήμως και ας λέει ό,τι θέλει το 1% των επιστημόνων που επικαλείστε μόνο και μόνο για να στηρίξετε την άποψή σας. Μπορείτε να πείτε ότι κάποιοι επιστήμονες συμφωνούν μαζί σας, όχι όμως ότι από την ίδια την επιστήμη (την οποία ορίζει η πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας) εντάσσεται στις παθήσεις. Και αυτό είναι γεγονός και όχι προσωπική μου άποψη.

Διαφωνω διοτι η μεγαλη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων προερχονται απο προβληματικες οικογενειες και διαφοροι λογοι οπως πχ η καταθλιψη ή ο φοβος τους οδηγησαν στην ομοφυλοφιλια. Αυτα δεν τα εβγαλα απο το κεφαλι μου αλλα απο μελετες ψυχολογων ;)

Το έχω δει σε ταινίες που αφορούν πραγματικά γεγονότα, σε ειδήσεις που κατά καιρούς διαβάζω αλλά και irl σε επαρχιακές πόλεις. Δε θέλει και πολύ νοημοσύνη πιστεύω για να καταλάβεις ότι έτσι ισχύει.
Εσύ λοιπόν που συμφωνείς ότι έτσι ισχύει και μου απάντησες, που ξέρεις ότι έτσι γίνεται;

Εγω δεν συμφωνησα. Απλα πηρα μια θεση. Εσυ το εθεσες το συγκεκριμενο, εσυ επρεπε να το τεκμηριωσεις και να το στηριξεις. :)


Δεν έχει καμία λογική υπόσταση αυτό που λες.

Εν κατακλείδι, τα πάντα είναι θέμα συνήθειας. Επειδή εσύ μεγάλωσες όπως μεγάλωσες (με ετερόφυλους γονείς), αν σε βάλουν ξαφνικά με ομόφυλους δε θα μπορείς να το δεχτείς. Λογικότατο (πιστεύω ισχύει για τον καθένα) και κατανοητό.
Δε μπορείς όμως να ταυτίζεις τη δική σου ήδη αναπτυγμένη αντίληψη περί οικογενειακού περιβάλλοντος με αυτή ενός παιδιού με ομόφυλους γονείς (το ίδιο δε μπορεί να κάνει και ένα παιδί με ομόφυλους γονείς). Δε είσαι σε θέση να κρίνεις γιατί δε φτάνει μέχρι εκεί η αντιληπτική σου ικανότητα (όπως και του καθενός).
Το βέβαιο είναι ότι ένα παιδί, με όποιους και να μεγαλώσει (μόνο με τη μητέρα/ μόνο με τον πατέρα / με κανάν θειό / με ομόφυλους ή ετερόφυλους γονείς) που θα του προσφέρει αγάπη, θα δεθεί μαζί του και θα είναι αναντικατάστατοι γι' αυτόν.

-petros

Αυτο που ειπα ειναι μια υποθεση που πολλες φορες ειναι μια πραγματικοτητα σε διαφορα θεματα.
Συμφωνω με αυτα που λες εδω, ΑΛΛΑ δεν ξερεις πως θα βγει αυτο το παιδι απο μια τετοια κατασταση.
Εγω προτιμω το κλασσικο μοντελο που ειναι δοκιμασμενο και πετυχημενο. Η φυση μας το διδαξε εξαλου. Δεν σου φαινεται περιεργο που δυο αντρες ή δυο γυναικες δεν μπορουν να τεκνοποιησουν??
Καποιος λογος θα υπαρχει που δεν ειμαστε ερμαφροδιτα αλλα απαιτουνται ενας αντρας και μια γυναικα.
Οοοοσο και να λετε, μια γυναικα δεν μπορει να αντικατασταθει απο εναν αντρα και το αντιστροφο.

Το να ερχεται σε επαφη ενα παιδι με μια παραλογη και παραφυση κατασταση ειναι σαν να το καταδικαζουμε να γινει ετσι κι αυτο εξ'αρχης.

Εγω χαιρομαι που η Ελλαδα ειναι "στενομυαλη" οπως την χαρακτηριζετe και θα αργησουμε παρα πολυ για να δουμε κατι τετοιο να εφαρμοζεται. :)
-----------------------------------------
Για τον ίδιο λόγο και σε πολλές ταινίες βλέπεις υιοθετημένα παιδιά που έχουν μεγαλώσει να απαρνιούνται τους φυσικούς τους γονείς όταν πρωτοεμφανίζονται, γιατί απλά θεωρούν τους θετούς ως οικογένεια. Αυτό προβάλλεται, το ότι αν συνηθίσεις σε κάποιο οικογενειακό περιβάλλον σου φαίνεται γνωστό επιθυμητό και φυσιολογικό.


Σε μια φυσιολογικη οικογενεια, χαιρω πολυ, το ιδιο και το αυτο ειναι:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,068 μηνύματα.
Διαφωνω διοτι η μεγαλη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων προερχονται απο προβληματικες οικογενειες και διαφοροι λογοι οπως πχ η καταθλιψη ή ο φοβος τους οδηγησαν στην ομοφυλοφιλια. Αυτα δεν τα εβγαλα απο το κεφαλι μου αλλα απο μελετες ψυχολογων ;)
Links των μελετών και των στατιστικών που δείχνουν ότι σε αυτά εντάσσεται η μεγάλη πλειοψηφία. Αν σκεφτούμε ότι οι ψυχολόγοι δε τη θεωρούν πάθηση, μάλλον δεν ισχύει.
Και πρόσεξε ότι το να βγει ένα παιδί ομοφυλόφιλο από μία "προβληματική" οικογένεια, διαφέρει από το "η πλειοψηφία των gay προέρχεται από προβληματικές οικογένειες".


Εγω δεν συμφωνησα. Απλα πηρα μια θεση. Εσυ το εθεσες το συγκεκριμενο, εσυ επρεπε να το τεκμηριωσεις και να το στηριξεις. :)
Τα λεγόμενά αυτών που υποστήριξα ότι θα αντιδράσουν όπως θα αντιδράσουν έχουν ως άμεσο επακόλουθο αυτό την αντίδραση που περιέγραψα. Δεν είναι κάτι που χρειαζόταν τεκμηρίωση.

Αυτο που ειπα ειναι μια υποθεση που πολλες φορες ειναι μια πραγματικοτητα σε διαφορα θεματα.
Όπως;
Συμφωνω με αυτα που λες εδω, ΑΛΛΑ δεν ξερεις πως θα βγει αυτο το παιδι απο μια τετοια κατασταση.
Εγω προτιμω το κλασσικο μοντελο που ειναι δοκιμασμενο και πετυχημενο. Η φυση μας το διδαξε εξαλου. Δεν σου φαινεται περιεργο που δυο αντρες ή δυο γυναικες δεν μπορουν να τεκνοποιησουν??
Καποιος λογος θα υπαρχει που δεν ειμαστε ερμαφροδιτα αλλα απαιτουνται ενας αντρας και μια γυναικα.
Οοοοσο και να λετε, μια γυναικα δεν μπορει να αντικατασταθει απο εναν αντρα και το αντιστροφο.
Και το μοντέλο των ομόφυλων έχει αρχίσει ήδη να δοκιμάζεται και δε βλέπω κάποιο πρόβλημα. :hmm:
Όπως και το μοντέλο των μονογονεικών, για το οποίο απ' ότι έχω διαβάσει τα ίδια λέγονταν πριν μερικά χρόνια και μάλιστα τα παιδιά μονογονεικών αντιμετωπίζονταν διαφορετικά. Βέβαια πλέον είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο και δεν τίθεται θέμα, ενσωματώθηκε στην κοινωνία και αυτό το μοντέλο παρά τη λύσσα των συντηρητικών.

Στη φύση βλέπω ότι τα ζώα με το που αποκτούν τις δυνάμεις τους απομακρύνονται από τη μητέρα τους. Για να μην αναφερθώ και την ανυπαρξία του πατέρα στο μεγάλωμα των παιδιών. :D
Η οικογένεια είναι καθαρά ανθρώπινο -κοινωνικό- κατασκεύασμα και μπορεί οποτεδήποτε να αναθεωρηθεί από τον άνθρωπο.
Εγω χαιρομαι που η Ελλαδα ειναι "στενομυαλη" οπως την χαρακτηριζετe και θα αργησουμε παρα πολυ για να δουμε κατι τετοιο να εφαρμοζεται. :)
-----------------------------------------
Οι γάμοι / τα σύμφωνα συμβίωσης είναι πολύ κοντά να εφαρμοστούν και στην Ελλάδα. Ε σε καμιά 30ρια χρόνια τα πράγματα θα είναι σίγουρα πολύυυ πιο διαφορετικά.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Και το μίσος είναι ηθικά μεμπτόν!!! :D Τελικά εμείς νιώθουμε μεγαλύτερη αγάπη του πλησίον μας παρά το ότι δε μας μοιάζει. Ηθικά επιβραβεύσιμο. Να χαιδέψουμε και τα γένεια μας.



Αν θες να προστατέψεις τις παιδικές ψυχές, ας τες να αποφασίσουν μόνες τους. Σίγουρα ξέρουν καλύτερα από σένα. Εκτός κι αν είσαι τόσο τέλειος οπότε αλλάζει το πράγμα :) :)

δεν μου λες ρε φιλε , τα παιδια αυτα , ποιος θα τα ρωτησει ? ή μηπως με το ζορι δεν θα τα βαλουν σε οποια ''οικογενεια'' θελουν ?
Για τα καπριτσια μερικων και για την δημοκρατια (!) θα πρεπει να παραβλεψουμε και τα δικαιωματα των παιδιων ?
οχι , αμα θες απαντα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
δεν μου λες ρε φιλε , τα παιδια αυτα , ποιος θα τα ρωτησει ? ή μηπως με το ζορι δεν θα τα βαλουν σε οποια ''οικογενεια'' θελουν ?
Για τα καπριτσια μερικων και για την δημοκρατια (!) θα πρεπει να παραβλεψουμε και τα δικαιωματα των παιδιων ?
οχι , αμα θες απαντα ...

Α ώστε ένα από τα δικαιώματα των παιδιών είναι να ζουν σε ετερόφυλες οικογένειες ε?

Το δικαίωμά τους είναι να ζουν ευτυχισμένα, όχι με μπαμπά και μαμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
δεν μου λες ρε φιλε , τα παιδια αυτα , ποιος θα τα ρωτησει ? ή μηπως με το ζορι δεν θα τα βαλουν σε οποια ''οικογενεια'' θελουν ?
Για τα καπριτσια μερικων και για την δημοκρατια (!) θα πρεπει να παραβλεψουμε και τα δικαιωματα των παιδιων ?
οχι , αμα θες απαντα ...
Ξέρεις κανένα παιδί να έχι διαλέξει τους γονείς του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
από ότι φαίνεται ξέρει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Υπαρχουν παρα πολλες κανονικες οικογενειες οι οποιες θελουν να υιοθετησουν παιδια οποτε δεν θα χρειαστει να φτασουμε σε τετοιες "ακροτητες" ωστε ομοφυλα ζευγαρια να υιοθετουν παιδια. Ευτυχως, γονεις διαθεσιμοι υπαρχουν πολλοι.
Το οτι μπορει να αγαπουσες τα ατομα που σε μεγαλωσαν συμφωνω αλλα δεν ξερεις ποιες θα ηταν οι επιπτωσεις σε σενα ψυχολογικα.



Προσωπικα, οταν καποιος θεωρει φυσιολογικο μια εκφυλη κατασταση δεν τον θεωρω αξιολογο αλλα λαικιστη κυριως και ανηθικο. Υπαρχουν και ανθρωποι που θελουν να νομιμοποιηθει η κτηνοβασια. Και για αυτους οποιος παρει θεση υπερ τους, αξιολογος θα θεωρειται.
Το να προοδευσει μια κοινωνια δεν σημαινει παραλληλα να καταριφθουν ολες οι αξιες και οι αρχες που μας ξεχωριζουν απο τα ζωα...



Διαφωνω διοτι η μεγαλη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων προερχονται απο προβληματικες οικογενειες και διαφοροι λογοι οπως πχ η καταθλιψη ή ο φοβος τους οδηγησαν στην ομοφυλοφιλια. Αυτα δεν τα εβγαλα απο το κεφαλι μου αλλα απο μελετες ψυχολογων ;)



Εγω δεν συμφωνησα. Απλα πηρα μια θεση. Εσυ το εθεσες το συγκεκριμενο, εσυ επρεπε να το τεκμηριωσεις και να το στηριξεις. :)




Αυτο που ειπα ειναι μια υποθεση που πολλες φορες ειναι μια πραγματικοτητα σε διαφορα θεματα.
Συμφωνω με αυτα που λες εδω, ΑΛΛΑ δεν ξερεις πως θα βγει αυτο το παιδι απο μια τετοια κατασταση.
Εγω προτιμω το κλασσικο μοντελο που ειναι δοκιμασμενο και πετυχημενο. Η φυση μας το διδαξε εξαλου. Δεν σου φαινεται περιεργο που δυο αντρες ή δυο γυναικες δεν μπορουν να τεκνοποιησουν??
Καποιος λογος θα υπαρχει που δεν ειμαστε ερμαφροδιτα αλλα απαιτουνται ενας αντρας και μια γυναικα.
Οοοοσο και να λετε, μια γυναικα δεν μπορει να αντικατασταθει απο εναν αντρα και το αντιστροφο.

Το να ερχεται σε επαφη ενα παιδι με μια παραλογη και παραφυση κατασταση ειναι σαν να το καταδικαζουμε να γινει ετσι κι αυτο εξ'αρχης.

Εγω χαιρομαι που η Ελλαδα ειναι "στενομυαλη" οπως την χαρακτηριζετe και θα αργησουμε παρα πολυ για να δουμε κατι τετοιο να εφαρμοζεται. :)
-----------------------------------------



Σε μια φυσιολογικη οικογενεια, χαιρω πολυ, το ιδιο και το αυτο ειναι:thanks:

Μα εδω μιλαμε για ανθρωπινες σχεσεις και συναισθηματα μεταξυ των ανθρωπων, δεν μιλαμε για ωμο σεξ! δηλαδη, τι αισθηματα να εχει ενας κτηνοβατης για το αλογο? μην τρελαθουμε κι ολας!!! ελεος! τελειως ακυρο αυτο π ειπες! συγκρινεις τους ανθρωπους με τα ζωα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
μιλησαμε για ελευθεριες . Εσυ ξερεις παιδι να γεννηθηκε απο ατομα ιδιου φυλου ?
μαλλον ξερεις .
Πχ λογω ελευθεριας και δημοκρατιας ... μπορουμε να επιτρεψουμε ενηλικο να συναψει σχεση με ανηλικη ? βασικα υπερ αυτου εχουν βγαλει κομμα , οργανωσεις κτλ
Αν θελει το παιδι , γιατι να μην το κανει ? γιατι ειναι εναντια στα χρηστα ηθη ?

η ''ελευθερια'' εχει και ορια .

Αν θελουν να εχουν παιδια , στην χειροτερη ο ενας απο αυτους να υιοθετησει ενα παιδι , αλλα σε καμμια περιπτωση να μην υπαρχουν ρολοι μητερα-πατερα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
μιλησαμε για ελευθεριες . Εσυ ξερεις παιδι να γεννηθηκε απο ατομα ιδιου φυλου ?
μαλλον ξερεις .
Πχ λογω ελευθεριας και δημοκρατιας ... μπορουμε να επιτρεψουμε ενηλικο να συναψει σχεση με ανηλικη ? βασικα υπερ αυτου εχουν βγαλει κομμα , οργανωσεις κτλ
Αν θελει το παιδι , γιατι να μην το κανει ? γιατι ειναι εναντια στα χρηστα ηθη ?

η ''ελευθερια'' εχει και ορια .

Αν θελουν να εχουν παιδια , στην χειροτερη ο ενας απο αυτους να υιοθετησει ενα παιδι , αλλα σε καμμια περιπτωση να μην υπαρχουν ρολοι μητερα-πατερα .
Mίλησες για δικαιώματα του παιδιού.Το να επιλέξει ένα παιδί τους γονείς του δεν είναι δικαίωμα,γιατί κανένα παιδί δεν τους επιλέγει.Αν μιλήσουμε στο συγκεκριμένο θέμα για δικαιώματα θα μιλήσουμε για το δικαίωμα κάθε ανθρώπου να έχει δικά του παιδιά.Αυτό το ''μάλλον ξέρεις'' δεν το είπα εγώ,οπότε μην πουλάς ειρωνεία.
Και τι θα πει να υιοθετήσει ο ένας από αυτούς παιδί;Πρέπει να μην ειναι μαζί με τον άνθρωπο που αγαπά;Kαλύτερα θα μεγαλώσει το παιδί σε μια ευτυχισμένη οικογένεια ομοφυλοφίλων,παρά με έναν γονιό ομοφυλόφιλο ο οποίος θα είναι δυστυχισμένος που έχασε τον άνθρωπο που ήθελε να περάσει τη ζωή του μαζί του.Και σε ομοφυλόφιλες οικογένειες προφανώς και δεν θα υπάρχει ρόλος πατέρα-μητέρας.Άλλωστε υπάρχουν ήδη τόσες οικογένειες που δεν προσφέρουν αυτά τα δύο πρότυπα,τα οποία είναι ξεπερασμένα γιατί η γυναίκα έχει απεξαρτοποιηθεί και θεωρείται ισότιμη με τον άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ετσι και αλλιως τα ατομα που επηρεάζονται σε τετοιο βαθμο που αναφερεις δεν σωζονται με καμια παιδεια.Δεν νομιζω μια σωστη παιδεια να ισοσταθμισει την διαφορα χαους αναμεσα στην σκεψη των ανθρωπων , σιγουρα ομως θα επρεπε να υπαρχει.
Αν την τηλεοραση καποιοι την καθιστουν ως απαραιτητο μεσο κοινωνικοποιησης τοτε αυτοι φταινε για τα αποτελεσματα της πανω στα παιδια τους διοτι απλουστατα κατι τετοιο δεν ισχυει.
Το να λεμε σε μια χωρα που το παιδι διαβαζει ολη μερα και τα σχετικα ειναι κατι που πρεπει να τεκμηριωνεται με στοιχεια.Ασφαλως και υφιστανται υποχρεωσεις , τιποτα το τερατωδες το βλεπω ομως.

Επειδη δεν εχουν παιδεια τα ατομα αυτα καταληγουν ετσι.
Μια σωστη παιδεια , ισοτιμη για ολους , φυσικα και κλεινει τις ψαλιδες.

Γιατι δε διαβαζει ολη μερα?
Στοιχεια?
Τα εφταωρα σκληρου προγραμματος στα σχολεια, σε σχεση με αλλες χωρες, που αντι να κανουμε πχ 6 ωρες αρχαια στην πρωτη λυκειου, θα μπορουσαμε να κανουμε κατι πιο δημιουργικο. Και αυτο παιδεια ειναι.
Στην Φινλανδια πχ κανουν σχεδιο, χορο, ξυλουργικη, μουσικη και δε συμμαζευεται.
Εμεις, πληρωνουμε τα βιβλια αγγλικων, πληρωνουμε τα φροντιστηρια, πληρωνουμε τα τετραδια στυλο κτλ. Αρα μη δωρεαν παιδεια-> και αυτο παιζει ρολο.

Στα φροντιστηρια μπαινει αλλος τοσο φορτιο εργασιας οπως με τα σχολεια. Δηλαδη η δουλεια γινεται διπλασια μην πω και παραπανω.

Ε το παιδι που να χει χρονο να σκεφτει για ανθρωπιστικα ζητηματα [που αφορουν τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων ή των αλλοεθνων πχ..
θελω να καταληξω στο οτι η Παιδεια ειναι ΜΙΑ απο τις αιτιες που τα παιδια συχνα διαμορφωνουν αποψεις ετοιμες απο τα ΜΜΕ.
Δε μπορουν να σκεφτουν. Μεσα σε αυτες τις υποχρεωσεις εχουν ελαχιστο ελευθερο χρονο, και ξεδινουν μπροστα απο μια νεκρη οθονη της τηλεορασης, και καταναλωνουν ο,τι φθηνο και ευπεπτο τους παρουσιαζει η TV.
Συχνα υιοθετουν ετοιμες αποψεις και εκει τους οδηγει η μοναξια τους, η ανελευθερια και η καταπιεση τους σε σχεση με τον "ευκολο και ωραιο κοσμο" της τηλεορασης ο οποιος τους γινεται αρεστος και τον αποδεχονται ευκολα.


Νομιζω ειμαι σαφης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Links των μελετών και των στατιστικών που δείχνουν ότι σε αυτά εντάσσεται η μεγάλη πλειοψηφία. Αν σκεφτούμε ότι οι ψυχολόγοι δε τη θεωρούν πάθηση, μάλλον δεν ισχύει.
Και πρόσεξε ότι το να βγει ένα παιδί ομοφυλόφιλο από μία "προβληματική" οικογένεια, διαφέρει από το "η πλειοψηφία των gay προέρχεται από προβληματικές οικογένειες".

Ειναι διαπιστωμενο απο ψυχολογικες μελετες οτι ανθρωποι οι οποιοι ειχαν διαταραγμενη παιδικη ηλικια, μια απο τις παθησεις που ειχαν ηταν και οι ομοφυλοφιλικες τασεις.:no1:



Τα λεγόμενά αυτών που υποστήριξα ότι θα αντιδράσουν όπως θα αντιδράσουν έχουν ως άμεσο επακόλουθο αυτό την αντίδραση που περιέγραψα. Δεν είναι κάτι που χρειαζόταν τεκμηρίωση.

Ε χαιρω πολυ, δεν μου λεει κατι αυτο αφου το υπεθεσες ετσι. Αυτο ειναι ενα δικο σου συμπερασμα...


αμα ειναι ετσι κι εγω τα λεγομενα μου τα στηριζω με την ιδια λογικη που στηριζεις και εσυ τις δικες σου υποθεσεις.:bye:

Και το μοντέλο των ομόφυλων έχει αρχίσει ήδη να δοκιμάζεται και δε βλέπω κάποιο πρόβλημα. :hmm:
Όπως και το μοντέλο των μονογονεικών, για το οποίο απ' ότι έχω διαβάσει τα ίδια λέγονταν πριν μερικά χρόνια και μάλιστα τα παιδιά μονογονεικών αντιμετωπίζονταν διαφορετικά. Βέβαια πλέον είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο και δεν τίθεται θέμα, ενσωματώθηκε στην κοινωνία και αυτό το μοντέλο παρά τη λύσσα των συντηρητικών.

Οχι, και μοντελο. Σιγα μην το θεσουμε και ως προτυπο. Μην τρελαινομαστε... Γιατι το μονογονεικο μοντελο δεν υστερει απο το πυρηνικο μοντελο οικογενειας που μιλαμε για πατερα, μητερα και παιδια??
Ολα τα παραλογα ειδη οικογενειας εκτος της κανονικης εχουν τα αρνητικα τους.
Εμενα μου κανει εντυπωση που η "προοδος" που εσυ την ονομαζεις εχει οδηγησει στην ραγδαια αυξηση οοολων των κοινωνικων προβληματων σε σχεση με παλιοτερα, βλεπε ναρκωτικα, καταθλιψη κλπ. Μηπως τελικα αυτος ο δρομος που προσπαθει να ακολουθησει η κοινωνια του "προοδευτισμου" θα μας επιφυλασσει ενα πολυ ασχημο μελλον???

Στη φύση βλέπω ότι τα ζώα με το που αποκτούν τις δυνάμεις τους απομακρύνονται από τη μητέρα τους. Για να μην αναφερθώ και την ανυπαρξία του πατέρα στο μεγάλωμα των παιδιών. :D
Η οικογένεια είναι καθαρά ανθρώπινο -κοινωνικό- κατασκεύασμα και μπορεί οποτεδήποτε να αναθεωρηθεί από τον άνθρωπο.

Απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκε ο ανθρωπος παντα το βασικο μοντελο οικογενειας ηταν πατερας, μητερα και παιδια. Να αναθεωρηθει μια τελεια κατασταση για να εμφανιστουν παραλογες καταστασεις βλεπε ομοφυλα ζευγαρια και να εχουμε ως πειραματοζωα αυτης της κατασταης αθωες παιδικες ψυχες, οχι να μας λειπει καλυτερα. Δεν εχουμε αναγκη απο κατι τετοιο.
Αμα θελουν ας υιοθετησουν ζωα, ομως μην καταδικαζουμε ανθρωπινες ψυχες.
Ευτυχως, για να υιοθετηση καποιος παιδι, τα κριτηρια ειναι αρκετα αυστηρα οποτε αμφιβαλλω αν θα επιτραπει κατι τετοιο...
Η φυση ομως εχει απαγορευσει ομοφυλα ζευγαρια να κανουν παιδια. Κατι θα ξερει παραπανω απο τα μικρα ανθρωπινα μυαλα μας για να αποφασισε ετσι. ;)


Οι γάμοι / τα σύμφωνα συμβίωσης είναι πολύ κοντά να εφαρμοστούν και στην Ελλάδα. Ε σε καμιά 30ρια χρόνια τα πράγματα θα είναι σίγουρα πολύυυ πιο διαφορετικά.

Η υπαρξη της Εκκλησιας θα σωσει την κατασταση και γαμοι θρησκευτικοι που αυτη ειναι η ουσια δεν προκειται να γινουν, τα υπολοιπα ειναι τελετες συμβολαιων, οποτε ειτε γινονται ειτε δεν γινονται με αφηνουν αδιαφορο.

Ετσι κι αλλιως, η κοινωνια φτανει σε σημειο καταρρευσης, οι ανθρωποι παιρνουν εμπρος και επιστρεφουν στο συντηριτισμο. ;)
Το εχει δειξει η ιστορια αλλωστε πολλακις

-petros[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top