Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hey Joy:
Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να παντρευτούν.Γενικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να παντρεύονται οι άνθρωποι.
όπως είπε και ο άναρκι, για να μπορούν να έχουν κοινή περιουσία. Άλλωστε είναι ένας τρόπος να δείξεις ότι είσαι πραγματικά μαζί με αυτό τον άνθρωπο, μέχρι να πεθάνεις(λέμε τώρα...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
όπως είπε και ο άναρκι, για να μπορούν να έχουν κοινή περιουσία. Άλλωστε είναι ένας τρόπος να δείξεις ότι είσαι πραγματικά μαζί με αυτό τον άνθρωπο, μέχρι να πεθάνεις(λέμε τώρα...).

Σιγά μην είναι αυτό δείγμα αγάπης.....

Και γενικά για εμένα ο γάμος είναι κάτι εντελώς ανούσιο....:) (πέρα από το νομικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ειναι ανουσιο
1)υπαρχει δουλεια στους οικους νυφικων
2)πλουτιζουν τα κεντρα που γινεται το γλεντι
3)η εκκλησια κερδιζει κατι κι αυτη
4)μαγαζια με ρουχα ντυνουν γονεις-πεθερικα-κουμπαρους και ολο το κοσμο γενικως
5)τα περιπτερα επωφελουνται γιατι δεν θα θελησει ενα παγωτο ...ενα πατατακι το παιδι....τσιγαρα οι γονεις κτλ
6)αααα ξεχασα και τα μαγαζια με τα παπουτσια
7)το supermarket κερδιζει επισης γιατι απο που θα παρει η νυφη αφρο ξυρισματος

και αλλα πολλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για νομικούς λόγους, δηλαδή για να μπορούν να έχουν κοινή περιουσία κτλ.

Αυτό μπορεί να γίνει και με ένα απλό συμβόλαιο-σύμφωνο συμβίωσης. Δεν ειναι ανάγκη να βαπτίζεται σε γάμος κάτι δεν είναι γάμος. Η λέξη εμπεριέχει τον όρο γαμέτης, δηλαδή αυτός που αναπαράγει, δηλαδή έναν άντρα και μία γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε τώρα για κάτι που γίνεται τυπικά μόνο για να είναι καλυμένο το ζευγάρι απο νομικής άποψης, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το όνομα. Πες το και μπουλντόζα αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ θα το πω όπως να 'ναι, αλλά το point ειναι να γίνει κατανοητό πως δεν πρόκειται για γάμο, αλλά για νομική κατοχύρωση μιας σχέσης δύο προσώπων για την οποία, λόγω της φύσης της, δεν ορίζεται γάμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Για νομικούς λόγους, δηλαδή για να μπορούν να έχουν κοινή περιουσία κτλ.

Πλέον υπάρχει και το συμβόλαιο συμβίωσης..

Άλλωστε είναι ένας τρόπος να δείξεις ότι είσαι πραγματικά μαζί με αυτό τον άνθρωπο, μέχρι να πεθάνεις(λέμε τώρα...).

Αν είναι αυτός ο τρόπος για να το δείξεις αυτό σωθήκαμε..

Δεν ειναι ανουσιο
1)υπαρχει δουλεια στους οικους νυφικων
2)πλουτιζουν τα κεντρα που γινεται το γλεντι
3)η εκκλησια κερδιζει κατι κι αυτη
4)μαγαζια με ρουχα ντυνουν γονεις-πεθερικα-κουμπαρους και ολο το κοσμο γενικως
5)τα περιπτερα επωφελουνται γιατι δεν θα θελησει ενα παγωτο ...ενα πατατακι το παιδι....τσιγαρα οι γονεις κτλ
6)αααα ξεχασα και τα μαγαζια με τα παπουτσια
7)το supermarket κερδιζει επισης γιατι απο που θα παρει η νυφη αφρο ξυρισματος

και αλλα πολλλα

Δηλαδή μόνο στο χρήμα καταλήγουμε.Ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εγώ θα το πω όπως να 'ναι, αλλά το point ειναι να γίνει κατανοητό πως δεν πρόκειται για γάμο, αλλά για νομική κατοχύρωση μιας σχέσης δύο προσώπων για την οποία, λόγω της φύσης της, δεν ορίζεται γάμος.


Καλά, εμάς μας ρώτησε κανείς αν θέλουμε να "παντρευτούμε" με τον έννοια που εσύ χρησιμοποιείς; Σε διαβεβαιώ ότι, για να φτάσει ένας άνθρωπος στο συμπέρασμα αυτό, ότι ερωτικά, συναισθηματικά, σεξουαλικά έλκεται από άτομα του ιδίου φύλου, θα έχει κιόλας διαγράψει την εικόνα του λευκού νυφικού, των παρανύμφων και ό,τιδηποτε άλλο σημαιοστολίζει την εκκλησία (και το δημαρχείο; δεν έχω πάει ποτέ σε πολιτικό γάμο) σε τέτοιες γιορτές "χαράς". Από τη στιγμή που η ίδια η εκκλησία (ως επί το πλείστον) μας καταδιώκει, χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο, και κλείνοντας στα μάτια στην περίπτωση που θέλει το δικό της θεούλη να μας έχει φτιάξει "έτσι", ούτε κι εμείς θέλουμε να επισημοποιήσουμε τη σχέση μας σ'αυτή. Δίκαιο;

Αν και, δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν. :no1:

Τώρα, για πολιτικό γάμο, δε γνωρίζω. Δυστυχώς όλοι οι γνωστοί μου είναι βαθύτατα θρησκευόμενοι -χωρίς ίχνος ειρωνίας, πραγματικά- και δεν έχω πάει ποτέ σε πολιτικό γάμο. Είμαι σε πλήρη άγνοια όσο αφορά στη διαδικασία, τις συνθήκες, κτλ κτλ. Θα το μελετήσω.

Ένα σύμφωνο συμβίωσης θα ήταν ό,τι πρέπει, για να κατοχυρωθούν τα δικαιώματα που θα έπρεπε να έχει ένα ζευγάρι, όποια δύο φύλα και αν συνδυάζει. Ειλικρινά, πόσοι από εσάς θέλετε να κάνετε γάμο σε εκκλησία, με παπά και με κουμπάρο;

Τώρα, ας τοποθετηθώ στο θέμα νόμοι - κοινωνία και τα συναφή. Ίσως είναι δικό μου λάθος, λανθασμένη κοσμοθεωρία πείτε την, αλλά θεωρώ ότι η κοινωνία δεν αξίζει καν και προτεραιότητα έχει, ναι, η ατομική ελευθερία. Εφόσον η ατομική ελευθερία παραμένει ατομική και δεν παραβιάζει τα δικαιώματα του άλλου, τότε θα έχουμε την τέλεια κοινωνία. ΝΑΙ, ακόμη κι αν έχει ναρκωτικά, υπνωτικά, χαλαρωτικά, τσιγάρα μέντας, φράουλας, ομοφυλοφιλικούς γάμους, παιδιά ομοφυλοφίλων, παιδόφιλους και νεκρόφιλους. Βέβαιά εντάξει, σε ορισμένες από αυτές τις περιπτώσεις παραβιάζεται το δικαίωμα του άλλου, αλλά είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θέλεις. Η κοινωνία είναι φιλική, προοδεύει, ναι! Θα μπορούσα βέβαια να πω ότι η αναρχία μου φαίνεται τέλεια, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στον άνθρωπο, όχι πλήρη. Πολλοί θα καταπατήσουν δικαιώματα άλλων. Οι νόμοι σίγουρα πάντα βοηθούν. Όχι όμως οι νόμοι που θέτει η κοινωνία, οι άγραφοι. Ούτε οι νόμοι που υπηρετούν τις αντιλήψεις της κάθε κοινωνίας, πχ, η απαγόρευση των γάμων ομοφυλοφίλων στην Ελλάδα. Μπορεί κάποιοι να θέλουν να παντρευτούν και είναι δικαίωμα τους, ακόμα και αν ο γάμος ετυμολογικά και έπειτα συνειρμικά σημαίνει ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑΑΑ πολλά παιδιάαα. :p

Αυτοί κάποτε είναι και απάνθρωποι, έλεος. Συμφωνώ απόλυτα με όσα έχει πει η Michelle, για να τελειώνω. :p

Αλλά δυστυχώς εγώ είμαι δειλή και θα μετανάστευα. Δε θα ήθελα το παιδί μου να είναι πειραματόζωο στη δική μας κοινωνία. Θα'θελα να ζήσω σε κάποια κοινωνία που είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο.


Πάντα φιλικά. :P:D:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλά, εμάς μας ρώτησε κανείς αν θέλουμε να "παντρευτούμε" με τον έννοια που εσύ χρησιμοποιείς; Σε διαβεβαιώ ότι, για να φτάσει ένας άνθρωπος στο συμπέρασμα αυτό, ότι ερωτικά, συναισθηματικά, σεξουαλικά έλκεται από άτομα του ιδίου φύλου, θα έχει κιόλας διαγράψει την εικόνα του λευκού νυφικού, των παρανύμφων και ό,τιδηποτε άλλο σημαιοστολίζει την εκκλησία (και το δημαρχείο; δεν έχω πάει ποτέ σε πολιτικό γάμο) σε τέτοιες γιορτές "χαράς". Από τη στιγμή που η ίδια η εκκλησία (ως επί το πλείστον) μας καταδιώκει, χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο, και κλείνοντας στα μάτια στην περίπτωση που θέλει το δικό της θεούλη να μας έχει φτιάξει "έτσι", ούτε κι εμείς θέλουμε να επισημοποιήσουμε τη σχέση μας σ'αυτή. Δίκαιο;

Αν και, δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν. :no1:

Τώρα, για πολιτικό γάμο, δε γνωρίζω. Δυστυχώς όλοι οι γνωστοί μου είναι βαθύτατα θρησκευόμενοι -χωρίς ίχνος ειρωνίας, πραγματικά- και δεν έχω πάει ποτέ σε πολιτικό γάμο. Είμαι σε πλήρη άγνοια όσο αφορά στη διαδικασία, τις συνθήκες, κτλ κτλ. Θα το μελετήσω.

Ένα σύμφωνο συμβίωσης θα ήταν ό,τι πρέπει, για να κατοχυρωθούν τα δικαιώματα που θα έπρεπε να έχει ένα ζευγάρι, όποια δύο φύλα και αν συνδυάζει. Ειλικρινά, πόσοι από εσάς θέλετε να κάνετε γάμο σε εκκλησία, με παπά και με κουμπάρο;

Τώρα, ας τοποθετηθώ στο θέμα νόμοι - κοινωνία και τα συναφή. Ίσως είναι δικό μου λάθος, λανθασμένη κοσμοθεωρία πείτε την, αλλά θεωρώ ότι η κοινωνία δεν αξίζει καν και προτεραιότητα έχει, ναι, η ατομική ελευθερία. Εφόσον η ατομική ελευθερία παραμένει ατομική και δεν παραβιάζει τα δικαιώματα του άλλου, τότε θα έχουμε την τέλεια κοινωνία. ΝΑΙ, ακόμη κι αν έχει ναρκωτικά, υπνωτικά, χαλαρωτικά, τσιγάρα μέντας, φράουλας, ομοφυλοφιλικούς γάμους, παιδιά ομοφυλοφίλων, παιδόφιλους και νεκρόφιλους. Βέβαιά εντάξει, σε ορισμένες από αυτές τις περιπτώσεις παραβιάζεται το δικαίωμα του άλλου, αλλά είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θέλεις. Η κοινωνία είναι φιλική, προοδεύει, ναι! Θα μπορούσα βέβαια να πω ότι η αναρχία μου φαίνεται τέλεια, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στον άνθρωπο, όχι πλήρη. Πολλοί θα καταπατήσουν δικαιώματα άλλων. Οι νόμοι σίγουρα πάντα βοηθούν. Όχι όμως οι νόμοι που θέτει η κοινωνία, οι άγραφοι. Ούτε οι νόμοι που υπηρετούν τις αντιλήψεις της κάθε κοινωνίας, πχ, η απαγόρευση των γάμων ομοφυλοφίλων στην Ελλάδα. Μπορεί κάποιοι να θέλουν να παντρευτούν και είναι δικαίωμα τους, ακόμα και αν ο γάμος ετυμολογικά και έπειτα συνειρμικά σημαίνει ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑΑΑ πολλά παιδιάαα. :p

Αυτοί κάποτε είναι και απάνθρωποι, έλεος. Συμφωνώ απόλυτα με όσα έχει πει η Michelle, για να τελειώνω. :p

Αλλά δυστυχώς εγώ είμαι δειλή και θα μετανάστευα. Δε θα ήθελα το παιδί μου να είναι πειραματόζωο στη δική μας κοινωνία. Θα'θελα να ζήσω σε κάποια κοινωνία που είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο.


Πάντα φιλικά. :P:D:bye:


Συμφωνω απολυτως μαζι σου (καλα ισως οχι στο τελευταιο με τη μεταναστευση γιατι δεν ειμαι στη θεση) και για τους γαμους και -κυριως- αυτα που λες για τους νομους και την αναρχια. Πολυ καλα τα λες, μπραβο :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δηλαδή μόνο στο χρήμα καταλήγουμε.Ωραία.

Βρε για πλάκα το είπε. Έτσι κι αλλιώς οι άλλοι σου τα τρώνε δε κερδίζεις εσύ τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Βρε για πλάκα το είπε. Έτσι κι αλλιώς οι άλλοι σου τα τρώνε δε κερδίζεις εσύ τίποτα...

Το κατάλαβα ότι το 'πε για πλάκα.:)
Και εγώ ειρωνικά μίλησα άλλωστε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά, εμάς μας ρώτησε κανείς αν θέλουμε να "παντρευτούμε" με τον έννοια που εσύ χρησιμοποιείς; Σε διαβεβαιώ ότι, για να φτάσει ένας άνθρωπος στο συμπέρασμα αυτό, ότι ερωτικά, συναισθηματικά, σεξουαλικά έλκεται από άτομα του ιδίου φύλου, θα έχει κιόλας διαγράψει την εικόνα του λευκού νυφικού, των παρανύμφων και ό,τιδηποτε άλλο σημαιοστολίζει την εκκλησία (και το δημαρχείο; δεν έχω πάει ποτέ σε πολιτικό γάμο) σε τέτοιες γιορτές "χαράς". Από τη στιγμή που η ίδια η εκκλησία (ως επί το πλείστον) μας καταδιώκει, χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο, και κλείνοντας στα μάτια στην περίπτωση που θέλει το δικό της θεούλη να μας έχει φτιάξει "έτσι", ούτε κι εμείς θέλουμε να επισημοποιήσουμε τη σχέση μας σ'αυτή. Δίκαιο;

Αν και, δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν. :no1:

Τώρα, για πολιτικό γάμο, δε γνωρίζω. Δυστυχώς όλοι οι γνωστοί μου είναι βαθύτατα θρησκευόμενοι -χωρίς ίχνος ειρωνίας, πραγματικά- και δεν έχω πάει ποτέ σε πολιτικό γάμο. Είμαι σε πλήρη άγνοια όσο αφορά στη διαδικασία, τις συνθήκες, κτλ κτλ. Θα το μελετήσω.

Ένα σύμφωνο συμβίωσης θα ήταν ό,τι πρέπει, για να κατοχυρωθούν τα δικαιώματα που θα έπρεπε να έχει ένα ζευγάρι, όποια δύο φύλα και αν συνδυάζει. Ειλικρινά, πόσοι από εσάς θέλετε να κάνετε γάμο σε εκκλησία, με παπά και με κουμπάρο;

Τώρα, ας τοποθετηθώ στο θέμα νόμοι - κοινωνία και τα συναφή. Ίσως είναι δικό μου λάθος, λανθασμένη κοσμοθεωρία πείτε την, αλλά θεωρώ ότι η κοινωνία δεν αξίζει καν και προτεραιότητα έχει, ναι, η ατομική ελευθερία. Εφόσον η ατομική ελευθερία παραμένει ατομική και δεν παραβιάζει τα δικαιώματα του άλλου, τότε θα έχουμε την τέλεια κοινωνία. ΝΑΙ, ακόμη κι αν έχει ναρκωτικά, υπνωτικά, χαλαρωτικά, τσιγάρα μέντας, φράουλας, ομοφυλοφιλικούς γάμους, παιδιά ομοφυλοφίλων, παιδόφιλους και νεκρόφιλους. Βέβαιά εντάξει, σε ορισμένες από αυτές τις περιπτώσεις παραβιάζεται το δικαίωμα του άλλου, αλλά είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θέλεις. Η κοινωνία είναι φιλική, προοδεύει, ναι! Θα μπορούσα βέβαια να πω ότι η αναρχία μου φαίνεται τέλεια, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στον άνθρωπο, όχι πλήρη. Πολλοί θα καταπατήσουν δικαιώματα άλλων. Οι νόμοι σίγουρα πάντα βοηθούν. Όχι όμως οι νόμοι που θέτει η κοινωνία, οι άγραφοι. Ούτε οι νόμοι που υπηρετούν τις αντιλήψεις της κάθε κοινωνίας, πχ, η απαγόρευση των γάμων ομοφυλοφίλων στην Ελλάδα. Μπορεί κάποιοι να θέλουν να παντρευτούν και είναι δικαίωμα τους, ακόμα και αν ο γάμος ετυμολογικά και έπειτα συνειρμικά σημαίνει ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑΑΑ πολλά παιδιάαα. :p

Αυτοί κάποτε είναι και απάνθρωποι, έλεος. Συμφωνώ απόλυτα με όσα έχει πει η Michelle, για να τελειώνω. :p

Αλλά δυστυχώς εγώ είμαι δειλή και θα μετανάστευα. Δε θα ήθελα το παιδί μου να είναι πειραματόζωο στη δική μας κοινωνία. Θα'θελα να ζήσω σε κάποια κοινωνία που είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο.


Πάντα φιλικά. :P:D:bye:


Ακριβώς γι'αυτο αντιτίθεμαι τόσο σε οτιδήποτε καλείται γάμος (αν θέλεις ονομασέ το συμβόλαιο γιατί ναι, η λέξη γάμος έχει συγκεκριμένους συνειρμούς και περιεχόμενο) όσο και στην υιοθεσία παιδιών. Επειδή πολύ απλά η ελληνική κοινωνία δεν είναι έτοιμη ν'αποδεχτεί κάτι τέτοιο. Και φυσικά δε μπορεί να την πιέσει ουδείς.
Στα υπόλοιπα περί ατομικής ελευθερίας/κοινωνικής υγείας διαφωνούμε λόγω μάλλον διαφορετικής πολιτικής ιδεολογίας, όπως και με τη Michelle. Πάντως αξίζει ν'αναφέρω οτι το ελληνικό Σύνταγμα προς το παρόν το συγκεκριμένο το βλέπει απ'την σοσιαλιστική (αν μπορώ να το παραλληλίσω) κι όχι απ'τη φιλελευθεριστική οπτική. Έχουν υπάρξει πολλές περιπτώσεις που ο Άρειος Πάγος, με αφορμή συγκεκριμένες υποθέσεις, έχει διατυπώσει οτι τα κοινωνικά δικαιώματα υπερτερούν των ατομικών σε κάθε περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε για πλάκα το είπε. Έτσι κι αλλιώς οι άλλοι σου τα τρώνε δε κερδίζεις εσύ τίποτα...

ακριβως:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η σύγκριση μητέρα-πατέρας vs ομόφυλο ζευγάρι είναι άσκοπη και μόνο φιλοσοφική αξία μπορεί να έχει. Δεν πρόκειται να προτιμηθεί ποτέ το ομόφυλο ζευγάρι από ένα εξίσου ικανό ετερόφυλο. Ουσιαστικά το δίλημμα είναι ορφανοτροφείο vs ομόφυλο ζευγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά αυτό έλειπε κιολας, να υπάρχει δίλημμα ανάμεσα σε ετερόφυλο κι ομόφυλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καλά αυτό έλειπε κιολας, να υπάρχει δίλημμα ανάμεσα σε ετερόφυλο κι ομόφυλο...


ΟΚ, σύμφωνοι.

Κάποια ετερόφυλα όμως ζευγάρια ζουν υπό άθλιες συνθήκες, πες το βία στην οικογένεια, πες το σεξουαλική παρενόχληση -κάθε φορά που ακούω και κάτι τέτοιο αναστατώνομαι μόνο με την ιδέα ότι γονείς μπορούν να κάνουν κάτι τέτοια- άρα ας μην είμαστε σίγουροι. Θα ήταν εντελώς ουτοπικό να ζητήσω να παραβλέψεις το φύλο των γονέων, αλλά σίγουρα αρκετά ομόφυλα ζευγάρια -εφόσον νιώσουν έτοιμα να 'αποκτήσουν' παιδάκι, ν'αναλάβουν τις ευθύνες που έχουν οι γονείς, ν'αγαπήσουν και να προστατέψουν ένα παιδάκι- είναι σε καλύτερη θέση από άλλα ετερόφυλα που δεν τηρούν τις βασικές προδιαγραφές ενός υγιούς οικογενειακού περιβάλλοντος. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
oουτε εγω εχω προβλημα μαζι τους!!αλλα ειμαι καθετη στο να μην υιοθετουν παιδια ειτε προκειται για αντρες ομοφυλοφιλους ειτε για γυναικες ομοφυλοφιλους το οτι ειναι στη φυση τους αυτο η το οτι διαλεξαν να αλλαξουν δεν με αφορα αλαλ ενα παιδι εχει την αναγκη να μεγαλωσει σωστα και με ετεροφυλοφιλους γονεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
oουτε εγω εχω προβλημα μαζι τους!!αλλα ειμαι καθετη στο να μην υιοθετουν παιδια ειτε προκειται για αντρες ομοφυλοφιλους ειτε για γυναικες ομοφυλοφιλους το οτι ειναι στη φυση τους αυτο η το οτι διαλεξαν να αλλαξουν δεν με αφορα αλαλ ενα παιδι εχει την αναγκη να μεγαλωσει σωστα και με ετεροφυλοφιλους γονεις
Εύκολα αυτό είναι ότι πιο ρατσιστικό έχω ακούσει, είτε πιστεύεις στα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων η όχι , δεν μπορείς να τους κάνεις εκπτώσεις στα δικαιώματα.Είτε τους αναγνωρίζεις όλα τα δικαιώματα ως άνθρωποι ή όχι κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει μέση λύση και ναι πιστεύω ότι δύο ομοφυλόφιλοι
μπορούν να κάνουν εξίσου καλή δουλειά στην ανατροφή των παιδιών με τους ετεροφυλόφιλους το οποίο από μόνο του δεν λέει πολλά γιατί η δουλειά των ετεροφυλόφιλων δεν είναι και η καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι δικαίωμα η ανατροφή παιδιών, όπως δεν είναι δικαίωμα το να κάνει ο καθένας, σε μια κοινωνία, ό,τι γουστάρει επειδή έτσι αυτός επιλέγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Άμα ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι δικαίωμα η ανατροφή των παιδιών θα μπεις στο κόπο να πεις τουλάχιστον ως τι το αντιλαμβάνεσαι τότε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top