Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ετσι κι αλλιως το ξερανε κι ιδιοι πως οι γαμοι αυτοι δεν υπηρχε περιπτωση να μην ακυρωθουν.Συμβολικο ηταν το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ήταν γάμοι βασικά. Άλλο πολιτικός γάμος, άλλο σύμφωνο συμβίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν ηταν πολιτικοι γαμοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Πάντως όταν έγιναν όλα τα κανάλια το διαλαλούσαν για να δείξουν πως είμαστε πολύ ανοιχτόμυαλοι (και έδειχναν μετά και τους γέρους που τους βρίζαν για να δείξουν ότι όποιος τους βρίζει είναι παλαιών αρχών). Τώρα που ακυρώθηκαν, ένα 5λεπτο στο κους κους και πολύ είναι. :papas:
-----------------------------------------
Δεν ήταν γάμοι βασικά. Άλλο πολιτικός γάμος, άλλο σύμφωνο συμβίωσης.

Πολιτικοί γάμοι ήταν. Τους είχε παντρέψει ο δήμαρχος (και ο ίδιος τους ακύρωσε αν κατάλαβα καλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ήταν πολιτικοί γάμοι, ήταν σύμφωνα συμβίωσης. Το σύμφωνο το κάνει επίσης η δημοτική αρχή.
-----------------------------------------
Ps, διορθώνω. Πολιτικοί γάμοι ήταν. Απλά δεν είναι το ίδιο το σύμφωνο με το γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Άλλο γάμος, άλλο σύμφωνο συμβίωσης! Ο γάμος είναι μυστήριο, το σύμφωνο είναι απλώς μια νομική πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ναι, έχει ξαναγίνει στο messenger, όπου ο qwertyuiop, σαν μοντερνος άνθρωπος που ειναι ειχε πει οτι αν ο γιος του έβγαινε ομοφυλόφιλος, θα τον ανάγκαζε δια της βίας να...επανέλθει στο σωστό (?) δρόμο...
Είχε πει κάτι τέτοιο ο γιώργος; ουάου! να ένα θέμα στο οποίο θα είχαμε μεγάλη αντίθεση!:D

Σχετικά με τους ομοφυλόφιλους δεν θεωρώ ότι είναι κακό να είναι μαζί και δεν με πειράζει μιας και συνήθως έχουν πολύ χιούμορ και είναι μια χαρά άνθρωποι. Απλά θεωρώ ότι δε θα ταν τόσο καλό να υιοθετήσουν και παιδί γιατι αν δεν είναι και αυτό gay ίσως να χε προβλήματα στην ένταξη στην κοινωνία αλλά και να μην το έβλεπε καλά. Περισσότερο για καλό του παιδιού δεν θα το έγκρινα. Αλλά αν εμένα μου βγει το παιδί μου γκέυ δεν θα έχω πρόβλημα. Θα προτιμούσα όχι για λόγους ένταξης στην κοινωνία αλλά εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε. Και σαφώς θα προσπαθούσα να το βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Παιδιά όλοι οι γκέι στους δρόμους! :D Στις 19 Gay pride στην πλατεία κλαυθμώνος :P Φορέστε τα φτερά σας και πάμε!! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τη συγκεκριμένη δράση των gay την απεχθάνομαι. Μου προκαλεί αηδία, δίνουν δικαιώματα να τους αποκαλούν με διάφορα ονόματα και στην τελική προκαλούν, δεν διεκδικούν δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Κι εγώ μαζί σου :up: Απλά δεν έχω ΤΟΣΗ απέχθεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Στον σεξουαλικό τομέα ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν αλλα ειμαι εντελώς κατα στην υιοθέτηση παιδιών απο ενα ζευγάρι ομοφυλοφύλων.Τα παιδιά πρέπει να μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον που να υπάρχει ο ρόλος της μητέρας,του πατέρα για να βγούν στην κοινωνία με κάποιο πρότυπο.Σε μια τέτοια οικογένεια,ποιος εχει το ρόλο της μητέρας και ποιός του πατέρα!!!Δηλαδή έλεος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Στον σεξουαλικό τομέα ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν αλλα ειμαι εντελώς κατα στην υιοθέτηση παιδιών απο ενα ζευγάρι ομοφυλοφύλων.Τα παιδιά πρέπει να μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον που να υπάρχει ο ρόλος της μητέρας,του πατέρα για να βγούν στην κοινωνία με κάποιο πρότυπο.Σε μια τέτοια οικογένεια,ποιος εχει το ρόλο της μητέρας και ποιός του πατέρα!!!Δηλαδή έλεος!!!!
Δεν μεγαλωνουν ολα τα παιδια σημερα με μητερα και πατερα,αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν γινονται σωστοι ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
πάντως άσχετο αλλά θα προτιμούσα όσοι είναι διάσημοι να κρατούν τα προσωπικά τους για εκείνους...όποια κι αν ειναι αυτά!δε θα ήθελα το παιδί μου να έχει τέτοια πρότυπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δεν μεγαλωνουν ολα τα παιδια σημερα με μητερα και πατερα,αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν γινονται σωστοι ανθρωποι.

Επειδή όμως δε μεγαλώνουν όλα τα παιδιά με μητέρα και πατέρα, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το στερήσουμε από τα υπόλοιπα παιδιά. Κι εγώ δεν είμαι υπερ της υιοθετησης παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, και πριν βιαστείτε να με αντικρούσετε, σκεφτείτε λίγο πώς θα ήταν εσείς να είχατε ως γονείς, 2 άντρες ή 2 γυναίκες. Εγώ προσωπικά δε θα το ήθελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
πάντως άσχετο αλλά θα προτιμούσα όσοι είναι διάσημοι να κρατούν τα προσωπικά τους για εκείνους...όποια κι αν ειναι αυτά!δε θα ήθελα το παιδί μου να έχει τέτοια πρότυπα...

Ο ένας είναι αυτός από το Γκρέυ'ς Ανάτομυ? :!::!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πάντως άσχετο αλλά θα προτιμούσα όσοι είναι διάσημοι να κρατούν τα προσωπικά τους για εκείνους...όποια κι αν ειναι αυτά!δε θα ήθελα το παιδί μου να έχει τέτοια πρότυπα...

δεν ειναι κατι κακο αυτο που κανουν. ελεος δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
πάντως άσχετο αλλά θα προτιμούσα όσοι είναι διάσημοι να κρατούν τα προσωπικά τους για εκείνους...όποια κι αν ειναι αυτά!δε θα ήθελα το παιδί μου να έχει τέτοια πρότυπα...
Αν το παιδί σου ψάχνει πρότυπα στο χώρο της show biz, κάτι θα έχεις κάνει λάθος εσύ και όχι αυτοί οι άνθρωποι που απλά δεν ντρέπονται για τη σεξουαλικότητά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psipsi

Νεοφερμένος

Η psipsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση... Πάντα υπήρχαν κ πάντα θα υπάρχουν ομοφυλόφιλοι.... αλλά δν κανουν κακό στην κοινωνία!!! αντιθέτως, δίνουν τροφή στις κουτσομπόλες!!! χιχιχι!:D
επειδή ξέρω αρκετά ατομα gay δν εχω κανενα πρόβλημα!!!!!!!!
οσο για τν υιοθέτηση, γτ να μην εχουν κ αυτοί παιδιά? καλύτερα θα περάσουν τα ορφανά στα ιδρύματα? ΟΧΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Επειδή όμως δε μεγαλώνουν όλα τα παιδιά με μητέρα και πατέρα, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το στερήσουμε από τα υπόλοιπα παιδιά. Κι εγώ δεν είμαι υπερ της υιοθετησης παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, και πριν βιαστείτε να με αντικρούσετε, σκεφτείτε λίγο πώς θα ήταν εσείς να είχατε ως γονείς, 2 άντρες ή 2 γυναίκες. Εγώ προσωπικά δε θα το ήθελα.

αν ειχες γονεις 2 αντρες ή 2 γυναικες πραγματικα δε θα ειχες προβλημα.
ετσι και αλλιως δεν στερεις κατι




Υ.Γ. στις συγχρονες κοινωνιες, με την χειραφετηση της γυναικας, δεν υφισταται ο ρολος, του σκληρου πατερα που εργαζεται για να φερει τα χρηματα στο σπιτι και της νοικοκυρας μητερας που φροντιζει τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top