Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Υπάρχουν και οι μονογονεϊκές οικογένειες
Εκεί το πατρικό και μητρικό πρότυπο το αναλαμβάνει ένας γονέας ή κάποιος συγγενής.Στις λεσβιακές οικογένειες που θα είναι και οι δύο γυναίκες πως θα γίνει δηλαδή;
Δεν θα υπάρξει μονομερής τροφοδότηση του ενός προτύπου (του μητρικού στη συγκεκριμένη περίπτωση) στο παιδί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε μπορουν δηλαδη να εχουν συγγενεις οι λεσβιες ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Έκανα EDIT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατι να μην εχουν αρσενικους συγγενεις οι λεσβιες?
Στο πηγαδι καναν την αναγκη τους?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Έκανα EDIT στο αρχικό μου ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ε βασικα αν δεις και αυτο που ειπα πριν οτι ειχε πει μια παιδοψυχολογος, για τα παιδια αρκει να υπαρχει μια επαφη με εναν αντρα που να εχει καλες σχεσεις μαζι τους, οπως ενας θειος, παππους, νονος κτλ. Αν ισχυει δλδ αυτο (που μαλλον ισχυει) δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Όπως ξαναείπα, πολλοί ομοφυλόφιλοι γονείς μπορούν να αναθρέψουν ένα παιδί καλύτερα από ότι οι ετεροφυλόφιλοι άρα αυτό που λες November Rain δεν στέκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
πολλοί ομοφυλόφιλοι γονείς μπορούν να αναθρέψουν ένα παιδί καλύτερα από ότι οι ετεροφυλόφιλοι
Kαι εσύ πως το ξέρεις αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Kαι εσύ πως το ξέρεις αυτο;

Δεν έχεις δει κακούς γονείς; Πάντα υπάρχουν καλοί και κακοί γονείς. Αν οι γονείς αγαπούν το παιδί τους, γιατι να μην είναι ομοφυλόφιλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να το αγαπάνε αλλά δεν ξέρεις αν έχουν και τη δυνατότητα να το αναθρέψουν σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ενώ για τους κανονικούς γονείς το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ρε παιδια απο τη στιγμη που καποιος υιοθετει ενα παιδι αυτο σημαινει πως ΘΕΛΕΙ να γινει γονιος.Αρα οι ομοφυλοφιλοι γονεις θα εχουν γινει γονεις εν γνωση τους,οχι επειδη τους προεκυψε μια ανεπιθημιτη εγκυμοσυνη.Αν θελουν να γινουν γονεις γιατι να μη γινουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Έτσι. Βέβαια, όπως έχω πει σε προηγούμενο ποστ, δεν γίνεται προς το παρόν λόγω των κοινωνικών συνθηκών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vigorous18

Νεοφερμένος

Η vigorous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
:lol: σωστοοός.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κατι ψιλοσχετικο:
Εβλεπα στην τηλεοραση μια παιδοψυχολογο που ελεγε οτι τα παιδια παντα χρειαζονται το γυναικειο προτυπο στη μητερα(επειδη γυναικα τους γεννησε) ενω το αντρικο δε χρειαζεται να ειναι ο πατερας. Μπορει να ειναι οποιοσδηποτε αντρας που να εχει καλη σχεση με τη μητερα και το παιδι. Ο παππους, ο θειος κτλ.
Επομενως, με βαση το παραπανω παντα, τουλαχιστον στα λεσβιακα ζευγαρια δε νομιζω να ειναι προβλημα η υιοθετηση παιδιων απο αποψη προτυπων. Στους αντρες θα ειναι λιγο προβλημα.
Εδω θα σε μαλώσω κυρια πρωην διαχειριστρια διοτι ακους τον καθε ηλιθιο στην τηλεοραση.Ο αμερικανικος ψυχολογικος σύλλογος εχει μιλησει περι αυτου του θεματος και λεει οτι δεν υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις οτι το ποσο αποτελεσματικος γονεας εχει καποια σχεση με την σεξουαλικη προτιμηση , δυο γυναικες ή δυο αντρες εχουν την ιδια καταλληλοτητα να μεγαλωσουνε παιδια σε υγιη περιβαλλοντα.
Οπως εχω ξαναπει και να παντρευονται και να υιοθετουν , το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι τα ατομα που βρισκονται στο αντιθετο ακρο αυτης της αποψης , μονο αυτοι θα δημιουργησουν προβληματα για τα παιδια που μεγαλωνουνε κατω απ μια στεγη ομοφυλοφιλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εδω θα σε μαλώσω κυρια πρωην διαχειριστρια διοτι ακους τον καθε ηλιθιο στην τηλεοραση.Ο αμερικανικος ψυχολογικος σύλλογος εχει μιλησει περι αυτου του θεματος και λεει οτι δεν υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις οτι το ποσο αποτελεσματικος γονεας εχει καποια σχεση με την σεξουαλικη προτιμηση , δυο γυναικες ή δυο αντρες εχουν την ιδια καταλληλοτητα να μεγαλωσουνε παιδια σε υγιη περιβαλλοντα.
Οπως εχω ξαναπει και να παντρευονται και να υιοθετουν , το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι τα ατομα που βρισκονται στο αντιθετο ακρο αυτης της σκεψης , μονο αυτοι θα δημιουργησουν προβληματα για τα παιδια που μεγαλωνουνε κατω απ μια στεγη απο γονείς ομοφυλόφιλων

Κοιτα, εγω με αυτο που ειπα "με βαση το παραπανω παντα" πιστευω δειχνω οτι δεν ειμαι και σιγουρη για το αν ισχυει. Παντως η συγκεκριμενη εκπομπη δεν ελεγε κατι για τη σεξουαλικοτητα του παιδιου, ουτε για ομοφυλοφιλους ουτε τπτ τετοιο ηταν. Ισως παρεξηγησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Εδω θα σε μαλώσω κυρια πρωην διαχειριστρια διοτι ακους τον καθε ηλιθιο στην τηλεοραση.Ο αμερικανικος ψυχολογικος σύλλογος εχει μιλησει περι αυτου του θεματος και λεει οτι δεν υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις οτι το ποσο αποτελεσματικος γονεας εχει καποια σχεση με την σεξουαλικη προτιμηση , δυο γυναικες ή δυο αντρες εχουν την ιδια καταλληλοτητα να μεγαλωσουνε παιδια σε υγιη περιβαλλοντα
Δεν είναι ο κάθε ηλίθιος στην τηλεόραση,έλεος.Όσα βιβλία ψυχολογίας ή σάιτ στο ίντερνετ έχω ανοίξει δεν έχω διαβάσει κάτι που να μην τονίζει την αναγκαιότητα ενός πατρικού και μητρικού πρότυπου.
Και δώσε κανά λινκ για να δω τι λέει ο Αμερικανικός Ψυχολογικός σύλλογος γι αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν νομιζω να παρεξηγησα τιποτα , ειπα οτι εγραψες μια αποψη προερχομενη απο ενα ατομο που δεν ηξερε τι ελεγε.Δεν εχει σημασια το περιεχομενο της εκπομπης αλλα το περιεχομενο του τι ειπε , που ητανε λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εννοω οτι παρεξηγησες αυτο που ειπε η ψυχολογος. Δεν ανεφερε τα προτυπα σχετικα με τη σεξουαλικοτητα του παιδιου, αυτο μου φανηκε τουλαχιστον οτι καταλαβες. Τεσπα δεν εχει κ πολυ νοημα τωρα αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top