Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ναι η διαφωνία σου που είναι δεν καταλαβαίνω.
Ίσα ίσα που στις ΗΠΑ είναι πολύ περισσοτεροί σε σχέση με τον παγκόσμιο μέσο όρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
τελικά krou πρόκειται για συνθετικές ορμόνες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι η διαφωνία σου που είναι δεν καταλαβαίνω.
Ίσα ίσα που στις ΗΠΑ είναι πολύ περισσοτεροί σε σχέση με τον παγκόσμιο μέσο όρο.

Πως λες οτι ειναι το 1-2% παγκοσμιο και μετα το βασιζεις σε ερευνα (μιας και αυτη μας εδωσες) που εγινε μονο στις ΗΠΑ;
-----------------------------------------
τελικά krou πρόκειται για συνθετικές ορμόνες....

ναι ναι το κοιταξα, thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
υπαρχει νοημα να γινεται διαχωρισμος στην σεξουαλικοτητα του καθενος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εσυ δεν απαντησες στο παλιο μου ποστ για την θεωρηση της ομοφυλοφιλιας ως ψυχιατρικη νοσο [/QUOTΕ]
Ανέφερες τότε ως επιχείρημα την αφαίρεση της ομοφυλοφιλίας απο τον ΑΡΑ που υποστήριξα ότι οι λόγοι ήταν κοινωνικοί και όχι επιστημονικοί.

Ποια καταπίεση από την κοινωνία;Οι έρευνες αυτές πήραν δείγμα από την αμερικάνικη κοινωνία που στις περισσότερες πολιτείες τις η υιοθεσία έχει επιτραπεί άρα αυτο συνεπάγεται με μια προοδευτική κοινωνία.
Εν τέλει ο καθένας γνωρίζει αν είναι ομοφυλόφιλος περισσότερο από το καθένα.
Καταρχας απαντησα για τους κοινωνικους λογους , με αλλαγη σεξουαλικου μοντελου κτλ , αμα θες πηγαινε να απαντησεις σε αυτο που εγραψα ,ειδάλλως ασε ησυχο το θεμα
Ανακριβεια εγραψες , πραγματι στην καλιφορνια υπαρχει εκει μεγαλο ποσοστο (σε συγκριση με τα αλλες πολιτειες φυσικα ) ομοφυλοφιλικων ζευγαριων και επιτρεπεται η υιοθεσια , μα υπαρχει και στην Georgia/Αριζονα κτλ υπαρχει τετοιο ποσοστο και δεν επιτρεπεται η υιοθεσια.Ενω σε μερικες που υπαρχει παρομοιο ποσοστο δεν ειναι σαφης ο νομος , Georgia,New Mexico κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Καταρχας απαντησα για τους κοινωνικους λογους , με αλλαγη σεξουαλικου μοντελου κτλ , αμα θες πηγαινε να απαντησεις σε αυτο που εγραψα ,ειδάλλως ασε ησυχο το θεμα
Τους κοινωνικούς λόγους τους υποστήριξα όμως με 2 πηγές.Οπότε αυτά που έγραψες εμένα δεν με ικανοποιούν ως επιχειρήματα.
Και φίλε μου όταν απαντάω στο θέμα δεν είμαι αναγκασμένος να απαντάω στα δικά σου.
Πως λες οτι ειναι το 1-2% παγκοσμιο και μετα το βασιζεις σε ερευνα (μιας και αυτη μας εδωσες) που εγινε μονο στις ΗΠΑ;
Επειδή δεν υπάρχει άλλος λόγος να είναι αυτό το ποσοστό σε κάποια άλλη χώρα μεγαλύτερο ή μικρότερο.Εκτός και αν υπάρχει κάποιος επιπροσθετός άλλος λόγος που
προκαλεί την ομοφυλοφιλία και έχει σχέση με κάποια ιδιαίτερη χώρα.
Ανακριβεια εγραψες , πραγματι στην καλιφορνια υπαρχει εκει μεγαλο ποσοστο (σε συγκριση με τα αλλες πολιτειες φυσικα ) ομοφυλοφιλικων ζευγαριων και επιτρεπεται η υιοθεσια , μα υπαρχει και στην Georgia/Αριζονα κτλ υπαρχει τετοιο ποσοστο και δεν επιτρεπεται η υιοθεσια.Ενω σε μερικες που υπαρχει παρομοιο ποσοστο δεν ειναι σαφης ο νομος , Georgia,New Mexico κτλ
Αυτό για την υιοθεσία το ανέφερα ως ενδεικτικό ότι η αμερικάνικη κοινωνία είναι προοδευτική στη βάση της και ότι είναι άτοπες οι υποθέσεις ότι το ποσοστό των ομοφυλόφιλων είναι πλαστό λόγω της καταπίεσης που δέχονται και λόγω ότι φοβούνται να εκφράσουν τη ταυτότητα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Επειδή δεν υπάρχει άλλος λόγος να είναι αυτό το ποσοστό σε κάποια άλλη χώρα μεγαλύτερο ή μικρότερο.Εκτός και αν υπάρχει κάποιος επιπροσθετός άλλος λόγος που
προκαλεί την ομοφυλοφιλία και έχει σχέση με κάποια ιδιαίτερη χώρα.

ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο δεν ειναι καθολου σοβαρο επιχειρημα, τι θα πει "δεν υπαρχει αλλος λογος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τους κοινωνικούς λόγους τους υποστήριξα όμως με 2 πηγές.Οπότε αυτά που έγραψες εμένα δεν με ικανοποιούν ως επιχειρήματα.
Και φίλε μου όταν απαντάω στο θέμα δεν είμαι αναγκασμένος να απαντάω στα δικά σου.
Ητανε λιγοτερο επιχειρηματα και περισσοτερο το τι εγινε , δεν απαντησες διοτι δεν ειχες τιποτα να απαντησεις , σου αρκει το τι πιστευεις και οχι το τι εγινε , πως ξαφνικα ελαβε φρενο η συζητηση και πριν δεν σε ικανοποιουσαν και επιχειρηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο δεν ειναι καθολου σοβαρο επιχειρημα, τι θα πει "δεν υπαρχει αλλος λογος".
Θα πει ότι δεν υπάρχει λόγος οι ομοφυλόφιλοι να είναι περισσότεροι σε μια τυχαία χώρα πχ στη Μαλτα από ότι στις ΗΠΑ.
Οι λόγοι που προκαλούν την ομοφυλοφιλία σύμφωνα με την επιστήμη δεν είναι κοινωνικο-πολιτικοί αλλά βιολογικοί και ψυχολογικοί άρα λογικά δεν πρέπει να υπάρχει ουσιώδης διαφορά στον ποσοστό των ομοφυλόφιλων που έχουν οι δυο αυτές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θα πει ότι δεν υπάρχει λόγος οι ομοφυλόφιλοι να είναι περισσότεροι σε μια τυχαία χώρα πχ στη Μαλτα από ότι στις ΗΠΑ.
Οι λόγοι που προκαλούν την ομοφυλοφιλία σύμφωνα με την επιστήμη δεν είναι κοινωνικο-πολιτικοί αλλά βιολογικοί και ψυχολογικοί άρα λογικά δεν πρέπει να υπάρχει ουσιώδης διαφορά στον ποσοστό των ομοφυλόφιλων που έχουν οι δυο αυτές χώρες.


Μπορει και να υπαρχει λογος. Ειδικα απο τη στιγμη που ισως ειναι βιολογικος. Νομιζεις δεν υπαρχουν διαφορες στα γονιδια μεταξυ ανθρωπων διαφορετικων χωρων; σαφως και υπαρχουν. Και φυσικα το γεγονος οτι μπορει να ειναι και ψυχολογικοι αφηνει ανοιχτο το περιθωριο ωστε και παλι να υπαρχει διαφορα μεταξυ των χωρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ητανε λιγοτερο επιχειρηματα και περισσοτερο το τι εγινε , δεν απαντησες διοτι δεν ειχες τιποτα να απαντησεις , σου αρκει το τι πιστευεις και οχι το τι εγινε , πως ξαφνικα ελαβε φρενο η συζητηση και πριν δεν σε ικανοποιουσαν και επιχειρηματα
Καταρχήν απάντησα με 2 άρθρα που υποστήριζαν ότι οι λόγοι της αφαίρεσης της ομοφυλοφιλίας από την λίστα ήταν μόνο κοινωνικοί και όχι επιστημονικοί όπως υποστηρίζεις εσύ ,αν δεν σε ικανοποιούν οι απαντήσεις μου ποσώς με ενδιαφέρει.
Οκ τέρμα τα ποστ στο θέμα γι αυτό για σήμερα,αύριο πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Μπράβο Krou, αυτό το κείμενο ήθελα να βάλω κι εγώ.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Μα οι ανθρωποι δεν γινονται ομοφυλοφιλοι επειδη εχει πλεονεκτηματα η ομοφιλια.Γινονται ομοφυλοφιλοι γιατι αυτο γουσταρουν να ειναι.
αμ δε ... δεν αφηνουν καμία γκαστρωμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baby_pink

Νεοφερμένος

Η Σόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είμαι υπέρ του γάμου, αλλά κατά της υιοθεσίας παιδιών..είναι καλύτερο τα παιδιά να μεγαλώνουν σε ένα σωστό περιβάλλον με μια μητέρα(γυναίκα) και έναν πατέρα(άνδρα) για να έχουν πρότυπα κ των δυο φύλων κ να διαμορφώσουν ανάλογα την προσωπικότητά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Είμαι υπέρ του γάμου, αλλά κατά της υιοθεσίας παιδιών..είναι καλύτερο τα παιδιά να μεγαλώνουν σε ένα σωστό περιβάλλον με μια μητέρα(γυναίκα) και έναν πατέρα(άνδρα) για να έχουν πρότυπα κ των δυο φύλων κ να διαμορφώσουν ανάλογα την προσωπικότητά τους.

οπως τοσα ατομα εχουν αναφερει σε προηγουμενα ποστ, το σωστο περιβαλλον ειναι κατι το υποκειμενικο. οπως υπαρχουν μονογονεικες οικογενειες που προσφερουν σωστα(υποκειμενικο) προτυπα στα παιδια, για ποιο λογο να μη μπορουν ζευγαρια ομοφυλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορει και να υπαρχει λογος. Ειδικα απο τη στιγμη που ισως ειναι βιολογικος. Νομιζεις δεν υπαρχουν διαφορες στα γονιδια μεταξυ ανθρωπων διαφορετικων χωρων; σαφως και υπαρχουν. Και φυσικα το γεγονος οτι μπορει να ειναι και ψυχολογικοι αφηνει ανοιχτο το περιθωριο ωστε και παλι να υπαρχει διαφορα μεταξυ των χωρων.

Υπάρχουν κοινωνικά/πολιτισμικά ζητήματα. Για παράδειγμα κάτι που είναι γνωστό αλλά πολλοί δεν θέλουν να το ξέρουν, είναι ότι η ομοφυλοφιλία είναι χαρακτηριστικό σε πολλά σημεία της ιστορίας των μεσογειακών λαών.

https://eyploia.aigaio-net.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=2039
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είμαι υπέρ του γάμου, αλλά κατά της υιοθεσίας παιδιών..είναι καλύτερο τα παιδιά να μεγαλώνουν σε ένα σωστό περιβάλλον με μια μητέρα(γυναίκα) και έναν πατέρα(άνδρα) για να έχουν πρότυπα κ των δυο φύλων κ να διαμορφώσουν ανάλογα την προσωπικότητά τους.
Τι σε κανει να πιστευεις πως το σωστο περιβ αλλον ειναι αυτο που περιγραφεις;
Aπλα σε τετοιο περιβαλλον εχεις μεγαλωσει εσυ και το θεωρεις φυσιολογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
The Indiana University Kinsey Reports stated 10% of males being more or less exclusively homosexual and 2% to 6% of females being more or less exclusively homosexual.
A 1990 study (Homosexuality/Heterosexuality) stated 13.95% of males and 4.25% of females had "extensive" or "more than incidental" homosexual experience.
A 1993 study (The Janus Report on Sexual Behavior) found 9% of men and 5% of women were involved in frequent or ongoing homosexual experiences.
Source(s):
The Janus Report on Sexual Behavior - Samuel S. Janus PhD and Cynthia L. Janus MD.
Homosexuality/Heterosexuality - David P. McWhirter MD, Stephanie A. Sanders PhD, and June Machover Reinisch PhD.
Sexual Behavior in the Human Male - Alfred C. Kinsey PhD, Wardell B. Pomeroy PhD, and Clyde E. Martin PhD.
Sexual Behavior in the Human Female - Alfred C. Kinsey PhD, Wardell B. Pomeroy PhD, Clyde E. Martin PhD, and Paul H. Gerhard.

Παρακολουθώντας μια πρωινή εκπομπή με τον Γιώργο Παπαδάκη στον Αντέννα, τον άκουσα να μιλά για 15% ομοφυλόφιλους και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Αυτό που δε μου άρεσε βέβαια ήταν το σχόλιό του "σημεία των καιρών" υπό μορφή ρητορικής ερώτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, οι γάμοι των ομοφυλόφιλων που είχαν γίνει πέρυσι στην Τήλο ακυρώθηκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, οι γάμοι των ομοφυλόφιλων που είχαν γίνει πέρυσι στην Τήλο ακυρώθηκαν?
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top