Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
κουβεντα να γινεται . απλα διαφωνεις μαζι μου , οπως και εγω με την σταση τους .
Προσεξε ομως , δεν καταφερθηκα προσωπικα εναντιον τους . Δεν με ενδιαφερει καθολου τι κανει καποιος στην προσωπικη του ζωη ( δε ειμαι ρατσιστης , ολα μια επιλογη ειναι) , αλλα αυτο δεν σημαινει πως προσωπικα το δεχομαι .

τη μια λες οτι το δεχεσαι, και την αλλη οτι δεν το δεχεσαι! :bye:

Φασκεις και αντιφασκεις τοσο απλα, που δεν μπορεις να το καταλαβεις ο ιδιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Διαφωνεί αλλά αναγνωρίζει το δικαίωμα στη διαφορετικότητα, δεν αντιφάσκει κάπου.
Κι εγώ διαφωνώ με ακροδεξιές ιδέες αλλά δεν μπορώ να απαγορεύσω σε κάποιον να τις έχει, παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Νομιζεις, απλα δεν καταλαβες .
δεχομαι καποιος να κανει οτι θελει , αλλα δεν βγαινω δημοσια να του την πω, να αντιδρασω κτλ / αυτο παει να παει ανεκτικοτητα , η ισοτητα εκει στηριζεται. Αλλωστε ειναι δικη του επιλογη και δεν μπορω να τον κρινω .
Μπορω ομως να διαφωνω με τις αποψεις του και να μην τις ακολουθω .
εντιτ/

Anarki , αυτο που ειπες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Για τα παιδια το ζητημα ειναι ενα απο μενα . Οχι δια ροπαλου ! προσωπικα θεωρω ανεπιτρεπτο να παρουν σε αυτην την κατρακυλα και αθωες ψυχες.
Εξγουμαι : Γκει καποιος εχει γινει , ειτε λογω ορμονων , δλδ ανωμαλια , ειτε ψυχολογικου τραυματος ή λογω παιδικων βιωματων . πραγματα δλδ που διορθωνονται. Ας μην μιλαμε για διαστροφες , για πραγματα που εννοουνται . οι πιο πολυ ζουνε μια παρεκκλιση των εκφανσεων της ζωης . Επειδη χαιρονται αυτοι τις λοιπες '' σεξουαλικες προτιμησεις'' , δεν σημαινει αυτο πως θα πρεπει να το δεχτω κιολας ...
Επικτητοι παραγοντες δηλαδη κατα κυριο λογο ... επειδη εκοψαν ( ή ηθελε μονη της να την κοψει ) την ουρα της η αλεπου , πρεπει να την κοψουν και τα αλλα ζωα ?
κιολας τι απαιτηση ειναι και αυτη να θελουν παιδια ? καταχρηση δημοκρατιας οσο δεν παει δλδ . Ολα τα ζητουν στο ονομα της δημοκρατιας και ειναι καλα ... αν ειναι δυνατον .
οποιος εχει αντιρρησεις ας μου τις πει μιας και δεν διαβασα τα προηγουμενα της συζητησης .
Eιναι μια σαλατα μες τα λαθη αυτα που γραφεις αλλα ας προσπαθησω να απαντησω , δεν παιρνουν σε κατρακυλα ανθρωπινες ψυχες διοτι οπως ειπα
Ο αμερικανικος ψυχολογικος σύλλογος εχει μιλησει περι αυτου του θεματος και λεει οτι δεν υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις οτι το ποσο αποτελεσματικος γονεας εχει καποια σχεση με την σεξουαλικη προτιμηση , δυο γυναικες ή δυο αντρες εχουν την ιδια καταλληλοτητα να μεγαλωσουνε παιδια σε υγιη περιβαλλοντα.
Το να παριστανεις πως ξερεις πως διαμορφωνεται η σεξουαλικη προτιμηση δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα αστειο
Kαπως ετσι , βασικα η σεξουαλικη προτιμηση που θα διαμορφωσουν τα παιδια εξαρταται και απ βιολογικους παραγοντες και απ την επιδραση απ το περιβαλλον , βεβαια δεν εχουμε απολυτα στερεα επιστημονικα στοιχεια που να μας δειχνουν ποιες επιρροες απ το περιβαλλον θα επιρεασουν την σεξουαλικοτητα.
Αν σε ενδιαφερε να μαθεις την αληθεια θα τα ηξερες αυτα αντι να λες πραγματα που δεν ισχυουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
και η ερωτικη επαφη σε μικρη ηλικια των αγοριων με ενηλικες αντρες (Ναμπλα, αν σου λεει κατι ) αν υπαρχει καλη ψυχολογικη υποστηριξη δεν κανει κακο .
ειναι πως το βλεπεις .
Το πιο σωστο ειναι να απομακρυνμαστε απο νοσηρες καταστασεις / παρεκκλισεις οποτε ειναι δυνατο . Καποιοι λογω ''ευχαριστησης'' , ειτε διαστροφης δεν τεινουν προς τα εκει .
δεκτη η αποψη σου , αλλα επετρεψε μου να διαφωνω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κατι εχετε παθει μερικοι εδω μεσα και μου λετε συνεχεια , δεκτη η αποψη σου , ενω δεν κανω τιποτα αλλο μερικες φορες απ το να καταγραφω γεγονοτα , που ακριβως διαφωνεις σε αυτα , εκει που εκανα λογο για τα λεγομενα του αμερικανικου ψυχολογικου συλλογου , που τα υποστηριξε το υπουργειο δικαιοσυνης του καναδα και ο αμερικανικος ιατρικος συλλογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
σημαινει πως αναγνωριζουν την διαφορετικοτητα των αποψεων σου και σεβονται την οποια επιλογη σου .
Εσυ συμφωνεις μαζι τους , προφανως . Αλλα ομως μενει ακαλυπτο το ηθικο θεμα .
Πως αφαιρεις το δικαιωμα απο τα παιδια απο το να εχουν φυσιολογικους γονεις ?
δηλαδη τα παιδια τα ιδια δεν εχουν δικαιωματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του γάμου και της υιοθέτησης. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος να στερείτε κάτι τέτοιο απλά και μονό εξαετίας τις σεξουαλικότητας του. Που μεταξύ μας δεν είναι κάτι αρρωστημένο ή μη φυσικό απλά κάτι που συμβαίνει. Και πραγματικά εκνευρίζομε με το ότι πρέπει να βάζουν άνθρωποι όρια στα όνειρα τους μονό και μονό γιατί κάποιοι άλλοι δεν το θεωρούν «σωστό». Όσο για την επιρροή που μπορεί να έχει στην ψυχοσύνθεση του παιδιού κάτι τέτοιο, ας μην γελιόμαστε σε μια «φυσιολογική» σχέση πολλές φορές το παιδι είναι ένα στιγμιαίο «λάθος» και βρίσκετε σε ένα περιβάλλον καθόλου ιγειες. Αντιθέτως ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι που πραγματικά έχει παλέψει για αυτό και που θα πρόσφερε ότι είναι δυνατόν σε αυτό το παιδί δεν μπορεί να το αποκτήσει. Αυτό το «τι θα πει ο κόσμος???» θα μας φάει…..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
σημαινει πως αναγνωριζουν την διαφορετικοτητα των αποψεων σου και σεβονται την οποια επιλογη σου .
το "επιλογη σου"πως το εννοεις?
-----------------------------------------
Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του γάμου και της υιοθέτησης. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος να στερείτε κάτι τέτοιο απλά και μονό εξαετίας τις σεξουαλικότητας του. Που μεταξύ μας δεν είναι κάτι αρρωστημένο ή μη φυσικό απλά κάτι που συμβαίνει. Και πραγματικά εκνευρίζομε με το ότι πρέπει να βάζουν άνθρωποι όρια στα όνειρα τους μονό και μονό γιατί κάποιοι άλλοι δεν το θεωρούν «σωστό». Όσο για την επιρροή που μπορεί να έχει στην ψυχοσύνθεση του παιδιού κάτι τέτοιο, ας μην γελιόμαστε σε μια «φυσιολογική» σχέση πολλές φορές το παιδι είναι ένα στιγμιαίο «λάθος» και βρίσκετε σε ένα περιβάλλον καθόλου ιγειες. Αντιθέτως ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι που πραγματικά έχει παλέψει για αυτό και που θα πρόσφερε ότι είναι δυνατόν σε αυτό το παιδί δεν μπορεί να το αποκτήσει. Αυτό το «τι θα πει ο κόσμος???» θα μας φάει…..
:iagree:ακριβως...ολα για τα ματια του κοσμου και τελικα ουσια καμμια...Επισης μην ξεχναμε οτι πολλα παιδιαμε σε και καλα "φυσιολογικη οικογενεια"ειναι δυστυχισμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
το "επιλογη σου"πως το εννοεις?
Οταν λεει επιλογη μου , φανταζομαι εννοει το γεγονος της συνειδητης αποφασης που πηρα να πιστευω στα γεγονοτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
το "επιλογη σου"πως το εννοεις?
-----------------------------------------

:iagree:ακριβως...ολα για τα ματια του κοσμου και τελικα ουσια καμμια...Επισης μην ξεχναμε οτι πολλα παιδιαμε σε και καλα "φυσιολογικη οικογενεια"ειναι δυστυχισμενα
Ακριβώς αυτό!
:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
καπως ετσι το εννοω .
Ας πω ομως πως ειναι καλο να κρατησουμε την κουβεντα σε καλο επιπεδο , και να μην φτασουμε σε χαρακτηρισμους , οταν θα λεπταινει το ζητημα .
_____________________________________

δεν θεωρω σοβαρο επιχειρημα το οτι επειδη ειναι φυσικο να γεννουν παιδια οι ''κανονικοι'' γονεις , παραγνωριζουν την σημασια των παιδιων και την φροντιδα τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
καπως ετσι το εννοω .
Ας πω ομως πως ειναι καλο να κρατησουμε την κουβεντα σε καλο επιπεδο , και να μην φτασουμε σε χαρακτηρισμους , οταν θα λεπταινει το ζητημα .
Χμ...τωρα εμενα αυτη η απαντηση γιατι με βαζει σε υποψιες?Μα ποιος μιλησε για χαρακτηρισμους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Χμ...τωρα εμενα αυτη η απαντηση γιατι με βαζει σε υποψιες?Μα ποιος μιλησε για χαρακτηρισμους?

να μην σε βαζει , ειμαι πολυ ευγενικος και δεν χαρακτηριζω ποτε .;)
απλα γιατι παντα ετσι καταληγουν αυτες οι συζητησεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
να μην σε βαζει , ειμαι πολυ ευγενικος και δεν χαρακτηριζω ποτε .;)
απλα γιατι παντα ετσι καταληγουν αυτες οι συζητησεις .
Δεν χαρακτηριζεις αλλα υποννοεις και αυτο ειναι χειροτερο..δεν το καταλαβα δλδ ο οποιος αντρας δλδ υποστηριζει μια κατηγορια ανθρωπων που δεχονται ρατσισμο πρεπει να ειναι οπωσδηποτε ιδιος με αυτους?Παμε καλα?Η αληθεια ειναι αυτη που περιεγραψε ο beautiful loser για καποιους αντρες τι σημαινει δλδ οτι ειναι και ομοφιλοφυλοι?...ημαρτον...Απλα λενε τα πιστευω τους και υποστηριζουν καποιους αυτο δεν σημαινει πως ειναι ομοιοι....:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
τι υποννοω ? δεν υποννοω ποτε κατι που δεν γραφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
σημαινει πως αναγνωριζουν την διαφορετικοτητα των αποψεων σου και σεβονται την οποια επιλογη σου .
Γραφοντας αυτο μπορεις να γινεις πολυ ευκολα παρεξηγισιμος...τι θες δλδ να καταλαβει καποιος που το βλεπει αυτο χωρις να ξερει την συζητηση??Με αυτη την προταση υποννοεις πραγματα...
-----------------------------------------
να μην σε βαζει , ειμαι πολυ ευγενικος και δεν χαρακτηριζω ποτε .;)
απλα γιατι παντα ετσι καταληγουν αυτες οι συζητησεις .
οπως και αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
στο πρωτο σημειο εννοουσα κυριολεκτικα πως καταλαβαινω το γεγονος πως στηριχτηκε σε μια αυθεντια , κατι λογικο .
το δευτερο το υπαγορευε η εμπειρια μου σε παρομοιες συζητησεις που απτονται πχ του ρατσισμου εναντι των αλλοδαπων, πολιτικου περιεχομενου θεματα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
λοιπον ... ο γαμος ειναι ενας τροπος για να γινουν αποδεκτοι στην κοινωνια .
σε αυτο ας κανουν οτι θελουν , μιας και εμπλεκονται και θεματα διαθηκης κτλ .
Αλλο πολιτικος γαμος και αλλο θρησκευτικος .

Το ζητημα ειναι αλλο με τα παιδια .
μου θυμιζει το γεγονος που ειχε συμβει στις ΗΠΑ : Διαφορες οργανωσεις για την ισοτητα των δυο φυλων κανανε μυνηση στην εταιρια που εβγαζε κατι κεινουμενα με ρομποτ ( τα εδειχνε καποτε στο αλτερ , μεγαζορντ και τετοια ) γιατι λεει '' δεν υπηρχαν και θυληκα ρομποτ'' και για αυτο αποτελουν κακη επιρροη γα τα παιδια ... ακουσον ακουσον ! δλδ τα ρομποτ οχι μονο εχουν φυλο, αλλα κανουν και παιδια ... που δεν εχουν φυλο σαφως ...
Για τα παιδια το ζητημα ειναι ενα απο μενα . Οχι δια ροπαλου ! προσωπικα θεωρω ανεπιτρεπτο να παρουν σε αυτην την κατρακυλα και αθωες ψυχες.
Εξγουμαι : Γκει καποιος εχει γινει , ειτε λογω ορμονων , δλδ ανωμαλια , ειτε ψυχολογικου τραυματος ή λογω παιδικων βιωματων . πραγματα δλδ που διορθωνονται. Ας μην μιλαμε για διαστροφες , για πραγματα που εννοουνται . οι πιο πολυ ζουνε μια παρεκκλιση των εκφανσεων της ζωης . Επειδη χαιρονται αυτοι τις λοιπες '' σεξουαλικες προτιμησεις'' , δεν σημαινει αυτο πως θα πρεπει να το δεχτω κιολας ...
Επικτητοι παραγοντες δηλαδη κατα κυριο λογο ... επειδη εκοψαν ( ή ηθελε μονη της να την κοψει ) την ουρα της η αλεπου , πρεπει να την κοψουν και τα αλλα ζωα ?
κιολας τι απαιτηση ειναι και αυτη να θελουν παιδια ? καταχρηση δημοκρατιας οσο δεν παει δλδ . Ολα τα ζητουν στο ονομα της δημοκρατιας και ειναι καλα ... αν ειναι δυνατον .
οποιος εχει αντιρρησεις ας μου τις πει μιας και δεν διαβασα τα προηγουμενα της συζητησης .
Aπο ποτε η απονομη ισοτητας ειναι καταχρηση της δημοκρατιας;Oι σεξουαλικες προτιμησεις ενος ανθρωπου καθοριζονται κατα μεγαλο βαθμο απο τη στιγμη που γεννιεται,δεν ειναι κατι επικτητο.
Εννοειται πως εισαι υποχρεωμενος να δεχτεις τις σεξουαλικες τους προτιμησεις.Δυστυχως δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι να αγκιξουν τη δικη σου τελειοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Λαθος.Ο γαμος ειναι μια καθαρα τυπικη διαδικασια η οποια θετε την ερωτικη σχεση δυο ανθρωπων δυο σε νομιικα πλαισια.Οι ομοφυλοφιλοι ειναι φορολογουμενοι πολιτες αρα εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα με ολους μας.Η διαδιασι τεκνοποισης δεν ονομαζεται γαμος.
Εισαι γνωστης θυχλογιας;Aλλιως πως ξερεις πως θα ειναι η ψυχολογικη κατασταση των παιδιων.Σταματα να επηρεαζεσα λοιπον αποο στερεοτυπα και δες πιο καθαρα.

Η ουσια του γαμου ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτο που λες! Οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι δυνατον να επιτρεπεται να παντρευτουν. Ας κανουν συμφωνο συμβιωσης οτιδηποτε αλλο, αλλα μην υποβιβασουμε τοσο πολυ το μυστηριο του γαμου.

Δεν χρειαζεται καποιος να ειναι γνωστης ψυχολογιας για το τι θα περασει ενα παιδι που το υιοθετησαν ομοφυλοφιλοι. Απο το πιο απλο που θα βλεπει νορμαλ οικογενειες με μια μαμα και εναν μπαμπα ενω στην δικια του κατι περιεργο θα συμβαινει εως και στην αντιμετωπιση που θα εχει αυτο το παιδι απο την κοινωνια... Γιατι να καταδικαστει μια αθωα ψυχη ετσι??

Βαλε τον εαυτο σου σε αυτη τη θεση και σκεψου πως θα ησουν. Δεν ειναι θεμα στερεοτυπων διοτι με αυτη την "καραμελα" η κοινωνια παει απο το κακο στο χειροτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top