Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Aυτό που έκανες παράθεση καταδεικνύει πότε ή φύση κληροδοτεί μερικές διαφορετικές συμπεριφορές και ιδιότητες στον άνθρωπο.
Άρα σύμφωνα με την παράθεση στο ποστ σου(που είναι δικιά μου άποψη) η φύση δεν δίνει ομοφυλόφιλες συμπεριφορές στον άνθρωπο.
Αυτό ακριβώς το δεδομένο συνδέεται με τα λεγόμενα του φρόιντ που παρέθεσα.

η κληροδοτηση αναφερεται σε γονιδια, δεν ξερουμε αν η ομοφυλοφιλια εχει να κανει με γονιδιο ομως. η θεωρηση του φρουντ δεν εχει σχεση με γονιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Τα περισσότερα σαιτ που έψαξα τα ίδια ποσοστά δίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
η κληροδοτηση αναφερεται σε γονιδια, δεν ξερουμε αν η ομοφυλοφιλια εχει να κανει με γονιδιο ομως. η θεωρηση του φρουντ δεν εχει σχεση με γονιδια

Μα πιθανότατα θα οφείλεται σε γονίδια. Από τη στιγμή που δεν είναι επίκτικο χαρακτηριστικό, αλλά εκ γενετής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
The Indiana University Kinsey Reports stated 10% of males being more or less exclusively homosexual and 2% to 6% of females being more or less exclusively homosexual.
A 1990 study (Homosexuality/Heterosexuality) stated 13.95% of males and 4.25% of females had "extensive" or "more than incidental" homosexual experience.
A 1993 study (The Janus Report on Sexual Behavior) found 9% of men and 5% of women were involved in frequent or ongoing homosexual experiences.
Source(s):
The Janus Report on Sexual Behavior - Samuel S. Janus PhD and Cynthia L. Janus MD.
Homosexuality/Heterosexuality - David P. McWhirter MD, Stephanie A. Sanders PhD, and June Machover Reinisch PhD.
Sexual Behavior in the Human Male - Alfred C. Kinsey PhD, Wardell B. Pomeroy PhD, and Clyde E. Martin PhD.
Sexual Behavior in the Human Female - Alfred C. Kinsey PhD, Wardell B. Pomeroy PhD, Clyde E. Martin PhD, and Paul H. Gerhard.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μα πιθανότατα θα οφείλεται σε γονίδια. Από τη στιγμή που δεν είναι επίκτικο χαρακτηριστικό, αλλά εκ γενετής.
Ακριβως.Σαφεστατα παιζουν ρολο και τα βιωματα καθε ανθρωπου αλλα ολα τα χαρακτηριστηκα του οφειλονται σε μεγαλο βαθμο στα γονιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα πιθανότατα θα οφείλεται σε γονίδια. Από τη στιγμή που δεν είναι επίκτικο χαρακτηριστικό, αλλά εκ γενετής.

δε το ξερεις...απο τη στιγμη που γεννιομαστε μεχρι τη στιγμη που εχουμε αρκετη συνειδηση ωστε να ξεχωρισουμε τις σεξουαλικες συμπεριφορες κτλ, ειναι καμποσα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το εχω γραψει αρκετες φορες στο θεμα ειναι συναρτηση περιβαλλοντος και βιολογιας.
https://en.wikipedia.org/wiki/Prenatal_hormones_and_sexual_orientation
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ακριβως.Σαφεστατα παιζουν ρολο και τα βιωματα καθε ανθρωπου αλλα ολα τα χαρακτηριστηκα του οφειλονται σε μεγαλο βαθμο στα γονιδια.

κατσε μια στιγμη, δεν υπαρχει καμια επιστημονικη πηγη που να λεει τετοιο πραγμα, παντου λενε οτι οι επιστημονες δεν εχουν βρει καποιο γονιδιο (απο ερευνες που εχουν γινει σε διδυμους) αλλα δε μπορουν να ειναι και σιγουροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Μπορεί να είναι λίγο άσχετο αλλά ενδιαφέρον. Διάβασα πριν λίγες μέρες ότι κάποιοι αλιγάτορες παρουσιάζουν πολύ έντονες ομοφυλοφιλικές τάσεις λόγω των αυξημένων οιστρογόνων που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα εξαιτίας της μόλυνσης της ατμόσφαιρας......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Αυτο 1-5% συμφωνα με τις ερευνες δεν ειναι το ποσοστο ομοφυλοφιλων αλλα το ποσοστο ομοφυλοφιλικων ζευγαριων
Αφού 1-5% είναι το ποσοστό των ομοφυλόφιλων ζευγαριών συνεπάγεται ότι το ποσοστό των ετεροφυλόφιλων ζευγαριών είναι 95-99%, δεδομένο που δεν αλλάζει τα στατιστικά.
Δεν θα γραφω παλι τα ιδια επειδη εσυ δεν θες να τα αντιμετωπισεις
Φίλε μου πάνω σε αυτά που πιστεύεις εσύ έχω φέρει αντιρρήσεις τις οποίες τις έχω υποστηρίξει.
Εσύ υποστηρίζεις διαφορετικά πράγματα βασισμένος αλλού.
Τι να κάνουμε διαφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
κατσε μια στιγμη, δεν υπαρχει καμια επιστημονικη πηγη που να λεει τετοιο πραγμα, παντου λενε οτι οι επιστημονες δεν εχουν βρει καποιο γονιδιο (απο ερευνες που εχουν γινει σε διδυμους) αλλα δε μπορουν να ειναι και σιγουροι.
Μα ολα τα χαρακτηριστικα του ατομου δεν καθοριζονται απο τα γονιδια;Yπαρχουν και συλλογοι ομοφυλοφιλων που το εχουν δεχτει.Δεν ειναι ρατσιστικο,το ειπα και πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορεί να είναι λίγο άσχετο αλλά ενδιαφέρον. Διάβασα πριν λίγες μέρες ότι κάποιοι αλιγάτορες παρουσιάζουν πολύ έντονες ομοφυλοφιλικές τάσεις λόγω των αυξημένων οιστρογόνων που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα εξαιτίας της μόλυνσης της ατμόσφαιρας......

οιστρογονα στην ατμοσφαιρα; τι δουλεια εχουν εκει;
-----------------------------------------
Μα ολα τα χαρακτηριστικα του ατομου δεν καθοριζονται απο τα γονιδια;Yπαρχουν και συλλογοι ομοφυλοφιλων που το εχουν δεχτει.Δεν ειναι ρατσιστικο,το ειπα και πριν.

οχι δεν καθοριζονται ολα ή τουλαιχστον δε μπορουμε να ξερουμε στα σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
δε το ξερεις...απο τη στιγμη που γεννιομαστε μεχρι τη στιγμη που εχουμε αρκετη συνειδηση ωστε να ξεχωρισουμε τις σεξουαλικες συμπεριφορες κτλ, ειναι καμποσα χρονια.

Ναι, αλλά όσο χρόνο κι αν παίρνει η αναγνώριση της σεξουαλικής συμπεριφοράς, εκείνη συνεχίζει να υφίσταται. Εξάλλου, η έλξη που νιώθουμε για το αντίθετο φύλο, αποτελεί χαρακτηριστικό του γενετικού μας υλικού. Άρα, θεωρώ, πώς κάποιος που ελκύεται από το ίδιο φίλο, έχει το αντίστιχο χαρακτηριστικό του στο γενετικό υλικό. Γιατί διαφορετικά, είναι σαν να δεχόμαστε ότι η έλξη που νιώθουμε είτε για το αντίθετο φίλο, είτε για το ίδιο, έχει να κάνει με προσωπικά μας βιωματα, πράγμα το οποίο δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
The Indiana University Kinsey Reports stated 10% of males being more or less exclusively homosexual and 2% to 6% of females being more or less exclusively homosexual.
A 1990 study (Homosexuality/Heterosexuality) stated 13.95% of males and 4.25% of females had "extensive" or "more than incidental" homosexual experience
Οι έρευνες που παρέθεσα εγώ βασίζονται στα ποσοστά των ""self identified homosexuals''
Άλλωστε τα στατιστικά αυτά βασίζονται και στην κλίμακα του κίνσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι, αλλά όσο χρόνο κι αν παίρνει η αναγνώριση της σεξουαλικής συμπεριφοράς, εκείνη συνεχίζει να υφίσταται. Εξάλλου, η έλξη που νιώθουμε για το αντίθετο φύλο, αποτελεί χαρακτηριστικό του γενετικού μας υλικού. Άρα, θεωρώ, πώς κάποιος που ελκύεται από το ίδιο φίλο, έχει το αντίστιχο χαρακτηριστικό του στο γενετικό υλικό. Γιατί διαφορετικά, είναι σαν να δεχόμαστε ότι η έλξη που νιώθουμε είτε για το αντίθετο φίλο, είτε για το ίδιο, έχει να κάνει με προσωπικά μας βιωματα, πράγμα το οποίο δε νομίζω.

Δεν διαφωνω, απλα οι επιστημονες που το μελετανε δεν εχουν βγαλει καποια τετοια συμπερασματα. Μπορει το ενστικτο να καθοριζεται απο τα γονιδια αλλα το που θα στραφει η σεξουαλικοτητα να μην καθοριζεται απο αυτα. Δεν ξερουμε σιγουρα, απλα αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
κατσε μια στιγμη, δεν υπαρχει καμια επιστημονικη πηγη που να λεει τετοιο πραγμα, παντου λενε οτι οι επιστημονες δεν εχουν βρει καποιο γονιδιο (απο ερευνες που εχουν γινει σε διδυμους) αλλα δε μπορουν να ειναι και σιγουροι.
Οπότε η θεωρία των ψυχοδυναμικών ψυχιάτρων(φρόιντ) που παρέθεσα έχει ισχύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αφού 1-5% είναι το ποσοστό των ομοφυλόφιλων ζευγαριών συνεπάγεται ότι το ποσοστό των ετεροφυλόφιλων ζευγαριών είναι 95-99%, δεδομένο που δεν αλλάζει τα στατιστικά.

Φίλε μου πάνω σε αυτά που πιστεύεις εσύ έχω φέρει αντιρρήσεις τις οποίες τις έχω υποστηρίξει.
Εσύ υποστηρίζεις διαφορετικά πράγματα βασισμένος αλλού.
Τι να κάνουμε διαφωνούμε.
Δεν εχεις υποστηριξει τιποτα , σε ολα αυτα που γραφεις εχω απαντησεις πολλακις σε διαφορους στο θεμα.
Εσυ δεν απαντησες στο παλιο μου ποστ για την θεωρηση της ομοφυλοφιλιας ως ψυχιατρικη νοσο , το οποιο ηταν απαντηση σε ενα δικο σου , τωρα πιανεσαι απο αλλη μερια , δεν νομιζεις πως δεν εχεις εννοια γραμμη πλευσης στο θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οι έρευνες που παρέθεσα εγώ βασίζονται στα ποσοστά των ""self identified homosexuals''
Άλλωστε τα στατιστικά αυτά βασίζονται και στην κλίμακα του κίνσει.

αρα η ερευνα που παρεθεσες δεν προσμετρα οσους δεν εχουν παραδεχτει (στους εαυτους τους πρωτα) οτι ειναι ομοφυλοφιλοι, επειδη τους καταπιεζει η κοινωνια. Ειπα και πριν οτι δε μπορουμε να μετραμε ποσοστα με σιγουρια οταν ακομα υπαρχει τετοια καταπιεση και σταση προς αυτα τα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
οιστρογονα στην ατμοσφαιρα; τι δουλεια εχουν εκει;
που να ξέρω? Για να το λένε αυτοί κάτι παραπάνω ξέρουν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δεν διαφωνω, απλα οι επιστημονες που το μελετανε δεν εχουν βγαλει καποια τετοια συμπερασματα. Μπορει το ενστικτο να καθοριζεται απο τα γονιδια αλλα το που θα στραφει η σεξουαλικοτητα να μην καθοριζεται απο αυτα. Δεν ξερουμε σιγουρα, απλα αυτο.

Σίγουρα δεν ξέρουμε, αλλά τα γονίδια σίγουρα θα αποτελούν το έρεισμα. Μπορεί να μην την καθορίζουν, μπορεί και να την καθορίζουν όμως. Όμως, η αφετηρία θα γίνεται από τα γονίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top