Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην κοινωνία μας ενδιαφέρουν τα κοινωνικά ζητήματα. Τα ιατρικά αφορούν μόνο τους γιατρούς. Θέλω να μου αναφέρεις εμπεριστατωμένα τον ορισμό της πάθησης και ποιες απ'τις προυποθέσεις αυτές ικανοποιεί η ομοφυλοφιλία.
Κι επιπλέον η Ιατρική επηρεάζεται πάντα απ'την κοινωνία στην οποία ανήκει, συνεπώς κάνει λάθη και αναθεωρεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τελικά!!! Η ομοφυλοφιλία
Για την ιατρική, είναι πάθηση!
Για την κοινωνία, ανάλογα με τα ήθη και την "πλύση εγκεφάλου" της κάθε κοινωνίας είναι φυσιολογικό ή όχι...
Δεδομένο, είναι ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί την πρώτη περίπτωση "στιγνής" παρέμβαση μέρους-μειονότητας της κοινωνίας (προοδευτικών-ψευτοκουλτουριαριδων κ.ο.κ. δυνάμεων και κινημάτων) στην ιστορία της ιατρικής, που ξεκίνησε από την Αμερική την δεκαετία του 80 "τον παράδεισο της ελευθερίας..." και επιβλήθηκε παντού απαιτώντας την αλλαγή της ονομασίας αρχικά και τελικά την αφαίρεσή της (μεθοδευμένα δηλαδή) απο την ιατρική!!!
Και έπεται συνέχεια... Το κουτόχορτο που τρωνε κάποιοι "εξυπνάκηδες" ας το κρατήσουν γι' αυτούς και ας μην βγάζουν "καπνους" όταν απλά λέγεται η αλήθεια...
Κανεις λαθος δεν ειναι παθηση.:nono:Ειναι επιλογη του καθενος πως θα ικανοποιειται σεξουαλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τελικά!!! Η ομοφυλοφιλία
Για την ιατρική, είναι πάθηση!
Για την κοινωνία, ανάλογα με τα ήθη και την "πλύση εγκεφάλου" της κάθε κοινωνίας είναι φυσιολογικό ή όχι...
Δεδομένο, είναι ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί την πρώτη περίπτωση "στιγνής" παρέμβαση μέρους-μειονότητας της κοινωνίας (προοδευτικών-ψευτοκουλτουριαριδων κ.ο.κ. δυνάμεων και κινημάτων) στην ιστορία της ιατρικής, που ξεκίνησε από την Αμερική την δεκαετία του 80 "τον παράδεισο της ελευθερίας..." και επιβλήθηκε παντού απαιτώντας την αλλαγή της ονομασίας αρχικά και τελικά την αφαίρεσή της (μεθοδευμένα δηλαδή) απο την ιατρική!!!
Και έπεται συνέχεια... Το κουτόχορτο που τρωνε κάποιοι "εξυπνάκηδες" ας το κρατήσουν γι' αυτούς και ας μην βγάζουν "καπνους" όταν απλά λέγεται η αλήθεια...
Αν η ομοφυλοφιλία είναι πάθηση, σκέψου τί πάθηση έχουν αυτοί που την καταδικάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν η ομοφυλοφιλία είναι πάθηση, σκέψου τί πάθηση έχουν αυτοί που την καταδικάζουν.
Ευχαριστω που δεν με αναγκασες να το πω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Και πως το κρίνει η ιατρική την οποία έχεις ψάξει και ασπαστεί;

Επισήμως δε θεωρείται πάθηση από την ιατρική.

-petros

Λέω οτι οταν βγάλει επίσημο πόρισμα επιστημονικα αποδεδηγμένο η ιατρική θα την ασπαστο.
Αν ήμουν κατά που λέει κάποιος πιο κάτω θα ήμουν απόλυτως.Όταν δεν είμαι σίγουρος για κάτι, προσπάθω να το εξηγήσω με λογικά βήματα χωρίς, όσο το δυνατόν, συναισθησματισμους, προκαταλήψεις.

Και οι δυο λογικές απαντήσεις που εγώ βλέπω είναι:

Αρχικά όποια και απο τις δύο να ισχύει τις σεβόμαστε και πράτουμε κατάλληλα

1. Πως αν είναι μια μορφή πάθησης πρέπει ως κοινωνία να νιαστούμε και να δράσουμε ώστε να βοηθήσουμε αυτά τα άτομα (ως κοινωνία πάντα) με τρόπους τους οποίους θα μας υπαγορεύσει η ιατρική

2. Αν είναι μια φυσιολογική επιλογή, απλά την δεχόμαστε

Δεν καταλαβαίνω που βλέπετε το παράλογο και το ρατσιστικό ή οτι άλλο θεωρήται την παραπάνω άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αν η ομοφυλοφιλία είναι πάθηση, σκέψου τί πάθηση έχουν αυτοί που την καταδικάζουν.
Όλοι οι ψυχικά ασθενείς το ίδιο λένε και δεν τους κατηγορώ...:P
Πάνε σε ένα ψυχιατρικό νοσοκομείο και θα δείς ότι οι περισσότεροι θεωρούν τον εαυτό τους υγιή και όλους του άλλους ασθενείς...:) Η δυσκολία των ψυχιατρικών παθήσεων έγκειται στο ότι ο ασθενής δεν έχει συναίσθηση της κατάστασης του... αλλά η λύση σίγουρα δεν είναι να πούμε "για να το λες εσύ, θα είσαι υγιής..."
"Ας τον τρελό στην τρέλα του"... δεν λεμε?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όλοι οι ψυχικά ασθενείς το ίδιο λένε και δεν τους κατηγορώ...:P
Πάνε σε ένα ψυχιατρικό νοσοκομείο και θα δείς ότι οι περισσότεροι θεωρούν τον εαυτό τους υγιή και όλους του άλλους ασθενείς...:) Η δυσκολία των ψυχιατρικών παθήσεων έγκειται στο ότι ο ασθενής δεν έχει συναίσθηση της κατάστασης του... αλλά η λύση σίγουρα δεν είναι να πούμε "για να το λες εσύ, θα είσαι υγιής..."
"Ας τον τρελό στην τρέλα του"... δεν λεμε?!
Τωρα το ποιος ειναι οτρελος εδω μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και τον ομοφυλόφυλο στην ομοφυλοφιλία του.Και να τα βρείς με τον ευαυτό σου χωρίς να κατιγορείς τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όλοι οι ψυχικά ασθενείς το ίδιο λένε και δεν τους κατηγορώ...:P
Πάνε σε ένα ψυχιατρικό νοσοκομείο και θα δείς ότι οι περισσότεροι θεωρούν τον εαυτό τους υγιή και όλους του άλλους ασθενείς...:) Η δυσκολία των ψυχιατρικών παθήσεων έγκειται στο ότι ο ασθενής δεν έχει συναίσθηση της κατάστασης του... αλλά η λύση σίγουρα δεν είναι να πούμε "για να το λες εσύ, θα είσαι υγιής..."
"Ας τον τρελό στην τρέλα του"... δεν λεμε?!

Λες ό,τι να'ναι για να αποφύγεις να μου απαντήσεις. Εγώ είμαι εξωτερικός παρατηρητής και όσα λέω δεν τα λέω επειδή είμαι gay. Λοιπόν; Ευσταθεί η ρητορική πεζοδρομίου την οποία χρησιμοποιείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μην προσπαθείς να αναιρέσεις όσα λέω πείθοντας τον εαυτό σου ότι τα λέω επειδή είμαι gay (δεν είμαι, αλλά είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ό,τι θέλεις, στο κάτω-κάτω δε σου πέφτει λόγος). Είναι ένας πολύ όμορφος τρόπος να αποφύγεις να απαντήσεις στην αλήθεια.
-----------------------------------------
Αν ήταν πάθηση η ομοφυλοφιλία, θα μου το είχες αποδείξει εσύ που το παπαγαλίζεις τόσους μήνες γιατί σε έχω ρωτήσει επανειλλημένως και υπεκφεύγεις. Γιατί, μήπως δεν έχουμε στοιχεία, ε; Προς το παρόν όσα λες είναι η καινοφανής δική σου θεωρία και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δεν διεκδικώ εννοείται το αλάθητο (εδώ και πολλοί επιστήμονες διαφωνούν σε αυτό το θέμα...) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γνωστή είναι η ιστορία της ομοφυλοφιλίας σε σχέση με την ιατρική... ώστε ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Με τον όρο Ομοφυλοφιλία αναφερόμαστε στην ερωτική έλξη και πρακτικές, που απευθύνονται συνειδητά και αποκλειστικά σε άτομα του ίδιου φύλου. Ομοφυλοφιλική συμπεριφορά μπορεί να υπάρχει παράλληλα με ερωτική έλξη και πρακτικές προς το αντίθετο φύλλο, ή οι δύο μορφές ερωτικής συμπεριφοράς να εναλλάσσονται κατά την διάρκεια της ζωής του ατόμου (αμφισεξουαλική συμπεριφορά).
Ο όρος ομοφυλοφιλία επινοήθηκε από τον Ούγγρο ιατρό Benkert (υπό το ψευδώνυμο Kerteny) και αντικατέστησε τους μέχρι τότε χαρακτηρισμούς που ευθέως παρέπεμπαν στην σεξουαλική ασυδοσία, ασέλγεια, ακολασία, λαγνεία, αισχρότητα, ανωμαλία, διαστροφή. Στην ελληνική γλώσσα από την αρχαιότητα έως πρόσφατα χρησιμοποιούντο οι ορισμοί κίναιδος και αρσενοκοίτης.
Η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε ως ψυχιατρική διαταραχή (κοινωνιοπαθητική διαταραχή προσωπικότητας) στην πρώτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού Εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-I) της Αμερικανικής Ψυχιατρικής Εταιρείας, το 1952. Στην δεύτερη έκδοση (DSM-II) το 1968, η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε στις σεξουαλικές αποκλίσεις (που δεν είναι δυνατόν να υποκαταστήσουν την φυσιολογική συμπεριφορά). Το 1973, μετά από μεγάλες πιέσεις από το κίνημα των ομοφυλοφίλων, αποφασίστηκε με ψηφοφορία στην Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία και 58% πλειοψηφία (περίπου 10.000 ψήφοι) να μην θεωρείται πλέον η ομοφυλοφιλία ψυχιατρική διαταραχή. Έτσι, η τρίτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-III) το 1980 περιελάμβανε μόνο τον όρο «εγω-δυστονική» ομοφυλοφιλία, στην γενική κατηγορία των «ψυχοσεξουαλικών διαταραχών», εννοώντας ότι εφʼ όσον το άτομο δεν ενοχλείται από την ομοφυλοφιλία του, δεν συνιστά αυτή ψυχιατρική διαταραχή. Στην επόμενη αναθεωρημένη έκδοση (DSM-III-R) τo 1987 και ο όρος «εγω-δυστονική ομοφυλοφιλία» παύει να υφίσταται. Γίνεται μόνο μία αναφορά σε «σημαντική και επίμονη δυσφορία ως προς τον σεξουαλικό προσανατολισμό». To 1992 η κατηγορία «ομοφυλοφιλία» αφαιρείται και από την Διεθνή Ταξινόμηση των Ασθενειών (ICD-10), του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (WHO) (8). Το 1997 η Αμερικανική Ψυχολογική Εταιρεία υποστήριξε το δικαίωμα των ομόφυλων γάμων (που όμως δεν έχουν νομοθετηθεί μέχρι σήμερα). Το 1998 και το 2000, η Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία, μετά από πρόταση των ομοφυλοφίλων και αμφισεξουαλικών ψυχιάτρων της εταιρείας, δημοσίευσε την αντίθεσή της σε θεραπείες που έχουν στόχο να αλλάξουν τις σεξουαλικές προτιμήσεις των ομοφυλοφίλων, αποδεχόμενη όμως ότι σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό είναι απαραίτητο. Ορισμένοι ψυχίατροι φθάνουν στο σημείο νʼ αρνούνται την θεραπεία ακόμη και όταν τους ζητείται. Αντίθετα, μεγάλη μερίδα ψυχιάτρων θεωρεί την άρνηση αυτή ανήθικη και αντιδεοντολογική (8).
Πρόσφατη έκδοση (2004) του γνωστού βιβλίου Ψυχιατρικής των Kaplan & Sadock, αφιερώνει διπλάσιο χώρο από προηγούμενες εκδόσεις στην ομοφυλοφιλία (παρά το ότι δεν κατατάσσεται πλέον στις ψυχιατρικές διαταραχές), αναπτύσσοντας την άποψη περί «φυσιολογικότητας» της ομοφυλοφιλίας. Χαρακτηριστικά αναφέρει: «οι περισσότερες θεωρίες κατά το πρώτο μισό του 20ου αιώνα αντιμετώπισαν την ομοφυλοφιλία σαν μία μορφή ψυχοπαθολογίας, ή ένα σταμάτημα της ανάπτυξης. Κατά το δεύτερο μισό, θεωρίες έξω από την Ιατρική και την Ψυχιατρική, διαμόρφωσαν την «μοντέρνα» άποψη περί της ομοφυλοφιλίας, ως φυσιολογικής παραλλαγής της σεξουαλικότητας». Η άποψη αυτή βασίστηκε σε «φιλοσοφικά, κοινωνιολογικά και πολιτικά δεδομένα».Υποστηρίχτηκε από τα κινήματα για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων μέσα σε ένα κλίμα έντονης συναισθηματικής φόρτισης. Οι πολιτικές και ηθικές διαμάχες γύρω από το θέμα αυτό έφθασαν σε άκρα, εμποδίζοντας και συσκοτίζοντας κάθε προσπάθεια αντικειμενικής επιστημονικής διερεύνησης. Από την μία πλευρά, οι ομοφυλόφιλοι συχνά αντιμετωπίστηκαν σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας, που άξιζαν το μίσος, την απομόνωση και την περιφρόνηση. Από την άλλη πλευρά, οι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας θεωρούν τους εαυτούς τους σύγχρονους διαφωτιστές και αποκλειστικούς εκπροσώπους των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και χαρακτηρίζουν κάθε ένα με διαφορετική άποψη ως καταπιεστή, καταπατητή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, οπισθοδρομικό, «ομοφοβικό». Στο βιβλίο που προαναφέραμε συνιστάται στους γιατρούς να μην δείχνουν με κανένα τρόπο ότι θεωρούν φυσιολογικές τις σχέσεις μόνο μεταξύ ανδρών-γυναικών, να επιβεβαιώνουν τις σεξουαλικές προτιμήσεις των ασθενών τους, καθώς επίσης, να έχουν στην αίθουσα αναμονής περιοδικά φιλικά προς την ομοφυλοφιλία!
Ακόμα χειρότερα, στο ίδιο βιβλίο προτείνεται η χορήγηση φαρμάκων που βοηθούν την στύση σε ομοφυλοφίλους που πάσχουν από AIDS, «επειδή παρουσιάζουν μείωση στην σεξουαλική λειτουργία καθώς η νόσος εξελίσσεται»! Είναι όμως γνωστό ότι ιδίως σε τελικά (όπως και σε αρχικά) στάδια η νόσος είναι εξαιρετικά μεταδοτική και πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι η χορήγηση τέτοιων φαρμάκων (με συνέπεια σεξουαλική δραστηριότητα) συνδέεται με αυξημένη μετάδοση της νόσου. Είναι απαράδεκτο και αντιδεοντολογικό να σύρεται η ιατρική επιστήμη πίσω από άλλες σκοπιμότητες και αντί να ωφελεί, να βλάπτει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ32033

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ32033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι ειναι ανθρωποι ισαξιοι με ολους τους αλλους και εχουν και τα ιδια δικαιωματα.. αλλα δεν παυουν να εχουν μια ανωμαλια. (και ναι εχω εκπομπη οπου ενας ομοφυλοφιλος μιλουσε ετσι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αν η ομοφυλοφιλία είναι πάθηση, σκέψου τί πάθηση έχουν αυτοί που την καταδικάζουν.

:iagree::iagree::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι ειναι ανθρωποι ισαξιοι με ολους τους αλλους και εχουν και τα ιδια δικαιωματα.. αλλα δεν παυουν να εχουν μια ανωμαλια.
Δεν διαφωνώ... κάθε ασθενής έχει τα ίδια δικαιώμα με έναν μη ασθενή αλλά ως εκεί... και επίσης έχει και την υποστήρiξη όλων αλλά από κει μέχρι να καμαρώνει και γιαυτο έχει μεγάλη διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όταν το 99.9% της παγκόσιας ιατρικής επιστημονικής κοινότητας δεν το θεωρεί ασθένεια τότε δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα τι λέει το 0,01%. Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

π.χ κάποιοι γιατροί λένε ότι ο καρκίνος θεραπεύεται αλλά η παγκόσμια ιατρική κοινότητα το βλέπει χαμογελώντας. Ίσως τα καταδικάζει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,044 μηνύματα.
Η ομοφυλοφιλία δε θεωρείται πάθηση ούτε από το αμερικάνικο DSM - IV, ούτε από το ICD-10 (International Classification of Diseases) του OHE, που ακολουθείται από τους πιο αξιόλογους επιστήμονες (έχει αναφερθεί και ο beautiful loser παραπάνω).

Επίσης επέτρεψέ μου με τη σειρά μου να θεωρώ ότι αρχικά εντάχθηκε στις παθήσεις λόγω ηθών και πλύσεων εγκεφάλου που προήλθαν από τον κομπλεξισμό που χαρακτήριζε και χαρακτηρίζει την κοινωνία και την εκκλησία. Άλλωστε και μόνο που αποτελεί σεξουαλικό ζήτημα, δε χρειάζεται καν να αναλύσω τι κομπλεξισμός, παρανοήσεις και μεσολάβηση ηθών έχει υπάρξει στην επιστήμη.
Εν καιρώ ο κοινωνία προχωράει, απομυθοποιεί αφήνοντας την επιστήμη να προχωρήσει όλο και λιγότερο επηρεασμένη από τον αμόρφωτο και γεμάτο δεισιδαιμονίες/κόμπλεξ πληθυσμό της γης (που ανέκαθεν αποτελεί το μεγαλύτερο τμήμα της κοινωνίας).

Το παραπάνω άρθρο δεν είναι καν επιστημονικό, αλλά ένα κολάζ γεγονότων (πολιτικοκοινωνικών και ιατρικών), διαστρέβλωση, παραφούσκωμα και σύνδεση αυτών όπως συνέφερε τον συγγραφέα για να υποστηρίξει άποψή του. Συνεπώς δε βρίσκω ορθό να του προσδίδεται ο τίτλος "η ιστορία της ομοφυλοφιλίας σε σχέση με την ιατρική". :P

Να θυμήσω και τους "επιστήμονες" που στο όνομα της επιστήμης τους, κάποτε βασανίστηκαν 1000δες gay και λεσβίες με επιστημονικές μεθόδους που είχαν στόχο να τους θεραπεύσουν.
Όταν το 99.9% της παγκόσιας ιατρικής επιστημονικής κοινότητας δεν το θεωρεί ασθένεια τότε δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα τι λέει το 0,01%. Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Από τη στιγμή που δε θεωρείται πάθηση, φυσικά και δε μας ενδιαφέρει τι λένε μερικοί. Κουβέντα να γίνεται :P
(και η κουτσή Μαρία μπορεί να σου πετάξει "κατά την άποψή μου είναι ανωμαλία/ πάθηση", που δε θα το έχει ψάξει καν και το πετάει απλά επειδή έτσι της φαίνεται στο στενό μυαλουδάκι της)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ρε παιδιά συγγνώμη, δεν το λέω επειδή είμαι κατά τους αλλά δε μου φαίνεται λογικό!Ότι υπάρχουν εξαιρετικές περιπτώσεις, ναι, το δέχομαι!αλλά ρε συ όταν το αγοράκι βλέπει πχ.στην Πολυκατοικία τους 2 γκέι να καλοπερνάνε κάνοντας τα πίτσι πίτσι τους, δε θα σκεφτεί μετά "χμ...μήπως με τον κωστάκη?"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ32033

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ32033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εσυ πετρο το εχεις ψαξει? ο ανθρωπος οπως και καθε αλλος ζωντανος οργανισμος ερχεται στη ζωη με κυριοτερο σκοπο (αν οχι μοναδικο) την αναπαραγωγη. απο τη στιγμη που οι ομοφυλοφιλοι διαταραζουν αυτη τη φυσικοι ροη των πραγματων ειναι ανωμαλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι νομίζετε ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι άρρωστοι και ανώμαλοι τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει?Μήπως να προσπαθούμε να τους αλλάξουμε?Να καταπιέσουμε την φύση τους?Τότε είναι που θα αρρωστήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
σωστός ο Φώτ(σ)ης!
Και επειδή κάποιος είπε κάτι για τις αντιλήψεις μου πριν(και ίσως τότε θα πρεπει να αλλάξουμε το ποιος είναι ρατσιστής), είδα πως η μαμά μου κι ο μπαμπάς μου με αυτές τις αντιλήψεις έκαναν την ΠΙΟ ευτυχισμένη οικογένεια στον κόσμο....κ δε χρειάζομαι άλλα πιστοποιητήρια για το αν είναι οι αντιλήψεις οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top