Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
μιβ τα γρανάζια του χρόνου κινούνται ίσως ήρθε ο καιρός να επαναπροσδιοριστεί η οικογένεια και ίσως είμαι λίγο ιδεαλιστής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι ούτε μονο η αγάπη, ούτε μονο οι αρχές, ούτε μόνο οι αξίες. Ένα παιδί χρειάζεται πατέρα και μητέρα, είτε θετούς, είτε φυσικούς. Ο μόνος λόγος να μην υπάρχει χειροπιαστά αυτό το πρότυπο ειναι θάνατος ή διαζύγιο, που όμως σε καμία περίπτωση δεν διαγράφει την ύπαρξη του πατέρα ή της μητέρας αντίστοιχα, απλώς την τοποθετεί αλλού, στην επουράνια ζωή ή σε ένα άλλο σπίτι.
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε οτι ένα παιδί πρέπει να έχει ενα ΜΠΑΜΠΑ και μία ΜΑΜΑ ???? Δηλαδή έλεος!

Τη λογική που λέει οτι επειδή περνάει ο χρόνος πρέπει ν'αλλάξουν κι οι θεμελιώδεις αρχές δεν την κατανοώ. Απο πάντα υπήρχαν ομοφυλόφιλοι και μάλιστα σε πιο ανοιχτές κοινωνίες από τη δική μας. Δεν απαίτησαν όμως ποτέ να φτιάξουν οικογένειες με τη μορφή μιας φυσιολογικής οικογένειας με πατέρα, μάνα και παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δε μου λέει κάτι το ότι ένα ομόφυλο ζευγάρι μπορεί κάλλιστα να αναπτύξει μια σχέση που ξεπερνά το ερωτικό στοιχείο. Ούτε επίσης το ότι μπορεί να το αναθρέψει με αρχές και αξίες. Αυτό μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε ευσυνείδητος άνθρωπος. Εδώ, όμως, μιλάμε για οικογένεια, με την έννοια που έχει οριστεί από την ιστορία των κοινωνικών σχέσεων του ανθρώπου. Και ένα παιδί, που μεγαλώνει με την γιαγιά του μπορεί να ανατραφεί με αξίες και αρχές, γιατί πολύ απλά έτσι το έφερε η ζωή. Κανείς, όμως, δε μπορεί να στερήσει από κανέναν μια "οικογένεια". Ειλικρινά, λυπάμαι τα παιδιά στα ορφανοτροφεία... Αυτά και αν έχουν κατανοήσει την πραγματική αξία της οικογένειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι του:no1:
γιατι το επικεντρωνεις σε αυτο? το να εχεις μια σχεση ομοφυλοφιλικη ή οχι δεν εχει να κανει μονο με το σεξ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν είναι ούτε μονο η αγάπη, ούτε μονο οι αρχές, ούτε μόνο οι αξίες. Ένα παιδί χρειάζεται πατέρα και μητέρα, είτε θετούς, είτε φυσικούς. Ο μόνος λόγος να μην υπάρχει χειροπιαστά αυτό το πρότυπο ειναι θάνατος ή διαζύγιο, που όμως σε καμία περίπτωση δεν διαγράφει την ύπαρξη του πατέρα ή της μητέρας αντίστοιχα, απλώς την τοποθετεί αλλού, στην επουράνια ζωή ή σε ένα άλλο σπίτι.
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε οτι ένα παιδί πρέπει να έχει ενα ΜΠΑΜΠΑ και μία ΜΑΜΑ ???? Δηλαδή έλεος!

Τη λογική που λέει οτι επειδή περνάει ο χρόνος πρέπει ν'αλλάξουν κι οι θεμελιώδεις αρχές δεν την κατανοώ. Απο πάντα υπήρχαν ομοφυλόφιλοι και μάλιστα σε πιο ανοιχτές κοινωνίες από τη δική μας. Δεν απαίτησαν όμως ποτέ να φτιάξουν οικογένειες με τη μορφή μιας φυσιολογικής οικογένειας με πατέρα, μάνα και παιδιά.

Τις "θεμελιωδης αρχες" τις θετουν οι ανθρωποι, και οι ανθρωποι μπορουν να τις επαναπροσδιορισουν. Δεν υπαρχει "πρεπει να εχει μπαμπα και μαμα", εφ'οσον οι ανθρωποι θελησουν να το αλλαξουν. Τα παιδια σε ομοφυλοφιλικες οικογενειες σαφως θα γνωριζουν οτι υπαρχουν και ετεροφυλοφιλικες, με... μπαμπα και μαμα απλως θα ξερουν οτι υπαρχει και η δικη τους. Οπως υπαρχουν οικογενειες μονογονεϊκες, οικογενειες με θετους γονεις, με πατριους, μητριες, κτλ. Δεν θα εχουν την ψευδαισθηση αυτα τα παιδια οτι οι μονες οικογενειες και "σωστες" ειναι οι ομοφυλοφιλικες. Το οτι περναει ο χρονος και πρεπει να αλλαξουν απλουστατα υποδεικνυει την εξελιξη της κοινωνιας λογω των νεων αναγκων της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε οτι ένα παιδί πρέπει να έχει ενα ΜΠΑΜΠΑ και μία ΜΑΜΑ ???? Δηλαδή έλεος!

Εντάξει κύριε miv, ότι προστάξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν είναι ούτε μονο η αγάπη, ούτε μονο οι αρχές, ούτε μόνο οι αξίες. Ένα παιδί χρειάζεται πατέρα και μητέρα, είτε θετούς, είτε φυσικούς. Ο μόνος λόγος να μην υπάρχει χειροπιαστά αυτό το πρότυπο ειναι θάνατος ή διαζύγιο, που όμως σε καμία περίπτωση δεν διαγράφει την ύπαρξη του πατέρα ή της μητέρας αντίστοιχα, απλώς την τοποθετεί αλλού, στην επουράνια ζωή ή σε ένα άλλο σπίτι.
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε οτι ένα παιδί πρέπει να έχει ενα ΜΠΑΜΠΑ και μία ΜΑΜΑ ???? Δηλαδή έλεος!

Τη λογική που λέει οτι επειδή περνάει ο χρόνος πρέπει ν'αλλάξουν κι οι θεμελιώδεις αρχές δεν την κατανοώ. Απο πάντα υπήρχαν ομοφυλόφιλοι και μάλιστα σε πιο ανοιχτές κοινωνίες από τη δική μας. Δεν απαίτησαν όμως ποτέ να φτιάξουν οικογένειες με τη μορφή μιας φυσιολογικής οικογένειας με πατέρα, μάνα και παιδιά.

βασικα δεν μπορεις να θεωρησεις πιο φυσιολογικη οικογενεια με τη μορφη πατερας μητερα παιδι. απλα ειναι πιο κοινη. δεν μπορεις να μιλας για φυσιολικο και μη φυσιολογικο
θες να μου πεις οτι τα παιδια που μεγαλωσαν με εναν απο τους δυο γονεις (για οποιονδιποτε λογο) θα ειχε τα ιδια προτυπα με ενα παιδι που μεγαλωσε και με τους δυο γωνεις? ασφαλως οχι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα μεγαλωνε σωστα.

Υ.Γ δεν εχω καταλαληξει ακομα σε μια συγκεκριμενη αποψη και απλα θελω να ακουσω περισσοτερα.

Υ.Γ2 Λιγο ασχετο, αν ερχοταν στη παρεα σου ενα παιδι που φαινομενικα ειναι τελειως φυσιολογικο και μετα μαθαινες οτι και η οικογενεια του ειναι ζευγαρι του ιδιου φυλου πως θα αντιδρουσες?
(η ερωτηση ισχυει για ολους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι ομοφυλόφιλοι υπήρχαν ανέκαθεν κι αν πραγματικά υπήρχε λόγος να μπορούν να δημιουργήσουν οικογένειες όμοιες με των ετεροφυλοφίλων θα το είχαν κάνει, μιας κι έζησαν και σε πολύ πιο προηγμένες κοινωνίες στο παρελθόν. Άρα λοιπόν το επιχείρημα οτι ξαφνικά προέκυψε η ανάγκη και πρέπει ν'αλλάξει το θεμελιώδες πρότυπο (και δεν το ορίζει κανένας άνθρωπος, γιατί απο αυτό και μονο αυτό το πρότυπο αναπαράγεται η ζωή) δε νομίζω οτι στέκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οι ομοφυλόφιλοι υπήρχαν ανέκαθεν κι αν πραγματικά υπήρχε λόγος να μπορούν να δημιουργήσουν οικογένειες όμοιες με των ετεροφυλοφίλων θα το είχαν κάνει, μιας κι έζησαν και σε πολύ πιο προηγμένες κοινωνίες στο παρελθόν. Άρα λοιπόν το επιχείρημα οτι ξαφνικά προέκυψε η ανάγκη και πρέπει ν'αλλάξει το θεμελιώδες πρότυπο (και δεν το ορίζει κανένας άνθρωπος, γιατί απο αυτό και μονο αυτό το πρότυπο αναπαράγεται η ζωή) δε νομίζω οτι στέκει.

Ποια κοινωνια, περα απο την αρχαιοελληνικη, ηταν πιο προηγμενη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Υ.Γ2 Λιγο ασχετο, αν ερχοταν στη παρεα σου ενα παιδι που φαινομενικα ειναι τελειως φυσιολογικο και μετα μαθαινες οτι και η οικογενεια του ειναι ζευγαρι του ιδιου φυλου πως θα αντιδρουσες?
(η ερωτηση ισχυει για ολους)

Τελειώς φυσιολογικό δεν μπορεί να είναι, γιατί πολύ απλά δε μεγαλώνει σε ένα φυσιολογικό περιβάλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
βασικα δεν μπορεις να θεωρησεις πιο φυσιολογικη οικογενεια με τη μορφη πατερας μητερα παιδι. απλα ειναι πιο κοινη.
θες να μου πεις οτι τα παιδια που μεγαλωσαν με εναν απο τους δυο γονεις (για οποιονδιποτε λογο) θα ειχε τα ιδια προτυπα με ενα παιδι που μεγαλωσε και με τους δυο γωνεις? ασφαλως οχι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα μεγαλωνε σωστα.

Υ.Γ δεν εχω καταλαληξει ακομα σε μια συγκεκριμενη αποψη και απλα θελω να ακουσω περισσοτερα.

Υ.Γ2 Λιγο ασχετο, αν ερχοταν στη παρεα σου ενα παιδι που φαινομενικα ειναι τελειως φυσιολογικο και μετα μαθαινες οτι και η οικογενεια του ειναι ζευγαρι του ιδιου φυλου πως θα αντιδρουσες?
(η ερωτηση ισχυει για ολους)


Μίλησα ήδη για τις, εξ'ανωτέρας βιας, μονογονεικές οικογένειες, ακριβώς για να προλάβω την αντίδρασή σου.

Αν ερχόταν στην παρέα μου ένα τέτοιο παιδί νομίζω οτι δεν θα είχα αρνητική αντίδραση, αλλά θα γνώριζα οτι η δική του ζωή δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Απο κει και πέρα εμένα δε με αφορά, εξωγενής παράγοντας είμαι. Το πρόβλημα, αν υπάρχει, είναι δικό του. Υποθετικά μιλώντας πάντοτε, διότι σίγουρα εχω μάθει να μιλάω μονο για συντελεσμένα πράγματα. Δυστυχώς έχω δει καν και καν ιδεολόγους να αυτοαναιρούνται μόλις αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα ευθέως, οπότε δεν πέφτω στην ίδια παγίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποια κοινωνια, περα απο την αρχαιοελληνικη, ηταν πιο προηγμενη;

Μα, ακριβώς αυτή εννοώ...;)
Στα 400 χρόνια της ακμής της, αν υπήρχε λόγος, θα είχε συντελεστεί αυτό για το οποίο σκίζονται σήμερα ιδεολόγοι, δικαιωματολόγοι και υπερασπιστές των κατατρεγμένων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα, ακριβώς αυτή εννοώ...;)
Στα 400 χρόνια της ακμής της, αν υπήρχε λόγος, θα είχε συντελεστεί αυτό για το οποίο σκίζονται σήμερα ιδεολόγοι, δικαιωματολόγοι και υπερασπιστές των κατατρεγμένων...

Απο την αρχαιοελληνικη κοινωνια μεχρι τη σημερινη εχουν μεσολαβησει εκατονταδες χρονια ομοφοβικοτητας (και λογω του χριστιανισμου, μην ξεχνας οτι οι αρχαιοι ειχαν και αλλη θρησκεια) και ακομα καλα κρατει. Δεν εχει και πολυ νοημα να αγνοεις αυτα τα χρονια για να στηριξεις επιχειρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δυστυχώς έχω δει καν και καν ιδεολόγους να αυτοαναιρούνται μόλις αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα ευθέως, οπότε δεν πέφτω στην ίδια παγίδα.

σε αυτο εχεις δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απο την αρχαιοελληνικη κοινωνια μεχρι τη σημερινη εχουν μεσολαβησει εκατονταδες χρονια ομοφοβικοτητας (και λογω του χριστιανισμου, μην ξεχνας οτι οι αρχαιοι ειχαν και αλλη θρησκεια) και ακομα καλα κρατει. Δεν εχει και πολυ νοημα να αγνοεις αυτα τα χρονια για να στηριξεις επιχειρηματα.

Τα αγνοώ γιατί πολύ απλά εννοώ οτι κάτι τέτοιο δεν έγινε ΟΥΤΕ ΚΑΝ στην Αρχαία Ελλάδα...Δε μιλάω για κάτι που έγινε, αλλά δεν διαιωνίστηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
στην αρχαια ελλαδα υπηρχε η οικογενεια οπως εμεις την εννοουμε σημερα...
ουτε στη σπαρτη ουτε στην αθηνα
οι θεσμοι εχουν αλλαξει, εχουν προσαρμοστει
μια τετοια προσαρμογη πιστευω οτι γινεται και στις μερες μας.
θα πρεπει ακομη να λαβουμε υπ οψιν οτι η δυτικη κοινωνια ηταν πολυ συντηριτικη ως το 50
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsaras7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κατούνα (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Να παντρεύονται αλλά να μην υιοθετούν παιδιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα αγνοώ γιατί πολύ απλά εννοώ οτι κάτι τέτοιο δεν έγινε ΟΥΤΕ ΚΑΝ στην Αρχαία Ελλάδα...Δε μιλάω για κάτι που έγινε, αλλά δεν διαιωνίστηκε...


Μα τοτε η κοινωνια ηταν τελειως διαφορετικη απο τωρα, εχουν μεσολαβησει τοσα χρονια, δεν εχει νοημα καν να τις συγκρινεις περιμενοντας να βρεις οικογενειες οπως νομιζεις. Δε ξερουμε πως ηταν τοτε ωστε να πουμε "α υπηρχαν ετεροφυλοφιλες οικογενειες, α υπηρχαν και ομοφυλοφιλες". Μπορει αυτοι να μη θεωρουσαν καν οτι υπαρχει τετοια αναγκη διακρισης μεταξυ των δυο οικογενειων.

Η κοινωνια εξελισσεται και δημιουργουνται νεες αναγκες, και αυτη τη στιγμη δημιουργειται η αναγκη να επαναπροσδιοριστει η θεση των ομοφυλοφιλων στην κοινωνια, απο ολες τις πλευρες. Εμεις θα γκρεμισουμε τις αρχες και θα φτιαξουμε νεες βασει των αναγκων μας και των αναγκων της εξελισσομενης κοινωνιας μας. Απο τη στιγμη που πιστευουμε στα ισα δικαιωματα μεταξυ ομοφυλοφιλων και ετεροφυλοφιλων δε χωρανε διακρισεις σε οικογενειακο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τελειώς φυσιολογικό δεν μπορεί να είναι, γιατί πολύ απλά δε μεγαλώνει σε ένα φυσιολογικό περιβάλλον!
Ε μη προσαρμόζεις τον κόσμο στην οπτική σου γωνία

Μιβ δεν με νοιάζει αν αυτή η ανάκγη προυπήρχε ή όχι , το θέμα είναι ότι σήμερα αποτελεί μια κοινωνική πραγματικότητα στην οποία καλείσαι να προσαρμοστείς ( αποδεχτείς καλύτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το αν θα προσαρμοστώ θα εξαρτηθεί από τις συνθήκες. Προς το παρόν, στην ελληνική κοινωνία, δεν υπάρχει καμία ανάγκη ν'αποδεχτώ κάτι που θεωρώ αφύσικο, διότι η πλειοψηφία αυτής το απορρίπτει. Διαφορετικά θα υπήρχε ήδη σχετική νομοθεσία για γάμους και υιοθεσίες γκέι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top