Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

ΕΜΙΛΥ

Νεοφερμένος

Η ΕΜΙΛΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους, είναι άνθρωποι όπως όλοι και φυσικά δε θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να θεωρούνται ανήθικοι...Αυτό που δεν εγκρίνω με τίποτα είναι το να υιοθετούν παιδιά γιατί τους προβάλλουν λανθασμένα πρότυπα από την άποψη ότι δεν θα υπάρχει μέσα στο σπίτι και το αντρικό και το γυναικείο πρότυπο που θα κρατήσουν σε μια ισορροπία ψυχοσωματική το μικρό παιδί. Αναπόφευκτα θα αποκτήσει τις ίδιες συνήθειες και προτιμήσεις με αυτούς αφού σαν γονείς δε μπορεί να κάνουν λάθος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη για το αν η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική...
Δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, αλλά δεν θα ήθελα να υιοθετούν παιδιά, για τους λόγους που είπε η Έμιλυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αυτό που δεν εγκρίνω με τίποτα είναι το να υιοθετούν παιδιά γιατί τους προβάλλουν λανθασμένα πρότυπα από την άποψη ότι δεν θα υπάρχει μέσα στο σπίτι και το αντρικό και το γυναικείο πρότυπο που θα κρατήσουν σε μια ισορροπία ψυχοσωματική το μικρό παιδί. Αναπόφευκτα θα αποκτήσει τις ίδιες συνήθειες και προτιμήσεις με αυτούς αφού σαν γονείς δε μπορεί να κάνουν λάθος....

Κι εγω το πιστευα παλιοτερα αυτο,αλλα δεν νομιζω να στεκει.Αν ολα τα παιδια υιοθετουσαν τις προτημισεις των γονιων τους,δεν θα υπηρχαν ομοφυλοφιλοι...
Το αντρικο και το γυναικειο προτυπο αν δεν μπορει να'ναι ο μπαμπας κι η μαμα,θα'ναι ο μπαμπας κι η θεια,ή η μαμα κι ο θειος...Ασε που αν το παμε ετσι,αν σ'ενα ζευγαρι πεθανει ο ενας,ο αλλος γονεας πρεπει να παραδωσει το παιδι,γιατι δεν προβαλλονται τα σωστα προτυπα μεσα στο σπιτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εχω μια απορια,

Τελικα γινονται η γεννιουνται οι ομοφυλοφιλοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εχω μια απορια,

Τελικα γινονται η γεννιουνται οι ομοφυλοφιλοι?

Οσους ξερω γω και για οσες περιπτωσεις εχω ακουσει, γεννιουνται. Δηλαδη το καταλαβαινουν στο δημοτικο...δε μπορεις να πεις οτι εκει εχεις και την πολυτελεια να επιλεξεις, οταν δεν ξερεις καν τι ειναι οι σχεσεις το σεξ ο ερωτας και η ελξη συνειδητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η πιθανότερη εξήγηση είναι πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι συνδυασμός γενετικής προδιάθεσης (γονιδίων) και εμπειριών. Ακόμη ερευνάται, όμως, οπότε καλό είναι να μην απολυτολογούμε. Επιλογή δεν είναι εξ'ορισμού, διότι ούτε και το τι εμπειρίες θα βιώσουμε είναι στην επιλογή μας, πόσο μάλλον με ποια γονίδια θα γεννηθούμε. Το ότι οι περισσότεροι το ανακαλύπτουν εκεί κάπου στο τέλος του Δημοτικού δεν σημαίνει οτι γεννιούνται έτσι αποκλειστικά. Βασικά δεν σημαίνει τίποτα, γιατί οι εμπειρίες που καθορίζουν τον άνθρωπο είναι όσες συμβαίνουν πριν το λανθάνον στάδιο της ανάπτυξης, ειδικά στα πρώτα χρόνια της ζωής, δηλαδή πολύ πριν από τότε που το ανακαλύπτουν οι περισσότεροι. Οπότε δεν μπορούμε με βεβαιότητα να λέμε οτι έπαιξε μεγαλύτερο ρόλο η προδιάθεση. Το πιθανότερο, η πιο λογική εξήγηση, είναι να πρόκειται για συνδυασμό εμπειριών και προδιάθεσης, αλλά τονίζω οτι επιστημονικά δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η πιθανότερη εξήγηση είναι πως ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι συνδυασμός γενετικής προδιάθεσης (γονιδίων) και εμπειριών. Ακόμη ερευνάται, όμως, οπότε καλό είναι να μην απολυτολογούμε. Επιλογή δεν είναι εξ'ορισμού, διότι ούτε και το τι εμπειρίες θα βιώσουμε είναι στην επιλογή μας, πόσο μάλλον με ποια γονίδια θα γεννηθούμε. Το ότι οι περισσότεροι το ανακαλύπτουν εκεί κάπου στο τέλος του Δημοτικού δεν σημαίνει οτι γεννιούνται έτσι αποκλειστικά. Βασικά δεν σημαίνει τίποτα, γιατί οι εμπειρίες που καθορίζουν τον άνθρωπο είναι όσες συμβαίνουν πριν το λανθάνον στάδιο της ανάπτυξης, ειδικά στα πρώτα χρόνια της ζωής, δηλαδή πολύ πριν από τότε που το ανακαλύπτουν οι περισσότεροι. Οπότε δεν μπορούμε με βεβαιότητα να λέμε οτι έπαιξε μεγαλύτερο ρόλο η προδιάθεση. Το πιθανότερο, η πιο λογική εξήγηση, είναι να πρόκειται για συνδυασμό εμπειριών και προδιάθεσης, αλλά τονίζω οτι επιστημονικά δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη.


Δε μιλησα για τελος δημοτικου, 5-7 χρονων... αρχη δηλαδη...Ολες οι εμπειριες στη ζωη καθοριζουν τον ανθρωπο, οχι μονο αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι καθοριστικότερες, ειδικά σε τόσο βασικά θέματα, έχει αποδειχτεί οτι βιώνονται μέχρι τα 4 ή τα 5 πρώτα χρόνια της ζωής. Σπανίως ένας τριαντάρης θα το γυρίσει επειδή είχε κάποια οποιαδήποτε εμπειρία. Κάποια πράγματα καθορίζονται απο πολύ νωρίς και ισχύουν εσσαεί, όπως πχ. τα βασικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι δεν αντιλεγω, ηταν γενικοτερο το σχολιο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω ήταν οτι δεν έχει αποδειχτεί ακόμη κάτι συγκεκριμένο περί σεξουαλικού προσανατολισμού και με επιφύλαξη δεχόμαστε ως πιο πιθανό, έναν συνδυασμό προδιάθεσης και βιωμάτων. Η πιο δόκιμη απάντηση, λοιπόν, είναι οτι πιθανότατα ΚΑΙ γεννιόμαστε ΚΑΙ γινόμαστε gay/str8/bi κλπ. κατά τις περισσότερες των περιπτώσεων, μέχρι να διατυπωθεί κάτι άλλο που θα είναι πιο τεκμηριωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν πρεπει να υπαρχει η επιλογη
να μην παντρευονται αλλα να υιοθετουν παιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να είσαι παντρεμένος για να υιοθετήσεις παιδί, χωρίς να παίρνω και όρκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν ξέρω για την Ελλάδα, πάντως η Angelina Jolie υιοθέτησε χωρίς να είναι παντρεμένη :D

Ως προς τις σχέσεις των ομοφυλοφίλων ας πάνε να κάνουνε ότι θέλουνε...δε με νοιάζει και προσωπικά έχω αρκετούς φίλους ομοφυλόφιλους και είναι μια χαρά παιδιά...

Τώρα σχετικά με την υιοθεσία, εφόσον υπάρχει ένα ανδρικό ή ένα γυναικείο πρότυπο μέσα στην οικογένεια δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο μεγάλωμα του παιδιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
και η Ντενιση υιοθετησε και δεν ηταν παντρεμενη..αρα γινεται και στην Ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν ξέρω για την Ελλάδα, πάντως η Angelina Jolie υιοθέτησε χωρίς να είναι παντρεμένη :D
Αυτή έχει βάλει στόχο να υιοθετήσει όλα τα πιαδιά της αφρικής , gotta catch them all! Blackemon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους, είναι άνθρωποι όπως όλοι και φυσικά δε θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να θεωρούνται ανήθικοι...Αυτό που δεν εγκρίνω με τίποτα είναι το να υιοθετούν παιδιά γιατί τους προβάλλουν λανθασμένα πρότυπα από την άποψη ότι δεν θα υπάρχει μέσα στο σπίτι και το αντρικό και το γυναικείο πρότυπο που θα κρατήσουν σε μια ισορροπία ψυχοσωματική το μικρό παιδί. Αναπόφευκτα θα αποκτήσει τις ίδιες συνήθειες και προτιμήσεις με αυτούς αφού σαν γονείς δε μπορεί να κάνουν λάθος....

αυτη η αποψη δεν εχει βασιμο επιχειρημα:)


σε διαβεβαιωνω οτι η ψυχοσωματικη ισορροπια δεν θιγεται καθολου απο το αν και οι δυο γονεις εχουν τα ιδια γεννητικα οργανα και επιλεγουν να συνουσιαζονται με εναν ορισμενο τροπο που επιθυμουν...και λαχταρουν ομοφυλους χαρακτηρες για ερωτικους συντροφους...

το προτυπο που θα παρει ενα παιδι οριζεται απο τον τροπο σκεψης...οχι απο τις φυσεις...αμα οι φυσεις δινουν τον σωστο προσανατολισμο, το προβλημα ανατροφης δεν υφισταται σε ομοφυλοφιλους ειτε ετεροφιλοφυλους που ειναι το ιδιο..

θαρρω οτι η ψυχοσωματικη ισορροπια χανεται στα πλαισια αντιληψεων που πιθανον παραμεθωριοποιουν παιδια ομοφυλοφιλων και τους θετουν σε εναν ασφικτικο κλοιο ρατσισμου και ειρωνειας επειδη απλα οι γονεις τους διαφερουν απο το επικρατεστερο μοντελο...
αυτοι που φερουν αντιληψεις που διαχωριζουν τους ομοφυλοφιλους, αυτοι χαλανε τις ισορροπιες...

η σπιλωση της διαφορετικοτητας του αλλου μονο οπισθοδρομει την κοινωνια και δημιουργει αδικια, ανισοτητες και εντασεις στο φασμα των σχεσεων...


ελευθερια σε ολους


In FlAmEs Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Καθένας μπορει να είναι ότι θέλει και να έχει οποια προτιμιση του αρέσει αρκει να μη θίγει τους υπόλοιπους.Η ελευθερία του ενός τελειώνει εκει που αρχίζει του άλλου.Ελευθεροι ανθρωποι είμαστε ας πράξει ο καθένας ότι θέλει αρκει να μη κάνει κακο στους υπόλοιπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
θαρρω οτι η ψυχοσωματικη ισορροπια χανεται στα πλαισια αντιληψεων που πιθανον παραμεθωριοποιουν παιδια ομοφυλοφιλων και τους θετουν σε εναν ασφικτικο κλοιο ρατσισμου και ειρωνειας επειδη απλα οι γονεις τους διαφερουν απο το επικρατεστερο μοντελο...
αυτοι που φερουν αντιληψεις που διαχωριζουν τους ομοφυλοφιλους, αυτοι χαλανε τις ισορροπιες...

Σωστά αλλά ποιός άνθρωπος έχει ψυχοσωματική ισορροπία στις μέρες μας?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia.yo

Νεοφερμένος

Η Μία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους!Όμως εντάξει δν είναι καθόλου σωστό να υιοθετούν παιδιά που θα είναι δυστυχισμένα όση αγάπη κ αν τους δίνουν...Είναι πολύ λάθος ...Αυτή είναι η άποψη μου...Τι θα λέει το παιδί έχω τον Κώστα μαμά και τον Φίλιππο μαμά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Φένεται ότι το 12χρονο μυαλό σου δεν έκανε τον κόπο να διαβάσει τα επιχειρήματα των προηγούμενων σελίδων.Απλά μεταφέρεις τις απόψεις άλλων χωρίς καν να αιτιολογείς γιατί νομίζεις ότι τα πιστεύεις.Δεν μπορούμε να επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα για να προσαρμοστούμε στις εγωιστικές ανάγκες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top