Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τωρα που το ανεφερες αυτο, εδω ειναι μεγαλη ειρωνια. Αν οι παπαδες κανουν ασεμνα τοτε πεφτετε για να τους φατε, ενω οι ομοφυλοφιλοι που τα κανουν και δημοσια και μας προσβαλουν οχι απλα δεν τους κατακρινετε, αλλα τους υποστηριζετε κιολας..

γιατί είναι ανακόλουθοι με αυτά που υποστηρίζουν. και αυτό είναι υποκρισία. αν έλεγαν το αντίθετο κανένας δε θα τους κατέκρινε. θα διαχώριζαν τη θέση τους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
άν το πάμε έτσι, τότε και εσύ και οι άλλοι ανεξουσιαστές που κάνεις παρέα, χρειάζεστε απο ένα δακρυγόνο στην μούρη, μπάς και ξεθολόσεται λίγο απο την θολοκουλτουριάρικη μαστούρα σας.

αναρχεία= ψοφια ιδεολογία

καλα ενταξει, με επεισες...πανε κανε καμια βολτα αγορι μου να σε χτυπησει ο αερας, η πολλη ζεστη σε πειραξε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
γιατί είναι ανακόλουθοι με αυτά που υποστηρίζουν. και αυτό είναι υποκρισία. αν έλεγαν το αντίθετο κανένας δε θα τους κατέκρινε. θα διαχώριζαν τη θέση τους:)

Δεκτο και συμφωνω. Απο την αλλη ομως γιατι οχι απλα δεν κατακρινετε αλλα υποστηριζετε κιολας αυτη την σταση των ομοφυλοφιλων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεκτο και συμφωνω. Απο την αλλη ομως γιατι οχι απλα δεν κατακρινετε αλλα υποστηριζετε κιολας αυτη την σταση των ομοφυλοφιλων??

αν ήταν τα πράγματα ελεύθερα δε θα υπήρχε τέτοια στάση εκ μέρους των. Γίνεται εξ ανάγκης. για λόγους που προφανώς κατανοείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
αν ήταν τα πράγματα ελεύθερα δε θα υπήρχε τέτοια στάση εκ μέρους των. Γίνεται εξ ανάγκης. για λόγους που προφανώς κατανοείς

Α οποτε τους δικαιολογειται απολυτα. Τι να πω. :p Αποψεις ειναι αυτες. Δεν μπορω να πω κατι παραπανω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Α οποτε τους δικαιολογειται απολυτα. Τι να πω. :p Αποψεις ειναι αυτες. Δεν μπορω να πω κατι παραπανω. :)

τουλάχιστον αυτοί δεν επιτελούν ιερό σκοπό. δε μίλησα για απόλυτα. βέβαια υπάρχουν ιερείς που μιλούν γι αυτό ή για την ομοφυλική τους συμπεριφορά. αυτό μου φαίνεται κάπως πιο τίμιο. αλλά ούτε εδώ μπορώ να είμαι απόλυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ του γάμου αλλά κατά της υιοθεσίας.Υπέρ του γάμου γιατί και αυτοί έχουν δικαιώματα αλλά κατά του γάμου γιατί δύο άντρες δεν επρόκειτο να καταφέρουν να φροντίσουν ένα παιδί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ του γάμου αλλά κατά της υιοθεσίας.Υπέρ του γάμου γιατί και αυτοί έχουν δικαιώματα αλλά κατά του γάμου γιατί δύο άντρες δεν επρόκειτο να καταφέρουν να φροντίσουν ένα παιδί
Που το ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αναρχεία= ψοφια ιδεολογία
Αμα θες υπαρχει αντιστοιχο θεμα για την αναρχια , για την οποια αμφιβάλλω αν ξερεις τιποτα.
Δεν μπορεις να χρησιμοποιεις αυτον τον ορο ετσι απλα , περιλαμβανει συνυφασμενες και μη ιδεολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irida1973

Νεοφερμένος

Η Renia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μηλιές (Μαγνησία). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ του γάμου αλλά κατά της υιοθεσίας.Υπέρ του γάμου γιατί και αυτοί έχουν δικαιώματα αλλά κατά του γάμου γιατί δύο άντρες δεν επρόκειτο να καταφέρουν να φροντίσουν ένα παιδί


Συμφωνώ απόλυτα...Δεν είμαι σίγουρη για το αν και πως 2 ομοφυλόφιλοι είναι ικανοι να μεγαλώσουν ένα παιδί και δεν γνωρίζω τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στην ενταξη του παιδιού αυτού στην κοινωνία και τι επιπτώσεις στην ψυχικό του κόσμο...έπειτα και πρακτικά να το πάρεις "παιδάκι πως λένε την μαμά?" "Κώστα(?!)" "και το μπαμπα?" "Γιαννη!!! η γυριζει το παιδι απο το φροντιστήριο και θα ρωταει "μπαμπα που είναι ο μπαμπας" η "μαμα τη φαγητο εχουμε??" "δεν ξερω την μανα σου να ρωτησεις" Και γενικα ενα παιδι χρειαζεται το πατρικο και το μητρικο προτυπο...Απο μια τετοια οικογ΄ενεια τι προτυπα θα παρει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα...Δεν είμαι σίγουρη για το αν και πως 2 ομοφυλόφιλοι είναι ικανοι να μεγαλώσουν ένα παιδί και δεν γνωρίζω τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στην ενταξη του παιδιού αυτού στην κοινωνία και τι επιπτώσεις στην ψυχικό του κόσμο...έπειτα και πρακτικά να το πάρεις "παιδάκι πως λένε την μαμά?" "Κώστα(?!)" "και το μπαμπα?" "Γιαννη!!! η γυριζει το παιδι απο το φροντιστήριο και θα ρωταει "μπαμπα που είναι ο μπαμπας" η "μαμα τη φαγητο εχουμε??" "δεν ξερω την μανα σου να ρωτησεις" Και γενικα ενα παιδι χρειαζεται το πατρικο και το μητρικο προτυπο...Απο μια τετοια οικογ΄ενεια τι προτυπα θα παρει???
Αυτά που λες είναι απλώς επειδή έτσι τα έχουμε συνηθίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aν αυτός που σας πειράζει είναι το αν το παιδί θα λέει μαμά,μπαμπά τότε τι να πω!
Δήλαδη όταν ένα παιδί μένει ορφανό και δεν έχει να φωνάξει κανένα έτσι και φωνάξει θείο,θεία,γιαγιά,παππού τι γίνετε?

Εγώ είμαι υπέρ του γάμου αλλά κατά της υιοθεσίας.Υπέρ του γάμου γιατί και αυτοί έχουν δικαιώματα αλλά κατά του γάμου γιατί δύο άντρες δεν επρόκειτο να καταφέρουν να φροντίσουν ένα παιδί

Δύο άντρες ή δύο ομοφυλόφιλοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αμα θες υπαρχει αντιστοιχο θεμα για την αναρχια , για την οποια αμφιβάλλω αν ξερεις τιποτα.
Δεν μπορεις να χρησιμοποιεις αυτον τον ορο ετσι απλα , περιλαμβανει συνυφασμενες και μη ιδεολογιες.

και επισης πρεπει να ξερεις και πως γραφεται.σημαινει χωρις αρχη,οχι χωρις αρχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα...Δεν είμαι σίγουρη για το αν και πως 2 ομοφυλόφιλοι είναι ικανοι να μεγαλώσουν ένα παιδί και δεν γνωρίζω τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στην ενταξη του παιδιού αυτού στην κοινωνία και τι επιπτώσεις στην ψυχικό του κόσμο...έπειτα και πρακτικά να το πάρεις "παιδάκι πως λένε την μαμά?" "Κώστα(?!)" "και το μπαμπα?" "Γιαννη!!! η γυριζει το παιδι απο το φροντιστήριο και θα ρωταει "μπαμπα που είναι ο μπαμπας" η "μαμα τη φαγητο εχουμε??" "δεν ξερω την μανα σου να ρωτησεις" Και γενικα ενα παιδι χρειαζεται το πατρικο και το μητρικο προτυπο...Απο μια τετοια οικογ΄ενεια τι προτυπα θα παρει???

Και ένας άντρας πολλές φορές καταφέρνει να μεγαλώσει ένα παιδί. Και πάλι όμως, γιατί ένα "κανονικό" ζευγάρι μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί; Πολλές φορές έχει αποδειχθεί να είναι πλήρως αποτυχημένα τέτοια ζευγάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Και ένας άντρας πολλές φορές καταφέρνει να μεγαλώσει ένα παιδί. Και πάλι όμως, γιατί ένα "κανονικό" ζευγάρι μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί; Πολλές φορές έχει αποδειχθεί να είναι πλήρως αποτυχημένα τέτοια ζευγάρια.
δηλαδη εσυ τωρα επληξες τα επιχειρηματα για τα παιδια να εχουν κανονικους γονεις : Τα παιδια με μητερα και πατερα δεν μεγαλωνουν σωστα , ας δοκιμασουμε κατι αλλο .:)
σχολιο για αναρχια :
η ημερομηνια ληξης της πλησιαζει στα 30 του καθενος . Μετα μεγαλωνουμε , λεμε τωρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Προφανως και ο halvas δεν εννοουσε κατι τετοιο ,εθιξε το οτι δυο ζευγαρια ειτε ειναι ομοφυλοφιλικα ειτε ετεροφυλικα μπορουν εξισου να κανουν καλη ή στραβη δουλεια , οπως ειπε και ο αμερικανικος ψυχολογικος συλλογος το 2004.Μιλησε για το οτι ειναι αδικο να καταστρεφονται (λιγο υπερβολικο φυσικα) ζωες παιδιων με την ευλογια του νομου ενω υπαρχουν ομοφυλοφιλοι που μπορουν να του προσφερουν κατι καλυτερο.

Οσο αναφορα την αναρχια , για να λες κατι τετοιο προφανως δεν εχεις καλοθεμελιωμενες γνωσεις γυρω απο το θεμα , ουτε γνωριζεις τους πραγματικους αναρχικους της ελλαδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Μπορούμε επιτέλους να κόψουμε το θέμα με την αναρχία? Έχει αρχίσει να μου τη δίνει η ακυρότητά του :mad:

Δυο άνθρωποι ανεξαρτήτως φύλου μπορούν να μεγαλώσουν ένα παιδί αν και οι δύο αγαπάνε τα παιδιά και προσπαθούν να του παρέχουν το καλύτερο. Στο "Κλουβι με τις Τρελές" δεν είχαν πρόβλημα να μεγαλώσουν ένα παιδί όπως έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Aν αυτός που σας πειράζει είναι το αν το παιδί θα λέει μαμά,μπαμπά τότε τι να πω!
Δήλαδη όταν ένα παιδί μένει ορφανό και δεν έχει να φωνάξει κανένα έτσι και φωνάξει θείο,θεία,γιαγιά,παππού τι γίνετε?



Δύο άντρες ή δύο ομοφυλόφιλοι?

Ε εντάξει δυο ομοφυλόφιλοι.Εσείς πιστεύετε ότι θα μπορέσουν να φροντίσουν παιδί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ε εντάξει δυο ομοφυλόφιλοι.Εσείς πιστεύετε ότι θα μπορέσουν να φροντίσουν παιδί?
Γιατί όχι;Aν αγαπάνε το παιδί τους και το φροντίζουν σωστά που είναι το κακό;Απλά δεν είναι κάτι το οποίο το έχουμε συνηθίσει,γι' αυτό φαίνεται παράξενο.Το να μεγαλώνει μια μητέρα μόνη το παιδί της πριν λίγα χρόνια φαινόταν εξίσου παράλξενο αλλά τώρα θεωρείται φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
συνηθως το φροντιζουν περισσοτερο γιατι ξερουν οτι ειναι ειδικη περιπτωση και καταβαλλουν περισσοτερη προσπαθεια. αν σκεφτει κανεις οικογενειες με τσαμπουκαλικι γονεων, ξυλο, κακομεταχειρηση, αδιαφορια - που ειναι συνηθως ετσι - πολλα παιδια θα προτιμουσαν τετοιες οικογενειες με γαληνη και φροντιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top