Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Α και απο τα προηγούμενα που διατυπώθηκαν η προσβολή της διαθηκης μπορεί να γίνει και ενώ υπάρχει γάμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η ομοφυλία οτι συμβαίνει δεν σημαινει οτι ειναι φυσιολογική... Η πλειοψηφία των ζευγαριών σε όλα τα ειδη δεν είναι ομοφυλοφιλα.
Και για το αν το παιδί θα βγει gay οι πιθανότητες πολλαπλασιαζονται και μεγαλώνουν κατα τεραστιες ποσότητες...Λαθος προτυπα οπως έλεγα απο πριν. Αν οι γονείς είναι φανατικοί της ροκ μουσικής το παιδί έχει ελάχιστες πιθανοτητες να λατρευει την κλασσική μουσική(παραδειγμα).Το ίδιο ισχυει και με τις αρχες και την αντιληψη του σωστου λαθους.


Καταρχας οπως εχει ειπωθει σε προηγουμενα ποστ και εχουν γραφτει και πηγες, στη φυση τα ζωα δεν ειναι κατα αποκλειστικοτητα ομοφυλοφιλα, αλλα χρησιμοποιουν το ομοφυλοφιλο σεξ για να ενισχυσουν τους κοινωνικους τους δεσμους.
"οι πιθανοτητες πολλαπλασιαζονται και μεγαλωνουν σε τεραστιες ποσοτητες..." ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Αλλιως μην πετας ο,τι σου ερχεται...Οσο για το παραδειγμα που θετεις παρακατω κανεις λαθος, με τη λογική σου κανενα ελληνοπουλο δε θα ακουγε αλλη μουσικη περα απο την ελληνικη παραδοσιακη αφου καποιος προπροπαπους λατρευε αυτην τη μουσικη.
Το τι ειναι σωστο και λαθος πρεπει να το σκεφτεται ο καθενας μονος του με ανοιχτο μυαλο και οχι να ακολουθει χωρις αμφισβητηση τα υπαρχοντα "προτυπα" της κοινωνιας. Ετσι εξελισσομαστε αλλωστε.

Κατα τ'αλλα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους δεν εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α και απο τα προηγούμενα που διατυπώθηκαν η προσβολή της διαθηκης μπορεί να γίνει και ενώ υπάρχει γάμος

Ο εκλιπών σύζυγος δεν χρειάζεται καν ν'αφήσει διαθήκη ώστε να έχει δικαιώματα κληρονομιάς ο άλλος σύζυγος. Αυτή είναι η νομική διαφορά. Κι αν μία γυναίκα έχει δικαίωμα στην περιουσία και στο 75% της σύνταξης του εκλιπόντος συζύγου, δε βλέπω το λόγο να μην απολαμβάνει το ίδιο δικαίωμα κι ένας άντρας gay ή μια γυναίκα λεσβία, από τη στιγμή που για το ζευγάρι η σχέση ήταν ακριβώς η ίδια, ερωτική. Ξεκαθαρίζω ότι δε μιλάω ούτε για γάμους, ούτε για "οικογένειες", ούτε φυσικά για παιδιά. Τουλάχιστον όχι σε αυτή τη φάση. Αλλά το να λέμε ότι ο νόμος τους αντιμετωπίζει ισότιμα είναι 100% ψευδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καταρχας οπως εχει ειπωθει σε προηγουμενα ποστ και εχουν γραφτει και πηγες, στη φυση τα ζωα δεν ειναι κατα αποκλειστικοτητα ομοφυλοφιλα, αλλα χρησιμοποιουν το ομοφυλοφιλο σεξ για να ενισχυσουν τους κοινωνικους τους δεσμους.
"οι πιθανοτητες πολλαπλασιαζονται και μεγαλωνουν σε τεραστιες ποσοτητες..." ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Αλλιως μην πετας ο,τι σου ερχεται...Οσο για το παραδειγμα που θετεις παρακατω κανεις λαθος, με τη λογική σου κανενα ελληνοπουλο δε θα ακουγε αλλη μουσικη περα απο την ελληνικη παραδοσιακη αφου καποιος προπροπαπους λατρευε αυτην τη μουσικη.
Το τι ειναι σωστο και λαθος πρεπει να το σκεφτεται ο καθενας μονος του με ανοιχτο μυαλο και οχι να ακολουθει χωρις αμφισβητηση τα υπαρχοντα "προτυπα" της κοινωνιας. Ετσι εξελισσομαστε αλλωστε.

Κατα τ'αλλα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους δεν εχεις.
:mpam::mpam::mpam:Ναι κοπελιά έχεις δίκιο... Και στις φυλακές οτι γινεται γινεται για να ενισχυθούν οι κοινωνικές σχεσεις μεταξυ των κρατουμένων.
Δέχομαι το παραδειγμα ηταν ατυχες αλλα θα παω σε κάτι πιο ειδικο :πες οτι οι γονεις σου ειναι κουμουνιστες. Εεε, οι πιθανότητες να βγεις φιλοβασιλική δεν ειναι απλά λιγες, ειναι μηδαμινές.(τυχαιο παραδειγμα)
Επίσης βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και σκέψου, συμφωνα με την ιατρική η ομοφυλοφιλία δεν προκαλειται αποκλειστικα απο γονίδια.Συμφωνα με την επικρατούσα αποψη οφείλεται στο προτυπο που επικρατει μεσα στην οικογένεια και τις σχεσεις μεταξύ των γονέων. Και αυτό αν θέλεις να το επιβεβαιωσεις( γιατί είναι σίγουρο )ψαξτο.
Και οχι κοπελια πρόβλημα δεν έχω και μαλιστα ξερω και ατομα ομοφυλοφιλα και η συμπεριφορά μου ειναι μια χαρα με αυτά.
Ο εκλιπών σύζυγος δεν χρειάζεται καν ν'αφήσει διαθήκη ώστε να έχει δικαιώματα κληρονομιάς ο άλλος σύζυγος. Αυτή είναι η νομική διαφορά. Κι αν μία γυναίκα έχει δικαίωμα στην περιουσία και στο 75% της σύνταξης του εκλιπόντος συζύγου, δε βλέπω το λόγο να μην απολαμβάνει το ίδιο δικαίωμα κι ένας άντρας gay ή μια γυναίκα λεσβία, από τη στιγμή που για το ζευγάρι η σχέση ήταν ακριβώς η ίδια, ερωτική. Ξεκαθαρίζω ότι δε μιλάω ούτε για γάμους, ούτε για "οικογένειες", ούτε φυσικά για παιδιά. Τουλάχιστον όχι σε αυτή τη φάση. Αλλά το να λέμε ότι ο νόμος τους αντιμετωπίζει ισότιμα είναι 100% ψευδές.
οκ εδώ με έχεις :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroula57

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δν με ενοχλουν ...αλλα οχι να παντρευονται και να ιυοθετουν παιδια ...ελεοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
:mpam::mpam::mpam:Ναι κοπελιά έχεις δίκιο... Και στις φυλακές οτι γινεται γινεται για να ενισχυθούν οι κοινωνικές σχεσεις μεταξυ των κρατουμένων.
Δέχομαι το παραδειγμα ηταν ατυχες αλλα θα παω σε κάτι πιο ειδικο :πες οτι οι γονεις σου ειναι κουμουνιστες. Εεε, οι πιθανότητες να βγεις φιλοβασιλική δεν ειναι απλά λιγες, ειναι μηδαμινές.(τυχαιο παραδειγμα)
Επίσης βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και σκέψου, συμφωνα με την ιατρική η ομοφυλοφιλία δεν προκαλειται αποκλειστικα απο γονίδια.Συμφωνα με την επικρατούσα αποψη οφείλεται στο προτυπο που επικρατει μεσα στην οικογένεια και τις σχεσεις μεταξύ των γονέων. Και αυτό αν θέλεις να το επιβεβαιωσεις( γιατί είναι σίγουρο )ψαξτο.
Και οχι κοπελια πρόβλημα δεν έχω και μαλιστα ξερω και ατομα ομοφυλοφιλα και η συμπεριφορά μου ειναι μια χαρα με αυτά.


Κοιτα, εγω ανεφερα οτι εχουν δοθει πηγες για αυτα που λεω κι εσυ συνεχιζεις να λες λογια του αερα.
Οσο για το παραδειγμα που δινεις παρακατω σαφως και δεν ισχυει. Οι γονεις μου ειναι καπιταλιστες και η αδερφη μου κομμουνιστρια. Υπαρχει κατι που λεγεται προσωπικη κριση.
Συμφωνα με την ιατρικη, δεν εχουν 100% σιγουρη απαντηση σχετικα με το πως προκυπτει, λενε οτι ειναι γεννετικη προδιαθεση σε συνδιασμο με βιωματα σε μικρη ηλικια. Λοιπον διαβασε λιγο wikipedia εστω, η δες προηγουμενα ποστς που εχουν δοθει λινκς.
Εγω συμπαινω οτι εχεις προβλημα απο τον τροπο που μιλας

Κοίτα, με τους ομοφυλοφυλους οπως εχω δηλωσει τιποτα δεν εχω. Αλλα δεν ειναι οτι φυσιολογικό. Με αυτήν την διαδικασία τροφοδοτείς μια αλυσιδα του είδους τους (λιγο κυνικο ακουγεται...αλλα τι να κανουμε). Και ενταξει, δεν αποφασισαν εκεινοι τι να γινουν αλλα δεν ειναι λογικο να δημιουργουνται αλλα ατομα του ιδιου ειδους απο την στιγμη που θα μπορουσαμε να το αποφυγουν. Και αλλωστε η φυση απο μονη της εχει αποφασισει ποιοι θα κανουν τι με ποιους.

και "λαθος προτυπα". Το να δηλωνεις κατι και μετα να λες τετοια πραγματα το ψιλο αναιρει αυτο που δηλωσες... Τεσπα αυτο δεν με νοιαζει και τοσο οσο τα προηγουμενα που ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
:mpam::mpam::mpam:Ναι κοπελιά έχεις δίκιο... Και στις φυλακές οτι γινεται γινεται για να ενισχυθούν οι κοινωνικές σχεσεις μεταξυ των κρατουμένων.
Δέχομαι το παραδειγμα ηταν ατυχες αλλα θα παω σε κάτι πιο ειδικο :πες οτι οι γονεις σου ειναι κουμουνιστες. Εεε, οι πιθανότητες να βγεις φιλοβασιλική δεν ειναι απλά λιγες, ειναι μηδαμινές.(τυχαιο παραδειγμα)
Επίσης βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και σκέψου, συμφωνα με την ιατρική η ομοφυλοφιλία δεν προκαλειται αποκλειστικα απο γονίδια.Συμφωνα με την επικρατούσα αποψη οφείλεται στο προτυπο που επικρατει μεσα στην οικογένεια και τις σχεσεις μεταξύ των γονέων. Και αυτό αν θέλεις να το επιβεβαιωσεις( γιατί είναι σίγουρο )ψαξτο.
Και οχι κοπελια πρόβλημα δεν έχω και μαλιστα ξερω και ατομα ομοφυλοφιλα και η συμπεριφορά μου ειναι μια χαρα με αυτά.
:):)

Κοίτα, επειδή έχω μεγαλώσει και μοιραστεί τη ζωή μου με κοπέλα που είναι ομοφυλόφιλη, μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι δεν πάει αναγκαστικά με πρότυπα. Αν πηγαινε ετσι η φίλη μου, θα ταν παντρεμενη και κολλημενη σε προτυπα του 50 (την ξερω απο κουνια, οπως και την οικογενεια της.)

Τεσπά, δεν μου αρέσει ο τρόπος σου και το ότι είσαι τόσο απόλυτη. Ίσως επειδή έχω μεγαλώσει με το συγκεκριμένο άτομο και γνωριζω απ εξω το πως λειτουργει σαν ατομο στην σεξουαλική της επιλογή.

Κι εμένα οι γονείς μου κομμουνιστές είναι, αλλά εγώ δεν είμαι ούτε κατα διάνοια, μπαι δε ουέι. Έχω άλλα ερεθίσματα τα οποία ήρθαν απο μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Κοιτα, εγω ανεφερα οτι εχουν δοθει πηγες για αυτα που λεω κι εσυ συνεχιζεις να λες λογια του αερα.
Λοιπον διαβασε λιγο wikipedia εστω, η δες προηγουμενα ποστς που εχουν δοθει λινκς.
Αγαπητή μου αν νομίζεις ότι το ενα αντιπροσωπεύει τα πάντα τι να σου πω. Και επίσης η wikipedia δεν ειναι ο παντωγνωστης... Εν παση παριπτωση σταματω να ασχολουμαι γιατί οτι και να σου λέω εσυ τα δικά σου θα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου ως προς την επιρροή του σπιτιού και λοιπής κοινωνικοποίησης. Το παιδί ούτως ή άλλως θα έχει πρότυπα. Όποιος ισχυρίζεται ότι το σπίτι δεν επηρεάζει είναι λάθος. Το θέμα είναι αν τελικά κάποιος μπορεί ν'αξιολογήσει το straight πρότυπο ως το σωστό και το gay ως λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Τεσπά, δεν μου αρέσει ο τρόπος σου και το ότι είσαι τόσο απόλυτη. Ίσως επειδή έχω μεγαλώσει με το συγκεκριμένο άτομο και γνωριζω απ εξω το πως λειτουργει σαν ατομο στην σεξουαλική της επιλογή.
έχεις δίκιο ότι είμαι απολυτη αλλα μου σπαει τα νευρα όταν κάποιος φερνει αντιρρηση μονο και μονο για να φερει αντιρρηση(οχι εσύ...:D). Όσο για το αν έχω προβλημα με ομοφυλοφιλους δεν έχω και ξερω ατομα όπως εχω πει παραπάνω με τα οποία έχω εξειρετικές σχέσεις απλως θεωρω οτι δεν είναι κατι φυσιολογικό...
-----------------------------------------
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου ως προς την επιρροή του σπιτιού και λοιπής κοινωνικοποίησης. Το παιδί ούτως ή άλλως θα έχει πρότυπα. Όποιος ισχυρίζεται ότι το σπίτι δεν επηρεάζει είναι λάθος. Το θέμα είναι αν τελικά κάποιος μπορεί ν'αξιολογήσει το straight πρότυπο ως το σωστό και το gay ως λάθος.
Σε μία νεαρή ηλικία είναι λιγο δυσκολο το παιδί να είναι ώριμο αρκετα ώστε να διαμορφώσει αποψη. Αλλα για ακομα μια φορα:
Ο ΚΑΘΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
o καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει στο κρεβατι του οποτε δεν εχω κανενα προβλημα μαζι τους.......επισης θεωρω οτι πρεπει να νομιμοποιηθει κ η υιοθεηση παιδιων απο ομοφυλοφιλους γιατι η σεξουαλικοτητα δεν εχει καμια σχεση με το ποσο καλος η κακος γονεις ειναι καποιος...αν τηρουν τα κριτηρια κ ειναι καταλληλοι για γονεις φρονω οτι πρεπει να προχωρουν στην υιοθετηση μια πολυ σημαντικη κ ανθρωπιστικη κινηση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αγαπητή μου αν νομίζεις ότι το ενα αντιπροσωπεύει τα πάντα τι να σου πω. Και επίσης η wikipedia δεν ειναι ο παντωγνωστης... Εν παση παριπτωση σταματω να ασχολουμαι γιατί οτι και να σου λέω εσυ τα δικά σου θα λες.

Οχι δεν ειναι παντογνωστης αλλα χρησιμοποιει πηγες (ως επι το πλειστον) για αυτα που λεει πραγμα που του δινει αρκετα ισχυρο στηριγμα. Και εγω σε παραθετω εκει, εσυ αντιθετως λες πραγματα χωρις να τα στηριζεις πουθενα.


έχεις δίκιο ότι είμαι απολυτη αλλα μου σπαει τα νευρα όταν κάποιος φερνει αντιρρηση μονο και μονο για να φερει αντιρρηση(οχι εσύ...).


Αν αναφερεσαι σε μενα αναρωτιεμαι που ειδες οτι σου φερνω αντιρρηση μονο για να σου φερω αντιρρηση, οταν σου λεω οτι εγω στηριζω καπου αυτα που λεω ενω εσυ συνεχιζεις χωρις να μου παραθεσεις κανενα στοιχειο, καμια ερευνα, καμια πηγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται και την σφηκα σφιγγεται. Εγω δεν ανεφερα ονομα. Αλλα μπορω να δεχτω οτι ειμαστε διαφορετικα ατομα με διαφορετικες νοοτροπιες και για αυτο οσο μιλαμε εδω περα δεν γινεται να πεισουμε η μια την αλλη... Οποτε συγγνωμη για την επιθετικη συμπεριφορά μου στις προηγουμενες μου δημοσιευσεις αλλα επετρεψε μου να διατηρησω την αποψη μου.
-----------------------------------------
:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina1994

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται τοση κουβεντα . Οπως εγω σαν ''φυσιολογικη'' μπορω να παντρευτω και να υιοθετησω παιδια εκεινοι γιατι εχω πια ειναι η διαφορα .Την ιδια αγαπη θα τους δωσει και ισως και περισσοτερη .Και μην ακουω βλακειες οτι θα μεγαλωσουν χωρις προτυπα και ποιον\α θα φωναζει μαμα και μπαμπα . Τελος παντων ενα παιδι ειναι απαισιο να μεγαλωνει σε ορφανοτροφειο..:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Τα δεχομαι ολα,εκτος απο την υιοθετηση παιδιου.Το παιδι αυτο θα μεγαλωσει βλεποντας πραγματα κι εχοντας παραστασεις που θα του διαμορφωνουν υποσυνειδητα και τη δικη του σεξουαλικη ταυτοτητα(προφανως στα προτυπα των γονιων του).Να το πω πιο απλα..και να μην ηταν να γινει ομοφυλοφιλο το παιδι με 2 ομοφυλοφιλους γονεις αυξανονται οι πιθανοτητες να γινει λογω των εικονων που θα χει οσο θα μεγαλωνει.

Ασε που δε θα ναι ξεκαθαρο ποιος πχ. θα πρεπει να τον ξεσκατιζει και ποιος να τον πηγαινει βολτα:P

Και στη τελικη οσο τιγκα γκει κι αν ειναι ο αλλος το ρολο της μανας δε μπορει να τον αναπληρωσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αρκεί να είναι λίγο διακριτικοί και να μην είναι απαιτητικοί από την μια μέρα στην άλλη η κοινωνία να αλλάξεις αντιλήψεις αιώνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Τα δεχομαι ολα,εκτος απο την υιοθετηση παιδιου.Το παιδι αυτο θα μεγαλωσει βλεποντας πραγματα κι εχοντας παραστασεις που θα του διαμορφωνουν υποσυνειδητα και τη δικη του σεξουαλικη ταυτοτητα(προφανως στα προτυπα των γονιων του).Να το πω πιο απλα..και να μην ηταν να γινει ομοφυλοφιλο το παιδι με 2 ομοφυλοφιλους γονεις αυξανονται οι πιθανοτητες να γινει λογω των εικονων που θα χει οσο θα μεγαλωνει.

Ασε που δε θα ναι ξεκαθαρο ποιος πχ. θα πρεπει να τον ξεσκατιζει και ποιος να τον πηγαινει βολτα:P

Και στη τελικη οσο τιγκα γκει κι αν ειναι ο αλλος το ρολο της μανας δε μπορει να τον αναπληρωσει..


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Τα δεχομαι ολα,εκτος απο την υιοθετηση παιδιου.Το παιδι αυτο θα μεγαλωσει βλεποντας πραγματα κι εχοντας παραστασεις που θα του διαμορφωνουν υποσυνειδητα και τη δικη του σεξουαλικη ταυτοτητα(προφανως στα προτυπα των γονιων του).Να το πω πιο απλα..και να μην ηταν να γινει ομοφυλοφιλο το παιδι με 2 ομοφυλοφιλους γονεις αυξανονται οι πιθανοτητες να γινει λογω των εικονων που θα χει οσο θα μεγαλωνει.

Διαφωνώ. Το πρόβλημα με την υιοθέτηση δεν είναι ότι τα παιδιά έχουν περισσότερες πιθανότητες να γίνουν ομοφυλοφιλοι, γιατι σε μία ελεύθερη κοινωνία ο καθένας έχει τη δυνατότητα να κάνει μία προσωπική επιλογή ανάλογα με αυτό που τον αντιπροσωπεύει.

Όμως δεν ζούμε σε ελεύθερη κοινωνία. Το πρόβλημα με την υιοθέτηση είναι η τάση περιθωριοποίησης των ομοφυλοφίλων που θα είχε ως αποτέλεσμα στην περιθωριοποίηση του παιδιού τους και τον επηρεασμό του ψυχισμού του. Άρα μέχρι η κοινωνία μας να αλλάξει τρόπο σκέψης δεν πρέπει να δημιουργούμε νέα θύματα κοινωνικού ρατσισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Διαφωνώ. Το πρόβλημα με την υιοθέτηση δεν είναι ότι τα παιδιά έχουν περισσότερες πιθανότητες να γίνουν ομοφυλοφιλοι, γιατι σε μία ελεύθερη κοινωνία ο καθένας έχει τη δυνατότητα να κάνει μία προσωπική επιλογή ανάλογα με αυτό που τον αντιπροσωπεύει.

Όμως δεν ζούμε σε ελεύθερη κοινωνία. Το πρόβλημα με την υιοθέτηση είναι η τάση περιθωριοποίησης των ομοφυλοφίλων που θα είχε ως αποτέλεσμα στην περιθωριοποίηση του παιδιού τους και τον επηρεασμό του ψυχισμού του. Άρα μέχρι η κοινωνία μας να αλλάξει τρόπο σκέψης δεν πρέπει να δημιουργούμε νέα θύματα κοινωνικού ρατσισμού.

:no1:


Κατι ψιλοσχετικο:
Εβλεπα στην τηλεοραση μια παιδοψυχολογο που ελεγε οτι τα παιδια παντα χρειαζονται το γυναικειο προτυπο στη μητερα(επειδη γυναικα τους γεννησε) ενω το αντρικο δε χρειαζεται να ειναι ο πατερας. Μπορει να ειναι οποιοσδηποτε αντρας που να εχει καλη σχεση με τη μητερα και το παιδι. Ο παππους, ο θειος κτλ.
Επομενως, με βαση το παραπανω παντα, τουλαχιστον στα λεσβιακα ζευγαρια δε νομιζω να ειναι προβλημα η υιοθετηση παιδιων απο αποψη προτυπων. Στους αντρες θα ειναι λιγο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πιστεύω πως ένα παιδάκι που θα ζούσε σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν θα ένοιωθε καλά. Τουλάχιστον στην σημερινή κοινωνία .Θα πρέπει πρώτα να προοδεύσουμε κοινωνικά και σε πολύ πολύ μεγάλο βαθμό για να γίνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top