Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

ebe

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η ουσια του γαμου ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτο που λες! Οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι δυνατον να επιτρεπεται να παντρευτουν. Ας κανουν συμφωνο συμβιωσης οτιδηποτε αλλο, αλλα μην υποβιβασουμε τοσο πολυ το μυστηριο του γαμου.

Δεν χρειαζεται καποιος να ειναι γνωστης ψυχολογιας για το τι θα περασει ενα παιδι που το υιοθετησαν ομοφυλοφιλοι. Απο το πιο απλο που θα βλεπει νορμαλ οικογενειες με μια μαμα και εναν μπαμπα ενω στην δικια του κατι περιεργο θα συμβαινει εως και στην αντιμετωπιση που θα εχει αυτο το παιδι απο την κοινωνια... Γιατι να καταδικαστει μια αθωα ψυχη ετσι??

Βαλε τον εαυτο σου σε αυτη τη θεση και σκεψου πως θα ησουν. Δεν ειναι θεμα στερεοτυπων διοτι με αυτη την "καραμελα" η κοινωνια παει απο το κακο στο χειροτερο.



Τι πάει να πεί νορμάλ οικογένεια...? Αν πάντως εννοείς την οικογένεια όπου ένας από τους δύο έχει γκόμενο ή γκόμενα κάνεις λάθος... Οι ομοφυλόφιλοι άνθρωποι είναι πολίτες φορολογούμενοι που έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με τους ετεροφυλόφιλους... Είναι απαράδεκτο να μην αφήνεις τον άλλον να παντρυετεί επειδή μόνο κ μόνο θέλει για άντρα του ή γυναίκα του κάποιον ίδιο σαν κ αυτόν... Εξάλλου ο γάμος ήταν πάντα ένα θέμα αγάπης μεταξύ δύο ανθρώπων ανεξαρτήτως φύλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τι πάει να πεί νορμάλ οικογένεια...? Αν πάντως εννοείς την οικογένεια όπου ένας από τους δύο έχει γκόμενο ή γκόμενα κάνεις λάθος... Οι ομοφυλόφιλοι άνθρωποι είναι πολίτες φορολογούμενοι που έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με τους ετεροφυλόφιλους... Είναι απαράδεκτο να μην αφήνεις τον άλλον να παντρυετεί επειδή μόνο κ μόνο θέλει για άντρα του ή γυναίκα του κάποιον ίδιο σαν κ αυτόν... Εξάλλου ο γάμος ήταν πάντα ένα θέμα αγάπης μεταξύ δύο ανθρώπων ανεξαρτήτως φύλου...

Ο γαμος ειναι ενα θρησκευτικο μυστηριο με το οποιο το ζευγαρι επισημοποιει την σχεση του και δεχεται την ευλογια απο τον Θεο για την τεκνοποιηση!
Κατι τετοιο δεν μπορουν να το κανουν οι ομοφυλοφιλοι.

Αμα θελουν να συμβιωσουν, ας κανουν οτι νομιζουν αλλα οχι γαμος. Ελεος.
Εσυ ξερεις μονο οικογενεια ομοφυλοφιλων ή οικογενεια που ο ενας απατα των αλλων???
Υπαρχουν και οικογενειες που τα μελη της ειναι αφοσιωμενα στην οικογενεια τους. Αυτο ειναι μια σωστη και νορμαλ οικογενεια.

Επισης, η ομοφυλοφιλια στην ιατρικη χαρακτηριζεται ως ψυχολογικη παθηση οπως ειναι η σχιζοφρενεια και η καταθλιψη.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Today, none of the major medical and scientific professional organizations classify homosexuality as a mental illness.
https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality#Psychology (υποενότητα "History", αρχή της δεύτερης παραγράφου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Δεν μπορώ μερικούς άσχετους εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
εκει που εκανα λογο για τα λεγομενα του αμερικανικου ψυχολογικου συλλογου , που τα υποστηριξε το υπουργειο δικαιοσυνης του καναδα και ο αμερικανικος ιατρικος συλλογος?
Έχει γίνει κουβέντα πάντως κατά πόσο ο αμερικανικός ψυχολογικός σύλλογος βασίστηκε σε επιστημονικά τεκμήρια για να αφαιρέσει την ομοφυλοφιλία από τις ψυχιατρικές παθήσεις.Αρκετές σελίδες πίσω το είχαμε συζητήσει.
-----------------------------------------
Η ουσια του γαμου ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτο που λες! Οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι δυνατον να επιτρεπεται να παντρευτουν. Ας κανουν συμφωνο συμβιωσης οτιδηποτε αλλο, αλλα μην υποβιβασουμε τοσο πολυ το μυστηριο του γαμου
Πολιτικό γάμο εννούμε πάντα όχι θρησκευτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
κριστο , εδω :
Εξγουμαι : Γκει καποιος εχει γινει , ειτε λογω ορμονων , δλδ ανωμαλια , ειτε ψυχολογικου τραυματος ή λογω παιδικων βιωματων . πραγματα δλδ που διορθωνονται. Ας μην μιλαμε για διαστροφες , για πραγματα που εννοουνται . οι πιο πολυ ζουνε μια παρεκκλιση των εκφανσεων της ζωης . Επειδη χαιρονται αυτοι τις λοιπες '' σεξουαλικες προτιμησεις'' , δεν σημαινει αυτο πως θα πρεπει να το δεχτω κιολας ...
εννοω ολα οσα λεω μαζι , και οχι μονο οσα στα οποια εσυ εχεις δωσει σημασια .
το
δεν σημαινει αυτο πως θα πρεπει να το δεχτω κιολας
παει σε ολα τα προηγουμενα . και ναι δεν δεχομαι προσωπικα αυτα τα πραγματα , αλλα ομως θα σεβαστω την επιλογη του .




μιας και μερικοι ειναι και προσωπικα πολυ θετικοι με το θεμα και δεν μιλανε παρα εξ'αποστασεως απο το ζητημα ... καλο ειναι να σκεφτουμε κιολας πως θα ηταν αν μας τυχαινε κατι τετοιο με κοντινους ανθρωπους πχ αυριο-μεθαυριο ο γιος σου θελει να παντρευτει αντρα .... οπως με τους μεταναστες ...
-''Αφηνω την κορη μου να παντρευτει εναν αλλοδαπο .''
-''Μονο που δεν εχετε κορη, σωστα ? ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality#Psychology (υποενότητα "History", αρχή της δεύτερης παραγράφου)

"many homosexuals are quite satisfied with their sexual orientation and demonstrate no generalized impairment in social effectiveness or functioning"

Εκει βασιστηκε η επιστημονικη ερευνα? Και εναν καταθλιπτικο αμα τον ρωτησεις και δεν το ξερει οτι πασχει απο αυτο, θα σου πει οτι ειναι μια χαρα. ;)
-----------------------------------------
++ laraska
-----------------------------------------
Δεν μπορώ μερικούς άσχετους εδώ μέσα...

καημενε τι περνας και εσυ ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και εναν καταθλιπτικο αμα τον ρωτησεις και δεν το ξερει οτι πασχει απο αυτο, θα σου πει οτι ειναι μια χαρα. ;)
Τι λες μωρέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Οκ, οι ομοφυλόφιλοι είναι άρρωστοι, το να είσαι gay είναι κολλητικό, είναι "λέρα" για την ελληνική κοινωνία, είναι ντροπή το να συναναστρέφεσαι με gay, πρέπει να εξαληφθεί αυτό το φαινόμενο που έχει διαταράξει τους ήσυχους ρυθμούς της κοινωνίας μας.. Ικανοποιημένοι κάποιοι τώρα;

Όλα τα straight ζευγάρια έχουν την απόλυτη σχέση αγάπης και εμπιστοσύνης, έτσι δεν είναι? (Γι αυτό το 48% των ζευγαριών πέρνει διαζύγιο), γι αυτό τα φαινόμενα μηχείας είναι τόσο μεγάλα στα "ιδανικά" ζευγάρια! Και όλα τα παιδιά όλων των οικογενειών είναι ευτυχισμένα που έχουν μπαμπά και μαμά! Και δεν αντιμετωπίζουν κανένα άλλο πρόβλημα... σε ποιά χώρα γίνονται αυτά ρε παιδιά? Μην κοροιδεύετε τους ίδιους σας τους εαυτούς!
-----------------------------------------
Για ρίξτε μια ματιά στο αξιόλογο online περιοδικό "10%" και στα άρθρα του, αν θέλετε να έχετε αντικειμενική άποψη!

https://www.10percent.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Οκ, οι ομοφυλόφιλοι είναι άρρωστοι, το να είσαι gay είναι κολλητικό, είναι "λέρα" για την ελληνική κοινωνία, είναι ντροπή το να συναναστρέφεσαι με gay, πρέπει να εξαληφθεί αυτό το φαινόμενο που έχει διαταράξει τους ήσυχους ρυθμούς της κοινωνίας μας.. Ικανοποιημένοι κάποιοι τώρα;

Όλα τα straight ζευγάρια έχουν την απόλυτη σχέση αγάπης και εμπιστοσύνης, έτσι δεν είναι? (Γι αυτό το 48% των ζευγαριών πέρνει διαζύγιο), γι αυτό τα φαινόμενα μηχείας είναι τόσο μεγάλα στα "ιδανικά" ζευγάρια! Και όλα τα παιδιά όλων των οικογενειών είναι ευτυχισμένα που έχουν μπαμπά και μαμά! Και δεν αντιμετωπίζουν κανένα άλλο πρόβλημα... σε ποιά χώρα γίνονται αυτά ρε παιδιά? Μην κοροιδεύετε τους ίδιους σας τους εαυτούς!


Την πρωτη παραγραφο δεν την λαμβανω υποψη λες και δεν την εγραψες γιατι ειναι εντελως παιδαριωδης απαντηση. Οσον αφορα την δευτερη, η λυση για ολα τα προβληματα που αναφερεις ειναι να γινουμε ολοι gay και λεσβιες? Ωραια ιδεα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Την πρώτη παράγραφο την έγραψα για να δείτε πόσο αστείο είναι να υπάρχουν τέτοιες απόψεις!

Όσο για τη δεύτερη, δεν νομίζω να ανέφερα πουθενά "γίνετε όλοι λεσβίες και gay, είναι καλύτερο"! Απλώς επισημαίνω πως τα προβλήματα δε θα υπάρξουν αν κάποιος έχει gay γονείς, γιατί ήδη υπάρχουν προβλήματα στις "ιδανικές" όπως αναφέρουν κάποιοι οικογένειες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
φυγανε και οι βαρβαροι .. ησαν και αυτοι μια λυσις ...
να σημειωθει πως δεν ''απαξιωνουμε'' ( ρηχη λεξη) το ατομο , αλλα την εκαστη συμπεριφορα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Την πρώτη παράγραφο την έγραψα για να δείτε πόσο αστείο είναι να υπάρχουν τέτοιες απόψεις!

Όσο για τη δεύτερη, δεν νομίζω να ανέφερα πουθενά "γίνετε όλοι λεσβίες και gay, είναι καλύτερο"! Απλώς επισημαίνω πως τα προβλήματα δε θα υπάρξουν αν κάποιος έχει gay γονείς, γιατί ήδη υπάρχουν προβλήματα στις "ιδανικές" όπως αναφέρουν κάποιοι οικογένειες ;)

Και με την λογικη αυτη, αφου ηδη υπαρχουν προβληματα πολλα, ας προσθεσουμε και αλλα μωρε, σιγα τωρα. 10 νεα προβληματα θα κανουν την διαφορα?

Εγω ξαναλεω, οι γκεις ειναι ανθρωποι, εχουν δικαιωματα οσον αφορα την πολιτεια, ας τα αξιοποιησουν και καλα θα κανουν, προσωπικα μου ειναι αδιαφορο τι κανουν στην δικια τους ζωη. Ομως, ειμαι ΚΑΘΕΤΟΣ στο να γινεται γαμος διοτι δεν ωφελει σε κατι για αυτους και υποτιμαται η αξια του.
Να πανε να γραψουν ενα συμβολαιο εκει οτι συζουν για να μην χασουν τις κληρονομιες, διοτι αυτο ειναι το κυριο θεμα.

Επισης, ειμαι ΚΑΘΕΤΟΣ να υιοθετουν παιδια διοτι ειναι κριμα για τα παιδια αυτη η κατασταση.
Οι ιδιοι στους εαυτους τους ας κανουν οοοοοτι θελουν οι ανθρωποι, ας πανε με αντρα, γυναικα,ζωο, φυτο και ουτε ξερω και εγω με τι αλλο. Απλα μην παρασερνουν και αθωες ψυχες μαζι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Και εγω δεν συμφωνω με την υιοθεσια παιδιων στην Ελλαδα, γιατι η χωρα μας δεν ειναι δυστυχως ετοιμη να αντεξει μια τετοια αλλαγη, και λυπαμαι παρα πολυ που το λεω

Επισης, εγινε προσπαθεια περσυ για συμφωνο συμβιωσης, το οποιο δεν εγκριθηκε ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Και εγω δεν συμφωνω με την υιοθεσια παιδιων στην Ελλαδα, γιατι η χωρα μας δεν ειναι δυστυχως ετοιμη να αντεξει μια τετοια αλλαγη, και λυπαμαι παρα πολυ που το λεω

Επισης, εγινε προσπαθεια περσυ για συμφωνο συμβιωσης, το οποιο δεν εγκριθηκε ποτε!


ευτυχως να λεμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Και με την λογικη αυτη, αφου ηδη υπαρχουν προβληματα πολλα, ας προσθεσουμε και αλλα μωρε, σιγα τωρα. 10 νεα προβληματα θα κανουν την διαφορα?

Εγω ξαναλεω, οι γκεις ειναι ανθρωποι, εχουν δικαιωματα οσον αφορα την πολιτεια, ας τα αξιοποιησουν και καλα θα κανουν, προσωπικα μου ειναι αδιαφορο τι κανουν στην δικια τους ζωη. Ομως, ειμαι ΚΑΘΕΤΟΣ στο να γινεται γαμος διοτι δεν ωφελει σε κατι για αυτους και υποτιμαται η αξια του.
Να πανε να γραψουν ενα συμβολαιο εκει οτι συζουν για να μην χασουν τις κληρονομιες, διοτι αυτο ειναι το κυριο θεμα.

Επισης, ειμαι ΚΑΘΕΤΟΣ να υιοθετουν παιδια διοτι ειναι κριμα για τα παιδια αυτη η κατασταση.
Οι ιδιοι στους εαυτους τους ας κανουν οοοοοτι θελουν οι ανθρωποι, ας πανε με αντρα, γυναικα,ζωο, φυτο και ουτε ξερω και εγω με τι αλλο. Απλα μην παρασερνουν και αθωες ψυχες μαζι..

Ανέλυσε τα bold λίγο παραπάνω.

1. Γιατί προστίθενται επιπλέον προβλήματα;

2. Ποιος δίνει αξία σε ένα γάμο; Δεν είναι αποκλειστικά το ζευγάρι που το κάνει αυτό; Ο γάμος των άλλων μου φταίει που ο γάμος μου δεν έχει αξία;

3. Γιατί κρίμα;

Ας μην είμαστε τόσο αόριστοι, και παίρνουμε δεδομένα κάποια πράγματα που δεν είναι. Βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα και εντυπώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η ουσια του γαμου ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτο που λες! Οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι δυνατον να επιτρεπεται να παντρευτουν. Ας κανουν συμφωνο συμβιωσης οτιδηποτε αλλο, αλλα μην υποβιβασουμε τοσο πολυ το μυστηριο του γαμου.

Δεν χρειαζεται καποιος να ειναι γνωστης ψυχολογιας για το τι θα περασει ενα παιδι που το υιοθετησαν ομοφυλοφιλοι. Απο το πιο απλο που θα βλεπει νορμαλ οικογενειες με μια μαμα και εναν μπαμπα ενω στην δικια του κατι περιεργο θα συμβαινει εως και στην αντιμετωπιση που θα εχει αυτο το παιδι απο την κοινωνια... Γιατι να καταδικαστει μια αθωα ψυχη ετσι??

Βαλε τον εαυτο σου σε αυτη τη θεση και σκεψου πως θα ησουν. Δεν ειναι θεμα στερεοτυπων διοτι με αυτη την "καραμελα" η κοινωνια παει απο το κακο στο χειροτερο.

1.O γαμος ειναι καθαρα τυπικη διαδικασια.Δυο ανθρωποι που αγαπιουνται και θελουν να ειναι μαζι δεν χρειαζονται κανενα πιστοποιητικο για να τους το επιβεβαιωσει.Επισης δεν ξερω αν στα πανε,υπαρχει και ο πολιτικος γαμος,ο οποιος δεν ειναι μυστηριο.Επιμενω πως οι ομοφυλοφυλοι εχουν καθε δικαιωμα να παντρευονται με πολιτικο γαμο,γιατι ειναι ανθρωποι με τα ιδια δικαιωματα με σενα και με μενα.
2.Ενα παιδι που θα μεγαλωσει με γονεις ομοφυλοφιλους προφανως και καποια στιγμη θα περασει δυσκολες στιγμες.Αυτο ομως δεν θα οφειλεται στις σεξουαλικες προτιμησεις των γονιων αλλα στο οτι υπαρχουν ανθρωποι σαν κι εσενα οι οποιοι θα τα κανουν να αισθανονται ασχημα για τους γονεις τους χωρις να υπαρχει λογος.
Βαζοντας τον εαυτο μου στη θεση αυτων των παιδιων,δεν νομιζω πως θα ειχα προβλημα.Κι αυτο γιατι ολα ειναι θεμα συνηθειας.Εσενα σου φαινεται λογικο να υπαρχουν οικογενειες ετεροφυλοφιλων γιατι εχεις μεγαλωσει σε μια τετοια οικογενεια.Αν μεγαλωναμε ομως σε οικογενειες ομοφυλοφιλων τοτε θα μας φαινοταν αυτο να ειναι το φυσιολογικο.Καποτε δεν θεωρουνταν φυσιλογικο μια γυναικα να μεγαλωνει μονη της ενα παιδι,σημερα ομως ειναι.Η κοινωνια λοιπον εξελισεται,οι εποχες αλλαζουν και μαζι τους αλλαζουν και πολλα πραγματα τα οποια ειχαμε σταμπαρει ως φυσιολογικα.
Και τελος,οσο και να μην σου αρεσει,σε μια δημοκρατια ο καθενας εχει δικαιωμα να ζησει οπως θελει τη ζωη του,χωρις να εχει δερβεναγα πανω απο το κεφαλι του,ουτε εσενα ουτε κανενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Λοιπον παιδια... Εγω δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα με τους γκει... και να σας πω και την αποψη μου? Σκεφτηκατε ποτε, πως νιωθει ενας εφηβος που θελει να αποκαλυφθει στους γονεις του? Ξερετε τι δυναμη ψυχης χρειαζεται? Ε, λοιπον, εγω πιστευω πως αρκετοι ομοφυλοφιλοι ειναι πολυ περισσοτερο αντρες απο πολλους στρειτ που το παιζουν κοτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Λοιπον παιδια... Εγω δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα με τους γκει... και να σας πω και την αποψη μου? Σκεφτηκατε ποτε, πως νιωθει ενας εφηβος που θελει να αποκαλυφθει στους γονεις του? Ξερετε τι δυναμη ψυχης χρειαζεται? Ε, λοιπον, εγω πιστευω πως αρκετοι ομοφυλοφιλοι ειναι πολυ περισσοτερο αντρες απο πολλους στρειτ που το παιζουν κοτες!

Σε αυτο συμφωνω απολυτα!Γιατι κρινεται το μελλον του στην οικογενεια του...Το επομενο δυσκολο βημα ειναι να το αποκαλυψεις στους ιδιους τους φιλους σου,οι οποιοι δεν ξερεις πως θα αντιδρασουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ανέλυσε τα bold λίγο παραπάνω.

1. Γιατί προστίθενται επιπλέον προβλήματα;

2. Ποιος δίνει αξία σε ένα γάμο; Δεν είναι αποκλειστικά το ζευγάρι που το κάνει αυτό; Ο γάμος των άλλων μου φταίει που ο γάμος μου δεν έχει αξία;

3. Γιατί κρίμα;

Ας μην είμαστε τόσο αόριστοι, και παίρνουμε δεδομένα κάποια πράγματα που δεν είναι. Βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα και εντυπώσεις.

1. Ψυχολογικα προβληματα στα παιδια. Υπαρχουν που υπαρχουν αλλα θεματα (πχ χωρισμοι κλπ), μπαινει και αλλο ετσι.

2. Ο γαμος ειπα τι σκοπο εχει. Οποτε για τους ομοφυλοφιλους δεν τιθεται καν θεμα. Δηλαδη οταν θα διαβαζεται η φραση "Ισαια χορευε η παρθενος" ποιος απο τους δυο θα ειναι η παρθενα? Ελεος δηλαδη. Κατανταει κοροιδια! Μην τα γελοιοποιουμε ολα. Ας μεινουν καποιες αξιες στην σημερινη εποχη οσο γινεται λιγο σταθερες και ας μην τα εκφυλιζουμε ολα.

3. Σκεψου τον εαυτο σου σε αυτη την κατασταση και εχεις την απαντηση απο μονος σου ;)

Οτι ειχα να πω, το ειπα.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top