Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
καθε φορα που παραθετω το βαζεις στα ποδια επειδη δεν εχεις τι να πεις , δεν εχεις κουραστει να τρεχεις και να με κατηγορεις?
:whatever::whatever::whatever:?Μήπως επειδή είμαι offline δεν απαντάω;Λέω εγώ τώρα...

Κοίτα αρκετά ασχολήθηκα μαζί σου. Τελευταία προσπάθεια εκ μέρους μου.
"APA removed homosexuality from the list of recognized mental disorders (DSM) in 1973. A paper by a leading psycpublished earlier this year emphasizes that gay advocacy groups were responsible for the APA’s abandonment of scientific accuracy and authentic research in order to support the political goals of the homosexual community.¨¨
[URL="https://www.tldm.org/News9/homosexualityNotIrreversible.htmhiatrist"]https://www.tldm.org/News9/homosexualityNotIrreversible.htmhiatrist[/URL]
Και ομολογουμένως δεν προσπάθησα αρκετά για να το βρώ.Στον γούγλη υπάρχουν αρκετά τέτοια άρθρα.
""since many homosexuals are quite satisfied with their sexual orientation and demonstrate no generalized impairment in social effectiveness or functioning"
Α ώστε σε αυτό βασίστηκε η έρευνα για τους ομοφυλόφιλους.Σπουδαία.
Και όσο για αυτό που είπες ότι δεν υπάρχει πολιτικός ακτιβισμός από τους γκέι ή κίνημα δες στην αντίστοιχη υποενότητα στο άρθρο που παρέθεσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
καθε φορα που παραθετω το βαζεις στα ποδια επειδη δεν εχεις τι να πεις , δεν εχεις κουραστει να τρεχεις και να με κατηγορεις?
wikipedia -- > "Krafft-Ebing elaborated an evolutionist theory considering ...
...
Πάντως με εντυπωσιάζει η επιστημονική τεκμηρίωση των λεγομένων σου από έγκυρες επιστημονικές πηγές τύπου wikipedia... :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ομοιοτητα μεταξυ παιδοφιλιας και ομοφυλοφιλιας, στην πρωτη δεν υπαρχει συναινεση ποσες φορες θα το πουμε... ειναι απιστευτα βασικος παραγοντας αυτος, απο τη στιγμη που 2 ανθρωποι του ιδιου φυλου αποφασιζουν να κανουν σχεση δεν υπαρχει κανενας λογος να επεμβει ο οποιοσδηποτε, σε αντιθεση με οταν αποπλανουνται παιδια κατω των 10 ετων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απέτυχες να μου απαντήσεις για πολλοστή φορά στο τι σημαίνει πάθηση και στο τι ΑΚΡΙΒΩΣ καθιστά πάθηση την ομοφυλοφιλία σύμφωνα με την εμπεριστατωμένη ιατρική γνώση. Λίγα λόφια και σοφά, λογύδρια και κατεβατά που κλέβεις από διάφορες ιστοσελίδες δεν είναι απάντηση, αποδεικνύεσαι ανεπαρκής στον ισχυρισμό σου.
Κι επιπλέον ξαναλέω ότι την κοινωνία την ενδιαφέρει το κοινωνικό ζήτημα, όχι η ιατρική. Δεύτερον, ότι η ιατρική πάντα επηρεάζεται απ'την κοινωνία της εκάστοτε εποχής (οι "γιατροί" του 1800 θεωρούσαν ότι οι αριστερόχειρες είχαν εγκεφαλική δυσλειτουργία, ότι ο αυνανισμός προκαλεί τύφλωση και άλλα διάφορα) και όταν διαπιστώνει τα λάθη της, μπορεί ν'ανασκευάζει και να επιστρέφει στην πραγματικότητα. Και τελευταίο αλλά όχι ανουσιότερο, η κοινωνία είναι υπαρκτή πραγματικότητα που αλλάζει σύμφωνα με ανεξέλεγκτες δυνάμεις ανεξάρτητα απ'το τι θέλουν τα άτομα. Όλα τα υπόλοιπα προσαρμόζονται στην συνεχώς μεταβαλλόμενη κοινωνία, ακόμα και η Ιατρική. Ένας βιαστής, που ηδονίζεται με την εξουσία που ασκεί πάνω στο αδύναμο θύμα του είναι αποδεδειγμένα ψυχικά διαταραγμένος. Ένας ομοφυλόφιλος που κάνει σεξ με έναν άλλο ομοφυλόφιλο σε πλήρη συνείδηση δεν σχετίζεται ούτε στο ελάχιστο με κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λοιπον επισημως η ψυχιατρικη εχει αποφανθει πως η ομοφυλια δεν ειναι παθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις οταν ειπα τρεχεις εννοουσα πως δεν απαντας στα τεκμηρια μου και ερχεσαι μετα και μου γραφεις καποιες κατηγοριες αγνοωντας τα προηγουμενα , πχ ποστ Νο982.
Οπως ειπα πριν οσο και να ξαχνεις στο γκουγκουλ δεν μπορεις να παραποιησεις την αληθεια , η αποψη περι ανωμαλιας υιοθετηθηκε τον 19ο αιωνα βασισμενο σε λαθος μοντελο (αλλωστε ο κυριος υπερμαχος οπως εγραψα 1 χρονο πριν πεθανει αλλαξε το τι ειπε) , οσο προχωρησε η επιστημη της ψυχολογιας, ψυχιατρικης , σεξολογιας διαμορφηκαν νεες αντιληψεις για την σεξουαλικοτητα.
Αν διαφωνεις με αυτο ειναι σαν βγαζεις ψευτες ολους τους χιλιαδες επιστημονες που ασχοληθηκαν με αυτο αλλα και τους σεξολογους πριν την υπαρξη του οποιοδηποτε ομοφυλοφικου ακτινισμου.Αλλωστε εγω παρεθεσα επιστημονικα τεκμηρια περι αλλαγης μοντελου και εσυ μονο μια προταση που απ καποιο σταθμο που λεει "gay advocacy groups were responsible for the APAʼs abandonment of scientific accuracy and authentic research in order to support the political goals of the homosexual community" χωρις να θιγει τι επιστημονικα κριτηρια οδηγησαν την σκεψη στον αντιθετο ακρο των ευρωπαικων σεξολογων του 19ου αιωνα.
""since many homosexuals are quite satisfied with their sexual orientation and demonstrate no generalized impairment in social effectiveness or functioning"" , εκει βασιστηκε το πως εξεφρασαν το πως επιρρεαζει την καθημερινη ζωη των ανθρωπων η ομοφυλοφιλια , δεν θα ξαναμιλησω για μοντελο για 6η φορα μαθε να βλεπεις τι γραφω.
Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει πολιτικος ακτινισμος των γκει , αν εχεις δει μερικα ποστ μου στο θεμα μη-βια εχω κανει λογο και για αυτο , ειπα οτι δεν επιρρεασε την αποφαση που στηριχτηκε σε επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ομοιοτητα μεταξυ παιδοφιλιας και ομοφυλοφιλιας, στην πρωτη δεν υπαρχει συναινεση ποσες φορες θα το πουμε... ειναι απιστευτα βασικος παραγοντας αυτος, απο τη στιγμη που 2 ανθρωποι του ιδιου φυλου αποφασιζουν να κανουν σχεση δεν υπαρχει κανενας λογος να επεμβει ο οποιοσδηποτε, σε αντιθεση με οταν αποπλανουνται παιδια κατω των 10 ετων.

Δεν είναι απαραίτητα αποπλάνηση... πλέον και σε ηλικίες 10-15 ετών θεωρείται ελευθερία και δικαίωμα του παιδιού να ξεκινήσει τις σεξουαλικές του εμπειρίες... δεν μπορεί έναν ενήλικος παιδόφιλος να του δείξει... χωρίς αυτό να αρνηθεί? Πάλι με συναίνεση θα γίνεται... Τότε δηλαδή δεν θα πρόκειται για παιδοφιλία? Τα "φυσιολογικά" όρια από την στιμή που ξεπεριούνται με την αποδοχή της ομοφυλοφυλίας ώς κάτι φυσιολογικό είναι απεριόριστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι ξεκαθαρο το αν ειναι συναινεση, εξαλλου η αποπλανηση αυτο δηλωνει, πλησιαζουν τα παιδια, κερδιζουν την εμπιστοσυνη τους και τους "δειχνουν" πραγματα, αλλα αυτο μπορει να καταληξει ασχημα...
Επισης μην ξεχνας οτι κακοποιουνται και βιαζονται παιδια για την παραγωγη πορνογραφικου υλικου, καθως η παιδοφιλια πολλες φορες μπορει να συνοδευεται απο σαδισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
προσωπικα δεν μισω ουτε εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους, υπηρχαν και θα υπαρχουν. αυτο που με τσαντιζει ομως ειναι οτι μερικες φορες τους βλεπω στη τηλεοραση και εξω να μιλουν για το θεμα λες και προσπαθουν να μας προτρεψουν να γινουμε και εμεις. αν τους ακουσει ενας ενηλικας (που αποφασισε τι φυλο ειναι) δεν υπαρχει προβλημα, αλλα τα μικρα παιδια που θα τους ακουσουν λογικο ειναι να αποκτησουν μια ταση προς ομοφυλοφιλια. κανεις δεν τους λεει τι να κανουν στο κρεβατι τους, αλλα μην προσπαθουν να μας πεισουν πως αυτο ειναι κ το σωστο.

Πρώτον, τα δικαιώματα τους απαιτούν στην τηλεόραση

Δεύτερον, από την τηλεόραση θα γίνουν ομοφυλόφιλοι τα παιδιά; Δηλαδή πρέπει να ναι κάποιος πολύ ζώον για να αποφασίσει για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις ασπάζοντας την TV! :(
-----------------------------------------
Όσοι νομίζετε ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι άρρωστοι και ανώμαλοι τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει?Μήπως να προσπαθούμε να τους αλλάξουμε?Να καταπιέσουμε την φύση τους?Τότε είναι που θα αρρωστήσουν.

Στην πυρά Σοφία, στην πυρά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεύτερον, από την τηλεόραση θα γίνουν ομοφυλόφιλοι τα παιδιά; Δηλαδή πρέπει να ναι κάποιος πολύ ζώον για να αποφασίσει για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις ασπάζοντας την TV!

Tα παιδιά είναι επιρρεπή.

Το θέμα είναι πως οι γονείς θα είναι πολύ αδιάφοροι, αν αφήνουν ανεξέλεγκτα τα παιδιά τους να βλέπουν ό,τι να 'ναι στην τιβι. Εγώ προσωπικά δε θα ενθραρρύνω αλλά θα προσπαθήσω να αποτρέπω τα παιδιά μου όταν είναι μικρά από το να βλέπουν ειδήσεις. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τα τηλεοπτικά παράθυρα, τη μονομέρεια των δημοσιογράφων, και την απαισιοδοξία που σου μεταδίδουν οι ειδήσεις. Αλλά δεν κατάλαβα. Οι μεσημεριανές εκπομπές με τον Ψινάκη και τον κάθε ΨΙνάκη, και με τις σαχλές γκλαμουριές και τον υποκριτικό κόσμο της show-biz είναι καλύτερα;
-----------------------------------------
We people are ill.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών
20 21,05%


Λοιπόν ανοιχτόμυαλοι πόσο φυσιολογικό θα είναι ένα παιδί με ομόφυλους γονείς?
Από που θα πάρει στοιχεία και εραιθίσματα για το φύλο που λείπει από το σπίτι?

'εβαλα είμαι υπέρ του γάμου μόνο αλλά όχι θρησκευτικού σε καμία περίπτωση,
πολιτικού ώστε να πάρουν τα επιδόματα που δικαιούνται οι παντρεμένοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Λοιπόν ανοιχτόμυαλοι πόσο φυσιολογικό θα είναι ένα παιδί με ομόφυλους γονείς?
Από που θα πάρει στοιχεία και εραιθίσματα για το φύλο που λείπει από το σπίτι?

Από το επόμενο πιο άμεσο και πιο επιβαλλόμενο στην ψυχολογία του παιδιού από μικρή ηλικία (αφού οι φίλοι είναι σαν και το ίδιο) παράγοντα, την τηλεόραση... :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών
20 21,05%


Λοιπόν ανοιχτόμυαλοι πόσο φυσιολογικό θα είναι ένα παιδί με ομόφυλους γονείς?
Από που θα πάρει στοιχεία και εραιθίσματα για το φύλο που λείπει από το σπίτι?

'εβαλα είμαι υπέρ του γάμου μόνο αλλά όχι θρησκευτικού σε καμία περίπτωση,
πολιτικού ώστε να πάρουν τα επιδόματα που δικαιούνται οι παντρεμένοι

Γιατι τα παιδια χωρις πατερα πως μεγαλωνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
εσυ πετρο το εχεις ψαξει? ο ανθρωπος οπως και καθε αλλος ζωντανος οργανισμος ερχεται στη ζωη με κυριοτερο σκοπο (αν οχι μοναδικο) την αναπαραγωγη. απο τη στιγμη που οι ομοφυλοφιλοι διαταραζουν αυτη τη φυσικοι ροη των πραγματων ειναι ανωμαλοι.

Όποιος δε πείθεται ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι φυσιολογικό, ας αγοράσει το Science Illustrated του Ιουνίου (το τελευταίο που βγήκε είναι, έχει κάτι ζέβρες στο εξώφυλλο 5.90Ε) να ξεστραβωθεί.

Πάντως εγώ, όταν βρω χρόνο θα παραθέσω κομμάτια. Ίσως την επόμενη εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,193 μηνύματα.
Λοιπον επισημως η ψυχιατρικη εχει αποφανθει πως η ομοφυλια δεν ειναι παθηση.

Είναι ευρέως γνωστό ότι "δεν είναι πάθηση" διαφορετικά οι μπαισέξουαλ τι είναι; ημιπάσχοντες;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Γιατι τα παιδια χωρις πατερα πως μεγαλωνουν;

Όχι πάντα αλλά κάποιες φορές με ψυχολογικά προβλήματα και συμπλέγματα.
Αν βέβαια είχαν κάποια στιγμή τον πατέρα τους στο σπίτι τότε έχου πάρει τα απαραίτητα εραιθίσματα, αν είναι χωρισμένοι οι γονείς τους συνήθως βλέπουν και τους 2 γονείς, μπορεί επίσης να ξαναπαντευτεί η μητέρα τους η να έχει συνάψει σχέσεις με άντρες βάζοντας τους στην ζωή των παιδίων της για κάποιο διάστημα.


Από το επόμενο πιο άμεσο και πιο επιβαλλόμενο στην ψυχολογία του παιδιού από μικρή ηλικία (αφού οι φίλοι είναι σαν και το ίδιο) παράγοντα, την τηλεόραση...

Είναι η τηλεόραση αξιόλογος παράγοντας?
Αν φτάσουμε σε σημειο να επιτρέπεται η υιοθεσία παιδίων από ομόφυλα ζευγάρια φαντάσου που θα είναι το επίπεδο της τν.


2 άνθρωποι μπορούνα να περάσουν μαζί την ζωή τους ανέξαρτήτος φύλου από την στιγμή που και οι δύο το θέλουν.
Δεν μπορούν όμως να αναγκάσουν ένα παιδί να μεγαλώσει σε ένα ακρωτηριασμένο περιβάλλον όπου ένα από τα 2 φύλα δεν έχει θέση. Είναι απλώς ανώριμο και εγωιστικό.
-----------------------------------------
Είναι ευρέως γνωστό ότι "δεν είναι πάθηση" διαφορετικά οι μπαισέξουαλ τι είναι ημιπάσχοντες;

βολικοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,193 μηνύματα.
:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Οπως ειπα πριν οσο και να ξαχνεις στο γκουγκουλ δεν μπορεις να παραποιησεις την αληθεια , η αποψη περι ανωμαλιας υιοθετηθηκε τον 19ο αιωνα βασισμενο σε λαθος μοντελο (αλλωστε ο κυριος υπερμαχος οπως εγραψα 1 χρονο πριν πεθανει αλλαξε το τι ειπε) , οσο προχωρησε η επιστημη της ψυχολογιας, ψυχιατρικης , σεξολογιας διαμορφηκαν νεες αντιληψεις για την σεξουαλικοτητα.
Αν διαφωνεις με αυτο ειναι σαν βγαζεις ψευτες ολους τους χιλιαδες επιστημονες που ασχοληθηκαν με αυτο αλλα και τους σεξολογους πριν την υπαρξη του οποιοδηποτε ομοφυλοφικου ακτινισμου.Αλλωστε εγω παρεθεσα επιστημονικα τεκμηρια περι αλλαγης μοντελου και εσυ μονο μια προταση που απ καποιο σταθμο που λεει "gay advocacy groups were responsible for the APAʼs abandonment of scientific accuracy and authentic research in order to support the political goals of the homosexual community" χωρις να θιγει τι επιστημονικα κριτηρια οδηγησαν την σκεψη στον αντιθετο ακρο των ευρωπαικων σεξολογων του 19ου αιωνα.
""since many homosexuals are quite satisfied with their sexual orientation and demonstrate no generalized impairment in social effectiveness or functioning"" , εκει βασιστηκε το πως εξεφρασαν το πως επιρρεαζει την καθημερινη ζωη των ανθρωπων η ομοφυλοφιλια , δεν θα ξαναμιλησω για μοντελο για 6η φορα μαθε να βλεπεις τι γραφω.
Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει πολιτικος ακτινισμος των γκει , αν εχεις δει μερικα ποστ μου στο θεμα μη-βια εχω κανει λογο και για αυτο , ειπα οτι δεν επιρρεασε την αποφαση που στηριχτηκε σε επιστημη
Ότι ο πολιτικός ακτιβισμός των γκέι επηρέασε αυτήν την απόφαση είναι αναμφισβήτο, το καταδεικνύουν χιλιάδες άρθρα στο ίντερνετ μάλλον εσύ παραποιείς τη αλήθεια.
Και οποιαδήποτε απόφαση και ιδίως επιστημονικής φύσεως παίρνεται υπό πίεση και ιδιαίτερα κοινωνική αυτό λέει πολλά για την ορθότητα της.Αυτό
Και αν όπως λες υπήρχαν μοντέλα πριν την ύπαρξη ομοφυλοφιλικού ακτιβισμού γιατί δεν εφαρμόστηκαν αμέσως στους ψυχολογικούς σύλλογους;Γιατί έπρεπε να περιμένει ο σύλλογος μεχρι το 75 για να αφαιρέσει την ομοφυλοφιλία;
Είναι τόσο τυχαίο δηλαδή ότι η ομοφυλοφιλία αφαιρέθηκε από τις παθήσεις την ίδια περίοδο που το ομοφυλοφιλικό κίνημα(που φυσικά και υπήρχε αυτή την περίοδο) ήταν στην ακμή του και ασκούσε πίεση ή είναι σύμπτωση ότι πολλά μέλη του συλλόγου τότε ήταν ομοφυλόφιλοι;

Πάντως προς όλους τους ο θεός να τους κάνει ανοιχτόμυαλους και "προοδευτικούς" του φόρουμ που ψήφισαν υπέρ της υιοθέτησης των παιδιών τους προτρέπω να σκεφτούν καλά αν θα ήθελαν να είχαν ομοφυλόφιλους γονείς.Αυτό.Τά άλλα όλα παρέλκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Όποιος δε πείθεται ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι φυσιολογικό, ας αγοράσει το Science Illustrated του Ιουνίου (το τελευταίο που βγήκε είναι, έχει κάτι ζέβρες στο εξώφυλλο 5.90Ε) να ξεστραβωθεί.

Πάντως εγώ, όταν βρω χρόνο θα παραθέσω κομμάτια. Ίσως την επόμενη εβδομάδα.

Εδώ η "ανωμαλία" βάρεσε το πιο νοήμων πλάσμα στον κόσμο, τον άνθρωπο!!! και δεν μπορεί να βαρέσει και τα ζώα...?! Το ότι η ομοφυλοφιλία εμφανίζεται και στα ζώα (σε πάλι μικρό ποσοστό όπως και στους ανθρώπους) δεν λέει κάτι...
Εξάλου δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε παραδείγματα από τα ζώα, για να μελετήσουμε το τι είναι φυσιολογικό στην ανθρώπινη κοινωνία. π.χ, κανείς δεν θα μπορούσε να θεωρήσει φυσιολογική-αποδεκτή την παιδοκτονία, επειδή παρατηρείται στο ζωικό βασίλειο. (ή σχεδον κανεις... γιατι με αυτά που ακούω δεν το θεωρώ καθόλου παράλογο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Και οι γηπες τους αδυναμους νεοσους τους αφηνουν να τα φανε τα δυνατοτερα αδελφια τους. Να ξεκινησουμε και εμεις να τρωμε τους πιο αδυναμους ανθρωπους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top