Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το μόνο πρόβλημα,αν μπορούμε να το πούμε έτσι, είναι ότι άμα ας πούμε όλος ο άντρικός πληθυσμός γίνει ομοφυλόφιλος οι γυναίκες δεν θα βρίσκουν άντρα:P και το αντίστροφο.

Χαχα. Μια φίλη μου πραγματικά μισεί τους γκέι και κάνει μάρκετινγκ τη γυναικεία ομοφυλοφιλία. Λέει ότι έτσι (με αυτή της την εκστρατεία) όλες τις οι φίλες θα ταχουν η μια με την άλλη, και γενικώς όλες οι γυναίκες θα είναι απασχολημένες με γυναίκες, ενώ ΟΟΟΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ θά'ναι διαθέσιμοι για εκείνη και μόνο. :P Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εάν τα παιδιά που υιοθετούνται από ομοφυλόφιλες οικογένειες, βγαίνουν gay...τότε απορώ πως βγαίνουν gay παιδιά από τις 'κανονικές' ετεροφυλόφιλες οικογένειες αφού έχουν το 'σωστό' πρότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κι ένα παιδί που μέσα σε οικογένεια ετεροφυλόφυλων έχει πιθανότητες να γίνει ομοφυλόφιλος
Επομένως κι ένα παιδί που θα ζει σε οικογένεια ομοφυλόφιλων έχει πιθανότητες να γίνει ετεροφυλόφιλος.
Kαπως ετσι , βασικα η σεξουαλικη προτιμηση που θα διαμορφωσουν τα παιδια εξαρται και απ βιολογικους παραγοντες και απ την επιδραση απ το περιβαλλον , βεβαια δεν εχουμε απολυτα στερεα επιστημονικα στοιχεια που να μας δειχνουν ποιες επιρροες απ το περιβαλλον θα επιρεασουν την σεξουαλικοτητα.
Εχουμε ομως μερικα στατιστικα στοιχεια απ πανεπιστημια της αμερικης που μας υποδεικνυουν οτι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να προβει ενα παιδι που εχει ομοφυλοφιλους γονεις σε σεξουαλικες πραξεις με ατομα του ιδιου φυλου , ασφαλως ομως αυτο δεν οριζει πληρως την σεξουαλικη του ταυτοτητα , οπως εγραψα και πιο πριν υπαρχει η κλιμακα κινσει , δεν ειναι οι ανθρωποι ή ομοφυλοφιλοι ή ετεροφυλοφιλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εχουμε ομως μερικα στατιστικα στοιχεια απ πανεπιστημια της αμερικης

Link?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
https://www.k-state.edu/ , στην ερευνα περι του σεξουλικου προσανατολισμου των παιδιων κατω απ το ονομα Walter R. Schumm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
φανταστιτε πωσ θα ειναι τα παιδια ....ψυχολογικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
beautiful loser δεν την βρίσκω την έρευνα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μην τρελαθουμε τωρα να υιοθετουν και παιδια. Αφου θελουν να κανουν αυτα που επιθυμουν ασ τα κανουν οι ιδιοι στους εαυτους τους. Δικαιωμα τους, δημοκρατια εχουμε, αλλα γιατι να καταδικαζεται η ψυχικη υγεια ενος παιδιου ετσι για πλακα? Να καταστραφει μια ζωη. Ελεος. Εδω προσπαθουν φυσιολογικοτατες οικογενειες να υιοθετησουν ενα παιδι και τους βγαζουν το λαδι. Ας υπαρχει και λιγη λογικη...:mad:

Απο την αλλη ο γαμος αφορα εναν αντρα και μια γυναικα διοτι ως σκοπο εχει την τεκνοποιηση, Δυο ομοφυλοφιλοι/ες τι σκοπο εχουν? Απλα να συζησουν θελουν... Ε το καταφερνουν και χωρις γαμο μια χαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Ειδικα να υιοθετουν παιδια ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. ΟΚ συμφωνω στη ζωη τους να κανουν οτι θελουν Δημοκρατια εχουμε. Αλλα οχι παιδια. Θα καταντησουμε STRAIGHT STORY. OMG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ την αποψη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ποιος εγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εσυ εισαι απο πανω μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
εσυ εισαι απο πανω μου;

τωρα ναι!:P ( Για αυτο υπαρχουν τα πααρα πολυ χρησιμα "quote";))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όταν αναφέρεσαι στον αποπάνω σου δεν χρειάζεται να κάνεις παράθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Όταν αναφέρεσαι στον αποπάνω σου δεν χρειάζεται να κάνεις παράθεση.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο απο κατω μου και απο πανω του εκανε ποστ την ιδια στιγμη για αυτο και εκανα το λαθος να ρωτησω :p


Σταυρωστε με σταυρωστε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μην τρελαθουμε τωρα να υιοθετουν και παιδια. Αφου θελουν να κανουν αυτα που επιθυμουν ασ τα κανουν οι ιδιοι στους εαυτους τους. Δικαιωμα τους, δημοκρατια εχουμε, αλλα γιατι να καταδικαζεται η ψυχικη υγεια ενος παιδιου ετσι για πλακα? Να καταστραφει μια ζωη. Ελεος. Εδω προσπαθουν φυσιολογικοτατες οικογενειες να υιοθετησουν ενα παιδι και τους βγαζουν το λαδι. Ας υπαρχει και λιγη λογικη...:mad:

Απο την αλλη ο γαμος αφορα εναν αντρα και μια γυναικα διοτι ως σκοπο εχει την τεκνοποιηση, Δυο ομοφυλοφιλοι/ες τι σκοπο εχουν? Απλα να συζησουν θελουν... Ε το καταφερνουν και χωρις γαμο μια χαρα...

Λαθος.Ο γαμος ειναι μια καθαρα τυπικη διαδικασια η οποια θετε την ερωτικη σχεση δυο ανθρωπων δυο σε νομιικα πλαισια.Οι ομοφυλοφιλοι ειναι φορολογουμενοι πολιτες αρα εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα με ολους μας.Η διαδιασι τεκνοποισης δεν ονομαζεται γαμος.
Εισαι γνωστης θυχλογιας;Aλλιως πως ξερεις πως θα ειναι η ψυχολογικη κατασταση των παιδιων.Σταματα να επηρεαζεσα λοιπον αποο στερεοτυπα και δες πιο καθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
λοιπον ... ο γαμος ειναι ενας τροπος για να γινουν αποδεκτοι στην κοινωνια .
σε αυτο ας κανουν οτι θελουν , μιας και εμπλεκονται και θεματα διαθηκης κτλ .
Αλλο πολιτικος γαμος και αλλο θρησκευτικος .

Το ζητημα ειναι αλλο με τα παιδια .
μου θυμιζει το γεγονος που ειχε συμβει στις ΗΠΑ : Διαφορες οργανωσεις για την ισοτητα των δυο φυλων κανανε μυνηση στην εταιρια που εβγαζε κατι κεινουμενα με ρομποτ ( τα εδειχνε καποτε στο αλτερ , μεγαζορντ και τετοια ) γιατι λεει '' δεν υπηρχαν και θυληκα ρομποτ'' και για αυτο αποτελουν κακη επιρροη γα τα παιδια ... ακουσον ακουσον ! δλδ τα ρομποτ οχι μονο εχουν φυλο, αλλα κανουν και παιδια ... που δεν εχουν φυλο σαφως ...
Για τα παιδια το ζητημα ειναι ενα απο μενα . Οχι δια ροπαλου ! προσωπικα θεωρω ανεπιτρεπτο να παρουν σε αυτην την κατρακυλα και αθωες ψυχες.
Εξγουμαι : Γκει καποιος εχει γινει , ειτε λογω ορμονων , δλδ ανωμαλια , ειτε ψυχολογικου τραυματος ή λογω παιδικων βιωματων . πραγματα δλδ που διορθωνονται. Ας μην μιλαμε για διαστροφες , για πραγματα που εννοουνται . οι πιο πολυ ζουνε μια παρεκκλιση των εκφανσεων της ζωης . Επειδη χαιρονται αυτοι τις λοιπες '' σεξουαλικες προτιμησεις'' , δεν σημαινει αυτο πως θα πρεπει να το δεχτω κιολας ...
Επικτητοι παραγοντες δηλαδη κατα κυριο λογο ... επειδη εκοψαν ( ή ηθελε μονη της να την κοψει ) την ουρα της η αλεπου , πρεπει να την κοψουν και τα αλλα ζωα ?
κιολας τι απαιτηση ειναι και αυτη να θελουν παιδια ? καταχρηση δημοκρατιας οσο δεν παει δλδ . Ολα τα ζητουν στο ονομα της δημοκρατιας και ειναι καλα ... αν ειναι δυνατον .
οποιος εχει αντιρρησεις ας μου τις πει μιας και δεν διαβασα τα προηγουμενα της συζητησης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αν πραγματικα εκφρασω τη γνωμη μου πανω στο λόγο σου θα φάω μόνιμο ban! ;)
-----------------------------------------
Δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους. Δεν διαλέγουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις, αυτές διαλέγουν εμάς. :no1:

Πάντως, οι πολύ..."δηλωμένες" με εκνευρίζουν κάπως. Είπαμε, είσαι gay ρε φίλε, αλλά άσε τα παρεό και τα κολλητά jean για τις κοπέλες! :lol:

Τοτε εχεις προβλημα! :nono:
-----------------------------------------
δεν καταλαβαινω πραγματικα τι σχεση μπορει να χει το τι κανει στο κρεβατι του καποιος με το αν ειναι εις θεση να μεγαλωσει ενα παιδακι αν το επιθυμει. Πραγματικα τετοιες αντιληψεις του στυλ "δεν ειναι εις θεση να μεγαλωσουν ομοφυλοφιλοι παιδια", "δεν δινουν σωστο παραδειγμα", "δημιουργουν τραυματα" και δε συμμαζευεται, ειναι τουλαχιστον αναχρονιστικες. Ελεος, τα κολλημενα μυαλα δυστυχως σπιλωνουν ανθωπους και καταστρατηγουν δικαιωματα αδικα για ενα ακομη ευαισθητο ζητημα.
Καποιοι παπαδες ας πουμε που βιασαν στο παρελθον παιδακια ειναι σωστο παραδειγμα ε?
Οι και καλα οικογενειαρχες που δερνουν τις συζυγους και τα παιδακια τους , δεν προκαλουν τραυματα ε?
το αν ο αλλος επιθυμει να πηγαινει με ατομα του ιδιου φυλου μας πειραξε.
Και πραγματικα αυτο το κολλημα με το : "η μητερα" και "ο πατερας" ειναι ανουσιο και αβασιμο. Η φυση επετρεψε (και βιολογικα-με απτα επιστημονικα στοιχεια) την ομοφυλοφιλια, οπως και την ετεροφυλοφιλια, το εμποδιο ειναι αρα η προτιμηση??
τι να πω...
μηπως να μην αφηνουμε να υιοθετουν παιδια και σε οσους αρεσει να τρωνε σαλιγκαρια ας πουμε??(προτιμηση ειναι και αυτο)


ελευθερια σε ολους!
sidet buyuleyijidir sidet umutur
umut suz ve sesiz bir
sesiz bir dunada

με καλυψες απολυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
John,εχω απορια να δω τι το προκλητικο θα ειχε η εκφραση σου...

Μου την στελνεις με πμ,σε παρακαλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
κουβεντα να γινεται . απλα διαφωνεις μαζι μου , οπως και εγω με την σταση τους .
Προσεξε ομως , δεν καταφερθηκα προσωπικα εναντιον τους . Δεν με ενδιαφερει καθολου τι κανει καποιος στην προσωπικη του ζωη ( δε ειμαι ρατσιστης , ολα μια επιλογη ειναι) , αλλα αυτο δεν σημαινει πως προσωπικα το δεχομαι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top